Dobrý dôvod na návrat do New Yorku v roku 2022

Dobrý dôvod na návrat do New Yorku v roku 2022

Projekty sa prerábali a prerábali. Smetisko sa však zmenilo na stavenisko a dnes sa z nuly (Zero) stalo miesto štartu, miesto, odkiaľ sa oplatí návšteva NYC začať. Miesto hrozného teroristického útoku sa zmenilo na pietne a finančné centrum, pýchu mesta miest.

New York Počasie

mierny dážď

mierny dážď

23°C

Predpoveď 27.May

Východ slnka 05:29

Západ slnka 20:16

Dážď 16.57mm

Pozerám sa na zasnežený New York z najvyššej budovy západnej pologule. Tá vyrástla na mieste slávnych dvojičiek, ktoré padli pri teroristickom útoku 11. septembra 2001. 

Pamätám si, že som bol v ten deň v Himalájach, pár kilometrov od Afganistanu a Pakistanu, kde sa ukrývala hlava útoku na Svetové finančné centrum (WTC), saudskoarabský boháč Usama Bin Ladin. Bol to šok a ja som vedel, že cestovanie sa od tohto momentu rapídne zmení. 

Odvtedy sa pri každej mojej návšteve New Yorku na tomto pietnom mieste zastavím. A som tu naozaj často, lebo to mesto milujem. Môžem ho navštevovať zas a znova, a vždy objavím niečo nové. Prvé roky po útoku bolo toto miesto jedno veľké smetisko. Potom sa veci upratali a ja som sa krížom cez West Street pozeral mnoho-mnoho rokov na rovnako vyzerajúcu jamu, kde sa dlho nič nedialo a pomenovanie Ground Zero bolo trefné. Nebolo tu nič. Všetko pôsobilo depresívne. Pôvodne velikášske projekty sa neustále menili. Na jednej strane chceli postaviť niečo velikánske a ukázať teroristom, že Američania sa nemienia vzdať. Na druhej strane tu boli pôvodní majitelia pozemkov a financie. Projekty sa prerábali a prerábali. Smetisko sa však zmenilo na stavenisko a dnes sa z nuly stalo miesto štartu, miesto, odkiaľ sa oplatí návšteva NYC začať. Miesto hrozného teroristického útoku sa zmenilo na pietne a finančné centrum, pýchu mesta miest. 

Dvadsať rokov po útoku, v roku 2021 tu nájdete viacero zaujímavých, plne funkčných stavieb, múzeum, na mieste, kde stáli pôvodné dvojičky (North Pool a South Pool), je zaujímavý pamätník. Hypermoderné nákupné centrum s najväčším obchodom Apple na svete v architektonicky úžasnom Westfield WTC (spolumajiteľom je rodák z Fiľakova Frank Lowy) je ďalším dôvodom pre návštevu. Nechal som si tu vymeniť kryt na displeji na mojom iPhone 7 a videl som, že služby sa snažia byť lepšie, než v presklenej kocke na 5th Avenue na rohu Central Parku. Kryt mi nasadili špeciálnym prístrojom tak, že ani nevidieť, že tam ten kryt je. 

No hlavný dôvod, prečo začať návštevu NYC práve tu, je najvyšší mrakodrap, z ktorého máte nádherný výhľad na vzrušujúce Veľké jablko. 

Na New York som sa pozeral ako King Kong z vrcholu Empire State Building. Krajší je podľa mňa výhľad z Rockefeller centra, odkiaľ vidíte nádherne Central Park na jednej strane a Stredný Manhhattan včítane Empire State Building smerom na juh. Keď architekti plánovali budovu 1-WTC, vedeli, že majú túto veľkú konkurenciu, a chceli ju prekonať. Už iba cesta výťahom (pozrite si video dole pod článkom) je obrovským multimediálnym zážitkom, kde za 47 sekúnd zažijete prerod Manhattanu z čias holandského starostu Petra Stewesanta až po dnešok. Najprv boli na tomto skalnatom ostrove lesy plné Indiánov, postupne začali vyrastať v Novom Holandsku domy, veľmi podobné tým v Amsterdame. Po prebratí Britmi sa architektúra zmenila, domov bolo viac a viac a boom nastal začiatkom 20. storočia, kedy sa začal Manhattan neuveriteľne ťahať do výšky.  

Keďže vo WTC sa nachádzame na spodnej strane Manhattanu, vidíte ho celý a máte výborný výhľad aj na Sochu Slobody a najmenej známu štvrť NYC, na Staten Island. Tam sa začína newyorský maratón, ktorý som bežal, a preto mám k tejto zabudnutej časti srdečný vzťah. Z južného cípu Manhattanu sem chodí kompa, ktorá je aj v roku 2021 zadarmo, a býva tu môj spolužiak Juraj, ktorý najprv vyštudoval stavarinu, potom medicínu, v Bratislave na Kramároch robil neurochirurga a potom išiel do New Yorku robiť taxikára. Tomu sa hovorí dobrodružný život! Po vystúpení z výťahu zažijete ďalšiu ohromujúcu multimediálnu show, ktorá sa končí vytiahnutím opony, kedy zrazu vidíte, že ste sa ocitli vo výške ako vták a máte výhľad do nekonečna. Potom vstúpite na vyhliadku, rieka Hudson je po ľavej strane, za ňou štát New Jersey ako na dlani. Na juh čo by ste kameňom dohodili Wall Street, Manhattan vidíte praktický celý, ale super pohľady máte aj na Bronx, Queens a hlavne Brooklyn.  

Dobrý pocit z tohto unikátneho diela za takmer štyri miliardy dolárov kazí súdny spor jedného zo spoluvlastníkov. Rodina Durstovcov prišla do USA z Halíča v roku 1902 a Jozef mal vo vrecku tri doláre. Jeho vnuk, excentrický milionár, dnes 73-ročný Robert Durst je podozrivý z vraždy manželky a niekoľkých ďalších sosôb, a jeho prípad bol v roku 2018 opäť otvorený a dodnes sa naťahuje. 

Či sú Vám sympatickí republikáni či demokrati... 1 WTC je dôvod, prečo sa v roku 2021 oplatí do New Yorku vrátiť.

Geniálne video o tom, ako vznikal Manhattan.

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Posledný raj (expedícia)

Zo zájazdu:

Ľuboš Fellner

Posledná úprava článku | Prečítané: 204

Mohlo by Vás zaujímať

Boston - najstarší maratón sveta a pitie čaju Boston

Boston Boston - najstarší maratón sveta a pitie čaju

Očaril vás New York, nadchlo vás už San Francisco a USA pre vás nesymbolizuje fastfoodová kultúra, ale liberálny svet americkej inteligencie? Ak…

Tora! Tora! Tora! Pearl Harbor, Honolulu a prehliadka Oahu Prémiový blog

Prémiový blog Tora! Tora! Tora! Pearl Harbor, Honolulu a prehliadka Oahu

7. december 1941. Nedeľné ráno, 7:48. Tora! Tora! Tora! Zaznieva signál, že sa prekvapenie podarilo a Japonci útočia na americkú základňu Pearl…

Arizona - najväčšie poklady a tipy Page (Arizona)

Page (Arizona) Arizona - najväčšie poklady a tipy

Počuli ste už o americkom mestečku Page? Že už máte prechodené Spojené štáty krížom-krížom a o tomto mieste ste ešte nepočuli? Chyba! Malé mesto na…

Washington - čo vidieť v hlavnom meste v USA Washington

Washington Washington - čo vidieť v hlavnom meste v USA

Iné mestá Ameriky sú možno zábavnejšie, ligotavejšie, divokejšie, dynamickejšie.... No Washington D. C. je jednoznačným stelesnením patriotizmu USA…

Toronto a Niagary - poklady provincie Ontário Toronto

Toronto Toronto a Niagary - poklady provincie Ontário

Srdce Kanady, päťmiliónová metropola na brehoch jazera Ontario láka. A ešte väčšmi vďaka blízkosti úžasných Niagarských vodopádov.

Jozef Zelizňák 14 min. čítania
Los Angeles - po stopách hviezd v meste anjelov Los Angeles

Los Angeles Los Angeles - po stopách hviezd v meste anjelov

Mesto luxusu a neuveriteľného bohatstva, kde sa človek môže stať celebritou doslova za noc. Mesto, ktoré ste videli hrať ako jednu z ´postáv´ v…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Guam, USA, Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

5870
K

Amerika  

USA, Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

2670
K

Ázia   Amerika  

Oceánia, USA, Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

5990
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

3980