Načítavame pre vás exkluzívny blog

Asado argentino - nič pre vegetariánov!

Asado argentino - nič pre vegetariánov!

Čo ochutnať v Argentíne? ASADO (špan.) - pečený, grilovaný, pečený na ražni Jednoduchý preklad, ale pre Argentínčanov má toto slovo oveľa hlbší význam.

Stretnúť sa so slovom asado v praxi môžete hneď dvakrát. V každej argentínskej reštaurácií si môžete asado objednať. V niektorých prípadoch sa volá parilla,čo je to isté, a je to tanier plný rôznych častí grilovaného mäsa. Takto si asado môžete vychutnať bez toho, aby ste sa museli o niečo starať. Ale oveľa obľúbenejšie asado je to, ktoré sa robí doma. Takže druhý význam tohto slova je vlastne opekačka/grilovačka. A to je už o inom.

Vznik asada sa datuje už v polovici 19. storočia, keď sa statoční gauchovia preháňali po opustenej argentínskej pampe a hnali obrovské stáda dobytka. Najčastejšie piekli hovädzie rebrá, ktoré upevnili do železného rámu, a pomaly piekli niekoľko hodín. Na udržiavanie ohňa používali len drevo zo stromu quebracho, ktoré málo dymilo. Asado spolu s čajom maté tvorilo základ stravy gauchov.

Postupne sa asado dostalo aj do veľkých miest a jeho význam sa trochu pozmenil. Teraz je to najmä o sociálnom kontakte, pretože nie je nič lepšie ako stretnúť sa s priateľmi pri pohári červeného vína, rozoberať aktuálne korupčné kauzy argentínskych politikov a niekoľko hodín čakať na výborný steak alebo rebierka. Dnes sa už pripravuje na grile, podávajú sa rôzne druhy mäsa, nielen hovädzie, a Argentínčania pridávajú aj zopár gurmánskych špecialít. Za všetky spomeniem napríklad chinchulines, čo je v podstate časť čreva z mladého býčka, ktorému v tom čreve ponechali to, čo jedol naposledy a kuchár to len hodí na gril. Mňam mňam :)

Takmer v každej domácosti v Argentíne nájdete gril, alebo ohnisko na asado. Ale ako byť dobrým asadorom (majstrom grilu) chce dobrého učiteľa a trošku cviku. Ja som mala toho najlepšieho. Môj bratranec Lucas, ktorý sa narodil v pampe neďaleko Buenos Aires, je na hovädzie mäso skutočný odborník. Predtým ako si založil rodinu, choval na severe krajiny pod bolívijskými hranicami malé stádo býkov, asi štyristo kusov (v Argentíne sa celkovo chová 55 miliónov). Potom však prišli deti  a on sa s rodinou presťahovali sa do mesta. Teraz sa už síce nevenuje mäsu, ale ako správny asador vychovaný na pampe to s grilom vie.

Po niekoľkých pokusoch, keď som si myslela že základom je len dobre upiecť mäso, mi prezradil ,že celé tajomstvo úspešného asada je v správnej kombinácií dobrej spoločnosti, kvalite mäsa a červeného vína, a o tom ako sa tváriš, keď na grile obraciaš obrovské kusy mäsa (hostia musia pochopiť akú dôležitú úlohu tam zohrávaš)  :) Pretože úspech sa meria podľa dĺžky potlesku, ktorý asador na konci zožne. Takže ak máte radi Argentínu, môžete si takéto asado urobiť aj doma. Len nezabúdajte na to, že každý hosť musí zjesť minimálne 400 gramov mäsa. Základom teda je, že čím väčší kus mäsa, tým ste bližšie k Argentíne :)

Erika Čeligová

Erika Čeligová

Erika Čeligová

Vždy usmiata a ochotná Erika vyštudovala riadenie turizmu na vysokej škole. Ovláda angličtinu, španielčinu, francúzštinu a je všestrannou sprievodkyňou. Najradšej sprevádza zájazdy USA západ, Z Toronta do Miami, Mexiko veľký okruh a od roku 2016 sprevádza klientov aj v Argentíne a Brazílii. Venuje sa kultúre a literatúre, má potápačský a zbrojný preukaz takže vo svete s ňou budete určite v bezpečí.  Autom prešla takmer celú Európu a Severnú Ameriku, čo sa odráža aj na jej výborných šoférskych schopnostiach. Z Eriky srší energia počas celého zájazdu a jej cieľom je dopriať klientom všetko čo stojí za to. Jej najobľúbenejšou gurmánskou špecialitou je Cheesesteak z Joes Steaks. Cestovanie jej dáva otvorený pohľad na svet a nové priateľstvá.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
USA - západ (Komfort)

 

 

Posledná úprava článku | Prečítané: 1762x

Mohlo by Vás zaujímať

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Polárne oblasti   Amerika  

Ohňová zem, Patagónia, Chile, Argentína


náročnosť

13 dní

Trvanie

4870
K

Amerika  

Patagónia, Paraguaj, Chile, Brazília, Argentína


náročnosť

16 dní

Trvanie

3590
K

Amerika  

Paraguaj, Brazília, Argentína


náročnosť

15 dní

Trvanie

2790
K

Južná Georgia, Ascension Island, Tristan da Cunha, Svätá Helena, Kapverdy, Argentína


náročnosť

35 dní

Trvanie

26300

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.