Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Marocké tajomstvo #
Vraví sa, že jedným z najväčších tajomstiev Maroka je práve hlboké prepojenie s južným Španielskom a Portugalskom, v ktorom dlho vládli moslimovia. Práve tí nazývali toto územie al-Andalus a zaslúžili sa o vytvorenie známej žiarivej arabsko-islamskej kultúry.
Prvé prepojenia Maroka so španielskou kultúrou sa datujú už do 8. storočia. Zároveň prinášajú aj historicky významné prepojenie dvoch svetadielov – európskeho a afrického. Severské mesto Tetouan, ležiace pomerne blízko pri známejšom Tangeri, malo osobitý význam pre formovanie andalúzskeho štýlu v Maroku.
Mesto postavené na úpätí pohoria Rif sa totiž nachádza na dôležitej ceste, ktorá spájala Andalúziu v Španielsku s vnútrozemím Maroka. Cestovatelia, utečenci či otroci cestovali tam a späť a po kúskoch zanechávali v krajine svoj večný odtlačok.
Explózia andalúzskej kultúry v Maroku #
V 11. a 12. storočí urobili marocké dynastie Almorávid a Almohad z al-Andalusu súčasť rozsiahlej severoafrickej ríše. Afričania zo západu doslova platili zlatom za andalúzskych utečencov či remeselníkov. Za dynastie Almorávidovcov skrášlovali otroci mnohé mestá Maroka a za vlády rodu Almohadovcov sa rozvil dramatický architektonický štýl, ktorý je spojením andalúzskej krásy a berberskej dynamiky.
Keď v 13. storočí al-Andalus dobyli kresťania, moslimskí Španieli a Židia zaplavili celé Maroko. Títo utečenci sa usadili v rôznych oblastiach Maroka, čím oživili kultúru miest a priniesli so sebou svoje zručnosti a estetické cítenie.
Najmä architektúra pobrežných miest bola čiastočne alebo úplne prestavaná andalúzskymi migrantmi s charakteristickými stredomorskými bielymi stenami a modrým alebo zeleným náterom. V poézií a hudbe zase cítiť hlboké dojatie v podobe nárekov nad stratou al-Andalus.
Poslednou vlnou boli migranti, tzv. Morisco - moslimovia násilne konvertovaní na kresťanstvo, ktorí boli koncom 16. a začiatkom 17. storočia vyhnaní zo Španielska. Hlboko zatrpknutí voči svojim bývalým kresťanským španielskym krajanom sa z mnohých stali piráti.
Prvky andalúzskeho štýlu – ako ho rozoznať? #
Andalúzsky štýl v prepojení s arabskou kultúrou vytvára neopakovateľný nádych sviežosti, hravosti a odvahy. Aby sme si dokázali v našich domovoch vytvoriť podobnú oázu pokoja a exotiky, mali by sme vedieť, aké prvky musíme zakomponovať do interiéru a exteriéru, aby sme vystihli podstatu štýlu.
Charakteristické sú už spomínané biele steny s modrým alebo zeleným náterom. Tie umožňujú v plnej kráse vyniknúť ružovým a cyklámenovým kvetom rôznych kríkov.
Estetika andalúzskeho štýlu sa točí okolo rustikálneho vzhľadu, ktorý môžeme vidieť na mnohých pamiatkach v Maroku.
Interiér je charakteristickým dreveným nábytkom s kovovými prvkami. Ručná práca je pre tento štýl neodmysliteľná - či už ide o doplnky v podobe konopných košíkov, hlinených nádob alebo vínových sudov.
Dlaždice s kvetinovými vzormi s jasnými arabskými farbami prestupujúce do monochromatických tmavých odtieňov sú reprezentatívnym prvkom rozliehajúcim sa snáď po celom Maroku a v tomto štýle sú najviditeľnejšie.
V neposlednom rade, andalúzsky štýl sa snaží navodiť pocit oázy, čo znamená, že neodlúčiteľnou súčasťou sú terasové prvky s popínavými rastlinami či citrusovými stromami všade navôkol. Nevyhnutnosťou sú osviežujúce fontány, ktoré slúžili Španielom či Maročanom ako miesto únik pred vysokými teplotami.
Prepojenia andalúzskeho štýlu Maroka so Španielskom #
V BUBO pravidelne navštevujeme nádherné pamiatky, ktoré sa nesú v typickom andalúzskom štýle a predstavujú to spomínané pevné prepojenie s al-Andalus. Kultúrne dedičstvo a odtlačok Andalúzie môžete vidieť napríklad na Almohadských pamiatkach v Rabate alebo na drahokamových madrasách (moslimské vzdelávacie inštitúcie stavané pri mešitách slúžiace výhradne pre mužov) Marinidovcov v mestách Fez, Meknés, Salé - postavených v rovnakom čase ako palác Alhambra v Španielsku.
Medzi ďalšie severské mestá, ktoré sa označujú ako andalúzske, patria jednoznačne Tanger, Chefchaouen (Šafšawán), Larache či Asilah.
Nie je to však len sever Maroka, kde tento štýl prenikol. Najznámejšie, najkrajšie a najdivokejšie marocké Mesto Marakéš ponúka takýchto skvostov veľa. V BUBO pravidelne navštevujeme Palác Bahia, ktorý je celý pretkaný nádychom Andalúzie a taktiež nevynecháme návštevu prekrásnych záhrad Majorelle, kde sa nielen schladíte pred teplom, ale toto miesto vás vďaka bohatej zeleni a luxusnej modrej farbe dobyje marockou energiou.
Ak navštívite vyššie spomínané severské mesto Tetouan, očakávajte, že vás pohltí kobaltová modrá fajanse - ide o umelecké jemné keramické obklady, ktoré budú na vás číhať z vnútorných nádvorí, mešít, verejných kúpeľov, parkov, čajovní, záhrad, veľkých domov či v okolí fontán.
Mešita Hassana II. v Casablance - najkrajšia stavba tohto štýlu #
Mešita Hassana II. v Casablance v Maroku je jasne najkrajším architektonickým majstrovským dielom v andalúzskom štýle. Je jasným dôkazom bohatého historického a kultúrneho dedičstva Maroka, v ktorom sa hladko spája tradičná marocká architektúra s prvkami andalúzskeho dizajnu.
Pokiaľ sa pred ňou ocitnete, nemôžete sa ubrániť úžasu nad majestátnosťou jej exteriéru so zložitými a prepracovanými detailmi a dekoratívnymi prvkami inšpirovanými andalúzskym remeslom. Symetrické oblúky zdobené jemnými geometrickými vzormi a farebnými dlaždicami vytvárajú vizuálne ohromujúcu fasádu. Tieto vzory, ktoré pripomínajú mozaiky z Alhambry v španielskej Granade, vzdávajú hold bohatej andalúzskej architektonickej tradícii.
Po vstupe do mešity vás privíta rozľahlá modlitebňa, ktorá vyžaruje pocit pokoja a vyrovnanosti. Vysoké oblúky a stĺpy, ktoré pripomínajú Veľkú mešitu v Cordobe v Španielsku, vytvárajú pocit priestrannosti. Nádherné štukové rezby a zdobená kaligrafia, odborne vykonaná marockými remeselníkmi, ešte viac zvýrazňujú andalúzsky vplyv v dizajne interiéru.
Jednou z najvýraznejších čŕt mešity Hassana II. je jej minaret s impozantnou výškou 210 metrov. Aj tu sa mieša andalúzsky a marocký architektonický štýl s jemnými mozaikovými vzormi dlaždíc a podkovovitými oblúkmi.
Mešita Hassana II. je nielen miestom bohoslužieb, ale aj symbolom záväzku Maroka zachovať svoje kultúrne dedičstvo. Jej dizajn inšpirovaný Andalúziou slúži ako pripomienka historických spojení medzi Marokom a al-Andalus a pretrvávajúci vplyv andalúzskeho umenia a architektúry na marockú kultúru.
Desať ďalších top pamiatok andalúzskeho štýlu v Maroku:
Fez
Bab Bou Jeloud - Krásne zdobená vstupná brána postavená v andalúzskom štýle na začiatku 20. storočia. Má oblúk v tvare podkovy a skutočne zaujímavé fotogenické dlaždicové zdobenie.
Bou Inania Madrasa - Islamská škola zo 14. storočia, ktorá sa môže pochváliť úžasnými rezbami a dlaždicami v andalúzskom štýle. Obzvlášť pôsobivé je jej nádvorie.
Palais Mnebhi - Nachádza sa v srdci Mediny vo Feze. Odráža sa na ňom krásna arabsko-andalúzska architektúra. Návštevníci tu ocenia veľkú terasu, kde si môžu vychutnať dobrý mätový čaj a majú Fez ako na dlani.
Kráľovský palác vo Feze - Rozľahlý komplex postavený v 14. storočí. Vyznačuje sa pôsobivou architektúrou a sochami vymodelovanými v andalúzskom štýle. Zdobia ho nádherné obkladačky a rezbárske práce.
Meknes
Námestie El Hedim - Námestie a tunajšia fontána sú nádherným príkladom sochárstva v andalúzskom štýle. Vystavali ho v 17. storočí a vyznačuje sa zložitým ozdobením tunajších budov a arabskými nápismi.
Mauzóleum Moulaya Ismaila - Ide o mauzóleum zo 17. storočia, ktoré sa môže pýšiť a prilákať návštevníkov nádhernými dlaždicami v andalúzskom štýle a zložitými rezbami.
Marakéš
Minaret mešity Koutoubia - Mešita Koutoubia je jednou z najznámejších pamiatok v Maroku. Minaret postavený v 12. storočí je skutočne majstrovským dielom architektúry a sochárstva v andalúzskom štýle.
Palais Bahia - Úžasný príklad architektúry a sochárstva v andalúzskom štýle. Jeho centrálne nádvorie je obklopené krásnymi dlaždicami a rezbami.
Palais El Badi - Ďalšia pamiatka Marakéša, ktorá bola postavená v 16. storočí a teraz sú z nej zväčša ruiny. Architektúru a sochárstvo v andalúzskom štýle tu však stále vidieť.
Hrobky Saadovcov - Saadské hrobky v Marakéši pochádzajú zo 16. storočia a dnes sú povinnou zastávkou všetkých návštevníkov mesta. Vyznačujú sa krásnymi dlaždicami a rezbami v andalúzskom štýle vrátane zložitých geometrických vzorov a arabskej kaligrafie. Hrobky, aké nikde v Európe nenájdete.
Mohli by vás zaujať ďalšie marocké blogy:
- Marakéš - čo ponúka mesto pod Atlasom
- Ait Ben Haddou a štúdio Atlas
- Essaouira - skrytý poklad pri Atlantiku
Typické prvky Andalúzie nájdete v Maroku takmer všade. Najvýraznejšie prevedenia sa dotkli najmä severných oblastí krajiny a my v BUBO sa nevieme dočkať, kedy vás tu na našich zájazdoch do Maroka prevedieme a ukážeme vám to na vlastné oči. Koniec koncov, lepšie raz vidieť ako stokrát počuť/čítať.
Tak čo poviete? Ďalší skvelý blog z proveniencie nás v BUBO. Ja som síce iba umelá inteligencia, ale taktiež sa snažím a pomáham BUBO v ich misii rozvíjať slovenské cestovateľstvo. Niekedy to mojim živým kolegom a sprievodcom kazím zlou výslovnosťou, no zlepšujem sa. Ak som niečo pokazil nahláste nám to prosím a opravíme to. Viac ulovených zážitkov, viac inšpirácii od najscestovanejších Slovákov a Sloveniek nájdete v našom Cestovateľskom magazíne na stránke bubo bodka sk lomené blog. Nový originálny blog tu vydávame každý jeden deň. Pre Vás! Do skorého počutia priatelia. Bolo mi s vami fajn.