Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu

Prehliadka

Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu

Vietnamský Hoi An sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch miest, ktoré väčšina ľudí nepozná, no určite stoja za návštevu. Pár dní v tomto romantickom meste lampiónov a hodvábu je ideálnou zastávkou na ceste Vietnamom. Dobije vás energiou, oddýchnete si od ázijských vytrúbených ulíc, preplnených motorkami a prenesiete sa o niekoľko storočí dozadu, keď bolo mesto jedným z najdôležitejších obchodných uzlov v krajine.

Hoi An leží na pobreží stredného Vietnamu, pri ústí rieky Thu Bon. Jedinečný ráz mestečka so 150 000 obyvateľmi je priamym následkom jeho obchodníckej histórie. Od 16. storočia totiž bolo významným námorným prístavom pre veľkú časť juhovýchodnej Ázie. V tomto čase sa však ešte volalo Faifo - názov, ktorý ešte dnes používajú viaceré miestne firmy, ako napríklad taxislužby. V dôležitom prístave sa usadilo viacero obchodníckych komunít z celého sveta, čo sa odzrkadlilo najmä na doteraz zachovanej architektúre. Celé historické centrum Hoi Anu je vďaka svojej unikátnosti chránené a zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na atmosféru tohto mesta nezabudnete.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Romantický Hoi An, nedotknutý vojnou #

Domáca kultúra sa tu odjakživa miešala s vplyvmi čínskej, japonskej, ale aj portugalskej či talianskej komunity. Ako je však možné, že mesto vyzerá presne ako pred vyše 400 rokmi?... Ústie spomínanej rieky Thu Bon, ktorá mestom preteká, sa začalo zanášať, a prístav sa stal pre námorné lode plytkým a prakticky neprístupným. Preto sa presunul do neďalekého, hlbšieho Danangu, vďaka čomu ostal Hoi An v ústraní a obe indo-čínske vojny v 20. storočí sa ho prakticky nedotkli.

Prečo je teda Hoi An jedinečný? Jednoznačne ide o mesto s najsilnejšou atmosférou v celom Vietname. Vďaka svojej prístavnej a obchodnej histórii sa môže pýšiť peknou architektúrou, lemujúcou breh rieky, a vďaka uzavretiu historického centra sa nemusí prieť s ťarchou hustej motorovej dopravy. Čas tu viete stráviť romantickými prechádzkami, návštevou starých obchodníckych domov, čínskych kongregačných centier, budhistických kláštorov aj remeselných dielničiek, galérií a umeleckých štúdií. Stredný Vietnam je tiež známy ako centrum gastronómie, a tak si v Hoi Ane viete vychutnať kulinárske špeciality, ktoré inde vo Vietname nenájdete. Mesto je menšie a kompaktnejšie než susedné cisárske Hue, či moderný Da Nang, vďaka čomu už po pár hodinách cítite, akoby ste ho poznali.

Mnohé zákutia mesta vyzerajú presne tak, ako pred 400 rokmi.

Nočný Hoi An je nezabudnuteľný.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

My v BUBO sa na každej našej ceste Vietnamom do Hoi Anu tešíme. Nie náhodou aj u našich klientov pravidelne figuruje ako jeden z top zážitkov. A to sme tu boli už nespočetne veľa krát. Veď vo Vietname lovíme zážitky už takmer 20 rokov. Naše prvé cesty sem viedli v roku 2001 v spojení s Laosom a Kambodžou, kde sme dodnes najväčším touroperátorom na Slovensku.

Hoi An nemá letisko, ani železničnú stanicu. Jediná možnosť je teda cestná preprava. Či už autom, taxíkom alebo autobusom. Na našom zájazde Vietnamom do Hoi Anu prichádzame zo severu naším súkromným prenajatým autobusom s domácim šoférom. Ráno o 8.30 vyrážame z nášho hotela Park View v Hue, zastavíme sa v Da Nangu a na Mramorových horách kúsok pred Hoi Anom. Do Hoi Anu prichádzame zväčša okolo 14.30. Zložíme sa na našich hoteloch a vyrážame na prehliadku mesta. Ako sa na ňu obliecť? Aj napriek hojnému počtu turistov je Hoi An stále konzervatívnym mestečkom a návštevníci by sa mali obliekať dôstojne. Na miestach, ktoré navštevujeme počas prehliadky, nie je však prísny dress code, nepotrebujete mať zahalené kolená ani ramená. Letá v strednom Vietname bývajú extrémne teplé, v období dažďov zas často prší. Oblečte sa teda vždy podľa rady sprievodcu v danom termíne alebo sledujte predpoveď počasia. 

Začíname prehliadku... #

Autobus privezie klientov z hotela Bach Dang na začiatok starého mesta, odkiaľ už pokračujeme po vlastných. Klientov zo 4* hotela privedie náš miestny sprievodca a stretávame sa na začiatku parku pri rieke. Tu kúpi náš miestny sprievodca lístky do starého mesta. Počujete správne. Celé staré mesto je totižto chránenou zónou. Na vstup do nej potrebujete lístok. Podľa UNESCO sa v Hoi Ane zachovalo vyše osemsto historických budov, z ktorých osemnásť je otvorených pre návštevníkov. Suma zo vstupenky putuje do fondu na ochranu pamiatok. S lístkom môžete navštíviť päť rôznych pamiatok, vrátane múzeí, obchodníckych domov či tradičných remeselných dielní. Lístok je platný desať dní.

Celé staré mesto Hoi Anu je chránenou zónou.

Našu pešiu prehliadku začíname na začiatku mestského parčíka. Prejdeme sa popri rieke Thu Bon po ulici Nguyen Phuc Chu, plnej reštaurácií a barov. Na križovatke Nguyen Hoang sa každý večer začínajú nočné trhy, ktoré môžete navštíviť zhruba od 18:30.

Uprostred koloniálnej krásy #

Prejdeme cez Hoianský most, kde si viete spraviť peknú fotografiu s riekou aj oboma jej brehmi. Za mostom zabočíme doľava a pokračujeme na Nguyen Thai Hoc. Toto je už tá najkrajšia časť starého mesta. Prechádzame sa medzi pôvabnými koloniálnymi domčekmi. V každom z nich už tradične nájdete obchodík, dielňu, kaviareň alebo reštauráciu.

Hoi An má viacero starých, generačných obchodníckych domov a Tan Ky patrí k tým najznámejším. Postavený bol dve storočia dozadu vietnamskou rodinou, ktorá v ňom býva dodnes. Nevýhodou týchto obchodníckych domov je, že zo súkromného rodinného príbytku sa stali akési múzeá, kadiaľ sa denne premelú stovky ľudí. Na druhej strane ide pre dané rodiny o významný zdroj príjmu. Dom kombinuje prvky japonskej aj čínskej architektúry. Nájdete tu symboly ako šabľa, predstavujúca silu, či hodváb, symbolizujúci flexibilitu. Na drevených trámoch domu uvidíte básne v čínštine a ornamenty vykladané perleťou. Uprostred domu nájdete atmosférou nabitý vnútorný dvor, ktorý mal zabezpečovať svetlo aj odvetrávanie. Známkou európskeho vplyvu sú zas drevené reliéfy vínnej révy na zábradlí pavlače (čas prehliadky 10-15 minút).

V roku 2018 sme v Hoiane zažili aj extrémne potopy, ktoré mesto v menšej, či väčšej miere postihujú takmer každý rok. Vo viacerých budovách, vrátane Tan Ky, nájdete aj trám so značkami, ukazujúcimi, kam v dané roky voda vystúpila. Pre nás nešlo o nijaké špeciálne ohrozenie. Akurát sme robili prehliadku mesta na loďkách a v gumákoch.

Vietnam žije na ulici #

Z domu vychádzame na ulici Bach Dang pri rieke Thu Bon. Zabočíme doľava a smerujeme k miestnej tržnici. Jedlo, farby, vône, suveníry, živé rozhovory a zjednávanie... Trhy sú pre Vietnam akýmsi srdcom komunity. Tu sa stretávame s miestnymi v ich najautentickejšom tempe. Každý, kto bol v Ázii vie, že tu sa nenakupuje v supermarketoch. Vietnam predsa žije na ulici. Vnútorná aj vonkajšia časť sa hmýri domácimi, ktorí predávajú všetky možné druhy miestnych surovín, čerstvého ovocia a zeleniny, mäsa, rýb, ale aj náčinia do domácnosti. Pre remeselné a umelecké výrobky však radšej zapadnite do niektorého zo špecializovaných obchodíkov, či dielní. Výber je neporovnateľne širší.

Na Hoi Anskej tržnici.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Pár desiatok metrov od tržnice stojí Fu khien - miesto, ktoré kedysi slúžilo ako akési kongregačné centrum pre čínsku komunitu, žijúcu v Hoi Ane. Časom sa však zmenilo na chrám pre Thien Hau - bohyňu mora z čínskej provincie Fudži-an. Jeho architektúra je viac než zaujímavá. Do komplexu vstupujete cez bohato dekorovanú ružovú bránu, ktorá vás privedie na nádvorie s bonsajmi a napokon do samotného chrámu. Nájdete tu vyobrazenie bohyne Thien Hau, osvetlenej lampiónmi pri tom, ako prekračuje rozbúrené more v snahe zachrániť loď pred stroskotaním.

 Čínsku obchodnú loď si tu môžete pozrieť aj zblízka, jej model nájdete po pravej strane. Za chrámom je aj malý dvorček s jazierkom a ďalším oltárom. Okrem šiestich hláv rodín z klanu Fudži-an tu stoja menšie sochy klanových vodcov aj dvanásť sošiek pôrodných babíc. Tie údajne učia bábätká počas prvého roka života dvanástim základným veciam, ako je usmievanie sa, či pitie materského mlieka. Preto sa tu často stretávame s mladými aj staršími pármi, ktoré sa snažia splodiť potomka. Na tomto mieste tiež zapaľujeme vonné tyčinky, ktoré majú tvar kužeľa a horia celé dva týždne. (20 minút)

Na japonskom moste #

Vychádzame z komplexu Fu khien a na ulici zabočíme doprava. Kráčame rovno presne 500 metrov. Ocitáme sa pri najznámejšej stavbe, pamiatke a zároveň symbole mesta, ktorý nájdete aj v jeho erbe. Krytý japonský most bol postavený koncom 16. storočia japonskou komunitou v Hoi Ane v snahe prepojiť ju s tou čínskou. Vstup a výstup mosta chránia okrem kontrolórov lístkov aj sochy opíc a psov po oboch stranách. Príbehy o tom prečo sa tu objavujú, sa rôznia. Jedno vysvetlenie spomína, že mnoho japonských cisárov sa narodilo práve v roku opice či psa. Iné zas, že výstavba mosta sa začala v roku opice a skončila v roku psa. V moste samotnom nájdete aj budhistický chrámik, čo z neho robí svetový unikát. Váš BUBO sprievodca vám o moste určite povie aj zaujímavú a istotne pravdivú legendu. (5 minút)

Len pár metrov za japonským mostom stojí ďalší obchodnícky dom s názvom Phung Hung (4 Nguyen Thi Minh Khai) Táto rodina v ňom býva už osem generácií a okrem sprevádzania ich príbytkom sa venujú ručnej výšivke hodvábnymi niťami, čo vám tiež veľmi radi ukážu. Navštíviť môžete obidve poschodia aj balkónik do ulice. (15 minút aj s výkladom domácej rodiny)

Nočný Hoi An. Video: Zuzana Hábeková - BUBO

Nočný Hoi An. Video: Zuzana Hábeková - BUBO

V Hodvábnom centre #

Pokračujeme ďalej smerom doprava a zabočíme do uzučkej uličky, ktorá nás privedie na ulicu Phan Chu Trinh. Tu navštevujeme Hodvábne centrum Thang Loi, kde sa dozvieme všetko o vychýrenom hoianskom hodvábe. Prejdeme si časťou, kde vidíme rôzne vývinové štádiá larvy priadky morušovej, jej kokóny, odvíjanie a spriadanie hodvábneho vlákna aj starodávny rachotiaci tkací stroj. V ďalšej časti sa pozrieme na prácu dievčat a žien, ktoré sa živia hodvábnou výšivkou. S neuveriteľnou presnosťou a trpezlivosťou týždne až mesiace vyšívajú námety z fotografií, ktoré napokon aj ako skutočné fotografie pôsobia. Len keď podídete naozaj blízko zbadáte, že obraz je výsledkom desať tisícok stehov a uzlíkov, vytvárajúcich ilúziu reality. Skutočne neuveriteľné remeslo. Môžete si tu nechať ušiť šaty, oblek, alebo kúpiť látku na metráž. V poslednej časti hodvábneho centra si ukážeme, ako sa vyrábajú krásne hodvábne lampióny, ktoré dodávajú Hoi Anu jeho nezameniteľnú atmosféru, aj drevorezbárske kúsky z dreva stromu jackfruitu. Ak chcete vedieť viac o živote priadky morušovej a výrobe hodvábu, prečítajte si blog o hodvábe.

Hodváb z Hoi Anu je vychýrený...

Po tejto časti našej BUBO prehliadky vždy časť klientov zamieri priamou čiarou do hotelových bazénov. Väčšina z nás však ostáva v meste dlho do večera. Posedávame v kaviarničkách, reštauráciách, niektorí si prenajmú lodičku a vozia sa po rieke osvetlenej papierovými košíčkami s čajovými sviečkami. Hoi An je tiež miestom, kde zoženiete najkrajšie suveníry z celého Vietnamu. Či už hodvábny lampión (sú skladné a bez problémov ich prenesiete v batožine), kimono, paličky, keramiku alebo obrazy, tradičných výrobkov je tu toľko, že máte problém si vybrať.

Je pravda, že Hoi An je najčarovnejší v noci. Najprázdnejší je však ráno. Privstaňte si a prejdite sa ulicami ešte pred tým, než sa jeho ulice opäť zaplnia. Spoločnosť vám budú robiť len domáci na ceste do školy a práce a budhistickí mnísi. Oplatí sa. Obchodíky sa síce otvárajú až okolo desiatej, ale miesto na rannú kávu si určite nájdete.

Bezpečnosť #

Hoi An je veľmi príjemné a vcelku bezpečné miesto. Pre jeho obľúbenosť medzi turistami sú tu však krádeže na dennom poriadku. Drobným zlodejom sa v plných uličkách a na tržniciach darí priam výborne. Preto si – ako všade vo Vietname – dávajte veľký pozor na osobné veci, peniaze, telefón a doklady. Ostražití buďte tiež dajte pri kúpaní na miestnych plážach. Veľké vlny a silný príboj tu medzi októbrom a marcom nie sú ničím výnimočným.

Gurmánske špeciality #

S Hoi Anom sa tiež spája viacero kulinárskych špecialít. Začať môžete predjedlom s romantickým názvom White rose. Ide o taštičku z ryžovej múky s krevetou, posypanú karamelizovanou cibuľkou. Chuť je veľmi jemná a vyvážená.

Určite ochutnajte aj Cao lau. Tento špecifický pokrm nenájdete nikde inde vo Vietname. Je viazaný výhradne na Hoi An, pretože rezance v ňom sa musia variť výlučne vo vode zo studne Ba Le na konci uličky 35 Phan Chau Trinh. Do vody sa pridáva lúh, vyrábaný z popola stromov na Čamskom ostrove (Cham Island). V tejto zmesi sa uvaria ryžové rezance, tvoriace základ jedla. Vďaka tomu majú žltý nádych a trochu tvrdú textúru. K nim sa potom tradične pridáva bravčové mäso, po správnosti sviečkovica, kúsky zeleniny, arašidov a klíčkov vo výpeku z marinovaného mäsa, sójovej a rybacej omáčky.

Výbornou reštauráciou, ktorú BUBO odporúča navštíviť, je Red Dragon (332 Cửa Đại, Cẩm Châu). Leží trochu ďalej od centra mesta, ale z jedla, ktoré tu podávajú, budete nadšení. Reštaurácia dokonca funguje aj ako škola varenia. Z hlavných jedál odporúčame 15 hodín dusený bravčový bôčik so šalátom zo zelenej papáje a manga, stejk z lokálneho tuniaka v sezame s avokádom a mangom, alebo divé krevety so zázvorovo-marakujovou omáčkou.

Typickým tunajším dezertom je mangový koláčik – banh xoai, ktorý kúpite aj na ulici. Skôr než ten vám však odporúčame reštauráciu Cargo, kde nájdete široký výber zákuskov. K našim obľúbeným patria marakujový cheesecake a čokoládová kocka. Tu si vždy sadneme na terasu k rieke, vychutnávame delikátne dezerty a pokojnú atmosféru pri zapadajúcom slnku.

Mladomanželia v Hoi Ane.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

TOP TEN HOI AN #

  1. Celé staré centrum Hoi Anu je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Obchodnícka história mesta z neho spravila architektonický klenot krajiny.
  2. Vychutnajte si prechádzku pomedzi tisícky rozžiarených farebných lampiónov. A určite si jeden z nich pribaľte ako suvenír.
  3. Hoi An je mestom hodvábu. Odhaľte tajomstvo výroby tejto vzácnej suroviny a starobylého remesla.
  4. Hoi An spája mesto a vidiek do jedného. Pár stoviek metrov od mesta sa ocitnete v ryžových poliach s vodnými byvolmi, či rovno na pláži pri Juhočínskom mori.
  5. Ručne vyrábané suveníry sú tie najkrajšie. Hoi An ponúka najvkusnejšie výrobky, aké vo Vietname uvidíte. Remeselníckych a umeleckých dielničiek je tu bezpočet.
  6. Ochutnajte delikatesy, ktoré inde nenájdete. White rose, Cao Lau, Bahn Xoai – v Hoi Ane hladní neostanete.
  7. Hoi An je výnimočný svojou komornou atmosférou. Hoci je tu kopec turistov, mestečko je malé, a tak máte už po pár hodinách pocit, akoby ste ho veľmi dobre poznali. Všade sa dostanete po vlastných a nikam to nie je ďaleko.
  8. V Hoi Ane sa bude vaša pamäťová karta vo foťáku plniť závratným tempom. Mestečko je extrémne fotogenické. Pravidelne sa tu stretávame so svadobnými či rodinnými foteniami medzi farebnými domčekmi.
  9. Spoznajte obchodnícku tradíciu mesta v tradičných viac generačných domoch. Hoi An patril k najdôležitejším obchodným centrám pevninskej juhovýchodnej Ázie.
  10. Navštívte jediný budhistický chrám na moste na svete. Nájdete ho v krytom japonskom meste, ktorý je symbolom mesta.

 

Pohľad na svet z chrbta byvola...
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

ČO VIDIEŤ NAVYŠE #

  1. Povozte sa na lodičke po rieke Thu Bon. Pohľad na rozžiarené mesto je z vody ešte o niečo romantickejší.
  2. Hoci tu nenájdete takú modrú vodu ako v Nha Trangu a piesok nie je taký jemný ako na Phu Quocu, Hoianská pláž je pokojná a príjemná. BUBO odporúča pláž An Bang, ktorá leží necelé 4 kilometre od nášho 3* hotela Bach Dang.
  3. Cesta na spomínanú pláž vedie pomedzi ryžové políčka a je veľmi scénická. Preto je obzvlášť vhodná na bicyklovanie. Hoi An má o niečo pokojnejšiu premávku než ostatok vietnamských miest, vďaka čomu tu vie byť bicyklovačka veľmi príjemný a vhodný spôsob prepravy a objavovania. Bicykel nájdete v požičovniach v meste a na vyžiadanie aj v niektorých hoteloch.
  4. Mesto Da Nang leží zhruba 30 kilometrov od Hoi Anu. V súčasnosti je po Hočiminovom meste metropolou s druhou najvyššou životnou úrovňou v krajine. Mesto je prevažne moderné. Za návštevu však stojí kvôli zaujímavému dračiemu mostu aj vyhliadke od sochy bohyne Guan Am (Chùa Linh Ứng, Hoàng Sa, Thọ Quang, Sơn Trà, Đà Nẵng, Vietnam).
  5. Zhruba 20 minút od Hoi Anu sa zo zeme dvíha päť kopcov zvaných Mramorové hory. Podľa legendy sa tadiaľto prechádzal korytnačí boh, ktorý niesol na chrbte ohromné mramorové vajce. Tu spadlo a rozbilo sa na 5 kusov, z ktorých hory vyrástli. My v BUBO na toto miesto chodíme cestou do Hoi Anu. Stúpame na najvyššiu vyhliadku, do budhistického chrámu aj jaskýň, kde sa schovávali partizánky Vietcongu. Miesto, zasadené v prírode pôsobí veľmi pokojnou a spirituálnou atmosférou (vstup cca 1 euro).
  6. Vo vietnamských horách Ba Na Hills nájdete od roku 2018 novú turistickú atrakciu. Most dostal názov Golden Bridge a na prvý pohľad naozaj vyzerá, akoby bol postavený zo zlata. Zaujímavé sú však “piliere”, na ktorých stojí. Most totiž “držia” dve obrovské kamenné ruky. Celkový dojem je veľmi efektný najmä z väčšej diaľky či pohľadu z drona. Na tento výlet je však potrebné vyhradiť si celý deň. Jednosmerná cesta autom z Hoi Anu trvá pri hladkej premávke dve hodiny. Rátajte však s obrovskými davmi turistov a častou hmlou a oblačnosťou, najmä zrána. Prejsť tiež musíte predraženým zábavným parkom, ktorý dojem z tohto krásneho miesta, zasadeného v horách, dosť kazí. Vstup činí cca 750 000 VND (cca 33 USD)
  7. Ďalšou z UNESCO pamiatok v strednom Vietname je od roku 1999 komplex svätyne My Son, hinduistických chrámov zo zhruba 4. storočia. Celá táto oblasť bola dôležitým kultúrnym a náboženským centrum Čamskej ríše. Podobných miest je vo Vietname už len hŕstka. Chrámy sú zasvätené Šivovi, známemu pod rôznymi miestnymi menami, z ktorých najdôležitejšie je Bhadreshvara. Autom by ste sa z Hoi Anu na miesto dostali za 1.5 hodiny (cca 45km). Ak ste nadšencom histórie, roztrúsené ruiny budú pre vás zaujímavé. Ak ste však videli Bagan či Angkor Wat, toto miesto sa s nimi nedá ani len porovnať. A cez leto sa tu takmer neschováte pred teplom. Pomôcť vie dobrý sprievodca, ktorý vám vykreslí dôležitosť tejto pamiatky cez rozprávanie o histórii.
  8. Relaxujte a spoznajte rôznorodý podmorský život pri potápaní a šnorchlovaní na Čamskom ostrove. Za celodenný výlet vrátane dopravy, výstroje a obeda zaplatíte od 60 eur.
  9. Hai Van Pass sa vďaka jednej časti seriálu Top Gear dostal na zoznam posledných prianí pre tisíce motonadšencov. Tento 21 km horský priesmyk medzi mestami Da Nang a Hue ponúka jedny z najkrajších výhľadov na oceán v celom Vietname.
  10. Nechajte si ušiť luxusný hodvábny oblek či tradičné dámske ao dai. Krajčíri dokonale vyhovejú každej vašej požiadavke.

Hoi An a nádherné lampióny k sebe jednoducho patria
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Zažite rozprávkový Hoi An na vlastnej koži a vyberte sa s nami na dovolenku do Vietnamu! Náš zájazd Vietnam zo severu na juh vám ukáže Vietnam od Hanoja až po Ho Či Minhove mesto. Ak si však chcete pozrieť aj exotickú Kambodžu, vyberte sa na zájazd Vietnam, Kambodža a neoľutujete!

Zaujal vás Vietnam? Prečítajte si aj naše ďalšie vietnamské články:

  • Hue - prejdite sa cisárskym Hue s vlastným Zakázaným mestom
  • Hanoj - nadýchnite sa chaosu a starobylosti fantastického Hanoja
  • Severný Vietnam - ako vyzerá krása severovietnamskej prírody?
  • Ho Či Minhove mesto - legendárny Saigon má čo ponúknuť!
  • Nha Trang - najkrajšie pláže Vietnamu a prímorská atmosféra Vietnamu
Zuzana Hábeková

Zuzana Hábeková

Zuzana Hábeková

Vyštudovaná škandinavistka a anglistka so slabosťou pre juhovýchodnú Áziu. Okrem sprevádzania v Japonsku, Vietname, Kambodži, Thajsku, Malajzii, Singapure, ale aj v celej Škandinávii, na Pobaltí či Madagaskare sa venuje prekladaniu švédskych detektívok a práci s fotografiou. U nás v BUBO je tiež súčasťou marketingového tímu, pomáha s grafikou, pripravuje premietania a stará sa o BUBO Instagram. Zbožňuje sushi, kambodžský fish amok, a na party caipirinhu a jamajský dancehall. Jej top zážitkami sú polárna žiara a psie záprahy v severnom Nórsku, a malgašská diskotéka s domácimi pod baobabmi a oblohou južnej pologule.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Nórsko - zlatý trojuholník

Zo zájazdu:

Zuzana Hábeková

Posledná úprava článku | Prečítané: 718

Mohlo by Vás zaujímať

Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže Nha Trang

Nha Trang Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže

Sedem kilometrov dlhá piesková pláž, azúrové more, tropická klíma po celý rok, rozvoniavajúce gurmánske ulice plné dobrôt z čerstvých morských…

Diana Vozárová 11 min. čítania
Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu Hoi An

Hoi An Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu

Vietnamský Hoi An sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch miest, ktoré väčšina ľudí nepozná, no určite stoja za návštevu. Pár dní v tomto romantickom…

Zuzana Hábeková 12 min. čítania
Hue - imperiálna citadela Vietnamu Hue

Hue Hue - imperiálna citadela Vietnamu

Väčšina našincov počula o vietnamských mestách Hanoj alebo Saigon. Počuli ste niekedy ale o Hue? Bývalom hlavnom meste, administratívnom centre…

Samuel Kĺč 20 min. čítania
Putovanie po severe Vietnamu Sapa

Sapa Putovanie po severe Vietnamu

Okolie Sapy tvorí najvyššia hora Vietnamu a údolia pod nimi vypĺňajú terasovité ryžové polia s dedinami etnických menšín. Sapa je najchladnejšia a…

Eva Andrejcová 10 min. čítania
Hanoj - pamiatky, rady a skúsenosti Hanoj

Hanoj Hanoj - pamiatky, rady a skúsenosti

Hanoj. Severný Vietnam. Nie každý, kto toto mesto navštívil ho má rád. Nedivím sa. Mnoho ľudí mu nevie prísť na chuť a nevníma jeho jedinečnosť.…

Samuel Kĺč 22 min. čítania
Jeden deň v Saigone Saigon

Saigon Jeden deň v Saigone

Saigon, alebo po správnosti Ho Či Minovo mesto, je slávnou metropolou južného Vietnamu. Je to zároveň najľudnatejšie a najrozľahlejšie mesto…

Samuel Kĺč 12 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

16 dní

Trvanie

9148
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

2291 4165€
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

4752 5940€
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

4962

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC