1. tip: Svätyňa Fushimi Inari #
Fushimi Inari je hlavnou svätyňou Inari - boha ryže. Je na úpätí hory Inari (233 m.n.m.). Má chodníky, ktoré vedú vysoko do hôr a súčasťou sú radové torii brány a mnohé menšie svätyne. Boha Inari uctievajú Japonci ako boha obchodu a podnikania. Práve preto tu nájdete viac ako 32 000 torii brán, ktoré dali postaviť úspešní podnikatelia ako vďaku svojmu bohovi. Každá torii brána je sponzorovaná konkrétnou japonskou spoločnosťou. Hlavnú cestu tvorí približne 10 000 torii brán. Zvyšné sú ukryté hlboko v lese a sú súkromné. Nádherná prechádzka popod torii brány trvá približne hodinu a pol.
2. tip: Arashiyama a bambusový les #
Arashiyama je druhý najnavštevovanejší okres v Kjóte. Dominuje tu hora Arashi a rieka Ói. Okolitá príroda je nádherná. Nachádza sa tu množstvo chrámov a svätýň. Najznámejší je však kvôli magickému bambusovému lesu, ktorý sa tu nachádza. Lesom vedie, úzka cesta ktorá sa dá prejsť do 30 minút. Zaujímavou zástavkou je aj chrám Tenryu-ji zapísaný do Svetového dedičstva UNESCO. Ďalšou zástavkou je Iwatayama monkey park. Je to park, kde žije približne 120 makakov japonských. Pri návšteve treba dodržiavať a záujemci majú možnosť makaky aj nakŕmiť. Zaujímavosťou je, že makaky sa chodia kúpať do horúcich prameňov. Ak by ste navštívili Japonsko v zime, určite by ste ich videli.
Viac tipov sa dočítate v dlhšom blogu
Kjóto - čo vidieť v meste, ktorého krása zastavila aj atómové bomby
3. tip: Chrám Kinkaku-ji #
Kinkakudži je chrám obklopený zenovými záhradami a jazerami, ktorý dal v roku 1397 postaviť v poradí tretí šogun z rodu Ašikaga menom Jošimicu. V preklade znamená chrám zlatého pavilónu. Pôvodne bol postavený ako oddychová vila, neskôr však syn Ašikaga Jošimicua premenil vilu na budhistický chrám a budova sa tak stala majetkom zenovej sekty „Rindzai“. Chrám bol v roku 1950 podpálený mníchom a teraz sa v Kjóte nachádza jeho kópia postavená v roku 1955. Pozlatili ho opätovne až v roku 1987.
4. tip: Chrám Ginkaku-ji #
Je takzvaný chrám strieborného pavilónu. Je to chrám patriaci buddhistickej škole Shokoku zo sekty Rinzai Zen. Pôvodne bol navrhnutý ako vila na dôchodok pre šogúna Jošimicu. Chrám Ginkaku-ji je elegantný chrám v krásnom prostredí na úpätí Kjótských východných hôr. Jej základy sú výnimočným príkladom japonskej krajinnej architektúry. Bol modelovaný podľa svojho sesterského chrámu Kinkaku-ji (Zlatý pavilón). Napriek tomu bol chrám Ginkaku-ji nikdy nebol pokrytý striebrom a hlavná budova chrámu zostala nepoškvrnená hnedá - a svojou cestou ilustruje japonskú myšlienku, že niečo jednoduché môže byť krásne.
5. tip: Chodník filozofov #
Chodník filozofov je príjemnou kamennou cestou cez severnú časť Kjótskeho okresu Higashiyama. Trasa je popri dlhom kanáli, ktorý je obložený stovkami čerešní. Zvyčajne začiatkom apríla tieto stromy explodujú farbami, čo robí tento chodník jeden z najpopulárnejších na prechádzku pod sakurami v meste. Približne dva kilometre dlhá cesta začína okolo Ginkakuji a končí v susedstve Nanzenji. Cesta dostala svoje meno podľa Nishidovi Kitarovi, jednému z najslávnejších japonských filozofov, o ktorom sa hovorilo, že medituje na ceste za každodenným dochádzaním do Kjótskej univerzity.
6: tip: Heian-Jingu #
Heian Shrine je svätyňa, ktorá bola postavená pri príležitosti 1 100. výročia založenia kapitálu v Kjóte a je venovaná duchom prvého a posledného cisára, ktorí vládli v meste. Boli to cisári Kammu a Komej. Heian je bývalé meno Kjótskeho protokolu. Obrovská brána torii označuje prístup k svätyni, okolo ktorej je niekoľko múzeí. Samotné sakrálne pamiatky sú veľmi priestranné a v strede majú široký otvorený dvor. Hlavné budovy svätyne sú čiastočnou replikou pôvodného cisárskeho paláca z obdobia Heian, postaveného na o niečo menšom rozsahu ako pôvodný. Občas sa svätyňa využíva na špeciálne podujatia - ako miesto festivalu Jidai každý rok 22. októbra, výročie založenia Kjótskeho protokolu.
7. tip: Higashi Honganji #
Je veľký komplex chrámov. Pôvodne bol postavený v roku 1604. Budovy chrámu Higashi Honganji boli štyrikrát zničené požiarom, naposledy v roku 1864 v čase politických a občianskych nepokojov. Väčšina súčasných budov bola prestavaná koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Komplex bol založený mníchom menom Shinran (1173-1263), ktorý zjednodušil budhistické myslenie na jedno základné učenie: všetko, čo musíte urobiť, je zopakovať slová "namu amida butsu" alebo "Chvála Amidu Budhu".
8. tip: Reštaurácia Kura Sushi #
Japonsko je mekkou fantastického jedla. Kde sa najesť v Kjóto? Odporúčame Kura Sushi, kde na bežiacom páse posielajú kuchári pred vás tanieriky s jedným až dvoma kúskami sushi. Vy sami si vyberiete to, na ktoré máte chuť. Počet zjedených tanierikov vám na konci zrátajú, pričom jeden vás vyjde na 100 jenov. Voda a čaj sú tu zdarma, pivo Asahi vám majstrovsky načapuje automat za 500 jenov.
9. tip: Čajový dom Fukujuen #
V tomto luxusnom 6-poschodovom čajovom dome sa môžete zúčastniť prezentácie autentického čajového obradu Chanoyu so všetkým, čo k tomu patrí. Samozrejmosťou sú slávne čaje Sencha alebo Gyokuro a ich ochutnávka. Určite si tu vopred spravte rezerváciu. Prezentácia čajovej ceremónie vás vyjde na zhruba 3 000 yenov na osobu a minimálny počet účastníkov je dve osoby. Vaším spestrením návštevy tohto komplexu môže byť špičková reštaurácia na treťom poschodí. Tu ponúkajú výbornú fusion delikátnej francúzskej kuchyne s japonskou precíznosťou a, najmä, príchuťou zeleného čaju.
10. tip: Kyoto Samurai & Ninja Museum #
Pokiaľ máte čas navyše, určite si to namierte aj do tohto múzea, ktoré ponúka vynikajúce samurajské šou, prehliadky a expozície samurajskej a ninja kultúry. Zasvätí vás do histórie bojových umení a poteší každého, kto je fanatikom do japonskej histórie. Nájdete tu aj malý obchodík s originálnymi darčekmi, mečmi a ďalšími replikami z dôb ninjov a samurajov.