Všetky chute Hondurasu

Všetky chute Hondurasu

Divoký a tropický raj Honduras nás v BUBO udivuje vždy, keď doň vstupujeme. Zhlboka sa nadýchneme a pozorujeme ten život, ktorý tu akoby zastal. Milí ľudia, ktorí si hovoria Catrachos, sú dokonca modrookí a blond (pravdepodobne potomkovia španielskych pirátov) a obľubujúci soccer. Banánové plantáže, voľne sa pasúce kravy, kŕdle detí, hudba punta. Večerné pivo Salva Vida, miestne cigary sú rovnako dobré ako tie kubánske a rum Zacapa od susedov z Guatemaly umocnia dokonalú večernú atmosféru v deň príchodu do Hondurasu. Ako sa asi cítil Krištof Kolumbus, keď priplával k jeho pobrežiu v roku 1502? Bol to práve on, ktorý dal krajine meno Honduras, v preklade hĺbka, kvôli hlbokému moru pri jeho pobreží. My sa teraz pozrieme do hĺbky honduraskej gastronómie.

Ako chutí Honduras? #

Keď zavítate do Hondurasu, tak z každej strany sa na Vás budú valiť vône jedla, populárneho street food a človeku sa v tom všetkom bude len ťažko orientovať. Radi by sme Vám odporúčili, čo by ste počas svojej návštevy mohli ochutnať. Honduraská kuchyňa je akosi fúziou rôznych kuchýň - kuchyne domorodých Indiánov Lenca, ktorý žijú v Strednej Amerike a v Hondurase je ich najviac, karibskej kuchyne, španielskej kuchyne, kuchyne garifúnov, aj africkej kuchyne. 

Ako prvú by sme Vám radi predstavili baleadu. Baleada je jedno z najpopulárnejších jedál v Hondurase. Ide o kukuričnú tortillu, ktorá je naplnená mixom popučených fazuliek, vajíčok, avokáda, syra a štipľavej omáčky. Pridáva sa do nej aj tzv. mantequilla. Kto vie po španielsky, tak vie, že toto slovo znamená "maslo". No pri baleade ide o niečo ako kyslú smotanu na honduraský spôsob. Každopádne baleada sa pripravuje na mnoho spôsobov. Sencillas (jednoduchá so syrom a omáčkou), mixta (s pridaným vajíčok), iné ingrediencie: kuracie mäso, banány, klobásky, prípadne aj tzv. chismol - mix paradajok, cibuľky a papriky. S chismol (prípadne chirmol) sa v Latinskej Amerike celkom určite stretnete. Ak ste boli v Mexiku, tak sa Vám to bude podobať na ich pico de gallo. Každopádne budete prekvapený sýtosťou a chuťou tohto jednoduchého obľúbeného pouličného jedla. 

Sopa de Caracol je ďalšie známe jedlo Hondurasu. Ak ste už boli v Karibiku, na Jamajke alebo na Bahamách, aj tam ste sa s touto polievkou mohli stretnúť - pod názvom Bahamian chowder. Je to polievka z mušlí, do ktorej sa pridávajú banány, koriander, cesnak a chili a varí sa v kokosovom mlieku. Aby bola viac ochutená, domací nešetria na zelenine a pridávajú do nej cibuľku, mrkvu a paradajky.
Z polievok tu je obľúbená aj tapado de pescado, je to polievka z rybieho mäska, kokosového mlieka, banánov, zemiakov, yuky, cibuľky a mixu korenín. Chuť polievky je sladká vďaka kokosovému mlieku a konzistencia je krémová vďaka použitiu rôznych druhov zeleniny. 

Ďalšou dobrou polievkou je aj sopa marinera, ktorá sa pripravuje z morských plodov (krab alebo krevety), z banánov, kasavy a koriandru. Varí sa v kokosovom mlieku iba 15 minút, a preto sa považuje za zdravú možnosť jedálnička, nakoľko si pri tomto postupe zachováva nutričné hodnoty. Možno vás trochu prekvapí jej kyslá chuť, ale je stále výborná. V niektorých reštauráciách do nej pridáva navyše aj biele víno, ale len malé množstvo.
Podobnou polievkou je aj sopa catratcha de mariscos, ktorá ma podobné ingrediencie, morské plody, zeleninu a kokosové mlieko. Pridáva sa do nej však ešte aj kukurica a servíruje sa s torillou a ryžou. Nakonci môže byť ozdobená plátkom avokáda a kúskom limetky. Ďalšia veľmi typická polievka s názvom sopa de capirotadas sa podáva s knedlíkmi a domáci ju zvyknú podávať v období Veľkého piatku a Veľkej noci. 

Pokiaľ ste dostali chuť na niečo sladké, rozhodne sa poobzerajte po tzv. rosquillas. Predstavte si ich ako donuty alebo ako naše šišky, ktoré sa u nás jedia počas fašiangov. Do ich šišiek pridávajú vajíčka, mlieko, olej, cukor, citrónovú kôru, múku a prášok do pečiva. Nakoniec pridajú ešte likér anisette. Do niektorých druhov šišiek pridávajú muškátové víno a v ponuke ich nájdete pod názvom rosquillas de vino. Keď sú pripravené na konzumáciu, tak ich ešte na záver posypú škoricovým cukrom. Rosquillas nájdete aj v iných krajinách Strednej Ameriky, kde ich často vyprážajú, no v Hondurase Vás prekvapí fakt, že ich radšej iba upečú. 

Podobne sa pripravujú aj macheteadas, ktorých tvar pripomínajú napr. naše langoše. Macheteadas sú taktiež populárny domáci snack, sú sladké, do hneda a do chrumkava vyprážené, no a často ich jedávajú tak, že si ich pokropia medom, javorovým prípadne agávovým sirupom. Radi k ním popíjajú svoju rannú kávičku alebo len pohár mlieka. Šikovné kuchárky na toto cesto využívajú ostatky z cesta z baleady, pridajú len dodatočné ingrediencie a pokračujú v príprave macheteady. 

Pan de Coco sú malé sladké kokosové buchty a často sa jedávajú iba ako malý snack. Do cesta sa pridáva kokosové mlieko. Môžu sa jesť tak, že si ich postupne máčate v džúse, aby sa dobre prežúvali. Odporúčame ich kúpiť v miestnych pekárniach, kde budú vždy čerstvé. Pan de Coco sa dostal aj do Ázie. Poznajú ho napr. na Filipínach a predpokladá sa, že tento recept tam zaniesli španielski dobyvatelia v 17. storočí. 

Ďalším populárnym dezertom sú coyol en miel. Coyol je ovocie, ktoré rastie na palme. Podáva sa v malej miske so sladkou polevou. Ako snack sa často jedávajú tzv. catrachitas - tortilla chips, ktoré sa podávajú so štipľavou omáčkou a so syrom. V rodinách po celej krajine sa tieto omáčky líšia. Podobne sú na tom aj tzv. chilindrinas, tortillove strapce, ktoré sa tiež podávajú so syrom a štipľavou omáčkou. 

Čo môžete ďalej ochutnať je tzv. plato tipico, ktoré pozostáva z niekoľkých druhov surovín, ktoré sa varia, pečú separátne, no nakoniec sa servírujú na jeden tanier. Býva to marinované a grilované hovädzie mäso, klobásky, oškvarky, vyprážaný banán, fazuľky a ryža. K tomu sa ako príloha podáva syr, avokádo, vyššie spomínaný chimol a tortilla. 

Ak natrafíte na candingu, tak budete jesť dusenú bravčovú pečienku. V Hondurase si takto upravili španielsku verziu tohto jedla známeho ako chanfaina, ktoré si pripravujú z jahňacieho mäsa. Vyprážaná ryba Yojoa z jazera Yojoa je ďalším typickým jedlom, ktoré môžete v Hondurase ochutnať. Pripravuje sa tak, že sa okorení a vloží na noc do marinády. Na ďalší deň sa vypráža a podáva s červenou kapustou, nakladanou cibuľkou, plátkom citrónu a s tajaditos (vyprážaným banánom). Chuť ryby je sladká a miestni pri tomto jedle radi popíjajú pivo. 

Ostatné pochúťky #

Yuca de chicharrón je tiež obľúbené jedlo, ktoré v jedálničku nájdete skôr ako predjedlo a pozostáva z vareného zemiaku yucca a kapusty, pokropených citrónovou šťavou. Na vrch sa pridáva bravčový bôčik a paradajková omáčka. Ak nebýva uvádzané ako predjedlo, podáva sa aj ako príloha k hlavnému jedlu. Ako predjedlo často nájdete aj tzv. anafre de frijoles, ktoré pozostávajú z fazule, roztopeného syra a z tortilla chipsov. Servírujú sa v nádobe, ktorej sa hovorí anafre, v ktorej tlejú malé uhlíky. Ak nie ste práve na večeri, tak si k tomto malému snacku môžete pokojne dopriať jednoducho pár vychladených pív. Prípadne aj tortilla con quesillo, čo sú tortilly s roztopeným syrom a paradajkovou omáčkou. Medzi populárne alkoholické drinky v Hondurase patrí gifiti (typ rumu, ktorý vytvorili Garifúni) a vino de coyol (z palmového stromu coyol), ktorého konzistencia je mliečna a svetlá. Nejde však o víno. 

Daniela Mihaldová

Daniela Mihaldová

Daniela Mihaldová

Daniela vyštudovala na Katedre Manažmentu kultúry a turizmu v Nitre. V BUBO je už od roku 2014 skrytá v Back office a venuje sa príprave zájazdov nielen do Strednej a Južnej Ameriky, ale aj na Srí Lanku, do Indie, Nepálu, Bhutánu či Maroka. Iba v Južnej Amerike za posledné 3 roky zarezervovala pre BUBO klientov viac ako 9278 izieb a toto číslo každý deň dramaticky rastie. Okrem toho sa do Južnej Ameriky pravidelne vracia a hľadá tu pre Vás tie najlepšie hotely sveta. Za absolútnu topku spomedzi elitných hotelov latino sveta považuje značku Belmond a JW Marriott v Cuzco a v Rio de Janeiro, Intercontinental v Cartagene a v Santiagu, Sofitel v Bogote či Rio Serrano v Patagónii, ktoré rozmaznávajú vaše zmysly od príchodu až po check-out. Je toho, samozrejme, oveľa viac a Južná Amerika sa stala za posledné roky jej srdcovkou. Dennodenne je v kontakte s našimi sprievodcami a miestnymi partnermi po celom svete. Pomáha zabezpečiť hladký priebeh každého jedného dňa na Vašej dovolenke a to je náročná úloha. V tak inteligentnom, skúsenom a odvážnom tíme je radosť pracovať a postaviť sa akejkoľvek výzve. Zobuďte ju po polnoci a je pripravená pomôcť a poradiť svojím kolegom či už v Base Campe alebo v sprievodcovskom tíme. Vyzerá to tak, že nikdy nemá čas, no papierovačky s rozumom strieda aj s cestovaním. Ešte ako študentka na univerzite strávila niekoľko mesiacov v USA a Mexiku, ktoré prešla krížom krážom na fantastickom road tripe. Po skončení školy sa dostala do BUBO najprv iba na stáž, no od začiatku bolo jasné, že zostane. Odvtedy Daniela precestovala viac než 40 krajín. S BUBO spala na severnom polárnom kruhu v stane, v soľnom hoteli v Bolívii, navštívila všetkých 7 novodobých divov sveta na ceste okolo sveta v privátnom lietadle, prešla krížom cez Salar de Uyuni v jeepe, zažila zipline v džungli v Kostarike, plavila sa po Dračej zátoke, jazdila na rikši po starom Dillí, kúpala sa na absolútne neznámych plážach v Belize, jedla slimáky, lúčne koníky, larvy vo Vietname aj kráľovského kraba na Kamčatke. Od malička bola vedená k turistike a hory doslova zbožňuje. K najväčším cestovateľským snom patrí jednoznačne Patagónia, Japonsko, safari v Afrike a Bhután. Miluje škandinávsku čokoládu, írske pivo, portugalské pasteis, brazílske brigadeiro, Starbucks, kvalitné čaje, cubaton a reggaeton (Portoriko je najlepší ostrov na svete), Ameriku, Európu aj Áziu a hlavne štart lietadla.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Patagónia, Ohňová zem + luxusná plavba (Komfort)

Zo zájazdu:

Daniela Mihaldová

Posledná úprava článku | Prečítané: 26

Mohlo by Vás zaujímať

Všetky chute Hondurasu Blog

Blog Všetky chute Hondurasu

Divoký a tropický raj Honduras nás v BUBO udivuje vždy, keď doň vstupujeme. Zhlboka sa nadýchneme a pozorujeme ten život, ktorý tu akoby zastal.…

Blogov