Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Obsah
Ako vznikol Šanghaj
Ako vznikol Šanghaj? #
Shanghai (上海) v preklade znamená „Na mori“. Ide o pripomienku dávnej histórie, kedy malo byť územie dnešného mesta priamo na pobreží, hoci dnes už leží na rieke Huangpu a tá rozdeľuje mesto na moderný Pudong s jeho legendárnou panorámou mrakodrapov a historický Bund lemovaný historickými budovami.
Pôvodne to bola malá rybárska dedinka a vďaka svojej výhodnej polohe na delte Dlhej rieky sa postupne stávala čoraz významnejším obchodným centrom. Miesto na mape sveta si vydobyl Šanghaj v polovici 19. storočia, keď sa stal jedným z piatich prístavných miest, ktoré bol cisár nútený otvoriť Západu po prehratých ópiových vojnách. Mesto rozkvitalo a prosperovalo a v 30. rokoch minulého storočia bol Šanghaj komerčným a finančným centrom ázijsko-pacifického regiónu.
Párty sa skončila, keď na Čínu zaútočili Japonci a po krvavej Bitke o Šanghaj v 37. roku 20. storočia sa ho zmocnili. O 12 rokov neskôr, po vyhratej občianskej vojne, padlo mesto do rúk komunistom. Väčšina finančného aj ľudského kapitálu z mesta ušla už pred vojnou a nová garnitúra sa nepozerala na „buržoázne“ mesto založené Západom práve s nadšením. Nasledovali dekády úpadku, ktoré zmenil až osvietený kormidelník Deng Xiao-ping a jeho ekonomické reformy v 90. rokoch.
Spustil sa intenzívny rozvoj mesta, ktorého symbolom je práve východný breh rieky Huangpu - Pudong. Bola vytvorená zóna voľného obchodu, do mesta sa vrátil zahraničný kapitál a rozbehla sa Šanghajská burza - momentálne jedna z najväčších na svete. Šanghaj je opäť pýchou krajiny a pre mnohých bezkonkurenčne najkrajším čínskym mestom.
Perla Orientu, Atény Ríše stredu alebo Paríž Východu. Za všetkými týmito prezývkami sa skrýva najslávnejšie mesto Číny, ktoré je u mnohých cestovateľov obľúbenejšie než hlavné mesto Peking či historický Si'an. A to najmä pre svoj obraz, keď sa tu stretávajú tradícia a pokrok. Táto kombinácia vytvára úžasnú atmosféru a spôsobuje, že Šanghaj je jedným z najpopulárnejších turistických miest krajiny.
Počasie v Šanghaji
Počasie v Šanghaji #
Šanghaj sa nachádza v subtropickom podnebnom pásme. Najlepší čas na návštevu je preto buď jar, alebo jeseň, kedy sú teploty najpríjemnejšie. Hlavne počas krátkej jesene je mesto najkrajšie a vy si uvedomíte, aké prekvapivo zelené je toto mesto. V tomto prípade už žlto-zlato-oranžové. Hotová pastva pre očí a raj pre fotografov. Leto je vlhké a horúce, teploty neraz atakujú 40 stupňov a človek sa spotí už po prvej minúte na ulici. Zima je chladná, sychravá, upršaná a veterná.
Zaujímavosťou Číny je fakt, že krajina je pomyselne rozdelená na dve časti - severnú a južnú, ktoré sa od seba líšia klímou, kultúrou, životným štýlom aj kuchyňou. S cieľom ušetriť sa súdruhovia v 50. rokoch rozhodli použiť historickú líniu pozdĺž rieky Huai a pohoria Qinling a rozdelili krajinu na sever s centrálnym kúrením a juh bez neho. Hlavným dôvodom bol nedostatok energie a časté výpadky prúdu vo vtedy veľmi chudobnej krajine.
Aj keď je na tom Čína teraz už omnoho lepšie, toto historické rozdelenie stále platí a ľudia na severe každú zimu trpia chronickým znečistením ovzdušia z uhoľných elektrární a ľudia na juhu sa musia so zimou v bytoch popasovať vlastnými silami. Šanghaj sa nachádza v severnej časti južnej Číny, čo je oblasť, ktorá to má počas zimy najťažšie. Pokiaľ však navštívite Čínu v tomto čase, nemusíte sa obávať, s príchodom klímy a elektrických ohrievačov v hotelovej izbe mrznúť určite nebudete.
Cesta z letiska šialenou rýchlosťou
Jazda v Magleve z letiska do Šanghaja #
Šanghaj neostáva nič dlžný svojej povesti a hneď od začiatku nás začína ohurovať. Naším BUBO autobusom sa dopravíme na stanicu metra Longyang v Pudongu. Ak ste niekedy snívali o levitácii a o tom, že sa raz budete doslova „vznášať“ nad zemou, Maglev vám tento sen splní v priebehu niekoľkých sekúnd. Maglev (z angl. Magnetic levitation) je najrýchlejším pozemským spôsobom transportu na zemi.
Šanghajský Maglev je prvý komerčný úspešne prevádzkovaný transport tohto druhu na svete a od roku 2004 premáva na trase medzi mestom a šanghajským letiskom Pudong, ktoré je od mesta vzdialené cca 30 km. Za týmto obrovským pokrokom v oblasti dopravy stoja nemeckí inžinieri, od ktorých tento mechanizmus zakúpila čínska vláda a úspešne ho zaradila do svojho portfólia vysokorýchlostných vlakov v krajine.
Trasu 30 kilometrov ste schopní zdolať za osem minút. Ručička pomyselného tachometra sa zastaví na 300 až 305 km/h a takáto povznášajúca jazda za pomoci magnetov je veľký ulovený zážitok.
S magnetickou levitáciou sa už v 80. rokoch pohrávali Briti a Nemci, ale až Číňania ju pretavili do ako-tak úspešného projektu. Linka je od začiatku stratová, no slúži skôr ako dôkaz schopnosti čínskeho umu a inžinierstva (aj keď sa hovorí, že to odkukali od Nemcov).
Maglev v Šanghaji je momentálne jediná komerčne prevádzkovaná linka magnetického vlaku na svete a aj napriek mnohým výhodám, ako napríklad lepšia stabilita, možnosť širších a pohodlnejších vozňov, či plynulejšej a tichšej jazdy, o ďalších projektoch tohto druhu veľmi nepočuť.
Jedného času sa zvažovala linka Šanghaj-Peking, z ktorej však nakoniec zišlo, takisto ako z viac pravdepodobnej linky Šanghaj-Hangzhou. Ak ste milovníci vlakov, technológií, dobrodružného adrenalínu a rýchlosti, tak Maglev v Šanghaji je určite zážitok pre vás.
Ešte pred pandemickým obdobím tieto vlaky dokonca jazdili rýchlosťou 432 km/h (dôkaz vo foto nižšie). A hoci je ich prevádzková rýchlosť odvtedy znížená, nič to nemení na tom, že ide o top skúsenosť pri presune z letiska do mesta.
Kde sa Čína otvorila kapitalizmu
Aký veľký je Šanghaj? #
Keď sa bavíme o Šanghaji, musíme si trochu upraviť naše bežné zmýšľanie o mestách a štátoch. Rozloha mesta je vyše 7 000 kilometrov štvorcových, čo je viac ako celý Košický kraj. Čo sa týka počtu obyvateľov, je to jedno z najväčších miest na svete, žije tu takmer 25 miliónov ľudí. Tieto čísla nám naznačujú, že to je obrovské mesto, hotový megalopolis, a to sme ani nevideli jeho infraštruktúru.
Dve letiská, na ktorých pristávajú stovky letov denne, sú prepojené so srdcom mesta tisícmi kilometrov železníc, rýchlovlakov a ciest. Celý Šanghaj je obohnaný sieťou diaľnic, ktoré majú 6 až 10 pruhov a sú neustále plné. Uviaznuť v Šanghaji v doprave nie je nič mimoriadne a pokojne tu viete v zápche stráviť aj niekoľko hodín denne. Na sledovanie dopravy majú špeciálne aplikácie a informácie o doprave nájdete aj na digitálnych tabuliach na hlavných ťahoch.
Metro v meste je jedno z najväčších na svete – tvrdo súťaží s Pekingom o prvé miesto v celkovej dĺžke tratí a celkovo mal ku koncu roka 2024 postavených už vyše 800 kilometrov tratí. Každým rokom pribúdajú desiatky nových kilometrov. Denne metro využije vyše 10 miliónov pasažierov a na jednej linke sa pokojne z konečnej na konečnú preveziete aj hodinu a pol.
V skratke je Šanghaj mestom, na aké nie sme zvyknutí. Je to akoby štát v štáte s kolosálnou infraštruktúrou, obrovským množstvom obyvateľov a samotné jeho fungovanie vie byť pre našinca jedinečným zážitkom.
Vlajková loď kapitalistickej Číny #
Šanghaj je v skratke pomyselnou vlajkovou loďou modernej Číny – je to výstavné a reprezentatívne mesto, a tomu je prispôsobená aj vyššie spomínaná infraštruktúra. Je to mesto, kde viete stráviť celé dni. Či už na výstavách, potulkami po okolí, ochutnávaním bohatej gastronómie alebo návštevami moderných technologických vymožeností či obchodov.
Každý si tu niečo nájde a nikto sa tu nebude nudiť. Na aký dlhý čas sem teda prísť? Ak chcete navštíviť Šanghaj, to najznámejšie z mesta si viete prejsť za dva dni. Pokiaľ sa zaujímate o niečo špeciálne a hľadáte rôzne pikošky, budú vám málo aj týždne.
Dva dni vám skutočne stačia na pozretie si všetkých hlavných atrakcií, ba dokonca aj na nákupy. Ako to urobiť? Jeden deň si viete urobiť detailnú prehliadku mesta a počas druhého sa zase venovať tomu, čo vás individuálne zaujíma. Či už je to úžasné múzeum čínskej histórie a kultúry alebo obchodné domy na najslávnejšej nákupnej ulici Číny.
V tomto blogu vám z pohľadu BUBO sprievodcu navrhnem, ako to celé skĺbiť a, hlavne, ako naplno využiť jeden deň na to, aby ste si v „Perle Orientu“ pozreli všetko a aby vám skutočne nič neušlo.
Najvyššia vyhliadka na svete
Strecha Šanghaja - Shanghai Tower #
Na svete máme zopár miest, ktoré sa hrdia názvom Skyscraper City - Mrakodrapové mesto. Chicago, New York, Dubaj, Hongkong, Singapur, Tokio... To všetko sú mestá rastúce do výšky s legendárnymi panorámami a výhľadmi. No (zatiaľ) iba v jednom meste na svete sa nachádzajú až štyri budovy presahujúce 400 metrov. Áno, je to v Šanghaji.
Prehliadku mesta začíname v BUBO v modernej štvrti Pudong, kde je, logickým prvým krokom prehliadky, návšteva mrakodrapov, ktoré dominujú tejto štvrti. Odporúčam pozrieť si jedinú trojicu supervysokých mrakodrapov na svete. Sú to veže Jin Mao, Svetové finančné centrum (WFC) a tretí najvyšší mrakodrap planéty, Shanghai Tower.
Z Longyang Road nám sem potrvá cesta asi 20 minút, a keď vystúpime pri ktoromkoľvek z týchto mrakodrapov, máme pocit, že sme zrazu na modernejšej verzii Manhattanu. Odporúčam určite Shanghai Tower (bola dokončená v roku 2015 a so svojou výškou 632 metrov je suverénne najvyšším mrakodrapom v krajine) s najvyššou vyhliadkou na svete vo výške 562 metrov.
Vyhliadku nájdete na 118. poschodí a verejnosti je sprístupnená od roku 2017. My s našimi BUBO skupinami sme tu boli po prvý raz (dokonca vtedy nebola otvorená pre širokú verejnosť) v roku 2016 a odporúčame ju ako jednu z najlepších vyhliadok kdekoľvek na našej planéte. Celý mrakodrap je koncipovaný supermoderne a s použitím ekologických postupov a najnovších technológií. Nájdeme v ňom veternú elektráreň a unikátne systémy na šetrenie energie. Zároveň je budova aj esteticky uspokojujúca a využíva kvalitné materiály a čisté tvary. Nie je ale krásna a luxusne vyzerajúca len zvonku.
Hneď po vstupe do vestibulu vidíme, že sa nešetrilo ani na interiéri. Prejdeme cez bezpečnostnú kontrolu (nemáme so sebou alkohol, nože a zapaľovače) a vstupujeme do interaktívneho miniatúrneho múzea najvyšších budov planéty. Vidíme tu aj výstavku o samotnej Šanghajskej veži, ale aj pekné porovnanie a obrázky iných najvyšších budov. Na jej konci nás už čaká najrýchlejší výťah na svete, ktorý nás rýchlosťou 18 metrov za sekundu dovezie na vyhliadkové 118. poschodie.
Samotná vyhliadka je veľká a priestranná, zaberá dokonca dve poschodia, medzi ktorými sa vieme presúvať schodiskom. Vieme prejsť okolo celej budovy a vychutnať si výhľad zo strechy Šanghaja - či už na moderné susedné mrakodrapy, historickú štvrť Bund na opačnej strane rieky Huangpu, alebo, ak je dobrá viditeľnosť, až na deltu slávnej rieky Yangtze vzdialenú 40 kilometrov.
K tejto jedinečnej vyhliadke si môžete dať na vrchnom poschodí vyhliadkovej plošiny aj kávu alebo pivo a vychutnať si skutočne luxusné chvíle najvyššie, ako sa v akejkoľvek budove na svete viete ako turista dostať. Tomu vravím jedinečný zážitok a nadšenie zo Šanghaja je tu okamžite!
Viac o vyhliadke som spísal v osobitnom blogu:
Výnimočná veža Perla Orientu #
Neprehliadnuteľným symbolom Šanghaja je tiež veža zvaná Perla Orientu či Oriental Pearl Tower. Mestu dominuje od roku 1995 a má 468 metrov. V jej guľovitých útvaroch sa nachádzajú vyhliadky a medzi nimi je takzvaný Space Hotel s ubytovacou kapacitou 25 luxusných izieb.
Súčasťou Perly Orientu je historické múzeum, vesmírna kapsula, otočná reštaurácia, vesmírna galéria, priehľadný skywalk, ale aj herňa vrátane krytej horskej dráhy. Táto veža je šiestou na svete a druhou najvyššou televíznou a rozhlasovou vežou v Číne.
Hore a dole sa viete v Perle Orientu viezť v dvojposchodových výťahoch, ktoré pojmú až päťdesiat ľudí a idú rýchlosťou sedem metrov za sekundu.
Ako televízna a rozhlasová veža poskytuje Perla Orientu mestu viac ako deväť televíznych kanálov a viac ako desať rozhlasových kanálov FM.
Výhľad na Pudong #
Nasadáme do autobusu a tunelom sa vraciame na západný breh rieky Puxi. Zvyšok prehliadky už absolvujeme tam. Zastavujeme sa priamo pri Pamätníku šanghajských ľudových hrdinov, od ktorého je vynikajúci výhľad na Pudong - východný breh rieky, odkiaľ sme prišli. Tu vidíme ten klasický Šanghaj, na ktorý sa každý teší. Naplno doceníme výšku Šanghajskej veže, ktorá vysoko prevyšuje všetko ostatné a hrdo tróni nad mestom. Veľmi často sa stáva, že jej vrchol je zahalený oblakmi.
Prípadne sa môžeme prejsť asi 10 minút po nábreží a vychutnať si atmosféru jeho koloniálnych budov na ulicu Fuzhou. Tu nájdeme po pravej strane veľmi príjemnú reštauráciu Shanghai Grandmother, ktorá možno nemá najvábivejšie okolie, ale oplýva výbornou šanghajskou kuchyňou.
Šanghaj má svoju vlastnú kuchyňu a bohatú gastroscénu. Nájdeme tu všetko od pouličných stánkov po luxusné európske michelinovské reštaurácie. Je z čoho vyberať a každý si tu niečo nájde. Dobrý obed je základ a pri našej prehliadke aj malým medzerníkom medzi modernou Čínou, akú vidíme ráno a tradičnejším imidžom Ríše stredu, ktorý nás čaká poobede.
Bund - kam nesmeli ísť psy ani Číňania
Bund - historické nábrežie Šanghaja #
Západné nábrežie sa nazýva Bund. Je to poldruha kilometra dlhá promenáda popri rieke, lemovaná nádhernými koloniálnymi budovami z konca 19. a začiatku 20. storočia. Do doby, kým sa zo Šanghaja nestalo mesto mrakodrapov, to bola práve panoráma Bundu, ktorá bola hlavným symbolom mesta. Nič vás nevráti v čase o jedno storočie do „zlatých dobrých“ čias Šanghaja tak ako prechádzka po Bunde.
Eklektická, ale zároveň jednotná zmes architektonických štýlov, zosobnená v 52 historických budovách, je vskutku nádherná. Dominuje jej obľúbený štýl art deco, ktorý môžeme obdivovať v New Yorku alebo Miami. Budovy, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť, sú sídla HSBC banky, Custom House či Fairmont Peace Hotel.
Prečítajte si aj ďalšie BUBO blogy z Číny:
Yuyuan - záhradná oáza pokoja
Záhrada Yuyuan a starý Šanghaj #
Po výdatnom obede sa vydáme na cestu za poslednými pamiatkami obdobia cisárov v Šanghaji. Zlatá doba mesta nebola totižto tak dávno a väčšinu mesta postavili v 19. až 20. storočí. To ale neznamená, že čínska tradícia by tu bola čo i len o chlp slabšia ako v Pekingu alebo iných tradičných mestách. Najlepšie to pocítime v najznámejších záhradách Šanghaja – Yuyuan.
Nájdeme ich asi 10 minút cesty od Bundu na rovnomennej zastávke metra. Priamo k záhradám sa však nedá dostať ani mestskou hromadnou dopravou, ani autobusom. Najbližšie sa dostanete na stanicu metra alebo parkovisko asi 10 minút pešo od vstupu do záhrad. Posledný úsek vedie cez obchodnú štvrť v historickom čínskom štýle, kde nájdete všetko, čo ste ani nevedeli, že potrebujete. Či už je to lacný porcelán, tradičné pouličné jedlo alebo káva zo Starbucksu.
Okolo záhrad je doslova labyrint uličiek, a keď sa chcete dostať k vstupu bez nakúpu vecí, ktoré ste ani nechceli, odporúčam pozorne sledovať šípky na orientačných ceduľkách, ktoré sú v angličtine a šikovne vás prevedú k vstupu najkratšou cestou.
Yuyuan alebo Záhrady šťastia sú nádhernou ukážkou Mingských záhrad 16. storočia postavené v tradičnom Suzhou štýle. Mesto Suzhou, susediace so Šanghajom, je takzvaným hlavným mestom čínskych záhrad. Sú vítanou oázou pokoja v rušnom veľkomeste. Oddychujeme a obdivujeme ten neuveriteľný čínsky cit pre krásu a harmóniu. Záhrady s rozlohou dva hektáre pozostávajúce zo šiestich častí, ktoré sú rozdelené dračími stenami a sú učebnicami tradičnej záhradnej architektúry.
Jazierka s rybami, niekoľkostoročné stromy, umelé kamenné steny a bludiská, pagody, altánky, obytné miestnosti a knižnice s nádherným dreveným nábytkom, dokonca aj strechy s hrdinskými príbehmi a drak s troma pazúrmi. Všetko má svoj zmysel a svoje pravidlá. V minulosti boli niektoré časti niekoľkokrát zdemolované – napríklad počas prvej ópiovej vojny alebo Japoncami v roku 1942. To, že tieto záhrady sú naozaj významné, ilustruje aj zaujímavosť, že posledné stretnutie medzi čínskym a francúzskym prezidentom prebehlo práve tu.
Vchod a východ sa nachádzajú na iných koncoch záhrady, a keď vyjdeme von, sme opäť vo víre suvenírových obchodov. Rovno pred nami bude tabuľa Starbucks, ak by niekto chcel kávu (dobré kaviarne naozaj nie sú v Číne na každom kroku a Starbucks je niekedy lepší ako nič). Ak vás skôr zaujíma čaj, tridsať metrov po pravej strane východu zo záhrady je na poschodí malá čajovňa, ktorá predáva čaje a robí ochutnávky. Môžete sa tu zoznámiť s niektorými z najznámejších druhov čínskych čajov, ako je Longjin alebo jazmínový čaj, ba dokonca aj nakúpiť balíčky domov.
Vo všeobecnosti sú obchodné uličky okolo záhrad dobrým miestom na suveníry a po prehliadke tu viete stráviť polhodinu alebo hodinu hľadaním toho pravého, čo by ste chceli vziať domov. Ak by sa niekomu zachcelo, uličkou asi 50 metrov vľavo od východu zo záhrady sa dá ísť pozrieť ešte aj chrám mestského boha, čo je malý novozrekonštruovaný chrám venovaný taoistickým patrónom mesta.
Chrám, ktorý posunuli
Chrám jadeitového Budhu - klenot, ktorý sa posunul #
Následne sa presúvame k najznámejšiemu komplexu Šanghaja – Chrámu jadeitového Budhu.
Chrám patrí medzi moderné šanghajské budhistické chrámy a založili ho v roku 1882, kedydo Šanghaja importovali dve sochy jadeitových budhov z Mjanmarska po mori. Jeden sediaci Budha (váži tri tony a je vysoký 1,9 metra) a menší ležiaci Budha. Chrám už dnes ukrýva aj väčšie sochy ležiacich Budhov z mramoru, ktoré priviezli zo Singapuru. Je to pútnické miesto, ktoré navštívia dva milióny ľudí ročne.
K tomuto chrámu sa viaže príbeh budhistického mnícha Huigena z hory Putao, ktorý sa ku koncu vlády dynastie Qing (1875-1908) vybral na púť do Tibetu. Po odchode z Tibetu navštívil Mjanmarsko, kde dostal ako dar päť jadeitových Budhov, z ktorých dvoch sa podarilo transportovať do Šanghaja. Krátko po návrate z Barmy mních zomrel.
Chrám dnes pozostáva z niekoľkých miestností a nádvorí, v ktorých sú uložené sochy Budhov - Kaplnky štyroch nebeských kráľov, Veľkej haly a Kaplnky jadeitového Budhu. Pre nadšencov kaligrafie je tu možnosť vyskúšať si nakresliť historické čínske znaky čiernym atramentom v pokojnej a tichej miestnosti v rámci chrámového komplexu a zároveň si domov priniesť zaujímavý suvenír.
Je zaujímavý aj z technologického hľadiska, lebo v roku 2016 sa presunul. Čo to znamená? Dostal sa do povedomia svetových médií, keď celú jeho hlavnú budovu vážiacu 2 200 ton zdvihli a v priebehu dvoch týždňov na koľajniciach presunuli o 30 metrov, aby zväčšili nádvorie. Pôvodne bol totiž chrám trochu stiesnený a pri veľkých množstvách návštevníkov hrozila tlačenica. Osobne si pamätám, ako vyzeral chrám vtedy a teraz, naše BUBO skupiny sem chodili aj pred posunom i po ňom a v súčasnej podobe je jeho návšteva určite príjemnejšia.
Budova, ktorú presúvali, je hlavná chrámová sieň, ktorú uvidíme pred sebou hneď, keď prídeme na nádvorie. Odporúčam pozrieť si aj hlavnú vstupnú bránu, cez ktorú sa neprechádza a máme ju po pravej ruke po vstupe. Nájdeme tu pekné sochy ochranných božstiev.
Nevynechávame ani zadné nádvorie, ktoré je vľavo vzadu za centrálnou sieňou – musíme prejsť za hlavnú sieň a dať sa doľava. Na zadnom nádvorí nájdeme síce novšie oltáre, ale je to miesto, kde každý deň prichádza najviac veriacich na rituály a kde si aj vy môžete kúpiť a zapáliť vonné tyčinky. Tu na desiatkách až stovkách návštevníkov hneď vidíme, že aj keď je Čína oficiálne komunistická a ateistická, historicko-kultúrny odkaz jej bohatej histórie dodnes žije.
Samotné slávne sochy Budhu, podľa ktorých je chrám pomenovaný, sú situované pri hlavnej sieni chrámu – keď vyjdeme z hlavnej siene na jej zadnej strane, ležia po pravej ruke v susednej budove. Chrám jadeitového Budhu je osobitý ako Šanghaj celý. Je odkazom na čínsku tradíciu, ale samotný fakt, že ho pred zopár rokmi presúvali, je zároveň pripomienkou modernity. Dokopy je to milá symbolika tohto úžasného mesta. Ak máte pri potulkách Šanghajom navštíviť len jeden chrám, je to práve tento.
Najkrajšia plavba Číny
Najkrajšia plavba Číny #
Už teraz je to dosť zážitkov a kontrastov na jeden deň. Bola by ale škoda čas v meste efektívne nevyužiť a nenavštíviť ešte niečo, keď máme priestor. Najlepšie na večer je pozrieť si večernú panorámu mesta. Šanghaj je pravým veľkomestom, a tak v noci vyzerá úplne inak ako cez deň. Pre mňa osobne je to pritom najkrajšia a najlepšie vysvietená panoráma v Ázii. Nejde len o moderné mrakodrapy, ale opäť o kontrast s historickými budovami. Preto je najlepšie ísť večer opäť navštíviť promenádu Bund. Tentoraz ale nepôjdeme po vlastných, ale na večernú plavbu.
Plavby po rieke Huangpu odchádzajú z prístavu v južnej časti Bundu menom Shiliupu. Dá sa sem dostať autobusom alebo peši, nie je tu ale nikde blízko zastávka metra. Lode odtiaľto odchádzajú v intervaloch 20 až 25 minút. Sú to rôzne viacposchodové plavidlá, ktoré vlastnia viaceré spoločnosti, ale lístky na všetky sa kupujú vo vnútri terminálu. Najskôr prejdeme cez bezpečnostnú kontrolu (opäť bez alkoholu, nožov a zapaľovačov) a následne zídeme dole schodmi do čakárne, kde sa predávajú lístky.
Loď ide hore a dolu po rieke medzi starým a novým Šanghajom a vyloží nás v tom istom prístave. Na večer je to výborný zážitok a odporúčam ho každému. Moderný Pudong je nádherne vysvietený a kontrast oproti koloniálnemu Bundu na druhej strane rieky je obrovský. Zároveň takto z lode človek vidí obe strany trochu inak ako z brehu a je to veľmi príjemné. Pre mňa osobne je toto jedna najkrajších plavieb, aké som kedy v živote absolvoval a zároveň suverénne číslo 1 v Číne.
Tajný BUBO tip
Odporúčame priplatiť si 50 yuanov a ísť do VIP sektoru v prednej časti lode. Je to najlepšie miesto na kvalitné fotografie, pohodlným sedením a zaručeným súkromím. Zároveň pozor na chlad, Šanghaj je neďaleko od mora a na rieke zvykne prefukovať. Odporúčam mať so sebou vždy bundu alebo sveter.
Večer v Šanghaji
Večer v Šanghaji #
Plavbou zakončíme prehliadku večer a bude za nami skutočne plný deň, ktorý nám poskytne dobrú predstavu o „Paríži Východu“. Ak máme ešte energiu, neodporúčam len tak ísť spať. Šanghaj nezatvára o 20.00 h a stále sa dá ešte niečo vidieť a zažiť. Máme niekoľko alternatív.
Prvá a najjednoduchšia je navštíviť Francúzsku štvrť známu pod čínskym názvom Xin Tian Di Bei Li. Tu nájdeme budovu, kde sa uskutočnil prvý kongres komunistickej strany Číny na rohu ulíc Huangpi a Xingye. Môžeme si ju odfotiť, ale je to pre nás hlavne orientačný bod – je totižto vedľa najznámejšej barovej štvrte mesta. Sem môžeme zájsť na dobrú večeru a čapované pivo alebo kvalitný kokteil.
Nájdeme tu, čo by sme len chceli, od slušnej čínskej kuchyne v Ye Shanghai alebo Crystal Jade, cez japonskú Shinmachi až po európsku vlajkovú loď Paulener alebo slušné kokteily v TMSK. Dá sa tu stráviť veľmi príjemný večer. V nákupnom centre na konci zóny je na vrchnom poschodí ukrytá dokonca aj diskotéka, za akú by sa nehanbil ani Londýn alebo Berlín, a tak keď na to príde, vieme tu stráviť aj celú noc.
Ak by ste mali chuť na pokojnejší večer na úrovni, odporúčam vyskúšať niektorý zo šanghajských rooftop barov. Niektoré sú veľmi príjemné a výhľady vedia byť úžasné. Najkvalitnejší je luxusný bar Rouge priamo na Bunde. Viete tu pochlipkávať kokteil, za ktorý by sa nehanbili ani bary v New Yorku a vychutnávať si najznámejšiu panorámu Číny.
Odporúčam urobiť si rezerváciu, alebo sem prísť skôr v rámci večera – niekedy medzi 20.00 až 21.00 h, stoly bývajú obsadené. Odporúčam sa tiež vhodne obliecť – nie je tu síce povinný dress code, ale páni bez košele alebo v krátkych nohaviciach by sa mohli cítiť, že nezapadajú.
Ak by ste chceli pokojný večer na hlavnej triede, dá sa navštíviť Nanjing Road a vybrať sa na nákupy, alebo sa len prejsť touto vysvietenou najstaršou nákupnou tepnou Číny.
Čítajte aj naše blogy z tzv. Číny-Nečíny:
Prvá pešia zóna a obchodná ulica Číny
Nanjing Road - druhý deň v Šanghaji #
Asi najznámejšou ulicou v meste je Nanjing Road alebo Nankingská cesta. Presnejšie jej východná časť začínajúca na Bunde a končiaca až podchodom do Ľudového parku v centre mesta. Táto poldruha kilometra dlhá pešia zóna je nákupnou tepnou mesta a od rána do večera pulzuje životom. My na ňu vstupujeme spomínaným podchodom a akonáhle vyjdeme na svetlo, sme vtiahnutí do deja. Všade plno ľudí, obchodov, vysvietených znakov. Presne takto si predstavujeme modernú Čínu.
Približne po 400 metroch sa dostaneme na križovatku ciest, za ktorými sa nachádza námestie Century Square. Čas na rozchod a individuálne aktivity. Nakupovanie, prechádzky a nasávanie atmosféry, alebo čapované pivko na terase - ideálne miesto na podvečerný relax.
Slovák, ktorý staval Šanghaj
Park Hotel - dielo slovenského architekta #
V Šanghaji neobíďte ani ikonický Park Hotel postavený v roku 1934. So svojou výškou 84 metrov to bol prvý mrakodrap v Ázii a výškové prvenstvo si udržal až do roku 1952. Statusom najvyššej budovy Šanghaja sa hrdil dokonca až do roku 1983. Pri pohľade na dnešný Šanghaj sa tomu len ťažko dá uveriť.
Čo je ale pre našinca zaujímavejšie, je jeho architekt. Ladislav Hudec sa narodil v roku 1893 v Banskej Bystrici, architektúru vyštudoval v Budapešti a počas prvej svetovej vojny padol do ruského zajatia. Odtiaľ sa mu podarilo ujsť a dostal sa až do Šanghaja.
V dynamickom veľkomeste, ktoré práve zažívalo svoje zlaté obdobie, sa mohol talentovaný architekt naplno prejaviť. Zanechal po sebe obrovské kultúrne a historické dedičstvo v takmer stovke budov po celom meste. Park Hotel v štýle art deco je najznámejšou z nich a krátka prehliadka jeho luxusného interiéru vás prenesie do štýlového medzivojnového obdobia. V malom múzeu na poschodí sa dozviete viac zo života tohto významného rodáka a aj niečo z histórie mesta.
Zájazdy do Číny (vrátane Šanghaja), ktoré odporúčame:
- Veľký okruh Čínou
- To najlepšie z Číny
- Čína, Tibet, Nepál, India
- To najkrajšie z Číny - prírodné divy
Spoznajte Čínu so sprievodcami vyškolenými v BUBO Cestovateľskej Akadémii a pridajte sa k najscestovanejším Slovákom!
Park, kde sa dohadujú sobáše
Park ľudu - tu sa dohadujú sobáše #
Ak náhodou budete v Šanghaji cez víkend, určite by ste nemali vynechať návštevu Ľudového parku v centre mesta. Každú nedeľu sa tu totiž odohráva veľmi jedinečné a pre nás Európanov celkom bizarné stretnutie. Aj človeku neznalému miestnych pomerov a čínštiny musí byť pravidelné nedeľné stretnutie, zväčša starších ľudí, „podozrivé“.
Okraje chodníkov lemujú položené otvorené dáždniky, na ktorých sú nalepené papiere s čínskymi nápismi. Za nimi posedávajú zväčša staršie dámy a pomedzi ne sa prechádzajú miestni a obzerajú. Všade vládne čulý ruch a príjemná, aj keď trochu napätá atmosféra. Prečo napätá?
Až po detailnejšom preskúmaní nápisov zistíte, že posedávajúce babky a dedkovia ponúkajú svojich nezadaných potomkov na vydaj. Na papieri máte napísaný vek, vzdelanie, profesiu, ba dokonca aj mesačný príjem - údaj, ktorý je pre Číňanov veľmi dôležitý. Veľmi pomôže aj vlastníctvo bytu v meste. Aj keď sa čínska spoločnosť modernizuje závratnou rýchlosťou a Šanghaj je toho žiarivým príkladom, stále máte takto možnosť „pričuchnúť“ k tradičnému spôsobu čínskej verzie dohodnutých sobášov.
Všetky naj Šanghaja alebo Prečo je top mestom Číny
- Najväčší - Šanghaj je spolu s Pekingom, Tianjinom a Chongqingom jednou zo štyroch mestských municipalít v Číne, ktoré sú pod priamou kontrolou vlády. S približne 25 miliónmi obyvateľov je to zároveň najväčšie mesto v Číne a jedno z najväčších na svete. To množstvo ľudí však necítite a mesto je vzdušné, organizované, doprava je na tom lepšie ako v menšom Pekingu.
- Najbohatší - Tipnete si, koľko biliónárov má v meste trvalý pobyt? Podľa posledného sčítania ich bolo 46. Aj keď je to o zopár menej ako v hlavnom meste, šanghajská ekonomika je najväčšia v celej krajine. Hovorí sa, že kam kráča Šanghaj, tam ide celá Čína a jej ekonomika.
- Najdrahší - Šanghaj láka obrovské množstvo ľudí, a to tlačí ceny hore, hlavne čo sa týka pozemkov. Len veľmi ťažko by ste našli v centre mesta byt za menej ako sto tisíc yuanov (13 000 eur) za meter štvorcový. Preto neprekvapí, že Šanghaj je najdrahšie mesto v Číne a piate v Ázii. Drahšie sa žije len v Soule, Tokiu, Singapure a Hongkongu.
- Najkrajší - Nech sa opýtate na najkrajšie mesto Číny hocikoho, kto má čínske mestá prejdené, s najväčšou istotou vám odpovie Šanghaj. Krása tohto mesta spočíva jednak v geniálnej a romantickej polohe na Dlhej rieke, práve neďaleko miesta, kde sa vlieva do Východočínskeho mora, a zároveň v kontraste moderného a historicko-koloniálneho šatu, ktorý lemuje pobrežie rieky. Najmä pohľad zo Shanghai Tower vám vyrazí dych.
- Najkozmopolitnejší - Odkedy sa Čína začala otvárať svetu, bol to práve Šanghaj, kam prúdili ľudia z celého sveta. Už v tridsiatych rokoch minulého storočia tam odhadom žilo okolo 60 000 obchodníkov zo Západu. Momentálne je ich vyše 200 000.
- Najvyšší - Číňania majú radi všetko naj a veľmi radi ohurujú. Z výšky 552 metrov sa určite ohúrení cítiť budete. Ak sa vám 552 metrov zdá privysoko, dokonca máte na výber. V Šanghaji sa totiž nachádzajú až štyri budovy presahujúce 400 metrov. Môžete si vybrať, na ktorú z nich sa vyberiete a užijete si Šanghaj z vtáčej perspektívy.
- Najrýchlejší - Kde na svete sa dostanete na letisko najrýchlejšie? V Šanghaji vám to Maglevom potrvá sedem minút. Som si istý, že Čína má ešte zopár es v rukáve - najmä čo sa týka hromadnej i osobnej dopravy. Len si predstavte, že by ste sa vedeli dostať z Bratislavy na Schwechat za 14 minút.
- Najeurópskejší - Po ópiových vojnách zažilo mesto nebývalý rast hlavne vďaka príchodu „Diablov zo Západu“. Mesto bolo rozdelené na tri koncesie: britskú, francúzsku a americkú - autonómne oblasti, kde neplatilo čínske právo. Európania tu zanechali stopu výraznejšiu ako kdekoľvek inde v krajine a doteraz tu nájdete miesta, kde na chvíľu úplne zabudnete, že ste stále v Číne.
Tipy na ubytovanie v Šanghaji
Tipy na ubytovanie v Šanghaji #
V BUBO využívame Park Inn by Radisson Shanghai Downtown s dobrou východiskovou polohou a blízkou dostupnosťou mestského metra. Hotel ponúka základný štandard, no nájdete v ňom všetko, čo potrebujete pri cestách naľahko.
Milovníkom luxusu, ktorí si potrpia na vyšší štandard, odporúčame päťhviezdičkový hotel Pudong Shangri-La hneď pri známej rieke Huangpu v pulzujúcej finančnej štvrti Lujiazui. Z okien si tu budete užívať výhľady na historický Bund i rieku, čo platí pre všetky izby. Rovnako tak si tu vychutnávate večernú svetelnú šou priamo z pohodlia vašej izby.
Pokiaľ sa tu ubytujete, dajte si večeru v Jade on 36 s panoramatickým pohľadom a vychutnajte si drink v bare Hui Hua Lou. Hotelu prislúchajú aj kúpele CHI a celý zástup procedúr vrátane masáží, pleťových terapií a telových procedúr založených na čínskej filozofii „Qi“.
Päťhviezdičkovou topkou Šanghaja je aj The Ritz-Carlton Shanghai, ktorý pokojne môžeme umiestniť na zoznam najlepších hotelov sveta. Luxusné izby sú tu zariadené v štýle art deco a z vašej izby si užívate pohľady na moderný Šanghaj ako na dlani. Nezabudnite si tu tiež dopriať kokteil v reštaurácii Flair rooftop restaurant and bar, ktorá je najvyššie položenou reštauráciou v Číne.
Šanghajská kuchyňa a kde sa najesť
Šanghajská kuchyňa #
Čína ako krajina má jednu z najbohatších gastronomických tradícií našej planéty. Šanghaj je zástupcom takzvanej východnej kuchyne. Je známy bohatými chuťami a množstvom surovín. V Šanghaji je tradičné hlavne kombinovanie sladkej a kyslej chuti a bohaté využívanie kuraciny, bravčoviny a morských plodov.
Päť najznámejších jedál Šanghaja:
- Xiaolongbao – knedličky z tenkého nekysnutého cesta plnené bravčovým mäsom, veľmi známe aj mimo Číny
- Shengjiang mantou – kysnuté knedličky plnené bravčovým mäsom, najznámejšie medzi miestnymi obyvateľmi
- Sladkokyslé rebierka – bravčové rebierka so sladkokyslou omáčkou a ananásom
- Žobrácke kura – kúsky kuraťa pečené v lotosovom liste zabalené v hline
- Šanghajské kraby – kraby dusené so zázvorom a podávané s omáčkou z octu, cukru a zázvoru
Kde sa najesť alebo nakupovať? #
- Nanjing Road – najslávnejšia nákupná trieda Číny, prvý obchodný dom tu otvorili už v roku 1921 a dodnes tu nájdete všetky známe značky. Okrem nákupov na tejto ulici nájdete aj prvý mrakodrap v meste – Park Hotel, ktorý projektoval slovenský rodák Ladislav Hudec. Okolo priľahlej Tianjing Road nájdete večer trhy s pouličným jedlom, kde môžete ochutnať pokrmy spomenuté vyššie.
- Yuyuan – nákupné centrum okolo záhrad Yu, veľmi dobré na nákup suvenírov, zároveň sa tu nachádza úžasné množstvo pouličných občerstvení.
- Francúzska štvrť – komplex Xin Tian Di Bei Li je skvelý na reštaurácie a bary, ale jeho druhá časť je nákupné centrum, kde sa nájdu značkové oblečenie a príslušenstvo. V okolí komplexu sú zase luxusné obchody od oblečenia až po predajňu Bentley.
- Bar Rouge – luxusný kokteil bar priamo na promenáde Bund, otvárajú o 20.00 h a odporúčam vstup v košeli a s dlhými nohavicami.
Čo treba vidieť v 325 mestách sveta.
Tipy na výlety v okolí
Čo ešte vidieť v Šanghaji a jeho okolí? #
Ak máte iné priority, samozrejme, v Šanghaji a jeho okolí sa nájde aj mnoho iných aktivít, než tie, ktoré sme spomenuli. Zaujímavé je napríklad ešte šanghajské EXPO, postavené pri príležitosti svetovej výstavy 2010. Niektorí tvrdia, že jeho najznámejšia budova je inšpirovaná budovou Slovenského rozhlasu.
V samotnom meste sa ešte môžete zastaviť v šanghajskej zoo. Nachádza sa neďaleko letiska Hongqiao a dostanete sa k nej metrom linkou číslo 10. Vystúpite na stanici Shanghai Zoo a vyjdete východom číslo 4. Dospelí zaplatia 40 juanov, mládež do 18 rokov polovicu. Ide o druhú najväčšiu zoo v Číne s 6 000 kusmi zvierat a 600 rôznymi druhmi. Nájdete tu plazy ako varan komodský či aligátor čínsky, vtákov pštrosa dvojprstého alebo emu hnedého, ale aj tigra ussurijského, pandy červené, jaky či gorily západné nížinné.
Ak sa vám Šanghaj máli, alebo máte dosť času navyše, oplatí sa určite navštíviť Hangzhou – historické mesto asi hodinu cesty rýchlovlakom od Šanghaja. Aj tu by sa dalo stráviť niekoľko dní, avšak viete si ho pozrieť aj za deň ako domov jednej z najslávnejších pamiatok v rámci Číny – Západného jazera. Zároveň je najbližším centrom pestovania čaju v blízkosti Šanghaja.
Neďaleko Paríža Východu nájdeme aj mesto záhrad Suzhou. Cesta sem trvá len polhodinu rýchlovlakom a nájdete tu niekoľko UNESCO záhrad a úžasnú atmosféru takzvaného riečneho mesta.
Dovidenia, Šanghaj! #
V Šanghaji viete stráviť čas rôznymi spôsobmi. Či už vyhľadávate pamiatky, nočný život, moderné technológie alebo nákupy, prídete si na svoje. Dalo by sa tu stráviť oveľa viac času, ale tu vám predstavujem ochutnávku, ktorá vám ponúka z každej stránky Šanghaja niečo, aby ste si vedeli urobiť predstavu o meste a bližšie sa zoznámili s Aténami Ríše stredu.
Keď sa prejdete jeho ulicami, ochutnáte jeho kuchyňu a nadýchate sa atmosféry Šanghaja, tak mi iste dáte za pravdu, že si túto prezývku plne zaslúži. Je to skutočné centrum života, kultúry, ale aj tradície a zároveň aj vlajková loď Číny ako modernej a progresívnej krajiny.
TOP 10 Šanghaja v skratke
- Cesta najrýchlejším vlakom na svete Maglev
- Vyhliadka z najvyššej vyhliadky na svete v Shanghai Tower
- Vychutnať si tradičné záhrady Yu
- Zapáliť vonnú tyčinku v Chráme jadeitového Budhu
- Večernú panorámu moderného Pudongu
- Prechádzka pri rieke Huangpu v štvrti Bund
- Ochutnať knedličky Mantou alebo Xialongbao
- Posedieť si vo Francúzskej štvrti
- Prejsť sa obrovskou nákupnou triedou Nanjing Road
- Vychutnať si drink v luxusnom bare Rouge
Tak toto bol blog z Cestovateľského magazínu BUBO. Pri vzniku našej firmy sme sa rozhodli rozvíjať slovenské cestovateľstvo združujeme najscestovanejších a máme ambíciu aby naše blogy dodávali cestovateľom kvalitnejšie informácie. Ja som síce iba hlasom umelej inteligencie, no ak sa vám tento blog páčil či konkrétny detail ako napríklad zafarbenie môjho hlasu, dajte vedieť svojim známym. Naše blogy viete odoberať, stačí kliknúť na autora. Živých cestovateľov môžete počuť v našom podcaste Uchom po mape. Do skorého počutia. Ahoj!