Kolíska ľudstva. Eufrat aj Tigris, Babylon, ale aj Saddám Husajn. Hľadáte unikátne zážitky bez davov turistov? Irak tu čaká na vás a rozhodne má čo ponúknuť.

Kam cestovať do Iraku?

Irak patrí medzi najbohatšie a najhistorickejšie krajiny sveta, kde sa tvorili dejiny prvých civilizácii. Roky vojen a tvrdého režimu Irak nezastavil a rád by sa dostal opäť na turistickú mapu sveta. Kam sa pohnete, tam nájdete fascinujúci príbeh.

Hlavné mesto Bagdad sa pred stáročiami tešilo povesti najkultúrnejšieho a najumeleckejšieho miesta v celom islamskom svete a dávalo sa za príklad ostatným. Mestom sa plazí lenivý Tigris a dnes je na ňom najzaujímavejšia atmosféra a chuť ľudí žiť obyčajný život. Pozrite si stopy vlády Saddáma Husajna, ale zlákajú vás aj bazárové ulice a svätyne.

Kto by nepoznal Babylon, však? Najslávnejšie staroveké mesto Iraku je synonymom pre celú krajinu a jeho ruiny sa dodnes našťastie povaľujú v irackej zemi. Tu vznikali civilizácie, ktoré formovali aj nás Európanov. Slávny Chamurapi a jeho zákonník je práve odtiaľto.

Južný Irak je odlišný od centrálnej časti krajiny a všimnete si to hneď. Prevahu tu majú šíiti a tak návšteva unikátnych svätýň ako Karbalá či Nadžáf bude patriť medzi naj elektrizujúce zážitky. Centrom juhu je Basra a južne od nej v delte slávnych riek ešte dodnes žijú miznúci „Arabi z bažín“

Sever Iraku patrí medzi najstabilnejšie oblasti, pretože tu Kurdi vyhlásili svoju autonómiu. Nahliadnite do starobylého Arbilu s jeho dokonalou Citadelou pod ktorou robia vyhlásené jahňacie kebaby na drevenom uhlí. Kurdská Sulejmanija prezradí vo väzení Amna Suraka príbehy ľudského zla. Ak milujete prírodu, severný Irak je posiaty krásnymi horami a panorámami. Napadlo by vás, že aj takto môže vyzerať dovolenka?

Láka vás objavovanie Iraku? Poradíme vám!

V BUBO lovia zážitky. A ja ich chcem loviť spolu s nimi!

Táňa Pauhofová

Herečka

Táňa Pauhofová

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.