Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Obsah
Čína je rozlohou bezmála rovnako veľká ako Európa až po Ural. Naše najobľúbenejšie zájazdy vyrážajú na trase: Taiwan, Hongkong, Macao, Šanghaj, Si’An a Peking, kde končíme v Zakázanom meste a na Veľkom čínskom múre. Dobrodružnejšie ladení klienti s nami už tri desaťročia vyrážajú do Tibetu.
Teraz sa ale vydáme do neznáma, juhom Číny od západu na východ a naozaj prejdeme väčšinu toho najkrajšieho. Okrem najpôsobivejšieho mesta a dych vyrážajúcej prírody vám na konci dám tip, ako na dovolenke ušetriť, ba dokonca ju mať (ak ste šikovní) zadarmo.
Verím, že vás prekvapím a navnadím na oblasti Číny, ktoré ešte nie sú na Slovensku známe.
10. miesto: Kunming – mesto kvetov
10. miesto: Kunming – mesto kvetov #
Začínam v pomerne málo známom meste Kunming (po našom Kchun-ming), hlavnom meste provincie Junnan, ktoré leží pri obratníku Raka. Ide o „mestečko“ s 9 miliónmi obyvateľov, ktoré vyvracia predstavy o neekologickej Číne.
Mesto večnej jari, mesto kvetov, kde za 10 kilogramov ruží zaplatíte len jedno euro. Stojím v centre mesta, nadýcham sa čerstvého a príjemného vzduchu a nepočujem žiaden ruch vozidiel – všetky sú elektrické, vrátane autobusov, ktoré často jazdia autonómne. Čína má dnes 50 až 60 značiek elektromobilov.
V Kunmingu strávim tri dni, pretože chcem pre našich klientov prebádať mesto a jeho okolie, aby som zistil, čo sa oplatí vidieť a čo nie. Často až na druhý pokus zistíte, že chcete navštíviť ešte niečo ďalšie, no ak to nemáte vopred objednané, už to nemusí byť možné.
Kunming ponúka nádherné parky okolo taoistických chrámov. My sa vydávame na sever od mesta do najkrajšieho – do Zlatého chrámu v parku Jindian. V skutočnosti nejde o zlatý chrám, ale o bronzový, no ide o najväčší bronzový chrám v celej Číne. Na chrám si nechávame celý deň, takže máme dostatok času. Zaparkujeme na parkovisku nižšie a vyjdeme do rozsiahleho parku ku chrámu, ktorý bol postavený v roku 1602.
Najvýznamnejšou atrakciou, ktorú sa oplatí v okolí Kunmingu zažiť, je kamenný les v Šilline. Nachádza sa asi dve hodiny jazdy po slušnej diaľnici, čo je v rámci obrovskej Číny len kúsok. Lístky máme vopred zakúpené na každé meno, a po príchode na parkovisko presadáme do elektrických autíčok. Do národného parku vstupujeme na pas – lístky slúžia ako doklad. Ak by sme nemali vstup vybavený vopred, nedostali by sme sa dnu. V cene máme aj jazdu elektrickými autíčkami po parku, čo je výhodné, pretože Kamenný les má rozlohu až 500 km².
Niečo podobné som videl na Madagaskare – známe Tsingy de Bemaraha – a v oboch prípadoch ide o prírodný zázrak. Prepletáme sa medzi skaliskami, no zároveň obdivujeme aj rastlinstvo v krásne upravenom národnom parku. Zídeme na jeho najnižší bod a vyjdeme aj na najvyšší, odkiaľ si vychutnávame nádherné „dronové“ výhľady. Vápencové ihly kamenného lesa sú pod patronátom UNESCO.
V Kunmingu sa stretávajú kontrasty: na jednej strane 270 miliónov rokov starý kamenný les a na druhej strane najnovšie výdobytky civilizácie. V našom hoteli ma dokonca do izby sprevádzal robot, ktorý mi neskôr (ako pozornosť hotela pre vzácnych hostí) doručil aj druhú večeru.
9. miesto: Lijiang – najkrajšie mesto Číny
9. miesto: Lijiang – najkrajšie mesto Číny #
Lijiang (po našom Li-ťiang) je mesto, o ktorom ste možno ešte nepočuli, no nielen Google ho považuje za najkrajšie mesto Číny.
Li-ťiang leží vo výške 2 400 metrov nad morom na úpätí Himalájí. Reklamy na toto mestečko vidíte už na letiskách a po Kunmingu je to druhé mesto, ktoré navštívime.
Drevené domy, mlynské kolesá a úzke, krivolaké uličky lemujúce riečky. Mnohí prirovnávajú Li-ťiang k Benátkam, mne však pripomína skôr japonské Kjóto. Li-ťiang je veľkým prekvapením, mestom, ktoré si jednoducho nemôžete nezamilovať.
Na našom zájazde najkrajšou Čínou si veľmi dávame záležať na kvalitnej strave a hoteloch. V Li-ťiangu máme hotely so 4 a 5 hviezdičkami, pričom ide hlavne o butikové hotely. Náš hotel je nádhernou drevenou stavbou, ktorú si často fotografujú aj ostatní turisti.
Organizujeme sem cesty v malej skupine od 6 do 16 klientov, takže sa pohodlne zmestíme aj do týchto tradičných hotelov. Večer sa v meste zapaľujú ohne, domáci tancujú a spievajú. Návštevníci tu nájdu tisíce obchodíkov. Ste akokeby v čínskej rozprávke.
Aj keď ste o Li-ťiangu možno nikdy nepočuli, je to absolútna topka a jeho prívlastok „najkrajšie mesto Číny“ určite potvrdíte.
8. miesto: Roklina tigrieho skoku
8. miesto: Roklina tigrieho skoku #
Li-ťiang bolo najkrajšie mesto Číny, a teraz navštívime aj najkrajšiu prírodu tejto krajiny. Nad mestom Li-ťiang sa vypína Zasnežený vrch Jadeitového draka, ktorý je považovaný za najjužnejší vrch celej Ázie s trvalým zaľadnením. Naším prenajatým autobusom vyrážame na sever, obchádzame tento majestátny vrch, pričom cesta sa postupne zužuje a ponúka neuveriteľne scénické výhľady.
Na malom území tu pretekajú paralelne tri rieky: Salween, Mekong a Yangtze (Jang-c’-ťiang). Naša cesta vedie práve k tej najväčšej – Jang-c’-ťiang, nazývanej aj Dlhá rieka. Táto tretia najdlhšia rieka sveta (po Níle a Amazonke) a najväčšia rieka Ázie nás privádza do Rokliny tigrieho skoku.
Práve tu je Jang-c’-ťiang najužšia a uprostred rieky sa nachádza obrovská skala, kadiaľ údajne tiger rieku preskočil. Toto miesto je ideálne na nádherný trekking popri jednom z najhlbších kaňonov sveta, ktorý je dvakrát hlbší než Grand Canyon v Arizone.
Roklina tigrieho skoku je dvakrát hlbšia než Grand Canyon. Ľuboš Fellner
Roklinu vytvorila rieka Jang-c’-ťiang, podobne ako Grand Canyon rieka Colorado. Príroda je tu úchvatná a drsná – dole divoká rieka, hore zasnežené Himaláje. Výstup späť z rokliny po schodoch bol pre mňa zážitkom.
Príroda všade navôkol doslova žije a ohromuje svojou krásou. Celý zájazd Najkrajšia Čína máme však rozdelený na aktivity pre fyzicky zdatnejších účastníkov, ale vždy myslíme aj na tých, ktorí majú zdravotné obmedzenia. Napríklad pri výstupe z rokliny majú možnosť využiť eskalátory.
Ja som sa rozhodol zísť k rieke po približne 800 schodoch, no mnohí z našej skupiny využili práve pohodlný eskalátor. Takto máme celý program premyslený, aby si ho mohli užiť starí rodičia aj vnúčatá, a každý uloví maximálny zážitok.
Divoká rieka, zasnežené Himaláje a my už vstupujeme do oblasti, kde väčšinu obyvateľstva tvoria Tibeťania. Práve tu ochutnáme na obed tradičné jedlo z jaka.
Po obede sa otáčame na juh. Provincia Junnan, osemkrát väčšia než Slovensko, má najväčšiu geografickú rozmanitosť zo všetkých provincií Číny. Od zasnežených vrchov vysokých 6 740 metrov klesá krajina (na relatívne malom území) až do tropickej džungle plnej slonov a opíc. Junnan je známy aj najväčšou rozmanitosťou flóry a fauny – rastie tu 19 000 druhov rastlín a viac než 100 druhov orchideí. Kvety tu dokonca využívajú aj v kuchyni – robia z nich šaláty alebo ich dávajú ako plnku do koláčov. A my to, samozrejme, ochutnáme!
Prečítajte si aj blog:
7. miesto: Rodisko čaju
7. miesto: Rodisko čaju #
Junnan navštívilo len minimum Slovákov, no my sem cestujeme už 15 rokov. Dôvodom je aj fakt, že práve tu vznikol čaj, ktorý sa dodnes považuje za najlepší. Čím sa odlišuje kvalitný čaj?
Legenda hovorí, že čínsky cisár objavil čaj pred približne 4 700 rokmi, a dnes je Čína jednoznačne najväčším producentom čaju na svete. Čaj je zároveň najkonzumovanejším nápojom na svete.
S dobrým čajom je to ako s kvalitnou kávou či vínom – áno, my vás naučíme rozoznávať druhy čajov a správne ich pripravovať. Zastavíme sa na čajových plantážach a okrem zeleného, čierneho čaju či polofermentovaného oolongu si v Junnane predstavíme aj čaj Pu-erh.
Nepočuli ste o ňom? Ide o jeden z najluxusnejších čajov sveta a v poslednom čase sa lekári zhodujú, že patrí medzi najzdravšie. Znižuje cholesterol, cukor, je ideálny na chudnutie, a preto ho pijem aj ja – práve teraz, keď pre vás píšem tento blog.
Práve Junnanom prechádzala takzvaná Južná hodvábna cesta, známa aj ako Cesta čaju a koní, ktorá viedla z Indického subkontinentu až do Tibetu. Na tejto ceste sa obchodovalo s čajom Pu-erh, ktorý sa prevážal vo forme bochníkov, koláčov či tehál.
Ak si tento čaj kúpite, vydrží vám pokojne aj 100 rokov a jeho cena stále rastie, takže môžeme hovoriť o „investičnom čaji.“ Je však zároveň veľmi prospešný pre zdravie, a preto je náš zájazd po najkrajších miestach Číny aj ozdravovacím.
Všetky cesty s BUBO sa riadia princípmi kalokagatie – rozvojom ducha aj tela. Táto cesta nie je výnimkou.
Odporúčame blog:
6. miesto: Dali – kráľovské mesto
6. miesto: Dali – kráľovské mesto #
Dali je mojím najobľúbenejším mestom juhu Číny. Možno preto, že Dali bolo dlho mojím snom. Alebo preto, že mesto položené pri jazere Erhai (názov odvodený od tvaru jazera pripomínajúceho ucho) bolo stáročia hlavným mestom samostatnej ríše, ktorá zahŕňala sever Mjanmarska, Laosu aj severného Vietnamu.
Tieto „nedostupné“ miesta mám veľmi rád. Dali mi nepripadá ako typická Čína – hovorilo sa tu „Hory sú vysoké, cisár je ďaleko“ – skôr ako mesto v juhovýchodnej Ázii. Zároveň však bolo hlavným mestom, kam prúdilo bohatstvo, čo sa dodnes prejavuje na jeho architektúre aj kultivovanosti obyvateľov.
Čína nielen rýchlo buduje svoju budúcnosť, ale aj obnovuje minulosť – pokojne zbúrajú niečo staré a postavia „to staré“ nanovo. Dali je však stále originál.
Hory sú vysoké, cisár je ďaleko. hovorilo sa o Dali
Do kráľovstva Dali kedysi čínske dynastie posielali nepohodlnú šľachtu. Dnes je Dali hitom pre „vyhorených“ manažérov zo Šanghaja. Chcem tým povedať, že v Dali boli vždy peniaze aj vkus, no zároveň akási umelecká vzbura proti centrálnemu systému.
Dali, aj keď bolo vždy propagátorom budhizmu, je ako mesto postavené podľa filozofie Feng Šuej – medzi jazerom a krásnymi horami. Má stovky kaviarní, kamenné veže, kostoly a pravouhlé uličky kráľovského mesta. Keď sme úžasný obed zapíjali pivom Dali, majiteľka reštaurácie si nás nakrúcala a pridávala na svoj TikTok. Boli sme naozaj vzácnou návštevou.
Nočné Dali je plné červených a žltých lampiónov, obchodíkov a reštaurácií. Je nádherné. Kmene žijúce v okolí Dali mi pripomínajú kmene Zlatého trojuholníka, a keď sa rozprávam s domácimi, hovoria mi, že ich dedo sa okrem transportu čaju živil aj prevozom ópia. Mnohé dedinské domy sú obrovské a bohaté, čo ukazuje, akú silu mal obchod smerujúci do Tibetu.
Tri pagody Dali sú jednou z najkrajších pamiatok celej Ázie. Už som spomínal Feng Šuej, a toto je ukážka jeho dokonalosti. Pagoda vysoká neuveriteľných 70 metrov je pôvodná a pochádza z 9. storočia.
V Dali musíte mať vlastnú dopravu, inak neuvidíte nič. Tri pagody sú značne vzdialené od starého mesta. Ak sa už nachádzate v komplexe, odporúčam aspoň dve jazdy elektrobusom – vyviezť sa hore a potom zísť dole. Taký rozsiahly je tento budhistický komplex.
Dali je celkovo extrémne rozľahlé. Náš hotel sa nachádza v starom meste – čo je dôležité, lebo nové Dali je od starého vzdialené asi dve hodiny taxíkom. Čína má jednoducho iné rozmery, a ak sa nevyznáte, môžete mať smolu.
Mestečko Dali nie je také turistické ako Li-ťiang, čo miestni pravdepodobne robia zámerne. Mne sa Dali páči najviac, ale aj pre vás bude určite jedným z najkrajších miest celej Číny – je to obrovské prekvapenie!
5. miesto: Huangguoshu – najväčší vodopád Ázie
5. miesto: Huangguoshu – najväčší vodopád Ázie #
Vodopád Mliečnej dráhy v provincii Guizhou nie je taký známy ako Niagara, Viktóriine vodopády či Iguazu. Nachádza sa v najchudobnejšej provincii Číny, asi dve hodiny od jej hlavného mesta Guijang a hodinu od mesta Anšun. Dôvodom jeho nižšej známosti je nedostupnosť, no vodopád Huangguoshu je nádherný, zasadený v hustých lesoch.
Je situovaný v národnom parku – na obrovskej ploche, kde sa presúvate elektroautami. Potom prejdete lesom bonsajov, ktoré sú také nádherné, až prisahám, že krajšie som ešte nikdy v živote nevidel. Následne pokračujete bambusovými lesmi. V Číne rastie vyše 1 000 druhov bambusov a niektoré z nich dorastajú rýchlosťou až 90 cm za deň.
Na vodopád sa môžete pozerať z rôznych uhlov, vrátane visutých mostov, a je to skutočne nezabudnuteľný zážitok. Je Huangguoshu najväčším vodopádom v Ázii? Miestni to sväto-sväte tvrdia, no, samozrejme, závisí to od množstva vody.
My sme ho videli v čase najväčšieho sucha, a aj tak bol pôsobivý. Jeden náš klient, značne scestovaný človek, mi povedal, že preňho to bol najkrajší vodopád, aký kedy videl. A to už videl veľa.
U nás je tento čínsky vodopád neznámy, no Čína ho považuje za päťhviezdičkovú destináciu. Takmer žiaden Slovák ho zatiaľ nevidel. Logistika, ako sa sem dostať, je pomerne náročná, no my ju máme zvládnutú. Tak máte stále jedinečnú šancu byť medzi prvými Európanmi, ktorí ho uvidia!
Pozrite si náš unikátny rebríček:
4. miesto: Plavba po rieke Li
4. miesto: Plavba po rieke Li #
Môže byť niečo prírodne krajšie než Huangguoshu? Naša cesta neustále graduje a my sa presúvame k najznámejším prírodným scenériám celej Číny – do okolia mesta Guilin (Kuej-lin) v provincii Guangxi.
Vápencové homole, ktoré sa týčia nad riekou Li, patria medzi ikonické motívy čínskych obrazov. Hovorí sa, že tieto homole „plávajú“ na rieke, po ktorej sa budeme plaviť aj my. Naša luxusná loď nás vezme po celom splavnom úseku až do mestečka Jang-šuo (Yangshuo). Práve z paluby lode je možné najlepšie vychutnať si romantickú a rozprávkovú krajinu tejto oblasti.
Rieka Li je zelená ako hodváb, kopce na nej plávajú ako nefritové vlnenie, modrá obloha sa zrkadlí na vode a slnko jemne presvitá cez hmlu. čínska báseň
Je to naozaj ohromný zážitok. Navyše sa naším prenajatým autobusom presunieme do najkrajšej oblasti vrchov, do mestečka Xingping, ktoré nájdete aj na 20-yuanovej bankovke. Cesta tam trvá asi hodinu a pol a vedie cez nádherné zelené ryžové polia.
Mierime do oblasti, kde aj dnes nájdete tradičných rybárov s kormoránmi. Čínska vláda aktívne chráni svoju faunu, bojuje proti týraniu zvierat a populácia pánd už prekročila hranicu ohrozenia. Lov s kormoránmi je však len súčasťou stáročnej tradície, ktorá podľa mňa o päť rokov už nebude existovať.
Starí rybári tu lovia hlavne sieťami, no cvičené a domestikované kormorány sú neuveriteľní lovci. Zaujímavosťou je, že domestikované zvieratá majú častejší výskyt albinizmu, čo môžete vidieť aj tu v Xingpingu.
Lov si môžete vyskúšať aj vy a na chvíľu sa stať rybárom na rieke Li. Aj keď nič nechytíte, určite si odnesiete zaujímavé fotografie.
Bývame v nádhernom butikovom hoteli, ktorý kedysi patril Čankajškovmu admirálovi, a vy sa tu budete cítiť ako aristokrati. Hotel leží len kúsok od pagod Slnka a Mesiaca, ktoré sú v noci krásne nasvietené. Poloha nášho hotela a jeho kvalita sú opäť na vynikajúcej úrovni!
3. miesto: Ryžové polia a horské kmene
3. miesto: Ryžové polia a horské kmene #
Čína, to nie sú len čajové plantáže, ale aj ryžové polia. Vidíme ich, samozrejme, takmer všade, no my mierime na tie najscénickejšie – aspoň podľa Lonely Planet. Naším autobusom smerujeme k ryžovým poliam nad mestečkom Ping'an, na miesto, ktoré Číňania volajú „9 drakov a päť tigrov“. Už z názvu je jasné, že ide o niečo výnimočné.
Cesta je dosť od ruky, krúti sa a na prvý pohľad to vyzerá, akoby sme boli vo švajčiarskych Alpách. Po vystúpení z autobusu presadneme na lokálny autobus, ktorý nás vezie približne 45 minút, a potom pokračujeme pešo. Na moste odbočíme vľavo a stúpame až hore do dedinky. Tu nás čaká obed: lepkavá ryža v bambuse a kura v bambuse – všetko čerstvo pripravené priamo na ohni pred našimi očami.
Odtiaľto môžete ísť vyššie taxíkom, alebo sa vybrať pešo, čo trvá asi 40 minút do strmého kopca. Tieto ryžové polia sú totiž zasadené v strmom údolí a miestni tu pracujú ako pred stáročiami. No nejde len o samotné ryžové polia, ale aj o cestu po horských kmeňoch a čínskych minoritách.
Putujem po kmeňoch v Papue-Novej Guinei, Amazónii, Afrike, ale, samozrejme, aj po menšinách Číny. Navštívil som Tibeťanov, Mongolov aj Ujgurov v Sin-ťiangu a mojím cieľom je spoznať všetkých 56 čínskych etník. Postupne si z tohto ohromného kultúrneho „koláča“ ukrajujem.
Juh Číny sa považuje za akýsi etnický inkubátor. V južnej Číne stretneme stovky členov kmeňov, ako sú Naxi, Bai, Yi, Sani, Dran (Zhuang) či Yao – ženy z tohto kmeňa sú známe ako tie s najdlhšími vlasmi na svete.
Tieto kmene majú úplne odlišné jazyky, tradičné oblečenie, jedlo, zvyky, často aj náboženstvá či architektúru svojich príbytkov. Každý kmeň si zachováva svoje festivaly, svadobné obrady či pohrebné zvyklosti. Je to nesmierne zaujímavé, a keďže sa téme kmeňov venujem už roky, podarilo sa nám nadviazať kontakty – opakovane sa sem vraciame a dostávame sa bližšie k miestam, ktoré iní turisti ešte neobjavili.
2. miesto: Avatarovské vrchy
2. miesto: Avatarovské vrchy #
Na Instagrame často vidíme sklenené mosty a vystresovaných turistov nad obrovskými priepasťami. Príroda naokolo však vyzerá nádherne. Áno, sklenené mosty zažijeme tiež, a to tie najlepšie v celej Číne, teda na celom svete. Sme v provincii Hunan, kde navštívime tri rôzne národné parky, respektíve miesta.
Vo vrchoch Tianme nás čakajú úzke sklenené mostíky, ktoré sú prilepené k strmým skalám. Dve hodiny autom odtiaľto sa nachádza čínsky Grand Canyon v Džangťia-ťie (Zhangjiajie), kde je najväčší sklenený most sveta.
My však lovíme aj ďalšie zážitky – v cene máme aj zipline, na ktorom sa spustíme priamo do Grand Canyonu. Každý si môže pripomenúť detské časy a vyskúšať si šmykľavku – akési spojenie zipline a toboganu. V Grand Canyone sa tiež povozíme na lodičke, pričom nás obklopuje nádherná tropická príroda s nekonečnými lianami a bambusmi. Rieky sú tu absolútne krištáľovo čisté.
K Bráne do nebies vedú takzvané schody do neba. My sa však vyvezieme najdlhšou lanovkou na svete (má 7 kilometrov!) a najvyšším outdoorovým výťahom. Výhľady na avatarovské hory, ktoré skutočne inšpirovali Jamesa Camerona pri natáčaní filmu Avatar, sú jednoducho dychberúce. Musím povedať, že ide o prírodné vyvrcholenie cesty. Na jednej strane ide o veľmi známe miesto, na druhej strane tu takmer nikto nebol, pretože Džangťia-ťie je pomerne odľahlé.
Logistika je tu náročná, no my tu strávime dva celé dni, počas ktorých sa prevezieme tromi lanovkami a tromi výťahmi – často ide o najdlhšie lanovky a najvyššie výťahy sveta. Zároveň využijeme 12 eskalátorov, prejdeme sa po sklenených mostoch, dvakrát sa poplavíme loďou a osemkrát nás prevezú horské autobusy. Tiež sa slušne nachodíme.
Aj „Avatarovské vrchy“ sme sa naučili plánovať a organizovať až po rokoch. Ak by sme nemali prenajatú dopravu a vopred zakúpené špeciálne vstupy, nemali by sme šancu si toto miesto naplno užiť.
1. miesto: Kanton – najlepšie jedlo a neuveriteľne lacné nákupy
1. miesto: Kanton – najlepšie jedlo a neuveriteľne lacné nákupy #
Končíme v najľudnatejšej provincii celej krajiny, prezývanej fabrika Číny – v Kantone. Kuang-tung (Guangdong) leží v delte Perlovej rieky a práve tadiaľto po prvý raz vstúpili európski obchodníci do Číny.
Je to pozitívny šok a Kanton je prekvapením na záver – ideálnou rozlúčkou s Čínou. Šen-čen bolo jedno z najzelenších miest, aké som kedy videl, s 1 200 parkmi. Podľa čitateľov magazínu Condé Nast sa tu nachádzajú najlepšie hotely celej Číny – Four Seasons v Šen-čene a Mandarin Oriental v Kantone.
Kanton je taktiež známy ako centrum najlepšej kuchyne celej Číny – napríklad nepoužívajú čili. Celý náš zájazd je gurmánsky – sústredíme sa na lokálnu kuchyňu a každý obed vám na stole pristane tucet jedál, z ktorých si určite vyberiete.
Aj dramaturgiu gurmánstva máme prepracovanú, pričom zážitky z jedla vrcholia práve tu, v Kantone. Na zopár reštaurácií, ktoré som tu navštívil, nikdy nezabudnem.
Keďže práve v Kantone sídlia mnohé z najznámejších technologických firiem a vyrábajú sa tu aj iPhony, môžete tu uskutočniť neuveriteľne výhodné nákupy. Stratil som AirPods a nové som si kúpil za 20 eur.
V Kantone sídlia firmy ako BYD, GAC, Geely, XPeng, Xiaomi, Huawei, Tencent, OPPO, Vivo, DJI a stovky ďalších. Kanton je tiež známy svojím módnym priemyslom.
Vybrať si zájazd po neznámej Číne či nie? #
V žiadnom prípade nejde o efemérne dobrodružstvo. Zájazd Najkrajšia Čína - komfortné dobrodružstvo je prekvapujúci a pre vášnivých cestovateľov určite veľmi inšpiratívny. Pripravovali sme ho 15 rokov a dnes som s ním spokojný. Malé skupinky, vynikajúca strava – každý deň iná, zameraná na lokálne čerstvé suroviny – butikové, centrálne lokalizované hotely a hlavne neuveriteľné zážitky.
Je priam neuveriteľné, že to všetko, o čom som v tomto blogu písal, môžete zažiť na jednej jedinej ceste, a to za dva týždne.
Čína je pri cestách do dvoch týždňov pre Slovákov bez víz a je cenovo veľmi výhodná. Choďte si ju pozrieť na vlastné oči. Verte mi, bude to pre vás značne inšpiratívna cesta – možno najmä pre tých, ktorí neznášajú komunistov tak ako ja.
Šťastné cesty prajem!
Hmm, tak to teda hej. Poklona autorovi. Neviem ako to v tom BUBO robia. Teda robíme, však ja som teraz už súčasťou BUBO a nahral som svojim neurálnym hlasom stovky blogov sprievodcov BUBO. Nikomu to nehovorte, ale tu v BUBO je to ťažké. Ťažká práca. Ten Fellner bazíruje, aby som mal dobré zafarbenie hlasu, aby som nerobil chyby vo výslovnosti. Kašlem na to, robím. Naschvál. No musím sa priznať, obdivujem ich všetkých. Neuveriteľná scestovanosť. Neuveriteľné skúsenosti a know how. A snaha o dokonalosť. Ja by som už na vašom mieste nič iné ako BUBO nečítal. Či nepočúval. Politika privádza depresie, BUBO blogy pocit šťastia. Vyberte si! Sľubujem, budem sa zlepšovať, lebo takto sa to tu u nás v BUBO vyžaduje. Do skorého počutia priatelia a šťastné cesty prajem.