Načítavame pre vás exkluzívny blog

Hanoj - vietnamskejší ako Vietnam

Hanoj - vietnamskejší ako Vietnam

Hlavné mesto Vietnamu Hanoj, nie je vždy najobľúbenejším miestom krajiny. Nachádza sa na severe, kde sa striedajú ročné obdobia a často v ňom je oblačno a prší. Keď to spojíme s jeho socialistickou architektúrou vládnych budov a budovateľských pamätníkov, tak nevzniká lákavý obraz mesta a niekedy počúvam, že Hanoj nie je ani veľmi zaujímavý. To je ale veľmi povrchný pohľad, ktorý môže odplašiť len neznalého cestovateľa. Práve preto som sa rozhodol spísať tento blog o meste, ktoré sa stalo jedným z mojich najobľúbenejších miest na svete.

Hoan Kiem – tlčúce srdce mesta  #

Názov Hanoj znamená v preklade mesto bez brehu, alebo mesto jazier. Nachádza sa na brehu obrovskej Červenej rieky, ktorá dala vzniknúť sérii jazier okolo ktorých sa mesto rozprestiera. Najznámejšie z nich jazero Hoan Kiem - najlegendárnejšie miesto Vietnamu. Práve z neho mal vyletieť zlatý drak na počesť oslavy víťazstva nad Číňanmi v 10.tom storočí nášho letopočtu, a to je dodnes tradičný dôvod existencia mesta na tomto mieste. Zároveň práve v tomto jazere sa má ukrývať obria korytnačka, strážiaca čarovný meč pre prípad, že by sa Čínania vrátili. V skratke je to legendami opradené starobylé jazero a niet sa preto čo diviť, že je pokladané za oficiálny stred mesta. Zároveň nám to dáva obraz Hanoja ako kolísky vietnamskej kultúry a tradície, ktoré práve v tomto meste najlepšie prežívajú dodnes. 

Okolo jazera Hoan Kiem  sa rozprestiera rovnomenná štvrť, ktorá je doslova tlčúce živé srdce mesta. Pre mňa osobne je práve 36  „hangov“, alebo obchodných ulíc, tejto štvrte najobľúbenejším miestom Vietnamu. Práve tu človek vidí život, ktorý pulzuje v uliciach a môže sa na ňom nenásilne a jednoducho podieľať už len tým, že sa prejde medzi miestnymi. Tí sa stále niekam presúvajú v úzkych uličkách, vyhýbajú sa jeden druhému na motorkách alebo sa handrkujú o ceny tovaru s obchodníkmi. O tom je život vo Vietname – o obchode, o pohybe a o živote ľudí ako komunity. Každý niečo predáva, kupuje, prenáša alebo preváža a keď je toho veľa tak spolu so známymi postáva alebo sedí na káve priamo na ulici. 

Doprava nadovšetko #

Najpopulárnejší dopravný prostriedok je skúter. Uličky starého mesta sú malé a úzke, s autom sa často presúvate pomalšie ako peši. Práve preto je v Hanoji vyše 4,5 milióna skútrov a človeka sprevádzajú na každom kroku, nezávisle od toho či kráča po ceste alebo po chodníku. Skútrová doprava niekedy spôsobuje kultúrne šoky. Na jednu stranu počas špičky sa vodiči vôbec neriadia nejakými predpismi a začnú jazdiť kde sa dá, napríklad na chodníkoch alebo krížom cez námestia. Na stranu druhú nikto neráta s tým, že by mal niekde nechať prejsť nejakého chodca. Skrátka nikto Vás nepustí a motorkári väčšinou idú zo všetkých smerov naraz. Človek sa preto nesmie báť chovať sa ako miestni a pustiť sa priamo do srdca premávky! Úzus je taký, že sa jednoducho pustíte do dopravy a prechádzate, nerobíte neočakávane pohyby, nezastavujete a nebežíte a miestny Vás obídu. A čuduj sa svete, funguje to!  Keď toto v Hanoji zvládnete tak sa cítite akoby ste zrazu zapadli do koloritu mesta. Ide skúter, idete vy, nebežíte, nezastavujete, skúter Vás obíde spredu alebo zozadu a všetci pokračujete vo svojej ceste bez zbytočného stresu alebo zastavovania. Vtedy sa cítite ako taký trochu Vietnamec. 

Motorky sú skutočne samostatnou kapitolou existencie vo Vietname. Keď ste zvládli prechod cez cestu, tak zastanete, vydýchnete si a obzriete sa okolo seba. Zrazu Vás míňa skúter a sú na ňom priviazané matrace, za ním ďalší a na ňom štvorčlenná rodinka, ďalší obvešaný košmi s ananásmi stavebným materiálom, klietkami s hydinou, čo si len vymyslíte. Skúter je jednoducho úžitkové a rodinné vozidlo a dá sa na neho priviazať všeličo. Videl som už aj tri mŕtve prasnice, štvormetrový rebrík alebo dvojmetrové sklá. Čo dokážete na motorku pripevniť to na nej môžete odviezť. Dokonca o tom existujú vo Vietname aj knižky fotiek kde nájdete desiatky rôznych absurdných prípadov. Do tejto rozkošnej premávky sa miesia tety na bicykloch predávajúce všeličo od košíkov, cez klobúky až po plastové stoličky a zároveň predavačky s povestnými váhovými nosidlami v ktorých majú ovocie, zeleninu alebo koláče. Táto úžasná kombinácia dopravných prostriedkov a ľudí v uličkách Hanoja vytvára atmosféru stáleho ruchu a pohybu, ktorá ale nie je unáhlená a hektická ako v mnohých iných mestách, ale koloritná a svojsky exotická. 

Ulica je verejný priestor #

V istom momente ale motať sa medzi skútrami a bicyklami omrzí každého a vtedy je čas pre ďalší pilier Vietnamského života – pouličné sedenie. Vietnamci doslova žijú na ulici. Jedia vonku, pijú kávu vonku, stretávajú sa vonku, cvičia vonku, celý život sa odohráva v uliciach mesta. Tento pre nás nezvyklý pouličný životný štýl nezažijete nikde vo Vietname lepšie ako práve v Hanoji. V uliciach starého mesta sú na každom kroku povyťahované sedenia a úzke uličky sú tým pádom ešte užšie a ľudia k sebe majú tým pádom ešte bližšie. Zdravia sa, zastavujú sa na kus reči, smejú sa, hádajú sa a človek má ozaj pocit, že žijú svoj život priamo pred jeho očami.

Je jedno, že ste tam Vy ako turista z Európy. Ak by ste tam neboli, budú sa správať rovnako. A to je práve to úžasné na Hanoji - stačí si sadnúť na malé modré stoličky, ktoré zdobia ulice na každom rohu, a sledovať čo sa deje okolo Vás. Pri tom si môžete dať niečo miestne, napríklad legendárnu polievku Pho, ktorá tu vznikla a Vietnamci tvrdia, že stále je práve v Hanoji najlepšia. Prípadne miestnu kávu, pivo Hanoj alebo čo Vám len napadne. A okolo Vás to stále bude žiť! Pristaví sa predavačka v slamenom klobúku a pokúsi sa Vám nanútiť koláč, o chvíľku príde predavač čo Vám bude chcieť opraviť topánky, prejde 100 skútrov a minimálne 5 bude mať nejaký absurdný náklad. Proste budete v centre diania a vyskúšate si Vietnam. Ale nie Vietnam romantický ako ho vidíte na pohľadnici z Halong bay, alebo umelý ako z moderného Saigonu. Bude to Vietnam živý, pulzujúci, hlučný, ale exotický, krásny  a jemne absurdný. Bude to Vietnam vietnamskejší ako kdekoľvek inde na svete. 

Samuel Kĺč

Samuel Kĺč

Samuel Kĺč

Vyštudovaný politológ a presvedčený multikulturalista. Sama v 14-tich posadili rodičia samého na lietadlo do USA s tým, že to sám zvládne a odvtedy to zvláda. Vyskúšal si Severnú, Strednú aj Južnú Ameriku, pol roka pobudol v USA aj v Holandsku. Za najzaujímavejšiu ale pokladá Áziu. Učarili mu majestátna čínska história a tradície, ale zároveň hlboko cti nomádsku kultúru a nedotknuté hory strednej Ázie.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Hodvábnou cestou do Perzie (Komfort)

 

Zo zájazdu: Vietnam, Kambodža

Ivan Prochazka

Posledná úprava článku | Prečítané: 1776x

Mohlo by Vás zaujímať

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

2414
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

2625
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

2110
K

Ázia  

Vietnam, Thajsko, Kambodža


náročnosť

13 dní

Trvanie

2048

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.