Island, geologicky mladá, zaryto nezávislá krajina, pomerne často zasahovaná prírodnými katastrofami, s veľmi pestrou a pútavou históriou, v ktorej sa stretávame so škandinávskym osídľovaním. Od života v tejto drsnej a nemilosrdnej krajine sa nikdy nedalo očakávať, že bude ľahký, a nutnosť prekonávať prekážky a strasti všedných dní vycibrila islandskú povahu. Islanďania sú pozoruhodne nezlomní, individualistickí, vzácne originálni a pyšní na svoj ostrov. Urobme si prierez históriou Islandu.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Krajina ľadu, ale aj ohňa. Aká je jej história? Poďme od začiatku.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Nehostinná zem? Prví tu vraj boli Íri #

Z geologického hľadiska je tento ostrov úplný mladík, veď vznikol iba pred 17 miliónmi rokov. Počas mnohých rokov sa námorníci držali ďalej od veľkého a neprebádaného oceánu na severe. Bolo to hlavne kvôli poverám, ktoré sa o tomto nehostinnom mieste šírili. Mýty a fantastické príbehy o neľútostných búrkach, kvíliacom vetre, nevyspytateľných krajinách a barbarských obyvateľoch. A uprostred tohto všetkého sa nachádzal práve Island.

Ako prví na Island podľa všetkého priplávali práve írski mnísi, ktorí v tom čase chodili na Faerské ostrovy, kde hľadali samotu a odlúčenie. Keďže počasie na oceáne bolo nevyspytateľné, tak ich z času na čas zavialo trochu ďalej, a tak prišli až na Island. Prvá písomná zmienka o pravdepodobnej ceste na Island je z roku 825, v ktorej írsky mních popisuje polárny deň na Islande nasledovne:

„Ak si človek želá uskutočniť akúkoľvek úlohu v noci, dokonca aj chytať blchy v košeli, dokáže to rovnako dobre, ako za denného svetla“. Ostrov však fungoval len ako pustovnícke miesto a nie ako misia, keďže nebol vôbec osídlený a prví mnísi sem prišli pravdepodobne už okolo roku 700. Keď však na začiatku 9. storočia na tento ostrov začali prichádzať Vikingovia, írski mnísi ušli, pretože sa chceli vyhnúť konfrontácii.

O tom, že na Islande boli pred Vikingmi írski mnísi, sa píše aj v knihe Landmánabók (Kniha o osídlení) v ktorej sa spomína, že Vikingovia na ostrove našli írske knihy, zvony a kríže. V tejto knihe napísanej Nórmi z 9. a 10. storočia sa podrobne opisuje osídlenie Islandu. Kniha je rozdelená do piatich častí a má vyše 100 kapitol. Nie je však isté, či ju napísal jeden človek, alebo bola tvorená Severanmi počas ich stretnutí na snemoch.

V prvej časti je popísané objavenie ostrova a v posledných častiach sa počítajú osadníci od západu na východ, popisujú sa tu dôležité udalosti a rodinné histórie až do 12. storočia. Opísaných je viac ako 3 000 obyvateľov a 1 400 dedín, a tak poskytuje detailnú genealógiu islandského ľudu. Prvé tri časti boli napísané v stredoveku a ďalšie dve v 17. storočí.

Objavený náhodou #

Obdobie prvého osídľovania na Islande sa definuje ako rozmedzie rokov 870 až 930. Prví stáli osadníci pochádzali práve z Nórska. Politické nezhody a despotizmus miestnych vládcov na škandinávskej pevnine prinútil mnohých statkárov, pastierov a kupcov uniknúť. Ich prvé cesty viedli do Británie, Írska a Škótska, neskôr aj na Faerské ostrovy.

Pre svoju blízkosť sa Island a Faerské ostrovy javia ako logická kombinácia nielen objaviteľov minulosti, ale aj cestovateľov dnešných dní. Túto severskú kombináciu s historickým nádychom realizujeme aj v BUBO, kedy za 10 dní uvidíte z Islandu a Faerských ostrovov to najlepšie. 

Avšak späť k histórii. Je pravdepodobné, že Island objavili úplne náhodne, keď sa cestou na Faerské ostrovy odchýlili od kurzu. Presne to sa stalo aj Švédovi Naddoddurovi, ktorý ako prvý „omylom“ priplával na Island okolo roku 850.

Vylodil sa vo východnom fjorde, ktorý dnes poznáme ako Reyðarfjörður, a keď vyliezol na najbližší vrch, dúfajúc, že uvidí stúpajúci dym na znak osídlenia, ostal sklamaný. A tak sa vrátil na loď a rozhodol sa vrátiť na Faerské ostrovy.

V čase, keď odchádzal, začalo husto snežiť, a tak sa rozhodol, že tento ostrov nazve Snaelland (snežná zem). Druhým, kto na ostrov priplával, bol Garðar Svavarsson, ktorý prišiel na základe Naddoddurovho objavu. Keď zistil, že túto zem dokázal dookola oboplávať, nazval ju Garðarshólmi (Garðarov ostrovček) a na zimu sa utáboril na severnom pobreží v okolí dnešného Husavíku.

Poznámka BUBO:

Dnešný Husavík na severe Islandu je známy aj ako „hlavné mesto veľrýb“. Pre klientov BUBO ide o jeden z najintenzívnejších zážitkov nádherného zájazdu Ohnivý okruh Islandom. Toto mestečko môžete poznať aj z krásneho filmu Eurosong: Príbeh skupiny Fire Saga, kde sa dvaja hlavní protagonisti z Husavíku dostanú na spevácku súťaž s nádhernou piesňou o islandskej prírode.

Floki a jeho havrany #

Keď na jar odchádzal, niektorí členovia jeho posádky sa rozhodli zostať, a tak sa stali prvými obyvateľmi ostrova. Okolo roku 860 opustil Nór Flóki Vilgerðarson svoju farmu v Nórsku a vydal sa aj s rodinou do Snaellandu. Loď navigoval prostredníctvom troch havranov, vďaka čomu si neskôr vyslúžil prezývku Hrafna-Flóki (Hrafna – havran po islandsky).

Keď odplávali z Faerských ostrov, Flóki vypustil všetky havrany. Jeden sa vrátil na Faerské ostrovy, druhý na loď a tretí odletel na severozápad a už sa nevrátil. Flóki tak vedel, že sa tam nachádza zem, a tak ho nasledoval.

Počas zimy sa usídlil v okolí dnešného Vatnsfjörður, na západných fjordoch, a keď videl obrovské ľadové kryhy plávajúce vo fjorde, premenoval ostrov na Ísland (ľadová zem). Keď sa Flóki so svojimi mužmi vrátil do Nórska, nehovoril o ostrove lichotivo, no napriek tomu sa sem po niekoľkých rokoch opäť vrátil a žil tu až do svojej smrti.

Prvé zabratie krajiny sa podľa Íslendigabók (Kniha o Islanďanoch) pripisuje Nórovi Ingólfurovi Arnarsonovi a jeho žene Hallveig Fróðadóttir. Ingólfur priprával v roku 874 do Ingólfshöfði (juhovýchodný Island), potom pokračoval pozdĺž pobrežia a usadil sa na mieste, ktoré nazval Reykjavík. Dnes je hlavným a najväčším mestom Islandu.

Bol to pravý Viking, ktorý si už niečo prežil na Britských ostrovoch, a potom bol spolu so svojim bratom Hjörleifrom nútený utiecť z Nórska, keď tam narazili na určité spoločenské problémy. Jeho brat sa usadil neďaleko dnešného Víku, no nie dlho po tom bol zavraždený vlastnými otrokmi.

Posvätné stĺpy v mori #

Miesto, kde sa však rozhodol usadiť Ingólfur, určil dobový sakrálny akt – každý nový osadník urodzeného pôvodu musel hodiť do mora svoje posvätné stĺpy (Öndvegissúlur), symboly autority a súčasť pohanskej výbavy severských náčelníkov. Tradícia vyžadovala, aby si vybudoval domov na mieste, kde tieto stĺpy budú z vôle bohov vyplavené na breh. Niekedy pri prehľadávaní pobreží a hľadaním zatúlaných stĺpov strávili Severania aj celé roky.

Akonáhle však Ingólfur našiel stĺpy v holom skalnatom zálive z ktorého stúpala para z tamojších termálnych prameňov, rozhodol sa toto miesto nazvať Reykjavík. Reykja v preklade znamená dym a vík znamená zátoka, a teda doslovne to môžeme preložiť ako Dymová zátoka.

Poznámka BUBO:

Táto najsevernejšia metropola sveta očarí nejedného cestovateľa vrátane najscestovanejších Slovákov. Nečudo, že severskí bohovia zvolili práve toto miesto na osídlenie pre Ingólfura. Počas našich BUBO zájazdov Polárna žiara a Island v malej skupine prespávame priamo v centre mesta, odkiaľ sú všetky historické miesta v pešej dostupnosti.

Reykjavík vás ale prekvapí aj po gastronomickej stránke, pretože v centre mesta nájdete na každom rohu luxusné reštaurácie, v ktorých zaručene ulovíte nezabudnuteľné gastronomické zážitky. Tak čo, máte chuť na islandské jahňacie alebo si dáte steak z veľryby? Sprievodca vyškolený v BUBO Cestovateľskej Akadémii vám pomôže vybrať ten najlepší gastronomický zážitok.

Postupne ovládol Ingólfur a jeho rod celú juhozápadnú časť Islandu, a z nórskej pevniny medzitým prichádzali ďalší osadníci. Dôvodom sťahovania sa Nórov bol hlavne tyranský kráľ Harald Haarfager (Harald Krásnovlasý) a fakt, že západné fjordy Nórska boli jednoducho preplnené.

Keď dosiahol Ingólfov syn Þorsteinn dospelosť, bol ostrov posiaty farmami a ľudia si začali uvedomovať potrebu určitej správy, pretože klany medzi sebou bojovali o prežitie a pozemky. Z nórskych novousadlíkov sa časom stali náčelníci, ktorí mali titul goði a miestne spory bežne riešili v lokálnych snemoch. S rozvojom obchodu však vznikala aj potreba vytvoriť formálnejší spôsob vlády, a tak sa rozhodlo, že bude založený ústredný snem, kde sa budú stretávať najmocnejší muži, aby prejednávali zákony a vykonávali spravodlivosť.

Najstarší parlament sveta? #

Takáto forma vlády sa do tejto doby nikde nepresadila, avšak vtedy už Islanďania usúdili, že môže byť len lepší, než neznesiteľný despotický systém, ktorý poznali zo svojej niekdajšej vlasti. Na začiatku 10. storočia usporiadal Þorsteinn prvé rozsiahle zhromaždenie neďaleko Reykjavíku. Miesto, ktoré dnes poznáme ako Thingvellir (snemová planina), bolo strategicky zvolené Grímurom Geitskörom, ktorý bol poverený, aby vyhľadal vhodné miesto pre Alþingi (ústredný snem) po tom, čo vtedajší majiteľ pozemku bol usvedčený z vraždy, a tak sa toto miesto stalo verejným.

Pozemok s krásnym jazerom, zalesnenou planinou, pozdĺž ktorej sa tiahla vysoká skalná stena s vyvýšeným úpätím (Stredoatlantický rift), z ktorého mohli rečníci a zástupcovia predsedať ľudu zhromaždenému pod nimi, sa tak stal miestom, kde v roku 930 vznikol najstarší parlament na svete. V tomto roku sa tu stretlo viac ako 30 vládnych veliteľov, aby diskutovali o práve na ostrove a vytvorili spoločenstvo. Niektorým náčelníkom z východného Islandu trvalo 17 dní, kým pricestovali na tento snem.

3 fotografie

Thingvellir

Þorsteinn Ingólfsson získal čestný titul allsherjargoði (generálny“ goði) a Úlfjótur bol zvolený za prvého lögsögumaðura (znalec zákonov), ktorého povinnosťou bolo poznať naspamäť všetky zákony a každý rok prednášať celý zákonník. Alþingi riešil spory, súdil zločincov a prejednával výročné správy. Počas týchto rokov sa dvojtýždenný národný snem na Thingvellire stal spoločenskou udalosťou roka. Samotného snemu sa mohli zúčastniť všetci slobodní muži, ale na planinu mal prístup každý.

Ľudia si tu mohli nájsť partnerov, dohovárali a uzatvárali tu svadby, dokončovali obchodné rokovania. Konali sa tu súboje a popravy a odvolací súd vynášal rozsudky v záležitostiach, ktoré sa nedali vyriešiť rozhodnutím nižších súdov.  Parlamentu nikto nevládol, mali len akéhosi hovorcu a všetky rozhodnutia boli prijímané kolektívne. Tento (na prvý pohľad mierumilovný) systém vlády sa rozvíjal, aj keď vznikali trenice kvôli výberu vodcov. Práve tu sa prijali všetky dôležité rozhodnutia.

Island je krajinou najkrajších vodopádov sveta.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Výbuch sopky Eldgjá #

Keď v roku 961 vybuchla sopka Eldgjá na južnom Islande, ktorá vychrlila viac ako 12 km3 lávy a spôsobila potravinovú krízu nielen na Islande, ale jej mračná a sírové výpary zasiahli aj celú severnú Európu a Čínu, osadníci to brali ako akt od Boha a začali konvertovať na kresťanstvo. Tak sa v roku 1000, kedy bol zhromaždený dav rozdelený na pohanov a kresťanov, prijal dekrét, na základe ktorého Island prijal nové náboženstvo a konvertoval na kresťanstvo.

Toto rozhodnutie dodalo ľuďom pocit národnej jednoty a čoskoro boli založené prvé biskupstvá na juhozápade v Skálhote a na severe v Hólare. Prvým islandským biskupom sa stal Ísleifur Gissurarson. Pri biskupstvách, ale aj inde, sa zakladali školy a výsledkom bola zvýšená vzdelanosť, ktorá pripravila pôdu pre nadchádzajúcu veľkolepú éru literatúry.

Kto teda objavil Ameriku? #

Obyvatelia severských krajín boli vždy známi svojimi moreplaveckými schopnosťami. A preto nie je vôbec žiadne prekvapenie, že práve Islanďan Leif Eriksson, syn kolonizátora Grónska a Islandu Erika Červeného, sa rozhodol si okolo roku 1000 kúpiť loď a vydať sa hľadať novú krajinu, o ktorej mu rozprával jeho kamarát Bjarni Herjólfsson. Ten je považovaný za prvého Európana, ktorý videl Ameriku, no nikdy tam nezakotvil.

Leif prebádal časť pobrežia Severnej Ameriky a prezimoval v zemi, ktorú nazval Vinland, teda Zem vína. V tejto dobe však žila aj veľmi výnimočná žena na Islande - Gudrid Thorbjarnardóttir. Bola to prvá žena, ktorá sa preplavila do Ameriky, už okolo roku 1000 a je dokonca prvá Európanka, ktorej sa Amerike narodilo dieťa Snorri. Je považovaná za najscestovanejšiu ženu tých časov.

Narodila sa okolo roku 980 v Hellnare. Vydala sa na 8 plavieb a dokonca podnikla pešiu púť do Ríma - ako správna kresťanka. Najprv sa vydala so svojím otcom do Grónska a nebyť Leifa Erikssona, ktorý ich zachránil pred stroskotaním, tak by tam nikdy ani nedorazila.

Vedeli ste, že...?

Island kombinujeme aj s exotickým Grónskom. Zmapovali sme jeho najlepšie reštaurácie, najkrajšie miesta a históriu v blogu z Grónska. A zahrnuli sme tam aj dôvody, prečo si myslíme, že je reálne, aby sa stalo súčasťou USA. Pozrite si aj prehľad našich zájazdov v Grónsku.

3 fotografie

Čriepky z Islandu

Vikingovia verili, že zachrániť stroskotancov prinesie šťastie obom stranám, a tak sa od vtedy hovorilo Leifovi – Šťastný.  Na cestách zomrel jej prvý manžel, a tak si vzala v Grónsku brata svojho záchrancu Thorsteina Erikssona, ktorý sa nedávno vrátil zo svojej cesty – zo severného pobrežia Ameriky.

Toho neskôr skolila záhadná choroba v Grónsku a vzápätí si našla tretieho manžela, islandského obchodníka Thorfinna Karlsefniho. S ním sa vydala do Vinlandu okolo roku 1005. Tu sa im narodil aj syn Snorri a žili tu zhruba tri roky, až sa nakoniec rozhodli odísť do Nórska kvôli nehostinným domorodcom v Amerike.

V Nórsku ju vyvážili zlatom za cennosti, ktoré doniesla z Ameriky, a tak sa vrátila na Island, kde si postavila farmu v Glaumbaere. Keď sa jej syn oženil, vydala sa na púť do Ríma a po návrate odtiaľ dala postaviť jeden z prvých kostolov v Glaumbaere, kde aj dožila ako prvá mníška na Islande.

Islanďania sú najinteligentnejšou rasou na zemi, pretože objavili Ameriku a nikdy o tom nikomu nepovedali. Oscar Wilde

Poznámka BUBO:

Polostrov Snaefelssnes je rodiskom tejto výnimočnej ženy a môžete tu navštíviť niekoľko miest, ku ktorým sa viažu príbehy s Gudrid. Toto magické miesto, s ktorým sa spája veľké množstvo ság, je súčasťou BUBO zájazdu Ohnivý okruh Islandom. Ale navštevujeme ho aj počas 6-dňových zájazdov na Island, ktoré realizuje už od roku 1996, ako náhradný program za vnútrozemie Landmannalaugar (dúhové hory). Tie sú totiž dostupné iba zopár letných mesiacov z dôvodu zlej prístupnosti pre nevyspytateľné islandské počasie.

Temné obdobie pre Islanďanov #

Na konci 12. storočia začalo obdobie ság, ktoré popisovali epické príbehy osídľovania, rodových bojov, milostných vzťahov a tragických hrdinov. Veľká časť toho, čo o tejto dobe vieme pochádza z dvoch zväzkov – Íslendingabók (Kniha o Islanďanoch), ktorý bola napísaná učencom Arim Þorgilssonom  a Landnámabók (Kniha o osídlení). Napriek pokroku v kultúrnych činnostiach začínal v tejto dobe Island chradnúť. Začiatok 13. storočia bol začiatkom konca mierového obdobia, ktoré trvalo 200 rokov.

Neschopná vláda, mocenské boje medzi znepriatelenými náčelníkmi, viedli k brutálnym krvavým pomstám. Toto temné obdobie islandskej histórie poznáme ako vek Sturlungov, podľa jedného z mocných rodov. Tragické udalosti z týchto čias a krvou zafarbené dejiny boli zachytené aj v trojzväzkovej Ságe o Sturlungoch. Týkali sa hlavne Sturla Þórðarsona a jeho synov, Sighvatra Sturlusona a Snorriho Sturlusona.

V roku 1220 sa Snorri stal vazalom nórskeho kráľa Haakona IV., ktorý tlačil na náčelníkov, kňazov a novú vrstvu veľmožov, aby prijali jeho autoritu, a tým odňali vládu chradnúcemu Alþingi. Po desaťročiach vnútorných bojov islandskí náčelníci súhlasili, a tak parlament, ktorý bol vládou čisto formálnou rozpustili a prisahali večnosť kráľovi.

3 fotografie

Ďalšie momentky z Islandu

Stará zmluva #

V roku 1262 bola podpísaná takzvaná Stará zmluva, prostredníctvom ktorej sa Island stal nórskou provinciou. Neskôr v roku 1281 kráľ zaviedol nový zákonník – Jónsbók (Jónova kniha) a Island celkom pohltila nórska nadvláda. Nórsko začalo okamžite menovať nórskych  biskupov pre Hólar aj Skálholt a zaviedlo neprimerané dane. Osud Islandu bol teda v rukách nórskeho miestodržiteľa, ktorý si mohol za najvyššiu finančnú ponuku prenajať guvernérstvo krajiny na tri roky.

Medzitým trikrát vybuchla sopka Hekla a pokryla tretinu zeme popolom. Toto obdobie sa dnes nazýva aj „Malá doba ľadová“. Ukrutné zimy zlikvidovali dobytok i úrodu a veľmi skoro potom prišiel aj mor, ktorý si vzal životy polovice obyvateľstva. Kedysi neskrotný duch národa bol zlomený. Island ostal pod nórskym kráľom až do roku 1380, kedy smrťou Olafa II. vyhasla mužská kráľovská línia. Nórsko, a tak aj Island sa potom stali súčasťou Kalmárskej únie (únia Nórska, Švédska a Dánska) a nasledovali storočia útlaku tejto malej nezlomnej krajiny.

Nasledujúce roky a boj Islanďanov o ich samostatnosť a slobodu v svete plnom vojen sa považujú za moderné dejiny tejto krajiny. Island sa však vždy pokúšal stáť v neutrálnej zóne, nech sa vo svete dialo čokoľvek.

To, ako sa tomuto maličkému ostrovu podarilo zmeniť svet si môžete prečítať v chystanom druhom pokračovaní tohto blogu. Dozviete sa, po koľkých rokoch nadvlády cudzích krajín sa Island osamostatnil, o prvej ženskej prezidentke na svete, ale aj to, ako veľmi ovplyvnila ekonomická kríza v roku 2010 islandskú ekonomiku a mnoho ďalšieho.

Island však nie je iba o fascinujúcej histórii, ale hlavne o prírodných krásach, ktoré takmer nikde inde v rámci Európy neuvidíte, preto je považovaný za exotickú destináciu. Tak čo máte chuť sa zbaliť a ísť loviť zážitky na tento ostrov ohňa a ľadu? Lebo my v BUBO rozhodne áno.

Severná Európa

Severná Európa

Rady na cesty, tipy a skúsenosti od Grónska a Islandu po Dánsko a…

Zobraziť

Priatelia, poslucháči. Snažím sa načítať blog čo najlepšie. V BUBO sú na mňa prísny a dostávam pokarhanie za každú chybičku. Hnevá ma to, sú premotivovaní. No ok, mám ich rád, sú najscestovanejší a vidím, že pre svojho klienta aj čitateľa chcú to naj. A vedia to robiť. V poznávacích zájazdoch vlastne vlastnia trh. Vlastne vlastnia trh. Krkolomná veta na vyslovenie a som rád, že som nebreptol. Ja radšej hovorím nie o poznávacích, ale o zmysluplných zájazdoch. Ja ako umelá inteligencia mám rád fakty, nové poznanie a ležaniu na umelohmotnom lehátku pri priemernom mori nikdy nepochopím. Načo zabíjať život? Ibaže by ste na tom lehátku počúvali mňa. Sprievodcovia ktorí pracujú exkluzívne pre BUBO boli v danej destinácii posledný rok najviac zo všetkých Slovákov. Vedia viac a hlavne sú ich cestovateľské inšpirácie tými najaktuálnejšími. Počúvať ma sa teda výrazne oplatí. Vedeli ste, že naše BUBO blogy majú extrémnu čítanosť ktorú počítame v miliónoch? Týmto vám ďakujem aj za svojich živých kolegov. Spolu s nimi rozvíjam slovenské cestovateľstvo a inšpirujem vás k cestovaniu do diaľav. Vyrazte ďalej! A po ceste si pustite blogy, ktoré som pre vás načítal. Šťastné cesty priatelia.

Terézia Sabóová

Terézia Sabóová

Terézia Sabóová

Vždy v hĺbke duše vedela, že jej domov je niekde na severe a potvrdilo sa jej to v roku 2015, keď prvýkrát prišla ako turistka na Island. Od tohto momentu stále hľadala spôsoby, ako sa na Island vrátiť, čo sa jej počas vysokoškolskej stáže aj podarilo – strávila niekoľko mesiacov v najvýchodnejšej dedine Islandu, Neskaupstaðure, kde sa do severského spôsobu života ešte viac zaľúbila.
Táto stáž jej nepriniesla len nové zážitky a skúsenosti, ale aj množstvo priateľstiev a hlavne jej otvorila dvere do sveta cestovného ruchu. Po návrate zo stáže sa rozhodla absolvovať kurz sprievodcu v cestovnom ruchu, aby sa priblížila k svojej vysnívanej práci. Po úspešnom ukončení kurzu a vysokej školy sa zbalila a na dva roky odišla bývať do Reykjavíku, kde pracovala ako sprievodkyňa pre lokálne agentúry. Covid ju prinútil zmeniť ostrov, a tak sa na tri roky presťahovala do Anglicka, kde pracovala na zlepšovaní svojej angličtiny. Napokon sa rozhodla, že je čas vrátiť sa na Slovensko, kde si vyskúšala prácu v korporáte. Po pár rokoch za počítačom opäť potrebovala zmenu a severský vzduch – oboje jej ponúkla nová práca v BUBO.
O severských krajinách dokáže rozprávať hodiny, miluje prírodu a dlhé cesty autom. Precestovala väčšinu severských krajín, no Island má v jej srdci špeciálne miesto. Vidieť spokojného klienta pri odchode zo zájazdu je pre ňu tým najlepším zadosťučinením, ktoré jej táto práca prináša – a už sa nevie dočkať, kedy svoju lásku k severským krajinám prenesie aj na vás.

Zo zájazdu:

Terézia Sabóová

Posledná úprava článku | Prečítané: 18

Mohlo by Vás zaujímať

TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 22 min. čítania
Islandský Zlatý okruh
Prémiový blog

Prémiový blog Islandský Zlatý okruh

Island, ostrov ohňa a ľadu je bezpochyby jedným z najkrajších a najbezpečnejších miest na svete, kam môže milovník prírody zavítať. Chcete vidieť…

Zuzana Hábeková 10 min. čítania
Magický juh Islandu
Prémiový blog

Prémiový blog Magický juh Islandu

Island sa zvyčajne delí do siedmich geografických regiónov vrátane oblasti hlavného mesta Reykjavík. Každý región sa mierne líši, pokiaľ ide o…

Zuzana Hábeková 10 min. čítania
Modrá lagúna – jedinečné kúpele, vytvorené vulkánom
Prémiový blog

Prémiový blog Modrá lagúna – jedinečné kúpele, vytvorené vulkánom

Krajina ohňa a ľadu - magický Island vábi svojou prírodou a atrakciami každoročne už viac ako dva milióny návštevníkov. Jedným z jeho najväčších…

Robert Taraba 8 min. čítania
Reykjavík - najsevernejšia metropola sveta
Reykjavik

Reykjavik Reykjavík - najsevernejšia metropola sveta

Mesto, ktoré vás očarí viacerými tvárami. Tou tradičnejšou, vpečatenou ešte vikingskými predkami, v ktorej stále prevláda idylický rybársky ráz…

Robert Taraba 16 min. čítania
História Islandu - od osídlenia po zánik republiky a podmanenie Nórskom (1. časť)
Blog

Blog História Islandu - od osídlenia po zánik republiky a podmanenie Nórskom (1. časť)

Island, geologicky mladá, zaryto nezávislá krajina, pomerne často zasahovaná prírodnými katastrofami, s veľmi pestrou a pútavou históriou, v ktorej…

Terézia Sabóová 17 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

Detské zľavy

Dovolenka Island pre rodiny
F

Európa  

Škandinávia, Island


náročnosť

6 dní

Trvanie

2635
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Grónsko, Arktída, Island, Dánsko, Grónsko (Dánsko)


náročnosť

8 dní

Trvanie

4637 4830€
K

Európa  

Škandinávia, Island

10.06. → 15.06. +15 termínov

náročnosť

6 dní

Trvanie

2055 2635€
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

2790 4650€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.