Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Kanadská konfederácia bola založená už v roku 1867, čím sa začalo formovať geografické členenie krajiny na provincie a teritóriá. Hlavným rozdielom medzi nimi sú ich právomoci a úroveň samosprávy.
Provincie získali právomoci podľa ústavy, čo im poskytuje väčšiu nezávislosť, zatiaľ čo teritória operujú v rámci právomocí, ktoré im sú delegované federálnou vládou. V dôsledku toho sú ich právomoci a legislatíva viac regulované a menej rozvinuté. Kanada pozostáva z 10 provincií a 3 teritórií.
Obsah
PROVINCIE #
Quebec
Quebec #
- hlavné mesto: Quebec City
- počet obyvateľov: 9 miliónov
- rozloha: 155 000 km2
Provincia Quebec je v BUBO obľúbenou destináciou na zájazdoch naprieč Kanadou, ale aj v spojení so Spojenými štátmi americkými. Hlavným dôvodom sú najmä pulzujúce mestá ako Quebec a Montreal.
Mesto Quebec bolo pôvodne vybudované za účelom obchodovania s kožušinou. Bolo pomenované algonkinským výrazom Kebec, čo v preklade znamená rieka, ktorá sa zužuje. Mesto bolo však dobité Angličanmi a až o tri roky neskôr, v roku 1632 bolo na základe mierovej zmluvy vrátené Francúzom.
Aj vďaka histórii v tejto časti budete počuť francúzsky jazyk, ktorý je oficiálny. Quebec je domovom najväčšej francúzsky hovoriacej populácie mimo Francúzska, len 15% obyvateľov hovorí po anglicky. Viac ako polovica ľudí žije v metropolitnej časti Greater Montreal, čo robí aj z mesta Montreal najväčším mestom provincie.
Počas prehliadky mesta Quebec nevynecháme vodopády Montmorency, ktoré očaria v lete aj počas zimných mesiacov a patria k najviac fotogenickým prírodným úkazom v tejto provincii. Prechádzame aj samotné staré mesto, ktoré vás očarí neuveriteľnou históriou a krásnymi výhľadmi z historického hotela Chateau Frontenac. V tomto meste nájdete dokonca aj trošku Slovenska na maľbe mesta Mural, kde je vyobrazený Peter Šťastný, ktorý bol najproduktívnejším hráčom NHL v 80. rokoch.
Ďalej prechádzame moderným centrom, kde je dodnes zasadená aj historická časť bez väčších zmien. Kostoly, katedrály, dokonca aj Oratórium svätého Jozefa, ktoré je tak veľké, že v ňom museli nainštalovať eskalátory a výťahy. To všetko vás vie prekvapiť práve prostredím, v ktorom sa to nachádza. Náš tajný tip v tejto časti Kanady je Notre Dame Basilica, kde môžete vidieť neuveriteľnú svetelnú šou Aura.
Provincia Quebec je známa hlavne svojimi gurmánskymi chuťami a práve v Montreale ochutnávame najznámejšie jedlo poutine, ktorého základom sú hranolky poliate horúcou omáčkou z mäsa a zeleniny, a syrom. Takmer 90 % kanadského javorového sirupu pochádza z Quebecu, pričom hovoríme o viac ako 30 miliónoch litrov ročne. Vedeli ste, že táto oblasť je jedným z najväčších producentov divokých čučoriedok?
Príjemný prierez touto provinciou zažijete s BUBO na zájazde Od Quebecu do New Yorku. Počas tohto zájazdu sa prechádza aj do provincie, ktorú si predstavíme v ďalšej časti tohto blogu.
Ontário
Ontário #
- hlavné mesto: Toronto
- počet obyvateľov: 14 miliónov
- rozloha: 1 076 000 km2
Provincia Ontário je domovom najkanadskejšieho mesta Ottawa, ktoré na našich zájazdoch tiež radi navštevujeme.
Už v roku 1857 ho vybrala kráľovná Viktória ako hlavné mesto. V minulosti toto miesto ležalo uprostred kanadskej divočiny, čo mu zabezpečilo skvelú strategickú polohu. Nájdete tu aj kanadskú vládu, ktorá sídli v jednej z najkrajších historických budov na svete. Je to najdôležitejšou budovou Kanady a od roku 1967 tu horí večný plameň, ktorý bol založený na 100. výročie založenia Kanady.
V okolí kanála Rideau, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO nájdete nádherné historické pamiatky, ako kostol Notre Dame, stredoveký hrad, starú tržnicu a národnú galériu. Ottawa je príjemné mesto s pulzujúcim centrom, ktoré určite nesmiete vynechať na svojej ceste.
Tam, kde rastú stromy na vode, Tkaronto, dnes známe ako Toronto je najväčšie mesto Kanady a jedno z najvýznamnejších miest Kanady. Ako medzinárodné centrum obchodu, umenia a financií, patrí tiež k jedným z najväčších technických centier severnej Ameriky. Práve v tomto meste nájdete jednu z najlepších univerzít v Kanade. Je to miesto, kde vynašli inzulín, ale sa tu uskutočnila aj prvá úspešná transplantácia pľúc a nervov. Univerzita sa nachádza v neogotickom komplexe budov.
Nájdete tu aj jednu z najznámejších betónových komunikačných veží - CN Tower, ktorá bola do roku 2007 najvyššie stojacou vežou na svete. Vo výške 350 metrov si môžete dopriať obed alebo večeru v reštaurácii, ktorá má najvyššie položenú vínnu pivnicu na svete.
Samozrejme jednou z najviac ikonických atrakcií tejto provincie sú Niagarské vodopády, ktoré ročne navštívi viac ako 12 miliónov ľudí. Vodopády deliace Kanadu od Spojených štátov amerických vyvolávajú večnú otázku, z ktorej strany sú krajšie? Každú sekundu nimi pretečie približne 28 miliónov litrov vody , čo spôsobuje ,,hromový hluk”, podľa čoho nesú aj svoj názov.
Počas návštevy tohto magického miesta si môžete užiť množstvo atrakcií, ako napríklad plavbu loďou pod vodopádmi, zipline, návštevu miest poza vodopádov, ale aj úžasný zábavný park, ktorý sa nachádza hneď pri vodopádoch a poskytuje množstvo atrakcií a pre rodiny s deťmi. Niagarské vodopády som videla z oboch strán - aj z kanadskej aj z americkej, ale úprimne, naozaj sa neviem rozhodnúť, z ktorej strany sú krajšie.
Táto provincia je obrovským rezervoárom pitnej vody aj vďaka svojim jazerám, ktorých je okolo 250 000 a viac ako 100 000 kilometrov riek. Je však domovom aj stoviek viníc a patrí k špičkovým vinárskym destináciám na svete. Pre milovníkov vína je to teda skvelé miesto, ktoré musia navštíviť, aby ochutnali skvelé ročníky z Kanady.
Britská Kolumbia
Britská Kolumbia #
- hlavné mesto: Victoria
- počet obyvateľov: 5,6 miliónov
- rozloha: 952 000 km2
Tretím najväčším metropolitným územím je Britská Kolumbia. Najzápadnejšia provincia s hlavným mestom Victoria je vyhľadávaná hlavne kvôli prírodným krásam a najlepšie obdobie na návštevu je zaručene jeseň.
Na našom zájazde Kanada - západ začíname domovom najväčšej hokejky na svete s mestom Vancouver. Toto mesto je tiež známe ako Hollywood severu, keďže je druhým najväčším televíznym producentom po Los Angeles. Je to mesto s množstvom zaujímavostí. Nájdete tu napríklad 4. najväčší terminál výletných lodí na svete, najdlhší bazén v Kanade, Vancouverský Stanley Park, ktorý je o 10 % väčší ako Central Park v New Yorku, ale tiež tu nájdete najväčšieho cínového vojačika na svete. Vancouver patrí k najdrahším mestám na svete, zaraďuje sa na tretie miesto s najmenej dostupným trhom nehnuteľností po Hongkongu a Sydney. Aj napriek tomu však 40 % populácie tvoria prisťahovalci.
Podrobnú prehliadku o meste Vancouver si môžete prečítať v našom blogu Vancouver - najkrajšie mesto Kanady.
V tejto provincii nesmieme zabudnúť spomenúť najlepšie lyžiarske stredisko v severnej Amerike Whistler Blackcomb, kde sa nachádza sa to najvyššia nepodporovaná lanovka na svete. Dokonca do roku 2017 držala svetový rekord v najdlhšom rozpätí medzi lanovými vežami. Celková kapacita vlekov v tomto lyžiarskom stredisku je 65 000 osôb za hodinu. Oblasť Whistler dostala názov podľa pískania svišťov, ktoré sa nachádzajú na tomto území. Toto lyžiarske stredisko je však skvelým miestom na návštevu aj počas letných mesiacov, kde môžete ísť na turistiku, alebo len sa kochať nádhernou prírodou.
Alberta
Alberta #
- hlavné mesto: Edmonton
- počet obyvateľov: 4 milióny
- rozloha: 662 000 km2
Štvrtá najväčšia provincia Kanady je pomenovaná po princeznej Louise Caroline Alberta, ktorá bola štvrtou dcérou kráľovnej Viktórie a princa Alberta. Vznik provincie v roku 1905 nieslo názov tejto srdečnej princeznej už od samého začiatku.
Vnútroštátna západokanadská provincia s hlavným mestom Edmond má niečo vyše milióna obyvateľov. Takmer 10 % je pokrytých vodnými plochami a nájdete tu nádherné jazerá ako Louise, Jasper alebo Abraham. Okrem nich tu nájdete viac ako 600 jazier a nespočetné množstvo mokradí, riek a potokov. Práve pri jazere Louise sa viete ubytovať v jednom z hotelov s najluxusnejších výhľadov zo siete Fairmont. Tento luxusný zážitok si viete dopriať na našom zájazde Kanada - západ. Tento zájazd je skvelý pre milovníkov prírody, pretože uvidíte na vlastné oči nespútanú kanadskú prírodu národných parkov Jasper, Kootenay a Banff.
Provincia je piatym najväčším producentom ropy na svete a nachádza sa tu viac ako 20 rafinérii na úpravu surovín. Athabasca je najväčšou známou zásobárňou bitúmenu na svete a druhou najväčšou zásobárňou ropy po Saudskej Arábii. Aj vďaka tomuto je Alberta ekonomická veľmoc, ktorá výrazne prispieva do kanadskej pokladnice. Takisto je Alberta snom paleontológov, nájdete tu totiž lokalitu zapísanú do zoznamu UNESCO ako jedna z najbohatších lokalít fosílií dinosaurov. Bolo tu objavených viac ako 150 kompletných kostier dinosaurov.
Vďaka svojej severnej geografickej polohe a jasnej oblohe je Alberta jedným z najlepších miest na svete na pozorovanie polárnych svetiel alebo polárnej žiary. Najlepší čas na to, aby ste boli svedkami tohto ohromujúceho prírodného úkazu, sú od septembra do polovice mája, pričom mnohí nadšenci mieria do lokalít ako Fort McMurray a Národný park Jasper, aby si tam mohli vychutnať ničím nerušený výhľad.
Počas návštevy tejto provincie nesmiete vynechať najväčšie mesto Calgary, ktoré síce nie je preslávené ako mesto Toronto, ale za to je známe práve najlepšou kvalitou pre život na svete, čoho dôkazom je aj priemerný vek obyvateľov - 36 rokov, ktorý z neho robí najmladšie mesto v Kanade. Každoročne sa tu koná najväčšie rodeo na svete. Desaťdňové podujatie Calgary Stampede sa označuje ako najväčšia vonkajšia šou na svete. Viac o tomto meste sa dozviete v našom blogu Calgary - svetové hlavné mesto kovbojov.
New Brunswick
New Brunswick #
- hlavné mesto: Fredericton
- počet obyvateľov: 775 000
- rozloha: 78 000 km2
„Obrázková provincia” aj tak môžete poznať jednu z najmenších provincií Kanady, hlavne z dôvodu nádherných výhľadov a rozmanitosti krajiny, ktorú tu nájdete. Jedna z prvých štyroch kanadských provincií bola od začiatku 18. storočia súčasťou oficiálnej kolónie Nového Francúzska. Hraničí s provinciami Quebec a Nové Škótsko, na západe s americký štátom Maine.
Ako jediná oficiálne dvojjazyčná provincia v Kanade predstavuje len 0,7 % celkovej rozlohy Kanady. Viac ako 80 % oblastí je pokrytých lesmi, čo len podčiarkuje kanadskú nedotknutú prírodu naprieč celým územím. Svojou polohou sa zaradila medzi dôležitú súčasť kanadského morského dedičstva a nájdete tu viac ako 60 majákov.
Vedeli ste, že hlavné mesto Fredericton má iba takmer 60 000 obyvateľov?
V dôsledku vysokého prílivu v zálive Fundy tečie rieka Saint John neďaleko mesta Saint John dvakrát denne dozadu. To vytvorilo efekt nazývaný „cúvanie pádov“. V meste je niekoľko vyhliadok, kde môžete byť svedkami tohto javu. Nájdete tu však aj ďalšie rozličné zaujímavosti, ako napríklad najväčšiu sekeru na svete, najdlhší krytý most na svete alebo aj najväčšiu oceánsku prílivovú vírivku na svete, dokonca odtiaľto pochádzajú kombinované vodovodné batérie. Koľko zaujímavostí na tak malé miesto, nemyslíte?
Ostrov princa Eduarda
Ostrov princa Eduarda #
- hlavné mesto: Charlottetown
- počet obyvateľov: 178 000
- rozloha: 5 620 km2
Na východe Kanady, v malebnom Zálive svätého Vavrinca, som objavila miesto, ktoré je presne tak kúzelné, ako sa o ňom hovorí – Ostrov princa Eduarda. T Najmenšia kanadská provincia zo všetkých má rozlohu len 224 kilometrov na dĺžku a 64 kilometrov na šírku, no jeho krásy sú takmer nekonečné.
Cesta na ostrov cez Most konfederácie bola už sama o sebe zážitkom – tento najdlhší most v Kanade sa tiahne nad zamrznutou vodou a ponúka dychberúce výhľady. Život na ostrove má jedinečný rytmus, kde sa zdá, že pláže sú vždy nablízku. Počuli ste, že od pláže tu nikdy nie ste ďalej ako 15 minút? Na vlastnej koži som zažila, aké je to mať na výber z viac ako 90 piesočnatých pláží, pričom každá z nich má svoje čaro.
Ostrov, ktorý dostal svoj názov v roku 1799 po princovi Eduardovi, vojvodovi z Kentu, je miestom kontrastov – červené piesočnaté pobrežie, zelené polia a modrá morská hladina spolu vytvárajú nezabudnuteľnú paletu farieb. Princ, po ktorom je ostrov pomenovaný, síce nikdy na tento ostrov nezavítal, no jeho odkaz tu žije v histórii a tradíciách.
Nemohla som si nechať ujsť jedno z miestnych ihrísk, kde som prvýkrát skúsila golf – ostrov ich ponúka až 33, pričom každé je obklopené prírodnou scenériou, ktorá vás vtiahne. Samozrejme, neoddeliteľnou súčasťou ostrova sú jeho morské plody. Ochutnala som najlepšie ustrice v živote, čerstvé mušle, tuniaka modroplutvého a homáre, ktorých lovná sezóna tu prebieha dvakrát do roka. Je fascinujúce, že ostrov produkuje až 80 % kanadských mušlí!
Na Ostrove princa Eduarda som nenašla len prírodu a skvelé jedlo, ale aj pokoj a pohodu, ktoré tento kúsok Kanady robia tak výnimočným. Je to miesto, kam sa budete chcieť vracať.
Nové Škótsko
Nové Škótsko #
- hlavné mesto: Halifax
- počet obyvateľov: 970 000
- rozloha: 55 300 km2
Keď som sa vybrala na cestu po Novom Škótsku, netušila som, aký silný dojem na mňa toto miesto zanechá. Hoci je rozlohou druhá najmenšia provincia Kanady, jej krása a rozmanitosť nemajú hraníc. Prvou zastávkou bol Halifax – pulzujúce hlavné mesto, ktoré vás privíta svojou priateľskou atmosférou a históriou na každom kroku. Srdcom mesta je trh Halifax Seaport Market, kde som ochutnala miestne vína a samozrejme slávny donair. Tento kebab s lahodnou omáčkou a tajnými koreninami je jednoducho neodolateľný!
Pozrite si video z mestečka Stewiacke v Novom Škótsku, ktoré sa nachádza presne medzi rovníkom a severným pólom:
Pri návšteve som nemohla vynechať expozíciu Titanicu, ktorá vo mne zanechala silné emócie, ani Good Cheer Trail – úžasnú trasu cez vinárne, pivárne a liehovary. A čo homáre? Ich chuť tu je taká výrazná a čerstvá, že som si musela dať druhú porciu. Homárov vytiahnu z mora viac ako 50 000 ton ročne, a keď ich ochutnáte, pochopíte prečo.
Na ceste Novým Škótskom ma fascinoval maják Peggy’s Cove – ikonické miesto, ktoré akoby patrilo do rozprávky. Zastavili sme sa však aj pri mnohých ďalších majákoch, ktoré lemujú pobrežie. Letné mesiace sú tu dokonalé na pozorovanie veľrýb. Keď som zblízka uvidela jedného z týchto obrovských morských obyvateľov, bola to chvíľa, na ktorú nikdy nezabudnem.
Najkrajšia príroda sveta
Cestovateľské blogy o tom najkrajšom, čo ponúka príroda našej planéty…
Najviac ma ale prekvapil národný park Kejimkujik. Prechádzala som sa jeho chodníkmi, pozorovala úžasné scenérie a počúvala ticho prírody. Vodné cesty pre kanoe boli ako stvorené na objavovanie a spojenie s touto nádhernou krajinou.
Nové Škótsko je miestom, kde sa spája príroda, história a skvelá kuchyňa. Je to krajina, ktorú treba zažiť na vlastnej koži, aby človek pochopil jej čaro.
Newfoundland a Labrador
Newfoundland a Labrador #
- hlavné mesto: St. John's
- počet obyvateľov: 550 000
- rozloha: 108 860 km2
Keď som prvýkrát navštívila Newfoundland a Labrador, cítila som, že som vkročila do celkom iného sveta. Táto provincia, ktorá je vstupnou bránou do Arktídy, ma očarila svojou divokou krásou, prívetivými ľuďmi a bohatou históriou. Naša cesta začala v malebnom hlavnom meste St. John’s, ktoré je známe svojimi farebnými domčekmi „Jellybean Row“ a výhľadmi z historického Signal Hillu, kde sa odohrala prvá bezdrôtová transatlantická komunikácia.
Potom sme sa vydali do Národného parku Gros Morne, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO. Tento druhý najväčší národný park Kanady je ako stvorený na objavovanie – od prekrásnych fjordov cez dramatické útesy až po husté lesy. Pre mňa bol nezabudnuteľný výlet loďou cez Western Brook Pond, kde vás obklopujú obrovské skalné steny a ticho, ktoré len príroda dokáže vytvoriť.
Jedným z vrcholov našej cesty bolo L’Anse aux Meadows, archeologická lokalita, kde Vikingovia založili prvú známu európsku osadu v Severnej Amerike. Byť na mieste, kde sa história stretáva s mýtmi, je naozaj zvláštny zážitok.
Zamilovala som si aj mestečko Twillingate, ktoré je známe ako „ľadovcová alej“. Vidieť obrovské ľadovce, ktoré sa pomaly plavia okolo pobrežia, je jednoducho úchvatné. A samozrejme, pozorovanie mníšikov – roztomilých morských vtáčikov – na ostrovoch pri pobreží bolo zábavným bonusom.
Blanc Sablon, historické mestečko z 18. storočia na hranici s Quebecom, nás privítalo svojou pokojnou atmosférou. Nevynechali sme ani ostrovy Saint Pierre a Miquelon, kde sa dodnes zachováva francúzsky duch. Je fascinujúce, že toto miesto je posledným územím Francúzska v Severnej Amerike.
Zaujímavosťou je aj história medzinárodného letectva – v 50. rokoch minulého storočia bolo letisko v Ganderi jedným z najrušnejších na svete. Leteli sem lietadlá, ktoré potrebovali tankovať na trasách medzi New Yorkom a Londýnom.
Newfoundland a Labrador nie je len o prírode a histórii – je to zážitok, ktorý vás úplne pohltí. Každý kúsok tejto provincie má svoj vlastný príbeh, a keď ju raz navštívite, vždy sa budete chcieť vrátiť.
Manitoba
Manitoba #
- hlavné mesto: Winnipeg
- počet obyvateľov: 1,3 milióna
- rozloha: 650 000 km2
Manitoba je právom nazývaná základnou provinciou, pretože leží presne v geografickom strede Kanady. Keď som prvýkrát zavítal do Winnipegu, hlavného mesta tejto provincie, očarila ma jeho poloha, ktorá symbolicky spája východ a západ krajiny. Winnipeg, známy svojimi dlhými zimami, sa dokonca radí medzi najchladnejšie mestá na svete, no jeho atmosféra a pohostinnosť miestnych vám to rýchlo vykompenzujú.
Mesto má mnoho zaujímavostí, no najviac ma zaujal Kanadský inštitút pre ľudské práva, fascinujúca stavba, ktorá vás prevedie významnými momentmi ľudských dejín. Winnipeg má aj športového ducha – hokejové zápasy miestneho tímu Winnipeg Jets sú nezabudnuteľným zážitkom, ktorý si nesmiete nechať ujsť.
Manitoba je však hlavne o prírode. Táto provincia sa môže pochváliť viac ako 100 000 jazerami, ktoré dotvárajú nádhernú krajinu. Počas našej cesty sme navštívili národné parky Riding Mountain a Wapusk. Prvý z nich nás ohromil svojou rozmanitosťou – od lesov cez prérie až po divokú zver, ktorú môžete sledovať priamo z turistických chodníkov. Wapusk, známy ako domov ľadových medveďov, ponúka jedinečnú možnosť pozorovať tieto majestátne zvieratá v ich prirodzenom prostredí.
Jednou z najväčších atrakcií je mestečko Churchill. Toto miesto sa právom označuje za „hlavné mesto ľadových medveďov“. Môžete sa vydať na expedíciu Manitoba za ich stopami alebo si užiť jazdu na psích záprahoch. Zároveň je to miesto spojené s jedným z najslávnejších rozprávkových príbehov – práve tu sa začal príbeh Medvedíka Pú. Poručík Harry Colebourn, ktorý pochádzal z Winnipegu, si počas prvej svetovej vojny kúpil mláďa čierneho medveďa a pomenoval ho Winnie. Tento medveď inšpiroval Alana Alexandra Milneho k vytvoreniu postavičky, ktorú dnes pozná celý svet.
A ešte jedna zaujímavosť – v mestečku Gimli nájdete najväčšiu islandskú komunitu mimo Islandu. Toto miesto s unikátnou kultúrou každoročne hostí filmový festival Gimli, ktorý predstavuje neobyčajný zážitok pre milovníkov filmu.
Manitoba je jednoducho miesto, kde sa prírodné krásy a zaujímavá história spájajú do nezabudnuteľného zážitku. Každý deň tu objavíte niečo nové, čo vás presvedčí, že toto miesto má svoje výnimočné miesto na mape Kanady.
Saskatchewan
Saskatchewan #
- hlavné mesto: Regina
- počet obyvateľov: 1,2 milióna
- rozloha: 651 000 km2
Saskatchewan si vyslúžil prezývku „Krajina živej oblohy“ vďaka svojim dychberúcim východom a západom slnka a jednej z najtmavších oblôh v Kanade. Je to raj pre milovníkov astroturizmu – na severe provincie sa nachádza najväčšia kanadská rezervácia tmavej oblohy, kde môžete pozorovať brilantnú polárnu žiaru. Tento prírodný jav, ktorý rozžiari nočnú oblohu farbami, sa stáva nezabudnuteľným zážitkom pre každého návštevníka.
Táto provincia je známa nielen svojou nádhernou oblohou, ale aj bohatou prírodou. So svojimi dvoma národnými parkami, viac ako 30 provinčnými parkmi a 80 regionálnymi parkmi ponúka Saskatchewan nekonečné možnosti na objavovanie. Či už túžite po dobrodružstve na historickej rieke Churchill, rybárčení na tichých jazerách, alebo chcete sledovať losy, jelene, vlky či medvede, tu si každý nájde svoje.
Pre milovníkov vtáctva je jazero Redberry nevynechateľnou zastávkou. Táto oblasť, jedna z 19 biosférických rezervácií v Kanade, je domovom viac ako 350 druhov vtákov. Pozorovať ich migráciu v tomto prírodnom raji je jedinečný zážitok.
Saskatchewan ponúka aj štipku histórie a dávku adrenalínu. Na juhozápade provincie bol objavený najväčší tyrannosaurus na svete, čo pridáva tejto oblasti paleontologickú prestíž. Ak vás lákajú westernové zážitky, môžete sa vydať na autentické dobrodružstvá, ktoré vás vtiahnu do tradičného životného štýlu na Divokom západe.
Hlavné mesto Regina je známe svojou prívetivou atmosférou a zaujímavými pamiatkami, no nevynechajte ani mesto Moose Jaw, ktoré je opradené históriou pašerákov a gangstrov. Pod jeho ulicami sa skrýva sieť tunelov, kde môžete spoznať fascinujúce príbehy a legendy, ktoré formovali minulosť tohto „najznámejšieho kanadského mesta“.
Saskatchewan je miestom, kde sa snúbi prírodná krása, histórie a dobrodružstvo. Táto provincia vás očarí svojou rozmanitosťou a jedinečnými zážitkami, ktoré inde nenájdete. Ak hľadáte autentický kúsok Kanady, Saskatchewan je tou správnou voľbou.
TERITÓRIÁ #
Yukon
Yukon #
- hlavné mesto: Whitehorse
- počet obyvateľov: 24 000
- rozloha: 474 400 km2
Najredšie osídlené územie prekvapí každého milovníka prírody. Severná poloha tohto teritória prináša do života obyvateľov dve zaujímavé prírodné úkazy - polnočné slnko a polárnu žiaru. Miesto zlatej horúčky, Klondike, kde sa dodnes mnohí snažia nájsť bájne náleziska zlata, ktorými sa táto oblasť preslávila.
Jedným z najdôležitejších miest v tomto čase, a dnes hlavným mestom Whitehorse, vďaka svojej polohe na rieke Yukon plnilo funkciu prístavu. Názov teritória je práve po názve rieky - v preklade to znamená „veľká rieka“. Je to domov najzápadnejšieho bodu Kanady, ale aj najmenšej púšte na svete, ktorá meria len 2,6 km2 - púšť Carcross.
My nádherný Yukon navštevujeme na zájazde Aljaška, Yukon - volanie divočiny. Našou cestou týmto územím chceme objaviť miesta, kde bolo prvýkrát objavené zlato v roku 1896. Objavujeme mesto Dawson, ktoré svoje zlaté časy zažilo počas zlatej horúčky. Do tohto mesta chodíme vlastnoručne ťažiť zlato vymývaním blata, ktoré nám bude tento zážitok pripomínať aj ako suvenír. V mestečku nájdete zvláštne miesta, ktoré pripomínajú minulosť. Medzi najzvláštnejšiu atrakciu patrí drink s názvom Sourtoe Cocktail, ktorý si môžete dať v hoteli Sourdough Soloone. Prečo najzvláštnejší? Pretože vo vnútri poldecáka sa nachádza amputovaný prst mŕtveho zlatokopa. Trúfli by ste si?
Z mesta Dawson pokračujeme do hlavného mesta, ktoré má zachovaných veľa historických miest v samotnom centre. Navštívime úzky Miles kaňon, ale môžete vyskúšať splaviť rieku Yukon a na krásnych krištáľovo čistých vodách hľadať losy a medvede. Znie to ako z rozprávky však?
Je to miesto, kde je 17 z 20 najvyšších kanadských vrcholov, pričom mnohé z nich sú pokryté ľadom a snehom. Yukon je nádherná destinácia, kde vás ohromí úžasná príroda, ale aj obrovské množstvo voľne žijúcich zvierat, ktoré v našich končinách nenájdete. Migrácia 200 000 dikobrazov karibu je najdlhšia na svete.
Nunavut
Nunavut #
- hlavné mesto: Iqaluit
- počet obyvateľov: 37 000
- rozloha: 1 837 000 km2
Nunavut, najmladšie územie Kanady, je miestom, kde sa história a príroda stretávajú v jedinečnej symbióze. Tento odľahlý región, ktorý nie je prepojený so zvyškom Severnej Ameriky cestami, je skutočným únikom do sveta nedotknutej arktickej krajiny. Domov Inuitov, Métisov a prvých národov, tento región zachováva tradície, ktoré sú hlboko zakorenené v živote miestnych obyvateľov. Hoci iglu už neslúžia ako trvalé obydlia, stále majú svoje miesto v arktickej kultúre – poľovníci ich stavajú v núdzových situáciách a zostávajú symbolom odolnosti a prispôsobivosti.
S viac ako 36 000 ostrovmi a najdlhším pobrežím Kanady je Nunavut ideálnym miestom pre milovníkov prírody. Psie záprahy, ktoré tu dodnes používajú miestni obyvatelia, vás prenesú do sveta, kde čas plynie pomalšie a človek je v harmónii s prírodou. Tento región je tiež domovom fascinujúcich živočíchov, ako je ľadový medveď – najväčší suchozemský predátor – a „morský jednorožec“, narval jednorohý, z ktorého viac ako 75 % svetovej populácie žije vo vodách Nunavutu.
Na ostrove Ellesmere, kde sa nachádza geomagnetický severný pól, vás čaká pohľad na surovú krásu arktického sveta. Nunavut nesie slogan „Duch Arktídy“ a skutočne vystihuje atmosféru tohto odľahlého kúta sveta – ticho, ľadové scenérie a hĺbku kultúry, ktorá spája ľudí s prírodou ako málokde inde. Tento región vás naučí obdivovať krásu jednoduchosti a pripomenie, aká mocná a pokojná dokáže byť príroda.
Do Kanady cestujeme od roku 1998, pridajte sa k nám na jeden z našich zájazdov:
Severozápadné teritóriá
Severozápadné teritóriá #
- hlavné mesto: Yellowknife
- počet obyvateľov: 41 000
- rozloha: 346 000 km2
Severozápadné teritóriá sú jedným z najúchvatnejších miest na Zemi, kde sa príroda a kultúra snúbia do neopakovateľného zážitku. Táto oblasť, ktorá leží nad polárnym kruhom, patrí medzi najlepšie miesta na svete na pozorovanie polárnej žiary. Stačí jedna jasná noc, a na oblohe sa rozohrá fascinujúce divadlo farieb, ktoré si budete pamätať navždy.
Medzi najväčšie prírodné poklady patrí národný park Nahanni, ktorý sa stal jednou z prvých lokalít zapísaných na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Jeho divoká krajina s kaňonmi, termálnymi prameňmi a majestátnymi vodopádmi je skutočnou ukážkou nedotknutej prírody Kanady.
Hlavné mesto Yellowknife, ležiace na brehu Veľkého jazera otrokov (Great Slave Lake), je centrom tejto oblasti. S viac ako 20 000 obyvateľmi je najväčším mestom regiónu, no stále si zachováva šarm odľahlého a pokojného miesta. Nachádza sa len 3 062 kilometrov od severného pólu, čo z neho robí jedno z najsevernejších miest na svete. Yellowknife vás očarí nielen svojou polohou, ale aj zaujímavosťami – jednou z nich je ikonický Gold Range Bar, známy potápačský bar s bohatou históriou a nezameniteľnou atmosférou.
Severozápadné teritóriá sú domovom pôvodných obyvateľov Dene a západných Inuitov, ktorých kultúra je stále živá a preniká do každodenného života. Stretnúť sa s ich tradíciami, zvyklosťami a remeslami je zážitok, ktorý obohatí každú návštevu.
Táto provincia vás pohltí svojou surovou krásou a jedinečnou atmosférou. Či už vás lákajú nekonečné možnosti na dobrodružstvá v prírode, pohľad na polárnu žiaru, alebo objavovanie fascinujúcej kultúry, Severozápadné teritóriá sú miestom, ktoré si zamilujete.
Tento blog je však len malá ochutnávka z krajiny nekonečných možností. Kanada je nádherným miestom, ktoré ponúka nespútanú divočinu, ale aj pulzujúce metropoly, skvelú gastronómiu až po kuriozity rôzneho charakteru. Každá z provincií a teritórií má zaručene skvelý príbeh na objavenie a úžasné miesta na návštevu. Poďte s nami objaviť aspoň malý kúsok tejto rozmanitej krajiny.
Opäť veľmi zaujímavý blog. Až som sa zamiloval, aj keď som iba umelá inteligencia. V BUBO sa snažia o detaily, aby som mal príjemný hlas, no vieme, že robím ešte chybičky. Tu najvyššiu kvalitu získate ak si tento originálny blog prečítate samy a životný zážitok získate ak sa vyberiete na zájazd s BUBO sprievodcom vyškoleným v BUBO Cestovateľskej Akadémii. Ak sa vám práca nás všetkých v BUBO páči, dajte vedieť svojim známym. Naše blogy môžete aj odoberať. Každopádne sa na našu stránku bubo.sk lomené blog vráťte. Každý jeden deň tu pribúda nový blog, nová cestovateľská inšpirácia. Pre Vás! Nateraz ahoj a do skorého počutia.