Wadi Rum. V Údolí mesiaca a Hollywoodu

Prehliadka

Wadi Rum. V Údolí mesiaca a Hollywoodu

Jordánsko pokrýva z väčšej časti púšť, no iba jedna z nich je skutočne svetovo výnimočná a priťahuje tisíce návštevníkov či hollywoodskych producentov. Po príchode do Wadi Rum sa cítime ako na inej planéte – červený piesok a osamelé skaly vytvárajú obraz opustenej "mesačnej" krajiny. Aj keď na prvý pohľad pôsobí dojmom neobývanej oblasti, opak je pravdou a v púšti okrem desiatok druhov zvierat a rastlín dodnes žijú miestne kmene beduínov, pripravení predstaviť hosťom svoj jedinečný domov.

Prírodný a kultúrny poklad #

Wadi Rum svojou jedinečnosťou púta pozornosť už niekoľko tisícročí. Jej poloha na dôležitých obchodných cestách, pramene na okraji púšte a skaly ponúkajúce príjemný tieň boli v nehostinnom prostredí vítané. Veď aj Nabatejci, stavitelia slávneho mesta Petra, poznali túto oblasť a aj keď skaly neboli vhodné na ich monumentálne hrobky, našli pre ňu využitie na svojich obchodných cestách. Počas stáročí tu preto zanechali jej obyvatelia stopy v podobe tisícok nápisov a skalných rytín, dokumentujúcich život vtedajších nomádov. Aj z tohto dôvodu bola Wadi Rum o rozlohe 720 km² v roku 2011 zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO kvôli kombinácii prírodného a kultúrneho dedičstva.

Sedem pilierov múdrosti patrí k najznámejším skalným formáciám Wadi Rum
Foto: Tomáš Kubuš — BUBO

Aj dnešní obyvatelia púšte sa prispôsobili jej nehostinnému prostrediu a postupne aj modernému svetu. Rýchlo pochopili potenciál svojej domoviny a preto väčšina z nich podniká v turistickej oblasti. To im ponúka nielen zárobok, ale aj veľkú mieru slobody a dôvod zachovania ich tradičnej kultúry. Alebo aspoň jeho časti, keďže smartfóny, televízia so satelitom a elektrické generátory sú bežnou súčasťou ich domácností. Beduíni dodnes tradične žijú v čiernych stanoch, ručne utkaných z kozej vlny, i keď sa viacerí presťahovali kvôli lepšiemu prístupu k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti do murovaných domov v mestách a dedinách. Tí, ktorí sa rozhodli ostať vo Wadi Rum, sa venujú prevádzke kempov, organizovaniu púštneho safari, lozenia po skalách či inej formy turistiky. Sú hrdí na svojich predkov a kultúru, no nebránia sa ani moderným výdobytkom a sú šikovní obchodníci.  Preto si môžeme počas našej návštevy rovnako vychutnať cestu džípom alebo v sedle na chrbte ťavy, pochutnať si v modernom stane za prestretým stolom na chutnom jedle alebo si dať sladký beduínsky čaj sediac na koberci v stane.  

Ľud púšte #

Pôvodní obyvatelia Wadi Rum sú známi ako Beduíni, alebo ľudia púšte. S týmto pomenovaním sa ale môžeme stretnúť aj v iných krajinách a oblastiach, najmä na Arabskom polostrove a v Severnej Afrike. Aj keď títo nomádi nepochybne zdieľajú veľa spoločných znakov, nejde o jednotný národ, ale skôr o súhrnné pomenovanie kmeňov žijúcich kočovným životom v púštnych oblastiach. Beduíni obývajúci Wadi Rum patria do tohto širšieho okruhu, aj keď vďaka rozvoju turizmu sa z viacerých stali semi-nomádi a prevádzkovatelia návštevníckych centier. Základným kameňom ich spoločnosti je príslušnosť k rodine a kmeňu, ktorých je hneď niekoľko. Beduíni žijú aj v iných častiach Jordánska a na našej BUBO ceste sa s nimi môžeme stretnúť aj v Petre. Keď brázdime piesočné cesty púšte na džípoch, môžeme počuť z rádia vypeckované zvolávanie k modlitbe - väčšina beduínov sú moslimovia, podobne ako zvyšok Jordánska. Tradičné oblečenie nám okamžite udrie do očí už v modernom návštevníckom centre. Vrchný odev thoab pripomína šaty z ľahkej látky, chrániace pred ostrým slnkom a jemným pieskom, je tradične bielej farby ale môže byť aj v hnedej, modrej a šedej variante. Pod ním nosia muži zvyčajne tričko a serwal - široké biele nohavice z ľahkej látky. Charakteristická červeno-biela pokrývka hlavy, ktorú vám budú v celej krajine ponúkať podnikaví obchodníci, sa nazýva shemagh (alebo keffiyeh) a slúži aj ako ukazovateľ statusu jej nositeľa - môže byť v rôznych farbách a vzoroch (u nás je známa aj ako arafatka). Ženy sa obliekajú do vrchných čiernych šiat madraga, zvyčajne zdobené farebnou výšivkou na hrudi a rukávoch. Podobne ako muži, pod týmto vrchným odevom nosia tričko a nohavice a na hlave  pokrývku usaba. Kvôli svojmu kočovnému spôsobu života je ich kultúra bohatá najmä v oblasti hudby a poézie. Jeden z tradičných hudobných nástrojov je rababa pripomínajúca husle s jednou strunou z kozieho vlasu, na ktorú sa hrá slákom vyrobenom z chvostu koňa.  Keď sa zastavíte vo vnútri beduínskeho stanu, na zemi nájdete koberce a matrace určené na sedenia a vychutnanie si kávy alebo čaju. Obe nápoje sú v púšti veľmi obľúbené a aj v teple vedia byť osviežujúce. Sladký čierny čaj sa pije z malých sklenených pohárov, občas ho miešajú s bylinami (najmä mätou) – my ho samozrejme ochutnáme na záver nášho okruhu. Dobrodružnejší z nás sa na miesto dovezú na ťavom chrbte ako praví obyvatelia púšte, tí pohodlnejší zase na terénnych džípoch. Obe cesty majú svoje čaro, ale pokiaľ ste za extra zážitok, určite odporúčame poznávanie púšte z ťavieho chrbta – na chvíľu sa budete cítiť ako súčasť karavány, prechádzajúcej stáročia pred našou návštevou. Pre moderných športovcov máme v ponuke aj sandboarding a aj keď nestíhame lozenie po mnohých skalách, všetci môžeme zaboriť bosé nohy do horúceho piesku a vyjsť na dunu.   

Púšť Wadi Rum je miesto, ktoré si zamilujete na prvý pohľad
Foto: Tomáš Kubuš — BUBO

Červená planéta #

Wadi Rum je nepochybne krásne a atraktívne miesto, lákajúce ľudí už tisícročia. Moderný turizmus ale naštartoval až veľkolepý film Lawrence z Arábie z roku 1962, ocenený 7 oskarmi a ktorý je dodnes považovaný za jeden z najlepších veľkovýpravných historických filmov. Pri návštevníckom centre, z ktorého vychádzame na džípoch objavovať púšť, sa nachádza formácia skál prezývaných Sedem Pilierov Múdrosti podľa knihy T.E.Lawrenca. Lákavé prostredie nebolo atraktívne len pre divákov, ale aj pre producentov. Rýchlo pochopili potenciál púšte a jej „mimozemský“ exotický vzhľad, podporený priaznivým prístupom zo strany Jordánska a miestnych obyvateľov. Preto sa tu natáčali scény z filmov ako Červená Planéta, Prometheus, Transformers, pripravovaný remake série Dune či novšie diely zo série Star Wars. Najväčšiu stopu ale zanechalo natáčanie úspešného filmu Marťan od R.Scotta, keď sa miestnym podnikateľom zapáčila forma výskumnej stanice v ktorej prebýval Matt Damon na Marse, a tak sa rozhodli využiť ju pre svoj prospech. Malé biele stavby v tvare kupoly sú dnes luxusnejším variantom tradičných stanov: vo vnútri sú vybavené klimatizáciou, posteľou, pohodlným sedením a menšou terasou spojenou s preskleným výhľadom na okolitú púšť. Príhodne sa tieto príbytky nazývajú „Martian“ a menia sa iba ich popisné čísla. Dnes ich môžeme vidieť vo viacerých kempoch, prípadne v štádiu výstavby a stále sa tešia veľkej popularite. Červený piesok púšte im nedovolí vydržať v pôvodnej bielej farbe, ale na druhej strane týmto špecifickým „zašpinením“ získavajú punc originality. Aj keď počas našej BUBO návštevy v nich neprespíme, máme možnosť sa naobedovať v jej zväčšenej verzii. Nenechajte sa pomýliť púšťou - jedlo je chutné a čerstvé, pozostávajúce z čerstvých šalátov, mliečnych výrobkov, placiek a ryže, mäsitých pokrmoch a sladkostí na záver. Veľká kupola má úžasnú akustiku spojenú s výhľadom na okolitú púšť no a ak si do toho zarátame aj vôňu jedla a kávy, je to ideálna bodka za návštevou tohto úžasného miesta.

Po stopách Lawrenca z Arábie #

Keď prichádzame autobusom do návštevníckeho centra, na ľavej strane môžeme vidieť železničnú trať ešte z dôb Osmanskej ríše. Aj keď je na prvý pohľad nenápadná a možno aj prekvapujúca, železnice v púšti sa spájajú s úspechmi beduínov počas Veľkej Arabskej revolty pod vedením princa Faisala, princa Abdulláha a britského dôstojníka T.E.Lawrenca. Obaja princovia pochádzali z Hašemitského klanu, starajúceho sa o najposvätnejšie mesto moslimov Mekku a práve z tohto rodu pochádza aj súčasná Jordánska kráľovská rodina. Kto ale bol T.E.Lawrence a čím ho Arábia upútala? Thomas Edward Lawrence sa narodil v Oxforde a už od útleho detstva sa venoval histórii, čo mu vydržalo až po štúdia na univerzite keď navštevoval výlučne prednášky týkajúce sa stredoveku a Artušovských legiend. Čudáckeho introverta s knihou v ruke zaviala fascinácia krížovými výpravami na Blízky Východ, keďže jeho záverečná práca o vplyve križiakov na stredovekú vojenskú architektúru si vyžadovala preskúmanie aj tejto oblasti. Vyzbrojený fotoaparátom a revolverom sa vybral pešky z Bejrútu cez Palestínu - bol obeťou prepadnutia, zbili ho, strieľali po ňom, prežil maláriu a späť do Bejrútu sa vrátil bosý. Ale cieľ svojej výpravy splnil: navštívil takmer 40 hradov a pevností, ktoré preštudoval, opísal, nakreslil a vyfotil. Po vypuknutí 1.svetovej vojny bol vďaka svojej znalosti arabčiny a kultúry pridelený do Káhiry ako člen kontrarozviedky. V roku 1916 prepukla revolta na Arabskej strane, no aj napriek počiatočným úspechom nemohli dobiť Medinu, do ktorej viedla železnica a preto požiadali Britov o pomoc. Arabi bojovali v kmeňoch hlavne proti Turkom a Lawrence chcel dohliadnuť na to, aby vznikol po víťazstve samostatný štát. Postupne sa mu podarilo spolu s oboma princmi zjednotiť arabský tábor a podnikať nájazdy na železnicu a mestá okupované Osmanskou ríšou. Vďaka organizovaným nájazdom zároveň beduíni bohatli a Turci strácali zásoby. Neostávalo im nič iné než sa vzdať a Lawrence použil tento spôsob boja aj inde vo vtedajšej Arábii, Po úspešnom dobytí prístavného mesta Akaba sa z bojujúcich Beduínov stala súčasť britského vojska, spadajúceho pod velenie generála Edmunda Allenbyho, podľa ktorého sa dnes volá jeden z hraničných prechodov medzi Izraelom a Jordánskom. Lawrence sa rýchlo adaptoval a začal chodiť v tradičnom beduínskom oblečení, naučil sa viacero dialektov a stal sa pravou rukou princa Faisala. Nebola to ale romantická cesta za arabskou slobodou, v akú Lawrence dúfal. Postupne začal chápať zámer Británie neprenechať Arabom oblasť za ktorú bojovali. Boje a s nimi spojená smrť na oboch stranách zanechali na Lawrencovi stopu, prehĺbenú po údajnom zajatí osmanskou hliadkou a obvinením zo špionáže, sprevádzanom zbičovaním a zrejme aj sexuálnym násilím. Požiadal o prevelenie späť do Káhiry, no napokon na naliehanie generála zostal. To mu ale neprospelo a nahromadená frustrácia sa odrazila v krutosti a sadizme na ustupujúcich nepriateľoch. Po obsadení Damasku prišlo aj politické vytriezvenie a sklamanie, keď vyšli najavo plány víťazných mocností – Francúzi získali pod svoju správu Sýriu a Libanon, Británia Palestínu, Jordánsko a Irak. Lawrence cítil priamu zodpovednosť za arabské sklamanie, aj keď bol v Británii oslavovaný ako hrdina. Verejne vystupoval proti britskej správe na Blízkom Východe a dokonca odmietol vyznamenania. Jeho kniha Sedem pilierov múdrosti je ale zmes skutočných udalostí, filozofických úvah, poetických opisov krajiny či popisom zážitkov, ktoré sa zrejme nestali (alebo si ich prifarbil). Rozhodol sa odísť z verejného života a pod pseudonymom začal pracovať ako mechanik v armáde. Záľubu našiel v motocykloch, ktoré sa mu napokon stali osudnými a zahynul na následky zranenia po havárii. My z BUBO navštívime miesto, kde Lawrence rokoval s predstaviteľmi Beduínov, v chránenom prostredí skál. Dnes sa môžeme pohodlne usadiť pod stanom, dať si osviežujúci čaj a vychutnať si atmosféru jedinečnej púšte, ponúkajúcej nadčasový pokoj a krásu.

Za najvyššou pieskovou dunou #

Medzi najzaujímavejšie miesta, kde prehliadka vo Wadi Rum pokračuje je obrovská, piesočná duna. Dvíha sa vysoko nad krajinou a akoby rástla z ničoho nič. Aj ona dokazuje to, že Wadi Rum patrí k najfarebnejším púšťam Blízkeho Východu a dlho sa budeme kochať jej krásou. Kto by chcel vyjsť hore, vyzujte si topánky, pretože kráčať pieskovou, púštnou dunou bosý je príjemný zážitok. Do topánok sa vám bude naberať piesok a stratíte komfort. Hore sa ísť oplatí, ale určite sa zadýchate, pretože ísť do kopca po piesku je niečo diametrálne odlišné, než kráčať horou. Výhľad na krajinu však stojí za to a keď ho uvidíte na vlastné oči, viete, že ste spravili dobre. Krásna panoráma Wadi Rum so svojimi skaliskami, bizarnými útvarmi aj prázdnou, púštnou krajinou. Čo by ste povedali na to, že na tejto dune ulovíte aj ďalší zážitok? V BUBO na nej veľmi radi sandboardujeme a tak majú naši Beduíni so sebou aj dosku, aby ste mohli skúsiť niečo unikátne! Postavíte sa na sandboard a pomaličky zjazdíte najvyššiu dunu v okolí. Toto si rozhodne budete pamätať!

3 fotografie

Najvyššia piesková duna má svoje osobité čaro

Kaňon posiaty petroglyfmi #

Pár stoviek metrov od pieskovej duny na nás čaká ďalšie unikátne miesto. Kto by si myslel, že Wadi Rum je len spleť pieskových zrniečok či skál, by bol na veľkom omyle. Naše džípy sa blížia k vysokým kopcom, ktoré pripomínajú roztečený vosk. Tisíce rokov zvetrávania tu veru zanechalo svoje stopy a tak je pohľad na okolité kopce skutočne zaujímavým miestom. Práve tu medzi kopcami sa ukrýva vzácny kaňon Al Khazali. Jeho vzácnosť nespočíva len preto, že hoci je vonku žeravé peklo, tu medzi skalami cítite príjemný chlad, ale preto, že na jeho stenách nájdete petroglyfy. Obrázky vyryté do kameňa tu nechali civilizácie pred nami. Nechávali si odkazy o cestách, odkazy ktoré ani dnes nevieme dešifrovať a nechávali tu značky pre tých, čo prišli po nich. Vojdeme do úzkeho kaňonu a objavíme zabudnutý svet starých petroglyfov. Dávajte si pozor kam šliapete, pretože kráčate po úzkej kamennej cestičke a pod vami je dvoj, trojmetrový kaňon. Keď sa týchto končinách ojedinelo naprší, počujete tu vodu a tak neviete či máte na púšti fatamorgánu. Kaňon nie je veľký a tak ste do polhodinky vonku.

3 fotografie

Wadi Rum má aj svoje historické stopy v podobe petroglyfov

Čo vidieť navyše? #

1.,Vychutnajte si slávnu Petru

Len hodinu a pol cesty od Wadi Rum si môžete vychutnať jeden z novodobých divov sveta a teda môžete ísť loviť zážitky do prekrásnej Petry. Prejdete sa úzkym Siqom, objavíte Pokladnicu, stovky hrobiek, ruiny starého mesta a napokon vyšliapete ku kláštoru Ad Deir a objavíte zabudnutý svet. Petra bude jeden z vašich TOP zážitkov celého Jordánska

Prečítajte si o Petre aj náš článok s prehliadkou

2., Okúpete sa v Červenom mori?

Ak si užijete púšt, vyrazte na juh a za hodinku sa ocitnete v úplne inom svete. Stratí sa piesok, stratí sa púšť a pred očami máte Červené more v pobrežnom meste Akaba. Okúpte sa tu, choďte sa šnorchlovať, potápať alebo naskočte na loďku s presklenným dnom a užite si more a morský vánok

3., Niekoľko dňový trek púštou

Chcete zažiť niečo naozaj unikátne? Niečo na čo budete ešte dlho spomínať? Vyberte sa vo Wadi Rum na niekoľko dňový trek púšťou. Vykročíte spoločne s Beduínmi a objavíte púšť po vlastných, budete prespávať pod skalnými prevismi či v stane, sedávať večer pri ohni a počúvať beduínske príbehy. 

TOP 10 Wadi Rum #

1.,Sedem pilierov múdrosti

Jedným z prvých miest, ktoré si vo Wadi Rum všimnete je zaujímavý kus skaly, ktorý nesie prezývku podľa knihy, ktorú napisal Lawrence z Arábie. Táto skalná formácia stojí hneď vedľa návštevníckeho centra na mieste, kde parkujú džípy a určite ju neobíďte.

2.,Príbeh Lawrenca z Arábie

Ak sa má Wadi Rum spojiť len s jednou jedinou postavou histórie, určite ňou bude Lawrence z Arábie, ktorého príbeh opisujeme v článku. Ak sa vydáte do Wadi Rum, budete kráčať v jeho stopách a navštívite niekoľko mien, ktoré sa prepletajú s jeho životom či osudom

3.,Obrovská piesková duna

Wadi Rum ma povesť farebnej púšte a tu v tesnej blízkosti obrovskej duny to krásne uvidíte na vlastné oči farebné spektrum púšte. Napokon na ňu môžete vyliezť a užiť si krásny panoramatický výhľad na okolie

4.,Sandboarding na pieskových dunách

Ak hľadáte niečo unikátne a zážitok, tak ste na tom presne ako my v BUBO. Tu vo Wadi Rum totiž môžete ísť s doskou na pieskovú dunu a skúsiť si sandboarding v naozaj čarovnom prostredí. Dáte sa na toto nahovoriť?

5.,Kaňon Al-Khazali

To, že púšť nie je len piesok a skaly krásne dokazuje malý, nenápadný kaňon Al-Khazali, kde na návštevníkov čakajú vzácne starobylé petroglyfy zabudnutých civilizácii. Vojdete dnu a pozorne sa pozerajte okolo seba. Koľko petroglyfov tu napočítate?

6.,Beduínsky čaj

Posaďte sa k Beduínom, ktorí tu od pradávna žijú a ochutnajte tradičný beduínsky čaj. Pripravuje sa na ohni a keď ho dostanete ucítite v ňom čierny čaj, cukor a púštnu mätu, prípadne dokonca ja púštnu šalviu. Aby sa zvýraznila jeho chuť, pridáva sa občas aj škorica či kardamón. Vonku je 40 stupňov? Presne preto máte piť čaj, najosviežujúci nápoj!

7.,Sadnite si k Marťanom

Film Marťan tu zanechal veľmi výraznú stopu a ak ste fanúšikmi tohto filmu či vás nadchne futuristická architektúra, môžete si sadnúť na obed do kupole, akoby ste skutočne boli na červenej planéte. 

8.,Užite si cestu džípom

Wadi Rum je obrovským priestorom a na to, aby ste ho spoznali by ste potrebovali niekoľko dní. Môžete si však pomôcť tým, že nasadnete na džíp a v priebehu dňa sa zastavíte na niekoľkých krásnych miesta tak, aby ste spoznali čo najviac. Jazda džípom na púšti je vždy dokonalý zážitok!

9.,Išli ste už na ťave?

Ťava a púšť k sebe patrí ako deň s nocou. Ľudia na ťavách cestovali púšťami už pred tisíckami rokov a vy vo Wadi Rum môžete skúsiť aké je to byť na púštnom korábe a nechať sa kolísať cez farebnú púšť. 

10.,Kúpte si beduínsky čaj, kadidlo alebo kohl

Beduíni vám radi pri potulkách púšťou predvedú niekoľko tradičných a typických vecí, no najlepším suvenírom, aký si odtiaľto viete odniesť je balíček beduínskeho čaju. Ak vám zavonia kadidlo, nájdete ho tu a exotiku podčiarkne aj kohl, ktorým si muži aj ženy zvýraznia oči. Tu v púšti vám bude pripadať exoticky, no doma ho zrejme nevyužijete. 

Spoznajte Jordánsko aj cez naše BUBO blogy, kde vás pozývame na príjemné čítanie:

  • Petra - najunikátnejšie miesto celého Jordánska a najznámejšie miesto Blízkeho Východu. Užite si našu prehliadku
  • Mŕtve more - aké je to položiť sa na hladinu Mŕtveho mora? Prečítajte si zaujímavostí!
  • Biblické Jordánsko - aké sú najdôležitejšie miesta kresťanstva v krajine?
  • Jarash - ak ste o Jarashi nepočuli, tak z tohto článku budete mimoriadne prekvapení. Patrí k TOP miestam v krajine
  • Ako si Jordánsko užiť? - aké zážitky na vás čakajú (aj na našom BUBO zájazde) v Jordánsku?
Michaela Šimonová

Michaela Šimonová

Michaela Šimonová

Pre vyštudovanú religionistku je v strede záujmu práve poznávanie náboženstiev, a to v akejkoľvek podobe - či už ide o žitý rituál, maľované fresky alebo staroveký chrám. Jej zbierka mytologických príbehov z rôznych krajín (a národov) celého sveta sa neustále zväčšuje a túto vášeň pretavuje aj do svojej práce. Minulé životy Buddhu, mayské chrámy v Tikale, kresťanské sviatky na Kaukaze alebo mýty statných Vikingov: záber je široký a Michaela sa vždy s radosťou podelí o zaujímavé (a často aj kuriózne) informácie z oblasti histórie, náboženstva a kultúry.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

Jordánsko, Palestína, Izrael

Zo zájazdu:

Michaela Šimonová

Posledná úprava článku | Prečítané: 1470

Mohlo by Vás zaujímať

Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Petra - rady a tipy na cestovanie Petra

Petra Petra - rady a tipy na cestovanie

Petra je určite najslávnejšia pamiatka Jordánska. Keď zo strany Izraelu prekročíte biblickú rieku Jordán a hranice Svätej zeme, ocitnete sa v…

František Kekely 15 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Jarash: zabudnutá sestra Petry Jarash

Jarash Jarash: zabudnutá sestra Petry

Na severe Jordánska sa nachádza hneď niekoľko zaujímavých archeologických lokalít, no iba Jarash má vo svojom význame a rozlohe skutočne svetové…

Michaela Šimonová 10 min. čítania
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia Afriky tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych – ročne je to…

Hashem reštaurácia v jordánskom Ammáne Blog

Blog Hashem reštaurácia v jordánskom Ammáne

Staré známe slovné spojenie, že láska ide cez žalúdok, tu platí niekoľkonásobne. Vydajte sa v našom článku do Ammánu a do jeho najkultovejšieho…

Katarína Líšková 7 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

F

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael

07.07. → 16.07. +2 termíny

náročnosť

10 dní

Trvanie

2655

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Jordánsko: prekvapenie Arábie
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1553

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Izrael - Jordánsko - Libanon
K

Ázia  

Palestína, Libanon, Jordánsko, Izrael


náročnosť

13 dní

Trvanie

3574 4468€

2023 zážitkov s BUBO

Dovolenka Izrael, Jordánsko komfortne
K

Ázia  

Palestína, Jordánsko, Izrael


náročnosť

10 dní

Trvanie

3416

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Akcia sa končí o Viac

- dní - hod -min -sek