Tango Argentino

Tango Argentino

Azda nijaký iný tanec sa nespája s atmosférou jedného mesta tak ako tango s Buenos Aires...

Juhoamerická oblasť Rio de la Plata, konkrétne hlavné mesto Argentíny Buenos Aires a hlavné mesto Uruguaja Montevideo, sa pokladajú za rodisko tanga a v každom prípade sú aj mestami, ktoré dnes najviac tangom žijú.

Hlavné mesto Argentíny Buenos Aires je jedným z najväčších miest Nového Sveta a v porovnaní s inými veľkomestami Južnej Ameriky je mestom, ktoré sa snáď najviac hrdí svojimi európskymi koreňmi, európskou atmosférou a eleganciou, o akej ostatné mestá, či je to Sao Paulo alebo chýrne Rio de Janeiro, môžu iba snívať. Oveľa viac v Buenos Aires cítiť starý Madrid, Paríž, či Barcelonu. Závisí od toho, z ktorého uhla sa na mesto dívate a čo v ňom práve hľadáte. Nemožno však podľahnúť dojmu, že Buenos Aires je iba akýmsi nedokonalým odleskom Európy. Naopak, jednou z vecí, ktoré Európa získala od Argentíny je tango, hoci to neskôr išlo aj svojimi vlastnými cestami mimo juhoamerický kontinent.

Argentínske tango má Buenos Aires v krvi

Argentínske tango má Buenos Aires v krvi

Tango sa zrodilo vo veľkých mestách oblasti Rio de la Plata v 80.-tych rokoch 19. storočia a bolo najskôr tancom proletariátu a spodiny. Spočiatku bolo tango tancom mužov, ktorí si ním krátili chvíľu počas čakania v nevestincoch. Toto sa spája s obdobím obrovského imigrantského boomu, keď mnohí, najmä muži, prichádzali do Argentíny hľadať šťastie. Keďže mužov bolo veľa, tancovali najskôr spolu a až neskôr prizvali do tanca ženy. Tango je splynutím európskej hudby, juhoamerickej milongy a afrických rytmov. Dodnes je tango tancom s erotickým nádychom, témami bývajú príbehy o láske, zrade, o boji o priazeň ženy. Začiatkom 20.-teho storočia sa tango dostalo do Paríža, kde sa stalo sa módnym hitom, obľúbili si ho i trend zadávajúce extravagantné vyššie vrstvy. Tanec si získal všeobecný rešpekt a obľubu, a takto sa vlastne oblúkom z Európy cez USA vracia naspäť do Buenos Aires, tento raz už bez pečiatky tanca nižších vrstiev.

Odvtedy zostáva tango akýmsi srdcom Buenos Aires. Mnohé ulice Buenos Aires sa stali notoricky známymi práve tým, že dýchajú tangom. Dnes sa tango tancuje ako súčasť nespočetných show, v reštauráciách, baroch. Mnohé reštaurácie ponúkajú možnosť pochutiť si na typickom argentínskom steaku a zároveň obdivovať tanečníkov na pódiu. V obchodoch sa predávajú suveníry, knihy, pohľadnice, CD, všetko pripomína tango. Nič sa však nevyrovná tomu, keď navštívite niektoré z miest, kde sa tancuje tango na ulici, za mnohé stačí spomenúť štvrť San Telmo, La Boca, ulice Florida, či Corrientes. Argentínski tanečníci pôsobia dojmom, akoby sa s tangom v srdci už narodili a každým predstavením dokazujú, že sú nielen vynikajúci tanečníci, ale najmä herci, ktorí telom rozpovedia príbeh, ktorému rozumejú všetci bez ohľadu na národnosť a jazykovú znalosť. Publiku sa až tají dych, keď pozorujú tanečníkov s nehybnou, takmer strnulou hornou časťou tela, dolná časť tela sa vlní v erotických pohyboch. Ak máte chuť naučiť sa tango, môžete sa prihlásiť do niektorej zo škôl tanga a naučiť sa základné kroky tohto sofistikovaného tanca za niekoľko hodín, ak chcete ale venovať tangu viac ako len letmé zoznámenie sa, v meste funguje i Univerzita tanga, kde sa môžete prihlásiť na štúdium tanga.

Každý deň sa v Buenos Aires zrodí tango nanovo vo svojich nových variáciách, vo svojej rôznosti tvorí dnes základ lokálnej identity tohto i inak neuveriteľného mesta. Rovnako ako Európa získala od Argentíny tango, obdarovala Argentínu, keď jej tango vrátila a umožnila mu vyvíjať sa do nových a nových neuveriteľných podôb.

Katarína Líšková

Katarína Líšková

Katarína Líšková

Posledná úprava článku | Prečítané: 162

Mohlo by Vás zaujímať

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Škandinávia, Island


náročnosť

10 dní

Trvanie

2793
K

Ázia  

Srí Lanka


náročnosť

11 dní

Trvanie

2079

Dva ostrovy

Dovolenka Faerské ostrovy a Island
K

Polárne oblasti   Európa  

Faerské ostrovy, Škandinávia, Island, Dánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

3070
K

Amerika  

Karibik, Mexiko


náročnosť

16 dní

Trvanie

2690

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.