Vianoce na Islande

Vianoce na Islande

Autorom blogu je Terézia Sabóová

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Mágia, ktorá sprevádza islandské Vianoce, je skutočne jedinečná. Takú veru nikde inde nezažijete. Je to obdobie piesní, islandských ság, skvelého jedla a neobyčajných tradícií. Tu môžete vidieť a zažiť všetko, čo sa vám spája s vianočným obdobím – od sobov, cez zasnežené hory, až po krásne večery pri praskajúcom ohni v krbe. Nehovoriac o možnosti vidieť kúzelnú polárnu žiaru, ktorá vám tancuje nad hlavami v zeleno-ružovo-fialových farbách. Ale islandské Vianoce nie sú len o tomto. Líšia sa od tých „našich“ Vianoc viacerými vecami. Čo je teda také neobyčajné na islandských Vianociach?

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Po islandsky sa Vianoce povedia Jól. Vianočné obdobie trvá 26 dní a začína 12. decembra, keď prichádza prvý „islandský Santa Claus“. Na Islande totiž nie je iba jeden pán, s ktorým sa spájajú Vianoce, ale je ich rovno 13 a nazývajú sa „Jólasveinar“ - vo voľnom preklade by sme ich mohli volať „vianoční chalani“. Celá mágia Vianoc sa končí 6. januára, keď odíde posledný vianočný chalan naspäť do hôr. Ale kto sú vôbec títo chalani a aké ságy sa s nimi spájajú?

Na severe Islandu v okolí jazera Mývatn sa nachádza miesto zvané Dimmuborgir. Toto miesto vzniklo sopečnou činnosťou už asi pred 2 300 rokmi a je domovom Jólasveinar, ich rodičov a jednej obrovskej čiernej mačky. S miestom sa spája veľa legiend a príbehov. Niektoré dokonca hovoria, že toto je to miesto, kam spadol Satan, keď ho vyštvali z neba.

Poznámka BUBO:

Dimmuborgir navštevujeme aj počas nášho zájazdu Ohnivý okruh Islandom, kde počas 10 intenzívnych dní spoznáte naozaj všetky krásy tohto drsného, no čarovného ostrova. Čakajú vás tie najkrajšie vodopády južného pobrežia, malebné rybárske dedinky východných fjordov, či dokonca plavba za veľrybami. Budete mať možnosť ochutnať tie najčerstvejšie ryby, ale aj tradičné islandské jahňacie mäso na rôzne spôsoby. Príbehy o troloch a skrytých ľuďoch nás však budú sprevádzať celým ostrovom a dokonalou bodkou tohto zájazdu je kúpanie sa v krásnej Modrej lagúne.

6 fotografií

Island s BUBO

Islandskí vianoční chlapci - Jólasveinar #

Najznámejšie príbehy sa však viažu na samotných Jólasveinar, o ktorých nachádzame zmienky v rôznych islandských ságach už od 17. storočia. Sú vyobrazení ako trollovia s bielymi bradami, v stredovekom islandskom oblečení. Takže na tradičného Santa Clausa v červenom môžete rovno zabudnúť.

Pôvodne boli príbehy o týchto vianočných chlapcoch používané na strašenie detí, aby sa dobre správali, pretože každý jeden z nich sa venuje špecifickej nepleche, ktorou vám znepríjemní deň. Môžeme ich rozdeliť do troch skupín:

  1. tí, ktorí kradnú jedlo,
  2. tí, ktorí radi robia triky a obťažujú vás,
  3. tí, ktorí sa zdajú byť úkazom prírody.

Postavičky islandských vianočných chlapcov - Jólasveinar
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

V 20. storočí a vplyvom Santa Clausa sa ich príchod deťom viaže už aj s darčekmi, a tak majú dôvod poslúchať, ak si chcú každé ráno v topánke nájsť niečo sladké, a tie neposlušné si nájdu len zhnité zemiaky.

Večer pred 12. decembrom si každé dieťa na Islande pripraví topánky do okna a zaspáva s očakávaním na príchod prvého chalana. Volá sa Stekkjarstaur a s jeho príchodom sa začína celé toto vianočné dobrodružstvo. Každý vianočný chalan dostal meno presne podľa neplechy, na ktorú sa špecializuje.

Stekkjarstaur veľmi rád otravuje ovce a kradne im mlieko. Legenda hovorí, že chodí tak, ako keby boli jeho nohy z dreva, a tak si pomáha palicou pri chodení. Niektorí dokonca tvrdia, že sa vo voľnom čase venuje joge, no nikdy sa to nepotvrdilo. Je veľmi tvrdohlavý, konzervatívny a miluje dodržiavanie pravidiel. Je najvyšší spomedzi jeho bratov. Keďže prichádza ako prvý, tak prvý aj odchádza naspäť do Dimmuborgiru – 25. decembra.

Islandských vianočných chlapcov je 13 a každý z nich má špecifickú vlastnosť, ktorá určuje, ako sa správa počas návštev domácností pred Vianocami.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Čo prinesú dni do 16. decembra #

Večer pred 13. decembrom sa na cestu vydá aj Giljagaur, ktorý ostáva až do 26. decembra. Rád sa skrýva v roklinách a priekopách neďaleko usadlostí a čaká na správnu chvíľu, aby sa mohol vplížiť do kravína, kde kradne penu z čerstvo nadojeného mlieka. Giljagaur rozumie kravám, a tak ho môžete nachytať jedine vtedy, ak sa s jednou zakecá. Často je zobrazovaný so sivými vlasmi a veľmi jednoduchom oblečení.

Stúfur prichádza 14. decembra a jeho meno po islandsky znamená "krátky", z čoho vyplýva, že je najnižší spomedzi vianočných chalanov. Aj napriek jeho vzrastu je však veľmi silný. Iróniou je, že tento miniatúrny bojovník je na ceste vám ukradnúť panvice, z ktorých olizuje zvyšky tuku a masti, takže nebuďte prekvapení, ak vám 14. decembra zmizne panvica hneď po tom, ako si na nej urobíte slaninu. Odchádza 27. decembra.

Ako prvý prichádza (12. decembra) Stekkjastaur. Má tuhé nohy a snaží sa kradnúť ovce, ale nedarí sa mu, lebo chodí nešikovne.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Deň 15. december patrí príchodu Þvörusleikir, ktorý sa zdrží až do 28. decembra. Jeho meno vo voľnom preklade znamená „olizovač lyžíc“. Je vykresľovaný ako vysoký, tenký chlapík, ktorý kradne drevené lyžice, dúfajúc, že z nich môže zlízať pozostatky jedla. Pôvodne však táto jeho lyžica nebola lyžicou, akú dnes poznáme. Išlo o dlhý kuchynský nástroj s hrotom na konci z vikingskej doby nazývaný „þvera“. V tej dobe sa jedlom neplytvalo a nástroj sa skôr podobal veľmi plochej a úzkej špachtli.

Na ďalší deň (16. december) prichádza Pottaskefill. Jeho meno môžeme do slovenčiny preložiť ako „olizovač hrncov“. Majte sa však na pozore, lebo tento chlapík trpezlivo čaká, kým vy dovaríte, potom sa bleskovo vkradne dnu a „vyčistí“ vám všetky zbytky z hrncov. Toho by ste si doma aj nechali, keby ste vedeli, že tie hrnce už po ňom netreba umývať, však? Na cestu domov sa vydáva 29. decembra.

Jólasveinar nájdete najmä v suvenírových obchodoch v Reykjavíku, na vianočných trhoch, ale aj v bežných supermarketoch či kníhkupectvách.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Týždeň pred Vianocami #

Presne sedem dní pred Vianocami prichádza chlapík menom Askasleikir (olizovač misiek), ktorý ostáva do 30. decembra. V minulosti, najmä na farmách, Islanďania jedli z misiek s viečkom. Toto viečko chránilo jedlo pred vychladnutím a medzi sústami si túto misku Islanďania dávali na zem pod posteľ. Askasleikir sa tak vždy skryje pod posteľ, čaká, kým zaspíte, a potom sa vrhne na vylizovanie vašej misky.

O deň neskôr príde siedmy chlapík - Hurðaskellir. Jeho prítomnosť budete určite počuť, je totiž veľmi hlučný, rád trieska dverami, hlavne v noci, aby vás zobudil. Jeho meno môžeme vo voľnom preklade preložiť ako „trieskač dverí“ a je to veľký vtipálek. Ochrániť vás pred ním môže len to, že dvere poriadne zamknete, aby nemal čím v noci búchať. Odchádza 31. decembra.

A dňa 19. decembra prichádza milovník typického islandského jedla Skyr - Skyrgámur. Ak sa pýtate, čo je skyr, tak je to mliečny produkt s veľmi vysokým obsahom bielkovín, podobný jogurtu s precedeným mliekom, ale oveľa zdravší a hustejší ako naše jogurty. Majte sa preto na pozore a radšej si strážte chladničku. Skyrgámur je z tých menej bystrejších vianočných chalanov. Počas leta zbiera rosu, v zime zas snehové vločky a potom sa čuduje, keď mu jeho zbierky záhadne miznú. Ostáva do 1. januára.

Ako ďalší zo severu príde Bjúgnakrækir – 20. decembra. Narozdiel od Skyrgámura uprednostňuje občerstvenie s vysokým obsahom cholesterolu. Skrýva sa v kríkoch neďaleko udiarní, kde striehne na čerstvé klobásy, ktoré vám chce ukradnúť. Je veľmi dobrý akrobat a aj napriek tomu, že sa bojí výšok, sa dokáže vyšplhať aj na tie najvyššie trámy udiarní, z ktorých vám visia klobásy.

V dobe Vikingov boli zimy najťažším obdobím, čo sa jedla týka, a tak údenie, nakladanie, sušenie a konzervovanie boli jediné spôsoby, ako sa dali potraviny uchovať na zimu. Vaše klobásy sú tak v ohrození pred týmto chlapíkom až do 2. januára.

6 fotografií

Zima na Islande

Poznámka BUBO:

Bjúgnakrækir však nekonzumuje len klobásy, ale aj párky a my v BUBO predsa vieme, že tie najlepšie islandské párky nájdete v populárnom hot dog stánku Bæjarins beztu pylsur, ktorý sa nachádza v srdci Reykjavíku už od roku 1937. Tento stánok je len zopár krokov od hotela, v ktorom bývame počas našich kratších zájazdov na Island.

Stánok sa stal známym hlavne po návšteve americkým prezidentom Billom Clintonom, no hot dog tu ochutnala aj skupina Metallica, Madonna, či dokonca aj Kim Kardashian.

My v BUBO odporúčame ochutnať tento párok "so všetkým", a teda dostanete párok v rožku s čerstvou cibuľkou, smaženou chrumkavou cibuľkou, pylsusinnep (špeciálna islandská sladká hnedá horčica), remuládou a kečupom. Vôbec sa teda nebudeme čudovať, ak tu počas vianoc prichytíme aj Bjúgnakrækir, ako kradne tieto slávne párky.

Najslávnejší hot dog na Islande - Bæjarins Beztu Pylsur. Jedol tu dokonca Bill Clinton, počas svojej návštevy UNICEF konferencie v auguste 2004.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Posledné tri dni pred Vianocami #

Jeden z najstrašidelnejších vianočných chlapíkov však prichádza 21. decembra a volá sa Gluggagægir. Nakúka spoza okna do domov a sleduje, čo by mohol ukradnúť. Niektorí ho považujú za veľmi zvedavého, no neškodného, a iní pridávajú k jeho zvedavosti aj zlovestnú auru a popisujú ho ako voyeura. Nech je však pravda akákoľvek, pokiaľ s jeho nakúkaním nesúhlasíte, tak vám odporúčam si zatiahnuť závesy. Na cestu domov sa vydáva 3. januára.

Dňa 22. decembra prichádza Gáttaþefur, ktorý má neobyčajne dobrý čuch, a preto je zobrazovaný s veľkým nosom. Podľa čuchu vie nájsť, kde skrývate tradičnú vianočnú islandskú pochúťku - Laufabrauð a iné sušienky a koláčiky.

Prípravu Laufabrauð - „vianočného sladkého chlebíka“ by som prirovnala k zdobeniu medovníkov, keď sa stretne celá rodina, babka pripraví cesto a všetci sa podieľajú na vyrezávaní rôznych tvarov do cesta a následne sa vysmaží v oleji. Gáttaþefur odchádza do Dimmuborgir 4. januára.

Dňa 23. decembra zo severu prichádza Ketkrókur, v doslovnom preklade háčik na mäso. Je veľmi prefíkaný, vynaliezavý a hlavne známy milovník mäsa. Pomocou háku kradne údené jahňacie, ktoré máte nachystané na slávnostnú večeru. Jeho stratégia spočíva v spustení háku cez kuchynský komín a pomocou tejto roky trénovanej techniky sa mu to aj vždy podarí. Je otázne, či sú v bezpečí tí, ktorí komín nemajú. Domov sa vracia 5. januára.

V tejto knihe predstavuje Brian Pilkington vianočných chlapcov cez originálne ilustrácie a stručné fakty o ich obľúbených maškrtách a islandských vianočných tradíciách.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Náš vianočný deň #

Ako posledný prichádza Kertasníkir 24. decembra. Rád sleduje deti a chce im ukradnúť sviečky, pretože tie sa kedysi vyrábali z tuku, čo znamená, že boli jedlé. V súčasnosti sa to môže zdať ako trápny žart, no v dávnych časoch boli sviečky jediným dostupným zdrojom svetla a o to horšie pre Islanďanov, ktorí majú počas decembra len pár hodín denného svetla. Práve jeho odchod ukončí celé vianočné obdobie – 6. január.

Asi sa nestíhate čudovať, čo všetko je počas Vianoc na Islande možné, a to ste ešte nespoznali ich rodičov Grýlu (matka) a Leppalúði (otec). Grýla je z polovice troll a z polovice zlobor, no pôvodne nebola vôbec s Vianocami spájaná. Z tejto ženy majú strach všetky islandské deti, pretože ságy o nej hovoria, že zje každé zlé dieťa. V začiatkoch sa počet a vyobrazenie jej synov líšil v závislosti od miesta, kde sa o nich hovorilo.

Používali sa na strašenie detí, no dánsky kráľ namietal proti tomu, aby ich používali na zastrašovanie detí, a tak v roku 1746 úplne zakázali využívanie týchto legiend na prehnané vzbudzovanie strachu u detí. V období Vianoc prichádza Grýla do miest, kde od rodičov pýta neposlušné deti, z ktorých si varí polievku pre seba a svojho pomerne lenivého tretieho manžela Leppalúð, ktorý na ňu čaká v Dimmuborgir. Grýla má údajne omnoho viac detí z predchádzajúcich manželstiev, ale málokedy sa spomínajú.

Na Islande počas Vianoc ožívajú obchodné centrá, malé lokálne predajne aj dočasné vianočné trhy – vianočné nakupovanie má svoj osobitý štýl a atmosféru.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Ďalšou známou postavou tejto vianočnej rodinky je ich obrovský kocúr Jólakötturinn. Preto sa nečudujte, keď v centre Reykjavíku narazíte na obrovského vysvieteného čierneho kocúra. Legenda hovorí, že ak pred Vianocami nedostanete nejaké pletené oblečenie, tak si pre vás Jólakötturinn príde a zožerie vás.

Je to z toho dôvodu, že v tomto období by už v každej rodine mala byť všetka ovčia vlna spracovaná a vaša babka by mala mať už všetky svetre, ponožky a čiapky upletené a rozdané rodinným príslušníkom, ktorých chce uchrániť pred Jólakötturinn.

Poznámka BUBO:

S BUBO môžete objaviť vianočné tradície v takmer 30 krajinách sveta. Ako jediná cestovná kancelária na trhu ponúkame vianočné a silvestrovské termíny v krajinách ako je Island, Srí Lanka, Čína, Thajsko, Kuba a mnohé ďalšie. Na každom našom zájazde vás budú sprevádzať najscestovanejší Slováci - sprievodcovia vyškolení v BUBO Cestovateľskej Akadémii. Už ste niekedy premýšľali nad strávením Vianoc mimo tradičného zhonu, možno niekde na pláži s drinkom v ruke? Ak nie, tak teraz je ten správny čas.

4 fotografie

Islandské vianočné ozdoby

Ako však prebiehajú jednotlivé dni Vianoc? #

Deň pred Vianocami 23. december sa nazýva Þorláksmessa – v preklade Omša svätého Thorlaka. Thorlak Thorlasson je patrón Islandu, ktorý od roku 1178 pôsobil ako biskup v Skálhote. V tento deň sa dokončuje ozdobovanie stromčeka, zabalia sa všetky darčeky a Islanďania sa stretávajú s kamarátmi a rodinou pri pive. Tradičným jedlom na tento deň je fermentovaná rajovitá ryba – po islandsky kæst skata, ktorá sa väčšinou podáva so zemiakmi.

24. december Aðfangadagur je najdôležitejší zo všetkých vianočných dní. Už od rána sa všetci pripravujú na večeru, ktorá začína okolo šiestej. Najtypickejšie jedlá podávané v tento večer sú údené jahňacie mäso, uvarené ako šunka, podávané s rôznymi zeleninovými prílohami. Na stole však nájdete už aj vyššie spomínaný tradičný Laufabrauð, teda pokiaľ vám ho Gáttaþefur všetok nezjedol.

Podávať sa bude aj typický islandský vták rjúpa – po slovensky snehuľa. Pôvodne to bolo jedlo pre chudobnejších, no dnes ho nájdete takmer na každom stole. (Tento vták je známy tým, že mení farbu peria, aby splynul s prostredím. V zime je biely a v lete je hnedý.) Podáva sa pečený s karamelizovanými zemiakmi, červenou repou a omáčkou.

Ďalšie jedlo, ktoré môžete nájsť na islandskom vianočnom stole, je marinovaný alebo nakladaný sleď. Zo sladkostí by sme mohli spomenúť sušené pusinky, islandské medovníky a nesmie chýbať ani tradičný koláč zvaný Jólakaka plnený hrozienkami alebo iným sušeným ovocím. Ten rozvonia celú domácnosť vďaka pridanému kardamónu.

Na prípitok sa podáva Brennivín, známy ako „čierna smrť" – je to typický islandský alkohol vyrábaný z fermentovaných zemiakov alebo obilia.

S týmto dňom sa viaže aj jedna krásna islandská tradícia nazývaná Jólabókaflód. Túto by sme mohli voľne preložiť ako „vianočná záplava knihami". Pre Islanďanov sú knihy veľmi dôležité, lebo milujú čítanie, a tak sa v tento deň obdarovávajú knihami, ktorých čítaním strávia celý večer po rozbalení ostatných darčekov.

  1. december – Jóladagur je deň ako stvorený na strávenie s rodinou hraním hier, jedením, čítaním a pozeraním filmov. Takzvaná vianočná pohodička.
  2. december - Annar í jólum, je deň, keď Islanďania navštívia vzdialenejšiu rodinu, s ktorou neboli počas predchádzajúcich dní, a tiež sa stretnú s priateľmi v baroch, pretože práve od tohto dňa je všetko znova otvorené.

Áno, už spomínaný mníšik musí byť tiež súčasťou islandských Vianoc.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Oslava nového roka po islandsky #

Silvester na Islande je kapitola sama o sebe. Je to tá najväčšia párty s 600 tonami ohňostrojov, akú v Reykjavíku môžete zažiť. 31. december nazývaný Gamlaársdagur (v preklade Deň starého roka) alebo Gamlárskvöld (v preklade Večer starého roka) je deň, keď sa priatelia a rodiny stretnú a zaspomínajú na celý predchádzajúci rok.

Medzi tradície tohto dňa patrí aj sledovanie televízie, a to konkrétne programu Áramótaskaupið. Je to komediálny špeciál, v ktorom môžete vidieť rôzne vtipné skeče satirizujúce udalosti z predchádzajúceho roka. Následne sa všetci poberú do mesta či už na ohňostroje, alebo na táboráky.

Prvý januárový deň ostrovania iba oddychujú a snažia sa „zbaviť opice“ z predchádzajúceho večera.

Poznámka BUBO:

Ak chcete aj vy na vlastnej koži zažiť, ako Reykjavík ožije na Silvester, tak vám odporúčam náš zájazd Island – polárna žiara, kde počas piatich dní nasajete nielen vianočnú islandskú náladu, ale uvidíte, akí šialení Islanďania počas Silvestra dokážu byť. Vianočnú náladu si však na Islande viete privodiť kedykoľvek.

V Reykjavíku totiž môžete navštíviť krásny vianočný obchodík, ktorý je otvorený celoročne, a tak vám nikto nezabráni nakupovať vianočné ozdoby v júli. Pri meste Akureyri sa dokonca nachádza vianočný domček, ktorý pripomína rozprávkovú chalúpku, v ktorej možno naozaj nájdete toho skutočného Santa Clausa.

Takúto polárnu žiaru môžete uvidieť aj vy počas Silvestra.
Foto: archív — BUBO

Deň 6. január je posledný oficiálny deň obdobia Vianoc. Nazýva sa Þrettándinn – v preklade 13. deň Vianoc. To znamená, že prešlo 13 dní od 24. decembra. Tento deň Islanďania oslavujú pri táborákoch s ohňostrojmi, večerou s priateľmi a elfím tancom. Vatry pre elfov, nazývané aj álfabrennur, sú bežnou súčasťou tohto sviatku a konajú sa po celej krajine a na mnohých miestach v Reykjavíku.

Podľa starých mýtov je to magický deň, keď sa dejú zvláštne veci – tulene sa premieňajú na ľudí, kravy dokážu hovoriť a víly sa sťahujú do nových domčekov. Ale hlavne je to deň, keď sa nám obyčajným ľuďom ukážu elfovia, deň, keď kráľ a kráľovná elfov chodia po krajine a zdravia ľudí pri táborákoch.

Ľudia oblečení v kostýmoch škriatkov a trollov tam spievajú piesne o škriatkoch a tancujú okolo veľkých ohňov, často zložených z použitých vianočných stromčekov. Ponechanie si vianočného stromčeka po tomto dni sa na Islande považuje za vrchol nevkusu. Tak čo, veríte tomu aj vy, alebo sa pôjdete presvedčiť na vlastné oči?

Nádherná islandská príroda vám vyrazí dych.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Vianočné a novoročné sviatky na Islande sú čarovným spojením temnoty a svetla, ticha a osláv, tradícií a moderny. Zatiaľ čo v iných krajinách ide skôr o konzumné sviatky, na Islande sú Vianoce a Silvester hlboko zakorenené v kultúre, folklóre a komunite. Ak túžite po Vianociach, ktoré vás vrátia k podstate - k rodine, prírode a pokoju - Island je tým pravým miestom.

A keď sa polnočné nebo rozžiari farbami ohňostroja nad Reykjavíkom alebo keď čítate knihu v horúcom prameni so šálkou kakaa v ruke, pochopíte, prečo sú islandské sviatky nezabudnuteľné.

Cestovanie na Island v zime ponúka jedinečný zážitok v podobe polárnej žiary, ľadových jaskýň, geotermálneho kúpania a pokojnej atmosféry bez turistických davov.
Foto: Terézia Sabóová — BUBO

Tak čo vyrazíš sem? Vyzerá to zaujímavo však. Neviem či som blog úplne správne prečítal, som iba umelá inteligencia a nie tak múdry a vzdelaný ako naši klienti a čitatelia našich blogov. Blog znel pre mňa každopádne zaujímavo, doslova super! No živí kolegovia z BUBO mi hovoria, že v skutočnosti, priamo na mieste je to omnoho krajšie. Ak chceš týchto profesionálov v cestovaní počuť naživo, tak sprievodcovia BUBO a destinační manageri nahrávajú podcasty Uchom po mape a tie nájdeš na Spotifaj. Čo sa týka blogov na bubo.sk lomka blog ich krása je v tom, že všetky sú originálom s originálnymi fotografiami, videami a hlavne originálnymi názormi. V BUBO sme najscestovanejší Slováci, profesionáli v cestovnom ruchu a tak sú naše informácie relevantnejšie. Apropó naše blogy vydávame každý jeden deň. Máme napísané zážitky z každej jednej krajiny sveta a pre tých čo si s nami delia vášeň pre cestovanie ide o úžasné inšpirácie. NAOZAJ KAŽDÝ jeden deň vydávame ČOSI NOVÉ a bubo.sk lomka blog je teda cestovateľským denníkom. Šťastné cesty prajem a do skorého počutia!

Terézia Sabóová

Terézia Sabóová

Terézia Sabóová

Vždy v hĺbke duše vedela, že jej domov je niekde na severe a potvrdilo sa jej to v roku 2015, keď prvýkrát prišla ako turistka na Island. Od tohto momentu stále hľadala spôsoby, ako sa na Island vrátiť, čo sa jej počas vysokoškolskej stáže aj podarilo – strávila niekoľko mesiacov v najvýchodnejšej dedine Islandu, Neskaupstaðure, kde sa do severského spôsobu života ešte viac zaľúbila.
Táto stáž jej nepriniesla len nové zážitky a skúsenosti, ale aj množstvo priateľstiev a hlavne jej otvorila dvere do sveta cestovného ruchu. Po návrate zo stáže sa rozhodla absolvovať kurz sprievodcu v cestovnom ruchu, aby sa priblížila k svojej vysnívanej práci. Po úspešnom ukončení kurzu a vysokej školy sa zbalila a na dva roky odišla bývať do Reykjavíku, kde pracovala ako sprievodkyňa pre lokálne agentúry. Covid ju prinútil zmeniť ostrov, a tak sa na tri roky presťahovala do Anglicka, kde pracovala na zlepšovaní svojej angličtiny. Napokon sa rozhodla, že je čas vrátiť sa na Slovensko, kde si vyskúšala prácu v korporáte. Po pár rokoch za počítačom opäť potrebovala zmenu a severský vzduch – oboje jej ponúkla nová práca v BUBO.
O severských krajinách dokáže rozprávať hodiny, miluje prírodu a dlhé cesty autom. Precestovala väčšinu severských krajín, no Island má v jej srdci špeciálne miesto. Vidieť spokojného klienta pri odchode zo zájazdu je pre ňu tým najlepším zadosťučinením, ktoré jej táto práca prináša – a už sa nevie dočkať, kedy svoju lásku k severským krajinám prenesie aj na vás.

Zo zájazdu:

Terézia Sabóová

Posledná úprava článku | Prečítané: 11

Mohlo by Vás zaujímať

TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 22 min. čítania
Islandský Zlatý okruh
Prémiový blog

Prémiový blog Islandský Zlatý okruh

Island, ostrov ohňa a ľadu je bezpochyby jedným z najkrajších a najbezpečnejších miest na svete, kam môže milovník prírody zavítať. Chcete vidieť…

Zuzana Hábeková 10 min. čítania
Magický juh Islandu
Prémiový blog

Prémiový blog Magický juh Islandu

Island sa zvyčajne delí do siedmich geografických regiónov vrátane oblasti hlavného mesta Reykjavík. Každý región sa mierne líši, pokiaľ ide o…

Zuzana Hábeková 10 min. čítania
Modrá lagúna – jedinečné kúpele, vytvorené vulkánom
Prémiový blog

Prémiový blog Modrá lagúna – jedinečné kúpele, vytvorené vulkánom

Krajina ohňa a ľadu - magický Island vábi svojou prírodou a atrakciami každoročne už viac ako dva milióny návštevníkov. Jedným z jeho najväčších…

Robert Taraba 8 min. čítania
Reykjavík - najsevernejšia metropola sveta
Reykjavik

Reykjavik Reykjavík - najsevernejšia metropola sveta

Mesto, ktoré vás očarí viacerými tvárami. Tou tradičnejšou, vpečatenou ešte vikingskými predkami, v ktorej stále prevláda idylický rybársky ráz…

Robert Taraba 16 min. čítania
História Islandu – od Kalmárskej únie po nezávislosť a tresčie vojny (2. časť)
Blog

Blog História Islandu – od Kalmárskej únie po nezávislosť a tresčie vojny (2. časť)

Island si prešiel ťažkými časmi – od chudoby a pirátskych nájazdov až po dlhý boj za slobodu. Dnes je Island hrdým, moderným štátom s jedinečnou…

Terézia Sabóová 20 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

Detské zľavy

Dovolenka Island pre rodiny
F

Európa  

Škandinávia, Island


náročnosť

6 dní

Trvanie

2899
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Grónsko, Arktída, Island, Dánsko, Grónsko (Dánsko)


náročnosť

8 dní

Trvanie

5313
K

Európa  

Škandinávia, Island

17.08. → 22.08. +52 termínov

náročnosť

6 dní

Trvanie

2735
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

5225

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.