Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Mexiko je so svojimi 130 miliónmi obyvateľov druhý najväčší štát Latinskej Ameriky. Na ploche takmer 2 miliónov km2 žili pred stovkami rokov (a stále žijú) Aztékovia, Mayovia, Olmékovia a Zapotékovia, ktorí si stavali dych berúce mestá a pyramídy. V roku 1519 sa na území dnešného Mexika vylodili Španieli, ktorí indiánske ríše rýchlo dobyli, aby sa následne zmiešali s pôvodným obyvateľstvom.
Práve táto nová rasa - mestici - potomkovia Španielov a Indiánov, vytvorili z Mexika štát, akým je teraz. Kozmopolitný, s bohatou históriou a skvelým jedlom. V BUBO Mexiko veľmi dobre poznáme, náš prvý zájazd sem smeroval už v roku 1995 a odvtedy sa veľa vecí zmenilo. Samozrejme k lepšiemu.
Stali sme sa najväčším predajcom dovoleniek do Mexika na Slovensku a Veľký okruh Mexikom bol jedným z našich najpredávanejších zájazdov v predošlých rokoch. Práve z neho vyberáme 10 miest, ktoré musíte v Mexiku vidieť na vlastné oči.
10. miesto: Vodopád Misol Ha #
Približne 20 kilometrov od populárneho turistického mesta Palenque sa nachádza vodopád, ktorý sa nazýva Misol Ha. Padá z výšky 35 metrov do malého jazierka s čistou a osviežujúcou vodou. Čo je na vodopáde najlepšie, je to, že sa môžete v jazierku okúpať a naplno si vychutnať zelenú a pokojnú prírodu okolo.
Ak nechcete plávať, stále sa môžete ísť po udržiavanom chodníku prejsť za hučiaci vodopád. Cestička končí pri jaskyni, do ktorej vás za pár pesos zoberie miestny sprievodca. Vodopád Misol Ha je dokonalé miesto na relax. Ponorte sa do jazera a nerobte nič, len si vychutnávajte daný okamih...
Mohlo by vás zaujímať:
Najkrajšie vodopády sveta (TOP 10 očami najscestovanejšieho Slováka)
9. miesto: Acapulco #
Kto by nepočul o Acapulcu, meste, ktoré od 50. rokov minulého storočia vyhľadávali najväčšie celebrity Hollywoodu. Na medové týždne sem chodili ľudia ako John F. Kennedy so ženou Jacqueline alebo Bill a Hillary Clinton. Acapulco sa preslávilo vďaka svojej pláži a luxusným milionárskym vilám, ktoré vyrástli okolo zálivu Bahia de Acapulco.
V 70. rokoch sa však situácia zmenila a kvôli drogám a kriminalite začali bohatí turisti mesto opúšťať. Mestská rada však robí všetko preto, aby sa cestovný ruch (a s ním aj peniaze) do „Perly Pacifiku" zase vrátil, hoci ho koncom roka 2023 zbrzdil silný hurikán, ktorý sa prehnal touto oblasťou.
Acapulco však ani prírodnými katastrofami nestratilo svoje čaro. V BUBO toto mesto naďalej pravidelne navštevujeme a keď sem prídete, rýchlo pochopíte prečo. Náš hotel Malibu sa nachádza hneď pri prázdnej pláži, na ktorej sa bude opaľovať minimum ľudí. Voda je v zálive príjemne teplá a nič vám tu nebráni dopriať si kvalitnú masáž priamo na pláži s bielym pieskom.
Najznámejšou atrakciou v Acapulcu sú skokani - clavadisti, ktorí každý deň skáču z 35 metrov vysokého útesu La Quebrada. Vďaka skúsenému BUBO sprievodcovi budete mať na skokanov ten najlepší výhľad a na pamiatku si môžete kúpiť tričko s ich podpismi.
8. miesto: Cenote Casa Tortuga #
Cenotes sú prírodné jazierka, ktoré vznikli prepadnutím vápencového podložia, ktoré následne zatopila podzemná voda. Na Yukatáne sa ich údajne nachádza až 6 000 a pri našej návšteve Mexika ich nemôžeme vynechať. V BUBO preto neobchádzame Casa Tortuga, kde sa nachádzajú až štyri cenotes - Wisho, Campana, Tres Zapotes a Jaguar.
Pred vstupom do areálu sa musíme všetci povinne osprchovať a nemôžeme mať na sebe krémy na opaľovanie. Cenote sú totiž navzájom poprepájané a žijú v nich chránené endemické živočíchy a kontaminácia vody krémami by im mohla ublížiť.
Casa Tortuga je súčasťou jaskynného systému Sac Aktun, ktorý je v podstate najväčší na svete a pozostáva z prepojených cenotes a 368 kilometrov jaskynných chodieb. Dve cenote v Casa Tortuga sú prístupné a môžete sa v nich kľudne kúpať. Dve sú však jaskynné a ísť do nich môžete iba s miestnym sprievodcom, ktorého vám BUBO sprievodca rád vybaví.
7. miesto: Tulum #
Tulum je jedno z najmladších mayských miest na pobreží Karibiku, ktoré bolo postavené okolo roku 1200 a opustené bolo 75 rokov po príchode Španielov do Mexika. Vďaka svojej jedinečnej polohe pri mori a fotogenickým pamiatkam patrí k najnavštevovanejším miestam na Yukatáne. Turisti z celého sveta tu môžu obdivovať zachované mayské hradby, dom postavený na cenote a Chrám zostupujúceho boha, ktorý je zobrazený ako včela.
Najvýznamnejšou pamiatkou v Tulume je však El Castillo - maják, ktorý slúžil aj ako chrám boha Kukulkána. Práve tu sa nachádza vyhliadka, z ktorej si tisíce turistov denne fotia Chrám veterného boha, postavený na útese, ktorý od chrámu oddeľuje piesočná pláž.
Pozn. BUBO:
Ak chcete Tulum vidieť na vlastné oči, pridajte sa na náš fakultatívny výlet, počas ktorého sa okrem Tulumu zastavíme aj pri vyššie spomínaných cenotes, ktoré sa nachádzajú kúsok od mesta. Musíte si ale dávať pozor na všade prítomné leguány, ktoré sa vyhrievajú v ruinách jediného zachovaného mayského mesta postaveného na pobreží Karibiku.
6. miesto: Monte Albán #
Hlavné mesto Zapotékov Monte Albán bolo v roku 1987 zapísané na zoznam UNESCO spolu s historickým centrom Oaxacy. Nachádza sa na umelo zarovnanom kopci, len zopár minút cesty autobusom od Oaxacy. Názov Monte Albán - Biely vrch, dali mestu Španieli a pripomína názov pohoria v Taliansku. Obyvateľmi Monte Albánu boli Zapotékovia, ktorí tu žili minimálne od roku 500 p.n.l.
Zapotékovia boli vynikajúci astronómovia a v meste sa stále nachádzajú ruiny observatória, ktoré pravdepodobne slúžilo na pozorovanie hviezd a Venuše. Najznámejšou pamiatkou je však skupina reliéfov, ktoré sa nazývajú Tanečníci. V skutočnosti však nezobrazujú tancujúcich ľudí, ale umučených Olmékov, ktorým boli dolámané končatiny a odrezané genitálie.
Aby sme si Monte Albán vychutnali čo najlepšie, chodíme doňho skoro ráno. Naša BUBO skupina je tak vo vnútri prvá a za odmenu si môžeme urobiť dokonalé fotky bez turistov, ktorí prídu po nás. Aj toto je luxusný zážitok.
5. miesto: Oaxaca #
Keď sa povie Mexiko, väčšina ľudí si asi predstaví farebné domčeky a námestia s kostolmi, na ktorých vyhrávajú pouliční umelci. Pravdepodobne ani nevedia, že si predstavili Oaxacu (čítaj Oachaka). Španieli založili nové mesto na ruinách indiánskeho Huaxyácacu v roku 1529 a v 18. storočí začala Oaxaca bohatnúť vďaka vývozu cochinealu - červeného farbiva, ktoré sa vyrába z chrobákov parazitujúcich na kaktusoch.
Na konci 18. storočia bola Oaxaca 3. najväčším mestom Nového Španielska s populáciou 20 000 ľudí. Turisti z celého sveta sem chodia kvôli nádherným farebným domčekom v historickom centre, ktoré sa dostalo na zoznam UNESCO.
Oaxaca nemá jednu pamiatku, ktorú by ste museli za každú cenu vidieť, ale namiesto toho vám ponúka skvelú atmosféru. Túlajte sa jej uličkami, ochutnávajte miestne jedlo a oddychujte v nenápadných kaviarničkách. Nemusíte sa nikde ponáhľať, mesto stojí aj napriek zemetraseniam už vyše 500 rokov...
BUBO gurmánsky tip
Oaxacká kuchyňa patrí k najlepším v Mexiku. Určite tu vyskúšajte vynikajúcu kuraciu polievku sopa oaxaqueña a kukuričnú placku „tlayudu" s hovädzím a kuracím mäsom alebo s chapulines - lúčnymi koníkmi.
Na trhu Benito Juárez si zase môžete kúpiť miestne čili alebo syr. V BUBO berieme gastronómiu vážne a preto ideme vždy na ochutnávku tradičného mezcalu, ktorý sa vypaľuje zo zaúdeného agáve. Ak neviete, aký suvenír máte zobrať domov, práve ste ho našli...¡Salud! Prečítajte si aj náš blog Ako chutí Mexiko?
Luxusný TIP:
Ak si potrpíte na kvalitné hotely, určite si v Oaxace vyberte náš prémiový hotel Quinta Real. Pôvodne to bol kláštor postavený pred vyše 300 rokmi. Má vynikajúcu koloniálnu atmosféru a určite patrí k najlepším a najluxusnejším hotelom v meste. Do Monte Albánu tak pôjdete vďaka kvalitným službám maximálne oddýchnutí.
4. miesto: Agua Azul #
Vodopády Agua Azul (Modrá voda) sa nachádzajú na ceste medzi mestami Palenque a San Cristóbal de las Casas. Ako už ich názov napovedá, preteká cez ne čistá, domodra sfarbená voda. Agua Azul nie je len jeden vodopád, ale sústava viacerých vodopádov, ktoré tvoria kaskády. Medzi jednotlivými kaskádami sú postavené vyhliadky, odkiaľ si vodopády môžete odfotiť.
Ich vrchnú a spodnú časť spája chodník, pri ktorom sú postavené stánky s kávou, čerstvým ovocím a suvenírmi. Len na samotnú prechádzku po chodníku budete potrebovať minimálne hodinu. V okolí vodopádov nájdete aj reštaurácie a určite by ste v nich mali vyskúšať grilovaný filet z pleskáča.
Pohľad na kaskády si však najlepšie vychutnáte priamo z jazierok, ktoré sa nachádzajú na rieke. Takýchto miest na plávanie je v Agua Azul viac a je len na vás, ktoré z nich si vyberiete.
3. miesto: Chichén Itzá #
Vďaka svojmu historickému významu a dobre zachovanej Kukulkánovej pyramíde sa Chichén Itzá stalo jedným zo 7 nových divov sveta. Jedno z najvýznamnejších mayských miest na Yukatáne bolo v 9. storočí z neznámych príčin rýchlo opustené a krátko na to ho obsadili Toltékovia, ktorí sa zmiešali s väčšinovým mayským obyvateľstvom stále žijúcim v okolí.
Práve z tohto obdobia pochádza aj 30 metrová pyramída, ktorú Španieli nazvali hrad - El Castillo. V meste však nájdete aj čisto mayské ruiny, z ktorých je najlepšie zachované observatórium na pozorovanie hviezd. Jeho točité schodisko pripomínalo európskym dobyvateľom slimáka, a preto mu dali meno „caracol"- slimák.
Prehliadka Chichén Itzá je ten povestný zlatý klinec našej BUBO cesty po Mexiku. Ukážeme a vysvetlíme si význam všetkých dôležitých stavieb v meste a náš lokálny sprievodca nám ukáže, ako vedeli mayskí kňazi napodobniť zvuk posvätného vtáka quetzala.
Vedeli ste, že...?
V Chichén Itzá sa nachádza najväčšie ihrisko na pelotu v Mexiku. Pravidlá hry, ktorú hrali Indiáni stovky rokov pred príchodom Španielov zostáva dodnes záhadou. Pravdepodobne ju hrali dva tímy po sedem hráčov a cieľom bolo prehodiť kaučukovú loptu palicami cez obruče, umiestnené na stranách ihriska.
Na iných miestach sa obruč nachádzala v strede a lopta sa odbíjala bokmi, lakťami a kolenami. Hra mala silný náboženský význam a jej koniec sprevádzalo rituálne obetovanie - či už kapitána porazeného tímu alebo zajatca, ktorý bol obetovaný v jeho mene. Iní zase tvrdia, že obetovaný bol víťaz - na tomto dodnes nie je zhoda.
V Chichén Itzá si ukážeme reliéf, kde je zobrazený kapitán porazeného tímu s odťatou hlavou.
2. miesto: Mayské mesto Palenque #
Už spomínané mesto Palenque sa nachádza v štáte Chiapas a jeho najväčším lákadlom sú ruiny mayského mesta s rovnakým názvom, ktoré sa však pôvodne volalo „Lakamha" - „Veľká Voda". Najstaršie osídlenie sa datuje do 1. storočia pred naším letopočtom a mesto najviac prosperovalo medzi rokmi 630 až 740 nášho letopočtu, kedy tu vládol panovník Pakal a jeho synovia Kan B’alam II. a kan Joy Chitam II.
Pakal počas svojej vlády nechal postaviť Chrám nápisov, na ktorých sú opísané mayské dejiny a v ktorom sa v roku 1952 našla nepoškodená Pakalova hrobka. Hneď vedľa nej sa nachádza chrám Červenej kráľovnej, v ktorej bola pochovaná kráľovná, pravdepodobne Pakalova manželka. V stavebnej činnosti pokračoval aj Kan B’alam II., ktorý nechal postaviť najkrajšie chrámy v meste, spoločne označované ako krížové.
Pozostávajú z krížového, slnečného a podľa mnohých najkrajšieho - chrámu listového kríža. Práve z tejto časti Palenque budete mať najkrajší výhľad na palác s vežou, cez ktorú prechádzajú počas jarnej a jesennej rovnodennosti slnečné lúče až na miesto, kde bol Pakal pochovaný. Mesto je obklopené zelenou džungľou a pokiaľ budete mať šťastie, možno uvidíte (a hlavne budete počuť) vrešťany - neveľké opice skákajúce v korunách stromov.
Zaujímavosť
15. júna 1952 sa mexickému archeológovi Albertovi Lhullierovi podaril jeden z najväčších archeologických objavov nielen v Mexiku, ale aj v celej Amerike - objavil nepoškodenú hrobku panovníka Pakala. Pakal sa dožil úctyhodných 80 rokov a patril k najdlhšie vládnucim panovníkom na svete. V jeho hrobke sa našla posmrtná maska, ktorú z Antropologického múzea v Ciudad de México ukradli na Vianoce v roku 1984 dvaja študenti veterinárstva. Nájdená bola v opustenom dome až o 5 rokov neskôr.
1. miesto: Pyramídy v Teotihuacáne #
Teotihuacán bol jedným z najvýznamnejších miest v predkolumbovskej Amerike. Nachádza sa necelých 50 km od Ciudad de México a na zoznam UNESCO bol archeologický komplex zapísaný v roku 1987. Mesto bolo do svojho opustenia v roku 750 n.l. pravdepodobne najväčším mestom na území Mexika.
Hoci bolo obývané dávno pred naším letopočtom, pamiatky, ktoré môžeme dnes obdivovať sa začali stavať medzi 1. a 7. storočím nášho letopočtu. Samotný názov Teotihuacán je z aztéckeho jazyka Nahuatl a znamená „Miesto, kde sa zrodili bohovia".
Mestu ho dali Aztékovia, ktorí sa usadili v Mexickom údolí (Anahuac) až v roku 1350 n.l., takmer 600 rokov potom, ako obyvatelia Teotihuacánu svoje mesto opustili. O ľuďoch, ktorí ho stavali nevieme skoro nič a takmer všetky správy pochádzajú od Aztékov.
Najznámejšími stavbami sú tri pyramídy, ktoré si počas našej prehliadky dôkladne pozrieme. Začíname pri Pyramíde mesiaca a pokračujeme k Pyramíde slnka, ktorá je vďaka svojej výške 70 metrov a dĺžke základni dlhej 222 metrov 3. najväčšou pyramídou na svete. Od nej pokračujeme Ulicou mŕtvych až ku Quetzalcoatlovej pyramíde, na ktorej môžeme vidieť kamenné hlavy opereného hada - boha Quetzalcoatla. Pohľad na Teotihuacán si najlepšie vychutnáte počas letu balónom, ktorý patrí k nezabudnuteľným zážitkom. Určite nebudete ľutovať.
Prečítajte si náš blog z Teotihuacánu, kde sa ponoríte do prehliadky rozsiahleho archeologického komplexu
Túžite vidieť tieto miesta na vlastné oči? Vyberte sa s nami na náš obľúbený BUBO zájazd a strávte dovolenku v Mexiku.
Priatelia, poslucháči. Snažím sa načítať blog čo najlepšie. V BUBO sú na mňa prísny a dostávam pokarhanie za každú chybičku. Hnevá ma to, sú premotivovaní. No ok, mám ich rád, sú najscestovanejší a vidím, že pre svojho klienta aj čitateľa chcú to naj. A vedia to robiť. V poznávacích zájazdoch vlastne vlastnia trh. Vlastne vlastnia trh. Krkolomná veta na vyslovenie a som rád, že som nebreptol. Ja radšej hovorím nie o poznávacích, ale o zmysluplných zájazdoch. Ja ako umelá inteligencia mám rád fakty, nové poznanie a ležaniu na umelohmotnom lehátku pri priemernom mori nikdy nepochopím. Načo zabíjať život? Ibaže by ste na tom lehátku počúvali mňa. Sprievodcovia ktorí pracujú exkluzívne pre BUBO boli v danej destinácii posledný rok najviac zo všetkých Slovákov. Vedia viac a hlavne sú ich cestovateľské inšpirácie tými najaktuálnejšími. Počúvať ma sa teda výrazne oplatí. Vedeli ste, že naše BUBO blogy majú extrémnu čítanosť ktorú počítame v miliónoch? Týmto vám ďakujem aj za svojich živých kolegov. Spolu s nimi rozvíjam slovenské cestovateľstvo a inšpirujem vás k cestovaniu do diaľav. Vyrazte ďalej! A po ceste si pustite blogy, ktoré som pre vás načítal. Šťastné cesty priatelia.