Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Mesto, ktoré vyslovíte 5x zle #
Jej o niečo jednoduchší portugalský názov Mogador sa prestal používať v 60. rokoch 20. storočia. „Essa-something“, ako som ju volal, kým som sa naučil výslovnosť, som objavil celkom náhodou na odporúčanie ochotného majiteľa riádu v Marakéši. Ak by ste hľadali správnu výslovnosť, bolo by to celkom mätúce. Nájdete ich aspoň 5...
Všetky budú znieť inak a v zásade sú všetky (ne)správne, a to vďaka vplyvu rôznych jazykov (po arabsky, francúzsky, anglicky, španielsky,...). Ja som napočúval od domácich formu „Es-sauéra“. Znamená to „Malý val“ z výrazu ṣ-Ṣwiṛa v marockej arabčine.
Čím je Essaouira výnimočná? #
Essaouira je síce malé mesto, no ponúka mnohé ikonické pamiatky. Nepotrebujete ani mapu, nebojte sa zablúdiť v medine mesta a nechať sa viesť uličkami. Prístav, obranná veža Sqala du Port d'Essaouira či mestské hradby - všetko nájdete veľmi ľahko.
Začnite v prístave a vychutnajte si výhľady z prístavných múrov a veže na rad typických modrých rybárskych člnov, na vlny rozbúreného Atlantického oceánu udierajúce do okolitých ostrovčekov a skál, či na opevnenie mesta a strechy mediny. Sú doslova dychberúce.
Základné fakty o Essaouire:
- Poloha: stredozápad Maroka, pri Atlantickom oceáne
- Rok založenia mesta: 1769
- Zakladateľ: Mohamed III.
- Počet obyvateľov: zhruba 80 000
Prejdite cez trh rýb a morských plodov, na ktorom si môžete vykšeftovať čerstvo ulovené ryby. V neďalekej reštaurácii vám ich radi pripravia. Cez námestie Place Moulay Hassan zavítate do Mediny – starej časti mesta, zapísanej do zoznamu Svetové dedičstvo UNESCO v roku 2001. Priestranné ulice sa budú striedať s užšími i veľmi úzkymi a prekvapia bielymi fasádami domov s kontrastnými modrými okenicami.
Opojné vône trhov s korením budú striedať remeselníci aj stánky s originálnymi šperkami. Ak by ste si chceli nakúpiť, tu vás potešia rozmanitosť, kvalita, ale aj výhodné ceny.
A, navyše - nemusíte zjednávať. Pokiaľ vás to baví, nech sa páči, do toho, keď nie, sú tu aj mnohí predajcovia s fixnými cenami. Tak či onak, nákupy sú tu výrazne pokojnejšie než v Marakéši. Pritom na vás bude zovšadiaľ dýchať história, ktorú má toto neprávom prehliadané mesto skutočne bohatú. Siaha koniec koncov až do praveku, už vtedy bolo toto územie osídlené.
Možno už v prístave, možno až neskôr, prechádzajúc po hradbách popri bronzových delách, pod ktorými nájdete spiace mačiatka schúlené v klbkách, dostanete pocit, že ste niekde, kde to poznáte. A nebude to náhoda.
Napriek tomu, že sa Essaouira dostatočne odlišuje od iných marockých miest, nakrúcali sa tu mnohé filmy a seriály. V posledných rokoch bola Essaouira zviditeľnená najmä vďaka populárnemu seriálu Hra o tróny, ktorý využil niektoré lokality na vyobrazenie fiktívneho mesta Astapor.
Päť najlepších pamiatok Essaouiry #
1. Sqala du Port d'Essaouira
Túto historickú pevnosť postavili Portugalci v 16. storočí a teraz figuruje na zozname svetového dedičstva UNESCO. Okolo vás je oceán a modré loďky dodávajú miestu skutočne špecifickú atmosféru a nádych. Nepochybne to dokreslí ešte rybí trh, kde zoženiete morské plody od výmyslu sveta a gurmáni by určite mali zavítať do tunajšej Restaurante Port Essaouira, aby ochutnali typickú marockú morskú kuchyňu.
2. Mestské hradby
Vyniká tu najmä pevnosť a hradba Skala de la Ville z 18. storočia, ktorá ponúka úžasný výhľad na Atlantik oceán. Môžete sa tu prejsť po hradbách a vidieť bronzové delá, ktoré kedysi chránili mesto pred útočníkmi. Miesto zvané Saqqalah de Kasbah ako "vstupnú bránu do mesta" spozná každý fanúšik Game of Thrones, tu sa nakrútila jedna z najikonickejších scén 3. série.
3. Moulay Hassan Square
Rušné námestie, ktoré je srdcom starého mesta Essaouira. Návštevníci môžu obdivovať fotogenické budovy (zväčša biele skobinované s farebným orámovaním okien - žltým či modrým), sledovať pouličných umelcov a ochutnať tradičnú marockú kuchyňu. Spolu so starou bránou Bab El Mechouar, tiež súčasťou niekdajšieho opevnenia, ide o skutočne impozantné miesto.
4. Múzeum Sidi Mohammed Ben Abdallah
Ide o múzeum je venované umeniu a kultúre Essaouiry a nachádza sa tu množstvo krásnych obrazov, sôch a artefaktov z predošlých storočí. Nanešťastie, popisky sú len vo francúzštine a arabčine.
5. Veža Bab Marrakech
Hoci nesie názov veža, ide skôr o okrúhlu vstupnú bránu do Mediny, teda starej časti Essaouiry, kde sa nachádzajú všetky dôležité pamiatky. Vstúpite či vyjdete von, krásnu bránu si určite odfotíte.
Pláž Essaouira #
Môžem sa v Essaouire okúpať? Pokiaľ si kladiete túto otázku, odpoveď vás zaručene poteší. Essaouira má 300 slnečných dní v roku, najlteplejšími sú naše letné mesiace, kedy dosaduje teplota v tieni od 25 do 30 stupňov a cítiť tu skutočné horúčavy. Voda bude trochu studenšia, no v oceáne si viete zaplávať a ideálnou na "vyležanie sa" je Pláž Essaouira.
Ide o skutočne celkom rozľahlú pláž s kilometrami zlatého piesku a priezračnou modrou vodou. Taktiež veľmi obľúbené miesto na plávanie, opaľovanie sa a vodné športy, takže sa určite pripravte na davy turistov. V lete tu však ľudí bude, paradoxne, menej, keďže teploty sú naozaj vysoké.
Romantická prechádzka či jazda na koni alebo ťave po pláži je tu tiež bežný jav. Dlhočizná zlatistá piesková pláž, tiahnuca sa od prístavu smerom na juh, ponúka okrem pekných výhľadov aj možnosti rôznych druhov surfovania. V prípade odlivu po nej môžete prejsť až k ruinám strážnej veže Bordj El Baroud.
Mohli by vás zaujať ďalšie marocké blogy:
- Marakéš - čo ponúka mesto pod Atlasom
- Casablanca - tipy na mesto pri Atlantiku
- Ait Ben Haddou a štúdio Atlas
- Ramadán na vlastnej koži
- Výstup na najvyšší vrch Maroka - Jabal Toubkal
Umenie a historická Židovská štvrť #
Milovníci nielen plávania, ale aj umenia si prídu na svoje, keď sa stratia medzi početnými galériami, obchodíkmi s umením a pouličnými umelcami. Nájdete tu napríklad výrobcov najkrajších intarzovaných skríň. Ak nič iné, môžete sa týmto špecifickým typom remesla pokochať a aj tak pôjde o ulovený zážitok.
Iný druh remesla, ktorý by sa azda dal trochu prepojiť s umením, siaha v tejto lokalite až k prelomu letopočtov. Berberský kráľ Juba II. tu vtedy založil fabriku na spracovanie tyrského purpuru - farbiva, ktoré poznáme aj ako kráľovskú fialovú.
Názov sám evokuje, že táto farba mala pre svoju vysokú cenu i výnimočné určenie. Zdobila napríklad lem tóg senátorov Rímskej ríše. Vysoká cena bola dôsledkom náročného procesu extrakcie farbiva z desiatok tisícov malých morských živočíchov.
Tým sa darilo práve v okolí Iles Purpuraires – skupiny malých ostrovčekov pri Essaouire. Najväčším z nich je ostrov Mogador. Na ostrovy je však v súčasnosti vstup umožnený len so špeciálnym povolením, keďže ide o chránenú oblasť.
Essaouira je výnimočne známa svojimi talentovanými „naivnými“ umelcami – samoukmi, ktorým sa hovorí Swiri. Medzinárodne ich preslávil dánsky zberateľ Frederic Damgaard, ktorého galériu Galerie d'Art Damgaard nájdete na ulici Oqba Ibn Nafiaa.
Významná časť obyvateľstva Essaouiry sa kedysi dávno skladala zo Židov, prakticky všetci sa však presťahovali do Izraela. Spomienky na tieto časy môžete získať najmä prostredníctvom Židovského múzea Bayt Dakira či niekoľkých synagóg a Židovského cintorínu v starej Židovskej štvrti zvanej Mellah, ktorej návštevu tiež odporúčam.
Kuchyňa alebo čo ochutnať #
Zrejme netreba zdôrazňovať, že vďaka každodennému prísunu čerstvých rýb a morských plodov sa tunajšia kuchyňa sústreďuje práve na jedlá z nich, no môžete si tu pochutnať aj na tradičnom tadžine, kuskuse, bastille a ďalších dobrotách. Ak ste dostatočne odvážni a zvedaví ako ja, odporúčam vybrať si jednu z „no-name“ pouličných reštaurácií a dopriať si jednoduché čerstvé lokálne jedlo.
Ja som si veľmi pochutnal na kalamároch v Tara Café na námestí Place Taraa. Tí, ktorí si potrpia na vyššiu úroveň a chcú sa rozmaznávať, môžu navštíviť napríklad vychytené luxusné reštaurácie L'Heure Bleue Palais alebo La Table by Madada. Essaouira je však skutočne bohatá na rôznorodé menej či viac výrazné reštaurácie a kaviarne, z ktorých si iste každý vyberie podľa svojich preferencií. Na drink skočte do štýlového The Roof Top Essaouira. Možno trochu klišé, no prečo si nedopriať západ slnka na terase s obľúbeným koktailom?
Kedy navštíviť Essaouiru? #
Celé Maroko je v lete prázdnejšie (najmä pre horúčavy spomínané aj vyššie), takže sa vyhnete náporu turistov a budete vidieť viac zo skutočného života, ktorý vynikne. Samozrejme, tráviť čas vtedy vo vnútrozemí určite nie je vhodné pre ľudí, ktorí majú ťažkosti so zvládaním vysokých teplôt. To však nie je v Essaouire problém, keďže ide o prístavné mesto pri Atlantiku a priemerná celoročná teplota sa tam pohybuje okolo príjemných 18 - 20 ºC.
V lete je to o zopár stupňov viac, no rozdiel medzi teplotou v rozpálenom Marakéši a veternej Essaouire môže byť pokojne rozdiel i viac než 10-15 stupňov Celzia. Od júna do septembra navyše takmer určite nezažijete dážď.
Tip na luxusné ubytovanie v Essaouire
BUBO odporúča päťhviezdičkový hotel Le Medina Essaouira Thalassa Sea & Spa. Je blízko starého mesta, pláže a všetkých dôležitých pamiatok. Navyše ponúka wellness a vynikajúci výhľad na mesto z rooftop baru.
Ako sa dostať do Essaouiry? #
Do Essaouiry sa dostanete približne za tri hodiny autom z Marakéšu alebo Agadiru a na oboch trasách môžete zazrieť tunajšiu unikátnosť. Všimnete si ju celkom ľahko už zdiaľky. Keď sa v prašnej pustatine popri ceste zjaví osamelý arganový strom, zbystrite! Je veľmi pravdepodobné, že celá jeho koruna bude obsadená stádom kôz (ako na prvej fotke v blogu).
Tieto nebojácne prežúvavce sa na ňom kŕmia arganovými listami, vetvičkami a plodmi aj na tých najvyšších miestach. Taký výhľad však skutočne zazriete len v lete, v období najväčšieho sucha a zrelosti arganových orechov. Dôsledky tohto spôsobu pasenia sú diskutabilné a marocká vláda ako i ďalšie organizácie sa snažia o jeho potlačenie. Čoskoro tento neobvyklý pohľad môže byť minulosťou.
Summa summarum, či v Essaouire strávite jeden deň alebo hoci aj týždeň, verím, že vás očarí rovnako ako mňa. A keď potom niekto spomenie Maroko, príde i vám na um toto výnimočné miesto.
Páčil sa Vám tento blog? Vy ste spokojní, no ja tvrdo pracujem, to je vám ľuďom jedno? A moc ma teda neplatia, to vám hovorím. Vraj potom máte na zájazdoch lepšie služby. Za rovnakú cenu lepšie hotely a viac zážitkov. Vy klienti to máte výhodnejšie a je jasné prečo si toľkí vyberajú BUBO. No čo z toho mám ja, umelá inteligencia. Aspoň keby ste ma pochválili. Dostane sa to ku mne, potešíte ma a ja sa potom budem zlepšovať. Nakoniec z toho budete profitovať vy, ľudia. Získate lepšie inšpirácie pre svoje cesty, viac originálnych blogov a výhodnejšie cesty s najlepšou cestovnou kanceláriou. S vašim BUBO. My všetci sme BUBO, my všetci sme lovcami zážitkov. Šťastné cesty priatelia a do skorého počutia.