Nairobi je najväčším a hlavným mestom Kene, a v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestom Afriky, jedným z najväčších a najľudnatejších na čiernom kontinente. Jeho názov pochádza z masajského jazyka a znamená „chladná voda“, čo odkazuje na rieku Nairobi, ktorá preteká mestom. Založené bolo v roku 1899 ako depo železničnej trate, spájajúce bývalú britskú kolóniu Uganda s prístavným mestom Mombasa na východnom pobreží Afriky. Mesto ako dôležitý obchodný uzol rýchlo rástlo, a v roku 1907 sa stalo metropolou Kene.
Kibera – najväčší slum v Afrike #
V súčasnosti v Nairobi žijú viac ako 4 milióny obyvateľov a okrem centrálneho obchodného, a finančného dištriktu a luxusných vilových štvrtí sa tu nachádza aj najväčší mestský slum v Afrike – Kibera. Odhaduje sa, že tu dnes v zúfalých podmienkach v chatrčiach z plechu a hliny živorí až milión ľudí. /Priemerný vek tu dosahuje 40 rokov, 90 percent tunajších je bez akejkoľvek práce, a zaujímavosťou je, že na území slumu dnes stojí až 300 kresťanských kostolov s misijnými zámermi/.
Nairobi je zároveň jediným veľkomestom, priamo hraničiacim s národným parkom, ktorý je domovom mnohých afrických zvierat. Preto nie je nič zvláštne, keď sa z času na čas ulicami Nairobi potuluje zebra, žirafa či dokonca lev. Jednoducho, Afrika!...
Čo treba vidieť v 325 mestách sveta.
Nairobi je jediná metropola na svete, bezprostredne susediaca s národným parkom.
My prehliadku najzaujímavejších miest tejto pestrej a kontrastnej africkej metropoly začíname pri našom hoteli The Nairobi Safari Club (https://goo.gl/maps/FN4FyGGZYHJ2), a pohybovať sa budeme v centrálnej, najživšej, ale aj najbezpečnejšej časti mesta - Business District /Obchodná štvrť/.
Zjednávať, zjednávať, zjednávať... #
Vychádzame z hotela, dáme sa doľava a opäť hneď doľava. Prechádzame po hlavnej ulici Koinage street a približne po 400 metroch prichádzame k mestskej tržnici – City Market (https://goo.gl/maps/x7Up2AFPWLD2), ktorá je obľúbeným miestom tak domácich, ako aj turistov. Míňame predajcov kvetov a vchádzame do dvojposchodovej budovy, kde v stovkách stánkov ponúkajú najrôznejší tovar, od kvetov, zeleniny, ovocia, či mäsa až po oblečenie, alebo suveníry – originálne masajské šperky, vyrezávané masky, exotické hudobné nástroje a typické masajské deky - „šuky“. Obchodníci tu ponúkajú svoj tovar často veľmi neodbytným štýlom, ale tak to v Afrike väčšinou chodí. Pozor, v prípade, že si naozaj chcete niečo kúpiť, odporúčame vám tvrdo zjednávať cenu, patrí to k miestnemu folklóru, a aj my v BUBO sme to už zažili na vlastnej koži. Ak nič nechcete, stačí sa usmiať, zdvorilo poďakovať a pokračovať v ceste. Musíte byť však rozhodní, pretože ak raz o niečo prejavíte čo len nepatrný záujem, už „ste ich“, a je viac ako možné, že odkráčate s niečím, po čom ste vôbec netúžili, a o pár mincí ľahší. Verte, máme s tým skúsenosti...
Predavači všetkého možného tu vedia byť veľmi neodbytní.
Od tržnice pokračujeme k hlavnej ceste Kenyatta Ave a dáme sa doprava. O kúsok ďalej prejdeme cez kruhový objazd na druhú stranu cesty, kde po pravej strane uvidíme nairobský Central Park s monumentom Nyayo. Veľký kamenný memoriál je venovaný druhému kenskému prezidentovi Danielovi Toroitichovi, ktorý vládol krajine dlhých 23 rokov/1979-2002/. Na ľavej strane cesty sa zasa rozprestiera najväčší park v Nairobi – Uhuru. Nájdete v ňom umelé jazero, na ktorom sa môžete povoziť na vodných bicykloch alebo sa vybrať spleťou cestičiek, lemovaných stromami, v ktorých tieňoch si môžete príjemne oddýchnuť. Oba parky sú obľúbeným miestom domácich na relax, stretnutia s priateľmi, pikniky, či šport, jednoducho čas, kedy chcú vypnúť od ruchu a zhonu veľkomesta, a BUBO aj vám odporúča stráviť tu pár minút v pokoji. Uhuru park, nazývaný aj parkom slobody, býva tiež miestom demonštrácií a iných dôležitých verejných udalostí. My po krátkom osviežení uprostred zelene prejdeme pomedzi parky k najstaršiemu kostolu v Keni, založenom v roku 1912 Anglikánskou cirkvou – Katedrále všetkých svätých (https://goo.gl/maps/NNnoeAoAv2o). Katedrála je vybudovaná v britskom neogotickom štýle, s neprehliadnuteľnými dvomi vežami. Pôsobivému interiéru dominuje kruhová vitráž za oltárom. Kostol je aktívny každý deň, najviac však - pochopiteľne - v nedeľu, kedy sa tu slúži až trinásť omší. Mimochodom, ku kresťanstvu sa v celej krajine oficiálne hlási 60% obyvateľstva.
V Keni sa viac ako 60 % obyvateľstva hlási ku kresťanstvu.
Mauzóleum "otca národa" #
Pomedzi parky sa vraciame naspäť, na kruhovom objazde odbočíme doprava a okolo Hotela Intercontinental prejdeme na Parliament Road. Tu po pravej ruke môžeme obdivovať mauzóleum Joma Kenyattu (https://goo.gl/maps/UJFgP6s9Q4n) - „otca národa“, prvého kenského premiéra (1963-1964) a prezidenta. Prezidentskej funkcie sa zhostil v decembri roku 1964, kedy bola Keňa oficiálne vyhlásená za samostatnú republiku, a vládol krajine až do svojej smrti v roku 1978. Mauzóleum je vo dne v noci strážené čestnou strážou, a je tu prísny zákaz fotografovania. Hneď za mauzóleom sa nachádza budova parlamentu (https://goo.gl/maps/ASb4MVchwMw) s takisto zaujímavou architektúrou a veľkou hodinovou vežou. Vystavaná bola počas koloniálnej éry v 40-tych rokoch dvadsiateho storočia.
Pokračujeme ďalej po Parliament Road, prejdem cez Heile Selassie Ave (pomenovanej podľa posledného etiópskeho kráľa) a prichádzame k zaujímavému Múzeu železníc (https://goo.gl/maps/rvQuZZghVU82), v ktorom sa dozvedáme o zlatej ére východoafrických železníc, o ich výstavbe, ťažko pracujúcich otrokoch, ľudožravých levoch z národného parku Tsavo, ale aj o parných a dieselových lokomotívach, či vozidlách, ktoré kedysi brázdili kenské cesty-necesty. Múzeum bolo založené v roku 1971 a jeho najväčšou pýchou je dnes zreštaurovaná, plne funkčná parná lokomotíva Class EB3 2409. Múzeum je otvorené každý deň od 8 rána do 5 večera, vstupné je 200 KSH /kenské šilingy/, a my v BUBO túto atrakciu nikdy nevynecháme!
Nevynechajte najkrajšie výhľady na mesto #
Na Haile Selassie Avenue stojí tiež do roku 2015 najvyššia budova v Nairobi - impozantná Times Tower (https://goo.gl/maps/GApYVx9P2Pk) s 38 podlažiami a výškou 140 metrov. Postavená bola v roku 1997, v jej útrobách sa nachádza 10 elevátorov, a je navrhnutá dôsledne tak, aby bola odolná voči prípadným zemetraseniam. Ďalšou atraktívnou výškovou budovou v meste je Kenyattovo medzinárodné konferenčné centrum (https://goo.gl/maps/fhcrAZcm9ZH2). Bolo vybudované v rokoch 1966 až 1973, a jeho architektúra zaujímavo kombinuje kenskú kmeňovú minulosť s modernou. V areáli konferenčného centra sa odohrávajú najvýznamnejšie udalosti, výstavy, konferencie a semináre v Keni, interiér má kapacitu až 5 tisíc ľudí, čo ho robí najväčším v celej Východnej Afrike. Je to zároveň jediná budova v Nairobi, ktorá má na streche heliport.
V areáli centra sa nachádza obrovská socha prvého prezidenta Kene Joma Kenyattu, sídlo tu má aj Najvyšší súd. Na strechách oboch výškových budov sú vyhliadky s fantastickým panoramatickým výhľadom na Nairobi a Národný park, ktorý sa nachádza na okraji mesta. Sú prístupné verejnosti, platia tu však prísne bezpečnostné opatrenia, pri vstupe sa treba preukázať pasom, prejsť bezpečnostnou kontrolou a zaplatiť vstupné 500 KSH. Ak však máte trpezlivosť toto všetko si pretrpieť, výhľad bude stáť za to...
Vzácne kúsky histórie #
Z centra vychádzame na ulicu City Hall Way, a oproti nám už stojí moderná budova radnice (https://goo.gl/maps/YQgvQpRccPw). Od nej sa vydáme doprava a na Wabera street pokračujeme doľava. Opäť prejdeme cez hlavnú ulicu Kenyatta Ave, kde sa oproti nám týči budova knižnice McMillan Memorial Library (https://goo.gl/maps/m2o153ebiMS2) s klasickými stĺpmi a impozantnými sochami levov. Založená bola v roku 1931 a nesie meno amerického filantropa Sira Williama Northrupa McMillana. Je to najstaršia a tiež najväčšia knižnica v Nairobi, a nachádzajú sa v nej mimoriadne vzácne prvé edície africkej literatúry, a ďalšie hodnotné umelecké diela, akými sú napríklad portrét Andrewa Carnegie, či socha od Ceasara Lapiniho. Knižnicu denne navštívi v priemere tisíc ľudí. Kúsok od knižnice sa nachádza najvýznamnejšia mešita krajiny Jamia Mosque (https://goo.gl/maps/T2njo45f6iw). V rokoch 1902 až 1906 ju založil a vybudoval Syed Maulana Abdullah Shah, ktorého si ako svätca miestni obyvatelia uctievajú dodnes.
Obídeme blok budov islamského centra a cez ulicu Baishara mierime k ďalšej z ikonických stavieb Nairobi - mešite Khoja (https://goo.gl/maps/wMgZcqLaL6x). Táto trojposchodová budova bola vybudovaná ismailskou komunitou na čele s Aga Khanomv rokoch 1920 až 1922. Okolo mešity v tých časoch začali pôsobiť mnohí obchodníci, vďaka čomu sa táto štvrť postupne rozrástla a ožila. Majestátna stavba je vybudovaná z kameňa, neprehliadnete veľký vchod a obrovské hodiny pod kopulou, a pripomína skôr palác ako svätostánok. Nádherne a detailne dekorované minarety sú kontrastom k pomerne jednoduchému interiéru budovy. Okolo malej, no veľmi príjemnej záhrady, pomenovanej podľa svojho indického zakladateľa Jeevanjee (https://goo.gl/maps/7CmibPrrSUp) prichádzame naspäť k hotelu na University Way. Táto ulica dostala meno podľa jednej z najväčších univerzít v krajine University of Nairobi, ktorá sa nachádza na druhej strane cesty. Tu sa naša oficiálna časť prehliadky končí, no BUBO má pre vás samozrejme ešte ďalšie tipy, čo zaujímavé vidieť a ochutnať v Nairobi.
Čo vidieť navyše #
Ak už ste došli až k univerzite, odporúčame prejsť mostom na druhú stranu cesty a vydať sa po Harry Thuku Road smerom k Národnému divadlu (https://goo.gl/maps/Hj7DWpnkz4z). Tento kultúrny stánok Nairobi je dejiskom mnohých významných umeleckých aj spoločenských udalostí, no okrem toho aj intelektuálnym miestom stretnutí študentov, ktorí tu diskutujú, vymieňajú si a formujú svoje politické názory. Túto príjemnú akademickú atmosféru môžete nasať už vo foyeri divadla, vždy plného mladých debatujúcich ľudí.
Keď budete pokračovať ešte ďalej po ulici Harryho Thuku, prídete k Národnému múzeu v Nairobi (https://goo.gl/maps/3hMF2YWsBDP2), ktoré bolo oficiálne otvorené v roku 1926. V múzeu nájdete vzácne exponáty zobrazujúce tunajšiu prírodu, kenskú kultúru ale aj moderné umenie krajiny. Po rekonštrukcii v roku 2005 sa stalo jedným z top múzeí, zachytávajúce bohaté kultúrne dedičstvo Kene. Múzeum je otvorené denne od 8:30 do 17:30, za vstup zaplatíte 1200 KHS.
V okolí múzea sa nachádza nádherná botanická záhrada, jedna z najpopulárnejších atrakcií mesta Snake Park (https://goo.gl/maps/rhXhbj1mC4y) - park hadov, plazov a obojživelníkov, ale aj vtákov a ďalších zaujímavých exotických tvorov. Naj zážitkom je tu určite kŕmenie krokodílov nílskych a akvárium s chobotnicami. BUBO rozhodne odporúča! Park je otvorený denne od 8:00 do 17:30, vstupné do parku stojí 1200 KSH, za kombinovaný lístok do parku a múzea dáte 1500 KSH.
Kde sa v Nairobi výborne najesť: #
V centrálnom obchodnom dištrikte nájdete množstvo reštaurácií, kde sa viete chutne najesť. Aj v samotnom hoteli The Nairobi Safari Club je na spodnom podlaží výborná reštaurácia The Safari Restaurant s chutnými jedlami vo forme bufetu či a´la carte, ale tiež The Safari Terrace Bar a The Pool Bar ideálne na malý snack, ku ktorému si môžete vychutnať najznámejšie kenské pivo Tusker. Ak máte chuť na niečo malé, na rohu Muindi Mbingu Street a Monrovia Street nájdete stánok s lahodným kebabom Big Knife (https://goo.gl/maps/ViwW8DV8et82), na križovatke Monrovia Street a Koinange Street zas dostanete delikátnu kávu a malý snack v Java Coffee House (https://goo.gl/maps/ggBJK1TaSCK2).
V prípade, že si chcete dopriať naozaj luxusnú večeru, odporúčame hotelový Lyre Lounge Rib And Steak House, kde podávajú tie najchutnejšie steaky z vyzretého hovädzieho, morské plody a krehké rebierka, párované s tými najlepšími vínami alebo whiskey. Prípadne si môžete vybehnúť oproti univerzite do reštaurácie The Lord DelamereTerace, (https://goo.gl/maps/fF11XwxQvt42) prevádzkovanej hotelovou sieťou Fairmont, v ktorej ponúkajú naozaj špičkovo pripravené medzinárodné pokrmy, ale aj lahodné jedlá autentickej kenskej kuchyne. Reštaurácia sa tiež pýši najchutnejšími raňajkovými bufetmi v krajine.
TOP TEN v Nairobi #
- Navštívte miestny City Market, ponorte sa do autentickej atmosféry kenskej metropoly, staňte sa nachvíľu ´domorodcom´ a pustite sa do vášnivého zjednávania s predavačmi! Výsledkom bude dobrý pocit a originálny suvenír, z ktorých pestrej ponuky si tu môžete vyberať.
-
Central Park je príjemnou zelenou oázou v srdci mesta, kde môžete s chladným pivkom v ruke vychutnávať nerušený relax a únik od chaosu afrického veľkomesta.
Nádherné zátišia ponúka aj blízky Uhuru Park, kde môžete využiť tunajšiu umelú vodnú plochu na plavbu loďkou, či jazdu vodným bicyklom.
- Katedrála Všetkých Svätých je najstarším kostolom v Keni a reprezentuje 60% kresťanov krajiny. Môžete si sem zájsť na jednu z početných omší.
- Mauzóleum Joma Kenyattu – pamätník venovaný osobe prvého premiéra i prezidenta krajiny, po ktorom je pomenovaných aj niekoľko ďalších inštitúcií v meste. Nadýchnite sa tej zvláštnej pietnej atmosféry úcty voči ´otcovi národa´, ktorá je tu hmatateľná. No pozor, nič nefotiť!
- Budova parlamentu s hodinovou vežou – elegantná stavba zo 40-tych rokov 20. storočia. Tunajší parlament je 2-komorový, má 416 poslancov. Ikonická budova s typickými hodinami v anglickom štýle je otvorená turistom, dokonca je možné pozrieť si tu aj verejné zasadania.
- Múzeum železníc – atraktívnou formou poňatá história dopravy tejto krajiny, vďaka ktorej porozumiete lepšie jej súčasnej tvári. Na svoje si prídu nielen milovníci starodávnych mašiniek!
- Ešte do roku 2015 bola najvyššou budovou v meste 140 metrov vysoká TimesTower, ukrývajúca 38 poschodí a sídla desiatok veľkých spoločností. Odvtedy ju predbehli dve ďalšie významné obchodné a finančné centrá UAP Old MutualTower /163 metrov/ a najvyššia budova v meste, 195-metrová Britam Tower. Rast mrakodrapov ako húb po daždi len svedčí o ekonomickom rozvoji Nairobi.
- Kenyattovo medzinárodné konferenčné centrum je akýmsi spoločenským a kultúrnym srdcom mesta, dejiskom významných udalostí, konferencií, výstav... S kapacitou 5 tisíc miest je najväčším objektom svojho druhu vo východnej Afrike.
- Elegantná McMillan Memorial Library je najstaršou a najväčšou africkou knižnicou so skutočne vzácnymi exemplármi prvých vydaní africkej literatúry, ale aj zaujímavými výtvarnými dielami v interiéri.
- Mešity Jamia a Khoja v islamskej štvrti svedčia o nezanedbateľnej moslimskej časti obyvateľstva Kene. Najmä druhá menovaná kamenná stavba zaujme svojou impozantnosťou, obrovskými hodinami, bohato zdobenými minaretmi, a rušným životom v okolí.