Nevynechajte Wales

Nevynechajte Wales

Pozriete sa doľava a s čistým svedomím vstúpite do vozovky. Nato vám niekto silno zatrúbi do pravého ucha. Malé autíčko bez vodiča prefrngne tesne okolo a len "spolujazdec" podráždene gestikuluje...…

Pozriete sa doľava a s čistým svedomím vstúpite do vozovky. Nato vám niekto silno zatrúbi do pravého ucha. Malé autíčko bez vodiča prefrngne tesne okolo a len "spolujazdec" podráždene gestikuluje... Ak ste tu prvýkrát, tak toto sa vám stane určite. Ste v Británii. A keď sa budete chcieť z toho spamätať a opláchnuť tvár v umývadle, dávajte si pozor, pretože tu poväčšinou umývadlá majú kohútik na teplú vodu, takisto majú kohútik na studenú vodu, ale z každého z nich vedie samostatný vodovod - každý do opačného rohu umývadla. Neobarte sa!

Okrem tohto sa však návštevou Walesu môže človek len na máločom popáliť. Je síce súčasťou Veľkej Británie a množstvo vecí vám bude pripomínať Anglicko, ale Wales je iný, kultúrne odlišný a na tom si aj domáce obyvateľstvo zakladá. Prvé, čo si všimnete že je iné, je jazyk. Aj keď pôvodný jazyk nemá s angličtinou veľa spoločné, dnes sa môžete spoľahnúť na znalosť angličtiny, avšak aj tu vás zradí prízvuk. Dalo by sa povedať, že sa svojim východným, ekonomicky silnejším susedom snažili prispôsobiť, ale národná hrdosť im nedovolí rozprávať anglickým prízvukom - ten je im dokonca na posmech.

Najlepším začiatkom na ponorenie sa do kultúry tohto ostrovného národa a preklenúť tak kultúrne odlišnosti je návšteva pubu a ochutnávka mnohých značiek pív. Možnože o Walese sa vám sníva ako o krajine potulných spevákov, romantických hradov, o krajine, ktorá je domovom Artura a Merlina, ale v druhej polovici devätnásteho storočia sa tu priemyselná revolúcia stala realitou a tá vytvorila robotnícku triedu smädnú po pive. No a ak porozumiete opitému Walesanovi, nemáte sa čoho báť. Ďalšia rada pre začiatočníkov však je, nikdy sa potom ale nespýtajte svojich takto získaných známych na cestu, pretože aj keď im budete už rozumieť, radi si z vás vystrelia a pošlú vás povedzme opačným smerom.

V takýchto krčmičkách sa okrem obdobných žartíkov však dennodenne dejú aj iné dôležité udalosti, v časoch obeda sa aj tu vedia stretnúť obchodní partneri, avšak najrušnejšie tu je v čase športových podujatí. Aj na Slovensku sa už presadzuje trend mať v podniku plátno alebo aspoň televízor. Tu to však platí päťnásobne. Aj tá najzapadlejšia putika v čase športového prenosu má k dispozícii aspoň dva TV prijímače. Najživšími večermi však nie sú tie strávené sledovaním futbalu, ale rugby. Wales spolu s ďalšími piatimi krajinami (Anglicko, Škótsko, Francúzsko, Írsko, Taliansko) hrá tzv. Rugby šampionát šiestich národov a najmä počas zápasu domácich si viete predstaviť, že takmer žiaden chlap nezostáva doma a vyráža s priateľmi sledovať zápas do mesta. Vtedy sa v Cardiffe, hlavnom meste dokážete z tej atmosféry aj najesť.

Cardiff a aj Wales celkovo mnohí považujú za viac priemyselné miesto ako by mohlo byť pre turistu zaujímavé. Ale realita je taká, že takéto označenie je zavádzajúce. Wales síce bol priemyselnou oblasťou a odkety ťažký priemysel v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia prestal byť príliš profitujúci, štatisticky na ostrovoch zastal miesto najchudobnejšieho, ale vláda, a čo je dôležitejšie, tak aj obyvatelia samotní sa odvtedy viac sústredili na turizmus. Budú vás očakávať s otvorenou náručou a pri rozvinutej infraštruktúre a úrovni služieb si určite nájdete miesto, z ktorého Wales spoznáte v spokojnosti.

Dnes turistu lákajú kilometre dramatických pláží západného pobrežia, útesy, kopce a starobylé strážne hrady, pozostatky dlhých bitiek s Angličanmi. Dedinský život v harmónii s mestským a ako čerešnička na torte najmladšie hlavné mesto v Európe, vyhlásené za stolicu Walesu v roku 1955. Našincovi v mnohých prípadoch sympatickejšie ako samotný veľký a neútulný Londýn. Ulice Cardiffu sú napriek tomu veľmi rušné, na svoje si príde tak vyznávač umenia, ako i nákupov. Obchodné centrá ruka v ruke stoja s galériami a nezabudnuteľný večer sa dá stráviť aj v Národnej opere. Fotografovi sa ako dominanta mesta ponúka stredoveký hrad na kopci a bohém zas načerpá inšpiráciu v rôznorodých reštauráciách a baroch.

Tradícía a hrdosť miestneho obyvateľstva je dokazovaná všadeprítomnými červenými drakmi na národnej vlajke. Od výkladov obchodov, po okná obytných domov. Pokiaľ si spomínam, tak len v Spojených šťátoch som videl viac národných vlajok. Akoby nám chceli títo obyvatelia dokázať, že sú iní. Či už kultúrou, alebo jazykom, ich národná hrdosť nás volá presvedčiť sa na vlastné oči, že Wales nie je len nevýrazná časť Spojeného kráľovstva, ale že má vlastnú dušu. 

Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Už 30 rokov sprievodca BUBO a svetobežník. Je len málo miest na svete, kde sa mu nepáči, no jeho srdcovou záležitosťou je Buenos Aires s Patagóniou, New York s národnými parkami západu USA a - Viedeň. Viedol slovenské prvoexpedície do Bangladéša, Guyan a Surinamu, do Severnej Kórey aj našu prvú cestu na Antarktídu. Dnes s láskou ukazuje svet svojim dvom dcéram. Jozef má u nás na starosti marketing, internú komunikáciu so sprievodcami a kvalitu BUBO ciest do Škandinávie (ako vyštudovaný škandinavista a prekladateľ bestsellerov z nórčiny a švédčiny). 

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Patagónia, Ohňová zem + luxusná plavba (Komfort)

Zo zájazdu:

Jozef Zelizňák

Posledná úprava článku | Prečítané: 112

Mohlo by Vás zaujímať

Najromantickejšie miesta sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najromantickejšie miesta sveta

Hovorí sa, že je jedno, kde ste, dôležité je, s kým tam ste. Ak ste zamilovaní, je vám dobre aj na skládke odpadu. No existujú predsa len miesta,…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Ascension - peklo Atlantického oceánu Prémiový blog

Prémiový blog Ascension - peklo Atlantického oceánu

Najťažšie dostupný ostrov. Ostrov, kam sa nedá dostať. Ascension, exotické britské zámorské územie, má mnoho asociácií. Britskí objavitelia ho…

Ľuboš Fellner 38 min. čítania
Tristan da Cunha - najvzdialenejší ostrov Prémiový blog

Prémiový blog Tristan da Cunha - najvzdialenejší ostrov

Podľa Guinnessovej knihy rekordov je Tristan da Cunha, lokalizovaný v prostriedku južného Atlantického oceánu, najizolovanejším obývaným ostrovom…

Ľuboš Fellner 41 min. čítania
Bermudský trojuholník - ako som sa stratil Prémiový blog

Prémiový blog Bermudský trojuholník - ako som sa stratil

Bermudský trojuholník alebo Bermudy. Ostrovy, čo ležia niekde v Karibiku? Je to jeden ostrov, je ich viac? Čo je to za štát? Trošku sa v tom…

Ľuboš Fellner 28 min. čítania
Londýnske metro – čo ste o ňom nevedeli? Blog

Blog Londýnske metro – čo ste o ňom nevedeli?

Systémy hromadnej dopravy existujú z jednoduchého dôvodu – aby nás dostali z bodu A do bodu B, podľa možnosti v čo najkratšom čase. Väčšina bežných…

Matej Kolman 14 min. čítania
Londýn pre pokročilých - skryté poklady mesta Blog

Blog Londýn pre pokročilých - skryté poklady mesta

Čarovné miesta, ktoré oko bežného turistu prechádzajúceho sa Londýnom nikdy neobjaví. Takzvané "hidden gems" či skryté poklady destinácie. Pri…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

2912 4160€
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2636 3295€
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Rusko, Čína

01.06. → 14.06.

náročnosť

14 dní

Trvanie

9999

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.