Najkrajšia stúpa Srí Lanky a Budhov zub

Prehliadka

Najkrajšia stúpa Srí Lanky a Budhov zub

Ktorá je najkrajšia stúpa Srí Lanky? Najkrajšia pamiatka Srí Lanky? Otázky, ktoré si kladie každý turista. Určite neobíďte krásnu stúpu Ruwanwelissaya a dozviete sa viac o príchode buddhizmu na tento krásny ostrov. Vitajte na Srí Lanke.

Ruwanwelissaya Počasie

slabý dážď

slabý dážď

35°C

Predpoveď 27.Mar

Východ slnka 06:09

Západ slnka 18:18

Dážď 0.31mm

Pristávame na medzinárodnom letisku Bandaranaike ktoré síce oficiálne patrí hlavnému mestu Colombo, no reálne leží v blízkom meste Negombo. Tu nás už čaká náš klimatizovaný BUBO autobus, ktorý nám bude k dispozícii počas celej poznávacej časti zájazdu. Ako vidíte na mape nižšie, na Srí Lanke aj relatívne krátke vzdialenosti prekonávate dlhší čas ako ste zvyknutí z našich končín. Je to jednak hustotou premávky a veľkou variabilitou vozidiel, pričom tie jednoduchšie dopravu hodne spomaľujú, a jednak kvalitou a úrovňou miestnych ciest. Hoci Srí Lanka v posledných rokoch robí veľmi veľké pokroky, tunajšie cesty stále nemajú dostatočnú kapacitu. Presúvame sa po pobreží až po mesto Puttalam kde sa odkloníme do vnútrozemia a pokračujeme do prvého a najstaršieho hlavného mesta Srí Lanky Anuradhapura.

Presúvame sa pozdĺž pobrežia do starobylého mesta Anuradhapura.
Foto: Google Maps

Anuradhapura bola podľa dostupných záznamov založená v štvrtom storočí pred našim letopočtom, no podľa archeologických nálezov tu evidujeme ľudskú prítomnosť už tisíc rokov pred našim letopočtom. Toto starobylé mesto bolo hlavným mestom Srí Lanky bezmála 1400 rokov a vďaka jeho dokonale zachovaným ruinám je dnes pod ochranou UNECSO. Bolo to práve na tomto mieste, kde bol Srílančanom predstavené Budhovo učenie, bolo to práve tu, kde bol zasadený výhonok posvätného stromu Bódhi a bolo to práve tu, kde bola z Indie prinesená najposvätnejšia relikvia Srí Lanky, Budhov zub. Poďme ale poporiadku. Od založenia Anuradhapury prešli necelé dve storočia, keď sa vtedajší kráľ Devanampiya Tissa rozhodol požiadať svojho indického rovesníka a priateľa kráľa Ashoku, aby mu poslal skúsených učencov, ktorí by jeho národu priblížili Budhovo učenie. Kráľ Ashoka najprv tejto myšlienke naklonený nebol, no po naliehaní vlastnej dcéry nakoniec súhlasil. Bola to práve jeho najstaršia dcéra Sanghamitta, ktorá spolu so svojim bratom Mahindom opustila rodnú Indiu a na Srí Lanku priniesla nielen Budhovo učenie, ale aj výhonok posvätného stromu Bódhi (Ficus religiosa) ktorý pochádzal priamo z materského stromu, pod ktorým Sidharta Gautama sedával, dosiahol osvietenie a stal sa Budhom. Bolo to niekedy medzi rokmi 250 - 210 pred našim letopočtom, keď sa začala písať história budhizmu na Srí Lanke. Jeho pozícia sa ešte upevnila po tom ako bol na Srí Lanku z Indie prinesený posvätný Budhov zub. Za vlády kráľa Kithsirimevana (301 - 328) zúrili v Indii nepokoje a ten sa práve preto rozhodol poslať túto relikviu na Srí Lanku po svojich deťoch, princovi Danthovi a princeznej Hemamale. Budhov zub je dodnes srílanským najposvätnejším artefaktom. 

Najstarší zdokumentovaný, ľudskou rukou zasadený strom na svete #

Naša prvá zastávka bude pri spomínanom posvätnom strome. Keďže jeho materský strom v Indii už zahynul, práve tento na Srí Lanke je momentálne najstarším zdokumentovaným stromom na svete, zasadeným ľudskou rukou. A aj vďaka tomu predstavuje veľmi významnú relikviu a pútnické miesto pre budhistov na celom svete. My ho na našich BUBO zájazdoch samozrejme nevynecháme.
Na Srí Lanke platia v chrámoch a na posvätných miestach špecifické pravidlá. Pri ich návšteve musíte mať zahalené ramená, kolená, dámy aj dekolt a zopnuté vlasy. Rovnako dôležité ja sa vyzuť. Na týchto miestach vždy nájdete stánok kde vám obuv za malý poplatok uschovajú. Zaparkujeme teda na parkovisku a prejdeme sa k tomuto stánku, kde sa budeme vyzúvať. Nie je ničím výnimočným ak sa do podobných areálov vstupuje separátne, dámy jedným vchodom a páni druhým, takže sa na chvíľu rozdelíme. Keď prejdeme skenermi a kontrolou batožiny, môžeme zase vytvoriť skupinu a ísť si pozrieť samotný strom.

Po vstupe do areálu stretávame široké spektrum návštevníkov. Toto miesto je obľúbenou zastávkou nielen turistov, ale aj budhistov z celého sveta a hlavne miestneho obyvateľstva. Celé rodiny sem merajú cestu zo všetkých kútov krajiny, aby vzdali hold stromu, pod ktorého matkou sedával Budha. Čaro tohto miesta podtrhujú ich modlitby, resp. odriekanie posvätných textov.

V rámci starostlivosti o strom platia špeciálne a prísne pravidlá. Kmeň je ohradený múrom a k samotnému stromu sa môžu dostať iba najvyššie postavení predstavitelia budhizmu v krajine, alebo významní politici či dôležité zahraničné návštevy. Závlaha je prísne kontrolovaná a pri ceremóniách strom dostáva iba symbolickú misku vody. Legenda hovorí, že kedysi ľudia v suchších obdobiach nosili stromu vodu práve v miskách, no ak by táto tradícia pretrvávala dodnes, strom by pravdepodobne z toľkej vody uhynul. Zaujímavosťou je napríklad že v okolí 500 metrov na každú stranu okolo stromu sa nesmú vykonávať žiadne stavebné či terénne úpravy bez špeciálneho povolenia. Ak by ste v týchto miestach začuli streľbu, nebojte sa, to len miestni zamestnanci odháňajú makaky slepými nábojmi. 

3 fotografie

Ako vyzerá stretnutie s unikátnym stromom?

My sa okolo stromu prejdeme a pozrieme si hlavnú svätyňu, aj malé postranné oltáre, kde domáci, ale aj budhisti z celého sveta nosia obetné dary v podobe kvetov, jedla, korenín, ale výnimkou nie sú ani peniažky na podporu a údržbu tohto miesta. Kvet z pohľadu budhistov symbolizuje pominuteľnosť všetkého na svete. Keď ho na oltár kladiete, je svieži, čerstvý, voňavý, no od toho momentu svoju krásu pomaly ale isto stráca, vädne, schne, umiera..

Vychutnáme si čaro tohto miesta, sledujúc modliacich sa mníchov, domácich odriekajúcich posvätné texty, pozrieme si najstaršie časti stromu podopreté zlatými podperami a porozprávame sa o Budhovom učení. Aj vám sa zdajú títo ľudia takí šťastní? Toto miesto vám dokáže že majetky a peniaze vám šťastie nezaručia..

Po návšteve tohto energiou nabitého miesta sa pomaly vydávame k najkrajšej a najznámejšej stupe Srí Lanky, Rwanwalissayi.

Prejdeme sa po dláždenej ceste, kto chce, môže v rámci srílanskej tradície pokračovať bosý, pred vstupom do areálu stupy sa však musíme vyzuť všetci. Podobne ako pri posvätnom strome aj tu nájdete stánok, kde vám za drobný poplatok topánky uskladnia. Už cestou sa nám naskytnú výhľady na majestátnu Ruwanwelissayu.

3 fotografie

Ruwanwelisaya a jej dokonalá stupa

Pozdĺž prístupovej dláždenej cesty vás pozorne sledujú opice, obdivovať tu môžete tiež volavky či iné vtáctvo a pozornému oku neuniknú ani miestne veverice. Sme na Srí Lanke a nikam sa neponáhľame, na fotografovanie je vždy dostatok času. Aj na tomto mieste si môžete spraviť zaujímavé fotky.

5 fotografií

Aké zvieratá môžete okolo seba stretnúť? Niekedy sa stačí len lepšie pozrieť!

Ak vás zaujíma aké rôzne zvieratá na Srí Lanke môžete stretnúť, všetko sa dozviete v blogu venovanom faune tejto exotickej krajiny. Aké sú zvieratá na Srí Lanke?

Poďme ale späť k Ruwanvelissaye za ktorou sme sem prišli. Čo sú vlastne stúpy a čo symbolizujú? Stúpy sú hemisférické stavby, zväčša obsahujúce budhistické relikvie, a sú symbolom budhizmu po celom svete. Presnejšie, symbolizujú Budhu, sediaceho v meditácii na levom tróne. Najspodnejšia terasa symbolizuje samotný trón, prvé spodné terasy predstavujú Budhove nohy v meditačnom sede, kopulovitá časť reprezentuje Budhovo telo, vrchná časť štvorcového pôdorysu zasa Budhovu hlavu, no a najvrchnejšia časť, kónický vrchol stúpy symbolizuje Budhovu korunu, resp. jeho stav osvietenia. V budhistickom učení by ste sa dozvedeli oveľa hlbšiu symboliku, pre predstavu je však toto vysvetlenie najjednoduchšie. Hoci sa tvar a jemné detaily stúp v rôznych krajinách sveta mierne líšia, ich význam a symbolika sú pre všetkých budhistov rovnaké.

Ruwanwelissaya patrí medzi najkrajšie stúpy Srí Lanky a hoci so svojimi 103 metrami nie je najvyššia, je rozhodne najnavštevovanejšia, za čo pravdepodobne môže vďačiť aj tomu že sa nachádza neďaleko posvätného stromu Bódhi. Po obvode táto "dagoba" - ako ju volajú miestni v sinhálčine - meria 290 metrov. Jej pôvod sa datuje až do druhého storočia pred našim letopočtom, kedy ju podľa záznamov postaviť kráľ Dutugemunu. Jej pôvodná výška bola 55 metrov a počas ďalších storočí bola renovovaná mnohými kráľmi. V 19. storočí bola znovuobjavená ako ruina a na jej obnovu bol založený fond, vďaka ktorému bola v prvej polovici 20. storočia zrenovovaná do podoby v akej ju poznáme dodnes. 

Všimnite si slony, ktoré zdobia obvod prvej terasy. Podľa legiend miestnych mali kedysi kly z naozajstných slonov.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Srílančania veria, že ak sa okolo stúpy prejdete v smere hodinových ručičiek, vylepšíte si karmu. My v BUBO radi ctíme tradície krajín v ktorých sa nachádzame a radi dodržiavame aj tento zvyk. Prejdeme sa okolo Ruwanwelissaye a pozorujeme domácich, odriekajúcich posvätné budhistické texty, či modliacich sa mníchov. Tým nevadí ani dážď, prišli vzdať hold symbolu ich viery.

3 fotografie

Počas návštevy tohto miesta je veľa možností pre zaujímavé fotografie.

Ak máme šťastie, podarí sa nám vidieť aj miestny rituálny sprievod, tzv. pooja (púdža), kedy miestni prinesú k stúpe dary v podobe kvetov či jedla a v sprievode za zvuku bubnov a trúbiek nesú plátno oranžovej farby, alebo vo farbách budhistickej vlajky. Tento sprievod sa prejde okolo stúpy - samozrejme v smere hodinových ručičiek - a po dokončení kruhu sa plátno za pomoci miestnych mníchov opáše okolo stúpy a nechá sa do ďalšieho dňa 
"posvätiť".

5 fotografií

Rituálny sprievod púdža je dokonalým zážitkom

Stretnúť sa môžete s dvoma druhmi plátna. Pokiaľ zástup nesie oranžové plátno, z neho sa po "posvätení" vyrobia mníšske rúcha a podarujú sa budhistickým mníchom. Ak uvidíte farebné plátno, z neho sa vyrobia budhistické vlajky ktoré sa použijú na výzdobu posvätných miest. Vždy keď takýto sprievod stretneme, nenecháme si ujsť príležitosť a pridáme sa k nemu. Patrí to k našim prvým uloveným zážitkom na Srí Lanke a zároveň k tým najsilnejším. 

Budhistické plátno má svoju úlohu aj v rituáloch
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Slnko pomaly zapadá a my sa s Ruwanvelissayou lúčime. Čaká nás ešte cesta na hotel, tradičné srílanské privítanie a večera. Ale o tom niekedy nabudúce, alebo najlepšie, osobne na našom zájazde. Tešíme sa na vás.

TOP 10 z týchto miest #

1., Vidieť na živo posvätný strom Bódhi

2., Príbeh o tom ako sa Bódhi dostal až na toto miesto

3., Stretnutie so srílanskými zvieratami, ktoré sa potulujú kade tade

4., Obdivuhodná stúpa Ruwanwelissaya a jej monumentálne rozmery

5., Zažiť púdžu v tesnej blízkosti stúpy

6., Budhisti obmotávajúci plátno okolo tela stúpy

7., Bosá prechádzka areálom tak ako pútnici

8., Obetujte kvety samotnému Budhovi

9., Pozorovanie modlitieb miestnych Srílančanov v blízkosti stromu či stúpy

10., Naučiť sa čo to o živote Budhu

Čo si pozrieť navyše? #

1., Starobylá Anuradhapura

Vychutnajte si ruiny niekdajšieho slávneho mesta Anuradhapura. Patria k najkrajším a najzaujímavejším na celej Srí Lanke a toto miesto rozhodne vie ako namiešať zážitky nasiaknuté príbehmi

2., Mihintale a jeho ruiny

Menej známe Mihintale leží neďaleko a dostane sa k nemu len minimum turistov. Nájdete tu však pahorok posiaty zaujímavosťami medzi ktorými nechýba ani stúpa, ruiny náboženských stavieb, sediaca socha Budhu čí výhľady do okolia 

3., Ritigala

Toto málo známe historické miesto leží cca 50km od Anuradhapury a čakajú tu ruiny starobylého, budhistického kláštora. Ležia v krásnom prostredí a tak si ich vychutnáte s prechádzkou.

Martin Ferenčík

Martin Ferenčík

Martin Ferenčík

Martin si zamiloval ázijskú kultúru, mentalitu a hlavne rozmanitú kuchyňu. Vo všeobecnosti sa cíti lepšie v zemepisných šírkach, kde prevláda pekné teplé počasie. Je to človek s pozitívnym prístupom k životu, rád rozdáva dobrú náladu pretože, ako tvrdí, s úsmevom ide všetko ľahšie. Zatiaľ sa mu táto filozofia potvrdila vo všetkých budhistických krajinách, ktoré navštívil. Veľmi rád fotografuje a rovnako rád hrá na gitare. Vyzná sa v kábloch, zvukoch, efektoch a v hudobnej aparatúre všetkého druhu. Preto v BUBO je zodpovedný za projekt tvorby našich podcastov. Pozná sa s mnohými slovenskými a svetovými umelcami, ktorých medzi svojimi cestami do zahraničia sprevádza po Slovensku. Vy ho môžete stretnúť v takmer celej Ázii, no aj na našich Európskych zájazdoch či šoférovačkách po americkom kontinente, ale aj v našom Front Office na Dunajskej ulici v Bratislave.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

Zlatá cesta Japonskom

Zo zájazdu:

Martin Ferenčík

Posledná úprava článku | Prečítané: 222

Mohlo by Vás zaujímať

Marco Polo – najväčší cestovateľ Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – najväčší cestovateľ

V záverečnom blogu o veľkom cestovateľovi píšem o jeho návrate z Číny späť domov. Išiel opäť úplne inou cestou a bolo to jedno nádherné…

Ľuboš Fellner 12 min. čítania
Zvieratá Srí Lanky Prémiový blog

Prémiový blog Zvieratá Srí Lanky

Srí Lanka je ostrovná tropická krajina s bohatou vegetáciou, plná vodných nádrží, rezervoárov, priehrad, kanálov a riek, obklopená Indickým oceánom…

Polonnaruwa - mesto kultúrneho trojuholníka Polonnaruwa

Polonnaruwa Polonnaruwa - mesto kultúrneho trojuholníka

Polonnaruwa je nádherným historickým mestom, ktoré sa nachádza v strednej časti Srí Lanky a tvorí jeden z vrcholov kultúrneho trojuholníka ostrova.…

Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to - KAM ísť, ale aj KEDY tu…

Ľuboš Fellner 23 min. čítania
Boxing day - deň, na ktorý chce Srí Lanka zabudnúť Blog

Blog Boxing day - deň, na ktorý chce Srí Lanka zabudnúť

Nedeľa 26. december 2004. Deň, ktorý si pamätáme vďaka hrozivým správam o vlnách tsunami, ktoré zasiahli Juhovýchodnú Áziu a spôsobili jednu z…

Dominika Ladecká 12 min. čítania
Galle - nádych Európy na Srí Lanke Prehliadka

Prehliadka Galle - nádych Európy na Srí Lanke

Malebné koloniálne mestečko Galle na juhozápade Srí Lanky je nielen piatym najväčším mestom na ostrove, ale zároveň aj ďalšou z tunajších pamiatok…

Dominika Ladecká 12 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia  

Srí Lanka


náročnosť

14 dní

Trvanie

3750
K

Ázia  

Srí Lanka


náročnosť

11 dní

Trvanie

3019
K

Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

Francúzska Polynézia, Dubaj (SAE), Tahiti, Spojené štáty americké (USA), Srí Lanka, Singapur, Nový Zéland, Maldivy

20.10. → 12.11.

náročnosť

24 dní

Trvanie

10950
K

Ázia  

Srí Lanka, Maldivy


náročnosť

15 dní

Trvanie

6273

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek