Martin Hrnko - nekrológ

Martin Hrnko - nekrológ

Pracoval v BUBO 5 rokov a za ten čas sa vypracoval. Vyrástol z neho pekný a múdry človek. V roku 2018 absolvoval 74 letov, strávil vo vzduchu 295 hodín a preletel 201 348 kilometrov. Na cestách strávil 316 dní. Na jeho počesť dnes zakladáme Memoriál Martina Hrnka.

Ľuboš Fellner #

nedeľa, 10.marca, 13.30.

Je nedeľa obed a ja nemám chuť do jedla. Pre nás, čo veľa cestujeme a nikdy nie sme doma, je nedeľný obed sviatkom – svätosťou. 

No ja sa práve dozvedám, že padlo lietadlo pri lete z Addis Abeba do Nairobi a ešte to nie je potvrdené, ale bol v ňom Martin.

Ihneď volám na naše letenkové oddelenie - Hanke, šéfovi sprievodcov - Georgeovi, šéfovi produkcie - Tomášovi a destinačnému manažérovi pre Afriku - Martinovi. 

My chlapi, čo zažívame dosť náročné veci, a pri cestovaní zažijete všeličo, si o sebe myslíme, že sme tvrdí, ale teraz mám slzy v očiach.

Martina som mal veľmi rád, mal som k nemu blízky vzťah. Svoj prvý zájazd v lete 2014 sa totiž išiel zaučiť priamo so mnou. Ja som bol hlavným sprievodcom na poznávacom zájazde Taliansko – Grécko a Martin bol pomocným, zaúčajúcim sa. Vyšli sme vtedy aj s deťmi (išlo o zájazd zo state Family) na Vezuv nad Neapolom aj na grécky Olymp.

Keď sa hlásil do BUBO, v dotazníku napísal:

Ako hodnotíte svoj záujem o (známkujte ako v škole):

História: 1, Príroda: 1, Politické dianie vo svete: 2, Umenie: 1, Architektúra: 1, Šport: 3, Cestovanie: 1

A naozaj bol neuveriteľne dobrý v referátoch o umení, histórii, architektúre. V Olympii, mieste konania prvých olympijských hier sme si vyskúšali disciplínu, beh na štadióne. Nebežali sme nahí, ale Martin do toho dal všetko a potom som ho musel kriesiť, došlo mu zle.

Mal veľmi rád jedlo a bolo to na ňom vidieť. Nešportoval.

No bol veľmi inteligentný a svoju záľubu v jedle premenil na gurmánskeho špecialistu a keď som bol teraz v januári v Kapskom meste, tak to bol on, kto mi poradil reštauráciu Baia na Waterfronte a áno – perfektný tip!

Písali sme si aj na Vianoce...

Ja : 21 Dec 2018
Martin Tebe chcem zazelat este pokojne Viancoe zvlast. Beriem ta ako svojho ziaka… Prilis vela sprevadzas. Hodilo by sa ti na chvilku zastat a spracovat “veci”.
Kazdopadne vsetko dobre prajem, Lubo

On : 21. decembra 2018, 12:12:04 SEČ

Ahoj Lubos, Dakujem, aj Tebe prajem pekne Vianoce. Sprevadzanie a cestovanie ma bavi a som rad “v terene”. Keby sa dalo, tak sprevadzam este viac, ale rok ma malo dni :) Martin Hrnko

Teraz si opäť čítam dotazník, ktorý pred príchodom do BUBO vyplnil:

Ako ste sa dozvedeli o CK BUBO?
Cestovnú kanceláriu Bubo poznám už od jej vzniku, keď som sa ešte ako študent inšpiroval pútavými katalógmi exotických zájazdov pri vymýšľaní vlastných ciest do sveta.

Prečo sa zaujímate o prácu sprievodcu práve pre CK BUBO?
Rád by som pracoval pre CK, ktorá je na trhu poznávacích zájazdov lídrom a garantom kvality.

Už iba dostať sa k nám je ťažké. Z 800 (osemsto) uchádzačov prijmeme 8. Martin bol skutočne talent.

Monitorujeme naše lety, naše zájazdy, no Martin teraz neletel na náš zájazd, ale na svoju dovolenku. Ďalší zájazd mu mal začať 18. marca v Nairobi. Jeho posledný zájazd Juhoafrická republika, Namíbia, Botswana, Zimbabwe skončil a 6 klientov odletelo domov bezpečne a s nadšením. Martin bol sakra dobrý sprievodca! 5 klientov letelo spoločnosťou Emirates a Qatar do Prahy a jedna klientka spoločnosťou Emirates do Viedne.

Martin s mamou a sestrou chceli ísť na safari a za kmeňom Samburu a na Zanzibar. Presnú trasu nevieme, lebo to si Martin robil sám. On sa iba pýtal ostatných sprievodcov na pikošky. Na kmeň Samburu je najlepším odborníkom na Slovensku Martin Karniš, ktorý je našim destinačným manažérom na Afriku. S Martinom Hrnkom Afriku opakovane prešiel.  O národnom parku Samburu sa rozprávali pred dvoma mesiacmi... Bohužiaľ, tam už nedoletel.

Lietadlo - iba pár mesiacov starý = úplne nový Boeing – sa zrútil 60 km južne od Addis Abeba. Martin Karniš volal nášmu dlhoročnému partnerovi do Addis Abeby, aby zistil viac. Ešte pred 30 minútami nebola národnosť Slovensko na BBC potvrdená. Mali sme stále nádej.

Nevedeli sme, kto bol na palube, lebo letenky sme jeho rodine my nerobili a všetko si zariadil Martin sám. On lietanie miloval. Ešte včera si písal s ďalšou sprievodkyňou Veronikou Hulíkovou, ktorá dnes oddychuje na Bali medzi dvoma zájazdmi a takto sprostredkovane vieme, že letel aj s mamou a so sestrou. Tiež od ďalšieho sprievodcu Stáňu, ktorý je v Johanesburgu viem, že spoločne s Martinom spolu kecali, že chce zobrať rodinu na safari, no nevedel či mama a sestra v Adis Abeba pristúpili...  Je to ohromná tragédia a ja chcem za celé BUBO vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým.

Martin je veľkou stratou pre našu firmu, bol fakt dobrý. No aj ja osobne cítim ohromnú stratu. My dvaja sme sa míňali na Slovensku a tak bola jediná šanca stretnúť sa niekde vo svete. Videli sme sa o siedmej ráno na dubajskom letisku. Ja som sa po mnohých mnohých rokoch dostal na južný pól a oslavoval som a Martin chcel byť prvý čo mi z BUBO podá ruku. Chválil som Martina za to, ako vyzerá, ako za tie roky u BUBO zmenil. Martin začal športovať, výrazne schudol, skutočne sa veľmi posunul aj v rozhľade. Hovoril som mu, že som naňho hrdý.  Cítil som sa ako jeho učiteľ, ako jeho guru...

Martin mi dal knihu o Madagaskare, aby som ju zaniesol domov, aby mu nezaťažovala batožinu. Ako záložku v nej používal pohľadnicu boha Ngatoroirangi. Ide o polynézskeho hviezdneho boha, cestovateľa. 

Martin bol cestovateľom, je cestovateľom, bude cestovateľom. Ostáva tu s nami v našich srdciach. Česť jeho pamiatke!

Tomáš Hušek #

nedeľa, 10.marca, 15.16

Dnes ráno sa pri odlete z Addis Abeba do Nairobi zrútilo lietadlo spoločnosti Ethiopian Airlines. Žiaľ, na palube bol aj náš kolega, kamarát, sprievodca Martin Hrnko s mamou a sestrou.

Martin Hrnko sprevádzal pre BUBO od roku 2014. Martin bol vždy usmiaty, pokojný muž, ktorého extrémne bavilo cestovanie a v práci sprievodcu sa našiel. Veľmi rýchlo sa zaradil medzi našich najlepších sprievodcov. Bol to sprievodca s obrovským prehľadom a ľudským pokojným prístupom, ktorý chcel stráviť na cestách celý rok. V roku 2018 absolvoval 74 letov, strávil vo vzduchu 295 hodín a preletel 201 348 kilometrov. Na cestách strávil 316 dní. Mal rád zaujímavé lety, tešil sa na let ponad severný pól či ponad africkú savanu. 

Okrem cestovania miloval potápanie a špičkovú gastronómiu. Po troch mesiacoch práce v južnej Afrike sa teraz v rámci svojej dovolenky vybral za kmeňom Samburu v Keni. Tí, čo ste Martina poznali, viete, že chcel byť stále niekde. Potápal sa na Veľkonočnom ostrove, pároval víno s čokoládou v Kapskom meste, tancoval na festivale orlích lovcov v Mongolsku, trekoval v Rwande za gorilami, kúpal sa v jazere Titicaca. Jednoducho, miloval svet. Len nedávno sedel u nás v kancelárii a plánovali sme spolu ďalšie cesty...

Je nám strašne smutno a celej rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť...

Juraj Ondrejčík #

nedeľa, 10.marca, 15.46

Martin Hrnko bol jedným z našich najscestovanejších sprievodcov. V minulom roku odsprevádzal 239 BUBO klientov a aktívne odsprevádzal 316 dní. Skúsenosťami tak patril k špičke, čo si vážili aj klienti. Priemer jeho hodnotenia na zájazdoch bol v minulom roku 98,834%

Martin bol rozvážny a rozhľadený, dalo sa s ním diskutovať o hocičom a viem, že dokonale ovládal umenie asertivity. Vedel kedy taktne mlčať a len sa pousmiať a kedy neustúpiť a vecne argumentovať. Vo všetkom, čo robil, doťahoval detaily a ak k téme, ktorú sme mali rozkomunikovanú ešte našiel doplňujúci fakt, poslal mi ho aj po mesiaci.

Bude nám v tíme veľmi chýbať nielen ako profík, ale aj ako osobnosť. 

Veronika Hulíková #

nedeľa, 10.marca, 15.53

S Martinom som sa spoznala na prvom zájazde, keď som začala pracovat pre BUBO - krásna cesta národnými parkami západnej Kanady. Martin bol výbornym učiteľom, kamarátom a často aj veľkou oporou. Stretli sme sa aj v iných kútoch sveta na Novom Zélande, v Austrálii, alebo v Thajsku, Malajzii a Singapure. Všade vedel nájsť krásne nové miesta a najmä reštaurácie a jedlá, ktoré vedel s veľkým zanietením odporučiť. Nezabudnem, ako som ho vzala, veľkeho gurmána, na svoj obľúbený burger na Novom Zélande a čakala som na jeho reakciu. Zaradil ho do top 10, ktoré kedy jedol :) čo veľmi potešilo. Martin bol vždy ochotný poradiť, odporučiť a pomôcť. Ťažko hľadám ďalšie slová, úprimnú sústrasť celej rodine. 

Martin Šimko #

nedeľa, 10.marca, 16.13

S Martinom som mal česť sprevádzať hneď niekoľko zájazdov, navyše práve on bol mojím sprievodcovským guru, ktorý ma na mojom prvom zájazde zasvätil do tajov našej práce. Martin bol extrémne inteligentný a sčítaný človek. Posledné obdobie na sebe veľa makal a vyzeral, že mu to prospieva, o čom svedčil aj jeho večný úsmev. Neverím, že si už spolu nikdy nedáme steak z bizóna v Kanade, na ktorý má zobral na našom poslednom spoločnom zájazde. Stále nemôžem uveriť, že to osud takto zariadil. Budeš nám chýbať.

Marián Parada (klient)

nedeľa, 10. marca, 20:22

Dnes som sa z médií dozvedel smutnú správu, ktorá moju rodinu ako účastníka BUBO zájazdu z leta 2014 hlboko zarmutíla. Mojim deťom počas zájazdu na Islande v roku 2014 stvárňoval Martin trola. A bol najlepší trol zo všetkých trolov zájazdu - moja dcéra dostala za jeho fotku aj BUBO tričko, ktorému sa veľmi tešila. Keďže Martinovi vyhovovalo pomalšie tempo chôdze na túrach po krajine, dosť často bol v skupinke s mojou rodinou a deti sa s ním mali možnosť rozprávať. Mali sme možnosť zažiť aj jeho gurmánskeho lososa pripraveného pri jazere Myvatn.
Česť jeho pamiatke.

Marek Melúch

nedeľa, 10. marca, 22:44, Kapské Mesto

Neviem stále uveriť, čo sa stalo a čím viac si to uvedomujem, tým viac plačem. Maťo, bol si môj učiteľ na viacero zájazdov. Okrem toho si mi pomohol vcítiť sa do každej krajiny, kde si aj so mnou nebol. Bol si mi vždy nápomocný, dal si mi dôležité rady a v neposlednom rade si mi odovzdal také informácie, ktoré ma vždy posunuli ďalej a moja osoba vďaka tebe rástla. Hneď na prvom zájazde spolu sme si sadli a videl som, ako z teba vyžaruje energia (aj v noci počas chrápania). Maťo, bol si pre mňa veľký vzor a bral som si z teba príklad. Je to neskutočná tragédia, že práve ty s maminkou a sestrou si sedel v tom lietadle :(. Ďakujem Ti za všetko, čo si pre mňa v živote spravil, a za to, koľko vedomostí si mi odovzdal. Stále pre mňa budeš chodiaca encyklopédia. Bol si úžasná osobnosť a bola pre mňa česť byť tvojím dobrým kamarátom. Budeš mi strašne chýbať, ale v mojom srdci ostaneš navždy. Verím, že to potápanie vo Východnom Timore spolu dáme v ďalšom živote. Odpočívaj v pokoji môj super kamarát a najlepší kolega. 😥😭

Jozef Zelizňák

nedeľa, 10. marca, 23:06

15. mája 2014 mi v mailovej schránke pristál Martinov dotazník, ktorý u nás vypĺňajú uchádzači o ťažkú prácu sprievodcu. Pár dní nato ma na prvom stretnutí svojím pokojným úsmevom presvedčil, že čosi v sebe má. A už 2. júna mi napísal: "v auguste mám ešte jednu štátnicovú skúšku a tento termin musím byť v Bratislave a neviem to nijako ovplyvniť. Inak mám už uzavreté všetky ostatné povinnosti a zrušený iný letný program, takže som okrem spomenutého termínu plne k dispozícii."
A s takýmto nasadením sme ho poznali päť rokov. Vrhol sa do sprevádzania s veľkým odhodlaním a ukázal všetkým, že tvrdou prácou sa človek môže skutočne zlepšiť a že pokoj a pokora sú v živote dôležitejšie než nabubrané frázy a pýcha. Dnes už len spomínam na spoločné večerné pivo v pekinskom Great Leap Brewing, kde sa nám preťali sprievodcovské cesty. Nedá sa tomu veriť. Martin, budeš nám chýbať. 

Canat Nergŭl #

nedeľa, 10. marca, 17.43

Hello Lubos,

I just heard about plane crash in Ethiopia, where Martin was.
I and my team offer our sincere condolences to you and your team.
With big respect, Canat
Bayan-Olgii aimag,

Mongolia 

Martina Čameková #

nedeľa 10. marca, 23:47

Martin. Prešla som dnes znova všetky maily, ktoré sme si za asi posledný rok vymenili. A bolo to skvelé čítanie. Vždy konštruktívne, k veci, a k tomu aj vtipne sme spolu komunikovali. Bola radosť plánovať pre teba šnúry. Vždy si na všetko povedal áno. Prijal si každú výzvu. Takto pred rokom sme riešili, že z Cesty okolo sveta pôjdeš rovno na Aljašku. A to hneď dva zájazdy po sebe. Namiesto toho, aby si letel po štyroch mesiacoch domov. Odpísal si asi za 5 minút, že jasné, že doma nemáš čo robiť. A dodal si: "Pôjdem kam treba, je mi to jedno, snáď to raz všetko postíham..." Patagóniu si nestihol. Minulý rok si mal mať pár dní voľna. Hneď si plánoval zobrať rodičov na cestu do Pobaltia. Ani neviem, či to nakoniec vyšlo, myslím že sme ťa aj na tých pár dní niekam poslali sprevádzať... V januári si s nadšením plánoval Samburu na marcové voľno. Beriem na safari aj rodinu, povedal si. Nechcem byť v Joburgu viac ako je potrebné, letím hneď do Nairobi. A potom z Afriky cez severný pól do USA... Hlavne nech je to s Emirates :). Tešila som sa na každú tvoju fotku na facebooku. Zvieratká, portréty. Vyberal si poctivo, v zmysle menej je viac... Rozmýšľam, koľko vtipných storiek podobných tým, ako si šoféroval sám z Miami naspäť do Quebecu (bavlna bavlna bavlna, tabak tabak tabak...) si nám ešte nestihol povedať. Musí ich byť strašne veľa.. Dík za pivo a burger na Long Street, za odvoz do Muizenbergu aj za spárovanie pinotage s tou najlepšou horkou čokoládou. A tiež za tajné typy na parking v Kapskom meste. Budeš chýbať. Šťastný let!

Daniela Snováková #

nedeľa 10. marca, 23:23, La Paz

Do reality dneška sa nechcel prebudiť nikto z nás. Pristihla nás nepripravených na udalosť tak ťažko uveriteľnú, akoby z vymysleného katastrofického filmu. Svet dnes stratil génia, dobrodruha, študenta aj učiteľa, bohéma, kamaráta – veselú kopu.
Martin, kam si odišiel? Veď som sa Ti poriadne ani nestihla poďakovať. Pamätáš, ako si sa pred dvomi rokmi prišiel za mnou zaučiť na juhoamerickú expedíciu? Ja áno. Ešte stále v začiatkoch môjho sprievodcovského snaženia som v tom čase už strácala vieru, že táto práca v budúcnosti môže byť mojim poslaním. Ty si mi tú vieru dal. Úlohy sa nám zrazu otočili a Ty si sa stal tým najlepším senseiom. Iba vďaka Tebe som to nevzdala a našla zdravú mieru sebaistoty. Ďakujem.
Južnú Ameriku si si vtedy veľmi obľúbil. Dokonca si sa začal učiť po španielsky a na kontinent si sa vrátil o necelý rok, pamätáš? Vybrali sme sa na ozajstnú dobrodružnú výpravu do amazonského pralesa. Kolumbijská Leticia nás nešetrila, sám si vtedy hovoril že to je jedna z najťažších ciest, ktoré si kedy podnikol. Nocovali sme v militárnych hamakách, za silnej búrky sme sa predierali džungľou. Trpezlivo si vtedy počúval príbehy šamana Rogelia aj keď si mu takmer nič nerozumel 😊
Bavilo ma počúvať aj o tom, ako si sa v kolumbijskom Medellíne vybral za Escobarovým ochrankárom a nájomným vrahom “Popeye” Velásquezom, aby si svojim stupavským guerreros mohol priniesť originál jeho knižného úlovku. Odvaha a odhodlanie Ti nechýbali.
Vždy si mal môj veľký obdiv pre svoj zdravý uhol pohľadu, zvedavosť, nesmiernu inteligenciu, plány vesmírnych rozmerov. Nechcem veriť, že už tu nie si a tak si ďalej chystám lyžiarsku výbavu na náš ďalší výlet na Jasnú. Dúfam, že už máš tie nové lyžiarky.
Budeš nám strašne chýbať.

Memoriál Martina Hrnka #

Ešte dnes v nedeľu zakladáme Memoriál Martina Hrnka a takto chceme vzdať Martinovi hold oficiálne. BUBO zároveň vyčlení na tento memoriál financie a venuje každému sprievodcovi, ktorý sa Martinovi vyrovná, navyše priemerný mesačný plat Slovenska. Prémia bude pravdepodobne v najbližších rokoch stúpať. Stačí odsprevádzať vyše 300 dní v danom kalendárnom roku. Túto prémiu si môže sprievodca nárokovať navyše k platu aj k prémiam za úspešne odvedený zajazd. Prémia je nárokovateľná navyše k 13. či 14. platu. Na prémiu má nárok každý jeden sprievodca BUBO a to opakovane. Založením memoriálu a vyčlenením financií si na Martina budú spomínať aj noví sprievodcovia, ktorí u nás dnes ešte nie sú. Budeme takto všetci naňho myslieť a pripomínať si človeka vysokej kvality, ktorý na sebe neustále veľmi tvrdo pracoval. Budeme si spomínať na človeka, ktorý sa dokázal výrazne zlepšpo všetkých stránkach. Martin veril, že človek sa dokáže zlepšiť iba tvrdým tréningom a neustálou prácou bez zbytočného vyhovárania sa. Martin veril, že cestovanie dokáže človeku najviac rozšíriť obzor a urobiť každého lepším. Tento memoriál bude jeho myšlienky podporovať.

Mr. Big, Thajsko 

pondelok 11. marca, 10:22

Mr. Martin was a good colleague for all of us. We will remember and miss him forever. We will remember his goodness. I ask Mr. Martin and his family to live in a paradise with warm light...

Robert Taraba

pondelok 11. marca, 10:48

Martin začal pracovať pre BUBO krátko po mne. Jeden z jeho prvých zájazdov bol expedičný zájazd na Islande, kde sa ku mne pridal a spolu sme ho v 2014 odprevádzali.

Keď som si s tebou písal naposledy, tak si bol v Namíbií a pýtal si sa, že kam mám najbližšie namierené. Ja som ti písal o Islande a o mojich ďaľších zájazdoch. Vtedy si mi napísal "Och, na Islande som už nebol skoro 5 rokov”. Ja som sa ťa pýtal na tvoje plány, či z Afriky letíš domov alebo zostávaš. A ty si mi písal o Keni, Samburu a o oddychu s rodinou. Ach, je to strašné a všetci to budeme ešte dlho spracovávať.

Martin bol veľmi inteligentný a sčítaný. Všetky informácie, ktoré ovládal priam dokonale vedel nielen využiť, ale aj spätne podať. Toto vedel skvele zúročiť vo svojom profesionálnom, ale aj súkromnom živote. Martin mi nikdy nepovedal nie, keď som ho oslovil a potreboval s niečím poradiť alebo pomôcť. A tak to bolo aj z mojej strany k nemu. Naozaj mu stačilo iba napísať. Tak tomu bolo aj pred pár dňami, keď mi odpisoval a dáva gurmánske tipy na južnú Afriku, kam tento týždeň letím. Martin bol neskutočne úprimný človek a vždy som si vážil, keď mi pochválil niektorú z mojich fotiek a tak isto som si vždy rád pozeral tie z jeho ciest. Martin na sebe tvrdo makal po mnohých stránkach a môže byť pre nás mnohých naozaj inšpiráciou. Asi nikto z nás čo sme ťa poznali nezabudne na tvoj veľký úsmev a energiu, ktorá z neho vyžarovala. Budeš nám všetkým nesmierne chýbať.

John, východná Afrika

pondelok 11. marca, 11:02

It is with profound regret that I write to you on behalf of all our staff about the passing of Martin, his mother and sister. Our hearts go out to Martin’s family as well as the Bubo family.
This is a difficult time for all the families and friends of everyone on that aircraft. 

Steven, Keňa

pondelok 11. marca, 11:26

Good morning from Nairobi. Have no words- sincere condolesces- . Quite unfortunate indeed.
May God grant them the courage & the strength at this difficult moment – Am so sorry for you too & the Bubo staff .
Please pass my sincere condolesces.
POLE SANA

 

Iddy, Tanzánia 

pondelok 11. marca, 11:49

Very very sad to hear this Martin has passed away, I feel so bad cause I had know him in person when he was here. My condolence to Martin´s Family and Bubo Family.

Marzouki Ali, Praha/Bangkok

pondelok 11. marca, 11:56

Dear all,

I am very sad for the loss of your beloved Tour Leader in the Airplane crash in Ethiopia. Please convey our deepest sorrow and grief for all Bubo members and the family your late Tour Leader .

Marzouki Ali, Marketing Manager, Czech, Slovakia and Hungary
Tourism Authority of Thailand

Erika Letková (klientka)

pondelok 11. marca, 13:20

Včera sme sa dozvedeli o páde lietadla v Addis Abeba. V prvom momente ma ani nenapadli kto v tom lietadle sedel. Až v spojitosti s cestovanim mi docvaklo, že v tom lietadle sedel Martin s rodinou. Martin nas sprevadzal pred tromi rokmi v USA, konkretne sme s nim prešli New York. Bol to velmi skromný, milý a scestovaný človek. Je naozaj veľkou stratou nielen pre vašu cestovku, ale aj pre množstvo klientov. Je to naozaj paradox, že ho zabilo práve to, čo najviac miloval - cestovanie. Martin, odpočívaj v pokoji.

Martin Lipinský

pondelok 11. marca, 13:33

Martin bol prvý sprievodca, ktorého som mal zaúčať na zájazde Vietnam Kambodža. Ale aj tak som sa asi naučil viac ja. Jeho príkladná práca s ľuďmi. Jeho široký záber vedomostí, ktorý nejedného udivoval. A šibalský úsmev, keď človek videl, že je za každú hovadinu. Z toho zájazdu si navždy zapamatám hlavne úsmevné príhody, ako sme si objednali kopu jedla niekoľko chodov a nevládali sme to dojesť. Ako si prekvapil, že si išiel so mnou behať. Ale najviac si zapamatám tvoj výraz v tvári, keď pri pive s klientami zaznelo, že dotyčný klient bol 20 rokov v base, a následnú úľavu keď vysvitlo, že pracovne :).
Zomrel si pri tom, čo si miloval najviac – cestovanie. V najťažších chvíľach si aspoň nebol sám, ale o to vačšia tragédia to je. Budeš nám chýbať...

Marie Jarkovská (klientka)

nedeľa 11. marca, 17:07

Nelze ani vyjádřit,jak nás jeho smrt zaskočila a s jakou lítostí  se musíme smiřovat s tím,že byl zmařen mladý  život... Martin nám za 3 týdny v Africe přirostl  k srdci a našemu oslovování synku se vždy smál... ostatně jsme stejný ročník jeho rodičů... S touto osudovou nespravedlností vůči skvělému a hlavně mladému  člověku se opravdu těžko vyrovnává... Poznali jsme na cestách mnoho průvodců, ale ti všichni zapadli a člověk si už ani nevybaví,jak vypadali... Martin zůstane pro své znalosti,přístup,optimismus a lidskost navždy  v našich  srdcích...

 

Božena Dvořáková a Jan Popelář (klienti)

pondelok 11. marca, 17:39

Martina jsme poznali na přelomu roků 2016/2017 při cestě na Nový Zéland a Austrálii, již na letišti v Christchurch působil jako usměvavý a bodrý člověk. Svým vyprávěním o navštěvovaných lokalitách dokázal vždy přidat něco navíc, než je povinností průvodce. Vyzařovala z něj upřímnost, láska k cestování i k jídlu. Lidi považoval spíše za kamarády než za klienty. I v této destinaci neopomněl ani milovanou Afriku a jeho poutavé vyprávění o tomto kontinentu evokovalo i naše rozhodnutí navštívit Afriku a měl pravdu, Afrika je krásná. Dnes jsme se dozvěděli od pana Groma, že již se s ním nebudeme mít možnost setkat. Čest jeho památce

Ivana Schérová (klientka)

štvrtok, 14. marca, 1:10

Bola som tam keď si začínal na zájazde v roku 2014 Taliansko - Grécko, stála som pri tebe keď ťa Ľuboš Fellner kriesil a rozlúčila som sa s tebou na NAADAME v Mongolsku v júli 2018, keď si končil svoju životnú púť, teraz to už viem. Vtedy keď sme si zamávali a poslal si mi svoj oslňujúci úsmev, na ktorý všetci spomínajú, všetci ktorým chýbaš. Vtedy som netušila, že ťa už nikdy neuvidím živého, s tvojim úsmevom prešibaného uličníka a však nezabudnuteľne vrúcne úprimného človeka. Tak si ťa budem pamätať. Pretože Martin tak miloval Afriku, tak mi nedá uviesť krásny citát zo Spomienok na Afriku od Karen Blixen, znel takto " Byť oheň pohltil prach mého těla, nermoutí mě to. Tam, kde jsem, je dobře být." Pre Tvoju večnú pamiatku ešte verše z Coleridgeovej Písně o starém námořníkovi, ktorú Karen Blixen tiež spomína vo svojom románe. Ja som vybrala tieto: Kde hrob, v němž leží? Kde může hrob toho poctivce být? na kraji zdroje, kde ční Hevellyn u cesty větvemi břízy kryt. Dub, v létě jenž sladce šumíval v sluch, jenž spouštěl v jeseni listí své v luh, a v zimě se s větry severu rval, kde stál pad a tam se břízy kmen vzpjal. Prach kosti reka dnes, meč jeho rez, však duše, doufám, přišla do nebes! Ty sladký květe, s bohem buď, kéž tobě los lepší vzplane, než já tušit mohu! - "a tvuj hrob ať proslaví se" - Bola som tam keď si začínal na zájazde v roku 2014 Taliansko - Grécko, stála som pri tebe keď ťa Ľuboš Fellner kriesil a rozlúčila som sa s tebou na NAADAME v Mongolsku v júli 2018, keď si končil svoju životnú púť, teraz to už viem. Vtedy keď sme si zamávali a poslal si mi svoj oslňujúci úsmev, na ktorý všetci spomínajú, všetci ktorým chýbaš. Vtedy som netušila, že ťa už nikdy neuvidím živého, s tvojim úsmevom prešibaného uličníka a však nezabudnuteľne vrúcne úprimného človeka. Tak si ťa budem pamätať. Pretože Martin tak miloval Afriku, tak mi nedá uviesť krásny citát zo Spomienok na Afriku od Karen Blixen, znel takto " Byť oheň pohltil prach mého těla, nermoutí mě to. Tam, kde jsem, je dobře být." Pre Tvoju večnú pamiatku ešte verše z Coleridgeovej Písně o starém námořníkovi, ktorú Karen Blixen tiež spomína vo svojom románe. Ja som vybrala tieto: Kde hrob, v němž leží? Kde může hrob toho poctivce být? na kraji zdroje, kde ční Hevellyn u cesty větvemi břízy kryt. Dub, v létě jenž sladce šumíval v sluch, jenž spouštěl v jeseni listí své v luh, a v zimě se s větry severu rval, kde stál pad a tam se břízy kmen vzpjal. Prach kosti reka dnes, meč jeho rez, však duše, doufám, přišla do nebes! Ty sladký květe, s bohem buď, kéž tobě los lepší vzplane, než já tušit mohu! - "a tvuj hrob ať proslaví se" - 

Twinkle Pathak, Sarnath, India

štvrtok 14. marca, 16:59

I am extremely sad to hear about the sudden demise of loving brother friend Martin, his Mother and sister Michala. I extend my heartfelt deepest condolences to his father and relatives. He is not on physical presence but always on memory, spirit and love.
We will surely miss the presence of a truly lovable and kind person.
Though our words can do little, we hope our thoughts and prayers will keep their soul rest in peace.
Me and my family always remember his bday which he celebrated with us in my home with his group

South African Embassy

piatok 15. marca, 11:44 

The Embassy has learned with sadness that according to available information Mr Martin Hrnko, an employee of Bubo Travel, has been on the ill-fated flight ET302 to Nairobi on Sunday 10.03.2019.  A visa has been issued to Mr Hrnko in January 2019 to travel to South Africa and for onward travel to Nairobi via Addis Ababa. 

Please express our sincere condolences to his colleagues and family.

Regards

Ms Mandy Motaung
Corporate Service Manager (Administration/Consular)  
South African Embassy
Sandgasse 33
1190 Vienna, Austria

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Posledný raj (expedícia)

Zo zájazdu:

Ľuboš Fellner

Posledná úprava článku | Prečítané: 956

Odporúčame tieto zájazdy

E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

4165
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

5716
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3904
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4163

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek