Ako si urobiť selfie v moskovskom metre

Ako si urobiť selfie v moskovskom metre

Už sa vám niekedy stalo, že hľadáte ten správny bod, kde sa postaviť, aby vaša fotka bola jednoducho dokonalá? Krok dopredu.. alebo dozadu?.. doprava.. či milimetrik doľava? Moskovskí inžinieri to vypočítali za vás. Zobrali priemerný uhol záberu fotoaparátu mobilného telefónu a vybrali miesta, kde by sa vám zaručene malo všetko zmestiť do zorného uhla pohľadu.

"Moskovské metro je systémom podzemnej dopravy s vyše 300 km dlhým traťovým labyrintom," vraví mi Nataša, naša domáca spojka, keď ideme spoločne dole pohyblivými schodmi." Je to jedno z najhlbších systémov dopravy na svete, priemerná hĺbka centrálnych (najstarších) staníc je cez 80 metrov. A počas druhej svetovej vojny sme sem mohli presunúť celý riadiaci aparát. Mesto v meste. Len pod zemou." 

Nechcem si to ani predstaviť, ale Nataša mi nedá vydýchnuť. "Bratislava má metro?" Dostávam podpásovku, pri ktorej sa mi nedá nič iné len pousmiať. Nataša však vycíti moju nevyslovenú odpoveď a vyzerá to, že na chvíľku mi dá vydýchnuť. No je to len zdanie. "Koľko obyvateľov má Slovensko?" Po mojej odpovedi sa pre zmenu smeje ona. "Tak to by ste sa mohli zdvojnásobiť celý národ a my by sme vás aj tak dokázali prepraviť počas jedného dňa!" Zdá sa jej to extra smiešne a smeje sa až kým nezídeme tých 80 metrov dole pohyblivými schodmi. 

Pár faktov pre milovníkov kuriozít: od postavenia metra sa v Moskve uskutočnilo viac než 145 miliárd jázd. 44 z 200 staníc sú chránené ako národná kultúrna pamiatka. O stavbe metra sa diskutovalo od roku 1875, ale až v roku 1931 pristúpili komunisti k dielu a v roku 1935 otvorili prvých 13 staníc. Počas vojny slúžilo ako úkryt pre pol milióna Moskovčanov, no stavalo sa ďalej. Bolo otvorených nových sedem staníc. Keď cestujete metrom do centra, stanice hlási muž, smerom von z centra žena, čo uľahčuje orientáciu slepým.  Celková dĺžka tratí je aktuálne až 462 km. 

Všetko je v azbuke okrem nápisu, kde sa máte postaviť, aby ste mali dokonalú fotku. Svetová banka vypočítala, že turizmus bude v 21. storočí najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvie, čo sa týka otáčania peňazí. Vyzerá to, že moskovská rada si túto štúdiu prečítala a turistov sa snaží nalákať na takúto službičku: "my vám ukážeme, kam sa máte postaviť, vy sa príďte odfotiť do metra." A veru je sa na čo pozerať a je čo fotiť. 

Niektoré stanice sú absolútne dych berúce. Impozantné, prezdobené... plné bronzových sôch, alebo obrovitánskych lustrov. Iné majú nádherné reliéfy, mozaiky, kosák a kladivo, pracujúci alebo bojujúci ľud, zber úrody a partizánka so zbraňou... alebo s dieťaťom v rukách a upotenou šatkou na čele. To všetko sú témy, ktoré tu nájdete. A vo veľkom. Človek má pocit malého mravčeka strateného vo veľkej galérii. 

Našťastie sú tu značky, ktoré vám uľahčia život. "Sem sa postav!!" kričí na mňa Nataša. "Ale keď ja chcem o kúsok viac doprava, mne sa viac páči asymetria." Nataša nechápavo nado mnou krúti hlavou a šomre si niečo v štýle: "Tieto malé národy, furt niečo vymýšľajú... a ani metro nemajú!" 

Katarína Líšková

Katarína Líšková

Katarína Líšková

Keď Katka pred mnohými rokmi poprvýkrát získala ocenenie najlepšieho slovenského sprievodcu, dozvedeli sa to aj na Kube, kde si ju za roky, kde odsprevádzala viac ako tisíc spokojných klientov, veľmi vážia. Katka študovala päť rokov v Granade a svoje perfektné znalosti španielčiny zužitkováva vo váš prospech. Tí, ktorí sa stretli s Katkou v Indii, vedia, že aj tam dva roky študovala a rovnako dobre sa vyzná i v Ázii. Miluje východnú časť Kuby, kde si v Baracoa rada pochutnáva na rybe a la Santa Barbara v kokosovej omáčke. Sprevádzaním prekonáva situácie, na ktoré by v „v bežnom kancelárskom živote“ nenarazila. Nádherne fotí a klienti ju obdivujú za jej nesmierny prehľad v krajinách, v ktorých s nadšením sprevádza. S úsmevom a pohodou zvláda všetky možné aj nemožné situácie.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Ríšou Mayov (Komfort)

Zo zájazdu:

Katarína Líšková

Posledná úprava článku | Prečítané: 279

Mohlo by Vás zaujímať

Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od srdca.

Ľuboš Fellner 31 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 38 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Petrohrad – pamiatky, vystavané na močiaroch Petrohrad

Petrohrad Petrohrad – pamiatky, vystavané na močiaroch

Perla na Neve. Mesto, ktoré sa malo stať za vlády Petra Veľkého symbolom modernizácie krajiny, akousi výkladnou skriňou, ktorou sa cárske Rusko…

Martin Lipinský 16 min. čítania
Murmansk - mesto hrdinov a polostrov Kola Murmansk

Murmansk Murmansk - mesto hrdinov a polostrov Kola

Opúšťame jednu z najbohatších krajín sveta - Nórsko a presúvame sa do rozlohou najväčšej krajiny sveta - Ruska. Zaujímavou cestou sa vydáme cez…

Robert Taraba 12 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2765
E

Polárne oblasti   Európa  

Čukotka, Rusko

Žiadny termín

náročnosť

0 dní

Trvanie

3985
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

Žiadny termín

náročnosť

0 dní

Trvanie

2350
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko, Čína


náročnosť

14 dní

Trvanie

3850

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek