​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie

Prehliadka

​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie

Windhoek je jednou z najmladších metropol sveta, veď je hlavným a najväčším mestom krajiny, ktorá si svoju nezávislosť vydobyla až v roku 1990 – Namíbie. Mladému mestu vtláčajú pečať tak silné africké tradície, ako aj neodmysliteľné vplyvy nemeckých kolonizátorov. Žije tu vedľa seba africké a ´biele´ obyvateľstvo, nájdete tu chrámy katolícke, protestantské, a pretrvávajú tu samozrejme aj staré africké animistické náboženstvá.

Mesto stále rastúce a hľadajúce svoju tvár, sa nachádza v strede krajiny, na území Khomaskej náhornej plošiny vo výške 1700 metrov nad morom. Prvé moderné osídlenie tu vzniklo v roku 1840, kedy sa tu usadil dobrodruh a náčelník námskej skupiny Orlam - Jonker Afrikaner. Postavil tu kostol pre svoju komunitu, ale po niekoľkých rokoch bol kvôli lokálnym vojnám a ozbrojeným stretom nútený toto miesto opustiť. Pomyselné žezlo po ňom prevzal Curt von Francois, kapitán nemeckej armády, ktorý tu počas kolonizácie krajiny v roku 1890 mesto obnovil. Mnoho budov s rukopisom z čias nemeckej kolonizácie dodáva mestu typický kolorit dodnes.

​Krásky z kmeňa Himba #

Už v roku 1891 sa Windhoek stal hlavným mestom Nemeckej juhozápadnej Afriky, o dva roky sa tu usadili prví belosi. /Dnes tvoria Afričania cca 65% populácie mesta/. Odvtedy sa Windhoek čulo rozvíja, aby sa dnes stalo kultúrnym, sociálnym a ekonomickým centrom krajiny. Žije tu necelých 400 tisíc obyvateľov, mesto s Medzinárodným letiskom Hosea Kutaka /cca 40 km od centra Windhoeku/ je zároveň prirodzenou vstupnou bránou pre návštevníkov celej Namíbie.  

Prví belosi sa v meste usadili v roku 1893.

My v BUBO prehliadku začíname pri našom obľúbenom hoteli, v ktorom zvykneme byť ubytovaní – Avani Winhoek Hotel (https://goo.gl/maps/USQUxi5kRsK2), resp. oproti na parkovisku, pri trhu s pôvabnými remeselnými výrobkami a rozmanitými suvenírmi. Nedá sa nevšimnúť si, ako  pri obchodíkoch posedávajú polonahé predavačky z kmeňa Himba, ktoré sú síce mimoriadne fotogenické, ale za fotografovanie si aj vedia zapýtať peniaze. My však teraz africké krásky necháme tak. /K autentickým príslušníčkam tohto kmeňa sa vrátime inokedy, keď ich navštívime v ich tradičnej osade pri meste Opuwo./ Naším cieľom je dnes objaviť krásy a zaujímavosti Windhoeku, a tak sa vydávame smerom na sever po Independence Avenue. Na chvíľu sa zastavujeme v obchodíku Bushman Art (https://goo.gl/maps/YVAZA8E5UFR2) s nádhernými namíbijskými suvenírmi a pôvodným umením krováckeho kmeňa, rôznymi maskami, kožušinami, ale aj knihami a pohľadnicami. Pred obchodom dokonca nájdeme kovové sochy Krovákov v životnej veľkosti - prvých obyvateľov Namíbie, ktorí sa živili prevažne klasicky, lovom a zberom plodov.

​Výstava z 33 kúskov meteoritu #

Po návšteve obchodíka pokračujeme kúsok ďalejvydáme sa doprava po ulici Post Street Mall, až prídeme k unikátej výstave meteoritov – Gibeon Meteorites (https://goo.gl/maps/p3Sr5R7q5L92) na malom tunajšom námestí. Téma výstavy nie je žiadna náhoda: V pradávnych časoch dopadol meteorit práve na územie Namíbie pri meste Gibeon, roztrieštil sa na mnoho častí. Námovia, jeden z kmeňov, žijúcich na tomto území, si z nich vyrábali nástroje a zbrane ešte skôr, ako u nás začala doba železná. Dobre vedeli, čo robia, veď meteorit sa skladá zo železa, vysokého obsahu niklu, a tiež kobaltu a fosforu. Tridsaťtri roztrúsených fragmentov dopadnutého meteoritu sa začiatkom 20-teho storočia zozbieralo a previezlo do Windhoeku, kde sú od roku 1975 vystavené do pôsobivej výstavy.

Od meteoritov sa vydáme opäť na sever po Werner List Street, k rímsko-katolíckej Katedrále Sv. Márie (https://goo.gl/maps/jrkuT262FvG2). Kostol bol postavený v rokoch 1906 až 1908, teda v období nemeckej kolonizácie krajiny, v novo-renesančnom štýle. Vstupný portál do katedrály lemujú tri impozantné oblúky, na jeho stranách stoja dve štvorposchodové veže s bielymi strechami. Interiér je africky strohý, len po bokoch a za oltárom jezdobený vitrážami. Katedrála bola v roku 1983 vyhlásená za národnú pamiatku.

Bronzová antilopa v srdci mesta je symbolom jeho nádeje.

Opäť pokračujeme smerom na sever, na John Meinert Street odbočíme doprava. PrídemeIndependence Avenue, kde sa oproti nám týči majestátna bronzová socha antilopy Kudu (https://goo.gl/maps/cnfTKq8tRZG2) v životnej veľkosti na tehlovom podstavci /kudu je jeden z najväčších druhov antilop, typický pre južnú a východnú Afriku/. Toto nádherné dielo, ktoré symbolizuje „ducha nádeje“ a zároveň hojnosť okolitej nespútanej prírody, navrhol, vytvoril a odlial profesor Fritz Behn v Mníchove a daroval ho mestu. Socha bola slávnostne odhalená v roku 1960, a stojí len kúsok od budovy tunajšej Galérie národného umenia Namíbie. Galéria bola otvorená v roku 1990, s cieľom uchovávať národnú namíbijskú a africkú kultúru a podporovať tunajších umelcov v tvorbe. Jej súčasťou sú však aj exhibície európskeho umenia.

 

​Cesta krajiny k nezávislosti #

Keď pokračujeme ďalej po Independence Avenue a odbočíme vpravo na Bahnhof Street, prídeme k historickej budove Turnhalle (https://goo.gl/maps/HnkPruFQxiD2), ktorá bola postavená v roku 1909 ako klub pre nemeckých gymnastov. V budove sa však neskôr odohralo niekoľko mimoriadne významných udalostí: V rokoch 1975 a 1977 budova hostila konferenciu Turnhalle Constitutional Conference, na ktorej sa rokovalo o osamostatnení sa krajín juhovýchodnej Afriky od Juhoafrickej republiky. Tieto krajiny sa dištancovali od politiky apartheidu Južnej Afriky, a sformovala sa tu Demokratická aliancia, ktorá nakoniec priviedla v roku 1990 Namíbiu k nezávislosti.

Po Robert Mugabe Avenue sa vydáme pre zmenu na juh a prechádzame okolo budovy Národnej umeleckej galérie (https://goo.gl/maps/4ujJjv98Cis). Kúsok ďalej sa nachádza časť Národného múzea Namíbie – Owela Museum (https://goo.gl/maps/TnaSnUtUmvE2), ktoré je zamerané na históriu kultúry a prírody krajiny. Nachádzajú sa tu tiež etnografické výstavy, približujúce návštevníkom minulosť a tradície kmeňov San, NámaHimba.

V roku 1990 si Namíbia vydobyla svoju nezávislosť.

Poslednou zastávkou našej prehliadky je nádherný protestantský kostol Christchurche (https://goo.gl/maps/p8LznhkK1Lz) z roku 1910, navrhnutý architektom Gottliebom Redeckerom. Je postavený z pieskovca a miešajú sa v ňom novorománsky, secesný a neogotický štýl. Veža chrámu sa týči do výšky 24 metrov. Hodiny a časť strechy boli privezené z Nemecka, mramorové lemy okien a vstupného portálu z Talianska a tri bronzové zvony odlieval Franz Schilling. Vitráže pre kostol daroval cisár Wilhelm II.

Od krásneho kostola sa po Fidel Castro Street dostaneme, plní dojmov z mladej africkej metropoly, naspäť k nášmu hotelu. Lúčime sa s mestom, po období kolonizácie a krátkych rokoch slobody a nezávislosti stále hľadajúcom svoju tvár. Priateľským, mladým, pestrým, horúcim, kontrastným, ako to už v Afrike býva. Zo vstupnej brány do celej krajiny môžeme pokračovať na našich ďalších výpravách čarovnou Namíbiou, do Swakopmundu na brehu Atlantického oceána...

TOP TEN Windhoek #

 1. Gibeon Meteorites – naozaj atraktívna výstava, zostavená z 33 fragmentov z meteoritu, ktorý v pradávnych časoch dopadol pri namíbijskom mieste Gibeon. Roztrúsené kúsky boli zozbierané v r. 1975 a dovezené do hlavného mesta.
 2. Ženy kmeňa Himba – nájdete ich kdekoľvek v uliciach metropoly predávať na miestnych trhoch. Sú nesmierne fotogenické, no za záber by ste si museli zaplatiť! Možno vám postačí len pozorovať ich, a nasávať tak atmosféru autentickej Afriky...
 3. Bushman Art – obchodík, ktorý nemôžete obísť, ak milujete po návrate z ciest prekvapovať rodinu a priateľov originálnymi darčekmi. Pred obchodom si urobte fotku s kamenným Krovákom v životnej veľkosti.
 4. Katedrála Svätej Márie – sídlo arcibiskupa Windhoeku, kde môžete navštíviť bohoslužbu každý deň okrem pondelka.
 5. Ak máte odísť z Windhoeku s jednou fotkou, určite si ju urobte pri soche antilopy Kudu! Pôsobivá skulptúra uprostred mesta, ktorá symbolizuje divokosť, bohatstvo prírody, nádej Afriky, ale aj lásku a úctu ku kultúre.
 6. Galéria národného umenia Namíbie. Nachádza sa v blízkosti legendárnej antilopej sochy ako ďalší dôkaz vzťahu domácich ku kultúre a umeniu.
 7. Turnhalle – nevidieť túto slávnu budovu by bolo ako prehliadnuť najvýznamnejšie udalosti Namíbie. Práve v Turnhalle sa v rokoch 1975-77 konala dôležitá medzinárodná konferencia, ktorá viedla k vytvoreniu Demokratickej aliancie, a následne vyhlásenia nezávislosti Namíbie v roku 1990.
 8. Owella Museum – spoznajte viac z prírodnej a kultúrnej tváre Windhoeku minulých čias! V múzeu nájdete atraktívne expozície, približujúce tradície tunajších pôvodných kmeňov.
 9. Christchurche – najkrajší protestantský kostol vo Windhoeku odkazuje na mnohopočetnú skupinu protestantov v meste. Pôvodne sa volal Church of Peace /Kostol mieru/, je otvorený veriacim od r. 1910.
 10. Parlamentné záhrady – malý park v centre mesta, vedľa parlamentnej budovy, bol otvorený v r. 1932, a nájdete tu prvú sochu z obdobia samostatnosti Namíbie – bronzový pomník vodcu národno-oslobodzovacieho boja Namíbijčanov HoseaKutaka.

Čo vidieť navyše #

 1. Independence Memorial Museum. Ak chcete dobre spoznať Namíbiu a Windhoek, jeho súčasťou je aj hrdosť na svoj anti-kolonialistický odpor a národné oslobodenie. Práve tejto téme a časti histórie je venované múzeum, otvorené v marci 2014, na 24. výročie nezávislosti krajiny.
 2. Keď máte čas , obzrite si pamätník, situovaný 10 km južne od centra mesta – Heroes´Acre.  Je to oficiálny pamätník nezávislosti Namíbie, ktorý má ďalším generáciám pripomínať ducha slobody krajiny. Mramorový obelisk s bronzovou sochou neznámeho vojaka je zasadený vo svahu, pri ceste vedúcej do susedného mesta Rehoboth.
 3. Národná knižnica Namíbie slúži verejnosti od roku 1926, jej súčasťou sú aj mnohé nemecké exempláre a spisy z čias kolonizácie.
 4. ZOOnachádza sa na Independence Avenue, a je živým a vyhľadávaným miestom oddychu domácich. Nájdete tu aj rybníček, detské ihrisko, či príjemné Zoo Cafe.
 5. Windhoek Railway Station je najdôležitejším železničným uzlom celej Namíbie, a už pohľad na samotnú budovu  v typickom juhoafrickom štýle holandských kolonizátorov stojí za to. V jej útrobách nájdete aj malé dopravné múzeum.
 6. Katuturatrochu nešťastne preslávená časť na severe od centra mesta.V pôvodnom africkom jazyku názov štvrte znamená „miesto, kde ľudia nechcú žiť“, a symbolizuje jeho históriu, keď sem boli v 50-tych rokoch minulého storočia prinútení prisťahovať sa pôvodní africkí obyvatelia. Tu museli platiť vysoké nájmy za  neveľmi kvalitné obydlia a ešte k tomu merať dlhú cestu do centra za prácou. Dodnes tu žije 60 % populácie mesta, a napriek chudobe tu vládne aj čulý kultúrny a spoločenský život.
 7. Národná botanická záhrada Namíbie. Na 12 hektároch záhrady sa môžete zoznámiť s prírodnou krásou krajiny. Sympatické je, že na rozdiel od iných botanických záhrad, tu nedbajú na geometricky presné záhony a vyčačkané detaily, nechávajú prírodu rásť si slobodne, divo. Nájdete tu rôzne druhy aloe, kaktusov, nádherné akácie,  ale aj 75 druhov vtáctva!
 8. Daan Viljoen Game Reserve. Ak máte naozaj dosť času, zájdite si do 25 km vzdialenej zvieracej rezervácie! Od metropoly najbližšie situovaný park svojho druhu hostí typické africké zvery, žirafy, zebry, antilopy, papagáje, ale aj druhy, ktoré nežijú nikde inde na zemi: zobákorožce, či  rovnorožce... Posedieť si môžete v niektorej z príjemných reštaurácií.
Martin Hrnko

Martin Hrnko

Martin Hrnko

Pracoval v BUBO 5 rokov a za ten čas sa vypracoval. Vyrástol z neho pekný a múdry človek. V roku 2018 absolvoval 74 letov, strávil vo vzduchu 295 hodín a preletel 201 348 kilometrov. Na cestách strávil 316 dní. Na jeho počesť dnes zakladáme Memoriál Martina Hrnka.

Martin tragicky zahynul 10.3. pri páde lietadla ET302
Nekrológ

Zo zájazdu:

Martin Hrnko

Posledná úprava článku | Prečítané: 311

Mohlo by Vás zaujímať

Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami,…

Veľký prehľad afrického safari Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie Windhoek

Windhoek ​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie

Windhoek je jednou z najmladších metropol sveta, veď je hlavným a najväčším mestom krajiny, ktorá si svoju nezávislosť vydobyla až v roku 1990 –…

Martin Hrnko 6 min. čítania
Cestovanie pre nezaočkovaných Blog

Blog Cestovanie pre nezaočkovaných

Cestovanie sa už vo väčšine krajín sveta vrátilo do starých predpandemických koľají. V priebehu roka postupne uvoľňujú opatrenia a hoci to sprvu…

Najexotickejší ľudia sveta 2022 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2022

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
COVID-19 - Ochrana alebo hrozba pre zvieratá? Blog

Blog COVID-19 - Ochrana alebo hrozba pre zvieratá?

V dobe obmedzení cestovania po svete vďaka novému koronavírusu COVID-19 trpia aj zvieratá. Alebo sa majú lepšie? Aký je pohľad na rôzne aspekty…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso, Mali


náročnosť

21 dní

Trvanie

7920

Vianoce s BUBO

Dovolenka Maroko
K

Afrika  

Maroko

17.02. → 26.02. +10 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

1449 2070€

Vianoce s BUBO

Dovolenka Burundi, Rwanda, Uganda
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

5392 6740€

Vianoce s BUBO

Dovolenka JAR, Eswatini, Lesotho a Maurícius
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

3444 4920€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Vianoce s BUBO sa končia o Viac

- dní - hod -min -sek