Extrakt zážitkov v Guinei

Extrakt zážitkov v Guinei

Autorom blogu je Ľuboš Fellner Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Do bývalej portugalskej kolónie, neznámej krajinky zmietanej vojenskými prevratmi vchádzame exotickým spôsobom 17. novembra. Pamätám si to presne, lebo v tento deň v BUBO už tradične (na výročie Nežnej revolúcie) krstíme naše katalógy. Stojíme na strane Francúzskej Guiney (Conacry), nikde nič, o asfalte sme viac dní nepočuli, sme hladní, nevyspatí, niekde, kde sme pôvodne ani nechceli byť a čakáme na kompu na druhú stranu rieky, ktorá sa volá Peche. Je skoro ráno a pred nami je nádherná, silná a nezregulovaná rieka, ktorá mi zosobňuje slobodu Afriky.

Slávnostne vyťahujem ešte v škatuli fľašu mojej obľúbenej whisky Ardbeg. Postavím sa na kraj kompy, v druhej ruke držím náš najnovší katalóg, svitá, nad riekou sa prevaľuje ranná hmla... a tu mi whisky cez dno škatule vypadne. Neváham, vyzlečiem nohavice a skočím. Nie hlavičku lebo okolo takýchto trajektov bývajú vo vode vraky aut, rôzne špicaté koly. Bilharóza by v tečúcej vode nemusela byť, krokodíly som na prvý pohľad nevidel a ani hrochy, len neskôr sa dozvedám, že majú svoj bazénik dvesto metrov proti prúdu.  

Som na hranici medzi dvoma africkými (nie práve spriatelenými) štátmi a byť vypočúvaný za pokus o ilegálne prekročenie hraníc už druhý raz na tejto ceste nechcem. 

Len milovaná whisky je mi v tej chvíli prednejšia, je to symbol civilizácie, krst katalógu beriem vždy veľmi vážne, a tak kraulujem o dušu. Fľašu vylovím a získam si uznanie Afričanov, z ktorých väčšina nevie plávať. Pokrstíme katalóg Ardbegom aj vodou z rieky. Všetci domorodci sú šťastní a my tiež, viem, že teraz už všetko pôjde na našich cestách hladko. Tá kopa železa s názvom kompa sa napokon rozbehne, dostaneme sa aj s naším autom na druhý breh, prejdeme kontrolou eboly a cez bývalé kráľovstvo Gabu a rodisko revolucionára Amilcara Cabrala - Bafata sa presunieme na juhozápad. Ideme oblasťami, kam domorodé kmene Portugalcov nikdy nepustili, džungľu vystrieda suchá savana. Aj na africké pomery nestabilnej krajine sa turisti vyhýbajú, možno niekto doletí do hlavného mesta, skočí na Bijágos a odletí do bezpečia. Prísť do krajiny po zemi z Guiney a prejsť ju krížom krážom celú, ako my, to sa nerobí. Keď vidím supy, najprv hľadám odstrelené mŕtvoly ľudí, sledujem kŕdle supov a idem na ulice, kam zosadajú. Nachádzam len neuveriteľne vegetných, spomalených ľudí ako vystrihnutých z čiernobielych filmov. Černošky sú veľké, tučné, odeté v napufnených šatách so šatkami na hlavách a akosi samozrejme ich oslovujem Bom dia, mama, prečo tu máte toľko abutres?  Muito urube...? Odpoveďou je smiech. Čakal som katolíkov hovoriacich po portugalsky, týmto jazykom hovorí len desatina ľudí. Väčšina rozpráva po kriolsky a sú moslimovia. 

Guinea Bissau je úplne inou Afrikou, akú poznám. Jedno veľké prekvapenie. „Žije sa nám tu najlepšie. Bissau je úžasná, pokojná krajina, máme všetkého hojnosť," hovorí mi mladík Adulai Baldè a rúca všetko, čo sa dočítate v médiach.
Určite si vypočuj hudobnú skupinu Super Mama Djombo, či Justino Delgado, z hudby pochopíš, ako nám je, a to, že sa máme naozaj dobre. Hudba tu hrá na každom rohu, z malých škrkajúcich tranzistorákov, široké červené ulice lemujú nízke domčeky s červenou škridlovou strechou, väčšina dopravných prostriedkov sú bicycle, iba v hlavnom meste jazdia modré staručké Mercedesy ako taxíky. Ľudia sú hrdí. Páčia sa mi! Cítim, že Portugalci ovplyvňovali tento kúsok zeme o pár storočí dlhšie než Briti či Francúzi. Ten kultúrny vplyv cítiť. V určitom ponímaní sú Bissaučania kultúrnejší = poeurópštení. Je tu napríklad čisto aj v mestách. Okrem toho je tu veľmi málo ľudí ako na malej slovenskej dedinke. Všetko tu vonia! Nááádhera. 

Táto fotografia je z hlavného mesto Bissau hneď vedľa prístavu, kde nás mimochodom taktiež zatkli, lebo sme fotili bez povolenia. Sedem policajtov v horúcej miestnosti na nás kričí po portugalsky. Myslím, že útlocitnejšie povahy by pustili do gatí. Nádherné scény ako z lacného filmu. Špinavé popísané steny, drsní, po zuby ozbrojení tupí vojaci a zrazu sa do toho zamieša starší skúsený černoch s perfektnou ruštinou a hlasom nosorožca. Ručí najhlasnejšie a vybaví nám prepustenie. Vyjdeme von a pred nami opäť zosadajú supy, je zákaz fotiť a vtedy urobím túto fotogtafiu. Sadneme si do prvej prístavnej krčmy, dáme si hnusné víno z kešu orieškov a potom slušný chľast z cukrovej trstiny, ktorý volajú bábok či tak nejak. Následne sa presúvame k Antoniovi do reštaurácie O Porto. Antonio Torres nie je z Porta, ale z Évora, a žije v tomto blázinci štyridsať rokov. Je vášnivý rybár a pripraví najlepšiu barakudu nášho života. V jeho reštaurácii oproti hotelu Coimbra sedí celá portugalská komunita. Antonio je stará škola, perfektne oblečený ako z minulého storočia. 

''Tak ty si BUBO hmm? Najväčší narkobarón Bissau sa volá Bubo Na Tchuto. Cez neho ide väčšina kokaínu do Európy. Nebezpečný človek, no ty si sympaťák. Čo si dáš? Vínko z Douro či Alentejo?''

''Antonio, povedz mi, ako sa dá dostať po zemi do Conacry?''

''Oh, Bubo, ja za štyridsať rokov, čo tu žijem, nepoznám nikoho, kto by to išiel...'' 

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Posledný raj (expedícia)

Zo zájazdu:

Ľuboš Fellner

Posledná úprava článku | Prečítané: 106

Mohlo by Vás zaujímať

Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Najbohatší muž sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najbohatší muž sveta

Elon Musk, Jeff Bezos, Bill Gates, Waren Buffet? Zakladatelia Tesly, Amazonu, Microsoftu, Berkshire Hathaway. Nie, nie, to sú chudáci oproti…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
10 najmenej navštevovaných krajín sveta Prémiový blog

Prémiový blog 10 najmenej navštevovaných krajín sveta

Organizácia Spojených národov (UNWTO - UN World Tourism Organisation) vedie dlhé roky štatistiky počtu turistov v krajinách celého sveta. Najviac…

Najexotickejší ľudia sveta 2024 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2024

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Pomáhať Afrike? Blog

Blog Pomáhať Afrike?

Je to, ako keby ste spláchli peniaze do záchoda, hovoria mnohí. Afrika nemá dno. Africkí lídri nemajú kvapku slušnosti a všetko rozkradnú. …

Ľuboš Fellner 28 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso, Mali

15.11. → 05.12.

náročnosť

21 dní

Trvanie

8240
K

Afrika  

Maroko

04.07. → 13.07. +13 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2585
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

6606 7340€
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

4212 5770€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.