Lichtenštajnsko – alpský trpaslík

Lichtenštajnsko – alpský trpaslík

Všetci sme už názov tohto trpasličieho štátu počuli, no mnohí poriadne nevieme, kde ho na mape hľadať, a čo také tam vlastne vidieť. Učupené medzi Švajčiarskom a Rakúskom, je šiestou najmenšou krajinou sveta, na ktorej návštevu vám bude stačiť deň. No ten deň určite bude stáť za to...

Maličká európska zemička s rozlohou 160 kilometrov štvorcových – presnejšie Lichtenštajnské kniežatstvo, je konštitučnou monarchiou, ležiacou v zelenom údolí Rýna, pod alpskými končiarmi. V zime či v lete ponúka nádherné pohľady na okolité vrchy, a hoci nie je najžiadanejšou cestovateľskou destináciou (turisti sem zablúdia väčšinou, keď tadiaľto prechádzajú na nejakú ´vychytenejšiu´ dovolenku), je jednou z najbohatších európskych krajín. Zdrojom jej prosperity sú banky, finančníctvo a turizmus. Jej najvyšším bodom je Grauspitz s výškou 2 599 metrov, v zime tu alpské svahy ponúkajú skvelú lyžovačku.

Lichtenštajnsko (názov krajiny pochádza z mena hradu Liechstenstein v Rakúsku, od ktorého si ho zasa požičal šľachtický rod, zakladajúci kniežatstvo) je uznané ako samostatné územie už od roku 1719. Od roku 1919 a rozpadu Rakúsko-Uhorska ho v zahraničnej politike zastupuje Švajčiarsko, s ktorým tvorí colnú úniu. Tunajšie železnice sú zasa spravované rakúskou spoločnosťou.

Lichtenštajnsko je jednou z najmenších aj najbohatších krajín sveta.

Vaduz – pártisícová metropola #

Maličké Lichtenštajnsko pozostáva z jedenástich okresov, ktoré tvorí vždy len jediné mesto. Najväčším je metropola Vaduz, ležiaca na pravom brehu Rýna. Mesto nemá viac ako šesť tisíc obyvateľov, a podobá sa mnohým rakúskym a švajčiarskym mestám v údolí Álp. Malebné námestia, biele domčeky, hlavná ulica Das Städtle  s pár múzeami, kaviarňami, reštauráciami a obchodmi, kde je všetko poruke. Tu sa môžete najesť, urobiť nákupy, či odfotiť si radnicu.

A, samozrejme, treba zájsť na rovnomenný zámok, ktorý je dominantou nielen metropoly, ale celej krajiny. Od roku 1938 je sídlom kniežaťa, takže navštíviť zvnútra sa vám ho nepodarí. No už len prechádzka hore svahom lesnými cestičkami až k bráne je veľmi príjemná, osviežujúca a za odmenu vám bude výhľad na okolitú alpskú krajinu.

Vaduz je sídlom katolíckeho arcibiskupa a kultúrnym centrom krajiny. Pozrite si neogotickú Katedrálu sv. Floriána, navštívte niektoré z múzeí. Ako milovníci umenia by ste nemali vynechať obrazovú galériu s dielami takých umelcov ako Rembrandt, Rubens, či Da Vinci. Nájdete tu aj také perličky ako Múzeum lyžovania, či Múzeum pôšt a známok. Zaujímavé je múzeum moderného umenia, či maličké múzeum Landes s permanentnou výstavou o histórii kniežatstva.

V lete tu môžete obdivovať históriu, múzeá, jazerá, lesy, v zime si zasa zalyžovať.

Destinácia pre lyžiarov aj milovníkov histórie #

Zaujímavosťou je určite Alte Rheinbrücke – jeden z posledných peších drevených mostov cez Rýn. Je krytý, a nájdete na ňom označenie hranice medzi Švajčiarskom a Lichtenštajnskom. Ak chcete korzovať hranicami po moste, leží len desať minút pešo od Vaduzu.

Ďalšou turistickou zastávkou je obec Balzers na juhu krajiny, s hradom Gutenburg z 13. storočia. Pôsobivo sa týčiaci na kopci je otvorený verejnosti ako múzeum, a máte odtiaľto takisto nádherné pohľadnicové výhľady na okolité Alpy. Celá obec dýcha históriou, za pozretie tu stojí aj zrúcanina hradu Grafenberg, Kostol sv. Mikuláša, či starý cintorín.

Dedinka Eschen je známa pôvabnou kaplnkou Svätého kríža a ako miesto, kde sa začína jedna z najobľúbenejších turistických trás alpskou krajinou. V mestečku Nendeln zasa nájdete tradície tunajšej známej keramiky, siahajúce do roku 1836. Môžete sa tu v dielni stretnúť s jej výrobcami a spoznať niečo z tajov tohto remesla.

Obľúbeným lyžiarskym strediskom je Malbun uprostred nádhernej prírody, kde nájdete dokonalý relax nielen v zime, ale v každom ročnom období. Vyberte sa na prechádzku k jazeru Steg a určite nám dáte za pravdu...

Vedeli ste, že.. #

  • ženy v Lichtenštajnsku majú volebné právo až od roku 1984?
  • krajina nemá svoje letisko? Treba sem priletieť do Zürichu (120 km). Krajina nie je prepojená ani s medzinárodnými železnicami, takže najlepšie je sem prísť vlakom zo Švajčiarska, alebo vlastným autom, samozrejme...
  • maximálna dĺžka krajiny je 25 kilometrov a maximálna šírka 12 kilometrov? 
Alexandra Tinkova

Alexandra Tinkova

Alexandra Tinkova

Saša je vyštudovaná novinárka, pre žurnalistiku a písanie sa rozhodla už v detstve - písmená, príbehy, knihy, blogy sú dodnes jej najväčšou láskou. Má však vášeň aj pre iné európske jazyky, popri angličtine si pridala k základom francúzštiny aj taliančinu, do ktorej sa zamilovala tak, že napokon na Apeninskom ostrove pár rokov zostala. V jej srdci má okrem Talianska zvláštne miesto aj Provensálsko, Grécko, Španielsko, chorvátske pobrežie... Rada objavuje gastronómiu, historické pamiatky, ale aj kultúru, keďže je milovníčkou hudby - južanskej, ale aj r´n b, soulu, či gospelu.

Zo zájazdu:

Alexandra Tinkova

Posledná úprava článku | Prečítané: 133

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.