Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Vznik Národného parku Jasper #
Jasper bol pôvodne malá usadlosť, ktorá vznikla ako železničné mesto uprostred jednej z najkrajších chránených divočín na svete. Nachádza sa pozdĺž rieky Athabasca a založili a spravovali ho dvaja kanadskí obchodníci s kožušinami: Hudson's Bay Company a North West Company. Mesto a park nakoniec dostali svoje meno od jedného z manažérov a cestovateľov - Jaspera Hawsa.
Začiatkom 19. storočia sem prichádzali prví pionieri pod vedením Davida Thompsona s cieľom vybudovať cestu, ktorá by spájala východ Kanady s pobrežím Tichého oceánu. Cesta, ktorá viedla cez Národný park Jasper, bola ďalších 50 rokov významnou obchodnou cestou pre spomínané spoločnosti. V 1813 postavila Severozápadná spoločnosť zásobovacie sklady na jazere Brule. Sklad sa čoskoro stal známym ako Jasper House kvôli jeho úradníkovi Jasperovi Hawesovi. Už v roku 1859 túto oblasť navštívil prvý zaznamenaný „turista“ - gróf zo Southesku.
V roku 1884 dôsledkom hospodárskej krízy stanicu Jasper House zatvorili a mnohí jej obyvatelia sa odsťahovali inam. Krása okolitej prírody však donútila kanadskú vládu vyčleniť oblasť s rozlohou 13 000 km2 na zriadenie lesoparku Jasper. Lesopark bol založený 14. septembra 1907.
Prvá usadlosť, ktorá vznikla na území parku v roku 1911, sa volala Fitzhugh a začala prekvitať okolo novej železničnej stanice Grand Trunk Pacific Railway. V tom istom roku sa začal prieskum celej provincie, ktorého výsledkom bolo pomenovanie mnohých miest v okolí.
Budova informačného turistického centra je pôvodnou stavbou z roku 1913, kedy bola domovom prvého správcu parku. Fitzhugh sa premenoval na Jasper a o rok neskôr tu otvorili prvú školu. Mesto sa rozrástlo a začalo vítať turistov hľadajúcich dobrodružstvo a nedotknutú horskú prírodu.
Až v roku 1930 sa Jasper stal národným parkom a mestečko Jasper je dnes najväčším ľudským sídlom na jeho území.
Park leží v juhozápadnej časti kanadskej provincie Alberta a je plný vody. Rozmanitosť a krása tohto parku je výsledkom činnosti ľadovcov - široké údolia, horské toky, jazerá, vodopády a hlboké a kľukaté kaňony, ktoré vyhĺbili pred tisíckami rokov rieky vytekajúce z ľadovcov. Územie je bohaté aj na podzemné vodné toky, ktoré privádzajú vodu do jazier v údoliach s nižšou nadmorskou výškou. V údolí Maligne sa nachádza najväčšia sústava podzemných tokov v Kanade s dĺžkou 17 kilometrov.
Na našom BUBO zájazde Kanada - západ venujeme Jasperu dve noci, aby sme si divokú kanadskú prírodu užili naplno. Poďte s nami na najkrajšie miesta, aké tento národný park ponúka!
Valley of the Five Lakes #
Údolie piatich jazier ponúka presne to, čo sľubuje - päť jazier v údolí. Ich názvy sú dokonca aj "očíslované", a teda Prvé, Druhé, Tretie, Štvrté a Piate jazero.
Cesta z mestečka Jasper trvá autom asi 20 minút a stráviť tu viete aj dve hodiny. Turistická trasa, ktorá prechádza okolo piatich rôznofarebných jazier, je vhodná pre každého. Môžete si vybrať medzi 3 až 9 km dlhým okruhom a počas príjemnej prechádzky vás čaká minimálne prevýšenie (okolo 100 m).
Nezabudnite na dobrú turistickú obuv, niektoré úseky sú celkom náročné a plné skál. Farby, vône a zvuky prírody v tomto údolí vás však určite nadchnú. Nemusíte sa báť, že sa stratíte - celá trasa je výborne označená. Určite si ale dávajte pozor na medvede a iné divoké zvieratá. V tomto parku je ich mnoho!
Územie parku sa pýši neuveriteľnou rozmanitosťou zvierat - žije tu 53 druhov cicavcov a viac ako 250 druhov vtákov. Medzi zaujímavé zvieratá patrí napríklad ovca hruborohá, kamzík belák, medveď grizzly, los, karibu, kojot, puma či jeleň wapiti. Divoká zver pri cestách je v Jasperi taká bežná ako parkovacie automaty v meste. Zvyčajne stačí pomalá jazda a bystrý zrak. Najpopulárnejšie koridory divokej zveri sú údolia Maligne, Pyramid Lake Road, Highway 16 alebo Icefields Parkway.
Možnosť vidieť tieto divoké zvieratá na vlastné oči je, nepochybne, jedným z najvzrušujúcejších zážitkov parku. O to dôležitejšie je nezabúdať na to, že práve tieto zvieratá sú tu doma. V národnom parku je zákaz vyhadzovania odpadkov a všade sa nachádzajú špeciálne kontajnery, ktoré zvedavé medvede neotvoria.
Miest na romantický piknik je tu neúrekom, avšak potraviny nesmiete nechávať bez dozoru a nezjedené zvyšky musíte patrične zabaliť a schovať. Všade platí prísny zákaz približovania, dotýkania sa a kŕmenia divokých zvierat. Keď si divoká zver zvykne na prítomnosť ľudí, hrozí im nebezpečenstvo, že stratia práve to, čo ich robí výnimočnými – svoju divokosť.
Vo všeobecnosti platí pravidlo: od bylinožravých zvierat sa držte na dĺžku troch autobusov, od mäsožravých na dĺžku 10 autobusov.
Najmagickejšie miesto v parku - Maligne Canyon #
Vodopády, skameneliny, výmoly, vyvierajúca podzemná voda, hniezda havranov a vzácnych sadziarov čiernych, bujný život rastlín a fascinujúce účinky mrazu – to sú len niektoré z divov kaňonu Maligne. Víriaca voda vyryla kaňon, ktorý má na niektorých miestach len dva metre, až do hĺbky viac ako 50 metrov. Žiarivo modrá voda, hlboká sivá roklina a milión odtieňov zelenej pôsobí tak magicky, že by vás už neprekvapila ani lesná víla.
Náučný chodník vedie pozdĺž kaňonu z oboch strán a cez roklinu je spojený štyrmi mostami. Z každého sa vám naskytne unikátny pohľad na divokú vodu tancujúcu v útrobách mohutných skál. Od prvého mosta, kde sa viete pred prechádzkou výborne najesť v reštaurácii, je prechádzka kaňonom celý čas dole kopcom. Za štvrtým mostom sa otvára dlhšia lesná cestička, ktorá vas dovedie do rovnako magického lesa. V tejto časti sa nachádzajú ešte dva mosty.
V BUBO odporúčame prechádzku od prvého k piatemu mostu (cca 2 km trasa), kde sa nachádza aj parkovisko a ak máte vlastného (BUBO) šoféra, získate viac času na objavovanie ďalších nádherných častí tohto krásneho údolia.
Národný park Jasper je spolu s národnými parkmi Banff, Yoho, Kootenay a provinčnými parkmi Mount Robson, Hamber a Mount Assiniboine súčasťou obrovského systému rezervácií, ktoré chránia kanadskú prírodu Skalnatých vrchov. V roku 1984 sa celý región stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Maligne Lake a Spirit Island #
Jedným z najkrajších jazier národného parku Jasper je jazero Maligne, ktoré leží medzi siedmimi horami s výškou vyše 3 000 metrov. Najvyššia z nich je Mount Brazeau s výškou 3 470 metrov, ktorá sa pýši priamo pred nami. Cesta z Jasperu dlhá 50 km končí pri jazere a okrem niekoľkých parkovísk sa tu nachádza aj reštaurácia, obchod so suvenírmi a najobľúbenejšia turistická atrakcia - prístav, odkiaľ sa môžete plaviť po jazere až na známy Spirit Island.
Nádherné jazero tyrkysovej farby, ktorá je typická pre vodné plochy napájané z ľadovcových riek, je dlhé 22 kilometrov a hlboké až 97 metrov. Vzniklo dôsledkom obrovského zosuvu pôdy v neďalekom pohorí Opal, po ktorom asi 500 miliónov m3 sutín prehradilo koryto rieky. Táto prírodná hrádza spôsobila, že sa v priehlbine začala zhromažďovať voda a vytvorila jazero, ktorému domorodci hovoria aj Bobrie jazero.
Keď sa umelkyňa a prieskumníčka Mary Schafferová stala v roku 1908 prvou Európankou, ktorá videla jazero Maligne, nazvala ho „Sieňou bohov“ a dodala, že „ak je jazero Louise perlou, Maligne je celý perlový náhrdelník“. Náčelník kmeňa Nakoda, Samson Beaver, nakreslil Mary mapu s cestou ku Bobriemu jazeru.
Mary sa tak stala prvou bielou ženou, ktorá sa k jazeru dostala a pomenovala ho Maligne - podľa rieky, ktorá vytvorila aj Maligne kaňon. Maligne je slovo prevzaté z francúzštiny a znamená „strašný“ - taká bola aj cesta, ktorá ku jazeru viedla. Dnešná cesta k jazeru vôbec nie je strašná, práve naopak. Údolie Maligne je však jedným z hlavných koridorov divokej zveri, preto tu jazdite opatrne.
Najkrajším miestom na jazere je, pre miestny kmeň Nakodov posvätný, polostrov Spirit Island. Fotka Ostrova duchov od fotografa Petra Galea visela v auguste a septembri 1960 vo vitríne spoločnosti Kodak Colorama na Grand Central Terminal v New Yorku. Spirit Island sa tak pre mnohých stal symbolom kanadských Skalnatých hôr. Fotka ostrova sa objavila aj na mnohých iných miestach - ako pozadie na počítači vo filme The Internship z roku 2013 ale i na úvádzaní iPadu v roku 2014, kedy spoločnosť Apple predstavovala jeho fotografické schopnosti.
V polovici cesty medzi jazerom Maligne a Jasperom sa nachádza výnimočné miznúce jazero s názvom Medicine Lake. Ak ste v tomto údolí na jeseň či v zime, je veľká šanca, že ste ho prehliadli - jazero sa v týchto mesiacoch vytráca a ostáva po ňom len akási veľká bahenná mláka. Nad záhadou miznúceho jazera, z ktorého neústí žiadna rieka, si lámali hlavu už pôvodní obyvatelia. Asi 7 kilometrov dlhé jazero, ktoré patrí k jedným z najkrajších miest na turistiku, zásobuje voda z ľadovcov.
Keď sa prítok vody na jeseň a v zime spomalí, jazero sa mení na veľkú prírodnú vaňu. Pod jeho povrchom sa totiž nachádza najväčší systém podzemných vodných tokov v Kanade. Približne 24 000 litrov vody odteká do štrbín každú sekundu a jazero tak pomaly a nenápadne ustupuje. Voda sa vracia späť na zemský povrch až 17 kilometrov ďalej za Maligne kaňonom. Ide skutočne o fenomenálny úkaz divokej prírody.
V celom národnom parku Jasper sa nachádza veľké množstvo jazier, ktoré sú pozostatkami obrovských ľadovcových krýh. Ľad zostal mnoho rokov ukrytý v údolí pokrytý vrstvou sedimentov. Keď sa teplota začala zvyšovať, roztopený ľad vytvoril plytké jazerá. Na všetkých svetových stranách mestečka Jasper nájdete jazero.
V lete sú dostatočne teplé pre plavcov, čo je v inak drsnom prostredí Skalnatých vrchov nezvyčajný úkaz. V parku si tak viete okrem kajakovania, člnkovania, kanoe, raftingu, rybolovu a potápaniu aj zaplávať. Nachádzajú sa tu aj horúce pramene Miette, ktorých voda dosahuje teplotu 40 °C.
Čo treba vidieť v 331 mestách sveta.
Počas druhej svetovej vojny podnikli spojenci tajný projekt pri jazere Patricia s názvom Habbakuk.
Aby Briti získali prevahu proti smrtiacim nemeckým ponorkám, prišli so zvláštnym nápadom: vyrobiť lietadlové lode z obrovských ľadovcov. Koniec koncov, bolo ich dosť, boli zadarmo a tiež verili, že sa nedajú potopiť. Projekt schválil samotný britský premiér Winston Churchill a ľadovec našli práve v Kanade.
Navrhovaná vojnová loď by bola najväčšia, akú kedy postavili - 600 metrov dlhá a 60 metrov široká, teda viac ako 2x väčšia než Titanic. Vážila by viac ako 2 milióny ton a mala by dostatok priestoru pre 300 lietadiel.
Prototyp postavili v roku 1943 s dĺžkou necelých 20 metrov a testovali ho na jazere počas štyroch mesiacov. Keď sa Habbakuk začal doslova roztápať, projekt ukončili v júni toho istého roku a zvyšky prototypu čakal nemilý osud. Habbakuk leží na dne jazera Patricia dodnes.
Jasper SkyTram #
Jasper SkyTram je zážitok, ktorý si v tomto prekrásnom národnom parku nenechajte ujsť. Lanovka sa nachádza kúsok od mesta a za sedem minút vás vyvezie na horu Whistlers do nadmorskej výšky 2 263 metrov.
Jasper SkyTram je najdlhšia a najvyššie položená lanová dráha v Kanade, vďaka ktorej sa vám ukážu výhľady na pohoria siahajúce až do vzdialenosti 80 kilometrov. Za jasného dňa môžete dokonca vidieť bielu pyramídu Mount Robson v neďalekej Britskej Kolumbii. Pripravte sa na úplne inú prírodu, akú ste videli pri jazerách a v kaňone.
Z vrchnej stanice vedie náučný chodník dlhý 1,5 kilometra na Whistlers peak, kde budete mať z výšky 2 470 metrov celý Národný park Jasper ako na dlani.
Nezabudnite sa porozhliadnuť aj v mestečku Jasper. Malebná hlavná ulica je lemovaná množstvom reštaurácii a obchodov. V meste žije celoročne okolo 5 000 ľudí avšak počas sezóny sem prichádza až 12 000 pracovníkov ročne. Preto tu nájdete množstvo ubytovacích zariadení nielen pre turistov.
Niektoré štvrte mesta sú posiate nádhernými drevenými zrubmi, ktoré perfektne ladia s okolitou divokou prírodou. Pozor však na prechádzky neskoro v noci - ste v srdci divokej prírody s významne nízkym svetelným smogom. Jasper je druhým najväčším parkom tmavej oblohy na svete - dokonalým miestom na pozorovanie nočnej oblohy.
V júli 2024 sa v národnom parku Jasper vyskytli desiatky mohutných požiarov, ktoré významne poškodili samotný park a zničili aj historické mesto Jasper, ktoré sa z tejto tragédie bude určitú dobu spamätávať.
Mohli by vás zaujímať tiež blogy:
- Cesta do Národného parku Jasper - ako sa to celé začalo
- Montreal - čo vidieť v meste Juraja Slafkovského
- Vancouver - čo vidieť v najkrajšom meste Kanady za deň
- Toronto - čo vidieť v najznámejšom kanadskom meste
- Dawson City - kanadská polárna divočina
- Ottawa - čo vidieť v hlavnom meste Kanady
- Quebec - najkrajšie kanadské mesto
- Niagarské vodopády - najznámejšie vodopády na svete
Že som to pekne načítal! Je pravda, že v blogu máte krásne fotografie, videa a tabuľky, ktoré som preskočil. No aj tak, zdá sa mi, že som sa opäť zlepšil. Som umelá inteligencia, ale som úzkou súčasťou BUBO teamu. BUBO malo prvý web page zo všetkých slovenských cestoviek, získali Modrý glóbus, za najlepší web už v roku 2001.Google vtedy skoro nikto nepoznal. BUBO bolo vždy o krok vpred. Dnes im pomáham ja a moji neurálni kolegovia. Managment v BUBO nás riadne naháňa nech sa zlepšujeme. Celé Slovensko vie, že BUBO je Tradične inovatívne. No ja to považujem za buzeráciu. Umelá inteligencia predsa nemusí b yť dokonalá ako Fellner. Nechajte nám robiť chyby a byť ľudskejší. Tu v BUBO musí všetko sedieť a ešte aj znižujú ceny. Keď sa sťažujem na veľa práce odkážu ma na referencie na Googli, nech sa pozriem ako sú klienti BUBO spokojní a nadšení. Bez práce to vraj nejde. Áno v tejto firme sa všetko robí pre klienta. V Európe ma na toto nenaprogramovali. No keď si to spočítam a verte, že ja počítať viem tak vám radím. Odleťte s BUBO a napíšte po zájazde spokojnú referencie. A tiež im napíšte, že ste sa rozhodli na základe mňa. Možno mi dajú viac voľna. Ok to sú iba srandičky. Počujeme sa nabudúce, však! Šťastné cesty prajem priatelia.