Moje najkrajšie cesty planétou

Moje najkrajšie cesty planétou

Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s BUBOM veľký kus Afriky, západné časti Ázie (Blízky východ, Perzský záliv), ale aj Európu. Tento text je mojím výberom toho, ktoré z týchto končín zeme určite stoja za návštevu a sú pre mňa niečím špeciálne...

Najexotickejší: Madagaskar

Pochodil som toho naozaj veľa, no len ťažko si dokážem čo i len predstaviť niečo exotickejšie. Mnohí tento ostrov vďaka jeho veľkosti a najmä jedinečnosti prezývajú aj ďalším kontinentom sveta či Noemovou archou, ktorá zachránila pre zem posledné kusy daných zvierat a odplávala preč. Reč je o najväčšom ostrove Afriky a jednom z najväčších ostrovov sveta – Madagaskar.

Tento unikátny kus zeme si už desiatky a desiatky miliónov rokov pláva úplne samostatným tempom po Indickom oceáne, čoho výsledkom je množstvo živočíchov i rastlín, ktoré sa vyvinuli jedine tu a inde na svete by ste ich hľadali márne. Desiatky druhov lemurov, fosy či prekrásne druhy baobabov sú len tými najznámejšími zo všetkých divov prírody, ktoré vás tu čakajú. Až 80% živočíchov, rastlín a stromov, ktoré sa na Madagaskare vyskytujú, majú prívlastok „endemický,“ čiže sa nachádzajú iba na tomto ostrove!

Madagaskar a jeho divy prírody.

Zvláštnosťou ostrova sú aj tamojší ľudia, ktorí majú pôvod až z opačnej strany sveta. Ako sa sem vôbec pred tisíckami rokov dostali?... A počuli ste už o ich prazvláštnom zvyku - „párty s mŕtvymi,“ keď vyberú svojich zosnulých z miesta posledného odpočinku a donesú ich opäť domov, kde s nimi spravia oslavu? Tento ostrov vás jednoducho dokáže šokovať po všetkých stránkach!

Najzaujímavejší: Blízky východ

Región, ktorý by mal podľa mňa každý aspoň raz za život navštíviť, lebo až tu porozumie mnohým veciam. Tu sa zrodila civilizácia. Tu vznikali prvé štáty sveta. Tu sa ukrýva najbohatšia minulosť ľudstva. Tu vznikli svetové náboženstvá, ktoré nasledujú miliardy ľudí. O týchto miestach pravidelne počúvame a každoročne si pripomíname udalosti, ktoré sa tu odohrali. Vyberte sa spoznávať ich na vlastné oči!

Nepoznám zaujímavejšiu oblasť sveta, než je Blízky východ – obzvlášť Svätá zem, ale i okolité krajiny, ako Jordánsko či Libanon. Sýria, bohužiaľ, na svoju príležitosť ešte len čaká, aj keď niektoré oblasti sú z hľadiska turistu okej už aj dnes. No zvyšné menované krajiny sú bezpečné, sprevádzal som ich už niekoľkokrát a vždy bez problémov! A je jedno koľkokrát sa sem ešte vyberiem, vždy je tu čo nové objavovať, vždy sa tu niečo nové, fascinujúce dozviete, odhalíte! Nikde inde som sa nestretol s takým bohatým morom informácií a zaujímavostí, ktoré tak mohutne ovplyvnili chod nášho sveta!

Miesta, ktoré písali dejiny ľudstva.

Petra - zaslúžene jeden z divov sveta.

Prejdite sa teda miestami, kde to celé začalo. Po miestach, ktorými chodil Ježiš a jeho apoštoli. Po ktorých kráčali Rimania, Gréci, križiaci či Arabi a Osmani, Alexander Veľký či Saladin, ktorý by si taktiež zaslúžil prívlastok Veľký, a mnohé iné ríše sveta či osoby histórie. Po miestach, ktoré si aj po tisícročiach vedia neustále pýtať pozornosť a nenechať človeka chladným.

Jeruzalem je jedno z tých miest, ktoré človek navštívi x-krát, a vždy ho znovu dokáže prekvapiť. Môžete tu toho vidieť naozaj veľmi veľa. No stále tu bude ešte more toho, čo neviete a čo tu môžete objaviť nabudúce. Obzvlášť milovníci histórie - tento región sa stane doslova vaším kráľovstvom nebeským.
Foto: František Kekely — BUBO

Najkrajší: južná Afrika

Kút Afriky, v ktorom môžete vidieť tučniaky, uškatce, ale aj typické africké zvieratá savany ako levy, žirafy, nosorožce či najväčšiu koncentráciu slonov v Afrike. Kde nájdete nádherné piesočné duny na jednej strane a lyžiarske strediská na strane druhej. Najkrajšie mesto sveta i typické africké dedinky kmeňov, v ktorých sa nepoužíva elektrina ani vodovodný kohútik, a podprsenka sa stále považuje za nadbytočnosť. Obrazy hôr v okolí Kapského mesta či Mys dobrej nádeje, piesky Namíbie, najväčšie vodopády sveta či najkrajšie hory celej Afriky – Dračie hory, to všetko sa vám navždy vryje do pamäte. Čo sa krajiny týka, zatiaľ niet pre mňa bohatšieho a krajšieho kúta Zeme než je južná Afrika.

Krásy južnej Afriky.

                                               Najgýčovejší: švajčiarske Alpy

Pri výpočte najkrajších kútov sveta mi nedá nespomenúť ešte jednu oblasť, ktorá mi prirástla k srdcu už odmala a máme ju doslova za rohom, aj preto je, myslím, mnohými neprávom podceňovaná. Alpy sú pre mňa doslova európskym nebom, či prechádzkou pozemským rajom. Pozerať sa na zasnežených obrov a vysoké ostré hroty štítov všade okolo seba z obrovského masívu Mont Blanc či stáť pod neuveriteľným Matterhornom ma ani po toľkých návštevách týchto miest neomrzelo a pochybujem, že niekedy omrzí. Hovorím to stále - keby bolo Švajčiarsko a jeho mestá ešte o trochu krajšie, tak už by sa dalo o nich hovoriť ako o gýčoch - nereálnej kráse z retušovaných obrázkov. No švajčiarska pohľadnicová krása je reálna... A klienti odtiaľto vždy odchádzajú s rovnakým pocitom: Že tieto európske veľhory, hoci nie sú od nás až tak ďaleko, si svoje exkluzívne miesto medzi BUBO zájazdmi z celého sveta právom zaslúžia! 

Jednu z najväčších krás sveta máme len neďaleko od nás...

Najlepšie safari: východná Afrika

Ak niekomu ide najmä o zvieratá, zažiť pravé africké safari a vidieť toho čo najviac, mojím jednoznačným odporúčaním je východná Afrika – Keňa & Tanzánia. O tunajších pláňach Masai Mari a Serengeti, ktoré sú domovom miliónov živočíchov, už počul azda každý. Budete mať šťastie na veľkú migráciu, kedy spoločne putujú v úchvatnom obraze planéty stotisíce divých zvierat? Zažijete aj vy ich priam legendárny prechod cez rieku plnú krokodílov? Určite treba spomenúť aj kráter Ngorongoro, v ktorom je najväčšia koncentrácia zvierat v celej Afrike. Bez toho, aby ste tu na vlastné oči videli africké zvieratá, určite neodídete!

Tá NAJ kombinácia: Etiópia!

Prezradil som svoje najkrajšie, najexotickejšie i najzaujímavejšie oblasti, ktore v mene BUBA nesmierne rád sprevádzam. No je ešte jedna krajina, stojaca za zmienku, ktorá je akousi magickou kombináciou viacerých superlatívov, a otvorene o nej hovorím ako o mojej úplne najobľúbenejšej ceste v rámci BUBA - je to Etiópia!

Viem oceniť jedinečné veci, ktoré som nikde inde vo svojom živote nevidel a nestretol, a ponúka mi ich práve táto krajina – tu to neopakovateľné nájdem! Milujem Afriku práve pre jej autentickosť, echt africkosť, ktorú práve tu - v Etiópii ešte stále nájdete! Mám rád jej bohatú históriu, ktorá je pre mňa akoby starou dušou tejto zeme, a hoci pre krajiny subsaharskej Afriky príliš typická nie je, táto krajina ju naozaj má! Zaujímajú ma rozličné kultúry a národy a tu v jednom štáte žijú desiatky a desiatky národov a rôznych zaujímavých kmeňov, pri ktorých aj slovo „exotický“ považujem za nedostačujúce! Zaujímajú má náboženstvá, ich spojitosti a rozdielnosti, a tu mám ich mix, obzvlášť kresťanstvo tak staré a jedinečné, ktoré jednoducho nájdete iba tu! Mám rád hory a prírodu, a žiada krajina Afriky nemá viac štvortisícoviek než táto, a spolu s nimi aj niekoľko zaujímavých, endemických zvierat, ktoré v týchto vysokých horách nájdete... Nájdete tu aj geologický zázrak našej zeme, ktorý vyzerá akoby bol z nejakej inej planéty a ktorý svet pozná pod názvom Danakil. A takto by som mohol pri opise Etiópie pokračovať dlho: zaujímavé jedlo, tance, zvyky, mentalita... Skrátka, Etiópia sa stala pre mňa symbolom všetkého, čo na cestovaní milujem! Všetko nájdete tu, v tejto jednej čarovnej krajine! 

Etiópia ukrýva všetko, čo na cestovaní milujem!

                                           Najpestrejší kotlík: Balkán

Kto by však predsa len ešte potreboval nejaký čas na nazbieranie viac odvahy na Afriku, úžasnou kombináciou viacerých zaujímavých prvkov – história, mix kultúr, náboženstiev, super kuchyňa, krásna príroda, hory, dokonca more, ale aj zážitky v podobe raftingu či horskej turistiky - to všetko ponúka neopakovateľná cesta po Balkáne! Nie, Balkán rozhodne nie je len chorvátske či bulharské more a rozhodne ho nepodceňujte! Nechodil by som tam pravidelne každý rok a vždy s takým nadšením! Naozaj s čistým svedomím môžem o tomto vriacom kotli Európy prehlásiť, že je jednou z mojich najobľúbenejších a najpestrejšie naplánovaných BUBO ciest! 

Nepodceňujte Balkán, z jeho krás budete očarení!

Takýto je teda môj výber tých ´naj´ ciest planétou, ktoré vám BUBO ponúka. Je ťažké hovoriť o najkrajších kútoch našej rozmanitej planéty, no ak hľadáte na cestách niečo naozaj unikátne, autentické a nezabudnuteľné, verím, že som vás týmto textom aspoň trochu inšpiroval. Šťastné výpravy za zážitkami na celý život! 

František Kekely

František Kekely

František Kekely

Vyštudoval žurnalistiku, pracoval v celoštátnom denníku a dodnes prispieva do viacerých médií. Chuť cestovať, spoznávať svet priamo z blízka – nie len z tlačových správ, a oboznamovať s ním ľudí, bola oproti sedeniu v redakcii výrazne silnejšia.
Miluje dejiny a miesta bohaté na históriu. Ak sa k tomu pridá mix náboženstiev, dostanete jeho obľúbený Blízky východ či Balkán. Vo voľnom čase rád lezie po horách, je členom medzinárodného horolezeckého spolku, vďaka čomu sa stal aj garantom našej cesty Alpami. Už od detstva sa venuje fotografovaniu a filmovaniu prírody, najmä divokých zvierat, čo ho pritiahlo až do Afriky a práve tomuto kontinentu sa u nás venuje najviac. Maroko je jeho druhý domov. Juhoafrická republika je jeho srdcovka, kde ako sprievodca začínal. Madagaskar je pre neho prírodný div sveta. A východná Afrika, na čele s Etiópiou, dôvod, pre ktorý sa do Afriky skutočne zamiloval.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu:
3x naj Afriky

Zo zájazdu:

František Kekely

Posledná úprava článku | Prečítané: 327

Mohlo by Vás zaujímať

Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood Wadi Rum

Wadi Rum Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood

Jordánsko pokrýva z väčšej časti púšť, no iba jedna z nich je skutočne svetovo výnimočná a priťahuje tisíce návštevníkov či hollywoodskych…

Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 48 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Anglicko, Belgicko, Veľká Británia, Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2368 2960€
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

4039 5770€
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

3276 3995€
K

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

2345 2860€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.