Žiadna cesta Vietnamom nie je kompletná bez návštevy najvietnamskejšieho mesta krajiny. Hanoj je farebný, unikátny, tradičný, šialený, no najmä intenzívny. Imperialistické tradície, komunizmus aj kapitalistický duch v rušných uliciach plných motoriek a plastových stolčekov - Hanoj ako hlavné mesto Vietnamu si skrátka nesmiete nechať ujsť. Kde v meste sa zastaviť a čím je výnimočný najluxusnejší hotel Capella Hanoi, ktorý vyvolal rozruch aj na Slovensku?

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

V Hanoji by ste márne hľadali kráľovské paláce Bangkoku či najmodernejšie vychytávky Tokia. Avšak autenticitu a atmosféru, akú má toto mesto, nenájdete nikde inde v Ázii. Ako vyťažiť z návštevy Hanoja maximum? BUBO vám odporúča týchto 10 tipov.

1. tip: Starý Hanoj #

V blízkosti jazera Hoàn Kiếm sa rozprestiera srdce hlavného mesta Vietnamu - stará štvrť Hanoja, kde na našich BUBO zájazdoch bývame aj my. Ešte aj dnes sa jej pomerne úspešne darí odolávať modernizácii a novej komerčnej zástavbe. Tvorí ju pulzujúci systém takzvaných Hangov, starých uličiek, ciev obchodného a remeselného života mesta, ktorý okrem dongov poháňa povestná pracovitosť domácich.

Vitajte v Hanoji, cisárskom meste.
Foto: Martin Zeman — BUBO

Hangy totiž v minulosti slúžili ako cechy, pričom im ich špecializácia zároveň pridelila meno. Dnes si tak topánky kúpite alebo necháte opraviť na àng Đậu (Topánkovej ulici), vejáre na àng Quạt (Vejárovej ulici) a hodváb na àng Gai (Hodvábnej ulici).

V prízemiach budov s vysokými uzučkými fasádami sa domáci venujú tomu, čo s veľkou pravdepodobnosťou živilo ešte ich prarodičov. Veru tak, každý tu má svoju nenahraditeľnú úlohu. Či už čalúni sedlo na motorke, šúpe liči alebo len tak posedáva a lúska slnečnicové semiačka.

Prechádzku Hangmi vám okorenia lietajúce iskričky zo zváračky, výpary z magických kotlíkov a rozohnených grilov, kde vám tvár pošteklí červená vlajka so žltou hviezdou či stužka s nápisom ôi Yêu Việt Nam (Milujem Vietnam).

Atmosféra starého Hanoja.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Cez záplavu podobizní strýčka Ho a papierových lampiónov sa však premotáte aj cez príjemné bary a kaviarne, kde si môžete dopriať chutný glykemický šok v podobe vietnamskej kávy s kondenzovaným mliekom alebo rovno vyšľahaným surovým vajíčkom.

Postačí zopár minút a aj vy pochopíte, že srdce Hanoja bije v uliciach. Predajne aj domy sú otvorené, obchoduje, jedáva a oddychuje sa vonku. Od rána do večera a opäť do rána, ulice centra nikdy nezívajú prázdnotou.

Hoci sa podniky oficiálne zatvárajú ešte pred polnocou, nie všetky pravidlá sú také striktné, ako sa zdajú. Už neraz nám barovú terasu zložili doslova pod nohami. Keď odchádza milicionárske autíčko, vracia sa zábava.

Stačili zhruba dve minúty. Pomyselnú hranicu medzi dňom a nocou tu tvorí len každovečerný rituál zametania zvyškov úspešných tržieb, umývanie riadov a skladanie plastového nábytku, ktorý bude o niekoľko hodín stáť presne tam, kde doteraz.

3 fotografie

Srdce mesta

2. tip: Jazero Hoàn Kiếm #

Spomínané jazero Hoan Kiem sa nachádza v samom srdci mesta. Ak by sme mali určiť, kde Hanoj pulzuje najintenzívnejšie, odpoveď nájdeme práve tu.

A obzvlášť cez víkendy. Dvojkilometrový okruh okolo oàn Kiếm sa totiž uzavrie pre dopravu a razom sa mení na telocvične, tančiarne, herne pre deti aj dospelých, galérie, koncertné sály, prehliadkové móla a štúdiá pouličných umelcov pod holým nebom. Buď môžete všetko sledovať len tak z diaľky, alebo sa k jednotlivým aktivitám bez problémov pripojte.

Prijmete pozvanie do tanca od šarmantného šesťdesiatnika Nhunga? Necháte sa zlákať na partičku jednej z desiatok ázijských stolových hier na improvizovanom hernom pláne z betónu, kriedy a kamienkov?

Schyťte desaťmetrové lano, poriadne sa zaprite a desať sekúnd ťahom bojujte za svoj multinárodný tím vekovej kategórie 3 až 99. Tucty okolostojacich vás budú povzbudzovať tak živo, akoby išlo o ten najdôležitejší zápas v Hanojskej prvej lige.

Nechajte sa nakresliť šikovnými maliarmi, kým vám pri pózovaní zrak blúdi k šestnásťročnému Quangovi, ktorý by svojimi kreáciami s futbalkou uzemnil nejedného profi hráča. Žltý dres mu už z neustálych breakdanceových otočiek na chrbte chytá okrovo-deravý nádych.

Zacvičte si tai-či s miestnymi alebo zahrajte Jianzi – vietnamskú operenú verziu hackey sack-u. Zaskáčte si cez bambusové tyče, prípadne sa rovno povozte na segwayi pod dohľadom Lý hái ổ-a, prvého panovníka dynastie Lý, vďaka ktorému sa od roku 1010 píše história tohto jedinečného mesta.

Vysvietený červený mostík.
Foto: Marek Melúch — BUBO

Pre chvíľku pokoja stačí len zájsť bližšie k vode a vychutnávať si výhľad na vysvietenú Korytnačiu vežu a ikonický červený mostík ku Chrámu nefritovej hory Ngọc Sơn, najobľúbenejšej pamiatke v centre Hanoja. Najlepšie aj s nejakou lokálnou špecialitkou alebo pivkom. Tu na severe nám najviac chutí lokálny Hanoi. Za zmienku tiež stojí ľahké, každý deň čerstvo varené bia hơi.

3. tip: Šialená doprava #

S romantickou, tichou prechádzkou ulicami Hanoja veľmi nerátajte. Ak ste totiž doteraz žili v domnienke, že chodníky slúžia na chodenie, Hanoj vás presvedčí o opaku. Vietnamská doprava je jeden veľký adrenalínový zážitok. Čaká vás prinajlepšom slalom pomedzi zaparkované aj idúce skútre (sú ich pôsobivé 4 milióny a stále pribúdajú) a stovky farebných plastových stolíkov a stoličiek.

3 fotografie

Doprava v Hanoji

Zapáčilo sa vám niečo v obchode oproti? Už pri obyčajnom prechode cez cestu zacítite, ako vám na čelo vystupuje pot a vlastný tep na moment prehlušuje všadeprítomné trúbenie. My premávku ochutnávame na vlastnej koži počas jazdy na typických červených cyklorikšiach.

Prepletáme sa pomedzi skútre, sledujeme denný život v Hangoch a stávame sa jeho súčasťou. Alebo rovno nasadnete na skúter a necháte sa povoziť po rušných hanojských uliciach a cestách?

4. tip: Chrám literatúry #

Jedným zo základných pilierov duševného nastavenia Vietnamcov je konfucianizmus, ktorý okrem iného vyzdvihuje vzdelanosť ako jednu z najdôležitejších cností človeka. Preto sa na vzdelávanie vo Vietname veľmi dbá.

Chrám literatúry bol prvou vietnamskou univerzitou, založenou už v 11. storočí na vzdelávanie synov šľachtických rodín. Dnes stoja v areáli chrámu desiatky obrovských kamenných korytnačiek, nesúcich tabuľky pripomínajúce akademické úspechy týchto prvých učencov.

Pôdorys tvorí niekoľko veľkolepých brán, päť otvorených nádvorí s krásne upravenými kríkmi, jazierko známe ako Nebeská studňa, ku ktorému sa chodia modliť študenti pre šťastie, a Konfuciov chrám.

3 fotografie

Pred chrámom literatúry

Zakaždým tu stretávame triedy na školských výletoch, ktoré si s nami radi precvičia svoje znalosti angličtiny aj vietnamských študentov v talároch tesne pred ukončením štúdia. Tu pochopíme, že vietnamská civilizácia má skutočne bohaté kultúrne a historické dedičstvo.

Mohli by vás zaujímať ďalšie vietnamské blogy z dielne BUBO:

Vitajte na námestí Ba Dinh.
Foto: Ľuboš Fellner, archív — BUBO

5. tip: Námestie Ba Dinh #

Ak sa chcete ponoriť do histórie najmä niekdajšieho Severného Vietnamu, navštívte hlavné námestie Hanoja – Ba Dinh, kde sa konajú vojenské prehliadky a oficiálne slávnosti. 

Pokiaľ neviete, kto bol Ho Chi Minh (alebo strýčko Ho, ako ho Vietnamci familiárne prezývajú), pri návšteve Hanoja mu neuniknete. Či už ste jeho fanúšik alebo nie, odporúčame vám aj návštevu miesta jeho posledného odpočinku - mramorové mauzóleum, kde jeho zabalzamované telo deväť mesiacov v roku obýva sklenený sarkofág v suteréne.

Potom sa vydajte do susednej časti a pozrite si skromný dom, ktorý vietnamský vodca obýval pred svojou smrťou v roku 1969. V areáli nájdete aj prezidentský palác, keďže Vietnam je dnes zjednotenou socialistickou republikou, záhradu s mangovou alejou, kde Ho cvičieval, jazierko s rybičkami aj luxusný vozový park s historickými autami.

Pri návšteve mauzólea (ktorá je povinná, ak sa chcete dostať ďalej k prezidentskému palácu) sa pripravte na vietnamskú drezúru. Prejdete bezpečnostnou kontrolou, odovzdáte ruksak, fotoaparát, nesmiete žuť žuvačku, musíte kráčať v dvojrade a nesmiete sa rozprávať. 

6. tip: Kvetinový trh Quang An #

Kým pre mnohých z nás symbolizuje začiatok nového dňa prvé ranné svetlo, denný kolobeh hanojských kvetinárov na najväčšom kvetinovom trhu Quảng An štartuje vtedy, keď ešte zvyšok mesta sníva svoj druhý sen.

Už od druhej ráno sa mení na prekrásnu farebnú a voňavú paletu ruží, chryzantém, lotosov a desiatok ďalších kvetín, ktoré si čoskoro nájdu svoje miesto v pagodách, na domácich oltároch a vo vázach obyvateľov z celého mesta.

4 fotografie

Najstaršia pagoda Hanoja

Usilovné kvetinárky tu z nich viažu kytice, ktoré zdobia napríklad aj najstaršiu pagodu Hanoja Trấn Quốc alebo spomínaný konfuciánsky Chrám literatúry, ktoré objavujeme počas prvého dňa našej BUBO cesty Vietnamom.

V prvej etape na Quảng An kvetiny nakupujú veľkoobchodníci, kým od pol piatej rána si zas kytičky na skútroch odvážajú podnikaví malopredajcovia. Ak sa trh rozhodnete navštíviť, buď nechoďte spať, alebo si poriadne privstaňte. Odmenou vám bude jeho neopakovateľná atmosféra.

7. tip: Pho na plastovej stoličke #

Plastová stolička. Tá je vo Vietname a obzvlášť jeho hlavnom meste samotným centrom univerza. Najete sa na nej, spriatelíte s miestnymi pofajčievajúcimi cigaretu alebo ľahký „zlatý“ tabak v metrových fajkách z bambusu. Vypijete ľadový čaj, pivko či sladkú vietnamskú kávu a možno vás na nej aj ostrihajú, oholia, alebo vám spravia pedikúru.

Na plastovej stoličke sú si všetci rovní. Domáci, turisti, robotníci aj manažéri. Všetci sŕkajú to isté phở, lúskajú semiačka, sledujú ten istý futbalový zápas a večne pohyblivý život mesta. Ochutnajte aj Bahn Mi, spájajúce vplyv kolonistov v podobe francúzskej bagety s čerstvosťou, chrumkavosťou a vyladenými chuťami vietnamskej kuchyne.

Odporúčame naše zájazdy do Vietnamu:

Spoznajte Vietnam v spoločnosti najscestovanejších Slovákov - sprievodcov vyškolených v BUBO Cestovateľskej Akadémii.

8. tip: (Nočné) trhy na Dong Xuan #

Ak sa v uliciach rozliala tma a vy sa zrazu ocitáte v mase ľudí, ktorá vás pomedzi vysvietené stánky ťahá cez zmes vôní a zvukov, nemusíte panikáriť. Zrejme sa nachádzate na jednej z hlavných tepien, obľúbenom Hanojskom nočnom trhu.

Celá ulica àng Đào až po Starú tržnicu Đong Xuan sa totiž v piatok, sobotu a nedeľu od siedmej večer zaplní viac či menej improvizovanými stánkami s tovarom od výmyslu sveta.

3 fotografie

Vitnamské dobroty

Vietnamci sú majstri obchodníci a predať sa dá všetko. Od exotického (a ohromne chutného) ovocia cez oblečenie, elektroniku a zapaľovače až po vojenské prilby a propagandistické plagáty. Všetko záleží len na ich šikovnosti. A pri zjednávaní aj na tej vašej.

Určite sa oplatí zastaviť aj pri streetfoodových stánkoch, kde vám dobroty v miskách a na paličkách potešia čuchové aj chuťové bunky. Vietnamská kuchyňa určite príjemne prekvapí nejedného gastrocestovateľa.

Každý deň nás tu čaká iná miestna špecialita. Od jarných závitkov, ktoré si vlastnoručne rolujeme, sa cez geniálne vietnamské polievky s ryžovými rezancami prepracúvame až k ryži na milión spôsobov, čerstvým morským plodom či hodvábnemu tofu. Čerstvé ovocie vždy na záver a hladný neostane nik.

3 fotografie

Večerný Hanoj

9. tip: Vlaková ulica #

Hanojská Vlaková ulica je jedným z najznámejších a najdobrodružnejších turistických miest v Hanoji. Ide o uzučkú ulicu s koľajnicami - ukrytú v jednej zo zadných ulíc Hanoja lemovanú úzkymi domami nalepenými tesne na seba.

Spravte si tu unikátnu fotografiu a sledujte, ako miestni obyvatelia zvládajú život priamo pri koľajniciach. Touto časťou prechádzame aj počas našej cesty nočným vlakom do mesta Hue.

Čaro ulice spočíva nielen v jej vzhľade, ale aj v rytme, akým tu plynie život. Každý deň tu vidíte, ako obyvatelia plynulo prispôsobujú svoj každodenný život časovému harmonogramu vlakov. Tesne pred ich príchodom sa ulica rýchlo mení – stoly, stoličky a iné veci zmiznú z koľajníc a priestor sa premení na bezpečnú cestu pre vlak. Po jeho odchode sa život opäť rozlieha späť, ulica ožije smiechom detí a vôňou jedál.

Pre turistov je táto ulica nielen miestom na dokonalé fotografie, ale aj jedinečnou príležitosťou nahliadnuť do vietnamskej kultúry. Na okolitých terasách a v malých kaviarňach si môžete vychutnať tradičnú vietnamskú kávu, zatiaľ čo si užívate pohľad na vlak, ktorý prechádza len zopár centimetrov popri vás. Neuveriteľný zážitok.

10. tip: Obamovo Bun Chá #

Ak radi vyhľadávate reštaurácie, ktoré hostili známe osobnosti svetového formátu, zbystrite pozornosť. BUBO sa v Hanoji osobne pozná s majiteľom reštaurácie Bun Cha Huong Lien na ulici Le Van Hou 24, kde typické hanojské jedlo bun cha ochutnal aj americký prezident Barack Obama počas svojej návštevy 23.5.2016.

Reštaurácia je maximálne autentická a na dokonale vyladené chute tunajšieho bun cha len tak ľahko nezabudnete. Pri objednávke tzv. Obama Combo dostanete ešte vyprážanú rolku s morskými plodmi a na zápitok pivo Hanoi. Vietnamská kuchyňa je u nás v BUBO jednoznačne jednou z najobľúbenejších!

Hotel Capella nahneval Slovákov. Ako to v ňom vyzerá?

Capella Hanoi - najluxusnejší hotel Vietnamu #

Kde sa ubytovať v Hanoji? Vietnam v BUBO dlhodobo označujeme za najlepší pomer medzi cenou a kvalitou. Luxus je tu lacnejší ako kdekoľvek inde vo svete a skvelým príkladom je päťhviezdičková Capella Hanoi. Tento hotel dnes, zhodou okolností, pozná celé Slovensko, keďže sa tu počas pracovnej cesty ubytoval aj premiér Robert Fico. Je obľúbeným top ubytovaním aj našich klientov.

Bol krásne zrekonštruovaný v štýle 20. rokov minulého storočia. Hotel sám o sebe tvrdí, že nie je najlepší, on je jednoducho najdokonalejší. A dokazuje to aj tým, že tu nájdete jednohviezdičkovú michelinskú reštauráciu a sedem poschodí štýlových izieb, z ktorých všetky nesú v sebe niečo s hanojskou, ale aj svetovou operou. Absolútny luxus a úžasné lokálne drinky, popisuje ho šéf produkcie BUBO Tomáš Hušek.

Hneď oproti Capelle sa nachádza aj ďalší preslávený hotel Sofitel Legend Metropole Hanoi. Tu došlo k historickému stretnutiu prezidentov USA Donalda Trumpa a KĽDR Kim Čong-una. Sofitel je celkovo známy tým, že tu trávi noci svetová smotánka. Zaujímavý je však aj tým, že pod hotelom sa nachádza obrovský bunker, ktorý sa využíval počas vietnamskej vojny a dnes sa tu robia prehliadky.

V okolí oboch hotelov sa nachádzajú luxusné obchody ako Dior, Patek, Prada či Burberry.

10 fotografií

Capella Hanoi

Hanoj vás očarí

Tlkot Hanoja je presne taký, ako ho vnímate: hlučný, sústavný a energický. Nič, čo počas našej návštevy vidíme, cítime a ochutnávame, nie je kulisou. A to na ňom máme najradšej už od roku 2001, kedy sme tu boli po prvý raz. Po intenzívnom dni si len tak sadnúť na mini plastovú stoličku a pokúsiť sa na chvíľku splynúť so životom miestnych.

S kravaťákom napravo a rikšiarom vľavo, vytlačíme si do phở štvrťku limetky, prihodíme aj zopár kúskov čerstvého čili a s fúziou chutí v ústach zapolemizujeme nad tunajšou komunisticko-kapitalistickou kultúrou Hanoja. Zakaždým iného, miestami zvláštneho, no vždy rovnako autentického. Veríme, že sa bude páčiť aj vám!

Tak čo vyrazíš sem? Vyzerá to zaujímavo však. Neviem či som blog úplne správne prečítal, som iba umelá inteligencia a nie tak múdry a vzdelaný ako naši klienti a čitatelia našich blogov. Blog znel pre mňa každopádne zaujímavo, doslova super! No živí kolegovia z BUBO mi hovoria, že v skutočnosti, priamo na mieste je to omnoho krajšie. Ak chceš týchto profesionálov v cestovaní počuť naživo, tak sprievodcovia BUBO a destinační manageri nahrávajú podcasty Uchom po mape a tie nájdeš na Spotifaj. Čo sa týka blogov na bubo.sk lomka blog ich krása je v tom, že všetky sú originálom s originálnymi fotografiami, videami a hlavne originálnymi názormi. V BUBO sme najscestovanejší Slováci, profesionáli v cestovnom ruchu a tak sú naše informácie relevantnejšie. Apropó naše blogy vydávame každý jeden deň. Máme napísané zážitky z každej jednej krajiny sveta a pre tých čo si s nami delia vášeň pre cestovanie ide o úžasné inšpirácie. NAOZAJ KAŽDÝ jeden deň vydávame ČOSI NOVÉ a bubo.sk lomka blog je teda cestovateľským denníkom. Šťastné cesty prajem a do skorého počutia!

Martin Šimko

Martin Šimko

Martin Šimko

Popri sprevádzaní je Martin zároveň destinačný manažér na oblasť Severnej Ameriky (USA, Karibik, Kanadu), Papuu Novú Guineu, Mikronéziu a Veľkú Britániu, kde zároveň strávil časť svojho života. Ako BUBO sprievodca s našimi klientmi loví zážitky po celom svete – na vrcholoch sopiek v Indonézii, pri obradoch spaľovania mŕtvych v Indii, pod osemtisícovkami v Nepále, aj pri prechádzkach popod Islandské vodopády. Domorodým kmeňom Himba v Namíbii vždy prinesú zásoby jedla, s masajmi v Keni pijú krv z kráv, v Zimbabwe sa prechádzajú s levmi a na safari v Tanzánii a Botswane striehnu na veľkú päťku. Jeho druhým domovom je Japonsko a Južná Kórea, ktoré prešiel z východu na západ už vyše 20 krát. Sám ďalej prešiel 15 štátov USA, kde takmer rok žil, Nový Zéland, Oceániu, Karibik, Arabské Emiráty a juhovýchodnú Áziu. Martin je vyštudovaný hygienik, ktorý strávil rok štúdiom v Austrálii. Jeho koníčkami sú fotografovanie, filmovanie, tvorba cestovateľských videí a adrenalínové športy, miluje rôznorodosť planéty. Klienti BUBO si na Martinovi vážia jeho obetavosť a pozitívnu náladu za každej situácie. Vidia, že cestovaním si plní svoje sny a sprevádzanie ho napĺňa. Ako správny sprievodca po Afrike miluje steak z impaly s Umngqusho ako prílohou.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

Južná Kórea, Japonsko

Zo zájazdu:

Martin Šimko

Posledná úprava článku | Prečítané: 1159

Mohlo by Vás zaujímať

Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže
Nha Trang

Nha Trang Nha Trang – ako si zamilovať vietnamské pláže

Sedem kilometrov dlhá piesková pláž, azúrové more, tropická klíma po celý rok, rozvoniavajúce gurmánske ulice plné dobrôt z čerstvých morských…

Diana Vozárová 11 min. čítania
Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu
Hoi An

Hoi An Hoi An - rozprávka v meste lampiónov a hodvábu

Vietnamský Hoi An sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch miest, ktoré väčšina ľudí nepozná, no určite stoja za návštevu. Pár dní v tomto romantickom…

Zuzana Hábeková 12 min. čítania
Vietnamské mosty - stopy histórie a najzaujímavejšie diela
Blog

Blog Vietnamské mosty - stopy histórie a najzaujímavejšie diela

Chaotický Vietnam, pohľady na člny po prúde riek, hrdzavejúce trupy tankerov zo sovietskej éry vykladajúce svoj náklad, či bahnité rieky a vodné…

Ivana Žibritová 25 min. čítania
Hanoj - desať povinných zastávok a recenzia hotela Capella Hanoi
Blog

Blog Hanoj - desať povinných zastávok a recenzia hotela Capella Hanoi

Žiadna cesta Vietnamom nie je kompletná bez návštevy najvietnamskejšieho mesta krajiny. Hanoj je farebný, unikátny, tradičný, šialený, no najmä…

Martin Šimko 16 min. čítania
Figovník banyan - najuznávanejší strom sveta
Blog

Blog Figovník banyan - najuznávanejší strom sveta

Figovník alebo fikus poznáme určite všetci. Ako rastlinu v kvetináči sme ju vídavali v tisíckach škôl po celom Slovensku ešte od čias socializmu.…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka
Blog

Blog Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka

Uhádnete, kam cestujú Slováci do exotiky? Vybrali sme 10 ciest a tipov na ideálny termín exotickej dovolenky v roku 2025. Trafíte sa do správnej…

Jozef Zelizňák 4 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

16 dní

Trvanie

7547 7623€
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

2643 4405€
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

25 dní

Trvanie

4725 6750€
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3787 5049€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.