Len 4 kilometre severne od mesta Toliara (Tuleár) na juhozápade Madagaskaru, sa nachádza miesto, kde žije vzácny belalandský chameleón (Furcifer belalandaensis). Objavený bol len v roku 1970 a už vtedy bol vyhlásený za extrémne vzácneho. Obýva suché, polopúštne oblasti tejto časti ostrova, ktoré BUBO klienti navštevujú na zájazde na Madagaskare. Naša cesta do oblasti Ifaty za oddychom na piesočných plážach prechádza kúsoček od tohto miesta.
Belalandský chameleón sa vyskytuje podľa aktuálnych informácií na dvoch miestach, ktoré spolu zaberajú len neuveriteľné 4km². A práve toto unikátne malé miesto výskytu a tým pádom aj malá populácia, ho radia medzi najohrozenejšie druhy chameleónov vôbec. Jeho pôvodné prirodzené prostredie, koruny stromov suchého lesa, bolo zničené, a tak posledné prežívajúce jedince okupujú koruny nepôvodných druhov. Lesy tu boli dlhodobo kácané a ničené za účelom výroby dreveného uhlia.
V súčasnosti nie je presne známa veľkosť populácie. V máji 2025 bola vydaná správa o objave ďalšej, pravdepodobne menšej, populácii tohto druhu. Nachádza sa 5km od Belalandy, čo vedcom dáva možnosť študovania ich výskytu, správania sa a migrácie. Zatiaľ nevedia, či je táto populácia výsledkom pozostatkov z pôvodného výskytu, alebo dôsledok migrácie za súčasných podmienok. Obe oblasti pod drobnohľadom ochranárov a vstup na tieto územia je zakázaný.
Na ochrane s medzinárodnými organizáciami, ako je aj WWF, spolupracuje aj miestna komunita. Lokálna vláda okrem obmedzení zavádza aj systém vzdelávacích programov o dôležitosti ochrany ohrozených druhov, ktorých sa v oblasti nachádza hneď niekoľko. Aj BUBO klienti na zájazde Madagaskar veľký okruh majú možnosť vidieť pri národnom parku Reniala niektoré z nich.
Belalandský chameleón patrí medzi stredne veľký spomedzi viac ako 200 druhov. Dorastajú do dĺžky 15-20 cm vrátane chvosta, pričom samica je menšia ako samec. Najmenším druhom chameleóna je Brookesia nana, kde dospelý jedinec dorastá do dĺžky 22 milimetrov aj s chvostom. Najväčším je Furcifer oustaleti, ktorý dorastá takmer 70 centimetrov.
Chameleóny sa vyvinuli pravdepodobne v oblasti dnešnej východnej Afriky, odkiaľ osídlili oblasti ako Madagaskar, s polovicou všetkých dnes žijúcich druhov, lesy východnej a centrálnej Afriky. Niekoľko druhov žije na severe Afriky, juhu Európy, Blízkom východe, Arabskom polostrove a dokonca aj na Sri Lanke. Dovezené a introdukované ako nepôvodné druhy boli aj na Havaji či Floride.
Ak sa ocitnete na predmestí Tuleáru, spomeňte si na tento unikátny endemit, keď budete popri ceste sledovať na prvý pohľad nehostinnú krajinu, domov jedného z najvzácnejších plazov na svete.
Image credit: Hajaniaina Rasoloarison, Ecole Doctorale Ecosystèmes Naturels
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Madagaskar
- Madagaskarský rum na návšteve u malgašského kráľa
- Madagaskar - tradičná výroba tehál
- Mantadia - park Analamazaotra a hľadanie najväčšieho lemúra Indri Indri
- Ochrana korytnačiek - Sokake pri Ifaty
- Prírodná rezervácia Reniala a alej baobabov
- Šnorchlovanie na Madagaskare
- Krokodília farma v Antananarivo
- Ifaty - Pozorovanie veľrýb, vráskavcov dlhoplutvých - korytnačky a baobaby - deň zážitkov
- Národný park Isalo a teleport do jurského parku
- Rezort v Ifaty na Madagaskare
- Baobabia alej na Madagaskare
- Taxíky v Antananarivo, Madagaskar
- Lemúry a ine zaujimavosti
- Denník z Madagaskaru
- Príslovie na Madagaskare
- Madagasikara - ostrov lemúrov
- Zebu
- Veľká noc na Madagaskare
- Mora mora
- Malgaši na Madagaskare