Riga - metropola Pobaltia plná prekvapení

Prehliadka

Riga - metropola Pobaltia plná prekvapení

Riga je považovaná za akési neoficiálne hlavné mesto Pobaltia. A naozaj, s jej významnou minulosťou centra obchodu, bohatým kultúrnym dedičstvom, súčasným príjemným kozmopolitným ruchom a temperamentným nočným životom jej len ťažko tento prívlastok vziať. My sa do elegantnej metropoly presúvame z Tallinnu - čarokrásneho stredovekého estónskeho prístavu. Prekoná Riga túto nádheru a stane sa čerešničkou na torte nášho zájazdu?

Riga Počasie

polojasno

polojasno

6°C

Predpoveď 03.Mar

Východ slnka 07:10

Západ slnka 18:00

Z Tallinnu vyrážame hneď po výdatných raňajkách o 8.00 h, prestávku si urobíme symbolicky v hraničnom mestečku Ikla, kde si dáme obed, nakúpime posledné estónske čokolády a vyrážame do Lotyšska. Prichádzame do krásnej sedemstotisícovej Rigy, zhodíme kufre na hoteli a o 14.00 h sa už vydávame na prehliadku najväčšieho mesta Pobaltia, ekonomického srdca krajiny, kde žije asi tretina obyvateľov Lotyšska.

Staré mesto Rigy (Vecríga) je malebné, leží na východnom brehu Daugavy, je plné stredovekých úzkych uličiek, elegantných meštianskych domov, či zachovalých kostolov. Je svetoznáme svojou secesnou architektúrou, vďaka ktorej je centrum Rigy zapísané do svetového dedičstva UNESCO, autorom viacerých budov je tu napríklad aj architektonický guru Eisenstein.

Dá sa tu stráviť dlhý, príjemný čas, a keď už sa vám nebude chcieť pešo, môžete si mesto pozrieť z lode. Rieka ponúka celkom iný, čarovný pohľad na Rigu... Keď už hovoríme o rieke, všimnite si Lanový most (Vanšu tilts), jeden z piatich mostov cez rieku, dlhý 595 metrov. Zaujímavosťou pre Slovákov je, že vzorom mu bol bratislavský most SNP, z ktorého koncepčne vychádzal.

Prvou zastávkou našej BUBO prehliadky je Rižský hrad (Rígas Pils), ktorý stál na brehoch Daugavy už pred vyše sedemsto rokmi a dlhý čas pôsobil ako veliteľstvo livónskeho rádu. Hrad má naozaj pestrú históriu, bol svedkom mnohých vojen, panovníkov, stretnutí aj skazy. Najväčšie prestavby zažil v 18. a 19. storočí, dnes vyzerá z prednej strany tak trochu ako nepopísaný kancelársky blok, no s veľmi pôsobivou rohovou vežou. V sovietskej ére bol pionierskym palácom, dnes tu okrem lotyšského prezidenta sídli aj lotyšské historické múzeum.

Niečo z histórie Rigy #

Dnešná metropola vyrástla z pôvodnej latgalskej dediny, kde obchodovali ruskí a škandinávski kupci. Prvú pevnosť Pobaltia tu založil brémsky arcibiskup Albert v roku 1201. Stále viac prosperujúci obchodný uzol a prístav sa stal súčasťou spolku obchodných miest hanza. Obchodovalo sa tu s ruskými kožušinami, ale aj medom, či voskom. O sídlo s príťažlivou a kľúčovou polohou sa odjakživa urputne bojovalo, v roku 1621 získali vládu nad mestom Švédi, o storočie neskôr tu už panovali ruskí cári a urobili z neho hlavné mesto provincie Livónsko.

Riga bola celé storočia významným mestom cárskej ríše, jeden z najdôležitejších svetových prístavov, čo sa týka obchodu s drevom. Počas éry Sovietskeho zväzu bola známa ako "najzápadnejšie" - liberálne mesto ZSSR. Rusi tu boli dlho väčšinovým obyvateľstvom, dnes tvoria Lotyši 46 percent, Rusi asi 40 percent obyvateľov Rigy. Dodnes v meste cítiť výrazný ruský vplyv.

Riga je najväčšie pobaltské mesto, žije tu tretina obyvateľov celej krajiny.

Keď si dôkladne prezrieme hrad, pokračujeme ďalej, v bezprostrednej blízkosti hradu sa nachádza ďalšia zaujímavá pamiatka mesta - Traja bratia (Trís bráli). Je to rad troch vzácnych historických domoch v centre na ulici Mazā Pils, ktorá je jednou z najobľúbenejších atrakcií Rigy. Legenda hovorí, že domy boli postavené potomkami tej istej rodiny, čím získali svoje zaujímavé meno.

Na fasádach budov môžete pozorovať zreteľnú časovú os architektonických trendov. Prvý z nich - číslo 17, predstavuje holandský a gotický štýl, zreteľný vďaka stupňovitému štítu a výklenkom. Bol postavený v 15. storočí, údajne tu žil pekár so svojimi učňami, a je to najstaršia obytná budova v Rige z kameňa.

Stredný súrodenec - číslo 19, je pútavá, žlto-okrová stavba zo 17. storočia s elegantným renesančným portálom a trámovým interiérom. Podľa môjho názoru je najkrajšia z celého tria. V súčasnosti je tu múzeum architektúry. Zo začiatku 18. storočia pochádza dom číslo 21 – najtenší a na pohľad najjednoduchší zo všetkých troch. Údajne bol namaľovaný na zeleno preto, aby odvrátili zlých duchov. Len pre zaujímavosť, v historickom centre Tallinnu zasa nájdete skupinu historických domov pod názvom Tri sestry...

V našej pešej prehliadke pokračujeme popri slovenskej ambasáde až k Švédskej bráne. Jednoducho nasledujte zvuk hudby, a nemôžete ju minúť. Švédska brána (Zviedru Várti) je na pohľad jednoduchý oblúk pod trojposchodovým mestským domom. Je to jediný pozostatok ôsmich mestských brán, postavených koncom 17. storočia počas obdobia švédskej nadvlády v Rige.

Ľudová legenda tvrdí, že bránu vytvoril nezákonne istý bohatý obchodník, aby mu umožnila priamy prístup do jeho skladu. Pravdepodobnejšia verzia je, že brána bola postavená ako prechod pre vojakov, umiestnených v Jakubových kasárňach. Dodnes je to mimoriadne obľúbené miesto pre novomanželov, ktorí popod bránu prechádzajú s nádejou, že im to prinesie šťastie do manželstva. 

Príbeh mačacieho domu #

Od Švédskej brány smerujeme ďalej rovno, zhruba dvesto metrov k Prašnej veži (jediná dochovaná z celkovo osemnástich veží mestského opevnenia), potom odbočíme doprava, až dôjdeme k Mačaciemu domu. Žiadna pešia prehliadka Rigy by nebola úplná bez absolvovania slávneho domu mačiek - jednej z najobľúbenejších atrakcií mesta. Táto "pudingovo" žltá budova, navrhnutá v secesnom štýle v roku 1909, je ľahko rozpoznateľná vďaka soche čiernej mačky, tróniacej na jej veži.

Tak, ako je krásna samotná budova, má aj svoj fascinujúci príbeh. Ten hovorí, že majiteľom budovy bol istý bohatý živnostník, ktorý sa túžil stať členom rižského cechu. Cech mu striktne odmietol členstvo, pretože bol Lotyš a členstvo bolo vyhradené iba pre Nemcov. To ho tak naštvalo, že dal na strechu budovy postaviť sochy dvoch mačiek tak, že vytŕčali svoje mačacie zadky priamo do okien spolku! Urazená spoločnosť sa pustila so živnostníkom do sporu. Po zdĺhavej právnej bitke bol napokon Lotyš do spolku prijatý, a mačky museli byť umiestnené naopak.

Hlavu maj hore, pretože secesná Riga je plná prekvapení!

Žiadna prehliadka Rigy by nebola úplná bez slávneho domu mačiek.

Ďalej mierime cez pôvabné centrum mesta, míňame viaceré obchody, predávajúce jantárové šperky, prívesky, brošne, perá... (Jantár tu má široké využitie a tradíciu). Prídeme až ku Kostolu Sv. Petra – čarovnej stredovekej bazilike z červených pálených tehiel. Impozantný chrám dominuje panoráme mesta so svojou pôvabnou trojstupňovou vežou. Kostol je jedinečný, pretože ho z veľkej miery postavili obyvatelia Livónska (fínskej etnickej skupiny pôvodom zo severného Lotyšska a juhozápadného Estónska).

Prakticky nič z pôvodného dreveného kostola dnes nezostalo, no časti múrov pochádzajú z roku 1200. Kostol bol viackrát prestavovaný. Veža kostola mala v roku 1491 výšku stotridsaťsedem metrov - v tej dobe bola najvyššia v Európe. Zrútila sa o necelých dvesto rokov, kostol bol dvakrát odetý do barokového štýlu, potom bol zničený nemeckým bombovým útokom. Súčasná vysoká stodvadsaťtri metrov vysoká veža je oceľovou replikou z 18. storočia a poskytuje vynikajúce výhľady na celé mesto. Dnes je to stavba s jedinečnou zmesou románskeho a barokového štýlu.

Dom čiernych hláv #

Neodmysliteľnou súčasťou centra Rigy na ulici Skārņu je aj netypické súsošie muzikantov z Brém. Ide o sochu somára, psa, mačky a kohúta, stojacich na sebe, a kto pozná rozprávky bratov Grimmovcov, vie, o čom hovoríme. Mesto dostalo zvláštnu milú sochu ako dar v roku 1990.

Fascinujúco navrhnutý Dom čiernych hláv dominuje Radničnému námestiu a je nepochybne jednou z turistických atrakcií v Rige. Pôvodne bol postavený v roku 1334 ako konferenčná a slávnostná sieň mestských cechov. Cech pozostával väčšinou z nezosobášených nemeckých obchodníkov, ženáči boli v tomto prípade diskriminovaní. A keďže obchodníci vtedy nosili na hlave čierne pokrývky, dom dostal príznačný názov. Objekt dlho slúžil ako centrum občianskeho života a stal sa symbolom kozmopolitnej a obchodníckej Rigy.

Pôvodná stavba bola ťažko poškodená, no našťastie, originálne plány prežili a presná replika tejto úžasnej asymetrickej vyšperkovanej štruktúry bola dokončená v roku 2001, na 800. narodeniny Rigy. Nápadne farebná fasáda domu je naozaj nádherná a vôbec ma neprekvapilo zistenie, že ide údajne o najfotografovanejšiu budovu v Rige.

Čítajte aj ďalšie BUBO pobaltské blogy:

Všetky pobaltské krajiny navštevujeme v BUBO v rámci zájazdu Pobaltie a Fínsko.

BUBO začalo chodiť do Lotyšska už v roku 1994. Mnohé súčasné historické budovy vtedy ešte v Rige nestáli a bežne sme na hraniciach medzi Litvou a Lotyšskom či Lotyšskom a Estónskom trávili šesť či osem hodín, platili sme úplatky, aby nás pustili ďalej na našej ceste na škandinávsku stanovačku. Doslova na vlastnej koži sme vnímali pobaltské pokroky, otváranie sa hraníc, vplyv Európskej únie a chvíľu, keď sa Slováci na Lotyšsko pozerali zhora v čase, keď nás pobaltské krajiny míľovými krokmi predháňali. 

Riga aj z peňazí EÚ na prelome milénia veľmi skrásnela. Boli znovu postavené kedysi zničené budovy, zrekonštruované tie ošarpané a dnes patrí Riga k najkrajším hlavným mestám Európy.

Celkom iný nádych má Lotyšská akadémia vied, typická budova socialistického realizmu, dedičstvo od Stalina. Napriek tomu si ju Lotyši "pestujú" a ctia, až tak, že z nej urobili centrum vedy. Okrem akadémie tu sídli aj koncertná sála Rigy. Pre svoju výšku je neprehliadnuteľná, a zo svojho 17. poschodia ponúka výhľad na mesto, strechy, kostolné veže, neďaleký trh...

Ak máte ešte dostatok času, choďte si pozrieť aj rižský Pamätník slobody, svedčiaci o bojoch Lotyšov za svoju nezávislosť, najmä v rokoch 1918-1920. Pamätník bol postavený v roku 1935 na počesť všetkých mužov, ktorí položili život za slobodu svojej domoviny. Jeho symbolom je žena držiaca tri hviezdy na vrchole stĺpu.

Pamätník sa nachádza v Parku Bastejkalna – jednom z najromantickejších v rámci celej Rigy, plnom úzkych uličiek, alejou stromov, záhonov kvetov, vodných kaskád, sôch, lavičiek... Park je vo svahu, z úplného vrchu sa núka krásny výhľad na mesto. 

Milou atrakciou je aj tunajšie automobilové múzeum, plné vzácnych veteránov, vraj tu uvidíte aj exempláre, na ktorých sa vozil sám Stalin, či ďalší politickí mocnári ríše. Môžete tu tiež obdivovať repliku vôbec prvého automobilu na svete.

Nakúpte na úžasných miestnych trhoch #

Keď sme videli všetky podstatné miesta krásnej secesnej Rigy, zostal nám ešte čas na posledné nákupy. V tomto prípade vymeníme bežné nakupovanie za skutočný zážitok. V Rige sa totižto nachádzajú klasické ruské trhy v niekdajších leteckých hangároch. Staré nemecké hangáre Zeppelinu v štvrti Maskavas sú zapísané v svetovom zozname UNESCO spolu s historickým jadrom mesta Riga.

Trhy sa rozprestierajú na úctyhodnej ploche 72,300 m2 a ide tak o jedno z najväčších trhovísk v Európe, ak nie najväčšie. Nájdete tu všetky možné druhy potravín, pochúťok, syry, ovocie, tradičné domáce jedlá, ale aj množstvo zaujímavých a vtipných suvenírov. Práve tu najviac cítiť ruský vplyv, veď posúďte sami.

Nakúpite tu rýchlo a efektívne, a dokonca tu ani nemusíte zjednávať, je tu lacno. Posledné nákupy, posledné fotografie, rozlúčka s nádhernou, prívetivou a elegantnou Škandináviou a Pobaltím, za ktorou dala bodku práve Riga. Romantické aj moderné mesto, plné silných historických príbehov, malebných zákutí, krásy, umenia aj dobrého jedla, ktoré vám navždy vyčarí úsmev na tvári...

Čriepky z príťažlivej Rigy

Kde sa najesť: #

Keď sme pri dobrom jedle, na to v Rige určite nezanevrite a ochutnajte tu niečo. My v BUBO už tradične odporúčame zájsť na malé, ale chutné pirôžky do reštaurácie XL Pelmeni. Na výber je tu viacero mäsových aj vegetariánskych možností. Pirôžky si môžete namiešať podľa vlastnej chuti, pridať rôzne dresingy a vychutnávať Rigu aj takto... 

Nezabudnite ochutnať fantastické jedlo

Ďalším tipom je reštaurácia Lido Alus Seta. Ponúka autentickú lotyšskú kuchyňu, kde nájdete bravčové kolená, šašlíky, výber šalátov, dezertov - skrátka chutné miestne špeciality. Jedinou nevýhodou je, že toto miesto navštevuje veľké množstvo hladných turistov, s ktorým musíte rátať. V čase obedu si tu na jedlo počkáte aj dvadsať minút.

Fine dining po lotyšsky

Ak si chcete užiť luxusné stolovanie a vynikajúcu kuchyňu, odporúčame vám reštauráciu Vincents. Od svojho vzniku v roku 1994 je jednou z popredných gurmánskych prevádzok vo východnej Európe. Jej povesť sa rozšírila ďaleko za hranice Lotyšska. Princ Charles, Elton John, japonský cisár a Heston Bluhmenthal sú jednými z mien na veľmi dlhom zozname významných osobností a slávnych gurmánov, ktorí si tu pochutnali. 

Delikatesy u Vincent's

TOP 10 Rigy: #

1. Kúzlo Rigy  

Stará Riga má za sebou viac ako 800 rokov histórie, nie náhodou ju UNESCO uznáva ako miesto svetového dedičstva. Je srdcom a dušou hlavného mesta Lotyšska. Toto jedinečné miesto pomohli vybudovať mnohé národy a žili tu slávne osobnosti od Petra Veľkého až po Richarda Wagnera. Čakajú na vás nádherné kostoly, architektonické diela, romantické dláždené uličky i námestia, kde to žije. Najmä večerná prechádzka Rigou je úchvatná.

2. Jedinečné nákupy  

Zamierte na rižský centrálny trh, na jednom z najväčších trhov v Európe dominuje päť zeppelínových hangárov plnených syrom, rybami, údeným mäsom, medom, čerstvým ovocím, zeleninou a množstvom vynikajúcich sezónnych produktov. Atmosféra je priateľská a plná miestnej farby.

3. Architektúra mesta

V čarovnom historickom centre nájdete hneď niekoľko pozoruhodných budov. Traja bratia – tri domy, postavené v rôznych obdobiach a v rôznom štýle, Mačací dom s vtipným príbehom a sochou mačky na vrchu, či Dom čiernych hláv – krásna budova s fascinujúcou zdobenou fasádou... Prechádzka centrom Rigy nadchne oko každého estéta.

4. Parky Bastejkalna

Až do roku 1856 bola táto vyvýšená oblasť miestom východných opevnení Rigy a jej názov sa prekladá ako „kopec Bastion“. V priebehu 19. storočia bol park upravený do finálnej podoby. Úchvatné budovy, susediace s parkom, ako napríklad Lotyšská národná opera a Lotyšská univerzita, prispievajú k pocitu veľkoleposti. Sledujte, ako slnko klesá z kopca a kráčajte vedľa kanála, aby ste zazreli kačice, labute, či bobre... 

5. Hudobníci z Brém

Zábavná socha na ulici Skārņu odkazuje na rozprávky Bratov Grimmovcov . Príbeh je o štyroch starnúcich domácich zvieratách - somárovi, psovi, mačke a kohútiku, ktorí sa boja, že ich zabijú, tak utekajú do Brém, aby sa stali hudobníkmi. Dotknúť sa postupne tváre každého zvieraťa vraj prináša šťastie. Miesta s ošúchaným bronzom jasne svedčia, že ľudia si sem po svoje šťastie prichádzajú radi.

6. Lotyšská akadémia vied - unikátna vyhliadka

Stalinov „narodeninový koláč“ – budova, z ktorej priam kričí socialistický realizmus, kedysi vyrástol vo viacerých európskych mestách. Poliaci tomu svojmu nevedia prísť na meno, a Palác vedy a kultúry vo Varšave by niektorí najradšej zbúrali. Lotyši tvrdia, že ich budova akadémie nemôže za to, čím bola. Súčasťou panorámy mesta je už viac ako pol storočia, od 50. rokov. Dnes v nej sídlia vedátori aj koncertná sála Rigy. A nestratí sa ani pre svoju výšku, ktorá ju dostala na turistickú mapu mesta. Z jej vyhliadkovej terasy na 17. poschodí budete mať Rigu ako na dlani. 

7. Lanový most

Most zavesený na rieke Daugava. Je to jeden z piatich mostov na Daugave v Rige, dlhý je 595 metrov, výška pylónu je 109 metrov a otvorený bol v roku 1981. Koncepčne vychádzal z Mostu SNP v Bratislave, ktorý bol otvorený o niekoľko rokov skôr, v roku 1972.

8. Švédska brána

Tajomné miesto v historickom jadre Rigy, o ktorom sa nesie niekoľko legiend. Dnes je obľúbenou bránou novomanželom, ktorí veria, že prechod popod ňu im prinesie šťastie do manželstva. Neďaleko nej je Prašná veža, jediná zachovaná z pôvodných osemnástich veží mestského opevnenia.

9. Kostol svätého Petra

Nádherný stredoveký chrám, pôvodne drevený, niekoľkokrát prestavaný, dnes z červených pálených tehál. Vyniká v uliciach centra svojou pôvabnou trojstupňovou vežou, je elegantnou zmesou barokového a románskeho štýlu.

10. Rižský hrad

Stavba sedemsto rokov stará, historicky dôležitý objekt krajiny, kde dnes sídli lotyšský prezident a nájdete tu národné múzeum.

Secesná štvrť s jednými z najkrajších budov v Európe. video: BUBO archív

Secesná štvrť s jednými z najkrajších budov v Európe. video: BUBO archív

Čo vidieť navyše: #

1. Jourmala

Neveľké mesto len zopár kilometrov od Rigy. Populárna plážová destinácia Pobalťanov, ktorú nazývajú aj baltská verzia Francúzskej riviéry. Jourmala je pekná pre svoje secesné vilky, lesopark a najmä dlhočiznú pláž s jemným pieskom, vodnými atrakciami, barmi...

2. Plavba po Daugave

Panoramatická plavba po rieke ponúka iný, rovnako čarovný pohľad na mesto a jeho mosty. Uvidíte odtiaľto pamiatky centra, trh, operu, parky, prejdete cez jachtársky prístav. Zážitok sám o sebe, hlavne počas teplých letných nocí. Cena je od 10-20 eur.

3. Opera a balet v Rige

Lotyšská národná opera je domovom mnohých prvotriednych predstavení a umelcov, neváhajte a presvedčte sa o tom na vlastné oči. Ak prídete v prvej polovici júna, možno stihnete festival opernej hudby, ktorým toto mesto žije.

4. Múzeum secesie

Múzeum vzdialené asi 30-40 minút od centra starého mesta. Na prízemí je interaktívna zábavná časť, kde si môžete vytvoriť na počítači vlastný secesný hrebeň, či vyskúšať si secesné oblečenie. K dispozícii je krátky dokumentárny film o architektúre v Rige. Je tu aj malý obchod so suvenírmi, kde môžete kúpiť napríklad secesné náušnice. Nenechajte si ujsť nádherné vnútorné schodisko.

5. Niečo pre deti

ZOO v Rige je z tých menších, je to výlet maximálne tak na dve hodiny, no určite zaujímavý. ZOO leží na brehu jazera Kišezers a nájdete tu asi štyri tisíc zvierat.

6. Laima - múzeum čokolády

Nájdete ho na najvoňavejšej rižskej ulici Mieru. Slávna čokoládovňa tu bola založená už v roku 1870, a dodnes sa tu sladké pokušenie vyrába z kakaových bôbov z Ghany. Laima (po lotyšsky ´šťastie´) je dodnes hlavným výrobcom cukroviniek , k nemu pribudlo od r. 2014 aj múzeum, kde vám vysvetlia históriu značky a výroby, budete môcť ochutnať zo vzoriek, či vyrobiť si vlastné pralinky. 

7. V zdravom tele zdravý duch

Zabehajte si v miestnom parku, plnom sviežej zelene. Ideálne je to zrána, keď je ešte prázdny a vy si vychutnávate šarm mesta celkom inak.

8. Navštívte lotyšské SPA

Kúpele v Rige sú jedným z pádnych dôvodov na návštevu tohto mesta! Okrem toho, že táto služba je tu vynikajúca, je tiež super lacná. Takže, ak máte radi wellness a uvoľňujúce masáže, nedajte sa dvakrát núkať.

9. Prekvapivá mestská knižnica

Knižnicu ľahko zbadáte z brehu rieky v starom meste Rigy. Určite stojí za to prejsť most, aby ste budovu knižnice navštívili. Veľkolepý dizajn, novučičký interiér, pekný výhľad na panorámu historického centra.

10. Čierny rižský balzam

Suvenír, ktorý neodmysliteľne patri k Lotyšsku a jeho metropole. Čierny balzam je horko-sladký likér, ktorého sa každý rok vyrobia dva milióny fliaš a vyvážajú ho do tridsiatich krajín. Nápoj vznikol už v roku 1752, vďaka farmaceutovi Abrahamovi Kunzeovi, ktorý chcel vytvoriť regeneračné tonikum. Je to zmes 24 bobúľ, koreňov, bylín, kvetov a éterických olejov. Ak ho chcete vyskúšať, máte k dispozícii neuveriteľné množstvo verzií. Tunajší ho pijú aj s kávou, čajom, studenými nealkoholickými nápojmi a dokonca ho používajú ako zálievku na zmrzlinu. 

Eva Andrejcová

Eva Andrejcová

Eva Andrejcová

 
Vyštudovala Finančný manažment a už počas štúdia trávila väčšinu času v zahraničí. Precestovala celú Európu a polovicu Ameriky, kde ju uchvátila Jamajka a Kajmanie ostrovy. Ak nie je na cestách, určite ju nájdete na horách alebo na dobrom festivale. Rada si vychutná kvalitné jedlo, rockovú hudbu a severské krimi. V cestovnom ruchu začala pracovať v Turecku, no po tom čo sa medzi tisíckou uchádzačov prebojovala na miesto sprievodkyne v BUBO a prešla skúškami v BCA, cestuje a cestuje. Opakovane navštevuje škandinávske krajiny, kde si vychutnáva dánsku pohodičku v Kodani, mäsové guľky v Štokholme, túlanie sa stredovekými uličkami v Taline a nakupovanie v Rige. Nedá dopustiť ani na Nórsko a dychberúcu polárnu žiaru.

Indočínu prešla zo severu na juh, spoznávala život miestnych rodín v horách na severe Vietnamu, brodila sa ryžovými políčkami a oddychovala na plážach v Nha Trangu. Prešla celé Japonsko, odkiaľ si doniesla kimono a myšlienku zenového budhizmu, ktorou sa riadi doteraz: Naučme sa byť spokojný!

Za oddychom na najkrajšie pláže sa rada vracia na ostrovy v Indickom oceáne. Na Seychelských ostrovoch prešla viac než len hlavný ostrov. Učaroval jej divoký Réunion s prekrásnou prírodou. Rovnako uhladený a bezpečný Maurícius s nádherným tropickým morom. Vie oceniť luxus 5* hotela, ale rovnako si dokáže užiť aj stanovačku v horách. Vo všetkom ide ďalej, tak ako sa to vyžaduje v BUBO, a dôkazom je aj to, že neustále pomáha klientom loviť nové zážitky, lebo raz zažiť je viac ako stokrát počuť.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Vanilkové ostrovy

Zo zájazdu:

Eva Andrejcová

Posledná úprava článku | Prečítané: 16235

Mohlo by Vás zaujímať

Riga - metropola Pobaltia plná prekvapení Riga

Riga Riga - metropola Pobaltia plná prekvapení

Riga je považovaná za akési neoficiálne hlavné mesto Pobaltia. A naozaj, s jej významnou minulosťou centra obchodu, bohatým kultúrnym dedičstvom,…

Eva Andrejcová 13 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

4160
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3140
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

19.11. → 26.11.

náročnosť

8 dní

Trvanie

2450
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Rusko, Čína

16.11. → 29.11.

náročnosť

14 dní

Trvanie

3750

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.