Výzdoba mešít býva obyčajne charakterizovaná prepracovanými prvkami vrámci architektúry ako bývajú…

Strava, jedlo a reštaurácie Irak
Strava v Iraku má črty blízkovýchodnej stravy a ak radi ochutnávate, tu si prídete na svoje. Chrbtovou kosťou kuchyne sú nekonečné predjedlá zvané Mezze, kde sa fantázii medze nekladú. Medzi najtypickejšie patrí hummus, tahini (sezamová pasta), baklažánový baba ganúš, šalát tabbouleh plný byliniek a petržlenovej vňatky alebo fattoush, šalát, ktorý ozvláštnia o kúsky fritovaných arabských placiek. Obľúbený je aj Falafel a medzi dokonalé chute patrí aj Torší, nakladaná zelenina.
Mäsožravci si v Iraku prídu na svoje. Obľúbená je tu jahňacina na množstvo spôsobov a samozrejmosťou sú kebaby od tých mletých až po napichnuté kúsky mäsa pripravené na grile. Irackou špecialitou je Masgúf, tradičné jedlo z Tigrisu, ktorá sa hodiny pečie s koreninami a olivovým olejom. Nájdete ju aj v Mosule, no aj na juhu Iraku. Iracká kuchyňa miluje strukoviny a tak tu nájdete rôzne chutné jedlá s fazuľou v rajčinovej omáčke, cícer na mnoho spôsobov a môžete si ich vychutnať ako prílohy, ale aj ako hlavné jedlá. K národným jedlám Iraku patrí Quzi, jahňacina ktorá sa podáva s obrovskou kopou ryže, orieškami a hrozienkami. Pripravuje sa niekoľko hodín až sa začne mäso rozpadať a verte, že to bude gastronomický zážitok. Za ochutnanie stojí aj Maklúba, ryža s baklažánom, kde sa pridáva aj mäso. Irak vás často prekvapí svojou chuťou. Dolma predstavuje vínne listy plnené zmesou mletého mäsa, ryže a byliniek a zamilujete si aj Kubbe (Kibbeh) z bulguru, mletého mäsa a orientálnych korenín. Stále málo? Ochutnajte ryžový pilaf alebo plnené baklažány. Nie, v Iraku nebudete hladovať!
Iračania milujú sladkosti a ak ste na rovnakej vlne, rýchlo sa zamilujete. Klasická baklava je vo všetkých cukrárňach, ale nebude to len o nej. Mnohé sladkosti v sebe spájajú chuť a vôňu sladkých orientálnych korenín od škorice cez kardamóm a k tomu si pripočítajte sušené ovocie, ružovú vodu a kilogramy cukru. Ochutnajte irackú Halvu presýtenú sezamovou omáčkou tahini. Kanafeh vás dostane svojou chuťou, kde sa mieša slaný syr so sladkým sirupom. K obľúbeným patrí aj Qatayef plnený syrom a orieškami.
Irak má vo svojej ponuke veľmi široké spektrum nápojov. Najobľúbenejším je podobne ako všade na Blízkom Východe čierny čaj do ktorého sa namočí mäta. V Iraku sa podáva najsladší čaj s akým sme sa počas našich ciest arabským svetom stretli. Musíte si ho vychutnať v bagdadskej kaviarničke Shabandad! Mimoriadne obľúbená je aj káva ochutená s kardamómom. Na osvieženie počas horúčav si Iračania radi vychutnajú Sherbet z rôznych ovocí, ktorý sa dochutí lupeňmi ruží či iných kvetov. Ak máte radi jogurtové nápoje, skúste ochutnať Shinenu, kedy sa jogurt zmieša so studenou vodou, soľou a sušenou mätou. Hoci je Irak moslimská krajina a často konzervatívna, nájdete tu aj alkohol. Najtypickejším je Arak s chuťou anízu a dokonca tu nájdete aj iracké pivo.
Babylon Babylon - legenda, ktorá prišla o svoju slávu
Pre mnohých hádam najznámejšie mesto sveta. Staroveká legenda o meste opantala mnohých, ktorí o meste počuli, ba dokonca ho navštívili. „Veľký…
Bagdad Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie, 2. časť
Deň v Bagdade nestačí. Pamiatky starého Bagdadu sme spoznali v predchádzajúcom blogu, kde sme sa zamerali na srdce a dušu tejto historickej tepny…
Bagdad Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie
Bagdad, hlavné mesto Iraku, je veľkou metropolou, ktorá sa rozkladá na oboch brehoch legendárnej rieky Tigris v strednej časti mnohým známej, no…
Rozprávky tisíc a jednej noci sú celosvetovo známym fenoménom. Každý z nás snáď počul, ako Sheherez…
Basra, ekonomický hnací motor krajiny. Napriek tomu, že neleží priamo v Perzskom zálive, je Irackým najdôležitejš…
Verejný otvorený priestor v centre Bagdadu sa nazval podľa arabského slova Firdows, čo v preklade znamená „raj“. Práve toto námestie ukrývalo niekoľko monumentálnych…