Uganda - história a najkrajšie národné parky

Uganda - história a najkrajšie národné parky

Autorom blogu je Martin Karniš

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Uganda je považovaná za menej objavený drahokam africkej prírody. Žije v tieni susednej Kene a jej rozvinutého turistického ruchu. Ten, kto hľadá pokojnejšie a menej navštevované národné parky, rozmanitosť podnebia a jednotlivých regiónov, Uganda je dokonalou voľbou. Krajina leží na brehu najväčšieho afrického jazera, nachádza sa tu štvrtý najvyšší vrch Afriky s ľadovcom, safari na savane, trek za gorilami alebo šimpanzami, prameň Nílu a množstvo ďalšieho. Je to jednoducho Perla Afriky.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Uganda leží v srdci Afriky na brehu najväčšieho afrického jazera – Lake Victoria – z ktorého takmer polovica plochy jej pripadá. Susedí s piatimi krajinami – Tanzánia, Keňa, Južný Sudán, Rwanda a Demokratická republika Kongo. Hlavným úradným jazykom je angličtina a swahilčina. Najrozšírenejším jazykom je Ganda (Luganda).

Krajina má jednu z najmladších a najrýchlejšie rastúcich populácií. V júli 2020 bol priemerný vek krajiny 15,4 roka a 48,21% populácie malo menej ako 14 rokov. Až 68,5 % populácie má do 24 rokov (2 priečka na svete). S týmto je spojená aj takmer najvyššia pôrodnosť na svete a to až 5,5 dieťaťa na jednu ženu. Všetko to súvisí s minimálnou osvetou, používaním ochranných prostriedkov a lekárskou starostlivosťou.

Približne 71 % populácie nemá prístup k lepšej zdravotnej starostlivosti. Dôsledkom tohto je aj vysoký počet infikovaných HIV, až 1,4 milióna z celkovej populácie 43,3 milióna obyvateľov. Je to siedmy najvyšší počet nakazených zo všetkých krajín. 

Krajina je bohatá na úrodnú pôdu a rýchlo sa z nej stáva veľmoc v pestovaní viacerých plodín, ktoré exportujú do okolitých krajín a do zámoria. Vďaka pravidelným dažďom dokážu vyprodukovať veľké množstvo surovín. Poľnohospodárstvo zamestnáva až 72 % práceschopnej populácie. Dôležitým sektorom je aj turizmus, ktorý do spoločnej pokladne prináša značné množstvo financií.

Informácie a zaujímavé fakty o krajine

  • Rozloha krajiny je 241 038km2 (podobne ako UK, alebo Rumunsko; takmer 5x Slovensko)
  • Z toho je 43 938 km2 pokrytých vodou (Slovensko má rozlohu 49 031km2)
  • V krajine žije 50 015 092 ľudí (október 2024).
  • Hlavné mesto je Kampala (1,3 milióna/aglomerácia Kampaly 6,7 milióna)
  • Najnižšie miesto je Albertínska preliačina 614 m n. m.
  • Najvyšší bod je Margherita Peak na Mount Stanley 5 109 m n. m. (tretí najvyšší v Afrike)
  • V krajine žijú prevažne kresťania - 84,4 % (protestanti 45,1 %, katolíci 39,3 %), moslimovia 13,7 %
  • HDP na osobu: 3 222 USD € (2024)
  • Plodiny na export - káva, čaj, bavlna, tabak, maniok, zemiaky, obilniny
Vedeli ste, že juhom krajiny prechádza rovník?

Vedeli ste, že juhom krajiny prechádza rovník?

História Ugandy #

Približne z obdobia 500 rokov p.n.l. boli v oblasti nájdené pozostatky obydlí ľudí, ktorí sa živili lovom a zberom. V okolí Viktóriinho jazera boli však nájdené pozostatky aj našich najstarších predkov, Proconsul, ktorí tu žili pred 25 miliónmi rokmi.

Pred 2 500 rokmi do oblasti začali migrovať ľudia jazykovej skupiny Bantu a osídlili oblasť. Vedeli vyrábať železné nástroje a pestovali rôzne plodiny. V oblasti vznikali menšie územné celky – kráľovstvá – z ktorých najsilnejšie bolo od 16. do 19. storočia Bunyoro-Kitara. 

Od roku 1894 sa stala dnešná Uganda britským protektorátom a Briti sem priviezli približne 32 000 robotníkov z dnešnej Indie, ktorí mali pracovať na ugandsko-kenskej železnici. Po ukončení práce sa väčšina vrátila, niektorí však ostali a často sa stali úspešnými obchodníkmi.

V roku 1962 získala Uganda nezávislosť od Veľkej Británie. Voľby vyhrali dve strany (UPC a KY), z ktorých vyšiel premiér Milton Obote. Rolu prezidenta zastával dovtedy bugandský kráľ Edward Muteesa II. Uganda ako nový štát rýchlo prebral kontrolu nad Bugandským kráľovstvom. Rozpadnutý systém vyústil do rozdelenia spoločnosti na dve frakcie – jedna za Bugandské kráľovstvo a druhá za moderný sekulárny štát. V roku 1967 sa definitívne podarilo Obotemu zrušiť monarchiu a odstaviť Kabaku (kráľa Muteesa II.). 

Prevrat na začiatku 70. rokov dal moc do rúk generálovi Idi Aminovi, ktorý sa snažil o vytvorenie systému a tvrdého režimu. Hovorí sa až o 500 000 obetiach tohto režimu, ktorý trval 8 rokov. Mimo iných brutalít vyhnal aj celú indickú komunitu, ktorá držala signifikantnú časť obchodu, a dal im ultimátum opustiť krajinu do 72 hodín.

Aminov režim bol ukončený po krátkej vojne s Tanzániou, ktorú napadol a snažil sa získať územie na západe jazera – región Kagera - za pomoci spriaznenej líbyjskej armády Muammara Kaddáfiho. Po nevydarenej anexácií utiekol do Líbye a následne v roku 1980 do Saudskej Arábie, kde mu bol poskytnutý azyl. Saudská kráľovská rodina mu platila za to, aby sa už nevenoval žiadnym spôsobom politike.

Na smrteľnej posteli Aminova rodina požiadala o návrat do Ugandy, odkiaľ mu premiér odkázal, keď sa zodpovie z hriechov, ktoré spáchal. Zomrel na následky zlyhania ľadvín v nemocnici v saudskoarabskej Džidde v auguste 2003 a do Ugandy sa nevrátil. V Džidde je aj pochovaný. Jeho prívržencov a členov LRA (Lord's Resistance Army) vytlačila armáda do okrajových častí Ugandy. Často sú usídlení na juhu Južného Sudánu a operujú odtiaľ za hranicu Ugandy.

Od 80. rokov do súčasnosti je situácia relatívne stabilná, politická scéna nie je nijak príliš turbulentná a od roku 1986 je prezidentom Yoweri Kaguta Museveni. Hovorí sa o ňom ako o modernom africkom lídrovi. Krajina je viac-menej stabilná a od 90. rokov otvorená turizmu. Bojuje s exilovou LRA, ktorá je známa aj „vytváraním“ takzvaných detských armád a teroristickými útokmi na dediny na hranici s Južným Sudánom.

V roku 2005 Museveni pravdepodobne uplatil členov parlamentu (2 000 USD každý ochotný), aby volili za zrušenie obmedzenia úradu prezidenta a mohol tak kandidovať znovu. Sú indikácie, že pripravuje plán, ako by sa mohol stať prezidentským nástupcom jeho syn Muhoozi Kainerugaba.

Yoweri Museveni - 9. prezident Ugandy

Nastúpil do úradu po ukončení vlád Idiho Amina a Miltona Obote. V 90. rokoch bol zahraničím považovaný za moderného a novodobého lídra rozvíjajúcej sa Afriky. Uganda sa pod jeho vedením stala relatívne bezpečnou krajinou a veľmi dobre sa vysporiadala s problémom HIV/AIDS.

Neskôr bol spájaný s ozbrojenými konfliktmi v západnej časti Demokratickej republiky Kongo a v iných častiach regiónu Veľkých jazier. Rovnako bojuje s LRA (Lord´s Resistance Army) na severe Ugandy. Je obviňovaný z represii voči opozícii.

Tieto problémy sa vyhrotili v dobe, odkedy sa začali predvolebné kampane. Bobi Wine (vlastným menom Robert Kyagulanyi Ssentamu) bol viacnásobne zatknutý a obvinený z rôznych činností, len aby jeho kampaň bola narušená.

Bobi je v krajine populárny, je mladý, akčný a medzi mladými veľmi populárny, nakoľko je jedným z najvýznamnejších ugandských rapperov, hercov a podnikateľov. Nakoľko sa obával o svoje zdravie a o zdravie svojej rodiny, na obdobie počas týchto volieb odcestoval s rodinou do USA. Po prehratých voľbách sa na chvíľu stiahol a postupne pokračoval v boji proti vláde. 14.12.2021 ho opäť zavreli do domáceho väzenia. Aj napriek týmto je však krajina úžasná a stojí za návštevu.

Medzinárodné nezávislé organizácie hovoria o Ugande ako o jednej z najskorumpovanejších krajín sveta. V dnešnej dobe je veľmi preberaná téma postavenie homosexuality mimo zákon. Hovorí sa o odstavení financovania niektorých sektorov mimovládnymi a zahraničnými organizáciami, pokiaľ by tento zákon prišiel do platnosti. 

My vám túto Perlu Afriky, ako ju nazval Theodore Roosevelt po svojej návšteve v roku 1907, predstavíme. Od Rooseveltovej doby sa toho v Ugande veľa zmenilo, prešla si ťažkými obdobiami, ale tento výrok sa na ňu vzťahuje aj dnes. Neochvejná krása prírody, usmiati ľudia a vynikajúce služby, toto všetko robí z Ugandy vynikajúce miesto na strávenie aktívnej dovolenky.

Každý kto inklinuje k prírode by Ugandu mal navštíviť. Ponúka množstvo prírodných unikátov, vynikajúce safari, jedinečné túry a dokonca aktivity akými sú rafting a podobne. Kam sa oplatí v Ugande pozrieť? Čo všetko sa tu dá zažiť? Pozrime sa na hlavné atrakcie krajiny. 

Viktóriine jazero a Biely Níl #

Hlavný prítok jazera je rieka Kagera, ktorá pramení v Burundi a tečie cez Rwandu a Tanzániu do jazera na západnej strane na území Ugandy. Na severe z jazera vyteká voda, ktorá sa spája pri meste Jinja s mohutným podzemným prameňom a od tohto miesta sa volá Biely Níl. Takto tečie až po Chartúm, kde sa zlieva s Modrým Nílom a spoločne putujú do Stredozemného mora.

Pri Jinji sa robí rafting na divokej vode s perejami ohodnotenými až po stupeň 4. Tu sa však môžete plaviť aj na pokojnej vode, priamo pri podzemnom prameni a pozorovať prírodu pri prameni Nílu. 

Biely Níl pokračuje naprieč Ugandou, tvorí obrovské jazero Kyoga, až príde na miesto, kde je vyhlásený národný park Murchison Falls. Za týmito vodopádmi sa na rieke nachádza Albertovo jazero. Po Albertovo jazero sa tiež nazýva Viktóriin Níl a za jazerom Albertov Níl. S dĺžkou 6 650 kilometrov je táto rieka najdlhšou na svete. 

Vedeli ste, že...

45 % jazera patrí Ugande? Je to približne 31 000km2. Hlavným zdrojom obživy na jazere je rybolov a nákladná doprava. V jazere žije viac ako 600 druhov rýb, z čoho približne 500 patrí medzi cichlidy.

Viktóriine jazero - najväčšie africké jazero
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Murchison Falls National Park #

Na tomto mieste sa Níl pretláča len 7 metrov širokým a 43 metrov hlbokým miestom a tvorí známe vodopády. Tu sa dostáva do západnej vetvy Východoafrickej priekopovej prepadliny. V okolí vodopádov bol v roku 1952 vyhlásený národný park, ktorý chráni jedinečnú prírodu. Spoločne s rezerváciou Bugungu a Karuma tvorí približne 5 400 km2 chráneného územia. Prvými Európanmi, ktorí sa sem dostali v roku 1862, boli objavitelia John Speke a James Grant. Ich nasledovníci, manželia Bakerovci v roku 1863 vodopády pomenovali po geológovi Murchisonovi, predsedovi Kráľovskej geografickej spoločnosti. 

Rôznorodé prostredie je vhodné na život pre rôzne zvieratá. Nájdeme tu savany, suchý les, dažďový horský les a rieku. Park je domovom pre najväčšiu populáciu krokodílov a množstvo početných rodín hrochov. Na suchej zemi nájdeme slony, byvoly, viacero druhov antilop a vzácne rotschildove žirafy.

Zo šeliem je možné vidieť levy a občas aj nočné leopardy. Žije tu viacero primátov, na otvorených pláňach sa dajú zazrieť mačiaky husárske a v lese Budongo žije zdravá populácia šimpanzov, ktoré je možné stopovať. 451 zaregistrovaných druhov vtákov je dostatočný počet na to, aby pritiahli milovníkov vtáctva. Z tých vzácnejších sa tu vyskytujú koko veľký, zobákorožec nohavičiar a člnozobec. 

Okrem pešieho safari v lese a okolo vodopádov je tu možné absolvovať klasické safari na savane a plavbu po Níle až pod samotné vodopády. 

Murchison Falls sú prvými väčšími vodopádmi na dlhej ceste Nílu. Video: Martin Zeman

Murchison Falls sú prvými väčšími vodopádmi na dlhej ceste Nílu. Video: Martin Zeman

Semuliki National Park #

Malý a málo známy park sa nachádza na západe krajiny, na hranici s DRC. Je posledným zachovaným pôvodným typom lesa, ktorý sa v tejto oblasti nachádzal. Tento malý kúsok je posledným, ktorý prežil ostatnú dobu ľadovú, ktorá skončila pred 12 000 rokmi.

Rieka Semliki tu tvorí malý ekosystém, podobný tomu popri rieke Kongo a my tak máme možnosť zažiť prírodu podobnú stredoafrickej bez toho, aby sme opustili Ugandu. Na okraji parku žijú ľudia skupiny Batwa, známy ako pygmeji. Aj v dnešnej dobe sa živia lovom a zberom. 

V parku môžeme vidieť približne 450 druhov vtákov a vyše 60 druhov cicavcov. Prístupný je mimo obdobia dažďov, kedy nebýva údolie zaliate vodou a je prístupné. Park je navštevovaný skôr pre samotnú prírodu, než na pozorovanie zvierat.

Žije tu však množstvo atraktívnych živočíchov, vrátane levov, leopardov, slonov a šimpanzov. Jedným z hlavných lákadiel je člnozobec. V roku 2018 tu vedci zo Zoo Chester zachytili na fotopasci antilopu bongo, prvú na ugandskom území. 

Jeho poloha na úpätí Ruwenzori - Mesačného pohoria (nazval ho tak Ptolemaios) - dáva možnosť spojiť návštevu tropického lesa s vysokohorskou turistikou. Okrem menej náročných túr, aj keď náročnejších ako v Tatrách, tu môžete robiť aj krkolomnejšie podujatia, ako dosiahnutie najvyššieho bodu, alebo zliezanie ľadových stien. A to takmer na rovníku. 

Okrem šimpanzov a goríl sa v Ugande nachádza viacero druhov primátov, ktoré môžu byť tiež zaujímavé.
Foto: Martin Karniš — BUBO

Kibale National Park #

Je najlepším miestom v Ugande a jedným z najlepších v Afrike na sledovanie šimpanzov. Popri tomto stopovaní môžete vidieť ďalších 4 - 5 druhov primátov, čo robí z tohto parku rajom pre primatológov. Terén je tu relatívne priechodný, no tak aj trek za šimpanzmi nie je príliš náročný.

Najlepšia doba na návštevu je obdobie sucha, počas dažďov je pohyb po lese náročnejší. Okrem opíc tu môžeme vidieť aj slony pralesné, byvoly pralesné a množstvo vtáctva. Levy skôr počuť ako vidieť a leopard je veľkou vzácnosťou. Do tohto parku prichádzame hlavne za šimpanzami.

O šimpanzoch sa hovorí ako o našich najbližších príbuzných. Sledujte chvíľu ich správanie a nájdete paralely k nášmu.
Foto: archív BUBO — BUBO

Queen Elizabeth National Park #

Ďalej na juh od Kibale sa nachádza asi najznámejšie safari v Ugande – Queen Elizabeth. Pokiaľ si chceme dopriať klasické, savanové safari, ideme sem. Tu nájdeme všetky typické zvieratá pre tento typ krajiny. Veľké stáda byvolov, rodiny slonov, vodárky kob a niekoľko relatívne ľahko nájdených rodín levov sú lákadlom pre turistov. Z času na čas sa podarí zazrieť aj leoparda a levy odpočívajúce na stromoch, čo je zriedkavý jav.

Okrem klasického safari tu absolvujeme aj plavbu loďou po kanáli Kazinga, ktorý spája Edwardovo a Georgovo jazero. Sem sa prichádzajú napiť množstvá zvierat a vo vode žije veľká populácia hrochov a krokodílov. Slony a ohromné stáda byvolov, ktoré sa prichádzajú schladiť do osviežujúcej vody.

V údolí Kyambura je možné ísť na stopovanie habituovanej skupiny šimpanzov. Tento park skutočne ponúka množstvo zveri a výborné safari.

Sú považované za jedno z najnebezpečnejších zvierat v Afrike. Po krokodíloch a hrochoch spôsobujú najviac zranení. Video: Queen Elizabeth National Park, Martin Zeman

Sú považované za jedno z najnebezpečnejších zvierat v Afrike. Po krokodíloch a hrochoch spôsobujú najviac zranení. Video: Queen Elizabeth National Park, Martin Zeman

Mgahinga Gorilla National Park #

Práve tu je možnosť vidieť horské gorily na ugandskej strane v tom najprirodzenejšom prostredí na úpätí pohoria Virunga, ktorého najvyšší vrchol dosahuje 4 507 m n. m. Na hranici s Rwandou a DRC chráni severovýchodnú časť tohto pohoria.

Okrem hlavnej atrakcie, goríl, je tu možné vidieť mačiaky zlaté, ktoré sú habituované a dajú sa relatívne ľahko stopovať a nájsť. Inou možnosťou je samotný trek do hôr. Vidieť iné druhy zvierat je veľmi ťažké, nakoľko sa pohybujeme v dažďovom a hmlistom hustom lese.

Stretnutie s gorilami je dokonalým zážitkom, ktorý by mal absolvovať každý milovník exotickej prírody.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Bwindi Impenetrable National Park #

Je hlavným miestom, kam sa chodia stopovať horské gorily v Ugande. Aj keď je táto populácia už dlhšiu dobu odtrhnutá od tej vo Virunge, stále sú to horské gorily. Vďaka nižšej nadmorskej výške majú tieto gorily viac možností pestrej stravy a tak ich jedálniček obsahuje viac ovocia, čo spôsobuje, že častejšie šplhajú na stromy ako tie vo Virunge. Taktiež prejdú viac kilometrov za deň a majú menej hustú srsť.

Tento park bol vďaka ochrane prírody zapísaný na zoznam UNESCO a žije tu približne 40 % všetkých horských goríl. Habituované skupiny tu žijú v susedstve šimpanzov a ďalších druhov primátov.

Okrem primátov tu žije veľké množstvo druhov vtákov a je tak často navštevovaným miestom ornitológmi. V poraste hľadajte aj jašterice a chameleóny. Budete určite z tohto prostredia nadšení.

Bwindi je skutočne ťažko priechodným lesom, tak ako jeho názov napovedá. Keď však stretnete gorily, všetko sa hneď zdá iné.
Foto: Martin Karniš — BUBO

Čo iné vidieť? #

Na východe a severe krajiny sa nachádzajú rezervácie a chránené územia, ktoré ponúkajú klasické savanové safari. Hustota zvierat je tu však relatívne nízka, a tak nie sú primárnym cieľom záujmu. 

Pokiaľ hľadáte niečo unikátne, vydajte sa do močiarov a papyrusových porastov na brehu Viktóriineho jazera v blízkosti Entebbe. Tu v hustom poraste žije zdravá populácia člnozobcov, vzácnych a prehistoricky vyzerajúcich vtákov. Najlepšia doba je ráno po daždi, kedy si na slnku sušia perie a vyrážajú na lov. Zazrieť tohto prapodivného vtáka je malým snom každého milovníka prírody. 

Plavíme sa za člnozobcami v bažine Viktórinho jazera. Video: Martin Zeman

Plavíme sa za člnozobcami v bažine Viktórinho jazera. Video: Martin Zeman

Zopár zaujímavostí o Ugande

  1. Bez elektriny žije 34 miliónov obyvateľov.
  2. Mobilné telefóny - približne 25 miliónov zapojených čísiel (60 % populácie).
  3. V krajine je 31 voľne šírených TV kanálov, 258 FM staníc.
  4. Uganda má 5 letísk so spevneným povrchom; 42 s nespevneným (airstrip).
  5. Železnica, aj tá spred 100 rokov, má 1 244 km tratí s rozchodom 1 000 mm.
  6. Ciest je v krajine približne 21 000 kilometrov, z toho 4 500 spevnených.
  7. Štát prijíma utečencov z okolitých krajín s politickými problémami (stav v 2020): Južný Sudán (881 000), DRC (410 000), Burundi (50 000), Somálsko (42 000), Rwanda (18 000), Eritrea (15 000).
  8. Južnou časťou Ugandy prechádza rovník.
  9. Na súostroví Ssese je najväčšia koncentrácia krokodílov nílskych. Buďte na brehu opatrní.
  10. Uganda je v pásme, kde prší takmer celý rok a krajina je tak nesmierne zelená. Samozrejme, že dážď nehrozí na jednom mieste každý deň. Dažďové a hmlové lesy sú však vodou skúšané takmer 200 dní v roku.
  11. Národným vtákom je žeriav korunkatý a zvieraťom vodárka kob. Objavujú sa v štátnom znaku.
  12. Kiira motors je ugandská „zelená“ spoločnosť, produkujúca solárne autobusy a elektromobily.
  13. Kampala je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest na svete.
  14. Turizmus sa rýchlo rozvíja a je veľkou príležitosťou pre krajinu. Neváhajte...

Breh najväčšieho jazera Afriky je domovom aj prehistoricky vyzerajúceho vtáka menom člnozobec.
Foto: Martin Karniš — BUBO

Čo si zbaliť do Ugandy?

Hlavnou časťou bude safari a treky v pralesoch a z toho sa odvíja aj zopár tipov, čo si vziať so sebou:

  • dlhé nohavice - aj u mužov sú uprednostňované, nakoľko iba chlapci nosia krátke. Akonáhle dospejú, jedným zo symbolov sú dlhé nohavice. Týka sa to hlavne miest, počas safari v aute sa oblečte pohodlne podľa seba
  • dámy zakryté kolená a ramená, nie vyzývavé výstrihy
  • pokiaľ beriete doláre, buďte si istý, že majú "veľké hlavy", to znamená že sú vydané po roku 2006
  • bankomaty sa nachádzajú vo veľkých mestách
  • vymeňte, alebo si vyberte z bankomatu miestne peniaze, zídu sa na platby na malých miestach a na ulici. Rovnako aj ako prepitné za odnesenie kufra, alebo za upratanie izby (pri výmene z dolárov malých hodnôt na šilingy títo ľudia v skutočnosti dostanú približne 50%)
  • určite si zoberte ďalekohľad
  • zíde sa čelovka - baterka (niektoré lodge nemajú 24h elektrinu)
  • dlhé pevné nohavice na treky džungľou
  • pevnejšia bunda na treky - GoreTex je zbytočný, najskôr ju tu na tŕnistých rastlinách zničíte
  • pevné topánky na treky. Niekto preferuje vysoké
  • kožené (záhradné) rukavice oceníte pri treku za gorilami. Veľa rastlín je pŕhlivých alebo majú ostne
  • repelent proti obťažujúcemu hmyzu s účinnou látkou DEET (minimálne 30%)
  • zoberte si dobrú a skúsenú safari spoločnosť, oplatí sa to
Národné zviera Ugandy, vodárka kob. V  Murchison National Park ich je veľké množstvo a sú hlavnou korisťou predátorov. Video: Martin Zeman

Národné zviera Ugandy, vodárka kob. V Murchison National Park ich je veľké množstvo a sú hlavnou korisťou predátorov. Video: Martin Zeman

Ak sa vám páči naša snaha, cítite, že blog ide viac do detailov, autor vie o čom hovorí a môj hlas aj keď som iba umelá inteligencia bol pre vás príjemný, dajte vedieť svojim známym a začnite naše blogy odoberať. Ďakujem a verím, že sa o chvíľu budeme opäť počuť.

Martin Karniš

Martin Karniš

Martin Karniš

Vyštudovaný zoológ je v BUBO klientmi právom považovaný za najväčšieho odborníka na africké safari. Väčšinou sprevádza Keňu a Tanzániu, kde sa s Masajmi rozpráva svahilsky a aj jeho najobľúbenejšie zájazdy sú Keňa, Tanzánia Zanzibar a JAR Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Zambia. Od roku 2009 postupne začal sprevádzať aj poznávacie zájazdy na Madagaskar, Aljašku, do USA a Kanady. Okúzlila ho Rwanda, Uganda aj Etiópia. Zatiaľ sme nenašli bežnú otázku zo živočíšnej ríše, ktorú by Martin nedokázal zodpovedať. Keď si od neho zvieratá potrebujú oddýchnuť, sprevádza v Thajsku, Malajzii a Singapure, alebo v Austrálii, ktorú prešiel krížom krážom. Martinove koníčky sú príroda, história a spoznávanie nových ľudí. Vraví, že cestovanie a sprevádzanie sú najlepšia škola života. Klienti si ho na zájazdoch vážia kvôli empatii a trpezlivosti. Ako správny ranger je jeho najobľúbenejšou pochúťkou steak z impaly v Juhoafrickej republike. Od roku 2017 je trvale v kancelárii, kde sa venuje práci na oddelení Destinačných manažérov.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Keňa, Tanzánia, Zanzibar

Zo zájazdu:

Martin Karniš

Posledná úprava článku | Prečítané: 1147

Mohlo by Vás zaujímať

Uganda - história a najkrajšie národné parky
Blog

Blog Uganda - história a najkrajšie národné parky

Uganda je považovaná za menej objavený drahokam africkej prírody. Žije v tieni susednej Kene a jej rozvinutého turistického ruchu. Ten, kto hľadá…

Martin Karniš 17 min. čítania
Kampala – najväčšie mesto perly Afriky
Kampala

Kampala Kampala – najväčšie mesto perly Afriky

Hlavné mesto krajiny, kde dnes okrem prezidenta žije aj kráľ. Uganda je jednou z mála krajín, kde je zachované typické kráľovstvo, ktoré sa nazýva…

Erik Almáši 23 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso, Mali


náročnosť

21 dní

Trvanie

7129 8290€
K

Afrika  

Maroko

14.02. → 23.02. +14 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

1989 2340€
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

7338 7565€
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

4556 5360€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.