Veľká päťka nie je najväčšia

Veľká päťka nie je najväčšia

Autorom blogu je Martin Hrnko

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Východná Afrika je jednoznačne jednou z top destinácií na pozorovanie divých zvierat vo voľnej prírode. Biodiverzita je tu mimoriadna. Toľko rozmanitých zvierat, rastlín a vtákov pohromade budeme asi len ťažko hľadať na iných miestach našej planéty. Vďaka obrovskému úsiliu pri zachovaní divej prírody môžeme chránené územia východnej Afriky naozaj považovať za klenot.

Teraz si povieme čosi viac o našom zájazde Keňa, Tanzánia a Zanzibar, na ktorom navštevujeme niekoľko zaujímavých miest, čím znásobujeme šance pozorovať nie len tie najpopulárnejšie zvieratá (veľkú päťku) ale aj nespočetné množstvo ďalších. Slony, žirafy, zebry, pakone, hyeny, šakaly, levy, antilopy losie, gazely, impaly, vodnárky a prasatá bradavičnaté vídame úplne bežne. Gepardy, leopardy, nosorožce dvojrohé a tuponosé sa hľadajú ťažšie, ale šanca zazrieť ich v parkoch a rezerváciách v Keni alebo Tanzánii je pomerne vysoká.Mimochodom, vedeli ste o tom, že „veľká päťka“ nie sú najväčšie zvieratá, ktoré môžeme v Afrike stretnúť? Tento názov pochádza totiž z dávnych čias, kedy sa odvážni lovci vydávali na dobrodružné výpravy do divokej prírody peši a zvieratá veľkej päťky sa považovali za najcennejšiu loveckú trofej. Niektoré z nich sa ťažko hľadali, ako napríklad leopard, iné znamenali pre nešikovného lovca istú smrť. Do veľkej päťky patrí lev, leopard, slon, nosorožec dvojrohý (v angličtine mu hovoria čierny) a byvol. Existujú však aj iné zvieratá, ktoré sa podľa tohto vzoru zaraďujú do pätiek. Vo východnej Afrike nájdeme aj „malú päťku“ – mravcoleva (Hagenomyia tristis), nosorožteka (Oryctes nasicornis), tenkonožca (Rhynchocyon chrysopygus), byvoliarika červenozobého (Bubalornis niger) a korytnačku leopardiu (Stigmochelys pardalis) alebo „škaredú päťku“ – hyenu, pakoňa, supa, prasa bradavičnaté a bociana marabu.

Po prílete do Nairobi, (prehliadku ktorého si môžete prečítať tu) a krátkej aklimatizácii vyrážame za dobrodružstvom. Naším prvým cieľom je Národná prírodná rezervácia Maasai Mara, ktorá je súčasťou obrovského chráneného územia Serengeti-Mara, pričom Serengeti (mimochodom 10x väčšie ako Maasai Mara) sa nachádza v Tanzánii a jeho menšia sestra Mara tu, v Keni. Sú to nekonečné savany, trávnaté územia posiate kríkmi, z čoho pochádza aj jej názov. Mara znamená v jazyku pôvodných obyvateľov – Masajov –  bodkovaná. Za chránené územie bola vyhlásené v roku 1961 a jej plocha činí viac ako 1500 kilometrov štvorcových. Vzhľadom na svoj charakter – nekonečné otvorené pláne – je to jedna z najlepších destinácií na pozorovanie divej zveri na svete. Snáď všetci počuli o veľkej migrácii, kedy sa z juhu Serengeti vydá na dlhú strastiplnú púť za potravou vydá práve do Maasai Mary viac ako 1,5 milióna pakoní, ktoré sprevádza 200 tisíc zebier, 80 tisíc antilop losích a desaťtisíce gaziel, impál a iných bylinožravcov. Veľká migrácia je samozrejme obrovskou príležitosťou pre dravé šelmy – 3000 levov, množstvo leopardov, gepardov, krokodílov ale aj šakalov či supov si príde na svoje. Na safari autách s otvorenou strechou, aby sme mali čo najlepší rozhľad sa vydávame stopovať zvieratá. Je to mimoriadny zážitok, ťažko si ho vôbec predstaviť – toto treba naozaj zažiť na vlastnej koži.Maasai Mara však nie je len o zvieratách. V jej okolí totiž žije aj jeden z najznámejších kmeňov východnej Afriky – Masajovia. Patria medzi nilotické kmene, ktoré prichádzali do východnej Afriky zo severu niekedy v 15-tom storočí. Rozprávajú jazykom Maa (Maa-sai = ten, čo rozpráva jazykom Maa) a sú príbuzní sudánskym Dinkom alebo kenským Samburu („biela Masajka“ sa v skutočnosti zaľúbila do Samburu, ale Masaj znie lepšie). Sú to prevažne pastieri a do medzinárodného povedomia sa zapísali najmä svojím pestrým oblečením (ktoré im zhodou okolností priniesli škótski misionári až v 19-tom storočí), zvyklosťami ale najmä tým, že si vydobyli možnosť žiť svojím tradičným spôsobom života na okrajoch národných parkov. Návšteva masajskej dediny je preto mimoriadnym zážitkom a príjemným spestrením samotného safari.

Safari, mimochodom, znamená svahilčine, čo je umelo vytvorený jazyk, s ktorým sa dohovoríte vo východnej Afrike, cesta alebo výlet. Kam ísť na safari v Afrike si prečítate tu. V pôvodnom význame teda nemalo s pozorovaním zvierat nič spoločné. Na svoje cesty sa vydávali najskôr lovci veľkých zvierat a neskôr sa preniesol tento význam aj na cestovanie, pri ktorom sa africké zvieratá pozorovali a fotili.Po dvoch nociach v luxusnej lodgi v srdci rezervácie sa s Maasai Marou a jej obyvateľmi lúčime. Naše dobrodružstvo však pokračuje ďalej. Národný park okolo jazera Nakuru má úplne iný charakter. Nekonečné savany vystrieda kríkový porast a akáciové háje okolo známeho jazera. Kedysi tu bývalo obrovské množstvo plameniakov, keďže voda v jazere je alkalická. Začala však z nevysvetliteľných príčin stúpať a plameniaky sa odsťahovali niekoľko desiatok kilometrov ďalej na jazero Bogoria. Ani tento fakt však Nakuru (čo v miestnom jazyku znamená prašné miesto) neubralo na svojom čare. Žijú to totiž iné zaujímavé zvieratá. Z mnohých spomeniem rotchieldovu žirafu, ktorá sa od svojej masajskej príbuznej líši kresbou a tiež má svetlé „podkolienky“ a nosorožcov dvojrohých ale aj tuponosých. Tuponosé sú sem privezené z Južnej Afriky a je to ich južný poddruh, tie severské sú vďaka pytliakom, bohužiaľ, na pokraji vyhynutia. Na svete sú posledné tri, samec Sudán a dve samice. Sudán a jedna jeho družka prišli dožiť naspäť do Kene zo zoologickej záhrade v Dvůr Králové. Žiaľ, už sú natoľko staré, že nedokážu splodiť nového potomka.Naše kenské dobrodružstvo sa pomaly schyľuje ku koncu. Máme v zálohe však ešte jedno zaujímavé miesto, kde podnikneme safari na loďke. Je to jazero Naivasha, ktoré určite poznáte z príbehov o levici Elze, ktorú práve na tomto mieste vychovala Joy Adamsonová so svojím manželom Georgom a podarilo sa im ju úspešne vrátiť do prírody. Bolo to však aj miesto, kde na svadobnú cestu prišla na začiatku dvadsiateho storočia dánska spisovateľka Karen Blixen, ktorá o svojich zážitkoch napísala svetoznámu knihu Spomienky na Afriku. Tá bola tiež úspešne sfilmovaná a v hlavných úlohách vystupovali Robert Redford a Meryl Streepová. Na jazere Naivasha stretávame zopár rodín hrochov a pozorujeme niektoré z viac ako 300 druhov vtákov, ktoré tu hniezdia – kormorány, pelikány alebo orliaky jasnohlasé ale tiež sa ideme prejsť medzi byvoly, zebry či žirafy, ktoré tu okolo jazera žijú.

Vraciame sa do Nairobi, navštívime múzeum Karen Blixen. Karen si tu pre svoj prístup ku zamestnancom a podpore vzdelávania dievčat, pre ktoré otvorila pri svojej kávovej plantáži školu, nesmierne vážia. Pozrieme si tiež centrum pre záchranu žiráf, kde môžeme tieto majestátne zvieratá kŕmiť a s Keňou sa rozlúčime večerou v reštaurácii „U mäsožravca“, kde okrem bežných zvierat ochutnáme aj krokodíla alebo pštrosa.Komu by však safari v Keni nestačilo, môže s nami pokračovať do Tanzánie. Navštevujeme tu jedno z najzaujímavejších miest celej výpravy – kráter Ngorongoro. Je to kaldera milióny rokov vyhasnutej sopky s plochou 200 kilometrov štvorcových. Žije tu viac ako 20 tisíc veľkých zvierat a keďže priestor je tvorený prevažne trávnatými plochami a je ohraničený stenami krátera, zvieratá sú naozaj všade. Často tu vídame nosorožca dvojrohého, vždy množstvo pakoní, byvolov, zebier a gaziel, ale najmä obrovských levov, ktorí si užívajú hojnosť potravy. Naposledy sme napočítali viac ako tridsať kusov patriacich ku trom zo štyroch rodín, ktoré tu žijú. Dôstojnejšiu rozlúčku so safari si asi ani neviem predstaviť.

Plní zážitkov odchádzame na ostrov Zanzibar s jeho plážami s bielym pieskom a tyrkysovou vodou. Oddychujeme a pomaly spracúvame ulovené zážitky (a fotografie) z neskutočných dní strávených v jednom z posledných rajov na Zemi – Národných parkov a rezervácií východnej Afriky.

Safari njema! Šťastnú cestu!

Martin Hrnko

Martin Hrnko

Martin Hrnko

Pracoval v BUBO 5 rokov a za ten čas sa vypracoval. Vyrástol z neho pekný a múdry človek. V roku 2018 absolvoval 74 letov, strávil vo vzduchu 295 hodín a preletel 201 348 kilometrov. Na cestách strávil 316 dní. Na jeho počesť dnes zakladáme Memoriál Martina Hrnka.

Martin tragicky zahynul 10.3. pri páde lietadla ET302
Nekrológ

Zo zájazdu:

Martin Hrnko

Posledná úprava článku | Prečítané: 2077

Mohlo by Vás zaujímať

Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 24 zvierat pre rok 2024

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 69 min. čítania
Veľký prehľad afrického safari
Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
Nairobi - chladné vody pod horúcim slnkom
Nairobi

Nairobi Nairobi - chladné vody pod horúcim slnkom

Zelená metropola na slnku. Aj tak sa niekedy nazýva Nairobi. Mesto, kde pre chaotickú dopravu nikdy nikam neprídete včas, dotýkajúce sa…

Martin Hrnko 8 min. čítania
Kenské pobrežie - najkrajšie pláže a top hotely Kene
Blog

Blog Kenské pobrežie - najkrajšie pláže a top hotely Kene

Afrika a pláže. Pri tomto spojení zrejme väčšine z vás napadne Zanzibar, Maurícius, Seychely, prípadne Kapverdy. Afrika však ponúka aj iné…

Matej Kolman 11 min. čítania
ROZHOVOR: V Keni je menej hmyzu ako u nás. Tu zistíte, čo je ľudskosť
Blog

Blog ROZHOVOR: V Keni je menej hmyzu ako u nás. Tu zistíte, čo je ľudskosť

V Keni zažijete stanovačku, ktorú si užijú aj vaše manželky. Po zmeraní nohy vám tu ušijú sandále na mieru. Tu si uvedomíte, že do Afriky sa chodí…

Kto sú Masajovia a kde ich vidieť?
Blog

Blog Kto sú Masajovia a kde ich vidieť?

Na cestách Afrikou spoznávame tradičné kmene, ktorých história sa píše stovky rokov dozadu. Presne takými sú aj Masajovia. Východoafrický kmeň,…

Andrea Švecová 12 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso, Mali


náročnosť

21 dní

Trvanie

8290
K

Afrika  

Maroko

14.02. → 23.02. +14 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

1966 2340€
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

6809 7565€
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

4020 5360€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.