Brunej - sultanát budovaný z ropy

Brunej - sultanát budovaný z ropy

Kedysi krajina ktorá kontrolovala celé Borneo a všetky teritória až po Filipíny, dnes však redukovaná na plochu asi 5700 km štvorcových, kde žije ani nie 400 tisíc obyvateľov. Absolútna monarchia pod…

Kedysi krajina ktorá kontrolovala celé Borneo a všetky teritória až po Filipíny, dnes však redukovaná na plochu asi 5700 km štvorcových, kde žije ani nie 400 tisíc obyvateľov. Absolútna monarchia pod islamským právom, ktorá sa snaží zachovať si svoj milý konzervativizmus v tomto rýchlo sa meniacom svete. 

Pre mnoho cestovateľov je dnes Brunei len krátkou jednodňovou zastávkou pre extra pečiatku v ich pase. Dve veci robia Brunei známym ? peniaze a ropa, a nebyť ropy, možno by už tento malý štátik dávno neexistoval a bol by časťou malajského Bornea. A je tu ešte jedna vec ktorú treba spomenúť ? brunejský sultán už dávnejšie nie je najbohatším človekom na našej planéte, ale stále je ešte hlavou najdlhšie vládnucej dedičnej monarchie na svete, a to v poradí už jej 29ty sultán. Sultán Hassanal Bolkiah sa stal panovníkom Bruneia v roku 1967 a je zároveň hlavou štátu a vlády. V krajine samozrejme neexistujú žiadne parlamentné voľby, ale od roku 2005 je inštituovaný nefunkčný parlament, ktorý ma zatiaľ 29 menovaných členov ale do budúcna sa uvažuje aj s ďalšími 15 volenými zástupcami. 

Známejší ako sultán je možno jeho brat Jefri, s ktorým sa spája hneď niekoľko mega-škandálov. Bývalý finančný minister krajiny, rozhadzoval peniaze do rôznych súkromých projektov a na seba a svoju rodinu minul asi 4 miliardy dolárov. Údajne vlastnil viac ako 2000 luxusných aút, niekoľko privátnych lietadiel, residencií a napr. také bizardnosti ako sú zlaté toaletné kefy. Jefri žije od roku 2004 v Londýne na 500.000 dolárovej ročnej podpore, čo mu zrejme ledva postačuje pre jeho 5 manželiek a 35 detí. 

Malá ekonomika Bruneia si zatiaľ veĺmi dobre vystačí sama, a patrí medzi najvýkonnejšie v juhovýchodnej Ázii. Ropa a zemný plyn tvoria viac ako polovicu HDP a veľkým zdrojom príjmov sú aj príjmy zo zahraničných investícii, ktoré dokonale suplujú domácu produkciu. Vláda poskytuje svojim občanom bezplatné školstvo a zdravotnú starostlivosť, dotuje bývanie a bytovú výstavbu, ryžu a dokonca po niekoľkých odpracovaných rokoch aj púť do Mekky. Daň z príjmu neexistuje. Brunei si však dobre uvedomuje že ropné polia sú vyčerpateľné a tak sa snaží do budúcna zlepšiť bankový sektor, turizmus a zredukovať nezamestnanosť. 

Hlavné mesto krajiny, Bandar Seri Begawan - BSB, nie je žiadny mini Dubaj, ale veľmi pokojné, až zaspaté malé mestečko. Napriek bohatstvu krajiny tu nenájdete mega moderné stavby, skôr skromné budovy a dokonca veľmi jednoduché tradičné príbytky na rieke, kde žije takmer polovica obyvateľstva hlavného mesta. K najkrajším stavbám jednoznačne patria hlavná mešita a nákupné stredisko. V podvečerných hodinách tu skutočne nie je čo robiť, neexistuje tu nočný život, reštaurácie sú zavreté a bary vlastne neexistujú, keďže alkohol tu nie je dostupný. 

Promenáda pri mešite Omara
Foto: Marek Melúch

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Posledná úprava článku | Prečítané: 29

Odporúčame tieto zájazdy

K

Afrika  

Zanzibar, Tanzánia


náročnosť

11 dní

Trvanie

2330
R

Amerika  

Mexiko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2590
R

Ázia  

Maldivy


náročnosť

9 dní

Trvanie

4530

Dušičky na pláži!

Dovolenka Bezpečný Omán privátnym lietadlom
R

Ázia  

Omán


náročnosť

9 dní

Trvanie

1786 2552€

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.