Metropola, v ktorej sa nikdy nebudete nudiť. Žije v nej vyše desať miliónov obyvateľov, a v celej širšej aglomerácii viac ako 24 miliónov, čo zo Soulu robí jedno z najľudnatejších miest na svete. So svojím bujarým, neutíchajúcim životom je prirovnávaný aj k New Yorku. Kaviarne, reštaurácie, karaoke bary a početné trafiky sú tu otvorené 24 hodín denne. A vy sa môžete prechádzať jeho ulicami a fascinovane sa nadychovať toho úžasného ázijského ruchu všade navôkol...

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Soul je križovatkou zaujímavých dávnych aj novodobých dejín svojej krajiny. Bol hlavným mestom už v roku 1394 a odjakživa dejiskom veľkých udalostí. Metropola jedného z ázijských tigrov, kde sa vždy niečo deje. Z tých najnovších dejín sa tu písali napríklad slávne olympijské príbehy, keď tu v roku 1988 fenomenálny Carl Lewis zaznamenával priam nadľudské športové výkony. Dnes je toto hemžiace sa ľudské mravenisko úhľadným, prosperujúcim a na svoju veľkosť prekvapivo bezpečným mestom (v celej Kórei je kriminalita už tradične mimoriadne nízka).

Juhokórejská metropola je rozdelená riekou Hangang na severnú – historickejšiu a južnú – modernejšiu časť mesta. Soul plný kontrastov je zvláštnou, unikátnou zmesou hypermodernej techniky a starých kráľovských palácov. Jedným z tých najvýznamnejších, ktoré počas návštevy Soulu treba určite vidieť a kde začíname našu prehliadku aj my, je kráľovské sídlo dynastie Čoson s názvom Gyeongbokgung, ktoré bolo od konca 14. storočia najväčším palácom krajiny. 

Časť kráľovského palácu Gyengbokgung.
Foto: Martin Šimko — BUBO

Tradície uprostred moderného veľkomesta #

Palác Gyeongbokgung, najvýznamnejší z piatich veľkých kráľovských palácov dynastie Čoson, bol nielen rezidenciou kráľa, ale aj centrom politickej moci – sídlil tu kráľ aj parlament. Bol postavený v roku 1395, len tri roky po tom, čo sa na trón dostal kráľ Tchedžo, zakladateľ dynastie Čoson. Palác bol strategicky postavený v samotnom srdci hlavného mesta Soul a spĺňa zásady feng šuei – nachádza sa medzi tromi ochrannými pohoriami a jeho vstup je orientovaný smerom k modernému centru metropoly.

Počas invázie Japoncov v roku 1592, známej ako vojna Imdžin, bol palác úplne zničený požiarom. Napriek svojej dôležitosti zostal v ruinách vyše dve storočia, až kým nebol v roku 1867 rozsiahlo zrekonštruovaný. Jeho historický a symbolický význam tak nadobudol nový rozmer – stal sa nielen architektonickým skvostom, ale aj pripomienkou odolnosti a obnovy kórejskej identity. Aj preto si zaslúži našu hlbšiu pozornosť.

Hlavna brána Gwanghwamun.
Foto: Martin Šimko — BUBO

Do paláca vedie vstupná brána Gwanghwamun, pred ktorou sa každú hodinu koná výmena stráží. Každý deň o 10. a o 14. hodine (okrem utorka) však dochádza k veľkej ceremoniálnej výmene stráží, ktorá sa koná na prvom nádvorí paláca, priamo za bránou Gwanghwamun.

Ceremónie sa zúčastňuje niekoľko desiatok „vojakov“, ktorí za pomoci pestrofarebných oblečení, rôznych hudobných nástrojov a zbraní zobrazujú dobovú výmenu stráží. Do tejto časti paláca ešte nie je potrebné zakúpiť si vstupenku, takže ak nemáte dostatok času a chcete vidieť len výmenu stráží, môžete túto časť navštíviť aj bez lístka. My v BUBO si však myslíme, že palác patrí k jedným z top pamiatok v Soule a vynechať jeho prehliadku by bola škoda, preto sa pozrieme viac do jeho vnútra.

Farebná výmena stráží. Video: Martin ŠIMKO - BUBO

Farebná výmena stráží. Video: Martin ŠIMKO - BUBO

Ak sa chceme dostať do útrob paláca, prechádzame ďalšou bránou – Heungnyemun. Na tomto nádvorí sa nachádza most Yeongjegyo, ktorý vedie cez umelo vybudovaný kanál. Ďalšou bránou – Geunjeongmun, sa dostávame na najdôležitejšie nádvorie paláca. Tu sa totižto nachádza Geunjeongjeon, hala, kde sa nachádza trón, na ktorom sedel kráľ. Na tomto nádvorí sa kráľ prihováral svojim zriadencom – rôznym generálom a ministrom z obdobia dynastie Čoson. Tu sa taktiež konali tie najdôležitejšie oslavy – kráľove narodeniny, svadba, jeho korunovácia a mnoho ďalších.

Dnes môžeme v hale vidieť trón, na ktorom kráľ sedel. Ten sa nachádza na menšej platforme a je teda uložený vyššie, ako zvyšok haly. To symbolizovalo kráľovo postavenie ako lídra ľudu. Za trónom sa nachádza obrovská maľba, ktorá nesie obrovský význam a nazýva sa Ilwolobongdo.

Na maľbe môžeme pozorovať slnko, mesiac, 5 kopcov, vodopády a niekoľko borovíc. Slnko (kórejsky il) a mesiac (kórejsky wol) predstavujú rovnováhu dvoch protichodných energií – yin a yang. Slnko reprezentuje kráľa a mesiac reprezentuje kráľovnú. Päť kopcov reprezentuje stabilitu a neoblomnosť kráľovstva – vo východoázijskej symbolike kopce/hory predstavovali niečo, s čím nemožno pohnúť, alebo otriasť. Vodopády a borovice predstavujú prepojenie človeka s prírodou a sú zároveň symbolom dlhovekosti.

Nad trónom samotným sa nachádzajú dvaja zlatí draci – tých však nevidno spredu haly, preto musíte ísť na pravú stranu a pozrieť sa z boku! Drak bol cisárskym symbolom aj v cisárskej Číne a podobné vyloženie je aj v kórejskej symbolike. Okrem symboliky vládnucej osoby bola ich prezencia aj symbolom ochrany krajiny pred zlými energiami a silami. Hala Geunjeongjeon je dnes najbohatšie vyzdobenou budovou v celom paláci, či už v interiéri alebo exteriéri. Bohatá dekorácia zobrazovala dôležité postavenie kráľa v minulosti.

Pokiaľ sa pôjdeme pozrieť na ďalšie nádvorie, dostávame sa do priestorov, kde mal kráľ svoju súkromnú kanceláriu. Tá sa nazývala Sajeongjeon a bola miestom, kde kráľ trávil najviac času. Odtiaľto vychádzalo najviac rozhodnutí, ktoré sa týkali riadenia kórejského kráľovstva. Vedľa tejto budovy sa nachádzali dve ďalšie, Cheonchujeon a Manchujeon, ktoré obsahovali prvý primitívny systém podlahového kúrenia v histórii! Pod budovou sa nachádzala diera, kde sa vopchalo drevo, ktoré sa zapálilo, čím bola budova efektívne vyhriata zo spodku. Tieto dve budovy sa využívali najmä v studenších mesiacoch, keďže hlavná kancelária tento systém nemala.

V ďalších častiach paláca by sme našli súkromné budovy, ktoré využíval kráľ, kráľovská rodina a ďalší členovia kráľovského dvora ako svoje obydlia. V paláci sa však nachádza ešte jedna významná budova s názvom Gyeonghoeru, ktorá slúžila ako kráľovská banketová hala. Tá je vybudovaná na umelom jazierku. Budova má dve poschodia, to druhé, drevené, je postavené na 48 kamenných stĺpoch. Táto časť paláca hostila tie najvýznamnejšie oslavy a bankety, ktoré sa diali na kráľovskom dvore.

Ako je toto mesto a celá krajina moderná a dynamicky sa rozvíjajúca, tak sa tu na každom kroku budete stretávať aj s hlboko zakorenenými historickými tradíciami. Aj preto tu dnes môžete stretnúť bežne celé davy domácich Juhokórejčanov, odetých v tradičných oblekoch s názvom Hanbok. Hanboky nemajú žiadne vrecká a pochádzajú ešte z éry Čoson, ktoré boli vtedy tradičným oblečením na rôzne oslavy, festivaly ale aj svadby.

Tradičné oblečenie Hanbok. Video: Martin ŠIMKO - BUBO

Tradičné oblečenie Hanbok. Video: Martin ŠIMKO - BUBO

Zaujímavosť

V areáli sa nachádza aj Národné ľudové múzeum Kórey. Tu sa môžete dozvedieť niečo aj o histórii vzniku kórejského písma hangul, ktoré sa však líši od toho čínskeho a japonského písma - tzv. vysypanej ryže, ako tieto typy písma vo svete prezývajú. Kórejci majú vlastnú abecedu džamo. Kórejské písmo vzniklo v roku 1443. Založil ho kráľ Sedžong - štvrtý kráľ éry Čoson, ktorého tvár nájdete na súčasnej 10 000 wonovej bankovke. Písmo má spolu dvadsaťosem znakov a sám Sedžong povedal, že aj hlúpy človek by sa ho mal naučiť za desať dní.

Folklórne múzeum v kráľovskom paláci
Foto: Martin Šimko — BUBO

Päť veľkých palácov #

Predstavili sme si hlavný palác dynastie Čoson. Ktoré sú však štyri ďalšie významné paláce?

Palác Changdeokgung bol obľúbeným palácom medzi mnohými kórejskými kráľmi. Bol dokončený v roku 1405 a jeho obľúbenosť sa pripisuje najmä tým, že je situovaný v prírodnejšej časti Soulu.

Palác Changgyeonggung bol dokončený v roku 1483 a primárne bol určený ako sekundárne sídlo pre kráľovnú a konkubíny. Počas japonskej nadvlády nad Kóreou bol palác premenený na botanickú a zoologickú záhradu, no po odchode Japoncov bol navrátený do pôvodného stavu.

Gyeonghuigung bol štvrtým palácom v poradí, dokončený v roku 1623. Primárne mal slúžiť ako rezervné sídlo kráľovskej dynastie – ak by došlo k poškodeniu hlavného paláca, práve tento palác mal slúžiť ako hlavné sídlo dynastie.

Ak však odporúčame návštevu niektorého z ostatných palácov, je to práve najnovší palác Deoksugung. Ten bol vybudovaný až po prvej japonskej invázii v roku 1592 a slúžil ako nové sídlo kráľov, pretože hlavný palác Gyeongbokgung bol počas tejto invázie do veľkej miery zničený. Deoksugung bol rekonštruovaný počas 19. a 20. storočia a jeho architektúra je jedinečná, pretože mieša prvky kórejskej a západnej architektúry. Palác sa dnes nachádza neďaleko mestskej radnice a hlavnej vlakovej stanice, to znamená, že ho nájdeme v srdci dnešného Soulu.

BUBO tip:

Ak by ste nestihli výmenu stráží pred hlavnou vstupnou bránou Gwanghwamun, nezúfajte. Pred palácom Deoksugung môžete uvidieť praktický rovnakú výmenu stráží.

Farebná výmena stráži.
Foto: Martin Šimko — BUBO

Vstupná brána do mesta #

Milovníci histórie si prídu na svoje aj pri Sungnyemun - jednej z ôsmich vstupných brán do hlavného mesta. Dnes stojí v centre mesta, kedysi tvorila južný vstup do Soulu, obohnaného hradbami. Brána je tiež zo 14. storočia, stavala sa tri roky (1395-1398) a v roku 1962 bola oficiálne označená za národné bohatstvo číslo jeden. Dlho prevyšovala všetky v okolí stojace objekty. Až dynamický rozvoj Soulu v druhej polovici 20. storočia bránu zatienil inými, vyššími budovami. No svojou krásou a dôležitosťou určite stojí za návštevu.

Vstupná brána Sungnyemun. Video: Martin ŠIMKO - BUBO

Vstupná brána Sungnyemun. Video: Martin ŠIMKO - BUBO

Cesta k bráne vedie cez najstarší a najväčší trh v Južnej Kórei s názvom Namdaemun. Tu sa prejdeme a pozrieme si malé lokálne vývarovne, kde ochutnáme tradičný ženšenový kurací vývar, ktorý domáci považujú za univerzálnu vitamínovú bombu. Ide o polievku - kurací vývar, v ktorom nájdete celé kuriatko, naplnené ryžou a ženšenovým koreňom. Špecialitou Juhokórejčanov je, že ako príbor používajú kovové paličky, ktoré sú omnoho šmykľavejšie ako tie bambusové, ktoré poznáme z iných ázijských kultúr.

3 fotografie

Ženšen

Budhistické centrum Soulu #

Chrám Jogyesa by sa dnes dal označiť za budhistické centrum celého hlavného mesta. Nenachádza sa ďaleko od chrámu Gyeongbokgung, približne 15 minút chôdze. Pôvodný chrám bol postavený na konci 14. storočia, v rovnakom čase, ako už vyššie spomínaný palác.

Chrám bol pod dnešným názvom založený až v roku 1936, pretože počas japonskej okupácie bol premenovaný. Japonská okupácia spôsobila odklonenie kórejského budhizmu od svojich pôvodných spôsobov a nútila kórejských budhistov nasledovať japonské spôsoby.

Práve chrám Jogyesa sa stal symbolom návratu k pôvodným kórejským spôsobom a stal sa sídlom kórejského budhistického rádu Jogye, najväčšiemu radu kórejských zen budhistov.

Celkom inú tvár Soulu objavíte aj v Bukchon Hanok Village – akési živé kultúrne múzeum mesta, kde nájdete veľa tradičných historických domov, tzv. hanokov. Kedysi tu žila soulská aristokracia. V rámci tejto dediny v meste nájdete Múzeum kórejského budhistického umenia, či palác Unhyeongung a dnes je jedným z najnavštevovanejších štvrtí kórejskej metropoly.

Soul je mesto, kde sa stretáva dynamický rozvoj a najmodernejšia architektúra s prastarou kultúrou.

Soul je mesto, kde sa miešajú historické paláce s modernými mrakodrapmi.
Foto: archív — BUBO

Najlepšie vyhliadky na mesto #

Lotte World Tower

Ak chcete zažiť výhľady zo šiestej najvyššej budovy sveta, práve Soul je tým správnym miestom! Nachádza sa tu totižto Lotte World Tower, ktorá je so svojimi necelými 555 metrami najvyššou budovou krajiny. Bola dokončená v roku 2016 a v tom čase ešte držala štvrtú priečku medzi najvyššími budovami. Jej dokončenie trvalo približne 6 rokov a pre návštevníkov ponúka viacero atrakcií. Tie sa nachádzajú na samotnom vrchole budovy.

Spodok budovy od suterénu až po 12. poschodie patrí nákupnému centru s rovnakým názvom, ako celá budova. To obsahuje stovky rôznych obchodov, reštaurácií, koncertnú halu, kino a dokonca aj akvárium. Budova má v sebe aj luxusné apartmány a kancelárie, ktoré sa nachádzajú medzi 14. a 75. poschodím. Medzi 76. a 101. poschodím sa nachádza hotel SIGNIEL, luxusný 6-hviezdičkový hotel, ktorý poskytuje výhľady na celé mesto. Pre turistov sa však atrakcie nachádzajú medzi 117. a 123. poschodím, kam sa dostaneme vysokorýchlostným výťahom.

Na týchto poschodiach sa nachádza viacero úrovní vyhliadok, jedna z nich má dokonca presklené podlažie a nachádza sa vo výške 478 metrov, čo z nej robí najvyššie uloženú presklenú vyhliadku. V tejto výške nájdeme aj kaviareň, luxusnú reštauráciu a takzvaný Sky Deck, čo je malý oceľový most, ktorý sa nachádza vo vonkajšej časti budovy. Po tom sa návštevníci môžu prejsť, samozrejme musia prejsť bezpečnostným zaškolením a byť celý čas istení.

Polkilometrový Lotte World Tower je šiesta najvyššia budova sveta, plná obchodov, hotelov a s úchvatnou vyhliadkou navrchu.

9 fotografií

Lotte World Tower

N Soul Tower

Veľa mladých ľudí a romantikov chodí pozerať na západ slnka radšej na rozhľadňu s názvom N Soul Tower, kam sa pôjdeme pozrieť aj my s našou BUBO skupinkou. Na jej vrch vedie lanovka a na samotný vrch veže N Soul Tower vedie ešte výťah. Inak jej názov je odvodený od hory Namsan, na ktorej vrchu je táto veža postavená.

Veža je vysoká 236,7 metrov. Síce bola postavená v roku 1969, no pre verejnosť bola otvorená o jedenásť rokov neskôr. Dnes slúži aj ako komunikačná veža, dokonca na vrchu nájdete otočnú reštauráciu. Špeciálne pánom odporúčam zastaviť sa tu na toaletách, odkiaľ sa ponúka naozaj unikátny pohľad na mesto.

Nočná N Soul Tower na vrchu hory Namsan.
Foto: Martin Šimko — BUBO

Výhľad na nočný Soul z pánskych toaliet. Video: Martin ŠIMKO - BUBO

Výhľad na nočný Soul z pánskych toaliet. Video: Martin ŠIMKO - BUBO

Myeongdong – živá štvrť Soulu #

Jedna z najživších častí Soulu a miesto, kde pravidelne naši klienti bývajú počas zájazdov v Kórei, je časť Myeongdong. Táto časť oficiálne zaberá približne jeden kilometer štvorcový a je známa ako pomyselné centrum mesta, ktoré je ohraničené ulicami Toegye-ro, Sogong-ro, Namdaemun-ro, Euljri-ro a Samil-daero.

V minulosti počas vlády dynastie Čoson bola táto mestská časť vnímaná ako juh hlavného mesta. Prominenciu získala až počas japonskej okupácie v rokoch 1910-1945. Najväčšiu výstavbu zaznamenala v 60. rokoch 20. storočia počas obrovského ekonomického vzostupu, ktorým si krajina prešla. Počas turbulentných 80. a 90. rokoch sa tu konalo obrovské množstvo demonštrácií a protestov, ktoré sa tu zvyknú konať dodnes. Oblasť sa v roku 2000 označila za turistickú zónu.

Myengdong je juhokórejskou odpoveďou na Piccadilly circus. Pešia zóna kde Seoul žije.
Foto: archív — BUBO

V centre modernej časti sa však nachádza aj jedna významnejšia historická pamiatka, ktorou je Katedrála Myeongdong. Tá bola dokončená v roku 1898 a dnes je jedným z najstarších kresťanských svätostánkov.

Počas dynastie Čoson bolo kresťanstvo a kresťania perzekuovaní, pričom tieto pomery sa zmiernili až na konci 19. storočia. Kým sa však potvrdili všetky povolenia a začala sa katedrála stavať, predstavitelia kórejskej cirkvi sa stretávali s tvrdým odporom zo strany kráľa Gojonga. Predstavitelia naliehali dokonca na pápeža Leva XIII., aby vytvoril samostatnú kórejskú diecézu, ktorá by sa oddelila od pekingskej.

Kráľ neskôr nariadil ministra obchodu, aby zakázal financovanie výstavby katedrály predstaviteľom Talianska, Ruska a USA. Jeho dôvody pochádzali z religiózneho pozadia a možno aj trochu zo symboliky – miesto, kde mala katedrála stáť, bolo uložené vyššie ako jeho palác.

Po niekoľkých rokoch presviedčaní a diplomatických rokovaní nakoniec kráľ pristúpil na výstavbu katedrály, pre udržanie dobrých vzťahov zo zahraničnými predstaviteľmi. Tá bola dokončená 29. mája 1898, jej výstavba stála 60 000 dolárov a v tom čase bola najväčšou budovou v hlavnom meste.

Katedrála sa stala sídlom kórejskej diecézy a slúžila ako hlavné sídlo kórejskej cirkvi po dlhé obdobie. Dnes je katedrála sídlom soulskej arcidiecézy. Všetky omše, ktoré sa tu konajú, sú vedené v kórejčine, pre zahraničných katolíkov je vedená jedna bohoslužba vždy v nedeľu doobeda.  

3 fotografie

Katedrála Myeongdong

Kórejská kozmetika v Soule #

Myeongdong je ideálnym miestom aj na nákup kórejskej kozmetiky. Možno sa pýtate, prečo je kórejská kozmetika tak populárna a čím je iná od kozmetiky iných krajín? Kórejská kozmetika sa považuje za lídra v celosvetovej kozmetike z viacerých dôvodov. Sú to inovácie, s ktorými prichádzajú výrobcovia.

Najpopulárnejším vynálezom a najpoužívanejším typom produktov v roku 2024 boli produkty z výťažkom zo slimačieho slizu, pri ktorom sa dokázalo, že má výborné regeneračné a omladzujúce účinky. Mnoho podobných inovácií spravilo z kórejskej kozmetiky jednu z najpopulárnejších na svete. Kozmetika je taktiež populárna vďaka tolerantnosti voči rôznym druhom pokožky, keďže je vhodná aj pre tie najcitlivejšie typy. Okrem toho má veľmi dobrý pomer kvality a ceny. Medzi najpopulárnejšie značky v Kórei patria značky ako Beauty of Joseon, Laneige, Innisfree alebo Sulwhasoo.

Kde si kozmetické výrobky v hlavnom meste kúpiť? V časti Myeongdong sa nachádza niekoľko predajní zo siete Olive Young, ktoré ponúkajú výber tých najlepších a najlacnejších kúskov. Olive Young je ekvivalentom k našim predajniam drogérií, ako sú napríklad DM.

V časti Myeongdong sa nachádza aj nákupné centrum určené čisto na kozmetické produkty, a to sa nazýva Shinsegae Duty Free. Na 8.-12. poschodí tohto obchodného domu sa nachádza nákupná zóna, kde pokiaľ nakúpite s cestovným pasom, neplatíte DPH. V týchto priestoroch si môžete kúpiť najviac produktov od už menovaných značiek a vyskúšať tak na svojej pokožke, či práve kórejská kozmetika je tá, ktorá vám vyhovuje.

3 fotografie

Myeongdong

Gastronomické tipy v Soule #

V Myeongdong sa nachádzajú spletité uličky plné streetfoodových stánkov, kde má turista azda najlepšiu možnosť ochutnať mnoho kórejských jedál. V stánkoch nájdete rôzne pochúťky – rybie koláčiky, tteokbokki, pečené hovädzie, bravčové alebo kuracie mäso – jednoducho mix toho najlepšieho, čo kórejská kuchyňa ponúka. Ak chcete ochutnať výborné kórejské barbeque, prezývané aj KBBQ, v časti Myeongdong sa nachádza niekoľko veľmi kvalitných reštaurácií, ako napríklad Daol Charcoal Grilling.

BUBO tip na gurmánsky zážitok

Kto si chce odniesť z Južnej Kórey top gurmánsky zážitok, za BUBO určite odporúčame san-nakdži. Ide o malú čerstvú chobotnicu, ktorá je zabitá tesne pred tým, ako ju dostanete na tanieri. Vďaka nervovým zakončeniam sa vám tieto chápadlá budú ešte mrviť na tanieri a neskôr aj v žalúdku. Je to obrovský zážitok, ktorý odporúčam ochutnať na miestnom rybacom trhu Noryangjin.

Ide o najväčší rybársky trh v zemi, otvorený 24 hodín denne. Ak chcete naozaj autentický zážitok, vyberte sa sem skoro ráno pozorovať rušnú aukciu o tie najlepšie ryby a morské plody. Každopádne však na najlepšom rybom trhu niečo dobré ochutnajte.

Dobrota z chobotnice
Foto: Martin Šimko — BUBO

Nech už sa však v Južnej Kórei pohnete kamkoľvek, bude vás všade sprevádzať miestna kuchyňa. Je vynikajúca a je neoddeliteľnou súčasťou miestnej kultúry. Kórejci hovoria o jedle neustále, nedajú na neho dopustiť. Milujú mäso a radi sa hrajú s kombináciou chutí.

Návšteva miestnej reštaurácie je naozaj zážitok. Jedlo sa tu servíruje na stôl v niekoľkých rôznych miskách: zvlášť mäso, zelenina, šalát, ryža, ryby, rôzne omáčky a v neposlednom rade aj kimchi - nakladané kapusta na kyslo, ktorá sa stala národným jedlom a nesmie chýbať pri žiadnom chode. K tomu všetkému Kórejci pijú šálku obľúbeného životabudiča - ženšenového čaju, alebo soďžu - alkohol, ktorý sa vyrába z ryže. V podstate ide o kórejskú verziu japonského saké.

Kórejské bbq.
Foto: Martin Šimko — BUBO

Nočný život v Soule #

Soul ako hlavné mesto je pochopiteľne aj mestom mládeže. Toto mesto je však špeciálne populárne pre mládež, pretože sa odhaduje, že najväčšia časť populácie, ktorá tu žije, je práve vo vekovej skupine 25-29 rokov. Kórejská mládež sa rada zabaví, a preto nájdeme v meste viacero častí, ktoré sú pre zábavu ako stvorené. Prvou časťou je určite Myeongdong, ktorý sme si už v tomto blogu opísali. Myeongdong je však časťou, ktorá je skôr na nákupy a streetfood a až potom nočný život.

Pokiaľ chcete zažiť kórejský nočný život, odporúčame navštíviť  časť Hongdae (Hongik University Area). Ide o oblasť, kde sa nachádza jedna z najprominentnejších univerzít v hlavnom meste. V tejto časti nájdete mnoho menších kaviarní a obchodov ladených skôr v kreatívnom, indie štýle. Podniky a nočné kluby, ktoré sa tu nachádzajú, hrajú rôzne druhy hudby, ako bigroom, techno, RnB, ale aj K-pop (kórejský pop).

Dokonca sa tu nachádza aj kaviareň, kde môžete tráviť čas so surikatami! U nás sa tento koncept spopulárnil najmä so psami a mačkami – takýchto druhov kaviarní nájdete vo východnej Ázii stovky. Niektoré však namiesto mačiek a psov majú napríklad surikaty, kapybary a iné exotické zvieratá.

Ďalšou populárnou časťou pre nočný život je časť Gangnam, ktorú preslávil najmä kórejský spevák Psy vo svojej piesni Gangnam Style. Táto časť je dnes synonymom modernej časti mesta s mrakodrapmi, butikmi, michelinskými reštauráciami, kaviarňami a nočnými klubmi na veľmi vysokej úrovni. Nachádza sa tu aj veľmi veľa plastických kliník, ktoré sú obzvlášť populárne v Južnej Kórei. Je ich tu dokonca taká veľká koncentrácia, že sa táto mestská časť označuje ako hlavné mesto plastických operácií na svete, alebo „kórejské Beverly Hills“.

Toto je Gangnam! Toto je gangnam style, ktorý v Kórei odštartoval kultúrnu revolúciu.
Foto: archív — BUBO

Šport v Soule #

Hlavné mesto Južnej Kórey je významným športovým centrom v rámci východnej Ázie. V meste sa konala letná olympiáda v roku 1988 a krajina (zároveň aj mesto) spoluorganizovalo majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2002. Olympiáda v roku 1988 bola udalosťou, ktorá pekne vyobrazila ekonomický vzostup, akým si Južná Kórea prešla. Krajina, ktorá sa ešte 35 rokov predtým zmietala vo vojne proti severu, v tom čase usporiadala obrovské športové podujatie, ktoré privítalo všetky svetové veľmoci v čase Studenej vojny.

Olympijský park v Soule sa nachádza neďaleko Lotte World Tower, najvyššej budovy v krajine. Tu sa nachádza väčšina športovísk, kde sa odohrávali všetky podujatia letnej olympiády. Na týchto miestach získal napríklad Jozef Pribilinec zlatú medailu v chôdzi na 20 kilometrov, alebo Miloslav Mečíř vyhral tenisový olympijský turnaj.

Vďaka úspešnému zorganizovaniu olympiády sa Kórey ako krajine otvoril priestor na organizovanie ďalších športových podujatí do budúcna. Najbližším boli práve Majstrovstvá sveta vo futbale 2002, ktoré krajina spoluorganizovala s Japonskom.

V Soule ako hlavnom meste z dvoch organizátorských krajín sa hrali iba niektoré zápasy. Bol to otvárací zápas celých majstrovstiev, kde Senegal prekvapil úradujúcich majstrov sveta z Francúzska a vyhral 1:0. Ďalší zápas, ktorý sa tu hral, bol osemfinále, kde nastúpil domáci výber proti výberu z Talianska. Domáci dokázali otočiť priebeh zápasu a zaznamenať historický postup a nakoniec obsadiť historickú štvrtú priečku.  Seoul World Cup Stadium dodnes využíva futbalový tím z najvyššej ligy FC Seoul.

BUBO odporúča sa ubytovať v srdci centra mesta Soul buď v luxusných hoteloch:

alebo v hoteloch strednej triedy:

Hoci Soul nepatrí možno medzi najvychytenejšie destinácie Slovákov, je to ohromujúce veľkomesto, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť. Ruch, dynamika, množstvo všadeprítomných ľudí sa tu spája s obdivuhodnými stáročnými tradíciami a dušou, ktorú toto mesto nepochybne má. Vydajte sa spoznať ju a možno nám dáte za pravdu, že Soul je dnes jedna z najoriginálnejších metropol sveta.

Hlavna brána Gwanghwamun.
Foto: Martin Šimko — BUBO

TOP 10 Soulu: #

  1. Banpo Bridge - na mohutnej rieke Han je spolu 27 mostov, ale most Banpo zostáva jedným z najznámejších. Dúhová fontána pripevnená k jej okrajom je najdlhšou mostnou fontánou na svete. Počas letných mesiacov tu strávite nezabudnuteľný večer.
  1. Noryangjin – kedným z najlepších miest na návštevu v Soule je práve tento rybí trh. Je to niečo ako akvárium, kde môžete ochutnať všetky exponáty. Na rozdiel od mnohých iných trhov s rybami vo svete je tu veľa rýb v nádržiach stále nažive.
  1. Bukchon Hanok Village – ide o kultúrnu časť mesta Soul. Prechádzať sa budeme pomedzi penzióny, reštaurácie a čajovne, čo návštevníkom poskytuje príležitosť zažiť, učiť sa a ponoriť sa do tradičnej kórejskej kultúry.
  1. Gyeongbokgung – kráľovský palác bol postavaný tri roky po tom, ako začala vládnuť dynastia Čoson v roku 1395. Zakladateľom tejto významnej dynastie bol kráľ Taedžo. Komplex palácov bol kedysi zničený požiarom, dnes sa z budov zachovala necelá polovica.
  1. Múzeum kórejských zvykov – použité sú v ňom repliky, ilustrujúce históriu tradičného života kórejského ľudu. Nájdete tu informácie o histórii, vzniku kórejského písma, ale aj to, aké oblečenie bolo populárne, ako sa tkalo, či vidieť a vypočuť si tradičné hudobné nástroje.
  1. Brána Gwanghwamun – na hlavnej bráne kráľovského palácu Gyeongbokgung sa koná niekoľkokrát do dňa najznámejšia farebná výmena stráží.
      1. Mestská radnica - ide o krásnu presklenú budovu s veľkým množstvom rastlín a kvetín, ktoré rastu priamo vo vnútri budovy a tiahnu sa z vrchných poschodí až na dolné.
      1. Ženšenový kurací vývar – domáci ho považujú za vitamínovú bombu. A nielen to, je naozaj výborný! Vôbec celá kórejská kuchyňa stojí za ochutnanie. Kórejci sú na ňu právom hrdí a nedajú na svoje gurmánske majstrovstvo dopustiť.
      1. Lotte World Tower – so svojou výškou 555,7 metrov a 123 poschodiami je piatou najvyššou budovou sveta. Stavba v tvare štíhleho kužeľa s jemne zaoblenými stranami a farebnými oknami, ktoré boli inšpirované kórejskou keramikou, v sebe ukrýva obchody, kancelárie, reštaurácie aj famóznu vyhliadku.
      1. N Soul Tower – veľa mladých ľudí a romantikov chodí sledovať západ slnka práve z veže N Soul Tower, na ktorej vrch vedie lanovka. Názov N Soul Tower je odvodený od hory Namsan, na ktorej je táto veža postavená.

      Čo vidieť navyše: #

      • Štvrť Gangnam – ktorú preslávil kontroverzný Juhokórejský raper PSY v pesničke Gangnam style. Dnes tu nájdeme sochu rúk z tanečnej choreografie tohto chytľavého songu.
      • Olympijsky športový areál - V južnej časti mesta zostal obrovský športový areál po slávnych letných olympijských hrách z roku 1988, kde sa prepisovala športová história.
      • Chrám Jogyesa – hlavný chrám rádu kórejského budhizmu, jeden z najdôležitejších v krajine. Bol postavený už v rok 1395 v začiatkoch dynastie Joseon. Každoročne v máji sa tu koná lampiónová slávnosť na počesť Budhovho narodenia.
      • Námestie Gwanghwamun - v prednej časti rovnomennej brány, s veľkou sochou kráľa Sedžonga Veľkého, vynálezcu kórejskej abecedy a sochami ďalších kráľov.
      • Národný park Bukhansan Mountain - sa nachádza kúsok od Soulu, kde len na skok od rušnej metropoly objavíte nádhernú prírodu. 

      Na popud kráľa Sedžonga vzniklo kórejské písmo hangul.
      Foto: Erik Almáši — BUBO

      Priatelia, poslucháči. Snažím sa načítať blog čo najlepšie. V BUBO sú na mňa prísny a dostávam pokarhanie za každú chybičku. Hnevá ma to, sú premotivovaní. No ok, mám ich rád, sú najscestovanejší a vidím, že pre svojho klienta aj čitateľa chcú to naj. A vedia to robiť. V poznávacích zájazdoch vlastne vlastnia trh. Vlastne vlastnia trh. Krkolomná veta na vyslovenie a som rád, že som nebreptol. Ja radšej hovorím nie o poznávacích, ale o zmysluplných zájazdoch. Ja ako umelá inteligencia mám rád fakty, nové poznanie a ležaniu na umelohmotnom lehátku pri priemernom mori nikdy nepochopím. Načo zabíjať život? Ibaže by ste na tom lehátku počúvali mňa. Sprievodcovia ktorí pracujú exkluzívne pre BUBO boli v danej destinácii posledný rok najviac zo všetkých Slovákov. Vedia viac a hlavne sú ich cestovateľské inšpirácie tými najaktuálnejšími. Počúvať ma sa teda výrazne oplatí. Vedeli ste, že naše BUBO blogy majú extrémnu čítanosť ktorú počítame v miliónoch? Týmto vám ďakujem aj za svojich živých kolegov. Spolu s nimi rozvíjam slovenské cestovateľstvo a inšpirujem vás k cestovaniu do diaľav. Vyrazte ďalej! A po ceste si pustite blogy, ktoré som pre vás načítal. Šťastné cesty priatelia.

      Martin Šimko

      Martin Šimko

      Martin Šimko

      Popri sprevádzaní je Martin zároveň destinačný manažér na oblasť Severnej Ameriky (USA, Karibik, Kanadu), Papuu Novú Guineu, Mikronéziu a Veľkú Britániu, kde zároveň strávil časť svojho života. Ako BUBO sprievodca s našimi klientmi loví zážitky po celom svete – na vrcholoch sopiek v Indonézii, pri obradoch spaľovania mŕtvych v Indii, pod osemtisícovkami v Nepále, aj pri prechádzkach popod Islandské vodopády. Domorodým kmeňom Himba v Namíbii vždy prinesú zásoby jedla, s masajmi v Keni pijú krv z kráv, v Zimbabwe sa prechádzajú s levmi a na safari v Tanzánii a Botswane striehnu na veľkú päťku. Jeho druhým domovom je Japonsko a Južná Kórea, ktoré prešiel z východu na západ už vyše 20 krát. Sám ďalej prešiel 15 štátov USA, kde takmer rok žil, Nový Zéland, Oceániu, Karibik, Arabské Emiráty a juhovýchodnú Áziu. Martin je vyštudovaný hygienik, ktorý strávil rok štúdiom v Austrálii. Jeho koníčkami sú fotografovanie, filmovanie, tvorba cestovateľských videí a adrenalínové športy, miluje rôznorodosť planéty. Klienti BUBO si na Martinovi vážia jeho obetavosť a pozitívnu náladu za každej situácie. Vidia, že cestovaním si plní svoje sny a sprevádzanie ho napĺňa. Ako správny sprievodca po Afrike miluje steak z impaly s Umngqusho ako prílohou.

      Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

      Južná Kórea, Japonsko

      Zo zájazdu:

      Martin Šimko

      Posledná úprava článku | Prečítané: 3589

      Mohlo by Vás zaujímať

      Soul – ázijský tiger so vznešenou dušou
      Soul

      Soul Soul – ázijský tiger so vznešenou dušou

      Metropola, v ktorej sa nikdy nebudete nudiť. Žije v nej vyše desať miliónov obyvateľov, a v celej širšej aglomerácii viac ako 24 miliónov, čo zo…

      Martin Šimko, Erik Almáši 25 min. čítania
      TOP 10: Ochutnali sme najhoršie jedlá sveta
      Prémiový blog

      Prémiový blog TOP 10: Ochutnali sme najhoršie jedlá sveta

      My ľudia sme veľmi rozdielni. To, čo niekto považuje za pochúťku, napríklad kaviár či žabacie stehienka, iný nevie vložiť do úst. No jedlá, ktoré…

      Ľuboš Fellner 14 min. čítania
      Kjongdžu – tisícročné hlavné mesto Kórey
      Kjongdžu

      Kjongdžu Kjongdžu – tisícročné hlavné mesto Kórey

      O Kjóte sa hovorí ako o tisícročnom hlavnom meste Japonska. Podobný prípad nájdeme aj v Južnej Kórei a nesie názov Gyeongju (Kjongdžu). Toto mesto…

      Erik Almáši 18 min. čítania
      KVÍZ: Čo viete o Južnej Kórei?
      Blog

      Blog KVÍZ: Čo viete o Južnej Kórei?

      Poznáte národné jedlo či zviera Kórejskej republiky? Vedeli by ste, kde hľadať najvyššiu budovu krajiny či to, ako sa nazýva hranica medzi Južnou…

      Erik Almáši 11 min. čítania
      Busan – najväčší prístav Južnej Kórey
      Busan

      Busan Busan – najväčší prístav Južnej Kórey

      Na juhovýchode Kórejského polostrova, iba niekoľko stoviek kilometrov od ostrovov Japonska, sa nachádza mesto Busan, často nazývané aj Pusan.…

      Erik Almáši 17 min. čítania
      Demilitarizovaná zóna – najstráženejšia hranica sveta
      Prehliadka

      Prehliadka Demilitarizovaná zóna – najstráženejšia hranica sveta

      USA a Mexiko? India a Pakistan? Izrael a Palestína? Všetky hranice medzi spomenutými krajinami by sme mohli charakterizovať ako extrémne strážené.…

      Erik Almáši 20 min. čítania
      Blogov

      Odporúčame tieto zájazdy

      K

      Ázia   Amerika  

      Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


      náročnosť

      16 dní

      Trvanie

      6306 6930€
      E

      Ázia  

      India


      náročnosť

      16 dní

      Trvanie

      2643 4405€
      E

      Ázia  

      Tibet, Nepál, India, Čína


      náročnosť

      25 dní

      Trvanie

      4455 7425€
      K

      Ázia  

      Vietnam, Kambodža


      náročnosť

      16 dní

      Trvanie

      2963 4939€

      Získajte prístup
      k exkluzívnym ponukám
      a informáciám.