Načítavame pre vás exkluzívny blog

Ako vznikol názov Mexiko?

Ako vznikol názov Mexiko?

Mexiko, jedinečná krajina ktorá Vás očarí svojou pradávnou históriou a ktorá si Vás podmaní svojimi nádhernými pyramídami, námestiami, farbami, koloniálnymi domami s ich neuveriteľnými nádvoriami, vôňou chili-papričiek a chuťou kukuričných placiek. México, alebo podľa jazyka starých Aztékov metz-tli=mesiac, xic-tli=pupok alebo stred a co=označenie miesta... alebo všetko dokopy znejúce približne ako México, teda vo veľmi voľnom preklade z jazyka nahuatl, ako pupok sveta, alebo stred mesiaca...takže vitajte v krajine, ktorú už dávni Aztékovia nazývali pupkom sveta... hoci v súčasnosti sa hovorí, že Mexiko je príliš blízko USA a príliš ďaleko od Boha... tak či onak, Spojené Štáty Mexické si vás určite získajú

Ja som mala možnosť byt v jednom z najväčších miest našej planéty práve počas osláv sviatku Všetkých Svätých. Sviatky u nás možno spájajúce sa s akýmsi smútkom, zastavením sa v čase, pokorou... v Mexiku, napriek tomu, že sú to sviatky úcty  a pokory, konajú sa vo veľmi oslavnom štýle. Každé námestie sa rozsvieti farbami a kvetmi a hlavne vôňou čokoládových kostier a lebiek, ktoré si malí aj veľkí Mexičania kupujú a s obľubou konzumujú pri prezeraní si ofrendas. Stred námestia je vyhradený pre ofrendas...vo veľmi voľnom preklade, ako dary, ktoré sa dávajú pozostalým, aby im na druhom svete bolo lepšie... teda napríklad, napečie sa koláč, čo mal zosnulý rád a tam sa prinesie, prípadne iné dobroty, rôzne farebné výstrižky, fotografie, kvety, kvietky, čokoládové kostry, lebky, a všetko možné...naukladá sa to akoby na stupienky, schodíky a tým sa zabezpečí, že všetko je pekne priehľadné a samozrejme vyzdobené...farbou týchto dní sú malé žlté kvietky, ktoré už zďaleka rozvoniavajú a tým dávajú všetkým na známosť, kde sa tá pyramidálna ofrenda nachádza... a keď si toto predstavíme v jednom z najväčších miest sveta, kde hlavné námestie Zócalo s rozlohou približne 43700 metrov štvorcových sa zaplní ľuďmi... tak aj samotný Moctezuma, jeden z posledných aztéckych panovníkov by sa v hrobe obracal nad invenčnosťou dnešných Mexičanov, ktorí práve v týchto dňoch oveľa viac navštevujú jednu z najväčších katedrál Mezoameriky. A hneď po jej návšteve sa na samotnom Zócale nechajú vydymiť možno práve Moctezumovými pra-pra-pra...vnukmi, ktorí tu praktizujú staré, ale že vraj osvedčené rituály očisty duše. To je na Mexičanoch veľmi zvláštne a jedinečné. Drvivá väčšina obyvateľstva sú katolíci, no napriek tomu, uctievajú a rešpektujú aj svojich dávnych bohov, ktorí majú veľmi dôležité miesto v ich každodennom živote. Odpoveď, ktorá sa mi dostala na túto zdanlivo nezlučiteľnú kombináciu bola: my náboženstvo neuctievame, my v ňom žijeme. 

A tak práve v tieto dni, omnoho viac Mexičanov navštevuje hroby svojich blízkych, kde im nosia dary, ale hlavne jedlo (častokrát zbavené zlých vplyvov práve miestnymi indiánskymi šamanmi), ktoré potom spolu ako rodina zjedia na spoločnom posedení akoby v kruhu rodiny... aký kraj, taký mrav. Aj pre toto sa oplatí Mexiko vidieť, pre jeho jedinečný spôsob súžitia a harmónie medzi prastarými tradíciami ešte spred kolumbovských čias a novými španielskymi zvykmi prinesenými z ďalekej Európy. 

Katarína Líšková

Katarína Líšková

Katarína Líšková

Keď Katka pred mnohými rokmi poprvýkrát získala ocenenie najlepšieho slovenského sprievodcu, dozvedeli sa to aj na Kube, kde si ju za roky, kde odsprevádzala viac ako tisíc spokojných klientov, veľmi vážia. Katka študovala päť rokov v Granade a svoje perfektné znalosti španielčiny zužitkováva vo váš prospech. Tí, ktorí sa stretli s Katkou v Indii, vedia, že aj tam dva roky študovala a rovnako dobre sa vyzná i v Ázii. Miluje východnú časť Kuby, kde si v Baracoa rada pochutnáva na rybe a la Santa Barbara v kokosovej omáčke. Sprevádzaním prekonáva situácie, na ktoré by v „v bežnom kancelárskom živote“ nenarazila. Nádherne fotí a klienti ju obdivujú za jej nesmierny prehľad v krajinách, v ktorých s nadšením sprevádza. S úsmevom a pohodou zvláda všetky možné aj nemožné situácie.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Ríšou Mayov (Komfort)

Zo zájazdu: Maroko

Deni M.

Posledná úprava článku | Prečítané: 1660x

Mohlo by Vás zaujímať

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

R

Amerika  

Mexiko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2520
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

2410
K

Amerika  

USA, Mexiko


náročnosť

15 dní

Trvanie

3310
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

2400

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.