Môj prvý rok v BUBO

Môj prvý rok v BUBO

Autorom blogu je Marek Melúch

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Aké to je byť sprievodcom BUBO? Pre mňa to bola vytúžená práca, bol to môj životný sen. No aká je skutočnosť? Aké je BUBO zvnútra? Tradičná firma, ktorá sa v posledných rokoch veľmi mení. V čom? V mojom blogu zistíte či zmeny fungujú.

Moje aktívne sprevádzanie pre BUBO začalo po školení v Drietome  2017 a odvtedy som absolvoval mnoho zájazdov na rôznych kontinentoch v skupinách rôznych veľkostí. Môj posledný cestovateľský zážitok bol zájazd Papua Nová Guinea a relax na papuánskych fjordoch, ktorý mi dopadol na stovky (to je najvyššia spokojnosť klientov) a nadšenosť (to je BUBO štandard – viac než spokojnosť).

Pre mňa osobne to bol zatiaľ bezpochyby najkrajší zájazd, pretože táto krajina je absolútne rozdielna od všetkého čo ste doteraz videli a zažili. Ide tu predovšetkým o značne rozdielne kultúry, ktoré majú viac než 850 kmeňových jazykov a nedotknutú prírodu, ktorá je taktiež nesmierne fascinujúca. Najmä samotná Vysočina – Highlands. Tri najzaujímavejšie kmene, ktoré sme stretli, boli domorodci Huli, žijúci v provincii Hela pri meste Tari. Je to najpočetnejšia kmeňová skupina spomedzi všetkých kmeňov. Ďalej to boli domorodci z kmeňa Melpa, ktorých sme videli v dedinke Alkena. Ďalším zážitkom boli bahenní muži z údolia Asaro. Tých sme navštívili v dedinke Komunive, kde nám ukázali, ako sa prikrádali k nepriateľom. 

Prečo BUBO? #

Prečo som sa rozhodol ísť pracovať do BUBO? Odmalička ma bavilo cestovanie, spoznávanie nových kultúr a regiónov, pretože človek sa tým stále učí a nadobúda nové obzory. Cestujem od svojich 8-mich rokov, pretože ma odmalička vychovávali k cestovaniu. Vedel som, že BUBO je najlepšie na našom trhu a preto som sa snažil byť súčasťou tých najlepších. Často som listoval katalóg a sníval som, že pôjdem na viacero zájazdov. Dnes už viacero zájazdov sprevádzam a veľmi si vážim, že som súčasťou tak skvelého tímu. Taktiež kamarát, sprievodca BUBO Janči Buday mi odporúčal, aby som si podal prihlášky do BUBO a to ma nakoplo. Už predtým, ako som začal robiť, mal som predstavu, čo to všetko zahŕňa a že to nebude iba cestovanie pre zábavu. Chcel som to robiť, pretože ma vždy bavilo učiť sa o nových krajinách a miestach a BUBO som považoval za firmu, kde budem mať osobný rast. 

Drietoma – originálna škola #

Keď mám povedať, čo mi na začiatku najviac pomohlo, tak to bola naša Drietoma. V BUBO má všetko unikátne názvy a vlastnú tradíciu – všetko je originálom. Toto školenie sprievodcov považujem za dobrý tréning a zároveň odovzdávanie informácií od tých najlepších. Minulý rok som bol z toho veľmi prekvapený, uvedomil som si, že som v skupine najscestovanejších Slovákov.

Boli to 4 dni, počas ktorých som sa naučil mnoho vecí a vtedy, ešte ako úplnému nováčikovi, mi to pomohlo pred ďalšími zájazdmi. Odmysliac od toho, že som si tam nešťastnou náhodou zlomil prst pri futbale, hehe :D :D.  Na Drietome som počul o rôznych krízových situáciách, ktoré sa kolegom stali a sprievodca sa tak dokáže pripraviť na neočakávané veci. Jedným z našich hesiel v BUBO je „Dobrého námorníka spoznáš v zlom počasí“. Veci v živote a hlavne na opačnej strane sveta sa vedia pokaziť. Vždy keď to najmenej čakáte. No my v BUBO so silným podporným teamom a neuveriteľným know how ich vieme opraviť. Aj v tomto je ten veľký rozdiel menom BUBO. Drietoma je školenie, kde sa všetci dozvieme mnoho užitočných vecí, ktoré určite využijeme v praxi. A vydávame vlastné Drietomské skriptá. 

Môj prvý zájazd #

Môj úplne prvý zájazd bol vo februári 2017, 3x Naj Afriky a po „Drietome“ to bola Kanada Západ, na ktorom ma zaučil Martin Hrnko. My sme sa predtým nepoznali a stretli sme sa vo Vancouveri tuším deň pred zájazdom. Maťo bol veľmi ústretový a dopredu mi vysvetlil detaily trasy, po ktorej pôjdeme a pred zájazdom mi dal dôležité informácie, ktoré som potreboval. Tento zájazd je ukážkou spojenia fascinujúcej prírody a krásnych veľkomiest. Maťo tento zájazd poznal veľmi dobre a počas celej cesty mi tak mohol odovzdávať kvalitné informácie. Vďaka nemu som sa naučil skvelej organizácii na zájazde, a dal mi do súvislosti mnoho faktov, ktoré v bedekroch nenájdete. Slová od neho mi potvrdili teoretické znalosti, ktoré som sa dozvedel na školení v Drietome. Spolu sme prešli Vancouver a okolie, navštívili sme krásne národné parky Jasper a Banff (+ Kootenay a Yoho), kde sme vyšli na horu Sulphur mountain a videli najkrajšie tyrkysové jazerá na svete. Tiež sme zažili inú stránku Kanady, ako len lesy a hory. Boli to nekončiace prérie a domov jedného z najväčších archeologických nálezísk dinosaurov na svete, Drumheller. Najväčším zážitkom tu pre mňa bolo múzeum Royal Tyrell, ktoré je domovom stovák exponátov dinosaurov, z ktorých mnoho pochádza práve z tejto oblasti. Napr. taký Albertosaurus sa volá podľa provincii Alberta.

Potom som v Kanade ostal a sprevádzal som so skúsenou Veronikou Hulíkovou. Martin Hrnko a Veronika Hulíková mi pomohli na začiatku najviac, pretože viackrát so mnou prebrali detaily zájazdov a tisíce detailov samotného sprevádzania. Veronika ma zaučila na Aljašku a Yukon, Nový Zéland aj Austráliu a teraz sa teším, že mi pomôže aj pri nádhernom zájazde po západe USA. USA poznám veľmi dobre, no sprevádzanie pre BUBO, to sú tisíce detailov. Spolu s Maťom a Veronikou som bol ešte v apríli 2018 na zájazde Thajsko, Malajzia, Singapur na ktorom som sa bol zaúčať. Áziu mám rád, no až na tomto zájazde, aj keď som nesprevádzal, som Áziu pochopil a opäť som sa od nich oboch veľmi veľa naučil. Maťo je zároveň studnica vedomostí a vždy mi pomôže, ak s niečím potrebujem poradiť alebo pomôcť. Nemôžem nespomenúť ani Stáňu Cigánka, ktorý mi vždy poradil na zájazdoch v Afrike. V podstate sme spolu boli len raz na zájazde, pričom sme mali obaja svoje skupinky.  No Stáňa je ťažký profík. Na Slovensku ani v Čechách niet lepšieho rangera. Ťažko nájdete väčšieho znalca afrických zvierat a určite nenájdete nikoho, kto má na safari posledných 6 či 8 rokov väčšie praktické skúsenosti. V tomto je BUBO o míľové kroky pred kýmkoľvek. Nejde teda iba o kvalitu servisu, ale o obrovský náskok v know how, vo vedomostiach. Všetky moje zájazdy dopadli dobre práve kvôli kvalitnému Base campu (kancelárii BUBO) v Bratislave a kvôli týmto mojim učiteľom. 

Za rok v BUBO od Aljašky cez Afriku až po Novú Kaledóniu a Nový Zéland #

Moje prvé zájazdy boli teda Kanada západný okruh po tých najkrajších národných parkoch. Potom to bol východ Kanady, ktorý je absolútne iný: Toronto, Niagara, New York s Erikom Kondrcom. Ďalej to bola špecialita Aljaška Yukon. Aljaška a Yukon sú krajiny iných rozmerov. Tu sa dajú uloviť také zážitky, ktoré inde fakt že nenájdete. Medzi najväčší ulovený zážitok patrila jednoznačne polárna žiara, ktorú sme ulovili 4x. Podrobnejšie informácie o tomto zážitku sa dozviete v mojom blogu „Lov na Auroru“ z októbra minulého roka. Zažili sme nekončiacu prírodu, videli množstvo divokých zvierat (Grizzly) a slávne zlatokopecké mesto Dawson City.

Toto všetko a omnoho viac zažívame práve na zájazde Aljaška - Yukon. Ďalším veľkolepým zážitkom v Severnej Amerike boli Niagarské vodopády, ktoré sa mne osobne páčia viac z tej kanadskej strany. Plavba popod ne je vzrušením pre každého, cítite ich silu a to je na nezaplatenie. New York, extrémne gigantické mesto, bol pre mňa skúškou v šoférovaní, pretože dovtedy som ešte nikdy v takom veľkom meste nesedel za volantom. Ako sprievodca BUBO zažijete to čo málo kto. Plus máte na to školiteľov - skúsených BUBO sprievodcov. Dnes sa už len doma smejem, keď vidím, že ľudia nadávajú na „zápchy“. 

Následne som zmenil kontinent a prešiel som celý juh Afriky: 3x Naj Afriky, následne zájazd Južná Afrika Total a potom opäť obrovská zmena a zájazd Keňa Tanzánia Zanzibar. Afrika je jedinečný kontinent a pre mňa to bol odmalička jeden z najväčších snov. Dnes už mám mnohé krajiny, o ktorých som ako malý sníval, prejdené. V mnohých som sa za prvý rok v BUBO zaučil. Išiel som ako druhý či tretí šofér, alebo iba ako pomocník. Mám za sebou Juhoafrickú republiku, Zimbabwe, Botswanu, Svazijsko, Lesotho a iné. Medzi najväčšie zážitky z Afriky patrí jednoznačne návšteva Viktóriiných vodopádov, ktorých majestátnosť a sila počas marca a apríla je nezameniteľná. Tieto 1,7km široké a 108m vysoké vodopády sú pre mňa TOP zážitkom, po ktorom som túžil odmalička.

Ďalej to je 3. najväčší kaňon na svete, Blyde River Canyon, ktorý je na rozdiel od prvých dvoch, zelený. Samotné Kapské mesto je moje najobľúbenejšie mesto na svete a vždy sa sem veľmi rád vraciam. Je to práve kvôli Stolovej hore, z ktorej je neskutočný výhľad na okolie a keď je pekné počasie tak vidíme až na Mys Dobrej Nádeje. Ďalším obrovským zážitkom pre mňa bolo kultúrne vystúpenie v tradičnej dedinke Mantenga vo Svazijsku, kde nám pred tancom ešte náčelník ukázal život a spôsoby akými žijú.

Náčelník nás "Bubákov" veľmi dobre pozná, veď k nemu chodíme od roku 2000. Takže my mladí "zdedíme" kamarátov od starších a máme dvere otvorené na miestach, ktoré sú iným zatvorené. Lesotho, Tibet Afriky je zážitok sám o sebe, no pre mňa sú najzaujímavejšie práve jaskyne Kome Caves, kde dodnes žije 3.-6. generácia prvých predkov. Najzaujímavejšou vecou Afriky je jednoznačne safari. To je zážitok na celý život. To najlepšie som zažil práve v N.P. Kruger. 

Tento rok sa mi sprievodcovské skúsenosti rozšírili o Nový Zéland a Austráliu. Ako sa hovorí, raz zažiť, ako stokrát počuť. Toto presne platí o Austrálii a Novom Zélande, pretože z počutia si človek síce vie utvoriť určitý obraz, no po zhliadnutí reality sa jeho predstavy 10x znásobia. Vidím to na našich klientov, ktorí sem prídu po prvý raz. Čakali, že to bude dobré, ale nečakali toto. Južný ostrov Nového Zélandu je prírodou nabitá krajina, z ktorej ostane nadšený nejeden skúsený cestovateľ.

Medzi najzaujímavejšie zážitky patrí určite plavba po fjorde Milford Sound, ktorý aj keď patrí medzi najdaždivejšie miesta na svete, krásou bije tie Nórske fjordy. Palacinkové skaly – Punakaiki sú nesmierne fotogenické, keď ráno vyjde slniečko a pekne ich osvieti. My sme na nich boli práve v takomto čase. Wai-o-Tapu a Te Puia sú pre mňa najkrajšie časti Nového Zélandu, kde sa človek stretne s geotermálnou aktivitou. Či už sú to bublajúce bahná, gejzíry alebo pestrofarebné jazerá. Wellington patrí medzi moje najobľúbenejšie mestá. 

Z Austrálie je pre mňa najväčším zážitkom práve posvätná hora Uluru, ktorá je posvätná pre aborigénske kmene „Pidžndžara“ a Jankundžara“. Tu sme s našimi klientami svedkami toho, ako sa hora mení každých zopár minút pri východe a západe slnka farbu. Zážitkom je aj samotné Sydney a Melbourne a okolie. 

Čo si vážim najviac zo všetkého je, že BUBO mi dalo príležitosť dostať sa do krajín ako je Nová Kaledónia, Vanuatu a Papua Nová Guinea. Krajiny, kde je dodnes svet úplne iný, ako si ho bežný Európan predstavuje. Mal som skupinky s dvoma až 4 klientami. Nová Kaledónia bola absolútnou zmenou od toho, čo som dovtedy videl. Aj keď patrí medzi jedny z najrozvinutejších tichomorských krajín, tak stále tu bolo dosť toho, čo ma uchvátilo. Samotný prílet a pohľad na najväčšiu lagúnu na svete, ktorá je okolo celého ostrova. Dažďové pralesy všade vôkol nás a zrazu najväčšia továreň, akú som v živote videl. Ťažba niklu patrí v Novej Kaledónii medzi TOP 1 priemysel. Navštívili sme tu národný park Blue River (Parc Provincial de la Riviere Bleue), v ktorom sme brázdili hustou džungľou hore-dolu vyše hodinu a sledovali okolie. Videli sme tu rôzne mäsožravé rastliny a plazy a počuli spev vtákov z každej strany. Stret s hyperexotickou prírodou ako nikdy predtým. Chápem nadšenie moreplavca Jamesa Cooka. 

Na Vanuatu sme videli najluxusnejšiu budovu v krajine, ktorou bol náš Grand hotel & casino, kde je ako v jedinej budove krajiny výťah. Najväčším darom tejto krajiny sú úsmevy od domácich, ktorých nikdy nie je dosť. Najšťastnejší ľudia, akých som kedy videl. Na ostrove Tanna sme boli na jedno doobedie súčasťou tradičnej „kastom“ dedinky Yakel, kde nás privítali ako najlepších kamarátov. Odovzdali nám niečo zo svojej kultúry a histórie a ešte nám aj ďakovali, že sme ich navštívili. Skutočnosťou však je, že to my sme tí, ktorí sú poctení prijatím do ich dediny a kultúry. Tu sme videli mužov nosiacich nambasy. Títo ľudia boli pre nás veľkolepým zážitkom, pretože na nič sa nehrali a boli takí, akých ich stvorila príroda. 

Papua Nová Guinea je pre mňa najväčším zážitkom, ktorý som zatiaľ zažil. Tomáš Hušek, produkčný riaditeľ BUBO a Ľuboš Fellner, náš najvyšší BOSS tento zájazd pripravili parádne. Klienti boli maximálne nadšení a tak isto ja. V PNG išlo predovšetkým o totálnu rôznorodosť. Samotné Port Moresby, hlavné mesto, je zážitkom samo o sebe. Strávil som tu veľa dní sám, no dôkladne som mesto spoznal až s našimi Papuánskymi sprievodcami. To je úplne iné ak idete mesto podľa BUBO. Vidím, že sám ako laik som nikdy vlastne nič poriadne nevidel. Štvrť Hanuabada je fascinujúca práve kvôli autenticite, ktorú tam vidíme. Drevené domčeky na pilieroch a pod nimi všade splašky a odpad. To sa veru nevidí hocikde. Detailné predstavenia domorodcov, ktorí turistov poznajú len veľmi minimálne. Inde je PNG čistučká, je absolútnym rajom, kde dodnes pralesy „prekvitajú“ a kde človek zažije dotyk s extrémnou divočinou. Meniaca sa príroda podľa nadmorskej výšky nám nedá vydýchnuť a stále nás zamestnáva pohľadmi. Sme jediní ktorí prechádzame celý ostrov krížom až do Lae a teda vidíme omnoho viac než iní.

Obrady miestnych veštcov, ktorí nám vytiahli z „urny“ svojho predka a ukázali nám, ako predpovedajú budúcnosť. Stret miestnych vdov, ktoré trúchlia za svojim manželom a otcom. Zakrádanie sa do boja bahenných mužov v nás vyvolávalo pocit strachu. Najmä vtedy, keď na nás namierili luk, natiahli a naprázdno pustili. Samozrejme natiahli ho so šípom. Sú to však BUBO kamoši. Títo ľudožrúti nelovia nás, no my sme lovci ľudožrútov! Aj Papuu robí BUBO s prihliadnutím na maximálnu bezpečnosť. Ďalším nezabudnuteľným zážitkom bolo pozorovanie vtákov Rajka, ako sa kŕmili v blízkej vzdialenosti od nás. Vidieť farby týchto pestrých unikátov na vlastné oči nemá chybu. 

Čo cítim vo vnútri? #

Po tohtoročnej Drietome idem zájazd USA západ, ktorý bude veľkým rozšírením môjho „repertoáru“. Každý zájazd, ktorý som bol aj viackrát je úplne iný. Býva sa niekedy v iných hoteloch, je iná situácia, iní ľudia, sviatky, oslavy, protesty atď. Nemôžem hovoriť, že som si niečo predstavoval inak. Akú takú predstavu o sprevádzaní som mal, no samozrejme každým zájazdom sa moja prax stupňovala a stále teda stupňuje.

Z každého zájazdu pociťujem nárast samého seba, pretože situácie sú vždy rozličné. Prvý rok v BUBO mi príde, ako keby som urobil ďalšiu vysokú školu. Poznanie, ale hlavne osobnostný rast je ohromný. Sám na sebe vidím obrovský posun vpred a vidím, ako mi cestovanie otvára oči. Mám oveľa väčší rozhľad ako ľudia, ktorí necestujú. Mám väčší stupeň sebaovládania ako predtým a predovšetkým rozmýšľam nad nie jednou vecou dopredu, ale nad desiatimi vecami, ktoré môžu prísť. 

Čo je to lovenie zážitkov? #

Filozofiu lovenia zážitkov považujem za najsilnejšiu časť nášho „posolstva“, pretože to je to, prečo to v BUBO robíme a prečo ľudia chodia s nami.  My ako profesionáli dokážeme ísť ďalej, hlbšie a ulovíme zážitok, o ktorom iní nevedia.

Práve cez zážitky cestovateľ spozná novú destináciu lepšie. Áno, poznanie je základom BUBO, BUBO je v latinčine výr skalný a teda symbol poznania a filozofie. No zážitok je to, čo nás v BUBO oddeľuje od ostatných. My v BUBO ponúkame najvyššiu kvalitu služieb, no spomínať na hotelový bazén na Bali ako na najlepšiu časť dovolenky je najväčšia hlúposť. Je tu predsa toľko iných, silnejších vecí! Dôležité je, aby bol zážitok intenzívny. Nezáleží, či je dobrý alebo zlý. Zlý v úvodzovkách. Mať dobrý zážitok z exotickej cesty je vec, ktorá ostáva do konca života a smeruje k hlbšiemu poznaniu a hlavne si to na rozdiel od letopočtov naši klienti zapamätajú. Držia sa za bruchá, smejú sa. Alebo si mastia brušká po neuveriteľných exotických dobrotách.

My zážitky lovíme na kvantá. Keď klient dostane zážitok, pochopí a spracuje ho, takto v ňom vyvolá úžasný pocit, ktorý pretrvá po dlhé roky. Snažím sa prežité zážitky opakovane zdôrazňovať a pripomínať ich klientom, rozoberať ich s nimi, aby si ich presne pamätali aj dlhú dobu po zájazde. Aby ich pochopili. Úlohou nás sprievodcov v BUBO je okrem klasického sprevádzania uloviť s klientmi zážitok a vysvetliť im ho. Znie to  jednoducho, no je to veľmi ťažké. 

Neviem si predstaviť lepšiu sopku než Yasur #

Medzi moje 3 najlepšie ulovené zážitky patrí jednoznačne návšteva tradičnej dediny Alkena, kde nám domorodci predstavili miestny tanec Kuruware, ktorý pochádza práve odtiaľto. Boli sme svedkami úžasnej prípravy na tanec a bok po boku s domácimi sme sledovali, ako si na tvár a telo natierajú farbu z okra. Používali červenú, žltú, bielu, čiernu farbu, ktoré majú prírodný charakter. Všetko, čo majú títo ľudia na sebe oblečené, je z prírody. Mali sme možnosť si prezrieť ich opasky, na ktorých majú zavesené tašky „Bilum“, ktoré sú aj ochranou ich genitálií. 

Do takejto blízkosti som sa mohol dostať len vďaka BUBO a kontaktom, ktorými disponuje. Lokálny sprievodca bol špičkový a všetko zorganizoval do detailu a bez chýb. Sám turista, ale aj skúsený cestovateľ, nemá šancu uloviť toľko zážitkov ako s nami. Z BUBO tímu to predo mnou prešli Tomáš Hušek a Ľuboš Fellner, od ktorých som taktiež čerpal mnoho informácií - viď. fóra a blogy, ktoré napísali.


Výstup na aktívnu sopku Yasur na Vanuatu na ostrove Tanna. Tie explózie na nej boli fascinujúce až tak, že sa človek chvíľkami fakt bál. Kvalitnými 4x4 nás vyviezli pod kotol sopky a odtiaľ sme šliapali hore peši. Až po zotmení slnka sa začal pravý adrenalín, pretože bolo vidno rozžeravenú lávu, ku ktorej by sa nikto ani vo sne nechcel priblížiť. Po výbuchu nám láva vystreľovala nad hlavy, no stále sme boli v bezpečnej vzdialenosti. Jeden výbuch bol tak silný, že tlaková vlna ma posunula zhruba o 3-5cm a to ani neviem ako. Zrazu len malý teleport :D. Vidieť to, ako bublá magma a ako po explózii steká po vnútorných stenách kotla späť, je úžasné. 

Ďalším veľkým zážitkom boli Viktóriine vodopády, ktoré som navštívil v marci 2017, pretože prietok vody bol extrémne veľký. Viktóriine vodopády sú podľa prietoku vody najväčšími vodopádmi sveta. Hovorí sa, že v tom období ich je počuť až 20km ďaleko. Nie nadarmo sa im hovorí Mosi-oa-Tunya, teda dym, ktorý hrmí. Keď som ich zazrel, tak sa mi tisli slzy od šťastia do očí, pretože dovtedy som o nich len počul alebo videl v televízii. Tieto slzy však boli rýchlo spláchnuté vodou, ktorá z vodopádov na nás z každej strany striekala. BUBO mi splnilo za ten rok neskutočne veľa cestovateľských snov a verím, že ich bude splnených stále viac a viac. Som šťastný, že mám tú česť byť v takejto úžasnej firme. 

Gurmánske zážitky #

Pokiaľ ide o tie gurmánske zážitky, tak tých bolo fakt mnoho. V BUBO sa na ne sústredíme posledných 6 či 7 rokov a na Drietome nám prednášajú také mená ako šéfkuchár Jaroslav Žídek a pod. Za také najväčšie špeciality považujem juhoafrický steak z Impaly s umngqusho v Kapskom Meste + predjedlo červy Mopane, mňam. Impala je druh antilopy, ktorá je tak povediac vrcholový športovec spomedzi zvierat. Jej mäsko je delikátne a vychutnať si ho spolu s prílohou tradičnej juhoafrickej kuchyne je naozaj zážitkom. Umngqusho je ako keby kaša z cíceru, fazúľ a iných bôbov zmiešaných s maslom. Červy Mopane sú vlastne húsenice, ktoré sú miestnou špecialitou, ak ide o predjedlá. Sú podávané s chutným šalátom a ich chuť je špecifická. Mnoho ľudí by však z toho bolo prekvapených a označili by to ako top jedlo večera.

Ďalším zážitkom boli mušle v mestečku Havelock v reštaurácii Mussel´s Pot (Nový Zéland). To bola čistá chuť orgazmu. Tak chuťou posiate mušle som ešte nikdy nejedol. Jedny boli v sladkokyslej omáčke, ďalšie v bylinkovej, ďalšie boli zapečené so syrom. Nezameniteľná chuť. Ďalším jedlom bol Pad Thai na ulici Khao san v Bangkoku a škorpión na paličke. Celkovo thajský streetfood je mega zážitok. U nás by už boli hygienické embargá a tam je to explózia chutí, na ktoré sa nedá zabudnúť. 

Luxus ak je vkusný tak je zážitkom taktiež #

Medzi 3 najluxusnejšie zážitky považujem teraz oddych pri papuánskych fjordoch Tufi v rezorte Tufi Diving resort. Veľmi krásny rezort, priamo na vrchu jedného zo stoviek fjordov s krásnym výhľadom na okolie. Od každého tu dostávame veľký úsmev. Výhľady na fjordy také, že vyjdeme na balkónik a vidíme najkrajšiu panorámu Šalamúnovho mora. Poobedná miestna kávička, ktorá sa označuje za jednu z najlepších na svete. Voliéra pre dvoch zoborožcov, ktorí nám poletujú okolo. Krásne drevené chatky, ktoré vôbec nepôsobia na okolitý terén „škodlivo“.

Ďalším luxusom je hotel v Dračích horách Mont Aux Sources v Juhoafrickej Republike pri hraniciach s Lesothom, z ktorého sú neskutočné výhľady na hory + prostredie hotela je veľmi príjemné. Je to ako keby ste spali pod Matterhornom. Vidíte dokonca na vodopád Tugela, ktorý je jedným z najvyšších na svete. Blízko je stajňa, kde pre našich klientov požičiavame kone a v Dračích horách potom cválame na koňoch.

Ďalším luxusným zážitkom bola večera v reštaurácii Floriditas vo Wellingtone na Novom Zélande, kde sme si po úžasných lamb skewers dali tortu Pavlova, ktorá tu je vraj jedna z najlepších na svete. 

Prvý biznis class #

Tých luxusnejších zážitkov bolo však viac. Napr. aj upgrade do business triedy na lete z Johannesburgu do Vic Falls. Síce krátky let, ale stalo sa mi to 2x, takže super zážitok. Moji starší kolegovia majú nalietaných toľko míľ, že sú „senátormi“, majú zlaté karty a inde než v biznis salóniku na letiskách ani nesedávajú. No ja sa tam dopracujem. Mám rád zážitky, ktoré sú tvrdé, street food, no na druhej strane nás v BUBO učia oceniť aj najvyššiu kvalitu. Na terajšej Drietome máme napríklad ochutnávku francúzskych šampanských a 15 ročných najlepších whisky. 

BUBO bál #

Chcel by som každého pozvať na našu každoročnú akciu – cestovateľský festival BUBO bál, ktorý sa koná posledný týždeň v januári v Inchebe v Bratislave. Bol pre mňa veľkou vecou, pretože tam som musel prvýkrát pred verejnosťou odprezentovať moje skúsenosti z Juhoafrickej republiky a Kanady. Bolo to iné, ako rozprávať ľudom na zájazde, nakoľko tu bola  sála plne obsadená poslucháčmi. Mal som samozrejme stres a na začiatku trému, no po chvíľke rozprávania sa to vytratilo a problém som mal skôr zachovať si časový limit. Ja som nikdy nemal extrémny problém rozprávať pred ľuďmi, no ak by ste mi pred 5 rokmi povedali, že mám rozprávať pred celou sálou, v ktorej mohlo byť aspoň 200 ľudí, tak by som sa asi rozplakal :D. Dnes s tým už nemám problém, aj keď nemôžem povedať, že by som bol úplne bez stresu. 

Kto s BUBO cestuje? #

Na zájazdoch mám často ľudí, ktorí problém s peniazmi nemajú a najčastejšie sú to podnikatelia, ktorí majú nejaký vlastný biznis. Mal som mnohokrát aj najväčších expertov vo svojom odbore ako napr. chemikov, profesorov (dokonca bývalý dekan banskobystrickej univerzity), doktorov a genetikov atď.  My v BUBO sme vždy robili pre elitu národa, ale za elitu považujeme týchto múdrych, vzdelaných ľudí. Vzdelaní ľudia si v tejto dobe už vedia zarobiť peniaze a sú to ľudia, ktorí vedia ohodnotiť kvalitu. S BUBO a v spoločnosti rovnako kvalitných ľudí sa cítia príjemne.

Mnoho z nich je veľmi scestovaných a preto sa treba na takých ľudí dostatočne pripraviť informáciami a faktami. Ja som zvyknutý si písať poznámky, ktoré pri každom zájazde doplním o ďalšie nové informácie, nakoľko tie od domácich sú najvzácnejšie.

Mnoho príbehov o krajinách čerpám z magazínov National Geographic. Veľkým zdrojom sú Fóra na www.bubo.sk/forum. Tam si naťukáte ktorúkoľvek krajinu sveta vyskočia vám zážitky a fakty, ktoré inde nenájdete. Skúste aj Vanuatu či Papua Nová Guinea a uvidíte samy. Samozrejme, že samoštúdium aj počas zájazdov mi obohacuje znalosti a pociťujem tak značný osobný rozvoj. Nie je to len vedomostný, ale celkovo všeobecný rozvoj. Človek sa počas zájazdu musí naučiť zvládnuť predovšetkým sám seba, hlavne počas dlhších prestojov, vybrať najvhodnejšiu alternatívu, vyloviť v pamäti najzaujímavejšie informácie a pod. Taktiež byť ústretový k ľuďom a aj k tým, ktorí práve nemajú svoj deň, ale stále im byť k dispozícii, vyhovieť vo všetkom a ešte k tomu s úsmevom.  Ak budú vidieť, že človek maká, snaží sa, tak to ocenia. Takú fakt Top klientku považujem asi Naďu. Aj keď je to náročná klientka, ktorá sa snaží vyťažiť maximum informácií, tak je to nenormálna studnica vedomostí. Od klientov BUBO som sa naučil veľmi veľa za ten môj prvý rok sprevádzania. Mnohokrát sú to všetko príjemní ľudia, ktorí si chcú užiť svoju najlepšiu dovolenku. BUBO k Vašim službám! 

BUBO biblia #

Ide o hodnoty firmy a rozvíjanie kultúry firmy, veľmi podrobne a pekne spracovaný materiál, na ktorom sme sa všetci, teda aj ja, podieľali.  Bibliu BUBO som teda bral pozitívne, pretože sa mi páči, že stále sa chceme posúvať ďalej a rozvíjať. Byť stále lepší a lepší. Myslím si, že sa nám to viac než darí a tie hodnoty sú dobrým podkladom k tomu, aby všetko bolo tak, ako má byť. Ja po roku v BUBO vidím oveľa zreteľnejšie, ako sa chcem posúvať dopredu. Predtým, ako som nastupoval, tak som vedel, že BUBO je veľmi známe a posledné roky jeho výsledky stále rastú, no teraz to vidím aj z inej perspektívy. Môj názor je taký, že  BUBO patrí medzi najlepšie firmy na Slovensku. Aj tým, že máme silný priateľský kolektív, školenia sú super.

Samotný BUBO Bál je tiež super akcia, kedy sa máme možnosť prezentovať pred verejnosťou. Máme rôzne akcie, večierky a to je super pre posilnenie tímu. Určite bude BUBO v budúcnosti len rásť a rásť. Zavádzanie týchto hodnôt do praxe je podľa mňa fajn a prospeje k ďalšiemu skvalitňovaniu a zvyšovaniu úrovne činnosti BUBO v nasledujúcom období. Je super, že vidíme snahu o posun firmy vpred. V mojom predchádzajúcom zamestnaní nič takého neexistovalo a pochybujem, že v mnohých firmách majú takýto zabehnutý systém ako my. A hlavne snahu byť najlepšími. Nútia nás rásť, a ja to schvaľujem. 

Zlepšenie #

Chcel by som navrhnúť drobné zmeny v pokynoch pre klientov na zájazde Papuov, opäť som to trošku posunul ďalej, presne ako sa od každého sprievodcu u nás očakáva. Každá cesta je o krôčik lepší zájazd. Mali sme veľmi dobrého lokálneho guida - sprievodcu a on mi dal aj návrhy na trošku iný program cesty (teda aspoň ten program, kde je celý deň prejazd do exotického mesta Lae, ktoré tak málo iných navštevuje).

Keď to mám zhrnúť, tak pociťujem, že som sa za ten rok výrazne zlepšil. Na prvom zájazde som bol v strese, keď som zistil, že klienti mi meškajú a idú inými letmi. No dnes, kebyže sa mi toto stane, tak sa už len zasmejem a poteším sa, že len takáto maličkosť. Človek sa počas sprevádzania naučí perfektnej komunikácii, vybavovaniu rôznych vecí, prispôsobeniu sa daným okolnostiam a situáciám a mnoho iných pozitívnych vlastností. 

Ako sprevádzam ja! #

Navštívil som spolu 49 krajín. Od Špicbergov cez väčšinu krajín Európy. S BUBO som za rok sprevádzal na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. To je vysnívaný džob! Čo je u mňa základom sprevádzania okrem know how, študovania? Pri sprevádzaní je to cestovanie samozrejme iné. Okrem toho, že objavujem a spoznávam, tak sa dozviem extrémne množstvo iných vecí, ako aj životných situácií. Moje základné vlastnosti, ktoré pri sprevádzaní používam, sú najmä dobrá nálada. Riadim sa tajomstvom pozitívneho myslenia, a keď ľudí privítam s úsmevom, som na nich usmiaty a ochotný riešiť každý ich „problém“, tak majú aj ony potom pozitívnu náladu. Zároveň, keď vidia zo mňa nadšenie, taktiež tie zážitky, prírodné krásy, pamiatky inak prežívajú. Ďalšia vec je asi pripravenosť.

Ako som už spomínal,  ja si vždy píšem poznámky ku každej krajine, ktorú idem navštíviť a chcem o nej  vedieť čo najviac, aby som turistom mohol odovzdať  široké spektrum poznatkov a faktov. Tým im zúžim priestor pre kladenie otázok z ich strany, hehe :D Takže štúdium a príprava. Samotná nadšenosť sprievodcu vie zdvihnúť náladu ľuďom a vedia si tak užiť daný moment lepšie. Keď ľudia vidia, že mne samému sa to páči a z hlasu počujú ako o tom rád rozprávam, tak ich to omnoho viac zaujme a ten zážitok si lepšie pamätajú. Je to taká psychologická hra, ktorá sa však nedá oklamať.

My v BUBO cestovanie milujeme. Od najvyšších ľudí v BUBO až po tých, čo začínajú ako ja. Toto nás taktiež značne odlišuje od iných, ktorí robia cestovku ako biznis. V BUBO je veľké srdce! Taktiež je to priateľský prístup ku klientom, ktorý určite mnohí z nich ocenia a vtedy sú určite najspokojnejší. Samozrejme všetko na zájazde musí vychádzať a keď sa aj niečo pokazí, tak s takto dobre naladenými ľuďmi sa dá lepšie pracovať, ako s tými, ktorí sú od začiatku negatívni a hľadajú všade chybu. Základom je však makať od začiatku do konca a nech sú klienti akýkoľvek, tak s každým sa dá pohnúť. Moje základné nastavenie je, že ja nechcem spokojných klientov, ja sa ich snažím nadchnúť. Tá snaha nemusí na 100% vyjsť, ale má šancu vyjsť. Tí inteligentní klienti naskočia na našu vlnu nadšenia a často strhnú všetkých. Potom je to paráda... 

BUBO sprievodca je fakt ťažký džob #

Čo sa týka nových sprievodcov, ktorí tento rok nastúpili do BUBO, tak verím, že vedia, že to nie je len o užívaní si, ale je to najmä o veľkej zodpovednosti, pretože sprievodca nie je delegát. Určite je to super pocit, keď človek povie, že robí v BUBO sprievodcu, preletí 10x do roka rovník a platia mu za to. Len vždy treba ostať nohami na zemi a byť pokorný. Aspoň ja som sa to snažil dodržiavať.  Chcem podávať výborný výkon a chcem, aby boli ostatní so mnou spokojní, pretože v mnohých veciach som perfekcionista a chcem, aby to bolo prepracované. To sa snažím robiť aj pri sprevádzaní a zatiaľ si myslím, že to je celkom okej. No to však musia povedať ostatní. (Poznámka BUBO: Marek Melúch dopadol v tomto roku premiernou spokojnosťou 98.4%). Naučil som sa tu riešiť problémy všetkých druhov a to, čo by som  kedysi  vybaviť nevedel, dnes to riešim rad radom.

Taká zložitá situácia bola na poslednom zájazde, keď som musel vybaviť armádnu eskortu špeciálne pre BUBO skupinu, ktorá nás previedla cez územie kmeňových bojov. Človek sa tu naučí, vyrastie. My sa síce učíme ako sa má stať zo sprievodcu líder, ale tam nás aj učia, že prax je prax. V BUBO je ideálne, že táto firma vie, že sa učíme praxou. Dajú vám šancu. Problémov sa netreba zľaknúť, ale chladnou hlavou ich vyriešiť. Nádhera je, že mám za chrbtom najlepších odborníkov na Slovensku. V Base campe na Dunajskej ulici mnohí precestovali okolo sveta, tie zážitky, keď si ich na Drietome rozprávame, sú doslova neuveriteľné. Stretli sa s mnohým a vedia poradiť. Vedia! Predstavte si, že za 25 rokov žiaden náš klient neochorel na tropickú chorobu! Máme školenia ohľadne zdravia, ťažké testy, kurzy prvej pomoci. V BUBO sa nič nenecháva na náhodu. 

Niekedy  sú problémy ťažšie, niekedy ľahšie, no vždy sa to dá vyriešiť tak, aby boli všetky strany spokojné. Ja si vážim, že môžem byť súčasťou tak úžasného tímu a samozrejme firmy, súčasťou tých, ktorí sa dlho predo mnou podieľali na budovaní dnes tak kvalitnej firmy. Snažím sa preto na zájazdoch pracovať vždy naplno, aby som spravil dobré meno pre BUBO a samozrejme aj pre moju osobu. Vždy poteší človeka, ak mu na konci zájazdu klienti povedia, že tešia sa na ďalší zájazd s ním. Verím tomu, že ďalší rok v BUBO bude ešte lepší, ako ten môj prvý a podarí sa nám spoločne zvládnuť veľké veci a veľa zájazdov.

A ešte jedna vec. Sprevádzanie pre BUBO nie je chodením do práce, ale je to “way of life”, práca pre firmu, ktorá je podľa mňa najlepšia na Slovensku. Nehrabete teda pre seba, ale v prvom rade sa pozeráte na našich klientov a bojujete za svoj klub. Je to akokeby ste hrali za FC Barcelona. Obetujete sa a výhra príde do roka akosi samovoľne. Sebeckých ľudí v BUBO rozhodne nechceme.

Tak čo osvetlil som vám trošku o čo ide? #

Moje sprevádzanie ma od začiatku veľmi obohatilo a teším sa na ďalší, verím tomu že úspešný, rok sprevádzania. Teším sa, čo sa všetko nové dozviem a navštívim. Rast samého seba vidím hlavne, ak sa porovnávam s inými ľuďmi alebo kamarátmi, ktorí necestujú a nemajú o niektorých situáciách,  faktoch a miestach na našej krásnej zemi vôbec poňatie. Žijú akoby v inom menšom svete než ja.

Do krajín, ktoré som navštívil, sa vraciam ako domov a to je úžasný pocit. Niekto o tých krajinách celý život sníva a niekto sa tam vyzná ako doma. Milujem ten pocit objavovania nového, pretože je to adrenalín spojený s poznávaním. BUBO mi dalo super školu života a zároveň aj mnoho nových dobrých kamarátov a kamarátky, pretože všetci ľudia v BUBO sú osobnosti a sú sami sebou. Chcem vyzdvihnúť, že vyvážené osobnosti. Je super byť v kolektíve takých inteligentných ľudí, pričom každý je majster (TOP odborník) v niečom inom. Zároveň samotným posolstvom, ktoré som z BUBO získal, je odovzdávanie informácií ďalším ľuďom, ich vzdelávanie a rozširovanie ich obzoru. Som teda rád a vážim si, že môžem byť súčasťou tohto tímu, ktorý je plný profesionálov a scestovaných ľudí. 

Marek Melúch:

Cestovanie je pre Mareka vášňou a snom, ktorý si plní už od malička. Precestoval 49 krajín a v posledných rokoch mu učarovala Indonézia, Izrael, Pakistan, India, Thajsko, Svalbard, Nová Kaledónia, Vanuatu, Aljaška, Lesotho, Svazijsko, Papua Nová Guinea a Nový Zéland. Všade hľadá porozumenie medzi ľuďmi. Ochutnáva exotické jedlá a vyhľadáva gurmánske zážitky. Fascinujú ho všetky prírodné javy ako sú tornáda, búrky, cyklóny, hurikány až po tsunami a zemetrasenia. Rád sa vzdeláva a pátra po nových informáciách, ktoré rozširujú obzory.

Ak si trúfate pracovať pre BUBO vyplňte dotazník: https://bubo.sk/dotaznik


Predtým si určite prečítajte a vypočujte naše Hodnoty. Iba ak sa s týmito hodnotami stotožňujete budete u nás šťastní. V BUBO totižto nielen veľa cestujeme, ale aj veľa pracujeme a veľmi sa snažíme byť pre našich klientov najlepší. 

Marek Melúch

Marek Melúch

Marek Melúch

Cestovanie je pre Mareka vášňou a snom, ktorý si plní už od malička. Vyskytol sa už na každom kontinente okrem Antarktídy a stále má túžbu a chuť cestovať za niečím novým.  V BUBO sa aktívne zaoberá oblasťami ako USA západ aj východ, Kanada, Aljaška, na ďalšom africkom kontinente sprevádza od Kene až po Juhoafrickú republiku, pričom medzi jeho najobľúbenejšie aktivity sú práve Bungee jumping na Viktóriiných vodopádoch alebo plavba na rafte po rieke Zambezi. V juhovýchodnej Ázii ho nájdete od Pakistanu cez Malajziu až po kmene Bornea. Práve tu veľmi rád dopĺňa gurmánske zážitky, ako napríklad čerstvé mangrovníkové červy Tamilok na Filipínach až po chrumkavé Tarantuly v Kambodži. V posledných rokoch mu učarovali aj exotické krajiny ako napr. Papua Nová Guinea, na ktorej nikdy nevynechá potápanie pri fjordoch alebo tanec s miestnym kmeňom na Vanuatu. Miluje steak z impaly alebo mušle z Havelocku na Novom Zélande. Rád sa vzdeláva a pátra po nových informáciách. Fascinujú ho všetky prírodné javy ako sú tornáda, búrky, cyklóny až po tsunami. Medzi jeho najväčšie srdcovky patrí práve Nový Zéland a Austrália, kam sa vždy rád vráti aby pozrel „Froda“ z Pána prsteňov. Na Cambridge škole v Londýne vyštudoval angličtinu a neskôr doma vyštudoval masmediálnu komunikáciu. Je výborný vodič a nešoféruje iba tam, kde sa nedá.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Jáva, Bali, Bromo + Flores, Rinca, Komodo

Zo zájazdu:

Marek Melúch

Posledná úprava článku | Prečítané: 3155

Odporúčame tieto zájazdy

E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

3425 4692€
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

4455 5940€
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3179
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

2610 3625€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.