Región Blízkeho Východu a Irak u nás nemá najlepšiu povesť, ale niet sa čomu diviť. Roky vojen a konfliktov sa podpísalo na chaose do ktorého táto krajina spadla. Dnes po takmer 20 rokoch sa do Iraku opäť dá cestovať a vy chcete byť pri tom.

Problémom môže byť fotografovanie ľudí a preto Vás prosíme, aby ste sa vždy najskôr opýtali a uistili, či si dotyčnú osobu, najmä ženy, môžete odfotiť. Mnohí sa veľmi radi nechajú fotiť, ale stretnete aj takých, ktorí si to neželajú a musíme to rešpektovať. Vôbec nemusíte vedieť arabsky, stačí len posunkom naznačiť a tento univerzálny jazyk rozumie každý.

Nefoťte ani vojakov, ozbrojených strážnikov, checkpointy a nič, čo sa týka armády. Viac detailov, pravidiel a finesov ako sa správať a rešpektovať okolie Vám priblíži na mieste Váš sprievodca. Dbajte na to, že nefotíte nič čo má akýkoľvek súvis s armádou. 

Pozor si dávajte v Mosule, kde sú ruiny starého mesta. Stále tu nájdete natiahnuté pásky za ktoré by ste v žiadnom prípade nemali vkročiť. Označujú miesta, ktoré ešte neboli vyčistené a môžu sa v nich nachádzať míny. Mosul dlho trpel pod vládou Islamského štátu a ani dnes niektoré oblasti mesta nie sú najbezpečnejšie. Po zotmení by ste sa nemali túlať po vonku. 

Najčastejším konfliktom býva nedorozumenie pri obliekaní. Myslite na to, že krátke nohavice v týchto krajinách nie sú zvyklosťou a domáci sa môžu cítiť urazení. Celkovo platí, že v Iraku vládnu konzervatívnejšie mravy. Žiadne tielka, výstrihy, príliš krátke nohavice či sukne. Ženy by si so sebou mali vziať aj šatku do kabelky či batohu, aby ju mohli vytiahnúť pri návšteve rôznych mešít a svätýň. 

Mimoriadnu pozornosť všade venujte svojmu cestovnému pasu. Ak Vám bude odcudzený, Vaša dovolenka sa môže poriadne skomplikovať. Náhradný cestovný doklad, vystavený ambasádou, slúži iba na opustenie krajiny pri návrate na Slovensko. Na jeho odloženie využite hotelový trezor alebo iné bezpečné miesto.

Zdravie: Na Blízky Východ nie je povinné žiadne očkovanie. Odporúčame však, aby ste boli zaočkovaní proti žltačke typu A aj B a u svojho lekára si prekontrolujte aj očkovanie ohľadom tetanu. 

Nezabudnite na svoju lekárničku s liekmi, ktoré pravidelne užívate a máte ich vyskúšané. Lekárne nájdete vo všetkých krajinách, ale nespoliehajte sa na ne a radšej buďte pripravení z domu. Zdravie budete mať vo svojich rukách prevažne sami. Zoberte si Acylpyrín, alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať, kvapky do očí a lieky proti hnačke. Aby ste predišli problémom prijímajte dostatok tekutín, pretože sa budeme pohybovať v tropických oblastiach a budete sa viac potiť. Nepite len keď ste smädní, ale aj preventívne, viac krát počas dňa.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

E

Ázia  

Irak


náročnosť

11 dní

Trvanie

4194 6990€
E

Ázia  

Irak


náročnosť

11 dní

Trvanie

3995 7990€
Babylon - legenda, ktorá prišla o svoju slávu Babylon

Babylon Babylon - legenda, ktorá prišla o svoju slávu

Pre mnohých hádam najznámejšie mesto sveta. Staroveká legenda o meste opantala mnohých, ktorí o meste počuli, ba dokonca ho navštívili. „Veľký…

Robert Taraba 15 min. čítania
Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie, 2. časť Bagdad

Bagdad Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie, 2. časť

Deň v Bagdade nestačí. Pamiatky starého Bagdadu sme spoznali v predchádzajúcom blogu, kde sme sa zamerali na srdce a dušu tejto historickej tepny…

Marek Melúch 17 min. čítania
Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie Bagdad

Bagdad Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie

Bagdad, hlavné mesto Iraku, je veľkou metropolou, ktorá sa rozkladá na oboch brehoch legendárnej rieky Tigris v strednej časti mnohým známej, no…

Marek Melúch 19 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC