Unikátna a fascinujúca Etiópia

Unikátna a fascinujúca Etiópia

František Kekely

František Kekely

Sú dve africké krajiny, ktoré nedokážem prirovnať k ničomu inému vo svete. Sú skrátka jedinečné, sú to kúty zeme, kde sa stretnete s vecami, ktoré neuvidíte a nezažijete nikde inde! Prvým z týchto divov sveta je pre mňa Madagaskar, kde sa život vyvíja desiatky miliónov rokov celkom samostatne, odtrhnutý od zvyšku Afriky. Výsledkom sú absolútne unikátne zvieratá - podivné lemury, fosy a tisíce iných druhov živočíchov a rastlín, vrátane niektorých nádherných druhov baobov, ktoré existujú iba na tomto ostrove! Mojou druhou milovanou krajinou čierneho kontinentu, ktorú nedokážem prirovnať k ničomu inému, je práve Etiópia! Dôvodov na môj obdiv voči tejto africkej perle je viac než dostatok. Tak začnime pekne po poriadku...

Prvý div vás čaká v Etiópii hneď ako priletíte - okamžite omladnete o sedem rokov! Svojská krajina sa riadi solárnym kalendárom s trinástimi mesiacmi, takže sa tu ocitnete v inom roku a  inom čase, ako sa riadi celý zvyšok sveta. Aj prvý pohľad na miestnych Amharov, na ich pleť a črty tváre vám napovie, že títo ľudia sú proste iní než černosi, akých ste stretávali v iných krajinách Afriky. A postupne objavíme, že nielen výzorom! 

Potom zbadáte akési čudné staré miestne písmo, aké sa tiež používa iba tu a nikde inde na svete. Možno vám bude trošku pripomínať arabčinu či hebrejčinu, a nie náhodou - v tomto prípade ide taktiež o jedno zo starých semitských písiem, ktoré sa zrodili v dávnom staroveku. 

Krajina s bohatou históriou

Ten závan starého, tajomného, iného, historického je presne to, čo vás tu sprevádza na každom kroku a prečo som sa do Etiópie zamiloval aj ja! Odvážim sa dokonca tvrdiť, že je to jediná subsaharská (t. j. od Sahary dole, alebo „černošská“) krajina Afriky, ktorá má svojbytnú a zachovanú históriu! Nesmierne bohatú a zaujímavú. U viacerých černošských afrických krajín akoby história začínala až príchodom Európanov. Dovtedy žiadne záznamy, zápisy, žiadne pamiatky... Stará Etiópia je v tomto presný opak!

Etiópska civilizácia – Aksumská ríša – siaha až hlboko do staroveku. Prejdeme sa tu miestami a uvidíme pamiatky, ktoré sú staré doslova tisícročia. Povieme si príbehy o kráľovi Šalamúnovi a kráľovnej zo Sáby, o ich synovi a miestnom vládcovi Menelikovi I., ktorý do krajiny priniesol slávnu, legendárnu Archu zmluvy. Šalamúnov rod tu vládol až do druhej polovice 20. storočia, kedy posledného cisára Haileho Selassiho zvrhli komunisti. 

Vedeli ste, že..

  • Etiópia je vnútrozemský štát v tzv. Africkom rohu vo východnej Afrike?
  • hlavné mesto je Addis Abeba a úradný jazyk amharčina?
  • v krajine s rozlohou 1 104 300 km2 žije viac ako stotisíc obyvateľov?
  • práve tu sa našli pozostatky najstarších predkov človeka z rodu Australopithecusa?
  • Etiópia patrí medzi najchudobejšie krajiny sveta, no s dobrou perspektívou turizmu?
  • slovo ´etiópia´ v gréčtine znamená ´krajina opálených ľudí?

Pozrieme sa na miesto, kde stál vôbec prvý kostol v subsharskej Afrike! Kresťanstvo tu existovalo skôr než v našich končinách a keďže miestna, veľmi stará cirkev sa vyvíjala izolovane od zvyšku sveta a Etiópia sa dokonca i neskôr ubránila európskej okupácii a západným vplyvom, miestne kresťanstvo, chrámy, štýl omše, náboženské zvyky a tradície sú tu skrátka niečo naprosto jedinečné! No o tom by sa dal písať samostatný dlhý článok...  (V skratke aspoň toľko, že kresťanov je uprostred toho nespočetného množstva rôznych etnických kmeňov s rozličnými jazykmi cca 62 percent, moslimov asi 34 percent). Navštívime aj slávne kostoly v horskej dedinke Lalibele z 12. storočia - takzvaný Jeruzalem či Petra Afriky, ktoré tu vytesali do skál a stále sa normálne používajú. Ďaleko asi 250 kilometrov od metropoly Addis Abeby sa tu ukrýva dokopy trinásť kostolov s tajomnou sieťou podzemných tunelov a chodieb. Zalistujeme si v rovnako starých posvätných knihách, ktoré by niekde v Európe už boli strážené za hrubým sklom v múzeu... 

V Etiópii bol postavený vôbec prvý kostol v subsharskej Afrike, kresťanstvo tu existovalo skôr než v našich končinách...

Lucy - náš opičí predchodca?

Keď už sme pri múzeách, práve v Etiópskom národnom múzeu v Addis Abebe, ktoré vás prevedie obdobím ešte pred Aksumitom, Šalamúnom a Gonderiánom, si môžete pozrieť našich najstarších predchodcov, akí boli vo svete nájdení a ktorí tu žili už pred vyše tromi až štyrmi miliónmi rokov. Jedným z najznámejších exponátov sú pozostatky kostry ženského rodu spred 3,2 milióna rokov, ktoré objavili v roku 1974 a nazvali familiárne Lucy. Keď Lucy našli, vážila asi 29 kilogramov a to, či bola ona skutočným predkom ľudí, dodnes nie je na sto percent potvrdené. No práve tu si bytostne uvedomíte, že človek pochádza z Afriky, konkrétne z Etiópie! A vy po tých miestach chodíte... V Etiópskom národnom múzeu si nájdete aj iné, najdôležitejšie zbierky subsaharskej Afriky. 

Keď už ste v metropole, ležiacej vo výške 2 360 metrov na úpätí hory Entoto, navštívte tu aj katedrálu sv. Juraja, a určite neobíďte fascinujúci najväčší africký trh pod holým nebom!  

Savany, hory aj púšte

Čo sa prírody týka, aj v Etiópii môžete nájsť niekoľko endemitov – teda živočíchov a rastlín, ktoré neuvidíte nikde inde vo svete. Medzi tie známe patria napríklad opice dželady, ktoré sa bežne pokojne pasú okolo nás v Simienských horách. Okrem nich tu žije aj miestny endemit vlka, či horského kozorožca. 

Celkovo Etiópia ponúka mnoho krásnych miest na turistiku. Pýši sa národným parkom Mago, nekonečnými savanami so stádami byvolov, antilop, levov, či slonov, nádhernými vodopádmi Tiss Isat na Modrom Níle a celkovo úchvatnou divokou prírodou, z ktorej sa vám zakrúti hlava...

Okrem toho sa o Etiópii hovorí aj ako o streche Afriky, veď má najviac vrchov s výškou nad štyritisíc metrov na celom africkom kontinente. Bežne budeme na našich cestách touto krajinou vo výškach, ktoré sa rovnajú vrcholkom našich známych pohorí – občas na vrcholkoch Vysokých Tatier, Nízkych a niekedy ešte aj pár stoviek metrov nad nimi! K tomu samozrejme patria aj nezabudnuteľné scenérie.

O Etiópii sa hovorí aj ako o streche Afriky, veď má najviac vrchov s výškou nad štyritisíc metrov na celom africkom kontinente.

Tradície verzus súčasnosť

Na začiatku som už spomínal Amharov, ktorí dominujú hlavne v severnejších oblastiach od hlavného mesta Addis Abeba. Ich jazyk – amharčina – je úradným jazykom krajiny. No okrem neho sa v Etiópii hovorí ešte ďalšími vyše 80 jazykmi a zhruba 200 dialektami. Už len to vám napovie, čo sa obyvateľstva týka, aká etnicky a kmeňovo pestrá táto krajina je! A odvážim sa tvrdiť, že pri niektorých kmeňoch a ľuďoch Etiópie slovo „exotické“ ani nestačí. Keď to budete pozorovať, ocitnete sa v ako inom svete, čase. Naozaj, niektoré kmene v podstate za celé storočia  nijako výraznejšie nezmenili svoj spôsob života a zvyky. 

Aj keď doba sa mení rýchlo a do niektorých dedín už plánujú napríklad zaviesť elektrinu, vybudovať školy a priniesť ďalšie veci súčasnosti, ktoré uľahčia ľuďom na juhu život. No zároveň zrejme postupne pochovajú niečo, z nášho pohľadu tak vzácne jedinečné. „Dávam tomu tak dvadsať rokov,“ povie náš miestny partner, keď sa rozprávame, ako dlho si podľa neho kmene na juhu Etiópie ešte udržia svoj typický život. No počet ľudí, ktorí tu napríklad už nechodia nahí, ale ´po západniarsky´- v tričkách, sa postupne mení každým rokom v neprospech ´naháčov´. Stihnete to ešte vidieť???... 

V Etiópii sa hovorí okrem úradnej amharčiny ďalšími vyše 80 jazykmi a asi 200 dialektami.

Historický, veľmi starý kresťanský sever verzus juh s desiatkami rozličných afrických kmeňov. Aj tak by sa dala veľmi v skratke opísať Etiópia. Samozrejme, nie je tu spomenuté ani len z ďaleka všetko, čo táto zvláštna, fascinujúca, veľká africká krajina ponúka vidieť a zažiť. Na to by sme potrebovali celú hrubú knihu a nie jeden článok. Najlepšia pozvánka odomňa pre vás je - príďte sa presvedčiť sami! Nejde o nič náročné (ide o komfortný zájazd, ktorý zvládnu všetci) a je tu podľa mňa dokonca bezpečnejšie než v bežne navštevovanom Egypte. Ochutnajte Etiópiu na vlastnej koži! Jej špecifiká, chute, vône, ojedinelosti, staré príbehy, mix všetkého možného. Možno si tak ako ja zamilujete nenapodobiteľné miestne energické tance s ramenami, neodoláte lokálnej dobrote -  indžare (typická placka, ktorá sa je s mäsom, či zeleninou), či zvláštnemu chlebu z falošného banánu. A keď už tu budete, netreba určite zabudnúť ani na to, že Etiópia je nielen kolískou ľudstva, ale aj kávy! Nejeden skúsený kávičkár už potvrdil, že lepšiu kávu ako tu ešte nikde doposiaľ nepil!... 

Skrátka, ak chcete ochutnať jedinečné, vidieť nevídané, dozvedieť sa doposiaľ netušené a zažiť krajinu, v ktorej sa stretávajú nečakané tradície, kultúry a história s dneškom tak, ako nikde inde na svete, Etiópia vás nadchne, prekvapí a dostane sa vám navždy do srdca! 

Špeciálny tip BUBO - Vstúpte do pekla!

Kto by mal Etiópie ešte stále málo, máme tu jeden špeciálny cestovateľský bonbónik, ktorý ponúka BUBO ako zvládnuteľnú expedíciu: Geologický zázrak našej planéty – Danakil! Ide o najnižší bod krajiny, preliačinu vo výške -125 metrov pod hladinou mora. Pre svoje nápadné farby vyzerá toto miesto akoby z inej planéty. Okrem toho je tu riadne teplo, preto sa Danakilu niekedy hovorí aj ´brána do pekiel´. Vyskúšate?...

František Kekely

František Kekely

František Kekely

Vyštudoval žurnalistiku, v ktorej aj dva roky pôsobil. Chuť cestovať a sprevádzať  bola ale oproti sedeniu v redakcii výrazne silnejšia. Príroda a hory majú u neho prednosť pred davmi veľkomiest. Výnimkou sú tajuplné uličky severoafrických medín - staré časti miest, ktorých atmosfére len ťažko odolať. "Je to tam ako vrátiť sa v čase. S tým, že pri kozích hlavách už uvidíte na trhovisku aj nejaké tenisky Adidas." Aktívne sa venuje fotografovaniu a filmovaniu divokých zvierat, o ktorých vám veľmi rád porozpráva. Okrem hôr, na ktoré neustále niekam lezie, ho tak láka i divoká Afrika. Srdcovou záležitosťou je pre neho najmä Namíbia a Juhoafrická republika. Taktiež sa rád venuje histórii a náboženstvám, vďaka čomu sa s ním môžete ľahko stretnúť aj na potulkách po Blízkom východe.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu:
3x naj Afriky

Posledná úprava článku | Prečítané: 113x

SERIÁL BLOGOV ĽUBOŠA FELLNERA

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

16 dní

Trvanie

4990
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

11 dní

Trvanie

3210
K

Afrika  

Etiópia


náročnosť

9 dní

Trvanie

2690
K

Afrika  

Džibutsko, Etiópia


náročnosť

18 dní

Trvanie

5460

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva