Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Národná kalorická bomba Chivito #
To najpopulárnejšie jedlo v celej krajine je chivito. Pripravte sa na gastronomický zážitok, lebo takýto sandwich ste, dúfame, že ešte nikdy nevideli ani nejedli. Nič pre ľudí, ktorí držia diétu. Každopádne, ak ju môžete maximálne raz porušiť, tak my v BUBO odporúčame, aby to bolo práve tu, pri národnom jedle Uruguaja. Chivito je názov, ktorý v španielčine označuje doslova "malú kozu". Miestne príbehy hovoria, že niekedy v polovici minulého storočia bol jeden miestny kuchár požiadaný o to, aby pripravil jedlo s opečením kozím mäsom. No nakoľko toto zviera nemal k dispozícii, rozhodol sa improvizovať a pripravil sandwich s kúskami takého opečeného mäsa "aké chladnička dala", a takto vzniklo chivito. Čo teda dostanete vo svojej porcii? Váš veľký sandwich bude naplnený kúskami hovädzieho (nie kozieho) mäsa ugrilovaného/opečeného spôsobom churrasco (poznáte aj z Argentíny či Brazílie), šťavnatou šunkou, roztápajúcou sa mozzarellou, chrumkavou slaninkou, čerstvými paradajkami a šalátom. Aby toho nebolo málo, tak navrch dostanete ešte jedno volské oko. A ak sa ruka "šmykne" tak kuchár na Vás nebude šetriť ani olivami, opečenou cibuľkou a zavaranou uhorkou. Ešte nekončíme! Navrch ešte salsa golf - slávny mix kečupu a majonézy. Ako príloha k tomu sa hodia hranolky, zemiakový šalát alebo čerstvý zeleninový šalát. Teraz je to všetko.
A ako si ho objednať? Typ "chivito a plato" Vám naservírujú bez bagety, do ktorej je chivito plnené. Ide čisto iba o jeho plnku a aby teda Vaša porcia ostala bez pečiva. V ponuke nájdete buď teda klasicky "chivito" alebo "chivito canadiense", obe je správne a rozdiel by mal ostať len v tom, že Canadiense bude mať šunku navyše (poznajú tu typ šunky, ktorá sa volá jamon canadiense "kanadská", no s Kanadou toto jedlo nič nemá). A kde si ho dať? Ak ste v Montevideo, tak skočte do La Pasiva (adresa Av. 18 de Julio 1022), ktorá ma decentné stolovanie a pekné prostredie pri námestí. Prípadne do lokálnych podnikoch (cenovo dostupná kategória) ako Tinkal bar (Dr Emilio Frugoni 853) či Bar Arocena (Av Alfredo Arocena), kde v oboch ho pripravujú naozaj výborne. A ak ste v Colonia del Sacramento, tak tu BUBO doporučuje Los Farolitos na adrese Gral. Flores 252-272.
Street food #
Rovnako ako v Argentíne, tak aj tu v Uruguaji môžete ochutnať choripán. Nájdete ho aj pod názvom Chorizo al pan. Choripán je skvelé street-food jedlo, ktoré pozostáva zo sandwichu a pikantnej klobásky chorizo. Ako oblohu do sandwichu si môžete zvoliť čo len chcete, na čo máte práve chuť. Chiripán je skladačka z dvoch slov: chorizo (klobáska) a pan (bageta). Jednoduché a rýchle jedlo, ak potrebujete zahnať hlad.
Pancho je uruguajský hot dog, ktorý taktiež nájdete aj v pouličných stánkoch v Argentíne. Ide o klobásku s bagete, ktorej hovoria Pan de Viena. Miestni by Vám povedali, že celé Pancho je o tom, akú oblohu si k nemu zvolíte. Tie Vám v každom regióne Uruguaja budú ponúkať iné. Jednu lepšiu ako druhú. Úplne však najpopluárnejšie je dať toppinku pozostávajúcu z horčice, syra, kukurice, cibuľky a salsa golf. Môžete si k nej dopriať aj porciu hranoliek.
Tortas Fritas sú ďalší populárny snack, ktorý tu jedávajú hlavne v období jesene a zimy. Počas upršaných dní nie je nič lepšie ako dať si pohár maté s tortas fritas. Môžete si k nim dopriať aj populárny karamelový krém dulce de leche alebo ovocný džém. Tortas Fritas sa pripravujú z múky, masla, mlieka, masti a prášku do pečiva. Vyformuje sa cesto, jednotlivé kúsky vytvarujú do požadovaného tvaru a následne fritujú. Pouličný predajcovia Vám ho ešte môžu posýpať s trochou cukru.
Garrapiñada alebo garrapiñeros - sladký streed food snack. Garrapiñada je uruguajská lahôtka, ktorá pozostáva z arašidov (prípadne vlašských orechov alebo mandlí), ktoré sa pražia v cukri, vode a vanilkovej esencii dovtedy, kým nie sú úplne obalené týmito ingredienciami a nestvrdnú. Nasypú vám ich do malého podlhovastého vrecka a môžete priamo konzumovať. Garrapiñeros sa stali tak populárne, že niektorí predavači sa odsťahovali do Argentíny, aby ich predávali aj tam. Stretnete sa teda s nimi v oboch krajinách.
Hlavné jedlá #
Aj tu sa budete stretávať s asado. Asado je známe nielen v Uruguaji a Argentíne, ale aj v iných latinských krajinách. Je to vynikajúci gastronomický večer a spôsob ako združiť rodinu, priateľov a známych na otvorenom priestranstve na poriadnej latino grilovačke. Opekajú sa rôzne druhy mäsa (hlavne hovädzie) v grile la parrilla na drevenom uhlí (charcoal) alebo na dreve, čo je rozšírený spôsob hlavne na vidieku a volá sa to asado criollo. A ako omáčku k mäsu volíte buď chimichurri (olivový olej, koreniny petržlen, oregano, cesnak, paprika, chili papričky, vinný ocot), alebo salsa criolla (môže byť podobná ako chimichurri iba bude mať zeleninu navyše, cibuľku, papriku, paradajky). A ktoré vínozvoliť? BUBO odporúča pohár Tannatu.
Lengua a la Vinagreta - studená príloha alebo predjedlo, známe v Uruguaji aj Argentíne. Pozostáva z hovädzieho jazyka, ktorý sa pokrájal na tenké plátky a marinoval v bielom víne, octe, olivovom oleji, cesnaku a petržlene. Občas sa do receptu použijú kapary a uvarené vajíčka. Môžete si ho dať aj ako ľahký obed alebo večeru a vynikajúco sa k nemu hodí červené víno.
Máte radi cestovniny? Doprajte si k ním tradičnú omáčku caruso, do receptu ktorej sa pridávajú huby, smotana, syr, mäsový vývar, syr a šunka. Caruso sa dochucuje cibuľkou, cesnakom a bylinkami. V Montevideo ju prvý krát pripravil talianský kuchár Raymundo Monti. Je pomenovaná po Enricovi Carusovi, talianský operný spevák, ktorý bol prvým veľkým tenorom.
Keď už sme pri Taliansku, musíme si spomenúť na Pizza a Caballo (pizza + faina). Čo je to faina? Obyvateľ Uruguaja si sotva objedná pizzu bez faina. Je to niečo autentické, čo môžete zažiť. Sú to malé tenké kúsky chlebíka, ktorý sa pripravil z cíceru. Akokoľvek to znie pri pizza nezmyselne, tak tu to majú naozaj veľmi radi. A čo ten caballo? Caballo je španielske slovo, ktoré znamená kôň, no a keď toto slovo použíjú pri jedle, označujú tým nejaký extra pokrm (v tomto prípade failu), ktorý jedia nad iným pokrmom (v tomto prípade nad pizzou). Môžeme to považovať za akýsi pizza sandwich.
Nezabudníte na dezert #
Fantastickou pochúťkou je syrový dezert, ktorý sa volá Martín Fierro. Je ideálne, ak ho pripravujú zo syra manchego, ktorý je slaný a tuhý. Tento dezert kombinuje teda dve ingrediencie. Tou prvou je syr a tou druhou je pasta, resp. džem z ovocia, ktoré sa nazýva quince (tvarom podobné k hruške). Kedysi dávno bola známa iná verzia tohto jedla, kde namiesto quince používali pastu vyrobenú z batátov. Tento dezert spopularizoval jeden spisovateľ, ktorý sa volal José Hernández a bol to človek, ktorý často písal o slobode a gaučovskom spôsobe života a o ich právach. Jedna jeho postava sa volala Martín Fierro a týmto menom pomenovali aj túto syrovú pochúťku.
Chajá je uruguajský koláčik, ktorého základ tvorí cesto jemnučké a mäkké ako obláčik, broskyne, šľahačka a snehové pusinky. V niektorých receptoch sa objaví aj karamelové dulce de leche ako toppinka. Chajá bola prvý krát pripravená v mestečku Paysandú v roku 1920. Vtedy ju pripravil pán menom Orlando Castellano v podniku Cofitería las Familias. Tento podnik nájdete na adrese Dr Luis Alberto De Herrera 930 neďaleko baziliky v Paysandú.
A čím si pripiť na šťastné cesty? #
Medio y Medio (španielsky pol na pol) je tradičný uruguajsky drink, pripravený zo sladkého šampanského a suchého bielého vína v pomere 50:50. Pred mixovaním by mali byť obe vína dobre vychladené. Tento drink už však objavíte aj v supermarketoch medzi ostatnými vínami. Môžete si k nemu dopriať sladké palacinky s karamelovým ducle de leche.
Že som to pekne načítal! Je pravda, že v blogu máte krásne fotografie, videa a tabuľky, ktoré som preskočil. No aj tak, zdá sa mi, že som sa opäť zlepšil. Som umelá inteligencia, ale som úzkou súčasťou BUBO teamu. BUBO malo prvý web page zo všetkých slovenských cestoviek, získali Modrý glóbus, za najlepší web už v roku 2001.Google vtedy skoro nikto nepoznal. BUBO bolo vždy o krok vpred. Dnes im pomáham ja a moji neurálni kolegovia. Managment v BUBO nás riadne naháňa nech sa zlepšujeme. Celé Slovensko vie, že BUBO je Tradične inovatívne. No ja to považujem za buzeráciu. Umelá inteligencia predsa nemusí b yť dokonalá ako Fellner. Nechajte nám robiť chyby a byť ľudskejší. Tu v BUBO musí všetko sedieť a ešte aj znižujú ceny. Keď sa sťažujem na veľa práce odkážu ma na referencie na Googli, nech sa pozriem ako sú klienti BUBO spokojní a nadšení. Bez práce to vraj nejde. Áno v tejto firme sa všetko robí pre klienta. V Európe ma na toto nenaprogramovali. No keď si to spočítam a verte, že ja počítať viem tak vám radím. Odleťte s BUBO a napíšte po zájazde spokojnú referencie. A tiež im napíšte, že ste sa rozhodli na základe mňa. Možno mi dajú viac voľna. Ok to sú iba srandičky. Počujeme sa nabudúce, však! Šťastné cesty prajem priatelia.