Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Dnes sa do Albánska viete dostať veľmi jednoducho, z Viedne sem lietajú viaceré nízkonákladovky. Za dve hodiny ste v krajine, ktorá vám ponúkne nesmierne veľa, a pritom tu utratíte minimum zo svojho dovolenkového rozpočtu.
V BUBO navštevujeme Albánsko pravidelne a máme s ním kvantum skúseností. Čo by ste mali vedieť ešte pred príletom do krajiny? V tomto blogu sa dozviete viac o prírodných krásach Albánska a realite, na ktorú sa treba pripraviť už pred samotnou cestou.
Čo vedieť pred cestou do Albánska? #
Albánsko nie je súčasťou Európskej únie (aj napriek snahe krajiny), ale patrí do Schengenského priestoru a viete sa sem dostať s občianskym preukazom, a teda nepotrebujete pas. Avšak, pokiaľ idete letecky, určite odporúčame vám vziať si ho, aby ste sa vďaka automatizovanému prechodu mohli vyhnúť zbytočným radám na letisku na pasovej kontrole.
Jediné albánske letisko v hlavnom meste Tirana pôsobí dojmom malého letiska, počas najväčšej sezóny však dokáže odbaviť 110 letov za deň, čo je v porovnaní s tým bratislavským, ktoré odbaví 17 letov za deň, pomerne slušný výkon.
Najlepší čas na návštevu Albánska je, zaručene, mimo letnej sezóny (a teda jar a jeseň), aby sa človek vyhol návalom turistov z Talianska, Grécka, ale aj z celého sveta. V Albánsku nezaplatíte eurom, preto je potrebné si zameniť peniaze. Za jedno euro dostanete približne 100 albánskych lekov. Odporúčame mať pri sebe počas celej návštevy hotovosť, pretože na mnohých miestach sa ešte stále nedá zaplatiť kartou.
Albánsko je skutočne rozmanitá krajina, ktorá nemá veľmi dobre vybudovanú cestnú infraštruktúru, a tak sa musíte pripraviť na zdĺhavé presuny po krajine, ktoré sú často spojené so zápchami. V kombinácii s tým, že Albánci nie sú práve najlepší vodiči a ich reakcie sú spomalené, vám môžeme zaželať pevné nervy a veľa šťastia na cestách.
Albánskom zo severu na juh - 10 zastávok #
Predstavte si, že ste prileteli do Tirany a máte v úmysle prejsť celú krajinu na požičanom aute. Prvý deň si ale ešte vyčleňte na hlavné mesto samotné a Tiranu ako metropolu Albánska určite nevynechajte.
Tirana patrí k pulzujúcim mestám a dá sa zvládnuť aj za jeden deň. V jej centre nájdete najstaršiu a najkrajšiu albánsku mešitu, operu či Národné historické múzeum. Podrobnú prehliadku s vysvetlivkami sme spísali v našom blogu Tirana – tipy a čo vidieť.
Po preskúmaní mesta odporúčame navštíviť Komiteti Bar - Tirane, kde môžete ochutnať rôzne drinky z národného alkoholu raki. Následne, aby ste videli všetky albánske topky, absolvujte túto trasu s povinnými zastávkami:
1. zastávka: Skadar a pevnosť Rozafa #
Sever Albánska možno nie je tak obletovaný ako juh či riviéra, ale oplatí sa začať cestu už tu, a potom sa pomaličky prepletať albánskymi cestičkami až na samotný juh. Verte, že Albánsko sa vám počas tejto cesty poriadne dostane pod kožu.
Na severe krajiny nájdete Skadar, ktoré leží neďaleko brehov zaujímavého Skadarského jazera. Mesto má jemne taliansky nádych, objavíte tu kaviarničky, kostoly či trhovisko a ak sa tu ocitnete, určite by ste mali pokračovať niekoľko kilometrov za mesto, kde sa na vysokom kopci objaví tróniaca pevnosť Rozafa. Tá je dominantou celého okolia a už zdola viete, že ak sa vyštveráte na jej hradby, odmenia vás najkrajším výhľadom. Uvidíte aj Skadarské jazero a napokon aj Skadar so svojimi domami.
Priamo pod pevnosťou sa spája rieka Buna a Drin a korene tohto miesta možno majú takmer 2 300 rokov. Pevnosť, v ktorej sa ocitnete, postavili až neskôr - počas stredoveku, takže sa môžete pripraviť na mohutné hradby, ale aj stopy Osmanov, ktorým kedysi patril takmer celý Balkán.
2. zastávka: Priehrada Komani #
Na severe leží pohorie Prokletije, ktoré je známe ako Albánske Alpy. V tejto časti nájdete naozaj veľké množstvo turistických trás, ktoré nie sú vždy úplne dobre označené. Jednou z najobľúbenejších a z najznámejších atrakcií v tejto časti je priehrada Komani. K tomuto miestu však nie je úplne jednoduchá cesta a cesta zo Skadaru k priehrade trvá po rozbitých cestách približne tri hodiny.
Priehradu Komani vybudovali v 90. rokoch 20. storočia za účelom výstavby vodnej elektrárne. Od tejto priehrady premávajú lode, ktoré vás za 30 eur odvezú k časti Lumi i Shales. Približne hodinová plavba loďou s krásnymi výhľadmi na skalnaté útesy vás privedie k ústiu rieky Shala, kde sú vybudované kamenisté pláže.
Na mieste je priezračne čistá horská voda, ktorá je aj uprostred leta veľmi studená. Tento výlet je najlepšie absolvovať s miestnou cestovnou kanceláriou, ktorá vás odvezie mikrobusom zo Skadaru a zabezpečí vám celý 12-hodinový itinerár za 40 eur na osobu.
3. zastávka: Theth #
Ďalšou časťou Albánskych Álp, ktorá zaručene stojí za návštevu, je (uprostred moslimského sveta) katolícka dedina Theth v spojení s prírodnými krásami ako napríklad vodopád Ujevara e Grunasi. Na toto miesto môžete taktiež absolvovať celodenný výlet, podobne ako je to v prípade priehrady Komani - z mesta Skadar.
Táto dedina s približne 400 obyvateľmi každoročne naberá na svojej atraktivite. V samotnom Thethe nájdete napríklad františkánsky kostol, etnografické múzeum alebo opevnenú vežu. K vodopádu Ujevara e Grunasi, ktorý je vysoký 30 metrov, sa dostanete kaňonom Grunas neďaleko dediny.
Ďalšou zaujímavou atrakciou v okolí dediny Theth je Modré oko - jazero s nádhernými modrými odtieňmi, ktoré určite musíte vidieť. Pokiaľ sa rozhodnete ísť do Thethu, viete absolvovať aj rôzne vysokohorské turistiky - napríklad do údolia Valbony.
Mohli by vás zaujímať aj BUBO blogy:
4. zastávka: Krujë #
Severne od Tirany, zhruba 40 kilometrov jazdy nájdete malé mestečko Krujë. Opustíte Albánske Alpy a jazerá či krásne hory sa začínajú strácať, no čakajú tu na vás iné príbehy. Krujë sa stalo symbolom, pretože tu stojí pevnosť albánskeho národného hrdinu Skanderbega, ktorého sochu objavíte už na hlavnom námestí celej Tirany.
Skanderbeg sa vyznamenal statočným bojom proti Osmanom a jeho armáda ich dokonca porazila, hoci bola vo výraznom oslabení. Osmani neprehrali veľa bitiek, no Skanderbeg sa zapísal do histórie. To všetko sa dozviete aj tu v pevnosti, kde čaká návštevníkov zaujímavé múzeum.
Mohutná pevnosť na kopci pochádza z 5. až 6.storočia, hoci tá, ktorá vás prichýli, už má v sebe stredoveké črty. Vyberte sa k nej cez orientálne trhovisko preplnené suvenírmi, ochutnajte džús z granátových jabĺk a ani sa nenazdáte a stojíte zoči-voči bráne. Pevnosť v sebe ukrýva nielen múzeum, ale aj pôsobivé ruiny a výhľady na okolitú krajinu.
5. zastávka: Drač (a/alebo Vlorë) #
Na ceste smerom na juh si môžete spraviť zastávku v meste Drač (zvaný aj Durres) alebo Vlorë. Avšak tieto miesta, aj vďaka piesočným plážam a svojou polohou neďaleko hlavného mesta, sú obľúbenou destináciou nielen turistov, ale aj miestnych obyvateľov.
Práve z tohto dôvodu sú (hlavne v letných mesiacoch) mestá preľudnené, a nakoľko sú to prístavy, nečakajte azúrovo čistú vodu. Z týchto prístavných miest vedú priame spojenia s Talianskom, vďaka čomu každoročne pribúda veľké množstvo talianskych turistov.
Drač (či Durres) je však aj celkom príjemné miesto, ak mu dáte šancu. Budete si pripadať ako v južnom Taliansku, len vás v podniku nezláka pizza či cestoviny, ale burek plnený slaným syrom, grilovaná ryba alebo jahňací kebab.
V Drači vás čaká aj vzácna Benátska veža, nádherné ruiny rímskeho amfiteátru, kde objavíte aj krásne mozaiky či kamenné hradby. Napokon sa toto mesto vie predviesť ako zaujímavý výletný cieľ. Pokiaľ si teda z tejto dvojice máte vybrať jednu zastávku, v BUBO odporúčame Drač.
Bonusová medzizastávka: Apollonia
Na ceste medzi Dračom a Vlorë objavíte skutočný poklad v podobe archeologickej lokality Apollonia. Ešte stále ho neobjavili davy turistov, pričom patrí k najkrajším archeologickým parkom celého Balkánu. Apollonia nadchne milovníkov histórie, a teda vás tu čaká príbeh mesta, ktoré založili starovekí Gréci v 6. storočí pr. Kr. a neskôr ho zveľadili Rimania, kedy vzali pod svoje krídla starobylú Ilýriu. Dnes tu nájdete pôsobivé ruiny a medzi nimi aj odeon, nymfeum či ruiny krásneho chrámu. K tomu si pripočítajte múzeum a Kostol Panny Márie z raného kresťanstva a dostanete slušný mix histórie, o akej ste nemali ani tušenie.
6. zastávka: Berat #
K jednej z najkrajších zastávok, ktorú by ste zaručene nemali vynechať, patrí malebné mestečko Berat, ktoré sa nachádza na brehu rieky Osum. Mestečko s približne 70 000 obyvateľmi dostáva mnoho ráz synonymá ako mesto tisícich okien a je zapísané do svetového dedičstva UNESCO.
Svojou polohou a históriou si toto mestečko zaručene zápis do UNESCO zaslúžilo. Na tomto mieste prehrmeli rôzne civilizácie už od 6. storočia pred naším letopočtom. Jeden z najdôležitejších národov, ktorý zohral dôležitú úlohu, boli Turci v 14. storočí. Aj vďaka nim je architektúra ovplyvnená až do dnešných dní.
Mestečko je príjemnou jednodňovou zastávkou na ceste Albánskom, kde môžete objaviť nádhernú atmosféru dvoch štvrtí predelených riekou Osum - kresťanskej štvrte Gorica a väčšej časti Mangalem, z ktorej sa vypína Beratská pevnosť. V rámci hradného komplexu na mieste nájdete aj kostol Panny Márie z Blachern z 13. storočia, zvyšky dvoch mešít a akropoly.
Najkrajší výhľad na štvrť Gorica sa vám naskytne z kostola sv. Michala, ktorý je nádherne uložený na útese. Čakajú vás tu aj ikonografické i etnografické múzeum. Ak sú vo vašom hľadáčiku skôr prírodné krásy, odporúčame si spraviť výlet do kaňonu Osum a k blízkemu vodopádu Bogove.
7. zastávka: Gjirokastër #
Ďalšou zastávkou, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva, je mestečko Gjirokastër, ktoré má však úplne inú atmosféru ako Berat. Nesie peknú prezývku „mesto tisícich schodov“.
Neďaleké hranice s Gréckom sú dôvodom veľkého pohybu Grékov, ktorí radi navštevujú toto už od staroveku osídlené miesto. Na ceste si všimnete tabule s albánskymi aj gréckymi názvami, čo nasvedčuje veľmi prepletenej histórii. Gjirokastër bolo dôležité pre grécky obchod a obyvatelia tohto mesta chceli byť dokonca pričlenení ku Grécku.
Medzi najdôležitejšiu pamiatku, ktorá patrí k mestu, je hrad Argjiro a v jeho vnútri môžete nahliadnuť do Múzea zbraní. Gjirokastër je skvelá zastávka na prenocovanie, pretože večerná atmosféra mesta je úžasná. Krásne staré uličky plné rôznych barov či reštaurácií prepletené suvenírmi.
Mnohí navštevujú mesto práve z dôvodu, že je doslova Starým bazárom priamo pod holým nebom. Nájdete tu však aj pamiatky ako napríklad pamätník vzdelanosti a jazyka alebo mešitu z roku 1757, ktorá sa používala ako škola pre cirkusantov počas komunizmu. Ďalšou možnosťou, ako využiť čas, je ísť na prechádzku k časti akvaduktu Ali Pasha z osmanských čias.
8. zastávka: Modré oko #
Prírodné jazero Modré oko ležiace približne 20 km od centra mesta Sarandë patrí k jedným z najnavštevovanejších prírodných zdrojov v Albánsku. Azúrovo modré jazero patrí do chráneného prírodného parku. Napriek tomu, že počas letných mesiacov tu stretnete veľké množstvo turistov oblečených v plavkách, tak kúpanie sa v tomto jazere s rozlohou 293,3 ha je zakázané.
K Modrému oku vedie približne polhodinová prechádzka, ktorú si však viete skrátiť tým, že sa buď odveziete vláčikom, alebo si požičiate elektrokolobežku priamo pri parkovisku. Rovnako viete ísť okolo celého jazera na príjemnú turistiku, alebo môžete sadnúť na kajak a preplávať toto nádherné miesto. Túto prírodnú nádheru určite pridajte do svojho itinerára, bude to ulovený zážitok.
Preverte si svoje vedomosti kvízom z dielne BUBO:
9. zastávka: Národný park Llogara #
Veľmi príjemnou zastávkou, poprípade miestom na prespatie, je Národný park Llogara v pohorí Ceraunian, ktorý sa nachádza v blízkosti riviéry. Ide o obľúbené miesto paraglajdistov, a to vďaka množstvu horských lúk po okolí. Prináša so sebou tiež široké spektrum možností turistických trás a milovníkov prírody určite potešíme faktom, že sa tu vyskytuje mnoho endemických druhov.
Jedným zo zaujímavých tipov na ubytovanie je Llogara Tourist Village, kde sa môžete ubytovať v areáli, v ktorom žijú daniele. Tie môžete kŕmiť. Ale takisto si tu viete zahrať aj minigolf. Týmto národným parkom vedie aj priesmyk spájajúci údolie Dukat a mesto Himare. S priesmykom sa spája aj jedna tragédia z roku 1989, kedy vyslali po havarovaný autobus dve helikoptéry. Tie však pri ceste do Tirany havarovali z dôvodu zlých poveternostných podmienok a silnej hmle.
10. zastávka: Butrint #
Jednou z perál južného Albánska je Butrint ležiaci južne od prímorského letoviska Sarandë. Ak vás očarila Apollonia, tu budete v malom raji. Butrint sa totiž považuje za jedno z najkrajších miest albánskeho juhu. Má v sebe toľko príbehov, že vás len tak ľahko nepustí a aj jeho prehliadka pokojne zhltne dve hodinky času.
Butrint má výhodu, že to nie sú len obyčajné ruiny, ale že je mesto zasadené do krásnej prírody a budete tu kráčať pod stromami či brehmi lagúny. Dávno ho založili Gréci, v 2. storočí pr. Kr. ho získali Rimania a neskôr sa menili jeho majitelia tak, ako týmto priestorom kráčala história. Raz mu vládli Benátčania, inokedy Osmani, a dokonca sa vďaka Napoleonovi dostal do rúk aj Francúzom.
Osmani to nenechali tak, Butrint získali a pustili ho až vtedy, keď sa Albánsko stalo samostatným štátom. Stačí chvíľka na to, aby ste pochopili, prečo je na zozname UNESCO. Vydajte sa na prechádzku okolo divadla, chrámových komplexov, objavte fantastické hradby či Benátsku vežu a spravte si niekoľko fotiek v rozpadnutej Bazilike.
Vylezte na kopec s výhľadom, poseďte si vedľa Agory s ruinami a poviete si, že ako je možné, že ste o takomto unikátnom mieste dosiaľ nepočuli. Tento úlovok v BUBO silno odporúčame!
Najkrajšie pláže Albánskej riviéry #
Chcete zakončiť tento krásny výlet na albánskych plážach? Albánska riviéra so svojimi 450 kilometrami ponúka na pobreží od Jadranského po Iónske more rôzne skryté klenoty. V Albánsku je hlavne počas letných mesiacov veľmi ťažké nájsť pláž, kde nebude pretlak ľudí. Každým rokom je Albánsko viac a viac vyhľadávané práve z dôvodu lepších cien. Avšak práve turistické miesta sú často veľmi predražené a všade si za lehátko zaplatíte.
Najkrajšie pláže Albánska nájdete od Dhermi smerom na juh. Pláže nájdete ako kamienkové, tak aj pieskové. Jedna z najčistejších pláží je Drymades.
Krásnou plážou je ale, predovšetkým, Gjipe, kam musíte ísť približne 30 minút peši. Pri tejto pláži nájdete aj kaňon a prechádzku si tak spestríte krásnymi výhľadmi. Je to skvelé miesto na celodenné slnenie. Pláž Gjipe stojí za to, v BUBO sme ju dokonca zaradili medzi najkrajšie pláže Európy.
Nádherné pláže nájdete aj v Himare alebo v dedine Borsh. Pokiaľ hľadáte súkromie, viete ho nájsť na pláži Filikuri, ktorá je dostupná iba loďou. Určite je tu ale najkrajšou plážou Shpella e Pellumbave. Avšak, pozor! Toto miesto je počas letných mesiacov úplne preľudnené.
Najznámejším miestom (a najviac propagovaným) je Ksamil. Ksamil mnohí poznajú ako Maldivy Albánska alebo perlu Iónskeho mora. Voda je síce azúrová a je to skutočný raj, ale počas hlavnej sezóny vysoko odporúčame sa tomuto miestu vyhnúť. Od júna do augusta je naozaj extrémne preplnená, a tak navštívte Ksamil skôr mimo hlavnej sezóny.
Spoznajte Albánsko v malej skupine nadšencov so sprievodcami vyškolenými v BUBO Cestovateľskej Akadémii:
Najluxusnejšie hotely Albánskej riviéry #
Pokiaľ si na svojich cestách chcete dopriať skutočný luxus, Albánsko ponúka aj takéto možnosti. Ak sa rozhodnete nasledovať naše rady na ceste Albánskom, na samotnom severe v meste Skadar nájdete luxusné ubytovania ako napríklad Hotel Golden Palace alebo Havana Hotel.
V dedine Theth zase odporúčame Bujtina Berishta Theth Hotel. Na albánskej riviére patrí k jednému z hotelov, ktoré majú aj skvelú polohu, určite Prado Luxury Hotel v meste Himare alebo La Brisa Boutique Hotel v Dhermi.
Albánsko je krajinou, ktorá sa pomaly ale isto pripravuje na nápor turistov. A preto aj možností luxusu je v tejto krajine každým rokom viac a viac. Nech už očakávate od Albánska čokoľvek – nádhernú nedotknutú prírodu, pekné pláže, zaujímavú históriu či luxusné hotely, tu to všetko nájdete. A stále za veľmi dobré ceny.
Ak sa vám páči naša snaha, cítite, že blog ide viac do detailov, autor vie o čom hovorí a môj hlas aj keď som iba umelá inteligencia bol pre vás príjemný, dajte vedieť svojim známym a začnite naše blogy odoberať. Ďakujem a verím, že sa o chvíľu budeme opäť počuť.