Čakajte prosím...

Trans Danube Swim

Nikola Deckous

Nikola Deckous

Prvé plávanie sme zorganizovali v roku 2014 a zúčastnilo sa ho 100 účastníkov. V roku 2017, o ktorom píšem, bolo prihlásených vyše 670 plavcov. Akcia sa koná vždy prvú septembrovú nedeľu. Voda je vtedy najteplejšia, hladina má ideálnu výšku a slniečko  stále intenzívne svieti. Preplávaním otvárame najväčší cestovateľský festival "Od pólu k pólu". Cieľom akcie je ukázať ľuďom, že za zážitkami netreba chodiť len do sveta ale zážitky sa dajú loviť aj doma. Každodenný  bežný prechod cez Dunaj sa môže obrátiť na úžasný adrenalínový zážitok. Z akcie sa stala tradícia. S myšlienkou prišiel samotný riaditeľ BUBO Ľuboš Fellner, ktorý sa kúpal aj v riekach ako je Indus, Irravádi, Brahmaputra, Níl, Niger, Amazonka či Yukon. V Dunaji sa kúpal už od detstva s rodinou a podľa neho je Dunaj najkrajšia rieka na svete. Minulý rok som sa Plávania cez Dunaj zúčastnila aj ja a už prešlo viac ako 8 mesiacov no pri pohľade na Dunaj už nevidím iba obyčajnú rieku ale hrdo spomínam na to ako som sa ďalšími odvážlivcami v tejto dravej rieke kúpala. Plávali naozaj všetci. Muži, ženy, deti. Niektorí plávali dokonca aj v neopréne. Pri kúpe neoprénu však treba správne odhadnúť veľkosť, ak si kúpite neoprén veľmi malý, nenadýchnete sa. To môže celé plávanie znepríjemniť. Taktiež neodporúčam plávať v sandáloch, budú Vás ťahať pod vodu. Najideálnejšie je ísť na boso!

Štartovné stojí 9 € a dá sa kúpiť tu. Pre oneskorencov mám tip. Dievčatá v kancelárii za 10 € a čokoládu držia posledné miesta. Vstupenkou je jedinečná plávacia čiapka, ktorá má každý rok unikátnu farbu. Minulý rok bola čierna. Na štart treba prísť o 13:00, aby ste si v pokoji odovzdali veci a vypočuli poučenie. Štart je o 14:00 na Dvořákovom nábreží (bývalé PKO), cieľ pri pontóne na druhom brehu (reštaurácia Aušpic). Na mieste sú reportéri z TA3, JOJ, novinári, ktorí sa pýtajú účastníkov na ich pocity. Zložíme si oblečenie a batožiny aby nám mohli byť komfortne prevezené na druhú stranu Dunaja. Nasledujú inštrukcie a spoločná rozcvička. Pavel Fellner brat Ľuboša Fellnera nás informuje o tom, ako bude plávanie prebiehať. Dôležitý je smer plávania a sledovať pontón aby sme boli pripravení keď nás budú z vody vyberať. (Samozrejme boli aj prípady, kedy sa ľudia nechali uniesť... prúdom.)

Celá akcia je však veľmi bezpečná. V BUBO sa riadime mottom bezpečnosť je prvoradá!  Zabezpečené je pozastavenie lodnej dopravy, na rieke je zdravotná služba i potápači. Všetci členovia BUBO tímu sú v BUBO tričkách s veľkým logom. Nasleduje schádzanie k brehu a kolegyňa Hanka nás všetkých počíta. Atmosféru zosilňuje temné bubnovanie a my už netrpezlivo čakáme a nevieme sa dočkať kedy sa môžeme vrhnúť do vody. Farebný výstrel z dymovnice a ideme. Už je to tu! Vezieme sa prúdom. Voda je príjemná a aj tí, ktorí veľa neplávajú si daný moment užívajú. V prípade, že nevládzete iba sa necháte viesť. Ale pozor: plávanie v Dunaji si užívate len, keď naozaj viete plávať. BUBO robí všetko pre vašu bezpečnosť, ale Dunaj je veľtok a rozhodnutie o tom, či vleziete do jeho vĺn, je len na vás. Myslite na to vopred a neriskujte. Celé to trvá asi 15 minút. Na brehu nás povzbudzujú rodiny a priatelia. 

Pri výstupe z vody nám pomáhajú hasiči a organizátori. Kolegyne opäť počítajú všetkých účastníkov. Do cieľa prišli úspešne všetci plavci. Na pontóne stojí fotograf, ktorý fotí radostný moment každého plavca vychádzajúceho z vody.  Vytlačené fotky  v rámčeku od nášho partnera CEWE je možné si vyzdvihnúť za pár minút. Batožiny sú pekne poukladané a označené číslami a tak je jednoduché nájsť si tú svoju. V cene máme teplý čaj, klobásku a guláš, a tak sa ešte všetci spolu na záver stretávame pri stánku s jedlom. 

Dunaj je jeden z najväčších pokladov, ktorý dáva životu v meste iný význam a som rada, že aj ja som sa mohla stať súčasťou tohto vydareného podujatia. Dunaj, druhú najdlhšiu rieku v Európe, si nevážime tak, ako by sme mali. Veď je to tá najvzácnejšia vec, ktorú Bratislava má. Vidíme sa v septembri 2018!

 https://www.youtube.com/watch?v=TH5WfuDKj-c

Posledná úprava článku

Odporúčame tieto zájazdy