Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Oahu na východe Havajských ostrovov je dnes populárnym letoviskom nielen pre režisérov a hercov, ale aj mnohých amerických smrteľníkov, ktorí to sem majú relatívne na skok (a okrem toho, sú tu ako doma, keďže Havaj patrí administratívne pod USA). Je to malebný sopečný ostrov, ktorý údajne dostal meno po synovi objaviteľa Havajských ostrovov.
Letenka na Havajské ostrovy vás sem môže priviesť z USA, ale aj z Japonska. Hoci Oahu nie je najväčší z Havajských ostrovov (čo sa týka rozlohy, je až tretí v poradí), leží na ňom hlavné mesto Honolulu, a obývajú ho dve tretiny – cca milión, z celkového počtu obyvateľov Havaja. Je 71 kilometrov dlhý a 48 km široký, a keď sa odhodláte preskúmať všetky jeho krásne zákutia a ochutnať jeho sladké pokušenia, zažijete jeden nádherný ostrovný zážitok.
My v BUBO máme tento obľúbený ostrov tiež už pochodený krížom-krážom, veď sme tu doma od roka 1999. A ponúkame vám výber toho najlepšieho z Oahu, čo tu môžete zažiť počas svojej dovolenky na Havaji.
Diamond Head či v útrobách krátera #
Prehliadku ostrova Oahu začíname na našom zájazde Aloha, Havaj o ôsmej ráno. Prvú zastávku nášho príjemného ostrovného dňa si spravíme na Diamond Head – Diamantovej hlave. Pôsobivý turfový kráter vyhasnutej sopky ponúka nádherný výhľad na celé mesto Honolulu na juhovýchode ostrova. Tento pohľad pre bohov si však treba zaslúžiť, a tak nás čaká krátka turistika s výstupom na vrchol.
Z jeho vonkajšej strany sa dovnútra dostaneme cez tunel. Dnu sa dá za 5 dolárov pohodlne zaparkovať, ale býva tu často plno. Nič sa nedeje, v takom prípade sa treba vrátiť von a pohľadať miesto pred tunelom. Vždy sa tam čosi nájde. A ak by predsa len bolo plno aj tam, treba nejakú tú minútku počkať, miesta sa priebežne pomerne rýchlo uvoľňujú.
Po úspešnom zaparkovaní a zaplatení môžeme vyraziť smerom na vrchol krátera! Chodník hneď na začiatku vedie popri toaletách, pred ktorými je tiež možné doplniť si z fontánky zásoby vody. Odporúčame!
Hollywoodski filmári tu nakrúcali Čeľuste, Godzillu či Jurský park.
Po chodníku začneme pomaly stúpať hore, nie je to veľmi náročné, ale pevná obuv je v tomto prípade určite výhodou. Tesne pred vrcholom nás čaká úzky tmavý tunel a spolu s ním rozhodnutie. Máme možnosť zvoliť si ťažšiu alebo ľahšiu cestu - podľa toho, ako sa cítite. Ťažšia cesta doprava predstavuje cca 100 strmých schodov s bunkrom na konci. Ľahšia je o niečo pohodlnejšia, hoci dlhšia, no nezapotíte sa pri nej až tak veľmi.
Nech si vyberiete ktorúkoľvek cestu, napokon sa stretávame v jednom bode a spolu si to vyšliapeme ešte kúsok hore na strechu bunkru. Práve tam sa pred nami rozprestiera ten najkrajší výhľad na Honolulu a okolie. Pokocháme sa krásnou scenériou a máme čas povedať si čosi o Diamantovej hlave.
Anglický názov dali tomuto prírodnému úkazu britskí námorníci v 19. storočí. Predtým niesol havajský názov Lēʻahi, čo v preklade znamená chrbát tučniaka podľa pohľadu z bočnej strany. Keď Američania na pláži pod kráterom našli kalcitové kryštáliky, mylne pripomínajúce diamanty, dostal nový názov. Má 232 metrov a jeho priemer je 1 073 metrov. Je jednou z najtypickejších scenérií Havajských ostrovov, a časť z neho, kde sú umiestnené antény americkej vlády, je neprístupná turistom. Od roku 1968 je atrakcia Diamond Head vyhlásená za národnú pamiatku.
Po návrate z populárneho krátera dolu sa v miestnom bare vydýchame a osviežime pri najlepšom čerstvom ananásovom smoothie, aký ste kedy pili! Vychutnávame si a rajskú atmosféru a´la Havaj a nasávame ju plnými dúškami.
Prezlečieme si prepotené tričká (sprievodca vyškolený v BUBO Cestovateľskej Akadémii vás vždy upozorní na to, aby ste si zobrali jedno do zálohy) a pokračujeme autom ďalej po pobreží k Hapuna Bay. V zálive nájdete malebnú Hapuna Beach – pláž s krásnym čistým pieskom a príjemnými zákutiami. Zátoka, okolo ktorej na jar migrujú veľryby, je tiež výbornou možnosťou na to, ako stráviť deň. Ideálne šnorchlovaním s fascinujúcimi karetami obrovskými.
Vyhliadka z veľrybej nozdry #
Ďalej po pobreží pokračujeme na vyhliadku Halona Blowhole Lookout – impozantný skalnatý útvar s výhľadom na majestátny Tichý oceán. Ďalšia jedinečná zátoka, vytvorená prírodou, nie je síce oficiálne dostupná a otvorená na kúpanie sa, ale ľudia si k nej svoje cestičky vytvorili. Radi tu pozorujú úchvatné scenérie vody narážajúcej na skaly, ale aj pestrú flóru a faunu s koralovými útvarmi, úhormi, či zelenými morskými korytnačkami.
Blowhole znamená v angličtine bublinu, ale aj nozdru veľryby, a v skale skutočne nájdete veľkú dieru, cez ktorú počas prílivu pôsobivo vytryskuje morská voda. Avšak pozor, nepribližujte sa tesne k diere, na svoju zvedavosť tu už viacerí turisti doplatili tragickými pádmi!
Na Oahu bývajú až dve tretiny obavateľov Havaja
Kúsok za vyhliadkou sa nachádza Sandy Beach, pekná piesková pláž prechádzajúca do lávových kameňov. Ideálne miesto pre začínajúcich surfistov, aj vďaka atraktívnym nárazom neposlušných vĺn na pobrežie. Pláž je naozaj pekná a obľúbená. Ako však už názov napovedá, garantujeme vám, že po návrate z nej budete mať piesok doslova všade!
Na najjužnejšej časti ostrova sa zastavíme pri Makapu’u Point Lookout. Vyhliadka na útese vo výške 197 metrov, na ktorú vedie pohodlný vydláždený chodník, ponúka z jednej strany impozantné vysoké zelené hory, z druhej strany vidno nádherné pieskové pláže s tyrkysovým oceánom a majákom. Oproti vidíme Manana Island, ktorý slúži ako vtáčia rezervácia a vstúpiť naň môžete len s povolením.
Ďalšou z pláží ostrova Oahu, na ktorých sa oplatí zastaviť, je Sherwood Beach. Je to nádherná pláž, na ktorú sa dostaneme príjemnou cestou cez les. Funguje tu akási zvláštna mágia, ktorá priťahuje zaľúbencov povedať si tu svoje „áno“ v pôvabnom havajskom štýle. Ak budete mať šťastie, možno tu jednu krásnu svadbu uvidíte aj vy. Malým skupinám našich klientov BUBO sa to už neraz podarilo.
Rovnako tak aj spozorovať karety obrovské na pláži Laniakea. Nech už zamierite na hocijakú pláž Oahu, čakajú vás vždy iné a nezabudnuteľné rajské zážitky.
Kúsok Japonska na Havaji #
Keďže sa už blíži čas obeda, zastavujeme sa v mestečku Kailua v miestnom príjemnom bistre Food Company. Pri výbere jedla nemôžete spraviť chybu - všetko je tu vynikajúce a čerstvé! Ak sa neviete rozhodnúť, pani vám pri objednávaní s radosťou a bez problémov poradí.
Len zopár metrov ďalej od bistra sa nachádza kofeínová záchrana v podobe Starbucks, v ktorom, tak ako na celých Havajských ostrovoch, robia espresso z lokálnej kávy. Mimochodom, Havaj je jedinou krajinou v celej Oceánii, ktorá pestuje a produkuje kávu, a prispieva k ekonomike krajiny. Darí sa jej tu výborne, tunajšia lahodná Hawaii Kona je dokonca jednou z najdrahších káv sveta.
Na miestnych plážach si môžete zašnorchlovať s karetami obrovskými.
Rôznorodú históriu Havaja si pripomenieme v chráme Byodo-In Temple na úpätí vrchov Ko´olau Montains. Budhistický chrám v japonskom štýle tu vybudovali v roku 1968 pri príležitosti stého výročia prvých japonských imigrantov na Havaji.
Chrám v krásnom údolí s jazierkami, plnými kaprov a čiernych labutí, v sebe ukrýva pôsobivý gong a podobizeň Budhu, a je vernou replikou Byodo-In-Temple chrámu v japonskom Uji.
Autom sa k nemu dostanete cez miestny cintorín, platí sa sem vstup 5 dolárov. Je to miesto, kde sa oficiálne nepraktizuje budhizmus. Naopak, sú tu vítaní ľudia všetkých vierovyznaní, aby sa tu v pokoji zastavili, rozjímali a obdivovali okolitú krásu.
Kávová zastávka BUBO
Na Havaji sa s našimi malými skupinami zastavujeme v Kona Coffee Purveyors. Táto kaviareň a zároveň pražiareň sa špecializuje na 100-percentnú Kona kávu z kávových plantáží. Káva sa praží priamo na mieste v malých dávkach, aby sa zachovala jej čerstvosť a chuť.
Kaviareň založili manželia Suiterovci, kedy Raymond Suiter ako kávový expert už v 90. rokoch založil jednu z prvých kaviareňskych značiek na Havaji Honolulu Coffee Company. V roku 2016 sa rozhodli založiť si svoju kaviareň v Market Place, teda na jednom z najvyťaženejších miest Honolulu.
Vďaka tomu sa podnik stal známym - nielen vďaka káve, ale aj spoluprácou s prestížnou pekárňou zo San Francisca, ktorá ponúka luxusné francúzske pečivo. Je to miesto, ktoré vyhľadávajú nielen turisti, ale aj domáci, kde si dokážu vychutnať autentický havajský kávový zážitok.
Domáca káva Hawaii Kona je jednou z najdrahších káv sveta.
V ananásovom raji - plantáže Dole #
Najdlhšia cesta nás čaká na ďalšiu, poslednú zastávku dnešného dňa – ananásovú plantáž Dole Plantation na severnom pobreží ostrova. Je treba strážiť si čas, pretože plantáž sa zatvára o 17.30 h, a cesta tam trvá cca 45-60 minút. Pestovanie ananásu bolo už od začiatku 20. storočia jedným z kľúčových odvetví ekonomiky Havajských ostrovov, a hoci tu táto rastlina nemá svoj pôvod, stala sa symbolom Havaja.
Dole Plantation kedysi fungovala ako najväčší producent ananásu, avokáda a ďalších plodov. V súčasnosti slúži ako ukážka pestovania a spracovania týchto rastlín a pripomienka histórie. Vo vnútri sa nachádza rýchle občerstvenie, kde si okrem jedla môžete kúpiť aj výbornú ananásovú zmrzlinu pokrytú čerstvými kúskami tohto chutného ovocia.
Nájdete tu aj rôzne suveníry, darčeky, dokonca aj vianočné ozdoby s tematikou ananásu.
V areáli je na výber niekoľko aktivít – najväčšie bludisko z ananásov na svete, prehliadka záhrady alebo obľúbený ananásový expres. Vláčik vás za 11 dolárov prevedie okolo celej plantáže, vysvetlí históriu tohto odvetvia. Jazda vám ponúkne pohľady na krásne ananásové polia, avokádové a kakaové sady.
Vo vnútri si vždy o celej hodine môžete pozrieť krátky filmík o tom, ako ideálne ananás naporcovať. Keď už máme všetko ananásové ochutnané, vyskúšané a nakúpené, je čas vyraziť naspäť do Honolulu, odkiaľ sme na obhliadku okolo ostrova ráno vyrážali.
Okolo siedmej večer sa vraciame „domov“, plní nádherných ostrovných zážitkov. Odfotené máme tie najkrajšie výhľady, s pieskom z pôvabných pláží na koži a chuti ananásu na perách. Také je Oahu, a to je len základná prehliadka, ktorú si stihnete zrealizovať za deň, a my ani zďaleka nekončíme!
Honolulu - hlavné mesto Havajských ostrovov #
Najväčšie mesto Havaja, Honolulu, by sme preložili ako „chránená zátoka“. Má vyše 300 000 obyvateľov a nachádza sa na južnej strane ostrova. Najznámejšou atrakciou mesta je pre turistov pláž Waikiki a priľahlá ulica Kalakaua, ktorá je hlavnou pasážou plnou obchodov a služieb. Za dobrého počasia (ktoré je tu celoročne takmer samozrejmosťou) úplne zreteľne vidíte spomínanú Diamond Head.
Vedeli ste, že…
Honolulu je moderné a kozmopolitné mesto, ktoré dnes slúži ako vstupná brána na Havajských ostrovoch. Môžete navštíviť historické centrum mesta, ktoré sa stalo hlavným mestom Havaja v roku 1845, kedy sa o túto zmenu postaral kráľ Kamehameha III. Dovtedy ako hlavné mesto slúžilo Lahaina na Maui, ktoré tiež navštívime počas nášho zájazdu Aloha, Havaj.
Cesta na Koko Head #
Jedna z populárnych aktivít v Honolulu je výstup na kráter Koko Head, kde armáda vybudovala niekoľko bunkrov počas druhej svetovej vojny. Vybudovali tiež železničku, pomocou ktorej mohli prevážať zásoby zo základne na vrchol a opačne. Americká armáda túto nehnuteľnosť po jej doslúžení prenechala mestu a dnes je známe ako regionálny park Koko Head.
Hoci je cesta na vrchol iba čosi vyše kilometer dlhá, nedajte sa oklamať. Ide o naozaj strmú cestu starou železničkou, počas ktorej prekonáme vyše tisíc železničných podvalov (schodov) a nadmorskú výšku približne 300 metrov. Hore nás už čakajú nádherné výhľady, znásobené počas východu slnka.
V BUBO vieme, že je tu najkrajšie ráno. Ak si chceme vychutnať východ slnka z Koko Head, na cestu vyrazíme naozaj skoro - na samotný výstup potrebujeme 30 - 60 minút, no radšej viac ako menej. Pred a za sebou budeme vidieť malé svetlá ďalších turistov, prerážajúce z tmy.
Netreba si mýliť cestu na Koko Head s niekdajšími „stairway to heaven“ - teda schodmi do neba Haiku. Išlo o takmer 4 000 schodov, ktoré viedli ku kedysi tajnému armádnemu centru na vysielanie rádiových signálov lodiam v Tichomorí.
Otvorené pre verejnosť boli do roku 1987, následne sa na ne oficiálne vystúpiť nedalo, išlo o ilegálny zážitok, pri ktorom hrozila návštevníkom vysoká finančná pokuta. Turisti to však nerešpektovali a nahromadili sa tu najmä influenceri. Schody však už môžeme považovať za atrakciu minulosti, keďže v apríli 2024 ich začali odstraňovať. Tento boj proti overtourizmu však v BUBO podporujeme.
Vedeli ste, že…
Havajské ostrovy neboli zjednotené do začiatku 19. storočia? Po rokoch bojov za zjednotenie Havaja sa to v roku 1810 podarilo kráľovi s menom Kamehameha I. Jeho hlavná bronzová socha vysoká 5,5 metra sa nachádza v centre Honolulu pred budovou Ali’iolani Hale. Socha zobrazuje kráľa v tradičnom havajskom odeve s kopijou v ruke.
Existuje aj niekoľko replík, napríklad na ostrove Big Island v meste Hilo pri úradnej budove, alebo v hlavnom meste Spojených štátov Washington D.C. v Kapitole v Národnej sieni sôch. Na Havaji si každoročne uctievajú deň 11. jún ako Deň kráľa Kamehameha I. s tradičnými ceremóniami a pokladajú vence lei na jeho sochu.
Za spomínanou sochou sa nedá nevšimnúť si ikonickú historickú budovu Najvyššieho súdu štátu Havaj spolu so štátnou knižnicou v neoklasicistickom štýle. Pôvodne mala budova z roku 1874 slúžiť ako kráľovský palác, ale nakoniec sa z nej stal vládny a súdny komplex. Výstavba Ali’iolani Hale začala v roku 1874 počas vlády kráľa. Stavba vyniká so svojou centrálnou vežou s hodinami a je dotvorená veľkými oblúkovými oknami. Poznať ju môžete zo seriálu Hawaii Five-0.
Waikiki - ihrisko pre kráľov #
Svetoznáma štvrť Waikiki sa nachádza na južnom pobreží Honolulu a kedysi bola ihriskom a miestom oddychu pre kráľovskú rodinu a privilegovaných obyvateľov. Waikiki sa otvorila svetu v roku 1901, kedy na jej brehu vznikol prvý hotel, Moana Surfrider.
Dnes je táto štvrť hlavnou turistickou oblasťou Oahu, aj samotného Honolulu, kde sa stretávajú návštevníci z celého sveta. Pozdĺž pláže sa tiahne ulica Kalakaua, kde nájdeme aj svetoznáme luxusné obchody, reštaurácie a bary.
Čo ochutnať na Oahu?
Počas návštevy Waikiki si nenecháme ujsť ani kvalitné reštaurácie s morskými plodmi. Z bohatej ponuky odporúčame Duke's Waikiki, kde môžete ochutnať aj známy Hula Pie, zákusok, ktorého základ tvorí zmrzlina z makadamových orieškov a čokoládová poleva.
Waikiki v domorodom preklade znamená sladká voda. Tunajšia pláž Waikiki Beach je známa tým, že ponúka široké spektrum rôznych druhov aktivít ako surfovanie, keďže okolo 50 % pláže je vymedzenej len pre surfistov. Najlepšími aktivitami sú tu chytanie bronzu na zrnitom bielom piesku či nakupovanie na spomenutej luxusnej Kalakaua Avenue.
V posledných rokoch sa táto štvrť začína podobať na malý New York City kvôli charakteristickému množstvu výškových budov - prevažne hotelov vybudovaných koncom 19. storočia. Ide napríklad o Royal Hawaian Hotel či Moana Surfrider Hotel alebo Waikiki Aquarium.
Tip navyše od BUBO
Okrem pláže Waikiki či tiež populárnych cieľov ako Sunset Beach či Lanikai Beach je Oahu domovom rozmanitej tropickej flóry a fauny, čo sa odzrkadľuje v arboréte Lyon a botanickej záhrade Hoomaluhia. Hoomaluhia je pokojné útočisko ďaleko od rušných miest. Vyznačuje sa hlavne tropickou vegetáciou rozdelenou podľa geografických oblastí, ako sú Afrika, Srí Lanka, India, Polynézia. Určite vám radíme ju navštíviť.
Vodný kanál a Iolani Palace #
V oblasti Waikiki jednu z mnohých jednosmerných ciest lemuje umelo vytvorený kanál Ala Wai, ktorý je ikonickou súčasťou mesta Honolulu. Oddeľuje štvrť Waikiki od zvyšku mesta. Cieľom vybudovania v 20. rokoch 20. storočia bolo odvádzať dažďovú vodu a zároveň zabrániť nižšie položeným oblastiam, ktoré kedysi boli močiarmi.
Kanál umožnil rozvoj oblasti Waikiki stať sa turistickým centrom s množstvom hotelov a obchodov. Je dlhý 3,2 km a často slúži aj ako rekreačné miesto na oddych, ale aj miesto na trénovanie veslovania a kanoistiku.
V blízkosti kanálov nájdete aj Iolani Palace, jediný kráľovský palác v USA. Postavili ho v roku 1882 v novorenesančnom štýle s havajskými prvkami za vlády kráľa Kalakauu, čím sa stal sídlom havajských monarchov. Práve tento palác sa mohol pýšiť prívlastkom prvej budovy s elektrickým osvetlením a telefónom.
Po zvrhnutí kráľovnej Lili’uokalani koncom 19. storočia bol palác obsadený dočasnou vládou a neskôr začal slúžiť ako vládna budova. V roku 1978 po podrobení rekonštrukcii bol otvorený ako múzeum. Dodnes je jediným kráľovským palácom v Spojených štátoch amerických, kde sa návštevníci môžu ponoriť do bohatej havajskej kráľovskej histórie.
Ďalšie blogy z našej dielne z Havajských ostrovov:
Duke Kahanamoku - otec surfingu #
Duke Kahanamoku sa narodil na Havaji koncom 19. storočia a venoval sa plávaniu na profesionálnej úrovni. Dá sa povedať, že bol v neustálom kontakte s vodou. Plával, surfoval, potápal sa a skúmal miesta ostrova pod vodou. Päťkrát získal Olympijskú medailu v plávaní, objavil sa tiež vo filmovom sektore, politike a biznise.
Duke sa stal prvým človekom, ktorý bol uvedený rovnako do siene slávy surfingu, ako aj plávania. Na ostrovoch je považovaný za otca surfingu - jeho bronzová socha dostala čestné miesto na pláži Waikiki. Pred surfom stojí Duke s otvorenou náručou, ktorú často zdobia náhrdelníky z kvetov, nazývané lei.
Chcete si vyskúšať, aké je to jazdiť na vlnách Tichého oceánu? Ideálnym miestom na vyskúšanie surfingu je pláž Waikiki, kde si viete jednoducho prenajať surf a v prípade potreby aj neoprén. Zvyšok je už na Vašej šikovnosti - pre menej skúsených odporúčame začať s inštruktorom, ktorý vysvetlí a zaučí do začiatkov tohto športu. Verte, že Vám zo začiatku k únave budú stačiť aj dve hodinky tejto aktivity.
Ak sa chcete vyhnúť davom a vyskúšať poriadne vlny, zamierte na severnú časť ostrova. Medzi populárne spoty patrí Haleʻiwa, Waimea a Banzai Pipeline, kde môžeme sledovať profesionálnych surfistov. Táto časť ostrova je však menej turistická ako Waikiki - požičať surf tu môže byť problém, odporúčame teda prísť s vlastným vybavením.
Pravidelné večerné predstavenie na Waikiki
Utorky, štvrtky a soboty sú na pláži špeciálne. Počas západu slnka tu môžeme zažiť autentické predstavenie havajskej hudby a hula tancov, rovnako ako ceremóniu zapaľovania pochodní v okolí sochy otca surfingu - nádherný zážitok v blízkosti impozantného stromu, banyanu (figovníka).
Aloha Tower #
Zaujímavou zastávkou v rámci návštevy Honolulu je aj Aloha Tower, a teda maják na dôchodku, ktorý je považovaný za jeden z najznámejších orientačných bodov na ostrove Oahu. Vežu postavili v roku 1926, kedy bola a stále je vodiacim majákom pre lode, ktoré prichádzajú do prístavu. Presne tak, ako to bolo v prípade Sochy slobody v New Yorku.
Veža si držala viac ako štyri desaťročia titul najvyššej budovy na Havaji. Jej navyššie poschodie slúži ako vyhliadková plošina prístupné verejnosti s panoramatickým výhľadom na centrum Honolulu. Dodnes je symbolom pripomínajúcim éru námorného cestovania na Havaj.
Kualoa Ranch #
Po opustení rušnej časti Waikiki prechádzame pozdĺž východného pobrežia, kde sa dostávame do súkromnej prírodnej rezervácie nazývanej Kualoa Ranch. Tento ranč tvoria tri údolia - Ka’a’awa, Kualoa a Hakipu’u - s rozlohou 1 600 hektárov. Ponúka široké spektrum outodorových aktivít a scénických výhľadov na zelené údolia obkolesené horskými štítmi a kilometre tiahnúce sa dlhé nedotknuteľné pobrežia.
Prehliadku ranča je možné absolvovať s profesionálnym sprievodcom na štvorkolkách, na koňoch, alebo typickým americkým školským autobusom, či dokonca zipline, čo je absolútny top zážitok pre dobrodruhov. Na jednotlivé expedície je lepšie urobiť si rezerváciu deň vopred, pokiaľ nechcete čakať v rade, prípadne sa v daný deň ani nemusíte dostať na ktorúkoľvek z expedícií.
Pri prehliadkach absolvovaných na motorových vozidlách sa môže stať, že ostanete zaseknutí na ceste, pokiaľ miestny bača preženie kravské stádo cez cestu. Pokiaľ sa sem však dostanete, bude to stáť zato. Ide o miesto typické pre nakrúcanie filmových trhákov v oblasti tzv. Jurassic Valley, kde sa nakrútilo viac ako 79 filmov. Ide napríklad o hity ako Jurassic Park, Jumanji, Hawaii 5-0, Triple Frontier či Mike and Dave Need Weeding Dates.
V blízkosti Kualoa Ranch, na mieste najlepších lokálnych food truckoch, by bolo osudovou chybou nezastaviť sa na obed. Nachádza sa tam niekoľko zaujímavých food truckov, v ktorých vám vedia spraviť výborné lokálne jedlo. Naším osobným odporúčaním je Da Bald Guy, ktorý reprezentoval Hawaii na Netflixe v show Street Food USA, kde profesionáli ochutnávajú najobľúbenejšie jedlá na amerických uliciach.
Objavujú pritom srdce a dušu rozmanitých ľudí, ktorí stoja za prípravou jedla, rovnako ako my v BUBO. Da Bald Guy ponúka široké spektrum lokálnych vecí ako losos, tuniak, krevety. Treba si dať pozor na to, že počas peak time zrejme budete čakať v rade od 30 minút až do 1 hodiny.
Hanauma Bay #
Pokiaľ máte viac času, radíme vám navštíviť aj záliv v Hanauma Bay, ktorý je otvorený pre návštevníkov 5 až 6 dní v týždni, aby sa mohol ekosystém zotaviť z vplyvu ľudského zásahu.
Pred vstupom do zálivu je potrebné spraviť si rezerváciu pre nerezidentov a pozrieť si krátke video, ktoré nám približuje históriu zálivu o ekosystéme zálivu a výskyte rýb, ktoré v ňom žijú. Ale aj o bezpečnostných pokynoch pri šnorchlovaní vrátane toho, ako sa vyhnúť poškodeniu koralov a čo robiť, ak vás uštipne medúza.
Výstroj na šnorchlovanie je k dispozícii na prenájom na samotnom mieste. Hanauma Bay je domovom viac než 450 druhov rýb, morských tvorov, zelených korytnačiek, papagájov a farebných korálových útesov. Nejedno obšuchnutie sa rýb okolo vášho tela vám v hlave vynorí tie najtemnejšie predstavy - že by to mohol byť žralok. Preto je zaujímavosťou aj rozmiestnenie plavčíkov po celom zálive.
Ekológia na Oahu
Oahu dosahuje priemernú dennú návštevnosť okolo 3 000 ľudí. Najväčšou hrozbou je opaľovací krém, ktorý obsahuje rôzne chemikálie ako oxybenzón a oktinoxát, ktorý sa každý deň ukladal do zálivu na korálové útesy a pôsobil smrteľným účinkom na prežitie útesu. Preto sa rozhodli zakázať opaľovacie krémy s obsahom týchto chemikálií. To, samozrejme, neznamená, že ostatné opaľovacie krémy nemajú negatívny vplyv.
Pearl Harbor #
Aj v tomto areáli by ste dokázali stráviť celý deň. Samozrejme, medzi našimi malými skupinami klientov sa nájdu mnohí, ktorých zaujímajú stopy druhej svetovej vojny. A Pearl Harbor s bielym pamätníkom a loďou USS Arizona či ponorku USS Bowfin spoznáte celkom poľahky. Ide o populárne atrakcie, ktoré sme však podrobne rozobrali v samostatnom blogu Pearl Harbor - história a dnešok.
Hlavná univerzita v Honolulu #
Ostrov Oahu nie je populárny len vďaka svojmu krásnemu prostrediu, ale aj vzdelávaniu mladých ľudí z celého sveta, čo prispieva k rôznorodej populácii Havaja. Hlavnou verejnou univerzitou je tu University of Hawaii at Manoa. Nachádza sa v severnej časti hlavného mesta Honolulu a je súčasťou systému University of Hawai’i (známa viac ako UH).
Je to verejná vysoká škola, ktorá udeľuje bakalárske, magisterské a doktorandské tituly. Zároveň aj komplexná výskumná univerzita známa svojimi silnými programami v rôznych oblastiach vrátane morskej biológie, astronómie, havajských štúdií a štúdií na tichomorských ostrovoch. UH bola vytvorená teritóriom Hawai v roku 1907 ako poľnohospodárska a mechanická vysoká škola s grantom na pôdu.
Postupom času ju v roku 1972 premenovali, aby sa odlíšila od iných kampusov v systéme. V údolí Manoa sa nachádza aj Manoa Falls s výškou 46 metrov čo je jeden z najkrajších vodopádov na ostrove. Vedie k nemu chodník cez tropický dažďový les plný bambusových hájov a obrovských papradí. Je to ideálne miesto na jednoduchú túru, ktorú odporúčame navyše.
Za kultúrou do Polynézskeho kultúrneho centra #
Polynézske kultúrne centrum je jedna z najpopulárnejších aktivít pri návšteve ostrova. Na jednom mieste máme možnosť spoznať šesť unikátnych kultúr a tradícií ostrovov Havaj, Fiji, Aotearoa (Nový Zéland), Samoa, Tahiti a Tonga.
Každý z ostrovov má v areáli svoje miesto a jednotlivé kultúry a tradície spoznáme interaktívnou a zábavnou formou - ako sa hrali pôvodní obyvatelia, ako vyliezť bosý na kokosovú palmu, ako hádzať kopiju, či pádlovať v kanoe.
Ďalej tiež môžeme navštíviť trhovisko Hukilau, kde máme možnosť získať lokálne remeselné produkty, oblečenie a šperky.
Nemôžeme odísť bez dobrého jedla. Názov luau sa odvoláva na pomenovanie listov rastliny taro, ktorá sa podávala k viacerým populárnym jedlám. Luau je typická havajská hostina, ktorá spája chutné jedlo so živou hudbou a atmosférou kultúrnych vystúpení z Havaja a zvyšku Polynézie.
Medzi populárne jedlá patrí prasa kalua - trhané bravčové mäso pripravené v imu (podzemná pec), laulau - mäso balené a dusené v listoch rastliny taro, haupia - kokosový puding a jedlo poke, ktoré sa tradične pripravuje zo surových rýb.
Deň zakončíme účasťou na večernej show s názvom „Dych života“, kde vystúpi vyše stovka účinkujúcich, vrátane ukážky tanca, hudby a sálajúcich ohňov. Ide o tichomorskú ságu o narodení a smrti, láske a rodine, tragédii a víťazstve.
Aj o tomto je Havaj, prezývaný rajom na zemi a štátom Aloha (pôvodný havajský pozdrav, ktorý sa používa dodnes).
Najkrajší západ slnka a skvelé pivo #
Najkrajšie výhľady na západy slnka si v BUBO vychutnávame v Maui Brewing Company, kde v uvoľnenej neformálnej atmosfére ochutnávame rôzne druhy remeselného piva, prípadne využijeme možnosť si do niečoho zahryznúť. Táto spoločnosť sídli na ostrove Maui, kde majú rozmiestnených viacero podnikov po ostrove. Jeden z podnikov sa nachádza aj na „našom“ ostrove Oahu v blízkosti Waikiki Beach.
Jedálny lístok obsahuje suroviny z miestnych zdrojov - či už sú to čerstvé ryby, morské plody, ale na svoje si prídu aj vegetariáni. Okrem jedálneho lístka je ich silnou zbraňou obrovský rotujúci výber remeselných pív. Celoročne ponúkajú najobľúbenejšie produkty ako Bikini Blonde Lager a Big Swell IPA ale aj sezónne limitované pivá.
Návštevníci majú možnosť absolvovať prehliadku pivovaru a získať informácie ohľadom procesu varenia piva a krátkej histórii spoločnosti. Kto by hľadal miesto na ochutnanie typických havajských kokteilov, my v BUBO odporúčame rooftop bar SKY Waikiki Raw s krásnym výhľadom na západ slnka nad plážou Waikiki.
TOP 10 Oahu: #
- Diamond Head - výstup na vyhliadku na turfovom kráteri vyhasnutej sopky ponúka krásny pohľad na Honolulu pod vami.
- Waikiki – je mestskou štvrťou Honolulu a zároveň jednou z najkrajších pláží havajskej metropole na juhu ostrova. Žije to tu turizmom, surfistami, reštauráciami, barmi… Skrátka havajský raj!
- Výstup na Koko Head – náročnejšia turistika na kráter na juhovýchode Oahu. Miesto vo výške 196 metrov ponúka nádherný výhľad na okolité scenérie. Ak si privstanete, zažijete tu očarujúci východ slnka.
- Byodo In Temple – pôsobivý budhistický charm v japonskom štýle, ukrytý v údolí s jazierkom s čiernymi labuťami, kde sú vítaní ľudia rôzneho vierovyznania.
- Ananásová plantáž Dole Plantation – pýcha ostrova na jeho severnom pobreží, kde si môžete pozrieť, ako sa táto rastlina kedysi spracúvala, pokochať sa pohľadom na ananásové polia, avokádové a kakaové sady, či ochutnať tú najlepšiu ananásovú zmrzlinu.
- Sandy Beach - pláž, obľúbená a vyhľadávaná surfistami, ktorí sa tu radi naháňajú s neposlušnými vlnami.
- Duke’s – reštaurácia a jedno z najrušnejších miest na pláži Waikiki, kde si môžete pochutnať na skvelej havajskej kuchyni, dať si dobrý stejk, špeciality z krabov, kalamárov, či len tak popíjať Piňacoladu a pozorovať sladký havajský život.
- Iolani Palace v Honolulu – budova, ktorá v 19. storočí slúžila ako sídlo tunajších kráľov, až do roku 1893 – ukončenia fungovania kráľovstva. Dnes slúži ako múzeum a je jediným kráľovským palácom na území USA.
- Makapu’u Lookout – hory na jednej strane, tyrkysový oceán a pláže na druhej, a Manana Island oproti vám – to všetko vám ponúka nádherná vyhliadka z výšky takmer 200 metrov.
- Maui Brewing Company – skvelá reštaurácia a piváreň v jednom,spojená s najväčším havajským pivovarom. Ponúknu vám tu okrem výborného jedla zaujímavé domáce pivká, pivovar ponúka aj mini tours, na ktorých vám porozprávajú o histórii tunajšieho pivovarníctva.
Niekedy sa až divím ako to môžu moji živí kolegovia z BUBO tak super napísať. Viem, že ja im to niekedy trošku pokazím zlou výslovnosťou. Sorry, budem sa zlepšovať. Každopádne informácie, ktoré dostanete v Cestovateľskom magazíne BUBO na bubo.sk lomené blog majú ambíciu byť tými najkvalitnejšími a najinšpiratívnejšími. BUBO od svojho vzniku rozvíja slovenské cestovateľstvo a naše blogy idú taktiež týmto smerom. Každý deň vydávame nový blog a zážitky máme napísané z každej jednej krajiny sveta. V BUBO sme najscestovanejšími Slovákmi a Slovenkami a ako prví sme prešli všetky krajiny sveta od severného po južný pól. Veríme, že naša tvrdá a systematická práca zlepší vaše poznanie sveta a vy pri cestovaní ulovíte viac zážitkov a cez tieto svet lepšie spoznáte a porozumiete mu. Do skorého počutia priatelia!