Krugerov národný park: Najstarší africký park, pomenovaný podľa prvého prezidenta Juhoafrickej republiky z konca 19. storočia. Tento park s rozlohou 19.633 km2 z veľkej časti oplotený, je jedným z najlepších safari vôbec. Na relatívne veľkom území (bezmála polovica Slovenska) sa tu darí veľa pôvodným zvieracím druhom. Zo strany Mozambiku je plot zrušený a zvieratá po rokoch môžu opäť migrovať po svojich starých cestách. Do budúcna sa počíta s rozšírením parku až na jeho štvornásobok. Nachádzajú sa tu rôzne druhy biotopov od savany, cez buš po les. Každý z nich má svojich špecifických obyvateľov, ale v celom parku máte možnosť vidieť všetky atraktívne zvieratá. Je tu veľká koncentrácia nosorožcov širokohubých, tzv. bielych, ktorých stretnete kdekoľvek počas celého dňa. V jazerách a riekach odpočívajú hrochy a krokodíly, napiť sa sem prichádzajú stáda slonov, byvolov, antilop, zebier, ale aj menších tvorov. Sledujte množstvo vtákov a hľadajte vzácnosti ako napríklad psov hyenovitých. Takisto sú tu miesta, kde máte veľkú šancu stretnúť leviu rodinu, alebo samotárske leopardy.
eSwatini: malé kráľovstvo, kde vládne kráľ-Lev. Na malej ploche majú chladné hory aj suché a horúce nížiny. Svazijčania si žijú svojim pokojným životom. Kráľovstvo prejdeme naprieč, pozrieme sa na tradičný spôsob života, aký Svazijčania viedli ešte pred pár desiatkami rokov a na tradičný trh, kde ešte stále predávajú „potreby“ pre šamanov a čarodejníkov.
Durban: mesto s najväčšou indickou komunitou v Afrike, kde svoje putovanie Afrikou začal aj Mahátmá Gándhí. Nájdete tu bezpočet indických reštaurácií a starú viktoriánsku tržnicu plnú korenín a rýb. Na promenáde a piesočnej pláži Golden mile si užijete odpočinku. Voľný deň si môžete spestriť celodenným výletom do Lesotha a Dračích hôr.
Rova Antananarivo – kráľovský palácový komplex na kopci Analamanga v centre Antananariva. Ako kráľovské sídlo a politické centrum moci slúžilo v 17. a 18. storočí v období kráľovstva Imerina. Okolo roku 1610 kráľ Andrianjaka prevzal kontrolu nad týmto miestom a vybudoval tu prvý palác. Najviac budov tu postavil kráľ Andrianampoinimerina. Najdominantnejšou stavbou je Kráľovnin palác – Manjakamiadana postavený kráľovnou Ranavalonou I. V roku 1995 tento palác vyhorel a zvyšky paláca boli zakonzervované.
Reniala rezervácia – alebo Les baobabov je miesto na juhozápade krajiny, kde je relatívne veľká hustota baobabov. Na rozlohe 60 hektárov rastie približne 2000 druhov rastlín, z čoho je množstvo endemitov. Výraznou rastlinou okrem baobabu je Didierea madagascariensis, ktorá je asi najtypickejšia rastlina tohto regiónu. Pomedzi rastliny tu hľadajte až množstvo živočíchov, či už vtákov, malé lemury alebo fascinujúci hmyz, ktorého je na Madagaskare neúrekom.
Isalo národný park – známy aj ako Jurský park, nakoľko množstvo z jeho odhalených častí pochádza z jurského obdobia. V určitej oblasti na severe parku dokonca našli pozostatky dinosaurích druhov. Väčšina parku je otvorená trávnatá plocha s minimom vyšších rastlín. V niektorých častiach sa vyskytujú lesíky ohňovzdorného stromu tapia (Uapaca bojeri). Na otvorených pláňach rastie „slonia noha“ pachypodium. 13 druhov rastlín sa nenachádza nikde inde, iba v tomto národnom parku. V kaňonoch, kde tečie voda, je vegetácia hustejšia a tu aj nájdeme viacero druhov zvierat. V korunách stromov sa tu preháňajú 3 druhy denných a 3 druhy nočných lemurov. Hmyzu je tu neúrekom, vrátane atraktívnych aj keď ťažko nájditeľných pakobyliek. Viac ako 100 druhov vtákov tu žije permanentne alebo prilietajú na určité obdobie.
Komunitná rezervácia Anja – rezervácia bola ustanovená štátom v roku 1999. lokálni ľudia sa snažia o ochranu pôvodnej prírody na území s rozlohou 30 hektárov. Neskôr sem priviezli na reintordukciu lemury kata. Tie tu pôvodne nežili, prostredie je však pre ne vhodné. Z počiatočného počtu je dnes skupina 300 jedincov a väčšina z nich je zvyknutá na prítomnosť ľudí. Projekt podporuje rozvoj miestnej komunity, finančne podporuje viaceré aktivity v okolí. V roku 2012 bol ocenený v rámci programu Equator prize a získal podporu vo výške 10.000 USD. Keď sa chce, tak to ide...Okrem lemurov je tu možné vidieť 3 druhy chameleónov, viacero vzácnych vtákov a netradičného hmyzu. V jazierku na okraji rezervácie je občas vidieť voľne žijúce krokodíly.
Ambalavao – v tomto mestečku je malá fabrika na výrobu tradičného papiera. Uvidíme tu metódu, akou sa papier robil pred stovkami rokov. Od spracovania stromu, až po dozdobenie ručného papiera kvetmi.
Ambositra – rezbári z tohto mesta sú slávni po celej krajine. Pokiaľ chcete mať kvalitnú prácu rezbárskeho umenia, objednajte si ju v Ambositre. V centre umenia Artisan môžete vidieť rôzne typy výzdoby domov z okolia Ambositry. Vysvetlíme si tu, čo znamenajú jednotlivé symboly.
Antsirabe – každá oblasť tejto krajiny má svoje prednosti. Antsirabe je hlavným mestom spracovania drahokamov a polodrahokamov. Pokiaľ hľadáte kvalitne odvedenú prácu a dobrý kontakt, príďte do tohto mesta, ktoré mali obľúbené aj Francúzi a z ktorého pochádza tradícia rikší na ostrove.
Ambatolampy - malé a nenápadné mestečko má v okolí zdroje hliny, ktorá je vhodná pri výrobe tradičných hliníkových nádob. Je neuveriteľné, v akých podmienkach a akou metódou sú schopní hliník pretaviť do funkčného nástroja. Vitajte v stredoveku...
Reserve Peyrieras – malý komunitný park, kde sa dostávajú zranené alebo choré divé zvieratá. Pokiaľ ich je možné vypustiť, spravia tak. Neustále je tu ale množstvo zvierat v priestoroch, kde ich môžete vidieť jednoduchšie ako vo voľnej prírode. Tak tu máte šancu vidieť chameleóny „loviť“ (pri kŕmení) a spraviť si tak unikátne fotky. Tenreky, rôzne druhy gekónov a iných jašterov a mnoho ďalších. Za budovou nad samotným parkom sa často objavia vypustené sifaky, ktoré si zvykli na prikrmovanie. Tu uvidíte viaceré fascinujúce tvory tohto ostrova.
Mantadia / Analamazoatra – národný park a prírodná rezervácia v pralesoch na východe krajiny. Je to jedno z mála miest, kde je možné vo voľnej prírode relatívne ľahko nájsť najväčšieho lemura – indri. Okrem nich je tu veľká šanca vidieť aj iné druhy lemurov, motýľov a hmyzu, vrátane žirafieho chrobáka. Okraj rezervácie Analamazoatra je veľmi vhodný na nočné safari, počas ktorého hľadáme zvieratá, ktoré cez deň nie sú aktívne. Miestni sprievodcovia majú neuveriteľné oči a aj tie najmenšie druhy lemurov (12cm) zbadajú v korunách stromov na 25 metrov. Okrem nich sa objavia nočné žaby a hmyz. Úžasná hodinová prechádzka v prostredí, aké inde nenájdete.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SAFARI - prehľad zvierat, ktoré je možnosť vidieť v Krugerovom parku
Big Five (Veľká päťka)–je slávna skupina druhov, ktoré boli najobľúbenejšie a najnebezpečnejšie veľké, lovné zvieratá koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Patria sem: byvol, slon, nosorožec, lev a leopard.
Byvol africký / Buvol africký – buffalo (Syncerus caffer), tiež nazývaný byvol kaferský - je v sub-saharskej Afrike veľmi rozšírený a podobný domácim turovitým. Samce vážia až 900 kg, samice približne polovicu. V kohútiku merajú až 1,7 m, dĺžka tela až 4 m. Rohy môžu mať až 1 m. Obľubujú savany s krovitým porastom, kde sa schovávajú pred slnkom a trávia noc. Bežne sa zdržiava v skupinách 30-50 jedincov, ale je možné vidieť aj tisíchlavé stáda. Skupinu tvoria samice s dorastajúcimi mladými, kde staršie samice sú v hierarchii vyššie. Samce odchádzajú po dosiahnutí dospelosti a žijú samotárskym životom, alebo tvoria malé staromládenecké skupinky.
Slon africký – elephant (Loxodonta africana) - je najväčší suchozemský cicavec ktorý dosahuje v kohútiku výšku až 4 m. Samec môže vážiť až 7 ton, pričom samica pri výške 2,5-3 m vážia 4 tony. Dĺžka tela u samcov je až 8 m u samíc do 7,5 m. Najväčší známy jedinec bol zastrelený v Angole v roku 1955. Vysoký bol 4,2 m a vážil 12,5 tony. Jeho telo je vystavené v Museum of Natural History vo Washington, D.C.. Vzhľadom k svojej veľkosti sa pohybujú relatívne pomaly, približne rýchlosťou kroku človeka. V behu však vyvinie rýchlosť cez 40km/h. Na svete žijú 3 druhy slonov. Slon indický a dva druhy v Afrike. Posledný bol pred pár rokmi uznaný samostatným druhom Slon pralesný z dažďových lesov centrálnej Afriky. Do nedávnej doby bol považovaný za poddruh slona zo saván.
Nosorožec dvojrohý / dvourohý – rhino (Diceros bicornis) - zvaný tiež čierny, je menším príbuzným nosorožca tuponosého (Ceratotherium simum), ktorého voláme aj “biely”. Čierny nosorožec môže dosiahnuť výšku 1,7 m a dĺžku tela 3,5 m. Vážia až 1,5 tony. Samice sú menšie než samce. Žijú samotárskym životom, iba samice je možné vidieť s dospievajúcimi mláďatami. Do určitej miery sú teritoriálne ale tolerujú prítomnosť iných nosorožcov. Po správnosti je práve tento zahrnutý vo Veľkej päťke vďaka svojej agresívnejšej povahe. Vzhľadom k slabšiemu zraku často zastrašujú a útočia na neznáme objekty. Dokážu vyvinúť rýchlosť až 55 km/h. Rozdiel medzi "čiernym" a "bielym" nie je vo farbe. Toto vzniklo po objave týchto zvierat v Južnej Afrike. Holandskí prisťahovalci volali nosorožca, ktorého tu našli "wite" - široký (široký pysk - tuponosý). Keď Angličania počuli o "wite" - bielom - nosorožcovi, druhý novoobjavený druh automaticky nazvali "čierny".
Lev – lion (Panthera leo) – druhý najväčší po tigrovi spomedzi mačkovitých šeliem. Samce, typické svojou hrivou, môžu vážiť až 250 kg a dĺžka tela môže byť až 2,5 m. Sú to jediné mačkovité, kde je bez problémov rozoznať samca od samice (pohlavný dimorfizmus). Dožívajú sa 12-14 rokov, v zajatí okolo 20. V porovnaní s ostatnými mačkovitými sú neobvykle družní. Žijú v skupinách vedených samcom, pričom počet samíc je obmedzený schopnosťou udržať si svoj “hárem” a územie. Mladé samce sa oddelia od skupiny, keď dovŕšia dospelosť. Odchádzajú a spájajú sa s inými mladíkmi a potulujú sa po okolí.
Leopard / Levhart – leopard (Panthera pardus) - je najmenší, ale najrozšírenejší zo štvorky veľkých mačiek (lev, tiger a jaguár). Dĺžka tela môže byť do 190 cm a váha až 90 kg. Stavbou tela pripomína jaguára, ale je menšieho a útlejšieho vzrastu. Škvrny sú okrúhle a na rozdiel od jaguára neobsahujú stredové bodky. Leopardy sú prevažne noční lovci a cez deň ich väčšinou nájdeme odpočívať v korunách stromov, kde si aj odkladajú svoju korisť a chránia ju tak pred ostatnými predátormi. Lovia všetko od hmyzu až po 900 kg ťažké antilopy losie, prevažnú väčšinu potravy však tvoria malé a stredné antilopy. Sú schopné do koruny stromu vyniesť korisť, ktorá je 3x ťažšia ako oni sami. Napriek jeho rozšíreniu je na veľa miestach ohrozený, nakoľko sa snaží vyhýbať ľuďmi osídleným oblastiam.
Gepard – cheetah (Acinonyx jubatus) - je netypická mačkovitá šelma. Je to najrýchlejší suchozemský cicavec a dokáže vyvinúť rýchlosť až 120 km/h, pričom zrýchli z 0 na 110 za 3 sekundy. Chýba mu však schopnosť loziť na stromy Sú typické svojou štíhlou postavou s dlhými nohami a malou hlavou. Škvrny sú malé a plné. Dorastajú do dĺžky 130 cm a váhy 65 kg. Ich typická oblasť výskytu je otvorená savana, kde lovia prevažne stredné a malé antilopy a zvieratá veľkosti zajaca. Sú samotári, ale bratia po odchode od matky často vytvárajú na niekoľko rokov, až doživotne, malé mladícke skupinky a lovia spolu. Samica sa stará o 2-4 mláďatá, ktoré sú často korisťou iných predátorov ako levov, alebo hyen.
Hyena škvrnitá – hyena (Crocuta crocuta) - je najväčší zástupca hyenovitých. Na rozdiel od ostatných hyen (ďalšie tri druhy), je samica hyeny škvrnitej väčšia od samca –viac ako 70 kg, v južnej Afrike až 90 kg, sú 0,75 m vysoké a 1,3 m dlhé. Majú výraznú stavbu tela, nakoľko ich predné nohy sú podstatne dlhšie ako zadné. Žijú v rodinných skupinách vedených najstaršou samicou a samce žijú na okraji tejto skupiny a v hierarchii sú na nižšom stupienku ako najnižšie postavená samica. Hyeny vo všeobecnosti sú mrchožravce, ale škvrnité hyeny sa stali úspešnými lovcami.
Hroch obojživelný – hippo (Hippopotamus amphibius) - je spolu s nosorožcom druhý najväčší suchozemský cicavec po slonovi. Dospelý samec váži okolo 3,5 tony a dĺžka tela dosahuje 4 m. Napriek svojej váhe sú schopní na súši vyvinúť rýchlosť do 50 km/h. Sú obojživelní a väčšinu dňa strávia vo vode. Sú považovaní za jedno z najnebezpečnejších zvierat Afriky. Združujú sa do skupín do 40 jedincov vedených starým samcom. Samica po 8 mesiacoch rodí jedno mláďa pod vodou. Medzi cicavcami to okrem hrochov robia iba sirény a veľrybovité. V sub-saharskej Afrike ich je cca 150.000 kusov, pričom v Tanzánii je odhadom do 30.000 jedincov, čo je po Zambii najpočetnejšia populácia.
Zebra stepná – zebra (Equus quagga, alebo burchelli) - je stredne veľké koňovité zviera, dosahujúce v kohútiku okolo 140 cm a váhu okolo 300 kg. V rámci druhu rozoznávame 6 poddruhov, ktoré sa líšia lokáciou a kresbou pruhov. Poznáme ešte dva druhy zebier, horskú a Grévyho. Stepné zebry sa vyskytujú na východných stepiach od Somálska po JAR mimo horských oblastí. Vytvárajú malé stáda, kde je vodcom samec, ktorý sa snaží udržať si svoj hárem samíc. Tieto “rodiny” sa zdržiavajú neďaleko ostatných a na pláňach Serengeti a Masai Mara sú známe tým, že migrujú spolu s pakoňmi a malými antilopami. Samica rodí jedno mláďa, ktoré je po 10 minútach schopné stáť a po jednom týždni sa začína pásť.
Žirafa škvrnitá – girafe (Giraffa camelopardalis) - je najvyšší suchozemský cicavec a najväčší prežúvavec. Samec dosahuje výšky až 5 m a váhy do 1,7 tony. Najväčší jedinec bol zastrelený v roku 1934 v Keni a meral 5,87 m a vážil 2 tony. V Tanzánii sa vyskytuje masajská žirafa a v Keni masajská a Rothschildova. Žirafa má okrem človeka len málo prirodzených nepriateľov a okrem leva si na ne málokedy trúfne iná šelma. Stáda sú tvorené samcom, samicami a ich potomkami a skupiny majú bežne 10-20 členov. Mladé samce sa potulujú po okolí v skupinkách, ale často je vidieť staré býky osamote. Samica rodí jedno, výnimočne dve mláďatá, ktoré padajú na zem z výšky dvoch metrov.
Impala – impala (Aepyceros melampus) - je jediným druhom podčeľade turovitých. Samce môžu dorásť až do výšky 1 m a 70 kg. Majú čierne, lýrovité rohy, samice rohy nemajú. Telo je červenohnedé, boky bledohnedé a brucho biele. Na čele a zadnom stehne je zvislý čierny pruh. Sú to skupinové zvieratá, ktoré sú v období rozmnožovania vedené dospelým samcom, ktorý odháňa ostatné samce zo svojho teritória. Sú výborný bežci a skokani a pri úteku dokážu skákať do výšky 2,5 m a do diaľky až 9 m.
Pakôň bielobradý / Pakůň žíhaný – wildebeest (Connochaetes taurinus) - tiež známy ako gnu, patrí medzi turovité a na savanách východnej Afriky je najpočetnejším veľkým cicavcom. V oblasti Masai Mara a Serengeti žije cca 1,5 milióna kusov, ktoré sú známe veľkou migráciou spolu so zebrami a ďalšími antilopami. V období párenia sú samce silne teritoriálne, a v oblastiach s veľkou populáciou ako je NP Serengeti, môže byť na jednom štvorcovom km až 270 dospelých samcov. Samice rodia jedno mláďa, ktoré za 10min dokáže stáť a po dvoch hodinách bežať so stádom. Úmrtnosť vo veľkom stáde je 50% oproti 80% v malých skupinách. Hlavnými predátormi sú levy a hyeny a krokodíly pri prekračovaní riek. V tejto časti Afriky ich nájdeme v Etoshi a Chobe.
Antilopa losia – eland (Taurotragus (Tragelaphus) oryx) – ich samce sú najväčšie žijúce antilopy na svete (ťažší je jej príbuzný-Antilopa Derbyho zo Strednej Afriky). Samice vážia až 600 kg a v kohútiku merajú až 153 cm. Býky môžu vážiť až 1000 kg a merať až 180 cm. Obidve pohlavia majú 2x špirálovito zatočené rohy samice 50 cm, samce cca 65 cm dlhé. Sú ale najpomalšie z antilop. Ich maximálna rýchlosť v behu je 40 km/h. Anglické meno “Eland” pochádza z holandského slova pre losa.
Mačiak zelený / Kočkodan obecný – vervet monkey (Chlorocebus pygerythrus) - je jeden z najrozšírenejších primátov Afriky. Vyskytuje sa od Senegalu a Etiópie po JAR. Delia sa na šesť poddruhov. Zväčša žije v polo lesnatých oblastiach, alebo v buši a je hojný. Samce dosahujú váhu do 7,5 kg, samice do 5 kg. Žijú v skupinách okolo 20-40 (niekedy až 80) jedincov a majú vyvinutý systém zvukov na upozorňovanie pred nebezpečenstvom. Samice rodia jedno mláďa. Podľa stupňa zaradenia v hierarchii sa samcom sfarbuje oblasť genitálií do modra.
Pavián čakma – chacma (Papio ursinus) - je mohutná opica a je najväčší spomedzi paviánov. Samce môžu byť 115 cm dlhé bez chvosta a vážia do 50 kg. Samice sú podstatne menšie a vážia do 25 kg. Vytvárajú tlupy okolo 50 jedincov, ale boli pozorované skupiny s 250 členmi. Sú typicky savanové zvieratá a zdržiavajú sa prevažne na zemi. Na stromy lezú len výnimočne. Sú všežravci, ale väčší podiel má rastlinná strava. Občas lovia zajace a malé antilopy. Ich predátor je človek a leopard, ktorým sa však dospelé samce často postavia na odpor.
Krokodíl nílsky – crocodile (Crocodylus niloticus) - je veľký prehistorický plaz. Samce dorastajú do dĺžky až 6 m a váhy 900 kg. Najväčší samec bol ulovený pri meste Mwanza (Tanzánia) a meral 6,45 m a vážil 1.090 kg. Objavujú sa neoverené informácie aj o väčších kusoch, jedným z nich je možno aj známy Gustave z jazera Tanganika. Vyskytuje sa na území celej sub-saharskej Afriky, ale v tokoch Nílu sa už vyskytuje len zriedkavo. Je veľmi dobre prispôsobený životu vo vode, kde dokáže dosiahnuť rýchlosť až 35 km/h. Oči a nosné dierky majú posadené na vrchu hlavy a zvyšok tela je ponorený pod vodou. Sú schopní vydržať dlhú dobu bez potravy, ale na druhej strane pri dostatku dokážu naraz zožrať až polovicu vlastnej váhy.
Pštros dvojprstý – ostrich (Strutio camelus) – je najväčší nelietavý vták sveta. Dosahuje váhu až 150 kg. Stojí na dvoch prstoch a dokáže vyvinúť rýchlosť až 85 km/h. Nápadné čiernobiele sfarbenie samcov je pri východoafrickom poddruhu doplnené v období párenia ružovo sfarbeným krkom a nohami. Samice sú šedo-hnedé. Žijú v rodinných skupinách s jedným samcom a viacerými samicami. Na hniezde sa striedajú, ale o mláďatá sa starajú výlučne samice.
Hadožrút nohatý / Hadilov písař – secretary bird (Sagittarius serpentarius) - je dravec, ktorý má vlastnú čeľaď s jediným druhom. Bežne sa vyskytuje na savanách, kde loví drobné živočíchy. Partneri vytvárajú celoživotné zväzky a spoločne sa starajú o potomstvo. Hniezdia vysoko v korunách stromov. Vedia obstojne lietať, ale väčšinu času trávia na zemi, kde lovia svoju potravu, ktorou sú od hmyzu cez drobné stavovce aj jedovaté hady.
Sup – vulture (Gyps) – sú asi najznámejšími mrchožravými vtákmi. Osem druhov sa vyskytuje na území južnej Afriky a viaceré patria medzi tie väčšie, pričom vážia až 9 kg a rozpätie krídel môžu mať až 3 m. Počas dňa ich vídať patrolovať nad savanou a po zbadaní mršiny sa zlietajú a snažia sa uchmatnúť kus mäsa. Počas kŕmenia medzi nimi existuje akási hierarchia, aj keď trvale nežijú v skupinách.