Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny

Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny

Autorom blogu je Tomáš Horňák

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Mesto mrakodrapov je prívlastok, ktorý sedí čínskemu Šanghaju ako uliaty. A hoci panoráme mesta môže dominovať guľatá Perla Orientu, najvyššou budovou celej krajiny je gigantická Shanghai Tower. Dnes ju poznáme ako tretiu najvyššiu budovu sveta, ktorá ponúka nezabudnuteľné výhľady na panorámu Šanghaja. Čím je výnimočná Šanghajská veža a ako z jej návštevy vyťažiť maximum?

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Pri návšteve Šanghaja je zastávka na vyhliadkovom bode Shanghai Tower priam povinnou záležitosťou. V žiadnej inej budove sveta (ani Burj Khalifa či One WTC, sa nebudete pozerať na mestskú panorámu z väčšej výšky. V Šanghaji ide o top ulovený zážitok, ktorý nemá konkurenciu.

Panoráma Šanghaja a v pravej časti videa dominantná Shanghai Tower.

Panoráma Šanghaja a v pravej časti videa dominantná Shanghai Tower.

Ako postavili Shanghai Tower #

Ambiciózna myšlienka výstavby tohto mrakodrapu uzrela svetlo sveta koncom 90. rokov, počas ktorých dochádzalo k rozvoju a modernizácii celého mesta. Čína sa však do tohto projektu pustila napokon až v roku 2008. Len pre porovnanie, Ľuboš Fellner spolu so sinológom Martinom Slobodníkom navštívili prvýkrát Čínu v roku 2001, kedy v Šanghaji väčšina gigantov ešte nestála. Celé desaťročia tak v BUBO pozorujeme, ako toto veľkomesto rastie do krásy.

Výstavbu Šanghajskej veže zastrešoval developerský gigant Shanghai Tower Construction and Development a zhotovil ju za obdivuhodných sedem rokov. Celková cena? Zhruba 2,4 miliardy amerických dolárov.

Samozrejme, neobišlo sa to bez komplikácií a namieste boli najmä otázky o stabilite a bezpečnosti konštrukcie (pri záplavách či zemetraseniach a tajfúnoch). Preto musel developer ešte intenzívnejšie dbať na seizmickú odolnosť a aerodynamiku. Veža získala špecifický špirálovitý tvar, ktorý pomáha rozptyľovať tlak vetra, čím sa minimalizuje riziko akéhokoľvek kolapsu. Vďaka tomuto tvaru je zároveň krásna a ľahko rozoznateľná. Evokuje krútiaci sa oblak alebo tradičný tvar čínskeho draka, čím sa spája tradičná čínska symbolika s moderným dizajnom.

Hlavným stavebným materiálom použitým pri výstavbe bola oceľ v kombinácii so sklom, ktoré dominuje fasáde a vytvára efektívne zasklenie. Dokopy na 632-metrovej Shanghai Tower pracovalo vyše 10 000 robotníkov a dnes sa môže pochváliť tým, že je treťou najvyššou stavbou sveta (donedávna druhou. Predbiehajú ju len Burj Khalifa v Dubaji (828 metrov) a Merdeka 118 v Kuala Lumpur (678,9 m).

Šanghajská veža má tiež ekologické rozmery, o ktorých ešte píšem v blogu nižšie.

BUBO pikoška:

S našimi BUBO malými skupinami sme boli v Shanghai Tower prvýkrát v roku 2016. Dokonca v tom čase ešte nebola otvorená pre širokú verejnosť, no my sme sa dostali hore a dôkazom je fotogaléria pod odsekom. Odvtedy odporúčame túto vyhliadku ako jednu z najlepších kdekoľvek na našej planéte.

3 fotografie

Historický záber - keď bola veža ešte len vo výstavbe a dva aktuálne z pravidelnej údržby

Ako si naplánovať návštevu Shanghai Tower #

Pokiaľ ste prišli rýchlovlakom Maglev z letiska do centra mesta Šanghaj a ubytovali ste sa v hoteli tak, ako to robíme my v BUBO, prvý deň po príchode do Číny sa pravdepodobne len aklimatizujete. Naplánujte si preto návštevu veže na druhý deň ráno. Otvorená je každodenne (vrátane víkendu) od 8.30 do 21.30 h.

Po raňajkách na hoteli treba uloviť ďalšie naj. Už ste sa previezli Maglevom, ktorý ide rýchlosťou až 300 km/h, a tentoraz pôjdete do výšky. Na svete je iba niekoľko miest, ktoré sa hrdia názvom Skyscraper city, a teda Mrakodrapové mestá. Sú to napríklad Chicago, New York, Dubaj, Hongkong, Singapur či Tokio. Mestá rastúce do výšky, ktoré majú najkrajšie panorámy sveta. Žiadne z nich však neponúka to, čo Šanghaj a jej kráľovná.

Nasadáme do autobusu a cesta do Lujiazui (čítaj Luťiazuej) - srdca moderného Pudongu, trvá z nášho komfortného hotela asi dvadsať minút. Autobus nás vyhodí priamo pod vežou, kde máme výbornú príležitosť na jedinečnú fotku. V jednom zábere máme okrem Šanghajskej veže aj vežu Jin Mao s výškou 421 metrov a Svetové finančné centrum s výškou 496 metrov. Ide o jediné mesto sveta, kde sa v bezprostrednej blízkosti pri sebe nachádzajú rovno tri budovy s výškou nad 400 metrov. Spolu s vašou hlavou máte selfie ako žiadnu inú (viď fotogaléria). 

4 fotografie

Traja 400-vkári sú hneď vedľa seba. S uhlami fotenia sa dá pekne vyhrať

Vstup do Šanghajskej veže #

Vstup do najvyššej veže v Číne stojí 199 yuanov (cca 25 eur). Lístky sa kupujú v okienku pred eskalátormi, ktoré vedú priamo ku vchodu o poschodie nižšie. Pri vstupe musíme prejsť kontrolou, ktorá nám vezme zapaľovače a nožíky, preto ich treba nechať na hoteloch. Ak ste na toto ale zabudli, nevadí, môžete sa po ne vrátiť po skončení prehliadky.

Po ľavej strane je veľká obrazovka, kde sa v pravidelných intervaloch premieta veľmi podarené video zobrazujúce meniacu sa panorámu mesta od polovice 19. storočia po súčasnosť.

Tu vidíte na vlastné oči, ako vyrástla Shanghai Tower. Rozhodne si to odporúčame pozrieť celé, aj toto je zážitok. Následne sa prechádza vstupnou informačnou halou, kde sa dozvedáme množstvo zaujímavostí o samotnej budove, ale aj celkovo o mrakodrapoch vo svete.

Prierez histórie mesta a panoramatický pohľad na Pudong od polovice 19. storočia po súčasnosť. Video si môžete pozrieť pred vstupom do Šanghajskej veže. VIDEO: Tomáš Horňák, BUBO

Prierez histórie mesta a panoramatický pohľad na Pudong od polovice 19. storočia po súčasnosť. Video si môžete pozrieť pred vstupom do Šanghajskej veže. VIDEO: Tomáš Horňák, BUBO

Ekológia Shanghai Tower #

Aj keď Veža nie je najvyššou, je považovaná za najvyššiu “zelenú” budovu na svete. Budova zachytáva dažďovú vodu, ktorú následne využíva na splachovanie, vyhrievanie a polievanie svojich až deviatich záhrad. Dizajn presklenej fasády okolo budovy, ktorá sa od spodu do vrchu otočí o 120 stupňov, slúži na zredukovanie náporov vetra. Ževraj až o štvrtinu. To viedlo k zníženiu použitého materiálu počas výstavby.

Vo veži je až o štvrtinu menej ocele, ako by tomu bolo v konvenčnej veži podobnej veľkosti. Tento zaujímavý a elegantný architektonický prvok taktiež zredukoval potrebu klimatizácie priestoru. Vo vnútri nájdete obchody na prízemí, viac než 70 poschodí kancelárií, ale aj 26-poschodový luxusný hotel. 

3 fotografie

Pozerať sa na Šanghaj z viac než pol kilometrovej výšky neomrzí

Prečítajte si náš rozsiahly blog o Šanghaji:

Rýchlovýťah vo Veži #

Výťah nás za 50 sekúnd vynesie na 118. poschodie do výšky 546 metrov. Schodmi sa dá potom vyjsť ešte o poschodie vyššie, do výšky 552 metrov. Na tomto 119. poschodí odporúčame dať si najvyššiu kávu v meste a pokochať sa nádhernými výhľadmi.

Do budúcna sa plánuje otvoriť vyhliadka aj na 125. poschodí vo výške 580 metrov, a tým pádom opäť najvyššia na svete - Šanghaj tak predbehne seba samého. Výhľady z veže sú doslova dychberúce. Pol kilometra pod vami všade, kde sa pozriete, je nekonečné obrovské mesto a rieka Huangpu. Pokiaľ vychytáte pekné počasie, uvidíte dokonca aj Yangtze (Dlhú rieku). Najdlhšia rieka Číny a tretia najdlhšia na svete je od Šanghaja vzdialená len 40 km.

Po dostatočnom vynadívaní sa opäť nasadneme do výťahu a zvezieme sa dole. Vypustí nás (ako je to už na takýchto miestach zvykom) priamo pred vstupom do príjemného obchodu so suvenírmi. Nájdeme tu prívesky všetkého druhu so šanghajskou tematikou a pohľadáme ideálne suveníry pre našich blízkych. Celý tento spomenutý program zaberie zhruba dve hodiny času, vrátane presunov a nákupov.

Po prehliadke veže ešte chvíľu ostaneme v Lujiazui a spoločne si pôjdeme vychutnať čerstvý vzduch a panorámu mesta. Päť minút chôdze za vežou Jin Mao sa nachádza vyvýšený chodník, z ktorého je krásny výhľad na modernú panorámu mesta. 

Na prvý pohľad je zjavné, že mesto má ucelený plán rozvoja a mrakodrapy pred nami spolu krásne ladia, vytvárajú veľmi príjemný, ucelený komplex. Dominantou je jednoznačne ďalšia šanghajská legenda a prvá výšková budova v meste - 468 metrov vysoká Perla Orientu, ktorá je aj doteraz najpopulárnejšou atrakciou mesta. Domáci nemajú problém počkať si aj dve hodiny, kým sa dostanú dnu. 

Šanghaj sa právom hrdí názvom Mrakodrapové mesto.
Foto: Tomáš Horňák - BUBO

Každopádne, Šanghajská veža je dobrým predkrmom poznávačky mesta. Priam až neveríte, že tu môžete nájsť originálnu čínsku architektúru, no návšteva štvrte Bund či Chrámu jadeitového Budhu vás presvedčí o opaku. Dajte Šanghaju šancu a mesto vás okamžite odmení.

Zájazdy do Číny (vrátane Šanghaja), ktoré odporúčame:

Spoznajte Čínu so sprievodcami vyškolenými v BUBO Cestovateľskej Akadémii a pridajte sa k najscestovanejším Slovákom!

Tak ako sa to počúvalo? Urobil som príliš veľa chýb? Ak áno nahlás nám to prosím. No ak sa ti naša práca v BUBO páči daj vedieť svojim známym. Toto čítanie o svete je veľmi pozitívne, rozvíja človeka a ja by som na tvojom mieste už nič iné nečítal. Inak práve mi napadlo, včera som načítaval dva skvelé blogy, to je až neuveriteľné čo tí sprievodcovia BUBO vedia. Fakt super! Čítajte náš cestovateľsky magazín na bubo.sk lomené blog a budete šťastnejší. Alebo aspoň budete vedieť viac o šírom svete. Do skorého počutia priatelia.

Tomáš Horňák

Tomáš Horňák

Tomáš Horňák

Tomáš je dobrodruh a objaviteľ telom a dušou a do sveta ho to ťahalo už odmalička. Všetky atlasy doma mal už dávno prstom precestované od začiatku do konca, ale namiesto obľúbenej geografie vyštudoval v Olomouci anglickú a čínsku filológiu a to mu otvorilo bránu do sveta. Čína a Ázia celkovo ho okúzlila a strávil tam dohromady šesť rokov. Okrem štúdia sa v Číne venoval výuke angličtiny a v Kambodži dokonca i čínštiny. Precestoval i veľkú časť Európy a nestratí sa ani na americkom kontinente. Všestranne nadaný a flexibilný, má rád prácu s ľuďmi, prírodu, jazyky a cestovanie, takže v sprevádzaní sa našiel.  V starých uličkách Pekingu vás vezme na najlepšie pivo v meste alebo najchrumkavejšiu pekingskú kačku. Rád si pochutná i na indickom curry alebo pálivej indonézskej kuchyni. Drží sa hesla že "je to v pohode" a "všetko dobre dopadne", o čom sa najlepšie presvedčíte sami na zájazdoch pod jeho vedením.
Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Čína, Tibet, Nepál, India

Zo zájazdu:

Tomáš Horňák

Posledná úprava článku | Prečítané: 2223

Mohlo by Vás zaujímať

Marco Polo v Číne
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny
Prémiový blog

Prémiový blog Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny

Mesto mrakodrapov je prívlastok, ktorý sedí čínskemu Šanghaju ako uliaty. A hoci panoráme mesta môže dominovať guľatá Perla Orientu, najvyššou…

Tomáš Horňák 8 min. čítania
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka
Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 51 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska
Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Xi'an - začiatok Hodvábnej cesty
Xi'an

Xi'an Xi'an - začiatok Hodvábnej cesty

Vitajte v Xi'ane, hlavnom meste provincie Shaanxi, v jednom zo štyroch starobylých hlavných miest. Tu sa začínala slávna Hodvábna cesta, mesto bolo…

Tomáš Horňák 29 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

16 dní

Trvanie

6937 7623€
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

2643 4405€
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

25 dní

Trvanie

4793 6750€
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3260 4939€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.