Monako – na vysokej nohe

Monako – na vysokej nohe

Autorom blogu je Alexandra Tinkova Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Synonymum luxusu v druhom najmenšom štáte sveta, bohatstva, tých najsladších svetských pôžitkov. Slávny okruh Formule 1, milionárske jachty rozmarne roztrúsené po pobreží, pláže pre celebrity, nablýskané výklady bánk a uprostred toho honosné kasíno – jedno z najznámejších na svete, ktoré si zahralo v toľkých filmoch...

Monacké kniežatstvo je mestský štát, s dvomi kilometrami štvorcovými druhá najmenšia krajina na svete, ktorá leží priamo na Azúrovom pobreží. Neďaleké Taliansko máte odtiaľto iba 16 kilometrov, perlu riviéry Nice, kde je najbližšie letisko, zasa 13 kilometrov. No okrem oficiálnej francúzštiny a taliančiny sa tu úplne bez problémov dohovoríte aj po anglicky. Napokon, bolo by čudné, keby to tak nebolo, veď Monako žije z turistického ruchu a bankovníctva. 

Sú takí, ktorým sa Monako možno nezapáči ako príliš snobské a ´umelé´, no väčšinu návštevníkov si svojím milionárskym šarmom určite získa. Čisté a úhľadné ulice ako vystrihnuté z katalógov, butiky s najslávnejšími menami, zvláštne výškové budovy z prevažne 70-tych rokov, ktoré spolu s pobrežím, jeho útesmi, parkami a záhradami, vytvára unikátnu atmosféru tohto štátu. Všade drahé nablýskané autá, vyobliekané paničky, luxusné reštaurácie... Áno, sme v štáte, kde žije najviac milionárov na svete, napokon – nemusia platiť dane, tak sa im tu žije... 

Vedeli ste, že..? #

 • iba každý siedmy obyvateľ tohto štátu je rodený Monačan? Ostatní – medzi nim aj mnoho celebrít a športovcov, aj Slováci Dominik Hrbatý, Peter Sagan, či Daniela Hantuchová – tu majú sídlo najmä vďaka daňovému raju.
 • má jediného suseda – Francúzsko a úradnou rečou je tu francúzština?
 • Monacké kniežatstvo vzniklo už v r. 1297? 
 • hlavou štátu je knieža Albert II., ktorý sa radí s korunnou a štátnou radou, legislatívu vykonáva spolu s parlamentom, v zahraničných veciach je zastupovaný Francúzskom? 
 • v Monaku je viac policajtov na osobu ako kdekoľvek inde vo svete? Pouličná kriminalita tu prakticky neexistuje. 
 • okrem Formule 1 sú chýrnymi podujatiami Monaca aj Ralley Monte Carlo, či veľkolepá svetová Yacht show? 
 • údajne najdrahší byt na svete nájdete na vrchole 170-metrovej veže Odeon v Monte Carlo? Stojí „iba“ 240 miliónov eur. 
 • meter štvorcový stojí v Monaku priemerne 35 tisíc eur a v luxusných rezidenciách aj 140 tisíc eur?
 • v Monaku je priemerný vek takmer 90 rokov? Jeden z najvyšších na svete.
 • na slávnom okruhu F1 sa točili niektoré scény Iron Mana?

Nevstúpiť do kasína, to je ako nebyť v Monte Carle #

A hoci Monako je štát a obec v jednom, má aj názov svojho hlavného mesta. Monte Carlo dostalo svoje meno po princovi Carlovi III., ktorý po svojom rozhadzovačnom otcovi vzal rozum do hlavy, začal štátnu kasu spravovať celkom inak a podieľal sa tak na dnešnom bohatstve štátu. Ako? Jednoducho dal v roku 1865 postaviť kasíno! To pomaly začalo sanovať štátne financie.

Kasíno Monte Carlo je dnes jednoznačným symbolom krajiny, tróniace na rovnomennom námestí (v Monaku sú štyri ďalšie kasína, no na slávu tohto centrálneho sa, pochopiteľne, nechytajú). Kasíno tvorí komplex aj so susediacou budovou Grand Théâtre, ktorý spolu s fontánou uprostred námestia vykresľujú typický obrázok Monte Carla. To všetko je zarámcované slávnou Galerie des Allées Lumiéres – galériou so shoppingom pre tých najbohatších.

Nemusíte mať kasína radi, ale odporúčame aspoň vstúpiť do vestibulu. Napokon, čo by ste povedali doma, keby ste boli v Monaku a nevideli kasíno?... Už tu vás omráči vznešený mramor, fresky a sochy, evokujúce, že ste skutočne na výnimočnom mieste. Podieľal sa na ňom ten istý architekt, ktorý robil aj parížsku operu - Charles Garnier. A ak vám budú tie priestory povedomé, nemýlite sa. Áno, tu sa odohrávali scény z bondoviek, či príbehov Dannyho Oceana...

V Monaku žije dnes vďaka daňovým podmienkam najviac milionárov na svete.

Opera pre smotánku #

Grand Théâtre de Monte Carlo, známe aj ako opera, bolo otvorené len pár rokov po kasíne – v roku 1879. Aj tu zasiahol so svojím vycibreným vkusom architekt Garnier, no v istom zmysle sa zasa až tak nenarobil. Grand Théâtre je vraj vernou zmenšenou napodobeninou slávnej parížskej opery. Fasáda, dekorácie zo zlata, mozaiky, to všetko s nádychom Belle Epoque. Zaujímavosťou je, že nosníky budovy projektoval slávny Gustav Eiffel. Práve tu sa na premiérach honosných operných predstavení stretáva tunajšia smotánka, sem prídu vyvetrať svoje exkluzívne róby a po umeleckom zážitku idú utratiť stovky eur do niektorej z tunajších reštaurácií...

Jednou z budov Monaka, ktoré by ste mali vidieť je Katedrála nepoškvrneného počatia. Biela mramorová ozdoba centra v neorománskom štýle bola postavená v roku 1911 na ruinách starého kostola ešte z roku 1252. Vnútri môžete obdivovať oltárne maľby, veľký organ aj hrobky princa Rainiera a Grace Kellyovej. Každú nedeľu o desiatej je tu veľkolepá Omša, počas ktorej spieva známy detský zbor.

Medzi top atrakcie patrí aj Oceánografické múzeum, vybudované už v roku 1910, zaujímavé pre malých aj veľkých. Na 6 500 metroch štvorcových tu môžete obdivovať viac ako šesť tisíc druhov morských živočíchov, medzi inými tu uvidíte žraloky, korytnačky aj kus koralového útesu. Okrem akvárií je tu aj časť, dokumentujúcu začiatky oceánografie.

V šarmantnom starom meste #

Monaco-Ville, alebo staré mesto Monaka – to je pár peších uličiek, pripomínajúcich malebné centrá miest francúzskeho juhu. Pestované, plné príjemných zákutí, s rozvoniavajúcimi kaviarňami, obchodíkmi, ale aj zaujímavými pamätihodnosťami. Prejdite si Place Saint Nicolas, zablúďte do časti Condamine, kde sa každé ráno rozbieha čulý trh. Porto Hercule je zasa oblasť známa pre obľúbené reštaurácie, vo štvrti Moneghetti uvidíte niekoľko pôvabných historických víl, obklopených zeleňou a parkami.

Neďaleko nad morom pyšne tróni Palais du Prince – mimoriadne elegantný kráľovský palác z 13. storočia. Na miesto sa viaže povesť, že sa sem podarilo vtrhnúť potomkovi pirátov Grimaldimu, prezlečenému za mnícha, a odvtedy Grimaldiovci na dlhé stáročia prevzali tunajšiu moc. Palácu dominuje vstupné schodisko z vychýreného bieleho mramoru z toskánskej Carrary. Vnútri môžete obdivovať vzácne fresky, nábytok zo 17. storočia, Sieň Ľudovíta XV. zo zlata, Modrú sieň, plnú drahého brokátu, či prepychovú Trónnu sieň.

Exotická záhrada Monte Carla bola otvorená v roku 1933. Môžete sa tu stratiť v spleti chodníčkov uprostred stoviek druhov rastlín, s výhľadmi na more. Úspešne tu prežívajú mnohé rastliny z Afriky, Arabského polostrova, Mexika, USA, či Južnej Ameriky. Súčasťou záhrady je aj Antropologické múzeum. Niečo celkom iné je zasa Nové národné múzeum Monaka so zbierkou súčasného umenia, kde sa konajú časté výstavy, kultúrne podujatia. Skladá sa z dvoch častí – Villa Sauber a Villa Paloma- dvoch nádherných historických víl.

La Dolce vita v Monaku #

Ak chcete zažiť naozaj sladký život v Monaku, vyberte sa na tunajšiu krásnu piesočnatú pláž Larvotto. Je dlhá asi pol kilometra, nachádza sa na východe kniežatstva, a po celej jej dĺžke sa tiahne vyvýšené korzo s perfektným výhľadom na tyrkysové more.

Zážitok v Monaku by nebol úplný bez ochutnávky niečoho dobrého. Krajina, ktorá si berie to najlepšie z najvychýrenejších svetových kuchýň – francúzskej a talianskej, naozaj má čo ponúknuť. Ohviezdičkované reštaurácie, najlepší šéfkuchári, prvotriedne čerstvé ingrediencie... Nájdete tu všetko – ryby, morské plody, cestoviny, palacinky, syry, výborné dezerty... Tradičnou pochúťkou Monaka sú plnené domáce ravioli barbagiuan, plnené zeleninovou zmesou, cukinou, hubami, parmezánom či ricottou, bazalkou, koreninami, hľuzovkovým olejom... Stofaci je zasa treska na paradajkovej omáčke, s čiernymi olivami a bylinkami. Pissaladiére je obľúbený druh pečiva, obložený cibuľou, sardelami, bylinkami... Alebo si dáte Fougasse – sladké mandľové pečivo s vôňou pomarančov a anízu?

Reštaurácie v Monaku:

 • Le Lous XV Alain Ducasse je považované za jednu z najlepších reštaurácií sveta, synonymum luxusného jedla aj pitia, na výber tu majú až z 350 tisíc fliaš toho naj vína
 • Eqvita – reštauráciu vlastní tenisový kráľ Novak Djokovic a už vzhľadom i ponukou je tak trochu iná, raziaca zdravý životný štýl v jedení

 • Blue Bay sa pýši jednou hviezdou od Michelinu a jedným z najkrajších výhľadov na more

 • Il Terrazzino – typická útulná talianska reštaurácia s tými najlepšími gurmánskymi tradíciami Apeninského polostrova

Hotely v Monaku:

 • Hotel de Paris Monte Carlo s úžasným apartmánom Princess Grace suite, ktorý má 910 m2, dve poschodia, bazén, terasy, a za noc tu zaplatíte 48 tisíc eur

 • Monte Carlo Beach – 5-hviezdičkový hotel s dlhou tradíciou v štýle Art Deco a michelinovskou reštauráciou

 • Hotel Metropole – ďalší luxusný hotel, na ktorého interiéri sa vraj podieľal aj Carl Lagerfeld

Na záver nezabudnite zájsť do Metropole Shopping Monte Carlo, kde vás ohúri takmer stovka butikov najzvučnejších svetových mien. Ak chcete zazrieť nejakú celebritu, skúste šťastie v obľúbenom bare Jimmy´z s perfektným výhľadom na more. A ak vám ešte stále sladkého života v Monaku nebolo dosť, vyskúšajte jednu z top atrakcií: pobyt na 88 metrov dlhej jachte Barbara pre 12 hostí s kinom aj heliportom, ktorý si môžete prenajať na týždeň za 1 132 000 dolárov... A čo ďalej? Nech sa páči, či už sa vyberiete doľava, alebo doprava, môžete objavovať ďalej krásy riviéry, tej francúzskej, či talianskej...

Alexandra Tinkova

Alexandra Tinkova

Alexandra Tinkova

Saša je vyštudovaná novinárka, pre žurnalistiku a písanie sa rozhodla už v detstve - písmená, príbehy, knihy, blogy sú dodnes jej najväčšou láskou. Má však vášeň aj pre iné európske jazyky, popri angličtine si pridala k základom francúzštiny aj taliančinu, do ktorej sa zamilovala tak, že napokon na Apeninskom ostrove pár rokov zostala. V jej srdci má okrem Talianska zvláštne miesto aj Provensálsko, Grécko, Španielsko, chorvátske pobrežie... Rada objavuje gastronómiu, historické pamiatky, ale aj kultúru, keďže je milovníčkou hudby - južanskej, ale aj r´n b, soulu, či gospelu.

Zo zájazdu:

Alexandra Tinkova

Posledná úprava článku | Prečítané: 2147

Mohlo by Vás zaujímať

TOP 20: Vianočné trhy v Európe. Ktoré patria medzi naj? Prémiový blog

Prémiový blog TOP 20: Vianočné trhy v Európe. Ktoré patria medzi naj?

Dôvodov, prečo sa tešiť na Vianoce, je veľa. Tradičné vianočné trhy sú určite jedným z nich. Veď to poznáte - hra svetiel, vyzdobený vysoký…

Viktor Háber 16 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
10 najmenej navštevovaných krajín sveta Prémiový blog

Prémiový blog 10 najmenej navštevovaných krajín sveta

Organizácia Spojených národov (UNWTO - UN World Tourism Organisation) vedie dlhé roky štatistiky počtu turistov v krajinách celého sveta. Najviac…

Nice – Francúzska riviéra a najkrajšie odtiene azúrovej Nice

Nice Nice – Francúzska riviéra a najkrajšie odtiene azúrovej

Čo si predstavíte, keď sa spomenie francúzske mesto Nice? Azúrové more, luxusné jachty bohatých, stopy svetových celebrít či ruskej menšiny? Nech…

Viktor Háber 16 min. čítania
KVÍZ: Desať otázok o Paríži, ktoré vás potrápia Blog

Blog KVÍZ: Desať otázok o Paríži, ktoré vás potrápia

Paríž je jedným z klasických, dostupných a blízkych cestovateľských snov. O tomto meste viete určite mnohé, poznáte ho však do detailov? Viete, aká…

Viktor Háber 13 min. čítania
Tour de France 2023 – najkrajšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť Blog

Blog Tour de France 2023 – najkrajšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Cyklistická Tour de France je tradičným lákadlom pre turistov. Nielen preto, že môžu vidieť najlepších športovcov sveta, ale zočiť aj krásy úžasnej…

Viktor Háber 11 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

3925 4906€
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2716 3195€
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Rusko, Čína

01.06. → 14.06.

náročnosť

14 dní

Trvanie

9999

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.