Ako si urobiť selfie v moskovskom metre

Ako si urobiť selfie v moskovskom metre

Už sa vám niekedy stalo, že hľadáte ten správny bod, kde sa postaviť, aby vaša fotka bola jednoducho dokonalá? Krok dopredu.. alebo dozadu?.. doprava.. či milimetrik doľava? Moskovskí inžinieri to vypočítali za vás. Zobrali priemerný uhol záberu fotoaparátu mobilného telefónu a vybrali miesta, kde by sa vám zaručene malo všetko zmestiť do zorného uhla pohľadu.

"Moskovské metro je systémom podzemnej dopravy s vyše 300 km dlhým traťovým labyrintom," vraví mi Nataša, naša domáca spojka, keď ideme spoločne dole pohyblivými schodmi." Je to jedno z najhlbších systémov dopravy na svete, priemerná hĺbka centrálnych (najstarších) staníc je cez 80 metrov. A počas druhej svetovej vojny sme sem mohli presunúť celý riadiaci aparát. Mesto v meste. Len pod zemou." 

Nechcem si to ani predstaviť, ale Nataša mi nedá vydýchnuť. "Bratislava má metro?" Dostávam podpásovku, pri ktorej sa mi nedá nič iné len pousmiať. Nataša však vycíti moju nevyslovenú odpoveď a vyzerá to, že na chvíľku mi dá vydýchnuť. No je to len zdanie. "Koľko obyvateľov má Slovensko?" Po mojej odpovedi sa pre zmenu smeje ona. "Tak to by ste sa mohli zdvojnásobiť celý národ a my by sme vás aj tak dokázali prepraviť počas jedného dňa!" Zdá sa jej to extra smiešne a smeje sa až kým nezídeme tých 80 metrov dole pohyblivými schodmi. 

Pár faktov pre milovníkov kuriozít: od postavenia metra sa v Moskve uskutočnilo viac než 145 miliárd jázd. 44 z 200 staníc sú chránené ako národná kultúrna pamiatka. O stavbe metra sa diskutovalo od roku 1875, ale až v roku 1931 pristúpili komunisti k dielu a v roku 1935 otvorili prvých 13 staníc. Počas vojny slúžilo ako úkryt pre pol milióna Moskovčanov, no stavalo sa ďalej. Bolo otvorených nových sedem staníc. Keď cestujete metrom do centra, stanice hlási muž, smerom von z centra žena, čo uľahčuje orientáciu slepým.  Celková dĺžka tratí je aktuálne až 462 km. 

Všetko je v azbuke okrem nápisu, kde sa máte postaviť, aby ste mali dokonalú fotku. Svetová banka vypočítala, že turizmus bude v 21. storočí najrýchlejšie sa rozvíjajúce odvetvie, čo sa týka otáčania peňazí. Vyzerá to, že moskovská rada si túto štúdiu prečítala a turistov sa snaží nalákať na takúto službičku: "my vám ukážeme, kam sa máte postaviť, vy sa príďte odfotiť do metra." A veru je sa na čo pozerať a je čo fotiť. 

Niektoré stanice sú absolútne dych berúce. Impozantné, prezdobené... plné bronzových sôch, alebo obrovitánskych lustrov. Iné majú nádherné reliéfy, mozaiky, kosák a kladivo, pracujúci alebo bojujúci ľud, zber úrody a partizánka so zbraňou... alebo s dieťaťom v rukách a upotenou šatkou na čele. To všetko sú témy, ktoré tu nájdete. A vo veľkom. Človek má pocit malého mravčeka strateného vo veľkej galérii. 

Našťastie sú tu značky, ktoré vám uľahčia život. "Sem sa postav!!" kričí na mňa Nataša. "Ale keď ja chcem o kúsok viac doprava, mne sa viac páči asymetria." Nataša nechápavo nado mnou krúti hlavou a šomre si niečo v štýle: "Tieto malé národy, furt niečo vymýšľajú... a ani metro nemajú!" 

Katarína Líšková

Katarína Líšková

Katarína Líšková

Posledná úprava článku | Prečítané: 61

Mohlo by Vás zaujímať

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

5974
K

Afrika  

Rwanda, Keňa


náročnosť

11 dní

Trvanie

3938

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.