Ktoré Safari si vybrať?

Afrika oddávna lákala cestovateľov z celého sveta. Ako magnet priťahuje milovníkov prírody. Život na otvorených pláňach Masai Mara a Serengeti patrí medzi najkrajšie divadlá na svete. Stovky druhov zvierat vo svojom prirodzenom prostredí, ktoré žijú podľa vlastných cyklov.

Keďže nie som typ, ktorý len leží na lehátku, BUBO je pre mňa tá najlepšia voľba a bude ňou aj pri výbere najbližšej dovolenky.

Adela Vinczeová

Klient

Adela Vinczeová
Maasai Mara

Maasai Mara

Maasai Mara (alebo Masai Mara) je malý, ale najvýznamnejší a najobľúbenejší park v Keni. Je to typická savana, kde sa pohybuje veľké množstvo zvierat. Územie je súčasťou chránenej oblasti, ktorá smerom na juh prekračuje Tanzánske hranice a mení svoj názov na Serengeti. Práve tento ekosystém bol vytvorený aj za účelom ochrany jedného z divov prírody – Veľkej migrácie. Pri tejto príležitosti sa tu v septembri stretávajú pakone bielobradé, zebry a gazely, aby spoločne vyrazili na pochod do Serengeti, kde pakone rodia svoje mláďatá. Spolu tvoria stádo, v ktorom môžete napočítať 1,6 milióna pakoní, 600 tisíc zebier a 400 tisíc gaziel. Táto skupina sa podľa aktuálnej situácie s vodou a pastvou pohne v priebehu októbra do juhovýchodného Serengeti. Už ale od júna, alebo začiatku júla môžete sledovať prichádzajúce zvieratá zo Serengeti. Od tohto obdobia sa zdržiavajú v parku a blízkom okolí, kde sa pária a spásajú čerstvú trávu. Okrem týchto zvierat máte počas celého roku možnosť pozorovať ďalších, nemenej zaujímavých obyvateľov Maasai Mara. Slony sú obrovským lákadlom, žirafy, ktoré sú viditeľné zďaleka sú grandiózne. Všade po „lúkach“ uvidíte rôzne druhy antilop, ako napríklad antilopy losie, najväčšie z nich, byvolce alebo gazely grantove a thomsonove. Hyeny a aj vzácne nosorožce dvojrohé bývajú pozorované na savane. Pštrosy sa tu túlajú osamote, alebo v skupinkách. V rieke Mara, podľa ktorej park dostal svoje meno, nájdete dvoch atraktívnych obyvateľov – hrocha a krokodíla. Každého návštevníka však najviac lákajú veľké mačky. Práve tu je veľká šanca vidieť levy. Je ich tu dostatok a sú privyknutí na prítomnosť áut a tak je ich „ľahké“ nájsť. Takisto je možné vidieť gepardy a leopardy, i keď ich tu je nepomerne menej, ako levov. Množstvo vtáčích druhov, drobných cicavcov a iných živočíchov sú určite dôvody na návštevu tohto parku.

Maasai Mara
  • Zájazd Keňa, Tanzánia, Zanzibar

Ngorongoro

Táto bývalá sopka sa nachádza v páse známom ako Veľká východoafrická priekopová prepadlina. Samotný kráter Ngorongoro je zvyšok po sopke, ktorá explodovala. Ostali tu iba základy, najväčšia neporušená kaldera, ktoré teraz robia z tohto miesta jedno z najlepších prírodných divadiel sveta. Na ploche 260 km2 je najväčšia hustota šeliem vo voľnej prírode na Zemi. Levy, hyeny aj gepardy sú tu pozorované veľmi často. Občas sú hlásené aj pozorovania leopardov, ale tí sa ukrývajú v zalesnených oblastiach na okraji krátera, kde ich len ťažko zbadáte. Na dne krátera je safari vždy vynikajúce, pričom na konci obdobia sucha je hustota zvierat najvyššia. Vtedy sa všetkých 30 tisíc kusov veľkej zveri zdržuje v blízkosti posledných zdrojov vody a vy tak máte šancu zažiť úžasné chvíle uprostred stáda pakoní a zebier, sledovať niekoľko sto členné stáda byvolov, alebo si len vychutnávať prítomnosť nosorožčej matky s mláďaťom. Keďže tu týchto prehistorických tvorov je okolo 35 kusov, obrovsky sa Vám zvyšuje možnosť ich vidieť. Samce sa tu trvalo nezdržiavajú, prichádzajú iba občas, ale samice s mláďatami sú stálymi obyvateľmi. Naopak slonov je tu menej. Samice s mláďatami sem neschádzajú a ak áno, iba výnimočne, keď už inde na okolí nie je voda. Samce po strmých stenách krátera dolu zídu a užívajú si krásy tohto miesta. Na dne sa nachádzajú jazerá so sladkou aj slanou vodou. Sladké jazerá sú domovom pre hrochy a ostatné zvieratá sa sem chodia napájať. Jazero Magadi je napájané podzemným prameňom, ktorý so sebou prináša čiastky sódy a je miestom, kde sa v určitom období zdržiava veľký kŕdeľ plameniakov. Vidieť túto ružovú záplavu na vlastné oči je nezabudnuteľný zážitok. Toto miesto by ale aj bez takéhoto množstva zvierat bolo zaujímavé a dych berúce.

Ngorongoro
Ngorongoro
Krugerov národný park

Krugerov národný park

Najstarší africký park, pomenovaný podľa prvého prezidenta Juhoafrickej republiky z konca 19. storočia. Tento park s rozlohou 23 tisíc km2 z veľkej časti oplotený, je jedným z najlepších safari vôbec. Na relatívne veľkom území (bezmála polovica Slovenska) sa tu darí veľa pôvodným zvieracím druhom. Zo strany Mozambiku je plot zrušený a zvieratá po rokoch môžu opäť migrovať po svojich starých cestách. Do budúcna sa počíta s rozšírením parku až na jeho štvornásobok. Nachádzajú sa tu rôzne druhy biotopov od savany, cez buš po les. Každý z nich má svojich špecifických obyvateľov, ale v celom parku máte možnosť vidieť všetky atraktívne zvieratá. Je tu veľká koncentrácia nosorožcov širokohubých, tzv. bielych, ktorých stretnete kdekoľvek počas celého dňa. V jazerách a riekach odpočívajú hrochy a krokodíly, napiť sa sem prichádzajú stáda slonov, byvolov, antilop, zebier, ale aj menších tvorov. Sledujte množstvo vtákov a hľadajte vzácnosti ako napríklad psov hyenovitých. Takisto sú tu miesta, kde máte veľkú šancu stretnúť leviu rodinu, alebo samotárske leopardy. Ako v jednom z mála národných parkov a na rozdiel od rezervácií, tu môžete absolvovať pešie safari s miestnym ozbrojeným sprievodcom, alebo sa vydať na nočný pochod cez buš a vidieť prírodu aj z inej strany. V noci vychádzajú na lov a zber dikobrazy, hrabáče, hyeny a komby, zvieratá, ktoré za bežných okolností cez deň nieje možné vidieť. Tento park si nemôžete neužiť.

Krugerov národný park

Etosha

Perla medzi národnými parkami. 4.600km2 z jej 22,5 tisícovej rozlohy tvorí biela, soľná panva. Zvieratá tu majú vyhradenú väčšinu územia a vy ich nerušíte svojou prítomnosťou, ale na druhú stranu je tu zveri dosť na to, aby ste mali vymikajúce safari a videli maximum z africkej divočiny. Žijú tu všetky atraktívne zvieratá, s výnimkou byvola, krokodíla a hrocha. Vzhľadom k nedostatku vody sa im tu nemôže dariť. Ostatní obyvatelia buša sú ale prítomní. Stretnete žirafy, nosorožce, slony, stáda zebier, skákavých antilop, pakone a množstvo impál, skvelých skokanov zo skupiny antilop. Nachádzajú sa tu aj jedineční priamorožci juhoafrickí. Ak budete mať šťastie, natrafíte na šelmy. Vyskytujú sa tu všetky veľké mačky – lev, leopard a gepard. Máte možnosť vidieť hyeny a inú nočnú zver. Park je dobre prístupný aj pre osobné autá a tak si môžete spraviť vlastné safari, bez miestneho sprievodcu. Najlepšou dobou je obdobie sucha, kedy sa zvieratá zdržiavajú pri napájadlách a vám stačí iba čakať. Cesty sú výborne značené, informácie o pohybe atraktívnych živočíchoch dostanete v každom z troch kempov. Všetko záleží už len od vašich očí a dávky šťastia.

Etosha
  • JAR, Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Zambia

  • Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Zambia

Etosha
Chobe

Chobe

Málo známy, ale životom prekypujúci park. Najčastejší spôsob návštevy tohto parku je vozenie sa po brehu rovnomennej rieky. Môžete si zvoliť z dvoch spôsobov. Buď tradičnou cestou autom, alebo z lode. Auto vám umožní vidieť breh rieky a takisto aj buš a les ďalej od vody. Najlepšie je obdobie sucha (od mája), kedy sa zvieratá sťahujú k rieke, keďže park nemá dostatok napájadiel. Cesta vodného safari je ďalšou možnosťou. Zver je na prítomnosť lodí zvyknutá a nemajú problém, ak zakotvíte tesne pri nich. Takto si môžete vychutnať pohľad na pijúce, alebo kŕmiace sa slony, rôzne druhy antilop, vrátane vzácnych a plachých hrivnatcov čiernych a antilop konských. Vodárka lečve je tu bežná, takisto ako hrochy a krokodíly. Týchto si máte možnosť z lode pozrieť z minimálnej vzdialenosti. V parku žijú všetky zvieratá, ktoré sa bežne na safari dajú vidieť, okrem nosorožcov. Tých bohužiaľ pytliaci vybili a zvyšných päť bolo presťahovaných na neďalekú záchrannú stanicu. Zaujímavé je mestečko Kasane, ktoré bezprostredne susedí s parkom. Cez deň sa po uliciach potulujú rodinky prasiat bradavičnatých a v noci nieje nemožné stretnúť byvoly, alebo slony, krátiace si cestu cez metečko k pastve na brechu rieky Chobe. Hlavným lákadlom národného parku sú práve chobotnatci, ktorých sa tu nachádza neuveriteľných 130.000 z celkového počtu 170.000, ktoré sa vyskytujú v celej Botswane.

Chobe

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.