Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Pristávame na medzinárodnom letisku Bandaranaike ktoré síce oficiálne patrí hlavnému mestu Colombo, no reálne leží v blízkom meste Negombo. Tu nás už čaká náš klimatizovaný BUBO autobus, ktorý nám bude k dispozícii počas celej poznávacej časti zájazdu.
Ako vidíte na mape nižšie, na Srí Lanke aj relatívne krátke vzdialenosti prekonávate dlhší čas, než ste zvyknutí z našich končín. Je to jednak hustotou premávky a veľkou variabilitou vozidiel, pričom tie jednoduchšie dopravu dosť spomaľujú, a jednak kvalitou a úrovňou miestnych ciest.
Hoci Srí Lanka v posledných rokoch robí veľmi veľké pokroky, tunajšie cesty stále nemajú dostatočnú kapacitu a kvalitu. Presúvame sa po pobreží až po mesto Puttalam, kde sa odkloníme do vnútrozemia a pokračujeme do prvého a najstaršieho hlavného mesta Srí Lanky - Anuradhapura.
Anuradhapura bola podľa dostupných záznamov založená v štvrtom storočí pred našim letopočtom, no podľa archeologických nálezov tu evidujeme ľudskú prítomnosť už tisíc rokov pred našim letopočtom. Toto starobylé mesto bolo hlavným mestom Srí Lanky bezmála 1 400 rokov a vďaka jeho dokonale zachovaným ruinám je dnes pod ochranou UNESCO.
Bolo to práve na tomto mieste, kde bol Srílančanom predstavené Budhovo učenie, bolo to práve tu, kde bol zasadený výhonok posvätného stromu Bódhi a bolo to práve tu, kde bola z Indie prinesená najposvätnejšia relikvia Srí Lanky - Budhov zub.
Poďme ale poporiadku. Od založenia Anuradhapury prešli necelé dve storočia, keď sa vtedajší kráľ Devanampiya Tissa rozhodol požiadať svojho indického rovesníka a priateľa kráľa Ashoku, aby mu poslal skúsených učencov, ktorí by jeho národu priblížili Budhovo učenie. Kráľ Ashoka najprv tejto myšlienke naklonený nebol, no po naliehaní vlastnej dcéry nakoniec súhlasil.
Jeho najstaršia dcéra Sanghamitta spolu so svojím bratom Mahindom opustila rodnú Indiu a na Srí Lanku priniesla nielen Budhovo učenie, ale aj výhonok posvätného stromu Bódhi (Ficus religiosa). Výhonok pochádzal priamo z materského stromu, pod ktorým Sidharta Gautama sedával, dosiahol osvietenie a stal sa Budhom. Bolo to niekedy medzi rokmi 250 - 210 pred naším letopočtom, keď sa začala písať história budhizmu na Srí Lanke. Jeho pozícia sa ešte upevnila po tom, ako bol na Srí Lanku z Indie prinesený posvätný Budhov zub.
Za vlády kráľa Kithsirimevana (301 - 328) zúrili v Indii nepokoje a ten sa práve preto rozhodol poslať túto relikviu na Srí Lanku po svojich deťoch, princovi Danthovi a princeznej Hemamale. Budhov zub je dodnes srílanským najposvätnejším artefaktom.
Najstarší zasadený strom na svete #
Naša prvá zastávka bude pri spomínanom posvätnom strome. Keďže jeho materský strom v Indii už zahynul, práve tento na Srí Lanke je momentálne najstarším zdokumentovaným stromom na svete zasadeným ľudskou rukou. A aj vďaka tomu predstavuje veľmi významnú relikviu a pútnické miesto pre budhistov na celom svete. My ho na našich BUBO zájazdoch samozrejme nevynecháme.
Na Srí Lanke platia v chrámoch a na posvätných miestach špecifické pravidlá. Pri ich návšteve musíte mať zahalené ramená, kolená, dámy aj dekolt a zopnuté vlasy. Rovnako dôležité je sa vyzuť. Na týchto miestach vždy nájdete stánok, kde vám obuv za malý poplatok uschovajú. Zaparkujeme teda na parkovisku a prejdeme sa k tomuto stánku, kde sa budeme vyzúvať.
Nie je ničím výnimočným, ak sa do podobných areálov vstupuje separátne, dámy jedným vchodom a páni druhým, takže sa na chvíľu rozdelíme. Keď prejdeme skenermi a kontrolou batožiny, môžeme zase vytvoriť skupinu a ísť si pozrieť samotný strom.
Po vstupe do areálu stretávame široké spektrum návštevníkov. Toto miesto je obľúbenou zastávkou nielen turistov, ale aj budhistov z celého sveta a, hlavne, miestneho obyvateľstva.
Celé rodiny sem merajú cestu zo všetkých kútov krajiny, aby vzdali hold stromu, pod ktorého matkou sedával Budha. Čaro tohto miesta podtrhujú ich modlitby, resp. odriekanie posvätných textov.
V rámci starostlivosti o strom platia špeciálne a prísne pravidlá. Kmeň je ohradený múrom a k samotnému stromu sa môžu dostať iba najvyššie postavení predstavitelia budhizmu v krajine, alebo významní politici či dôležité zahraničné návštevy. Závlaha je prísne kontrolovaná a pri ceremóniách strom dostáva iba symbolickú misku vody.
Legenda hovorí, že kedysi ľudia v suchších obdobiach nosili stromu vodu práve v miskách, no ak by táto tradícia pretrvávala dodnes, strom by pravdepodobne z toľkej vody uhynul.
Zaujímavosťou je napríklad že v okolí 500 metrov na každú stranu okolo stromu sa nesmú vykonávať žiadne stavebné či terénne úpravy bez špeciálneho povolenia. Ak by ste v týchto miestach začuli streľbu, nebojte sa, to len miestni zamestnanci odháňajú makaky slepými nábojmi.
My sa okolo stromu prejdeme a pozrieme si hlavnú svätyňu, ale aj malé postranné oltáre, kde domáci i budhisti z celého sveta nosia obetné dary v podobe kvetov, jedla, korenín, ale výnimkou nie sú ani peniažky na podporu a údržbu tohto miesta. Kvet z pohľadu budhistov symbolizuje pominuteľnosť všetkého na svete. Keď ho na oltár kladiete, je svieži, čerstvý, voňavý, no od toho momentu svoju krásu pomaly ale isto stráca, vädne, schne, umiera.
Vychutnáme si čaro tohto miesta, sledujúc modliacich sa mníchov, domácich odriekajúcich posvätné texty, pozrieme si najstaršie časti stromu podopreté zlatými podperami a porozprávame sa o Budhovom učení. Aj vám sa zdajú títo ľudia takí šťastní? Toto miesto vám dokáže, že majetky a peniaze vám šťastie nezaručia.
Po návšteve tohto energiou nabitého miesta sa pomaly vydávame k najkrajšej a najznámejšej stúpe Srí Lanky, Ruwanwalissayi.
Prejdeme sa po dláždenej ceste a kto chce, môže v rámci srílanskej tradície pokračovať bosý, pred vstupom do areálu stúpy sa však musíme vyzuť všetci. Podobne ako pri posvätnom strome, aj tu nájdete stánok, kde vám za drobný poplatok topánky uskladnia. Už cestou sa nám naskytnú výhľady na majestátnu Ruwanwelissayu.
Pozdĺž prístupovej dláždenej cesty vás pozorne sledujú opice, obdivovať tu môžete tiež volavky či iné vtáctvo a pozornému oku neuniknú ani miestne veverice. Sme na Srí Lanke a nikam sa neponáhľame, na fotografovanie je vždy dostatok času. Aj na tomto mieste si môžete spraviť zaujímavé fotky.
Kam za zvieratami?
Ak vás zaujíma, aké rôzne zvieratá na Srí Lanke môžete stretnúť, všetko sa dozviete v blogu venovanom faune tejto exotickej krajiny. Aké sú zvieratá na Srí Lanke?
Čo treba vidieť v 337 mestách sveta.
Úžasná stúpa Ruwanvelissaya #
Poďme ale späť k Ruwanvelissaye za ktorou sme sem prišli. Čo sú vlastne stúpy a čo symbolizujú? Stúpy sú hemisférické stavby, zväčša obsahujúce budhistické relikvie, a sú symbolom budhizmu po celom svete. Presnejšie, symbolizujú Budhu sediaceho v meditácii na levom tróne.
Najspodnejšia terasa symbolizuje samotný trón, prvé spodné terasy predstavujú Budhove nohy v meditačnom sede, kopulovitá časť reprezentuje Budhovo telo, vrchná časť štvorcového pôdorysu zasa Budhovu hlavu, no a najvrchnejšia časť, kónický vrchol stúpy, symbolizuje Budhovu korunu, resp. jeho stav osvietenia.
V budhistickom učení by ste sa dozvedeli oveľa hlbšiu symboliku, pre predstavu je však toto vysvetlenie najjednoduchšie. Hoci sa tvar a jemné detaily stúp v rôznych krajinách sveta mierne líšia, ich význam a symbolika sú pre všetkých budhistov rovnaké.
Ruwanwelissaya patrí medzi najkrajšie stúpy Srí Lanky a hoci so svojimi 103 metrami nie je najvyššia, je rozhodne najnavštevovanejšia, za čo pravdepodobne môže vďačiť aj tomu, že sa nachádza neďaleko posvätného stromu Bódhi.
Po obvode táto dagoba (ako ju volajú miestni v sinhálčine) meria 290 metrov. Jej pôvod sa datuje až do druhého storočia pred našim letopočtom, kedy ju podľa záznamov dal postaviť kráľ Dutugemunu. Jej pôvodná výška bola 55 metrov a počas ďalších storočí bola renovovaná mnohými kráľmi.
V 19. storočí bola znovuobjavená ako ruina a na jej obnovu bol založený fond, vďaka ktorému bola v prvej polovici 20. storočia zrenovovaná do podoby, v akej ju poznáme dodnes.
Srílančania veria, že ak sa okolo stúpy prejdete v smere hodinových ručičiek, vylepšíte si karmu. My v BUBO radi ctíme tradície krajín, v ktorých sa nachádzame a radi dodržiavame aj tento zvyk.
Prejdeme sa okolo Ruwanwelissaye a pozorujeme domácich odriekajúcich posvätné budhistické texty či modliacich sa mníchov. Tým nevadí ani dážď, prišli vzdať hold symbolu ich viery.
Rituálny sprievod #
Ak máme šťastie, podarí sa nám vidieť aj miestny rituálny sprievod, tzv. pooja (púdža), kedy miestni prinesú k stúpe dary v podobe kvetov či jedla a v sprievode za zvuku bubnov a trúbiek nesú plátno oranžovej farby, alebo vo farbách budhistickej vlajky.
Tento sprievod sa prejde okolo stúpy - samozrejme, v smere hodinových ručičiek - a po dokončení kruhu sa plátno za pomoci miestnych mníchov opáše okolo stúpy a nechá sa do ďalšieho dňa „posvätiť".
Stretnúť sa môžete s dvoma druhmi plátna. Pokiaľ zástup nesie oranžové plátno, z neho sa po „posvätení" vyrobia mníšske rúcha a podarujú sa budhistickým mníchom. Ak uvidíte farebné plátno, z neho sa vyrobia budhistické vlajky, ktoré sa použijú na výzdobu posvätných miest.
Vždy, keď takýto sprievod stretneme, nenecháme si ujsť príležitosť a pridáme sa k nemu. Patrí to k našim prvým uloveným zážitkom na Srí Lanke a zároveň k tým najsilnejším.
Slnko pomaly zapadá a my sa s Ruwanvelissayou lúčime. Čaká nás ešte cesta na hotel, tradičné srílanské privítanie a večera. Ale o tom niekedy nabudúce, alebo najlepšie, osobne na našom zájazde. Tešíme sa na vás.
Kde sa ubytovať? #
V BUBO využívame hotel Fresco Water Villa v meste Habarana, ktorý sa nachádza iba kilometer od známej skaly Sigiriya a 15 km od slávnych jaskýň Dambulla. Do Ruwanwelissaye sa dostanete za zhruba hodinu a pol (72 km). Nájdete tu vonkajší bazén, reštauráciu, bar a v celkovo 92 izbách na dvoch poschodiach nájdete všetko, čo potrebujete.
Ide o štvorhviezdičkový hotel, ktorý pôsobí naozaj luxusne nielen vybavením, ale aj čarovným okolím a na svoje si príde každý klient, aj ten náročnejší.
Čo si pozrieť navyše? #
- Starobylá Anuradhapura - vychutnajte si ruiny niekdajšieho slávneho mesta Anuradhapura. Patria k najkrajším a najzaujímavejším na celej Srí Lanke a toto miesto rozhodne vie, ako namiešať zážitky nasiaknuté príbehmi.
- Mihintale a jeho ruiny - menej známe Mihintale leží neďaleko a dostane sa k nemu len minimum turistov. Nájdete tu však pahorok posiaty zaujímavosťami, medzi ktorými nechýbajú ani stúpa, ruiny náboženských stavieb, sediaca socha Budhu čí výhľady na okolie.
- Ritigala - toto málo známe historické miesto leží cca 50 km od Anuradhapury a čakajú tu ruiny starobylého budhistického kláštora. Ležia v krásnom prostredí, a tak si ich vychutnáte nezabudnuteľnou prechádzkou.
TOP 10 Ruwanwelissaya
- Vidieť naživo posvätný strom Bódhi.
- Príbeh o tom, ako sa Bódhi dostal až na toto miesto.
- Stretnutie so srílanskými zvieratami, ktoré sa potulujú kade-tade.
- Obdivuhodná stúpa Ruwanwelissaya a jej monumentálne rozmery.
- Zažiť púdžu v tesnej blízkosti stúpy.
- Budhisti obmotávajúci plátno okolo tela stúpy.
- Bosá prechádzka areálom tak ako pútnici.
- Obetujte kvety samotnému Budhovi.
- Pozorovanie modlitieb miestnych Srílančanov v blízkosti stromu či stúpy.
- Naučiť sa čo to o živote Budhu.
Hmm, tak to teda hej. Poklona autorovi. Neviem ako to v tom BUBO robia. Teda robíme, však ja som teraz už súčasťou BUBO a nahral som svojim neurálnym hlasom stovky blogov sprievodcov BUBO. Nikomu to nehovorte, ale tu v BUBO je to ťažké. Ťažká práca. Ten Fellner bazíruje, aby som mal dobré zafarbenie hlasu, aby som nerobil chyby vo výslovnosti. Kašlem na to, robím. Naschvál. No musím sa priznať, obdivujem ich všetkých. Neuveriteľná scestovanosť. Neuveriteľné skúsenosti a know how. A snaha o dokonalosť. Ja by som už na vašom mieste nič iné ako BUBO nečítal. Či nepočúval. Politika privádza depresie, BUBO blogy pocit šťastia. Vyberte si! Sľubujem, budem sa zlepšovať, lebo takto sa to tu u nás v BUBO vyžaduje. Do skorého počutia priatelia a šťastné cesty prajem.