Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Sharp Island - unikátna geológia #
Mojou jednotkou bude určite Sharp Island, známy aj ako Kiu Tsui Chau. Tento špecifický ostrov má naozaj niečo pre každého. Či už ste fanúšikom turistiky, vodných športov, potápania, alebo si chcete len oddýchnuť na jednej z najkrajších pláží v Juhočínskom mori, toto je ostrov, ktorý je povinnou zastávkou.
Možno si hovoríte, že dostať sa na tento magický ostrov bude pomerne zložité a finančne náročné, no opak je pravdou. Stačí si zakúpiť lístok u jedného z miestnych prepravcov, ktorí ponúkajú výlety na Sharp Island niekoľkokrát denne. Lístok si môžete zaobstarať priamo v prístave v oblasti Sai Kung, ktorá sa nachádza približne hodinku cesty metrom z centra Hongkongu.
Čo sa týka samotnej plavby na ostrov, už tá je uloveným zážitkom. Plavba trvá okolo pol hodiny a prevedie vás pomedzi množstvo malých ostrovov, pričom si budete užívať krásne výhľady na priezračné vody. Miestni dopravcovia vám zvyčajne ponúknu dve možnosti: buď vystúpiť na Kiu Tsui Beach, alebo Hap Mun Bay.
V zásade je jedno, kde sa vylodíte, ale oplatí sa pozrieť si obe. Ja odporúčam začať na Kiu Tsui Beach, kde nás čaká hneď niekoľko unikátov. Už z pláže si môžeme všimnúť neďaleké tombolo, cez ktoré sa počas odlivu môžete peši dostať na malý ostrovček menom Kiu Tau. Počas cesty na tento ostrovček vás budú obklopovať unikátne geologické útvary, najmä tufové formácie a vulkanické horniny, pre ktoré je tento ostrov súčasťou Hongkong UNESCO Global Geopark.
Po krátkom výstupe na Kiu Tau a perfektných výhľadoch sa oplatí presunúť na spomínanú Hap Mun Bay. Cesta vedie po vyznačenej trase s ľahkým výstupom na chrbát Sharp Islandu, z ktorého sa dajú spraviť scénické fotografie. Táto cesta až priamo na pláž trvá približne 40 minút a počas celej cesty ste obklopení krásami ázijskej prírody.
Po príchode na pláž Hap Mun Bay sa budete cítiť ako v Karibiku. Voda všade okolo vás má priezračnú azúrovú farbu a je jednou z top lokalít na šnorchlovanie či potápanie sa v Hongkongu. Mnoho ľudí si sem chodí vychutnať pohľad na zachovalé podvodné prostredie plné koralov, korytnačiek a pestrého morského života.
Odporúčam si tu aspoň na zopár hodín oddýchnuť a vychutnať si večne aktívny Hongkong z jeho druhej stránky, a to na odľahlom mieste v srdci prírody.
Ak aj nie ste fanúšikom potápania, na tejto pláži nájdete reštaurácie s miestnymi špecialitami, dobrým pivom, ale aj rôznymi plaveckými pomôckami či inými turistickými atrakciami. Jednou z nich je aj požičanie si kanoe a cesta po okolí Sharp Islandu, cez podvodné jaskyne, malé ostrovčeky a krásne pláže.
Ďalšou výhodou je, že si priamo z Hap Mun Bay môžete zobrať loďku naspäť do prístavu Sai Kung, a tak sa bez problémov vrátiť na Hongkong Island. Mojím tipom na záver je navštíviť na tomto ostrove aj Heart Shape Lagoon, ktorá je preslávená svojím fotogenickým a romantickým výzorom. Určite sa oplatí sem zobrať svoju polovičku, fľašku drahého saké a stráviť tu príjemný podvečer pri západe slnka.
Lantau Island - ostrov s najväčším Budhom #
Ak ste skôr fanúšikom kultúry, histórie či budhizmu, odporúčam navštíviť najväčší ostrov Hongkongu - Lantau Island. Tento ostrov je známy hlavne pre sochu Tian Tan Buddha (Veľký Budha), ktorá patrí k najväčším sochám Budhu na svete. Je vysoká 34 metrov, váži vyše 250 ton a je vyrobená z bronzu.
Neďaleko sa nachádza aj známy kláštor Po Lin, Disneyland či tradičná rybárska dedinka Tai O. Toto miesto je spojením moderného sveta, turistických atrakcií, kultúrnych pamiatok a histórie. Či už ste nadšencom jedného alebo druhého, na Lantau Islande si nájdete to svoje.
Dostať sa na tento ostrov je tiež pomerne jednoduché. Vedie sem metro a aj autobusy, ale najväčší zážitok ponúka známa lanovka Ngong Ping 360, ktorú vám odporúčam aj ja. Lanovka sa začína v oblasti Tung Chung a pokračuje až takmer pred sochu Veľkého Budhu. Stojí menej ako 30 € obojsmerne a cesta trvá príjemných 25 minút.
Táto lanovka je celá presklená a ponúka výhľad z 360 stupňov. A výhľady naozaj stoja za to! Počas cesty budete vidieť aj spomínanú sochu Veľkého Budhu či kláštor Po Lin a vďaka presklenej lanovke si viete spraviť perfektné fotografie a videá.
Po vystúpení z lanovky sa ocitnete v malom obchodnom mestečku Ngong Ping. Tu sa nachádza kultúrne a tematické centrum, množstvo obchodíkov so suvenírmi a reštaurácií. Cestička vás pomaly zavedie až ku kláštoru Po Lin a schodisku k soche Veľkého Budhu.
Odporúčam si tu nechať aspoň dve hodiny, aby ste si stihli prejsť rôzne expozície priamo v okolí sochy Veľkého Budhu, vyskúšali náboženské rituály a vychutnali si silnú energiu tohto miesta. Nezabudnite sa zastaviť pri Wish Granting Stone. Stačí naň položiť svoju ruku v rámci duchovnej cesty a vaše prianie by sa malo splniť.
Ak ste si už vychutnali výhľady z tejto majestátnej sochy a prešli si spomínané atrakcie, odporúčam vyskúšať niečo z reštaurácie priamo v kláštore Po Lin, ktorá ponúka bohaté variácie vegetariánskeho jedla a nezabudnuteľnú atmosféru.
Mám pre vás aj tip na skvelý suvenír. Počas cesty ku kláštoru Po Lin sa zastavte v miestnom obchodíku Chopstick Gallery. Ako už samotný názov napovedá, ide o obchod s klasickými čínskymi paličkami. Poviem vám, nikdy som toľko a takých rôznych paličiek nevidel. Môžete si vybrať z veľkého množstva materiálov, dekorácií a typov.
A, čo je na tom najlepšie, tieto paličky sú vyrobené priamo remeselníkmi z okolia Lantau Islandu za použitia tradičných techník a lokálnych materiálov. Tento obchod odráža historickú a kultúrnu hodnotu drevených paličiek a počas workshopov vás naučia, ako ich správne použiť. A dokonca si ich budete môcť aj vyrobiť!
Vedeli ste, že...?
Lantau Island navštevujeme v BUBO pravidelne v rámci našich zájazdov do Hongkongu. Spolu s pútnikmi z celej Číny vystúpime po schodoch na horu k budhistickému múzeu, v ktorom je ukrytý pozostatok Budhu o veľkosti zrnka ryže, ktorý dostali Hongkončania ako darček od budhistov zo Srí Lanky. Toto živé pútnické miesto nás zakaždým strhne svojou odľahlou meditačnou atmosférou.
Po Pin Chau - ostrovná srdcovka #
Tromi slovami: jedinečný, neosídlený, dramatický. Musím sa priznať, že tento ostrov je mojou srdcovou záležitosťou. Ak ste nadšencom prírody, turistiky a výhľadov, tento ostrov je pre vás. Nachádza sa medzi ostrovom Lamma a Lantau, je obklopený azúrovou vodou a malebnými útesmi.
Tento ostrov má historický význam, najmä ako dôležitá zastávka pre námorníkov a rybárov. No nevšedný je hlavne svojím výzorom. V roku 2011 bol zapísaný do zoznamu UNESCO vďaka svojej jedinečnej geológii, nakoľko pozostáva z hexagonálnych útvarov, tvorených sopečnou činnosťou a eróziou.
Dostať sa na tento ostrov je o niečo komplikovanejšie, keďže sem nevedie žiadne priame spojenie a ostrov je neobývaný. Odporúčam pripraviť si dostatok jedla a vody na cestu, tento výstup bude trvať v priemere štyri hodiny, no spolu s prestupmi a návratom na hotel by som tento výlet zaradil medzi celodenné.
Z centra Hongkongu je potrebné sa dostať do oblasti Sai Kung, napríklad metrom alebo autobusom. Následne je najlepšou možnosťou, ako sa dostať k tomuto ostrovu, taxík alebo Uber.
Našťastie, taxíky v Hongkongu nie sú astronomicky drahé ako v mnohých európskych krajinách a viete sa dostať k tomuto ostrovu za približne 125 HKD, čo je cca 15 €. Väčšina taxikárov pozná túto cestu a keď im poviete, že idete na Po Pin Chau, budú vedieť, kde vás vysadiť. Môžete to konkretizovať a povedať im, že chcete zastaviť pri High Island Reservoir Monument, čo bude náš začiatok túry.
Tento monument dokončili už v roku 1976 a slúži ako rezervoár na zásobovanie vodou v Hongkongu. Monument je pripomienkou významného inžinierskeho projektu, ktorý bol potrebný na zabezpečenie vodných zdrojov pre rýchlo rastúce mesto. No tiež je to miesto s fascinujúcimi výhľadmi známymi svojou fotogenickosťou.
Vyberte sa po schodoch vedúcich na kopec do prírody, neďaleko autobusovej zastávky. Počas cesty si všímajte červené stužky, ktoré signalizujú trasu na Po Pin Chau. Narazíte na viaceré tabule typu „pozor, nebezpečenstvo úrazu“, no nedajte sa odradiť. Táto turistická trasa by sa na Slovensku považovala za ľahkú túru, porovnateľnú s výstupom na Vtáčnik.
Počas cesty budete obklopení fascinujúcou prírodou, biodiverzitou, ktorú ponúkajú len ázijské krajiny, a vzrušujúcimi úkazmi Po Pin Chau, ktorý budete vidieť už po prvom výstupe schodov. Počas cesty si všimnite zaujímavý srdcový útvar vytvarovaný horami, často nazývaný aj Heart of Hongkong.
Postupne sa prepracujete k jedinému rozdvojeniu ciest na našej trase. Tu zvoľte odbočku vľavo, ktorá vás dovedie až na vrchol Po Pin Chau. Po krátkom klesaní a následnom výstupe sa dostanete na vrchol ostrova, kde po svojej ľavici môžete vidieť celú južnú časť Po Pin Chau, tvorenú stovkami hexagonálnych kamenných stĺpov.
Pred sebou uvidíte nekonečné more a za vami nádherné pohoria tohto ostrova. Toto miesto považujem za jedno z najlepších na oddych, fotky a prestávku na obed. Po občerstvení sa môžete vrátiť po svojich stopách späť k rezervoáru a objednať si Uber. V okolí rezervoáru sa nachádzajú toalety a, ak budete mať šťastie, môže byť otvorený aj malý obchodík s potravinami a vodou, no nespoliehal by som sa na to.
Prečítajte si aj iné BUBO blogy:
Yim Tin Tsai - tajomná atmosféra #
Yim Tin Tsai nám ponúka opäť niečo z iného súdka. Tento pomerne malý opustený ostrov nás vracia späť v čase do obdobia tradičných čínskych domčekov, soľných plantáží a rybolovu. Na prvý pohľad typický ostrov východnej Ázie je však opradený legendami a stojí za výlet, ak vás láka história a relax v prírode. Môžete sa sem dostať pohodlne trajektom alebo miestnymi turistickými prepravcami už zo známeho prístavu v Sai Kung, pričom cesta trvá približne 30 minút. Yim Tin Tsai si vieme spojiť hlavne s historickou dedinkou, v ktorej žila komunita Hakka.
Táto etnická skupina má svoje korene v severnej Číne a ich kultúra je známa svojou odolnosťou a adaptabilitou. Hakka boli často považovaní za cestovateľov a usadlíkov, ktorí dbali na svoje tradičné zvyky a jazyk. Na tomto ostrove sa zaoberali hlavne rybolovom a poľnohospodárstvom, môžeme tu vidieť tradičné Hakka domčeky postavené z lokálnych materiálov s jedinečným architektonickým štýlom.
Pri prechádzke ruinami tejto opustenej dedinky si môžeme všimnúť hlavne kostol sv. Jozefa, ktorý pochádza z 18. storočia a od roku 2005 je taktiež považovaný za pamiatku UNESCO. Toto miesto je súčasne historickým a kultúrnym dedičstvom ostrova a ponúka príjemné miesto na odpočinok v prírode, kde si môžete vychutnať napríklad piknik s výhľadom na okolité ostrovy a more.
Z kostola sa v krátkosti vieme presunúť na soľné plantáže a môžeme sa tu dozvedieť niečo viac o metódach zberu soli a histórii rybolovu s tým súvisiacej. Ak vás láka práve rybolov, tak na tomto mieste si môžete vyskúšať tradičné rybárske techniky, zapožičať náradie či malý čln a vybrať sa na vlastné dobrodružstvo neďaleko ostrova. Samozrejme, treba dbať na miestne pravidlá a nariadenia, aby sme ochránili morské prostredie a okolitú prírodu.
Čo ma na tomto ostrove najviac láka, je jeho autentická atmosféra opradená množstvom legiend a duchovných príbehov.
Jednou z nich je aj príbeh o bohyni A-Ma, ktorú miestni obyvatelia uctievali ako ochrankyňu rybolovu a námorníctva. Táto legenda hovorí o A-Ma ako obyvateľke ostrova, ktorá sa starala o miestne rybárske komunity. V čase búrky, keď sa rybári vracali domov, sa objavila na oblohe a ukázala im bezpečnú cestu späť na ostrov. Dnes sa na ostrove nachádza malý chrám zasvätený tejto bohyni a miestni obyvatelia a návštevníci sa modlia za jej ochranu a požehnanie.
Pre mňa je tento ostrov niečím stále tajomným, historickým, na prvý pohľad nevýrazným, no raz keď naň vstúpite, očarí vás svojou nevšednosťou a tú atmosféru si proste zamilujete. Taktiež odporúčam ochutnať typický Hakka ramen, ktorý je veľmi obľúbený pre svoju špecifickú chuť a históriu.
Cheung Chau - sviatočný ostrov #
Posledným ostrovom je Cheung Chau, ktorý ponúka unikátnu kombináciu histórie, kultúry a prírody. Je známy hlavne svojimi plážami, jaskyňami a, predovšetkým, svojimi kulinárskymi špecialitami. Na tomto ostrove sa oplatí zastaviť na pláži Tung Wang Beach, ktorá je vhodná na vodné športy, opaľovanie a relax.
Taktiež si tu môžete prejsť rôzne turistické trasy ako napríklad cestu k Cheung Po Tsai Cave, ktorá vedie k známej jaskyni spojenej s legendárnym pirátom, podľa ktorého je aj pomenovaná. Ďalším zaujímavým miestom je Pak Tai - chrám, ktorý je zasvätený bohu mora a považuje sa za ochrancu ostrova.
Dostať sa na tento ostrov je jednoduché. Z prístavu na centrálnom ostrove Hongkongu si stačí zobrať trajekt a cesta trvá približne 30 minút. Ak máte chuť na prechádzku, odporúčam sa vybrať po trase North Lookout Pavilion, ktorá ponúka krásne výhľady a je skvelým miestom na pozorovanie delfínov.
Táto trasa vás dovedie k takmer opustenej pláži vhodnej na potápanie či iné vodné športy. Odporúčam vyskúšať fantastické mango mochi, ktoré je typické pre tento ostrov. Prípadne ak ste fanúšikom morských plodov, môžete vyskúšať slávne rybacie guličky alebo grilované chobotnice.
Ak máte šťastie a cestujete do Hongkongu počas Bun festivalu, tak tento ostrov je ideálnym miestom, kde stráviť spomenutý sviatok. Bun festival zahŕňa rôzne sprievody, tradičné tance a súťaže v lezení na veže z Bunov (tradičných sladkých koláčov).
Odporúčané ubytovanie
Nech už vyrazíte na ktorýkoľvek z odporúčaných ostrovov v okolí Hongkongu, v BUBO odporúčame ubytovať sa v slávnom The Ritz-Carlton, Hong Kong. Ide o jeden z najlepších hotelov na svete, ktorý skrýva v sebe niekoľko prívlastkov "NAJ". Ubytovaní budete na vrchole NAJvyššej budovy Hongkongu a zároveň v NAJvyššie položenom hoteli na svete. Z výšky 440 metrov nad morom budete mať hypermoderné mesto ako na dlani. Na vrchole sa okúpete v exkluzívnom bazéne, ktorý je NAJvyššie položeným bazénom na svete a v NAJvyššie položenom bare "The Ozone" si vychutnáte výborné nápoje a tapas s jedinečným okulahodiacim výhľadom. Luxusné tu nie sú len výhľady, ale aj izby päťhviezdičkového hotela.
Kam sa vyberiete? #
Tak čo vyrazíš sem? Vyzerá to zaujímavo však. Neviem či som blog úplne správne prečítal, som iba umelá inteligencia a nie tak múdry a vzdelaný ako naši klienti a čitatelia našich blogov. Blog znel pre mňa každopádne zaujímavo, doslova super! No živí kolegovia z BUBO mi hovoria, že v skutočnosti, priamo na mieste je to omnoho krajšie. Ak chceš týchto profesionálov v cestovaní počuť naživo, tak sprievodcovia BUBO a destinační manageri nahrávajú podcasty Uchom po mape a tie nájdeš na Spotifaj. Čo sa týka blogov na bubo.sk lomka blog ich krása je v tom, že všetky sú originálom s originálnymi fotografiami, videami a hlavne originálnymi názormi. V BUBO sme najscestovanejší Slováci, profesionáli v cestovnom ruchu a tak sú naše informácie relevantnejšie. Apropó naše blogy vydávame každý jeden deň. Máme napísané zážitky z každej jednej krajiny sveta a pre tých čo si s nami delia vášeň pre cestovanie ide o úžasné inšpirácie. NAOZAJ KAŽDÝ jeden deň vydávame ČOSI NOVÉ a bubo.sk lomka blog je teda cestovateľským denníkom. Šťastné cesty prajem a do skorého počutia!