Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Inverness je mesto na severovýchodnom pobreží Škótska, kde sa rieka Ness stretáva s Moray Firth. Je to najväčšie mesto a hlavné kultúrne mesto Škótskej vysočiny. V jeho starom meste sa nachádza katedrála Inverness z 19. storočia, kostol Old High Church prevažne z 18. storočia a krytý viktoriánsky trh s potravinami, odevmi a ukážkami tradičných remesiel. Súčasné múzeum a galéria umenia v Invernesse približujú návštevníkom históriu regiónu aj život v horských oblastiach.
Krátky pohľad do dejín Invernessu #
História Invernessu siaha až do staroveku. Je to najsevernejšie mesto Spojeného kráľovstva a leží v Great Glen (Gleann Mòr) na jeho severovýchodnom výbežku, kde rieka Ness vstupuje do Beauly Firth. Oblasť bola osídlená Piktmi, ktorí tu zanechali svoje stopy v podobe starodávnych rytín a stavieb. Mesto zohralo dôležitú úlohu v bojoch medzi Piktmi a škótskymi kmeňmi. V stredoveku bolo Inverness dôležitým obchodným a politickým centrom a jeho poloha pri rieke z neho robila strategické miesto pre obchod a obranu.
Historicky slúžilo ako krajské mesto grófstva Inverness-shire. Inverness leží neďaleko dvoch dôležitých bojových miest: bitka Blàr nam Fèinne z 11. storočia proti Nórsku, ktorá sa odohrala na Aird, a bitka o Culloden z 18. storočia, ktorá sa odohrala na Culloden Moor len niekoľko kilometrov od mesta a je jednou z najznámejších udalostí v histórii mesta. Išlo o krvavé stretnutie medzi Jakobitmi a britskou armádou, ktoré zanechalo trvalý vplyv na škótsku kultúru a históriu. Po bitke došlo k potlačeniu Jakobitov, čo znamenalo koniec tradičného spôsobu života na Vysočine.
S ľudským osídlením siahajúcim najmenej do roku 5 800 pred Kristom bol Inverness v 6. storočí zavedenou samosprávnou osadou, pričom prvú kráľovskú listinu udelil Dabíd mac Maíl Choluim (kráľ Dávid I.) okolo roku 1160. Inverness a Inverness-shire sú blízko napojené na rôzne vplyvné klany, vrátane Mackintosh, Fraser a MacKenzie.
Inverness je rovnako tak jedno z najrýchlejšie rastúcich miest v Európe, pričom v ňom alebo v jeho okolí žije štvrtina obyvateľov Vysočiny. V roku 2008 sa Inverness umiestnilo na piatom mieste zo 189 britských miest za kvalitu života, čiže najvyššie zo všetkých škótskych miest.
Prehliadka Invernessu - hlavné atrakcie #
Hrad Inverness
Práve pri tomto skvoste začíname našu BUBO prehliadku s malými skupinami nadšených klientov. Hrad Inverness, postavený v 19. storočí, dominuje panoráme mesta. Hoci nie je otvorený pre verejnosť, z jeho okolia si vieme vychutnať nádherné výhľady na mesto a rieku Ness, keďže leží na útese. Od roku 1057 tu stojí celý zástup hradov, hoci súčasná stavba pochádza z roku 1836.
Hovorí sa, že hrad v Invernesse postavil škótsky kráľ Malcolm III. (Máel Coluim mac Donnchada). V roku 1163 kráľ Malcolm IV. vymenoval Shawa Macduffa, prvého náčelníka klanu Mackintosh, za strážcu hradu. Odmenil ho tak za pomoc pri potlačení povstania v Moray.
Pôvodný hrad však nevydržal stáročia – v roku 1307 ho škótsky kráľ Robert I. poškodil natoľko, že jeho cimburie zrovnal so zemou.
Dnešná stavba stojí na rovnakom mieste, kde kedysi stál pôvodný hrad. Postavená je z červeného pieskovca a nesie prvky raného kastelánskeho štýlu. Na jej podobe sa podieľalo niekoľko architektov v 19. storočí.
Rieka Ness
Pokračujeme v prechádzke popri rieke Ness a je to naozaj jedinečný zážitok. Pokojná hladina vody a malebné mosty vytvárajú čarovnú atmosféru, ideálnu na oddych či piknik.
Rieka Ness je síce krátka, no má svoje čaro. Pramení pri jazere Loch Dochfour na severnom konci známeho Loch Ness a odtiaľ tečie na severovýchod až do Inverness, kde sa vlieva do Moray Firth. V prvej polovici svojho približne desaťkilometrového toku prebieha súbežne s Kaledónskym kanálom. Práve v Invernesse sa v jej koryte nachádza skupina zalesnených ostrovčekov známych ako Ness Islands, ktoré sú s brehmi spojené romantickými lávkami.
S riekou sa viaže aj množstvo legiend. Prvé zaznamenané pozorovanie príšery z jazera Loch Ness sa údajne odohralo práve tu, v rieke Ness. Podľa starých záznamov sa v roku 565 svätý Columba postavil proti „vodnej príšere“, ktorá sa pokúsila zaútočiť na jeho učeníka, keď preplával rieku. Columba ju vraj zahnal späť do vody, a tým ochránil svojich nasledovníkov.
Ďalší príbeh hovorí o Columbovej návšteve kráľa Brideiho I. v jeho sídle pri rieke Ness. Tu sa stretol s čarodejníkom menom Broichan, ktorý odmietol prepustiť írsku otrokyňu, aj keď ho Columba o to prosil. Svätý muž vtedy vzal z rieky biely kamienok a povedal, že práve tento kameň prinesie uzdravenie mnohým ľuďom v Pictlande. V tej chvíli prišli poslovia so správou, že Broichana postihol prudký záchvat.
Columba im podal kameň a prikázal, aby ho namočili do vody. Ak Broichan súhlasí s prepustením otrokyne, môže sa napiť z tejto vody a bude uzdravený. Keď čarodejník nakoniec ustúpil, kameň bol vložený do vody a on na nej začal plávať. Broichan sa napil a jeho choroba pominula.
Odvtedy bol tento kamienok uchovávaný v kráľovskej pokladnici a každému chorému, ktorý prišiel hľadať pomoc, dali napiť z vody, v ktorej sa kameň vznášal. Hovorí sa, že táto voda dokázala zázračne uzdravovať.
Katedrála svätého Ondreja
Pri prehliadke Invernessu nemôžeme v BUBO obísť ani tento nádherný architektonický skvost. Katedrála svätého Ondreja, známa aj ako Katedrálny kostol svätého Ondreja, bola postavená v rokoch 1866 – 1869 a patrí škótskej episkopálnej cirkvi. Nachádza sa na brehu rieky Ness a jej gotická architektúra v kombinácii s pokojným okolím robí z tohto miesta ideálnu zastávku pre každého návštevníka.
Zaujímavosťou je, že ide o najsevernejšiu katedrálu v celej Británii. Sídli v nej biskup Moray, Rossa a Caithnessa, ktorý vedie miestnu diecézu. Katedrála je tiež významná historicky – bola totiž prvou novou protestantskou katedrálou postavenou vo Veľkej Británii po reformácii.
Old High Church
Neďaleko rieky Ness prichádzame k najstaršiemu kostolu v Invernesse – Old High Church, známeho aj ako St Michael’s Mount. Toto posvätné miesto sa pravdepodobne využívalo na bohoslužby už v keltských časoch. Dominantou kostola je jeho stredoveká veža, ktorá je najstaršou zachovanou stavbou v meste.
Dnes patrí tento kostol kongregácii Church of Scotland a každoročne sa tu koná slávnostné podujatie Kirking of the Council, na ktorom sa zúčastňujú členovia mestskej rady.
Zaujímavé je, že Inverness nemá katolícku katedrálu – tá sa nachádza až v Aberdeene a nesie názov St Mary’s Cathedral. Katolíkom v meste však slúžia dva farské kostoly. St. Mary's, založený v roku 1837, je historicky významný ako prvá katolícka farnosť postavená v Invernesse po takmer tristo rokoch náboženského prenasledovania, ktoré sa skončilo až katolíckou emancipáciou v roku 1829. Druhým kostolom je St. Ninian’s, ktorý bol postavený v 60. a 70. rokoch 20. storočia.
BUBO tip navyše pre milovníkov múzeí:
Odporúčame vám navštíviť Inverness Museum and Art Gallery, ktoré ponúka zaujímavý pohľad na históriu a kultúru Vysočiny, vrátane expozícií o Jakobitoch a tradičnej škótskej kultúre.
Loch Ness a jeho tajomstvo #
Nenavštíviť jazero Loch Ness pri pobyte v Invernesse by bola chyba a pre nás v BUBO je povinnou zastávkou. Toto ikonické jazero je známe vďaka legende o Lochnesskej príšere (Nessie). Prvé zmienky o tajomných bytoch v tejto oblasti siahajú až do 6. storočia, stret Columba s „vodnou príšerou“ pri brehoch rieky Ness opisujeme vyššie. Moderné legendy o Nessie začali v 30. rokoch 20. storočia, keď sa objavili prvé správy o pozorovaniach zvláštneho tvora.
Loch Ness je jedným z najhlbších jazier v Európe, siaha až do hĺbky 230 metrov a má úžasnú dĺžku 37 kilometrov. Táto obrovská masa vody by mohla poskytnúť útočisko neznámym tvorom, čo pridáva na mystike jazera. Zatiaľ čo vedecké expedície nenašli dôkazy o existencii príšery, mnohí miestni obyvatelia a návštevníci veria, že niečo „veľké“ v hlbinách jazera číha.
Lochnesská príšera či Nessie
Je mýtická bytosť v škótskom folklóre, ktorá údajne obýva jazero Loch Ness v Škótskej vysočine. Často je popisovaná ako veľká, dlhokrká a s jedným alebo viacerými hrbolčekmi vyčnievajúcimi z vody. Populárny záujem a viera v stvorenie sa zmenili, odkedy sa v roku 1933 dostala do celosvetovej pozornosti. Dôkazy o jej existencii sú neoficiálne, odvolávajúc sa na množstvo sporných fotografií a meraní zo sonaru.
Vedecká komunita vysvetľuje údajné pozorovania Lochnesskej príšery ako podvody, zbožné priania a nesprávnu identifikáciu svetských predmetov. Aj keď príšeru (zrejme) na zájazde v Škótsku s BUBO neuvidíte, krása jazera, jeho tajomná atmosféra a bohatá história robia z Loch Ness jedno z najfascinujúcejších a najkrajších miest v Škótsku.
Jazero a jeho okolie sú zahalené nielen tajomstvom, ale aj krásou. Návštevníci si môžu vychutnať plavby po jazere, turistiku na brehoch a prieskum ikonických ruín hradu Urquhart. Tento hrad, postavený v trinástom storočí, zohrával dôležitú úlohu v škótskej histórii. Vďaka fantastickej polohe si užívame odtiaľto nezabudnuteľné panoramatické výhľady na Loch Ness.
Pre fanúšikov vedy a histórie je tu Loch Ness Centre & Exhibition, kde môžu preskúmavať históriu jazera, vedecké expedície a, samozrejme, legendy o Nessie.
Vstupná brána do Škótskej vysočiny
Mesto Inverness je ideálnym východiskom na objavovanie Škótskej vysočiny. Počas celého roka sa tu organizujú turistické výpravy, ktoré vedú cez dramatické horské priesmyky, tajomné vresoviská a čisté jazerá. Milovníci prírody, fotografie a outdoorových aktivít si tu prídu na svoje.
Umenie Invernessu, významné festivaly a udalosti #
Hlavné divadlo, kino a umelecké centrum v Invernesse sa nazýva Eden Court Theatre. Medzi ďalšie miesta v meste patrí Inverness Museum and Art Gallery, The Iron Works, The Northern Meeting Park a Wasp Studios. Inverness je dôležitým centrom pre hráčov a milovníkov gájd, pretože každý september sa v meste koná tzv. Severné stretnutie.
Jednou z najdôležitejších kultúrnych udalostí v regióne sú Highland Games – tradičné škótske hry, ktoré sa konajú v lete v rôznych mestách vrátane Invernessu. Tieto podujatia zahŕňajú silové súťaže, ako je hod klády (caber toss), hod kladivom či preťahovanie sa lanom. Okrem toho sú Highland Games známe pre tradičnú hudbu, tanec a úrečivé zvuky gajd.
Podujatie môže vystopovať svoje korene späť k jednej z prvých Highland Games v modernej dobe - True Highland Games, ktoré v roku 1822 usporiadali členovia Northern Meeting Society. V roku 1864 spoločnosť Northern Meeting Society postavila prvý štadión Highland Games na svete, Northern Meeting Park.
Posledné hry Northern Meeting Highland Games sa konali v roku 1938 a po druhej svetovej vojne prešla zodpovednosť za organizáciu každoročného podujatia na mestskú radu, ktorá v roku 1948 presunula podujatie do Bught Parku. V roku 2006 sa v Inverness konali najväčšie škótske Highland Games.
Okrem Highland Games mesto hostí aj ďalšie festivaly, ako je Inverness Festival of the Arts, kde si môžu návštevníci vychutnať miestne umenie, hudbu a literatúru. Belladrum Tartan Heart Festival v blízkom okolí mesta zase patrí medzi najpopulárnejšie hudobné festivaly v krajine.
Ďalšie BUBO blogy zo Škótska:
Stopy starých jazykov v Invernesse #
Historicky používala populácia Invernessu ako svoj rodný jazyk gaelčinu, ktorá týmto končinám dominovala. Avšak od konca 19. storočia, najmä po zavedení školského zákona v roku 1872, ktorý urobil školskú dochádzku povinnou a prikázal, že sa na školách bude vyučovať a tolerovať iba angličtina, začal Inverness zaznamenávať pokles počtu ľudí hovoriacich gaelčinou. Tých, ktorí ju používali aj naďalej, čakali často aj telesné tresty.
Aj keď miestny dialekt škótskej gaelčiny postupne vypadol z každodenného života – hoci stále ovplyvňoval miestny dialekt Highland English – gaelčina sa stále používa v iných oblastiach a vo svojej štandardizovanej forme.
Do konca 19. storočia existovali niektoré vidiecke oblasti na juhovýchod od Invernessu, kde ešte stále celé obyvateľstvo hovorilo gaelčinou. Príkladom je Strath Dearn, kde takmer 100 % ľudí hovorilo týmto jazykom.
Naše zájazdy v Škótsku, kde uvidíte Inverness:
- Škótsko - Edinburgh, hrady a whisky
- Najkrajšie ostrovy Škótska
- Okruh Škótskom + Orkneje, Shetlandy a Hebridy
- Škótsko, Nórsko
V Škótsku sme ako doma od roku 1996. Spoznajte ho s najscestovanejšími Slovákmi - sprievodcami vyškolenými v BUBO Cestovateľskej Akadémii.
Kde ochutnať miestne špeciality? #
Inverness ponúka široký výber reštaurácií, kaviarní a pubov, kde si môžete vychutnať tradičné škótske jedlá ako haggis, neeps and tatties, alebo čerstvé morské plody. Nezabudnite ochutnať aj miestnu whisky – škótsky klenot. Aj pre tých, ktorí hľadajú luxusné zážitky, ponúka Inverness širokú škálu aktivít, a tak si prídu na svoje aj najnáročnejší cestovatelia.
Inverness je domovom mnohých špičkových reštaurácií, ktoré ponúkajú miestne špeciality pripravené z čerstvých surovín z Vysočiny. Ochutnajte tradičné jedlá ako haggis, čerstvé morské plody či kvalitné hovädzie a jahňacie mäso. Niektoré reštaurácie, ako napríklad Rocpool alebo The Mustard Seed, sú známe svojou kreativitou a dôrazom na kvalitu.
Škótska whisky je celosvetovo uznávaná a Inverness je perfektným miestom na spoznávanie jej tajov. Miestne bary a whisky domy ponúkajú široký výber značiek, zatiaľ čo v blízkosti mesta môžete navštíviť známe pálenice, ako sú Glen Ord Distillery alebo Tomatin Distillery, kde si môžete prezrieť proces výroby a ochutnať rôzne druhy whisky.
Praktické tipy #
Z letiska do centra Invernessu
Inverness má dobré železničné a autobusové spojenie s ostatnými časťami Škótska. Najbližšie letisko Inverness Airport je vzdialené od centra len 15 kilometrov.
Pokiaľ sem priletíte po svojom, do mesta sa dostanete autobusovou linkou číslo 11 spoločnosti Stagecoach približne každých 30 minút. Cesta trvá okolo 40 minút a stojí približne 5 libier (asi 6 eur) na osobu.
Počasie v Invernesse
Môže byť premenlivé, preto sa odporúča vrstvené oblečenie a nepremokavá bunda. Najstabilnejšie počasie býva v mesiacoch február a apríl, ktoré sú najsuchšie v roku. Naopak, október, november a december sú najdaždivejšími mesiacmi.
Hlavná turistická sezóna v Invernesse prebieha počas letných mesiacov, najmä v júli a auguste, keď sú teploty najvyššie a dni najdlhšie. Počas tohto obdobia môžu denné teploty dosahovať priemerne okolo 19 °C a denné svetlo môže trvať až 18 hodín. Pripravte sa však na davy turistov.
Kde sa ubytovať?
Inverness ponúka širokú škálu možností ubytovania, od luxusných hotelov až po útulné penzióny. Na svoje si prídu ako náročnejší klienti, tak aj tí, ktorí chcú pri svojej dovolenke v Škótsku ušetriť.
Odporúčaním BUBO je päžhviezdičkový Ness Walk Hotel. Nachádza sa na brehu rieky Ness a ponúka elegantné izby s výhľadom na rieku. Hotel sídli v zrekonštruovanej budove z 19. storočia, ktorá spája historické prvky s moderným dizajnom. Hostia si môžu vychutnať špičkovú gastronómiu v hotelovej reštaurácii.
Jednoduchším, no stále luxusným štandardom, je štvorhviezdičkový Kingsmills Hotel. Tento hotel je obľúbenou voľbou s krásnymi záhradami a wellness centrom. Ponúka široké spektrum možností relaxácie pre svojich hostí.
Pre tých, ktorí chcú ušetriť, no napriek tomu bývať komfortne, je ideálnou voľbou Heathmount Hotel. Tento rodinný penzión kombinuje príjemnú atmosféru s modernými službami. Ponúka rôzne typy izieb vrátane štyroch posterových postelí, klubových izieb a podkrovných izieb, všetky vybavené vlastnými kúpeľňami s výkonnými sprchami. Hostia môžu využiť bezplatné wi-fi pripojenie, vychutnať si škótsku whisky, Illy kávu a čerstvo miešané koktaily v hotelovom bare. Hotel sa nachádza len 10 minút chôdze od hradu Inverness.
Inverness je destináciou, ktorá ponúka viac, než by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Je to miesto, kde sa spája bohatá história, úžasná príroda a pohostinná atmosféra. Či už hľadáte dobrodružstvo, oddych alebo nové poznanie, Inverness vás nesklame. Preto ho v BUBO milujeme a už roky sa sem pravidelne vraciame.
Tak toto bol blog z Cestovateľského magazínu BUBO. Pri vzniku našej firmy sme sa rozhodli rozvíjať slovenské cestovateľstvo združujeme najscestovanejších a máme ambíciu aby naše blogy dodávali cestovateľom kvalitnejšie informácie. Ja som síce iba hlasom umelej inteligencie, no ak sa vám tento blog páčil či konkrétny detail ako napríklad zafarbenie môjho hlasu, dajte vedieť svojim známym. Naše blogy viete odoberať, stačí kliknúť na autora. Živých cestovateľov môžete počuť v našom podcaste Uchom po mape. Do skorého počutia. Ahoj!