Ako sme v Palmeri oslavovali Labour Day

Ako sme v Palmeri oslavovali Labour Day

Autorom blogu je Monika Šeniglová

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

​Keď už sa raz v živote odhodláte na zájazd na Aljašku, odporúčame vám – choďte tam 1. septembra! My v BUBO sme tak urobili, a neoľutovali sme. V 49. štáte USA sme tak boli pri niečom, čo by sme tu nemohli zažiť nikdy inokedy...

Je 1. september – Labour Day, niečo ako Deň práce, teda náš 1. máj.

Vo väčšine ostatných štátov a miest USA je to deň pracovného voľna, počas ktorých prebiehajú všade veľké červeno-modro-biele oslavy, ohňostroje, a tiež neoficiálny koniec letnej sezóny. No v 49. štáte USA – Aljaške, si z tohto štátneho sviatku spravili veľký celotýždenný jarmok, na ktorý sa všetci už dlho dopredu tešia. Ak chcete zažiť jeho jedinečnú atmosféru, zabudnite na najväčšie mesto Aljašky – Anchorage. Tam na Labour Day pravdu povediac, tak trochu kašľú. Centrum osláv a najkrajší sviatočný trh sa koná v 40 kilometrov vzdialenom mestečku Palmer, kam sme sa vybrali oslavovať Labour Day aj my s BUBO!

Palmer so svojimi 7 000 obyvateľmi je viac dedinou než mestom. Okolo 1. septembra to tu však poriadne ožije a Palmer sa stáva rušnýmcentrom zábavy. My sme sa rozhodli hrdinsky prekonať časový posun po prílete, nespať a zvládli sme aj krátku jazdu hneď po ubytovaní, v odhodlaní zažiť palmerský Alaskan State Fair! A neoľutovali sme. Mali sme tak možnosť zažiť nefalšovanú americkú zábavu a všetko čo k nej patrí.

Hneď po príchode do mestečka nás všadeprítomné množstvo áut a ľudí utvrdili v tom, že sme na správnom mieste. Výstava najväčších, naozaj úctyhodných kúskov dopestovanej zeleniny, ktorou je oblasť Palmeru známa, prekvapila unikátnou, takmer 43 kilogramovou kapustou a ďalšími prírodnými čudami, z ktorých mnohé držia, či držali svetové rekordy. Nájdete tu všetko, od karfiolu, cez reďkovky, brokolicu, kaleráby až po zemiaky, mrkvy, špenát.... Hneď vedľa výstavy gigantickej zeleniny sme sa prešli pomedzi víťazné hospodárske zvieratá z celoštátnej výstavy. Nechýbal tu,samozrejme, ani jediný druh vysokej zvery, ktorý sa chová ako domáce zviera typický aljašský sob. Kde sme však našli stáť najviac ľudí, bolizábavné preteky prasiatok. Domáci sa nadšene tlačia okolo malej kruhovej ohrady, slúžiacej ako dostihová dráha pre prasiatka, pretekajúce po dvojiciach. ´Súťažiaci´ sú motivovaní pastierom, ktorý za nami beží, nadháňaich, čas od času zatrúbi na plastikovú trúbku, keby sa náhodou jedno z prasiatok pozabudlo. Skôr než sa pozriete na druhú stranu, už sú obe v cieli. K tejto zábavke, samozrejme, nechýbal veľkolepý americký príhovor, plný vtipov a osobných postrehov kovbojského moderátora.

Súčasťou trhu je, pochopiteľne aj predaj najrôznejších ručných výrobkov, stánky hrnčiarov, kvetinárov, výšivky, včelie domáce produkty, ale aj umenie, fotografické výstavy, množstvo koncertov najrôznejších žánrov.

Najlepšie na celom jarmoku však bolo každopádne jedlo. Obrovské množstvo stánkov, z ktorých si neviete vybrať.  Čo vyskúšať – lákavú pariacu sa varenú kukuricu, namočenú v masle, skvelý aljašký fish and chipsz halibuta, alebo cukrovú bombu - funnel cake so šľahačkou? V ponuke je, samozrejme, aj pizza, gyros, nachos, burgre, zmrzlina, koláče... Skrátka, každý si tu nájde niečo chutné pre seba... Keď sme nasýtili svoje žalúdky nejakou aljašskou lahôdkou, je čas nechať pokochať aj ďalšie zmysly. Len tak sa prechádzať rozblikaným trhom, pozorovať všetky tie atrakcie, kolotoče, húsenkové dráhy, karnevalový sprievod... Žije to tu všetkými farbami, zvukmi, chuťami, a my sa cítime naozaj skvelo, tak akosi – americky... Neďaleko sa už rozkladá pár sympatických chlapíkov vo flanelových košeliach – tunajšia country-roková kapela, no časový posun a zajtrajší nabitý program nepustí, a my musíme ísť po skvelých zážitkoch z trhu spať. Spokojní, že sme boli súčasťou najväčšieho sviatku, aký Palmer v priebehu roka zažíva, očarení typickou severo-americkou zábavou s množstvom hudby, jedla, vôní, vtipu, svetiel, atrakcií. Zážitok, ktorý môžeme s čistým svedomím odporučiť aj vám. No teraz sa s Palmerom lúčime, čakajú nás ešte ďalšie divy nádhernej, nespútanej Aljašky.

Dobre vedieť... #

Mestečko dostalo  meno podľa podnikateľa George W. Palmera, ktorý tu v 90-tych rokoch 19. storočia. Leží na severnom brehu rieky Matanuska, v údolí medzi impozantnými horami Talkeetna Mountains a Chugach Mountains. Maličké mesto je preslávené po celej Aljaške práve kvôli oslavám počas Alaska State Fair, kde ožíva najmä poľnohospodársky a sedliacky ráz Palmeru. Rekordnej zelenine, zvyknutej na skromné teploty, sa tu darí mimoriadne aj preto, lebo v tunajších chladoch rastliny neohrozuje hmyz a choroby, číhajúce na úrodu v teplejšom podnebí. Napriek tomu je tu v lete dostatok slnečného svitu, na to, aby zelenina dozrela do plnej chuti. 

Alaska State Fair sa v meste koná už od roku 1936, zorganizovala ho – ako inak – miestna poľnohospodárska spoločnosť. Prvý ročník sa dočkal okrem výstavy zeleniny aj voľby kráľovnej krásy, promenády koní, tanečných šou, či boxerských zápasov. V posledných rokoch trh za celý týždeň a pol trvania navštívia rekordné masy – viac ako 300 tisíc ľudí. 

V meste nájdete aj Palmer Museum of History and Art, kde sa dozviete niečo viac o týchto končinách, jeho histórii aj kultúre. Neďaleko múzea sa nachádza zaujímavý The Church of a Thousand Trees – Kostol tisícov stromov, presbyteriánsky chrám, postavený v 30.rokoch 20. storočia. 

Monika Šeniglová

Monika Šeniglová

Monika Šeniglová

Neutíchajúca chuť poznávať svet vedie Moniku vždy ďalej. Fascinuje ju všetko - rušný život vo veľkomestách, ale tiež ticho a pokoj prírody. Najradšej však na cestách stretáva nových ľudí a spoznáva ich spôsob života. Podľa nej nie je nič neriešiteľné a všetko závisí len od uhla pohľadu.  Pre klientov je ideálny sprievodca do divočiny aj luxusnej reštaurácie. K srdcu jej prirástla nedotknutá príroda Aljašky a Kanady, ruch v mestách USA aj dobrosrdečnosť ľudí v Rusku. Ak nie je v zahraničí, určite ju stretnete v slovenských horách alebo na výlete na motorke. Nikdy nepokazí zábavu a neodmietne šálku dobrej kávy.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Aljaška, Yukon - volanie divočiny

Zo zájazdu:

Monika Šeniglová

Posledná úprava článku | Prečítané: 42

Mohlo by Vás zaujímať

TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najlepšie destinácie, kam vycestovať za športom

Kam cestovať za športom? Pripravili sme tipy najmä pre tých, ktorí chcú uloviť unikátny športový zážitok ako diváci. Tieto cestovateľské tipy z…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky

Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody
Grand Canyon

Grand Canyon Grand Canyon – dych vyrážajúce divadlo prírody

Grand Canyon. Prírodný div sveta, o ktorom už počul snáď každý. A pri počte turistov, ktorí ho ročne navštevujú, môžeme žartovať, že už ho každý aj…

Michal Repta 18 min. čítania
Bermudský trojuholník - ako som sa stratil
Prémiový blog

Prémiový blog Bermudský trojuholník - ako som sa stratil

Bermudský trojuholník alebo Bermudy. Ostrovy, čo ležia niekde v Karibiku? Je to jeden ostrov, je ich viac? Čo je to za štát? Trošku sa v tom…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
San Francisco - mesto s dušou slobody
San Francisco

San Francisco San Francisco - mesto s dušou slobody

San Francisco - mesto beatnikov a hippies, mesto dobrodruhov a srdce Silicon Valley. Mesto strmých uličiek, farebných viktoriánskych domčekov a…

Veronika Hulíková 16 min. čítania
TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 21 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Guam, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7685
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

3861
K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

16 dní

Trvanie

7623
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

4279

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.